Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: slyn4ogled   
Дата:   30-10-16 11:06

Здравейте,
от скоро имам Nikon D7200, който замени желязната ми 90-ка.
Харесва ми като изработка, усещане и качество на полученото изображение, но имам питане:
Не знам аз ли бъркам нещо, или апарата има проблем, защото при снимане както съм свикнал с D90, изображенията са ВИНАГИ значително по-тъмни - а навсякъде за 7200 се пишат хвалебствия какъв динамичен обхват има и т.н..
Аз ли бъркам нещо, или самия апарат има нужда от други настройки???

И още нещо - напук на прехвалената система за автофокус, често при снимане на подвижни обекти ( а понякога и на статични...) въпреки потвърждението за заключен фокус изображението после очевидно НЕ е на фокус... За подвижните обекти пробвах и AF-S, и AF-C - все тая ...

Снимам основно на режим "Р" с корекции според случая.
Обективите са Nikon 18-140 VR, и Tamron 70-300 VC.

Благодаря предварително за всички конструктивни мнения!!! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: Krassy   
Дата:   30-10-16 11:08

Тялото е страхотно, но си има чалъми.
Още ги уча...
Като успея, ще споделя [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: alext   
Дата:   30-10-16 12:18

Преди да търсиш проблема в апарата трябва да изключиш проблем в твоите настройки и обектива. За да са ти тъмни изображенията на P режим погледни компенсацията да не е бутната на -1 или подобно. Меренето да е матрично не точково. Профила на jpeg дали е настроен.. въобще в jpeg ли снимаш или директен Nef?? NEh на компютър винаги е по- тъмен преди обработка.

Относно обектива и липсата на фокус на 90% е от некалибриран обектив, има си настройка и затова.
Най- добре научи S, A и M режимите и всичко ще ти се изясни. В тубата има едночасови туториали със всички настройки, ако не ти се чете упътването.



Публикацията е редактирана (30-10-16 12:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: slyn4ogled   
Дата:   30-10-16 12:27

@ alext - компенсацията не е на минус, даже понякоа е на +0.3 даже на слънчев ден ...
Това за матричното мерене не съм го тествал, защото при динамични снимки ми трябва спот-мерене в определена част от кадъра :)
Но ще опитам де, благодаря за съвета!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: victory13   
Дата:   30-10-16 12:36

Вижте автофокус приоритета на какво е. По подразбиране го слагат на "release", а е добре да е на "focus". Това преди да започнете да компенсирате напред-назад [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: gbrain   
Дата:   30-10-16 12:43

От DPreview Nikon D7200

However, the DSLR design with its separate AF module means it can't always match the levels of focus accuracy we've come to expect from mirrorless cameras, which focus directly off the sensor. You can work around this to a large degree using AF Fine Tune, but your results will vary lens-to-lens.

Д90-ката и тя прави номера с точния фокус. И лошото е, че не е до калибрация на обектива, защото избира да фокусира в по-светлия заден фон, а не в предния по-тъмен обект, в половината от случаите. Получавам потвърждение за фокус в задния план, като съм избрал да е отпред, айде пак фокусирай и момента е отминал [smilie5] Да не би тия от Никон да искат да си купя д500 или д750 и нагоре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: victory13   
Дата:   30-10-16 12:46

И да си купиш, модула пак е разделен... май на друго трябва да се наблегне [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: Krassy   
Дата:   30-10-16 12:47

Виж, Д7200 е 24 мегапикселова камера... Да повторя - 24 :)

Всичко гледано на 100% на екран ще изглежда в много по-големи мащаби. И лекото бягане на фокуса от финият тунинг, и аберациите, и мазните обективи...
Колкото по-качествена е една техника, толкова по прецизни компоненти трябва да използва.
Много е чувствителен към лоши обективи...

