Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Президентски избори
Автор: alexdeltov   
Дата:   19-10-16 09:18

Разбрах,че били задължителни.Ако не гласувам,щели да ми вземат фотоапарата.Вярно ли е това...
 Re: Президентски избори
Автор: Nikolas666   
Дата:   19-10-16 09:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Президентски избори
Автор: agop4o   
Дата:   19-10-16 09:20

Или апарата или в сибир с лятни дрехи[smilie5]
 Re: Президентски избори
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   19-10-16 09:20

Ако гласувате за Митьо Пищова, щял да забрани котетата и да ги вкара в лагери!
Иначе ако не гласува човек го премахвали от списъците и ако искаш догодина да гласуваш трябва да ходиш специално някъде си да те запишат отново.
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   19-10-16 09:32

Автор: 1swamp2frogs
Дата: 19-10-16 09:20
"Иначе ако не гласува човек го премахвали от списъците и ако искаш догодина да гласуваш трябва да ходиш специално някъде си да те запишат отново."


Глупости!
Премахват те от списъците при две негласувания от един и същ вид. Примерно: два президентски или два парламентарни, или два местни избора. Тоест ще те махнат най-рано след 5 години, когато са следващите президентски избори и ограничението ще важи само за тях.
Като неявяването се зачита само ако е по неуважителна причина. Ако лежиш в болницата с кома или пък си забил на Карибите да снимаш голи моделки, това са си уважителни причина отвсякъде.

А апарата винаги могат да ти го вземат. Само го остави за няколко минути без надзор!
 Re: Президентски избори
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   19-10-16 09:42

Че то какъв беше смисъла от "задължителното" гласуване, колкото да замажат очите [smilie11] ....
 Re: Президентски избори
Автор: alexdeltov   
Дата:   19-10-16 10:21

Именно,аз достигам до извода,че тотално се оклепаха та хората да незнаят какво се случва.
 Re: Президентски избори
Автор: Jk.freeman   
Дата:   19-10-16 10:25

Ама ние имаме президент, верно ли това?![smilie5] [smilie5] [smilie5]
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   19-10-16 10:39

Автор: Jk.freeman
Дата: 19-10-16 10:25
"Ама ние имаме президент, верно ли това?!"


Ей, че си прост! Точно затова се казват избори - щото нямаме президент и тепърва ще избираме.
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   19-10-16 10:42

Смешници! Аз нямам мерак да гласувам и те ще ме наказват с премахване от списъците - вместо да ми извадят очите ще ми изпишат веждите[smilie5].
Па това задължително гласуване си е тъпня, до преди 25-26 години народа врещя, че го задължавали и че се гласувало 100%. Сега според конституцията това ни е право, па пак мераклии да стане задължително[smilie9].
И 10 пъти да стане задължително, дереджето нема се оправи. Може само ако се промени закона за гласуването, но това нема кой да го направи, що нямат интерес. Първом да кажем прово да гласуват само тези де са си платили последните 2-3 години данъци, такси, осигуровки и задължения към даржавата. За да гласуваш трябва да си дал нещо и да си си изпълнил задълженията. Па и по тоз начин се решава въпроса с двойното гражданство и с гласуването от чужбина.
Другото което може да се промени - премахване на всякакви номера и цветове по бюлетините, само чист текст имена на кандидатите и при това да се разместват местата им в бюлетината, така че да не са на едно и също място. А да видим как ще гласуват неграмотни елементи и как ще им се подсказва за кого да гласуват[smilie5].
 Re: Президентски избори
Автор: red_storm   
Дата:   19-10-16 10:47

Това задължително гласуване е ясно с каква цел е направено. Народни представители обясняват на простолюдието, че ако не гласуват ще отпаднат социалните им помощи. Така освен, че ги докарват до урните им подсушват за КОЙ да гласуват.
За всички с над осми клас е ясно как и за кого. За когото си поискаш и както си поискаш.
 Re: Президентски избори
Автор: Jk.freeman   
Дата:   19-10-16 10:55

e-mil според мене и след изборите пак няма да имаме президент...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Президентски избори
Автор: tziko   
Дата:   19-10-16 11:08

Съдбата изигра лоша шега на всички, които плюха със задоволство по Плевнелиев.
Сега единствения кандидат, който не е пълен олигофрен, прилича изключително много на Плевнелиев. Да видя сега за кого ще гласуват. Но всъщност няма да видя, не защото е тайно, ами защото всички са мижитурки и е по-лесно да не гласуват, от колкото да се поинтересуват от това кой какъв е какво може, дали заслужава.
Няма да се учудя следващия президент да е Цецко Цачев.
 Re: Президентски избори
Автор: catandgoddess   
Дата:   19-10-16 11:33

https://scontent.fsof2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/14572216_1306759169376889_1703839931680210109_n.jpg?...


Не знам как да оправя линка, но харесвам Робърт Де Ниро[smilie21]

 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   19-10-16 11:52

tziko написа:

................................................ами защото всички са мижитурки и е по-лесно да не гласуват, от колкото да се поинтересуват от това кой какъв е какво може, дали заслужава. Няма да се учудя следващия президент да е Цецко Цачев.

Колко и какво да се интересуваме.....то си се види, че всите са си чиста проба службо и келепирогонци.
 Re: Президентски избори
Автор: samurai2   
Дата:   19-10-16 11:56

Jk.freeman - Президент [smilie3] [smilie24]
 Re: Президентски избори
Автор: Kalimas   
Дата:   19-10-16 12:00

Т'ва да те махнат от изборните списъци, защото не гласуваш ми звучи като да отлъчиш мюфтията от католическата църква. Можеш, ма на дали ще му дреме.
 Re: Президентски избори
Автор: Jk.freeman   
Дата:   19-10-16 12:05

Всъщност не знам защо ни е президент, като си имаме бат Бойко...
 Re: Президентски избори
Автор: FAQ   
Дата:   19-10-16 13:16

За един друг кандидат президент и нек"ви фотографи.

http://time.com/donald-trump-photographs/?xid=time_socialflow_facebook


 Re: Президентски избори
Автор: m.djorov   
Дата:   19-10-16 13:25

Няколко въпроса ми изскачат.
1 Като сега е задължително, защо тогава на референдума има въпрос дали да е задължително?
2 Гласуването не е ли конституционно право? Как ще ме махат от списъците? Няма да ми дадат да гласувам ли? В нарушение на конституцията.

В момента в парламента има подадено проекто изменение точно този текст да отпадне от закона - където пише, че гласуването е задължително.

Защо още търпим циркаджийте, ми не ги обесим пред парламента и следващите да имат едно на ум?
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   19-10-16 13:30

Дали гласувам или не си е моя работа,в крайна сметка аз плащам целия масраф като данъкоплатец.
С още първото заведено дело към КС за премахвяне на негласувал "юзър" от избирателните списъците, това правило ще отпадне.
 Re: Президентски избори
Автор: Jk.freeman   
Дата:   19-10-16 14:13

Автор: m.djorov
Защо още търпим циркаджийте, ми не ги обесим пред парламента и следващите да имат едно на ум?

Доживях да прочета нещо смислено в тоя форум...[smilie24] Ако се стигне до там, аз се записвам доброволец да водя екзекуциите [cool] [cool] [cool]
 Re: Президентски избори
Автор: gbrain   
Дата:   19-10-16 14:28

Пак някви опити да притискат хората [smilie9]
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   19-10-16 14:30

тц, тц...и ще избиете "интелигенцията и цвета на нацията", м?:)
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   19-10-16 14:41

Това ни е трагедията на нас - при смяната на един режим с друг в тая клета територия екзекутори никога не са липсвали. Виж, някой, който да води държавата и политиката по по-различен път след това - там няма никой... Ама то мат'рялът си е такъв.
Имате следните възможности:
- Секретарката на партията, с начален трудов стаж като стругар, спусната от партията-майка2 (да не се разглежда като нещо различно от партията-майка1);
- Генерал Радев, издигнат от БеКаПето (оригиналната партия-майка1), бивш главнокомандващ ВВС, който ще се бори с кемтрейлс и гмо.
- Бисер Петното - е, поне не е убиец... май?;
- Митьо Пищова - изобретателят на кибапчито 1990-а година, порещ маникенки като риби и пълнещ ги като агнита в един минал живот, претърпял катарзис;
- Калфин - локуморазтегач 1-ви разряд, с винаги надупена към Раша позиция;
- Оная с агнетата и вълците - wtf?!?;
- Оня, дето с благословията на Лукойл дава евтино бенДзина, че да може да обърка нечии сметки;
- Онзи, дето го гониха сумати време от парламента и избягваше да отговори #Кой;
- Не ме гледай умно, българино!;
- Лупи - оправи ЦСКА, сега е ред на държавата като цяло;
- агент Каракачанов - шизофреничен и противоречащ си патреоД, който си мисли, че е много добре прикрит зад маската на родолюбец;
- Кемал Рамадан Байрям - пЪРв приятел на шейх Мансур Оджех и още някакви богати хора (ей на, скивай на снимката от сватбата му с деветата жена - втория от ляво надясно!);


На този фон имаме за кандидат образован, интелигентно говорещ, про-европейски и про-западно ориентиран претендент, който засега с лекота надвива в дебати опонентите си. Толкова е сюрреалистично да гледаш как материалът пак си желае генерали, секретарки, горивни босове и футболни благодетели, че направо буди смях. При наличие на трезвомислещи и интелигентни хора в тази държава избори с такива кандидати щяха да са само протокол, предварително решена битка. За съжаление обаче тук не е така, тук май си харесваме кочинката.



Публикацията е редактирана (19-10-16 14:42)
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   19-10-16 14:46

camelasign написа:

> тц, тц...и ще избиете
> "интелигенцията и цвета на
> нацията", м?:)

Сравняваш "Народния съд" със събитията в Румъния в края на 1989, например, така ли да го разбирам?

За теб "Народния съд" не избива интелигенцията и цвета на нацията?



Публикацията е редактирана (19-10-16 14:46)
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   19-10-16 15:15

...еми за да се изкаже такова твърдение, трябва да се разгледат житиетата на всички осъдени. Няма как да ме убедиш, че тези които са душили писатели и журналисти с тел в полицейските мазета през 1923г са цвят на нацията...не са цвят на нацията и тези едри земевладелци, които са взимали нивите на съселяните си, които са били пратени на война за славата на царя, а децата им са гладували...та за половин чувал брашно една нивичка...трудно е да определиш като цвят на нацията и интелигенция и сключвалите договори за по две години с бедни селски момичета, които се оказва че трябва да спят по 200 човека в помещение, да шият по 14 часа на ден и да ядат манджи направени от изхвърлените гнили зеленчуци на женския пазар...всичко това е описано и документирано, но не е изгодно на днешните капиталисти, които уверено са тръгнали по същият път...т.е. и в двата случая имаме един политически елит, който мисли и гласува само за себе си и понякога срещу съответните блага мисли и гласува в полза на други държави или частни интереси...и твоят кандидат е същата риба, както и тоя дето си отива



Публикацията е редактирана (19-10-16 15:20)
 Re: Президентски избори
Автор: raffito   
Дата:   19-10-16 15:48

https://www.youtube.com/watch?v=M5YP9tOeqys [smilie8]

 Re: Президентски избори
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   19-10-16 16:12

Пожелавам бавна и мъчителна смърт на всички,
които подкрепят и гласуват за ГЕРБ !
На тях и техните семейства !
[smilie24] [shtrak] [beer]
 Re: Президентски избори
Автор: catandgoddess   
Дата:   19-10-16 16:47

[smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8]

А на партийните членове, или се откачих тоя път[smilie5]

 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   19-10-16 16:49

Някой друг с диария?
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   19-10-16 16:53

raffito -Тази телевизия, с финансиране от една вече несъществуваща банка, чиито клиенти с депозити после ние финансирахме, не беше ли част от един политически проект, който сега има "вери импортмънт ангъжимент" да получава по 20 000 евра от Европарламента? Малко информационна хигиена никому не е навредила, просто казвам...

camelasign ами как да ги изгледам тия жития, бе, братко. То да е едно, да са две... Тия сатрапи не знаят какво е това мярка.
А иначе браво, браво за едрите земевладелци и предприемачи... Само че си изберете - бройката затрити хора нито говори за едри земевладелци (че с толкова много и все едри земевладелци на площ ще го докараме поне като една балканска Полша), нито за големи предприемачи - с такива много и големи предприятия трябваше да сме били най-богатата държава в Европа. Или са били много и малки, или малко и големи. А тези, които продължават да изчезват И по време на страхотния режим също ли са били предприемачи и крадци на земя в социалистическия рай НеРеБе?
Народният съд си и събитията около него са си едно огромно престъпление, целящо обезкървяване на евентуалната съпротива, принудително отнемане на капитали и блага и поставяне на полезните идиоти на знакови позиции - до вчера утайка на обществото, днес вече с позиция, която не са и сънували и която ще бранят с цената на всичко, като удобно изпълняват всяка дума на поставилите ги там. Така се завзема власт от комунисти, навсякъде е еднакъв принципът.
За теб войните са били прищявка на царя, така ли да го разбирам? Съединението сигурно е прищявка на Батенберг пък? Дано не се обидиш, но наистиан е излишно дори да ти казвам да четеш, явно е какви източници ползваш, когато решиш да го правиш.
Някакси целият свят разбра и призна зверствата на комунизма, само тук си ги оправдаваме и казваме - ама те предишните удушиха двама и застреляха петима. В общи линии едни и същи мантри ви се набиват в главите и вие ги повтаряте като папагали, но все ви тегли стандартът на гнилия капиталистически запад, а не на благородната и братска Русия.
Преход няма и не е имало при нас - комунизмът си продължава, пребоядисан, натъкмен и пременен, а капитализмът тук не се провали, той просто не се случи в истинската си форма - едни хора се премениха и направиха наши и ваши фирми, репресивен НАП, опрасквания, гнили ябълки, прокуратура и МеВеРе, правещо чадъри и защитаващо с мутренски методи мутрите на т.нар. преход.
Мат'риялаааааът, мат'риялът... Ни ЕС заслужаваме, ни нищо. Икономическите щети, които нанасяме заедно с Хърватска и Румъния на ЕС, са над два пъти повече от сборния БВП на трите държави. Да се обзаложим ли след напредъка в борбата с корупцията, който Румъния направи, кой продължава да уравновесява, увеличавайки своя "принос"? Корупция, корупция, корупция. И то в чудовищни размери, от първо лице я виждам.
Нашите се биха в гърдите, че ще посрещат бежанци, за да получат пари за изграждане на лагери и справяне с разходите - окрадоха ги, после обвиниха ЕС, че са ни натресли бежанци. То бива нагла балканска пасмина, ама чак толкова не бива. После тая комунистическа измет ми давате за пример как капитализмът и ЕС са се провалили...
 Re: Президентски избори
Автор: agop4o   
Дата:   19-10-16 17:32

Някой май е за освидетелстване[smilie10]
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   19-10-16 17:36

Народният съд и събитията около него са се случили под вещия натиск и с изричното искане на страните съюзници. САЩ и Англия. Добре е да се знае това. И не са се случили само у нас, а в цяла Европа. Колкото до парите за лагери, да така е. Взеха ги, но РБ си мълчаха нали? Значи и те са били за. Виж клипа на Трайков...продължават да се бълват някакви неща за някакви комунисти, каквито у нас са останали една шепа пенсионери и една шепа млади ентусиасти. Пак ЮП е някакъв трън и лошо решение...чудя се, защо никой не натиска и не се кара на Ердоган за тоя газов поток. Нито ЕС, нито нашите "демократи" отварят дума...Значи Турция може да го строи, ние - не. Я да видим сега, има ли една успяла що годе страна дето да си позволява да се репчи на Русия по безумния начин на Плевнелиев. Май няма. Ние сме натоварени със задачата да се репчим, те са натоварени с това да си сключат изгодни договори с руснаците. Безрезервното кланяне на запад до нищо добро не води. Западът има една ценност от векове насам. Да завладява други страни и техните ресурси. Ние хубаво се наредихме там, обаче никой не ни пуска нищо да завладяваме по света. Активите остават за тях. Ние само приемаме бежанците.
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   19-10-16 18:10

написа:

> Някой май е за
> освидетелстване[smilie10]

Някои май има нужда да си посади топки, белким поникнат, та да има смелост дори и във форум да напише два реда, обръщайки се към адресата си открито.
Ако не е тайна - какво продиктува реакцията ти, може би неналичието на снимки с котки в мнението ми и липса на ах-кане и ох-кане по Б точки? Темата е доста важна и изборът, който неосведомени и изтрещели хора правят ще обуслови това аз да живея в кочина, което на тях явно не им прави впечатление, но аз ненавиждам.
camelasign, РБ и ДСБ са две нееднакви неща. Наличието дори само на Кунева там е дискредитиращо.



Публикацията е редактирана (19-10-16 18:16)
 Re: Президентски избори
Автор: agop4o   
Дата:   19-10-16 18:17

Dobromir_Kalenikov Споко реакцията ми не към вас а към Carnifex .Да темата е важна но по добре без заклинания и определения
 Re: Президентски избори
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   19-10-16 18:24

написа:

> Dobromir_Kalenikov Споко реакцията ми
> не към вас а към Carnifex .Да темата
> е важна но по добре без заклинания
> и определения


По куршум в главата за всеки ГЕРБаджия [shtrak]
 Re: Президентски избори
Автор: mmjm   
Дата:   19-10-16 20:25

Ааа, не, не само гербаджии! Има и други пумияри. И защо да не се използват приютите за кучета? Да ги изкъпят, кастрират, нахранят, пък след някой друг месец, ако никой ги неще тогава, ако са кротки да си ги пуснат в ареалите оттдето са ги изловили.
 Re: Президентски избори
Автор: catandgoddess   
Дата:   19-10-16 20:27

В Бг и без рецепта дават, когато случаят е видимо тежък[smilie24]

 Re: Президентски избори
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   19-10-16 21:24

Не съм прочел всички писания ,щото то май е същото да се пише за два футболни отбора !!! Ще ви кажа само няколко факта от моя живот!
Прадядо ми е основател на земеделската организация в с.Кошарник Фердинантска околия .Познавал е и Г.Димитров и В.Коларов и Ал.Стамболийски и Христо Михайлов и много други ! Участвал е във всички войни ! Участвал е в Септемврийското въстание и е бил знаменосец в битките по Бойчиновските височини . след девети септември е враг на народа !!! Защо ?
Дядо ми е бил социалист ,после офицер от армията ,после полицай отишъл в Македония за да изгражда българската държавност там след 1939г ! Майка ми го е виждала само веднъж когато е била на 6/шест/месечна възраст ! 1944г загива там и ние цял живот всичките сме ФАШИСТИ -деца и внуци на полицай!!! и си носиме кръста ! Не се оплаквам ,просто който не го е преживял ,няма как да го разбере !
Не е въпроса в герб,абв,бсп или квото и да било там ! Просто няма хора които да си дойдат от германия ,англия,франция или австрия и да отидат на война за да защитават отечеството си ,без да гледат кой е президент,цар или квото и да било там !
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   19-10-16 21:24

"Автор: Carnifex
Дата: 19-10-16 18:24

написа:

> Dobromir_Kalenikov Споко реакцията ми
> не към вас а към Carnifex .Да темата
> е важна но по добре без заклинания
> и определения


По куршум в главата за всеки ГЕРБаджия "

Бил ли си написал името под това мнение?
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   19-10-16 21:34

agop4o
Съжалявам, но след като между моето и вашето мнение има над 40 минути разлика и все пак вашето е неадресирано и е непосредствено след това, което аз съм написал, нямаше как да не си помисля, че се обръщате към мен.
А за Carnifex коментарът е излишен, там психиатрите трябва да се произнесат наистина.
 Re: Президентски избори
Автор: alexdeltov   
Дата:   19-10-16 22:09

Нека да запазим добрият тон,всеки има право да изкаже мнение но чак толкова крайно,мисля че няма нужда.[beer]
Винаги съм се чудил,може ли да продължим напред без да гледаме назад...нали все пак пред нас е настоящето.Не казвам,че трябва да се забравя а да се прощава нали затова сме хора,пък и без това не можем да променим миналото.Този филм който е в момента бие по серии даже ''Дързост и красота'' за президент било задължително [smilie8] а за референдума,ако си поискаш [smilie18]



Публикацията е редактирана (19-10-16 22:12)
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 08:46

Автор: camelasign
Дата: 19-10-16 17:36
"Народният съд и събитията около него са се случили под вещия натиск и с изричното искане на страните съюзници. САЩ и Англия. Добре е да се знае това."


Добре е да четеш история, а не да преписваш тъпотии!

Няма натиск от Англия и САЩ. Следвоенните съдилища са планирани на Московската конференция през 1943, но в декларацията ясно се говори, че трябва да има присъди за военни пресъпления - зверства и екзекуции, и то от германските окупатори. Никъде не се споменават гонения на политически противници в победените страни.
И въобще, какво изрично искане от Запад? Ми от 20-те до 60-те години СССР е най-големият "производител" на присъди в света. Сталин е нямал никаква нужда от натиск, а точно обратното - от постигане на съгласие за собствените си планове.

Дефиницията за военни престъпления тогава не е напълно изчистена - правят го едва през 1945 с оглед предстоящите Нюрнбергски процеси, а тогава нашият Народен съд вече е свършил.

Да, Народният съд в България е подготвен с участието на Съюзната контролна комисия, но тя изцяло се ръководи от СССР. САЩ и Англия са само наблюдатели. Въобще в работните групи на комисията влизат само руснаци. Дори маршал Бирюзов заповядва на българското правителство да контактува със САЩ и Англия единствено, чрез съветските представители.
Не само няма натиск, ами американците и англичаните дори спасяват Г.М. Димитров. Извеждат го извън страната, защото са знаели, че ще бъде убит като политически противник, макар всъщност да е бил преследван като борец против режима преди 1944.

Редовно се изцепваш по теми с които изобщо не си наясно. Човек не бива да бъде толкова нагъл.

 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   20-10-16 08:52

Бре дискутиращите, хубаво ги споменавате тези конференции от времето на ВСВ ма що все забравяте, че на една /или па две/ от тях е направено преразпределение на европейските територии и нас си ни отстъпват на СССР и в неговата сфера на влияние. При подписването на мирните договори се взема решение в победените страни да се формират по демократичен път правителства и да се ръгнат Международни комисии, но при положение, че го има решението за преразпределение на сферите на влияние, тези комисии са проформа.
А ако взема да давам пример с моята рода и дядовци, трябва да изпиша роман.
 Re: Президентски избори
Автор: nyamago   
Дата:   20-10-16 09:23

Много спорове и в тая тема, и в други - и в живота изобщо, произтичат от наивното схващане, че Великите Сили (когото и да включим в това) се делят на 'добри' и 'лоши'. И вземане на страна на тая основа.

Безкрайно наивно и глупаво!

Т. нар. Велики Сили не са нито добри, нито лоши - могат да бъдат всяко от двете според случая. Те затова са станали Велики - защото са добри за себе си и предимно лоши - за останалите.

А ние заемаме позиции и сме добри към избрани Велики Сили (все към грешните, защото правилни НЯМА). Дори с промитите си мозъци вярваме, че те (избраните с ези-тура да боготворим) били добри към нас. Нанайци!

крайно верме е да престанем с привъраностите и трезво да открием собствените си интереси, както са направили други малки народи и процъфтяват. Аман от 'добри' и 'лоши'!
 Re: Президентски избори
Автор: bg2014   
Дата:   20-10-16 09:27

Всички скачате да пишете за онова време. За грешките, убийствата на сънародници и т.н. Имало го е. Но това не е било политика на правителството, а разчистване на лични сметки от присламчили се към идеята неподходящи хора. Мръсници.
И сега какво му е различното? Едни вземат властта и .... разчистват сметките си.
Побоища и убийства по улиците, и магистралите над невинни, и без осъдени. Всичко е скрито/покрито.
Избиване (тиха смърт) на много сънародници от ГЛАД и МИЗЕРИЯ. Хора с по 40 г, стаж с минимална пенсия от 160 лв.
Прогонване на младите в чужбина, за да задържат властта. И защо да се връщат в кочината?
Затваряне на устите на тези, които са останали ТУК. Всеки е с псевдоним и или мълчи или има неприятности.
Това ли е демокрацията? Да ти пикая на такава демокрация.
Това ли е свободата за която се е борил Левски?
Искате ли един текст-защо Левски би се обесил днес, АКО беше жив?
Просто времената са съвременни и всичко друго е почти същото, но с нови средства, с бели ръкавички и бели якички. Така ли е?
Защото да се мразим помежду си е политиката след 1989 г. Като гледам форума... политиката е много успешна.



Публикацията е редактирана (20-10-16 09:29)
 Re: Президентски избори
Автор: georgioiv   
Дата:   20-10-16 09:39

а то преди 89 хич не е било така... хайде хайде...


за пръв път да се съглася с nyamago: последното му мнение трябва да се напише със златни букви като програма България в 21, 22, и 23 век [smile]
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   20-10-16 09:44

nyamago написа:

> Много спорове и в тая тема, и в
> други - и в живота изобщо,
> произтичат от наивното схващане,
> че Великите Сили (когото и да
> включим в това) се делят на 'добри'
> и 'лоши'. И вземане на страна на тая
> основа.
>
> Безкрайно наивно и глупаво!
..................................................
С няколко думи обобщено го е казал това, на времето, един от политиците на тези Велики сили. То всъщност по негово време страната му става Велика. Канцлера Бисмарк имам в предвид, та баш той казва, че в света държавите и народете се делят на 2. Големи и силни, де се държат в политиката, като хулигани и си гледат техните интереси и малки и слаби де се държат, като проститутки и гледат къде да се присламчат.
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-10-16 09:50

Като гледам, какви глупости се пишат тук от хора имащи право да гласуват, ми е ясно, защото сме натова дередже.И съвсем ме хваща страх за бъдещето на територия.
Ще ставам емигрант май, не искам децата ми да живеят с подобни овце.
 Re: Президентски избори
Автор: Kalimas   
Дата:   20-10-16 09:56

@bg2014
Най-много се дразня, когато някой намеси Левски или Ботев, или някой друг герой, така сякаш до преди малко са си пили кафето заедно и го познават лично.

До 89-та
- Доносите, висша форма на любов.
- Могат да те пребият и за виц. Даже до Белене може да стигнеш.
- Скрити кръщенета.
- Постоянни липси на стоки от първа необходимост, но само за едни.
- Апартаменти и коли с разрешение на партията майка.
- Източени пенсионни фондове.
- Разрешение да пътуваш от град до град в НРБ.
- Разчистването на сметките. Ма да, няма никаква разлика, между клевети в медиите и временно блокиране на средствата от бюджета (или понижаване, по-рядко уволнени) и това да те гръмнат или вкарат в затвора. Ама никаква.
и т.н. и т.н. много са.

Забелязал съм, че хората, който така ламтят за връщането на комунизма, винаги имат или някакви връзки и облаги от партията или ги гони някаква грешна носталгия в одъртелите мозъци.

Не казвам, че сега е перфектно, но има повече свобода. За съжаление в много случаи се е превърнала в свободия, а това не е на хубаво.
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-10-16 10:00

Когато си прасе, разбира се, че в кочината ще ти е най-хубаво. [smile]

Те хората ясно си казват какво искат- бягат към западни демокрации, никой не бягат към азиатски комунистически диктатури. Но се изисква нещо повече от овчи мозък, да се види това.
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 10:23

Автор: Антивик
Дата: 20-10-16 08:52
"Бре дискутиращите, хубаво ги споменавате тези конференции от времето на ВСВ ма що все забравяте, че на една /или па две/ от тях е направено преразпределение на европейските територии и нас си ни отстъпват на СССР..."


Но не се сещаш на кои конференции, нали? [smilie5]
А не се сещаш, защото на нито една от тях не е правено подобно преразпределение.

Има предварителни разговори на Чърчил със Сталин преди Московската конференция през октомври 1944. Но не е за европейските територии, а за Югоизточна Европа. И не е за отстъпване на цели страни, а за процентно влияние във всяка от тях.

Всъщност не се споразумяват за тези проценти и декларацията след конференцията не съдържа никакви подобни клаузи. Документът е просто надраскан на хартия и е широко известен. Пази се в британския национален архив под индекс PREM 3/66/7.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/0e/Percentages_agreement2.jpg


Както се вижда от него за България няма никакво отстъпване, а искане за 25% влияние на САЩ и Англия.

После идва Потсдамската конференция през 1945. Там също няма съглашение за влияние, а точно обратното - искат се правителства с широко политическо участие.
У нас през 1945 са насрочени избори, но са отложени именно под натиска на САЩ и Англия за да се даде възможност на опозицията да се реорганизира след дългата политическа пауза от Деветнадесетомайският преврат.

Както се казва не бил Киркор, ами Гарабед и не е спечелил кола от лотарията, ами му откраднали мотор с кош.
За потвърждение на факта, че няма разпределяне за сферите на влияние не са нужни документи. То се вижда и с просто око. Гражданската война в Гърция, Унгарското въстание през 1956 и въобще действията на западните разузнавания по отношение на България след войната. За Г. М. Димитров вече споменах, още през 1946 се подготвят емигрантски организации с американско финансиране и т.н.

Автор: Антивик
Дата: 20-10-16 08:52
"При подписването на мирните договори се взема решение в победените страни да се формират по демократичен път правителства и да се ръгнат Международни комисии..."


Пак глупости!
Съюзната контролна комисия идва в края на 1944, а Парижският мирен договор е подписан едва през 1947. Същата година влиза в сила и комисията се изнася.

В договора нищо не се говори за формиране на правителство - то вече има такова. Минали са години от падането на старата власт.
Има общи приказки за отмяна на дискриминиращо законодателство, освобождаване на политически затворници, разпускане на фашистки организации... останалото са военни, териториални и финансови клаузи.

Пак ще напомня да четете преди да пишете! Не е хубаво човек да е нагъл, но когато е тъп и нагъл е съвсем зле.
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   20-10-16 10:25

Kalimas написа:

.................................................

> - Източени пенсионни фондове.
> - Разрешение да пътуваш от град до
> град в НРБ.
...............................................
[smilie11] я че нещо обърквам времената....ако става въпрос за преди 89-та, тогава не съм чувал да са се източвали пенсионни фондове и да трябва разрешение за пътуване от град до град.
Имаше гранични зони за които си трябваха документи и открити листове, но в страната всеки си пътуваше до къде му е кеф. Виж ако става въпрос за жителство, тогава е друга бира.
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 10:26

Автор: bg2014
Дата: 20-10-16 09:27
"За грешките, убийствата на сънародници и т.н. Имало го е. Но това не е било политика на правителството, а разчистване на лични сметки от присламчили се към идеята неподходящи хора."


Ама да, бе! Как не сме се сетили? То в екзекуциите не е участвало МВР и лагерите са били създавани тайно от правителството... и ги пазили в тайна десетилетия наред. [smilie5]

Е, бива ли човек да е толкова тъп?
 Re: Президентски избори
Автор: bg2014   
Дата:   20-10-16 10:27

Явно се иска повече от регистрация, за да се разбере написаното.
Аз връщане на "онзи" комунизъм не искам. Искам да дойде комунизъм, ама поне още 100 г. няма да го бъде.
Свобода имаше и тогава. Който не участваше в ръководни роли, партия и събрания имаше свобода. Аз бях свободен И ТОГАВА, свободен съм и сега.
Но да оставаш сляп за това, което се случва около теб в сегашния момент си е повече от ГЛУПОСТ. Хайтов е написал " Трудно се берат малини, когато си се прицелил в Луната". Е - вие сте се прицелили в миналото и трудно виждате настоящото. Защо?
За Левски. Споменах го , ЗАЩОТО по новините излезе новина, че едно дете е написало за Левски: "Ако Левски беше жив днес би се обесил сам".
Относно изборите:
Всички избори са МАНИПУЛИРАНИ. *Лично мнение)
Имаше сигнали до ЦИК и НИТО ЕДИН не беше разгледан. Ето ви един сигнал:
На изборите ВСЯКА една секция нарязва печата (порязва го в последния момент) така, че той става уникален с прорез. Няма втори такъв печат. И след поставяне на печата върху бюлетината тя става уникална. Подправените и внесени отвън бюлетини нямат този печат. АКО има сигнал за такава измама (фалшиви бюлетини) в някоя секция, взимат се тези бюлетини и им се сравняват печатите. Затова са измислени печатите. Заради истината. И до сега подобна сверка ВЪПРЕКИ сигналите до ЦИК не е правена. ЗАЩО? Нали сте умни. Или си мислите, че имате избор?
Или, че живеете в демокрация....блажени са вярващите, защото тяхно ще е Царството небесно..... защото сегашното царство е на "КОЙ", бате Бойко (неговата приятелка), БСП, ГЕРБ и ДПС в коалиция. И коалицията всъщност НИКОГА не си е отивала (БКП и ДС).
Кой смята друго?
 Re: Президентски избори
Автор: bg2014   
Дата:   20-10-16 10:32

e-mil написа:

Е, бива ли човек да е толкова тъп?


Ей, умния, мери си приказките! Тъп е на майка ти сина.
Ако може да говориш по темата - говори. Ако ще обиждаш - не си улучил човека. Това ли ти е върха на интелекта?
 Re: Президентски избори
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   20-10-16 10:33

написа:

> "Автор: Carnifex
> Дата: 19-10-16 18:24
>
> написа:
>
> > Dobromir_Kalenikov Споко реакцията ми
> > не към вас а към Carnifex .Да темата
> > е важна но по добре без
> заклинания
> > и определения
>
>
> По куршум в главата за всеки
> ГЕРБаджия "
>
> Бил ли си написал името под това
> мнение?