А за меренето - моят мери превъзходно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: victory13   
Дата:   30-10-16 12:49

Взимаш 4-5к монитор, и ти отпадат всички такива проблеми при гледане на 100% [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: SLR   
Дата:   30-10-16 13:35

slyn4ogled, пробвай с някой твърд обектив, например 50/1.8, да видиш дали е същото.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: vkk1   
Дата:   30-10-16 13:47

... и вече съжаляваш, че смени д90-то, нали?
мдаа, и аз бях така, колкото по-нагоре отивах, толкова повече проблеми с мерене и бял баланс имах. То не беше синьо, не беше компенсиране, не беше мазане...
Накрая се върнах на д90 и си спомних какъв кеф е да снимаш, без да се занимаваш с глупости.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: quazimodo   
Дата:   30-10-16 13:53

slyn4ogled написа:

> Здравейте,...
> Не знам аз ли бъркам нещо, или
> апарата има проблем, защото при
> снимане както съм свикнал с D90,
> изображенията са ВИНАГИ
> значително по-тъмни - а навсякъде
> за 7200 се пишат хвалебствия какъв
> динамичен обхват има и т.н..
> Аз ли бъркам нещо, или самия апарат
> има нужда от други настройки???
>
> И още нещо - напук на прехвалената
> система за автофокус, често при
> снимане на подвижни обекти ( а
> понякога и на статични...) въпреки
> потвърждението за заключен фокус
> изображението после очевидно НЕ е
> на фокус... За подвижните обекти
> пробвах и AF-S, и AF-C - все тая ...
>
> Снимам основно на режим "Р" с
> корекции според случая.
> Обективите са Nikon 18-140 VR, и Tamron 70-300 VC.
>
> Благодаря предварително за всички
> конструктивни мнения!!! [beer]
>

Най-конструктивното предложение е да се захванеш здраво с четенето на ръководството и то подробно. Все пак производителят е най-заинтересован от добрата работа на тялото и е дал достатъчно съвети за нейното постигане.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: jingov   
Дата:   30-10-16 14:42

И аз мисля, че е добре автора да прочете детайлно поне един път ръководството. По добрият или по експедитивният режим е "А" , следящият фокус е нещо , което трябва да се овладее, кога и как и защо . [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: colorphoto   
Дата:   30-10-16 15:55

24мп спрямо 12мп изискват по-висока минимална скорост да настроиш че да нямаш моушън блър.

Това е.

P не е оптималния режим за снимане,особено с Никони от този клас.

Пробвай на А но със задаване на по-бързи скорости от АУТО ИСО функциите.

Или на S със същото съображение ,но ръчно от врътката за скорост.

Най-добре е да правиш експериментите на М за пълен контрол.



Публикацията е редактирана (30-10-16 16:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: donzezi   
Дата:   30-10-16 16:11

Здравей Слънчоглед,
Добре дошла в клуба на нещастните собственици на Д7200.
Толкова некадърен апарат не бях срещал отдавна.
Моят още клепе в Профайлд.........
След като не успяха да ме убедят , че снимките ми с него са добре - сега се чудят ,какво да го правят.....(то аз знам к'во да го правя щот живея нависочко ,ама ми се свидят парите ,които дадох за него).
При мене прегаря лицата на хората при портрет.
Писал съм тема назад някъде.
То и в нета има има теми -пиши - "overburn" - и веднага излиза Д7200 [smilie9]

И аз си карам със старото тяло . Поздрави .


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: colorphoto   
Дата:   30-10-16 16:16

А вие пичове,случайно дали знаете че в менюто на Никона имаш възможност ДА СИ НАПРАВИШ ФИНА НАСТРОЙКА НА ЕКСПОНОМЕТЪРА му и да зададеш корекции по твой табиет и то за трите режима на мерене отделно?!

Аз на всичките си никони правя тази фина настройка на - 1/6 и е приемливо.

Може и повече да намалиш ако много се плашиш от "изгарянето".

По принцип не е новина че при Никон по-лесно може да бъде изтървано положението с бликовете при портрет и трябва да го има предвид снимащия при настройката на апарата.

При Канон пък е обратното - внимавай да не недоекспонираш че бандинг,че шум......

Може и на М да снимаш.....даже!

И упътването може да си прочетете.



А така - купили апарата,сложили го на П и го пуснали да прави снимки......пък той сам не се справял идеално!



Публикацията е редактирана (30-10-16 16:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: asahi   
Дата:   30-10-16 16:22

Се едно да си правя корекция на рулетката, че да ми мери по-дълго или по-късо.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: colorphoto   
Дата:   30-10-16 16:25

Сега,що пък му сложили такава опция за корекция на експонометъра на Никоня,след като на Канон няма - значи е излишна......