Трябва ли да ме е страх? От държавата ли? [smilie18]
Тези неща ги пиша в личният си фейсбук профил и повярвай,че познавам и много други нормални хора,които са на същото мнение.
По принцип заставам с името си при такива изказвания,но ФФ е място,на което съм избрал да бъде анонимен.
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   20-10-16 10:41

Емилчо,
батьовото, бая отдавна съм ги учил тези неща, вече се позабравят подробностите, па и някои сега се опитват да пренапишат историята. Но па я ми обясни, те така като на по-прост, що така след войната, след като не е имало споразумение Европата е разделена на две....
Това мислим никъде не е писано, но е факт.
Приказките за наглостта ти ги прощавам.
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 10:46

Автор: bg2014
Дата: 20-10-16 10:32
"Ей, умния, мери си приказките! Тъп е на майка ти сина.
Ако може да говориш по темата - говори."


Говорих по темата вчера, още преди да се появиш. Но приказките ти, че престъпленията на режима не били политика на правителството не само не са по темата, ами са и нагла лъжа.
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 10:52

Автор: Антивик
Дата: 20-10-16 10:41
"... що така след войната, след като не е имало споразумение Европата е разделена на две...."


Защото никой е нямал сили и ресурси за междусъюзническа война веднага след 1945. Да не говорим за наличие на топки - вече се е появила атомната бомба и всички отношения минават на друго, много по-драматично ниво.
Забележи, че Европа е разделена там, докъдето стигат войските по време на бойните действия! В България не са влезли съюзнически части, съответно е нямало и мегдан за преговори.
 Re: Президентски избори
Автор: bg2014   
Дата:   20-10-16 10:55

Ако има държава, която да е преживяла последните години без гражданска война (макар, че това е спорно) то това е България. И ако си мислите, че причината е СДС ... аз не вярвам. Причината е твърдата политика преди 89 за интеграция на :
1. Циганите (всички трябваше да се образоват) и им осигуряваха работа.
2. За интеграция на мюсюлманите (образоване чрез курсове за квалификация и по-късно смяна на имената с български). Цехове, детска градина и училище във всяко село. Говореше се единствено на майчин език - на езика на Майка България. А сега .... новини на мащехин език, на майчин език новини за Сюннет на невръстни деца в БГ. Красиво!
3. За самозадоволяване (даваха земя на всеки да си гледа екологични продукти). Само молба и имаш 1 декар близо до града или селото.
4. За осигуряване на кадри - държавни поръчки за висше образование и после 5 г. договор за работа по специалността.
Още много мога да изброя. Не бива. Не съм толкова умен, че да мразя като други. Виждам и хубавото, което НЕ ТРЯБВА да се зачерква наравно с лошото. Но ....как може да съм толкова тъп, че да виждам хубавото?
Ебати тъпака съм......айде оставям темата за омразата да се развива от дървените философи. Ние без образованието отиваме да ядем доматите с коловете....и моля ви - не се обръщайте към мен. Няма да отговоря и да слизам .....
 Re: Президентски избори
Автор: bg2014   
Дата:   20-10-16 11:04

e-mil написа:
Говорих по темата вчера, още преди да се появиш. Но приказките ти, че престъпленията на режима не били политика на правителството не само не са по темата, ами са и нагла лъжа.


Да, видях.Така е. И в двете ти мнения има обида - "прост: и "глупав" към колегите. Явно това е нивото ти. Спирам да му обръщам внимание. Извинявай!
А се включих с идеята, че има какво да се вземе и от миналото за да имаме по-хубаво бъдеше. За да има истински избори, а не фалшиви полуизбори.



Публикацията е редактирана (20-10-16 11:05)
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   20-10-16 11:11

Айде бе, не са имали сили. И Англия, и САЩ, и Франция имат воиски и техника де са спрели за воюват 2 септември, в СССР дивизийте са пратени на изток, а другите са разфъргани по определената граница в Германия или са изтеглени в СССР-то. Сам спомена новото оръжие и след тези условия вместо да вземат и да насметата СССР-то те пускат в действие план"Маршал" и се дръпват в определени граници. И това е щот нямали сили, а не че преди това не е имало договорки и разделяне на територии и свери на влияние....
 Re: Президентски избори
Автор: Kalimas   
Дата:   20-10-16 11:26

@Антивик
Аз все към или от някоя гранична зона съм тръгвал и затова така го помня. Заедно със събирането на "купони за гориво" и няколко туби бензин в багажника, защото не знаеш къде ще има по бензиностанциите.
За фондовете - България фалира на няколко пъти по време на комунизма, а при смяната през 89-та всички фондове са били вече изпразнени от сдаващите властта. Тогава обаче не е имало свободна медия и мнение, че да се разчуе.

@bg2014 Съгласен съм че партиите са си едни и същи и съм несъгласен с много голяма част от мненията ти. Но понеже си писал, да не се обръщаме към теб и че няма да отговаряш - [beer] и да си направиш салатка от доматите на колци.

Вместо задължително гласуване и отпечатъци, трябваше електронно гласуване и електронни картони с достъп от всички болници. Ама това им бърка точно в манипулациите, та ще го видим през крив макарон.

 Re: Президентски избори
Автор: ATHOM   
Дата:   20-10-16 11:27

Ъмммм...чета заглавието на темата, чета 80% от коментарите...пак чета заглавието на темата...

[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Нали за президентски избори се говори, какви Велики сили, какви планове Маршал, какви пет лева?
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   20-10-16 11:28

Силата на една държава не е само количеството армия на фронта, а и икономическия ресурс, който я поддържа. След ВСВ силите са били изчерпани, имало е глад и недоимък във всички страни. Следвал е период на възстановяване, икономически растеж. Това няма как да не си го учил в АОНСУ.
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   20-10-16 11:32

Kalimas, въпрос на гледна точка, аз кат съм без МПС и кат винаги съм се возил по влакове и рейсове, няк си не съм усетил да е затворена за пътуване страната.
За фондовете не знам/не съм спец/, ма по онова време пенсионерите си вземаха пенсията и не се чуваше чак толкоз, че не им стигала/тоооо .... верно, че парите никога не стигат/. Бара не се оплакваха, че са им скъпи лекарствата и тока.
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   20-10-16 11:32

"
Трябва ли да ме е страх? От държавата ли? [smilie18]
Тези неща ги пиша в личният си фейсбук профил и повярвай,че познавам и много други нормални хора,които са на същото мнение.
По принцип заставам с името си при такива изказвания,но ФФ е място,на което съм избрал да бъде анонимен."

Не трябва да те е страх ако имаш гордост и достойнство да застанеш с лицето си до мнението си. Ако са ти меки топките можеш да се криеш и да лаеш зад оградата на анонимността заедно със случайните помияри. Разбирам, че отговорът ти е "Не, няма да напиша името си под горното изявление".
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   20-10-16 11:34

Прав си Атоме, отплеснахме се у страни от същността, я млъквам, какво имаше да кажа за изборите го казах на първа страница.[beer]
 Re: Президентски избори
Автор: alexdeltov   
Дата:   20-10-16 11:48

Я нема а глсувам,да се знае.Причините няма да ги изброявам,с две думи-трудно ми е.А инак по вторичната тема за ВСВ,като са седнали Сталин черчил и рузвялт на масата накрая на преговорите Вожда си пушил лулата,гледал и ги слушал онея хаймани,тропнал по масата и казал:свършихте ли дайте ми картата-това е за вас назапад от Берлин,а на изток всичко е наше.Някой против ако нещо армията ми е тук,да продължават напред а!Незнам с какви ресурси е разполагал.
 Re: Президентски избори
Автор: realnoncho   
Дата:   20-10-16 11:50

Поредната тема, която отдавна би била в коша, ако имаше модерация във форума...
 Re: Президентски избори
Автор: Denis_Radikov   
Дата:   20-10-16 12:00

написа:

> "
> Трябва ли да ме е страх? От
> държавата ли? [smilie18]
> Тези неща ги пиша в личният си
> фейсбук профил и повярвай,че
> познавам и много други нормални
> хора,които са на същото мнение.
> По принцип заставам с името си при
> такива изказвания,но ФФ е място,на
> което съм избрал да бъде анонимен."
>
> Не трябва да те е страх ако имаш
> гордост и достойнство да застанеш
> с лицето си до мнението си. Ако са
> ти меки топките можеш да се криеш и
> да лаеш зад оградата на
> анонимността заедно със
> случайните помияри. Разбирам, че
> отговорът ти е "Не, няма да напиша
> името си под горното изявление".

Денис Радиков [shtrak]
Може да ме предадете на властите [smilie2]



Публикацията е редактирана (20-10-16 12:01)
 Re: Президентски избори
Автор: bg2014   
Дата:   20-10-16 12:05

Kalimas написа:
@bg2014 Съгласен съм че партиите са си едни и същи и съм несъгласен с много голяма част от мненията ти. Но понеже си писал, да не се обръщаме към теб и че няма да отговаряш - [beer] и да си направиш салатка от доматите на колци.

Вместо задължително гласуване и отпечатъци, трябваше електронно гласуване и електронни картони с достъп от всички болници. Ама това им бърка точно в манипулациите, та ще го видим през крив макарон.


Аз писах за конкретен човек, да не ме сваля на неговото ниво.
Ако нивото е интелигентно, спортно - то тогава е приятен всеки спор.
В спорта конкурентите не се обиждат и мразят, без значение кой е победител и кой загубил. Защо при интелектуални позиви е различно не знам. Опитвам се да се вгледам в настоящото време през погледа на неутрален.
Имах предложение за урните, с което ще се изчистят "внасянето на фалшиви бюлетини". Никой не го погледна дори.
Ето ви предложението:
Всяка урна да се позиционира в средата на стаята/секцията и да е сложена в прозрачна стаичка.
Така комисията ще вижда кой какво слага в урната, а тайната на вота се запазва. Никой няма да знае какво си зачертал в бюлетината. ТОВА е разковничето към демокрацията. Към истината и верния вот на народа.
Всичко друго може да се манипулира, освен прозрачността. Няма кой да го приеме, защото това ще значи край на измамите реално.



Публикацията е редактирана (20-10-16 12:06)
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 12:42

[url=Автор: bg2014
Дата: 20-10-16 11:04
"Да, видях.Така е. И в двете ти мнения има обида - "прост: и "глупав" към колегите. Явно това е нивото ти."


Е, как да наречеш човек, който коментира Изборния кодекс без да го е чел? Или поне да е чел в медиите за него?
А второто мнение е бъзик и Jk.freeman много добре го разбра. Не го разбра ти, защото абсолютно си лишен от чувство за хумор - както в онази тема, дето се чудеше защо ръцете на Лий Морис в теста изглеждали изкуствени. Гледам, че са ти трябвали цели три дни да го схванеш. [smilie18]

Автор: bg2014
Дата: 20-10-16 12:05
"Имах предложение за урните, с което ще се изчистят "внасянето на фалшиви бюлетини". Никой не го погледна дори.
Ето ви предложението:
Всяка урна да се позиционира в средата на стаята/секцията и да е сложена в прозрачна стаичка.
Така комисията ще вижда кой какво слага в урната..."


На секционните комисии изобщо не им дреме за фалшивите бюлетини. Точно обратното - всичко става с тяхното съгласие.
Аз от време на време правя реквизит за ТВ предавания. И като попадна на по-редки документи си ги колекционирам. На един от изборите реших да снимам бюлетината като референция, в случай че ми потрябва да я изработя някой път. Добре, ама съм забравил светкавицата на телефона включена и си светна доволно силно. Всички в стаята разбраха, никой гък не каза.

Брат ми пък засече секционна комисия в която една гъска диктува на глас ЕГН-тата на гласувалите, а друга гъска ги записва с телефона си. Как мислиш, за какво са им? За да засекат кой от купените гласове е дошъл.
Ма няма значение, че двете гъски на теория са били от различни партии. В кюпа са всички.

Ако стаичката е