Споко Людмил,ти си с правилната марка.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: Krassy   
Дата:   30-10-16 16:26

Странна работа...
При мен това тяло до сега от многото, които съм "пипал" се справя най-добре с мерене и експониране...
Дори се кефя на страхотната му динамика в изображението на тъмно/светло, особено ако пусна динамичният контраст. Снимки в контражури с перфектни нюанси в бяло и сенки...
Това, което не ми харесва е че не си пасва добре с 85/1.8 [smilie9]
Но с 35/1.8 са си дупе и гащи! С 24-70 също бива... с 50/1.8 никое тяло до сега не ми е харесвало как е...
За 1.4 обективи не пиша, защото нещо взех да ги недолюбвам... не знам що!

За автофокуса... все още му хващам чалъма, защото имам ситуации, където на сравнително мрачно се е справил брилянтно... а в друг ден, в подобна ситуация... почти всичко брак. Мистика такая...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: colorphoto   
Дата:   30-10-16 16:31

Всеки си има различни критерии за мерена и експониране.....

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: quazimodo   
Дата:   30-10-16 16:38

slyn4ogled написа:

> @ alext - компенсацията не е на минус,
> даже понякоа е на +0.3 даже на
> слънчев ден ...
> Това за матричното мерене не съм
> го тествал, защото при динамични
> снимки ми трябва спот-мерене в
> определена част от кадъра :)
> Но ще опитам де, благодаря за
> съвета!

Поздрави от старичкото Д40 - за матрично мерене компенсация до -0.7, за централно-претеглено мерене без компенсация. Спот съм сигурен, че не ти трябва и при динамичните ти кадри. Пробвай централно-претегленото мерене и за там.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: vkk1   
Дата:   30-10-16 18:47

Даа, сега трябва на курс да се прати човекът.
Значи - щом преди е снимал на P и снимките са му харесвали, а на 7200 не му харесват на същите настойки - проблемът не е в снимащия.
Аз изпитах първия шок минавайки от д5000 на д5100 - все едно отидох в Леденото кралство. Една седмица ми беше синьо пред очите, след което нито ден не съм снимал на автоматичен бял баланс. Това тяло на AWB просто не работи, освен ако не си привърженик на вечната зима.
Освен, че със синьото не се разбрахме, имахме и несъответствие с преставите за черно. Аз истинско черно с това нещо не изкарах никога. Може да е много тъмно сиво, но черно като на д90 и д5000 аз не видях.
За бонус гениите от Никон са "импрувнали" фокусната система така, че всеки път гадаеш коя ти е фокусната точка. Просто велико нововъведение.
До 7200 реших да не се самоизтезавам, приключих с експериментите още на 7100.
В крайна сметка реших, че този арт ми стига и се върнах на д90, където цветовете, експонацията и белия баланс са такива, каквито ги виждам аз, а не според това как никон са решили, че трябва да бъдат.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: lamerko   
Дата:   30-10-16 19:04

Направо ще ме побъркате... нали 7200 беше върхЪт? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: quazimodo   
Дата:   30-10-16 19:04

vkk1 написа:

...
> В крайна сметка реших, че този арт
> ми стига и се върнах на д90, където
> цветовете, експонацията и белия
> баланс са такива, каквито ги
> виждам аз, а не според това как
> никон са решили, че трябва да
> бъдат.

Цветовете на Никон приключиха с Д200 и Д3000 [beer]!



Публикацията е редактирана (30-10-16 19:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с D7200 или нещо друго???
Автор: Pavlov   
Дата:   30-10-16 19:14

Е то там е проблемът - като снимаш на P, не може да си сигурен, че настройките са едни и същи. Мини на М, задай на двете тела еднакви бленда, скорост и ISO, снимай на една и съща осветеност, и тогава сравнявай.
D90 и D7200 са различни поколения. Имат различни процесори, софтуер, сензори за мерене. Нормално е да има разлики, когато оставиш тялото да преценява настройките вместо теб.
А за другото, което изписа - [smilie11] . И аз съм имал D5100, изкарах с него повече от две години. Работеше си прекрасно на автоматичен бял баланс, освен със Sigma 70/2.8 macro, с която даваше определено по-"топли" резултати. От черното също нямам основание да се оплаквам. Затова пък не можех да гледам "пластмасовата" кожа, която вадеше по-предния ми D5000. И с фокусните точки съм нямал проблеми.
Явно наистина ЗАУ-то е важно [smile] .

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »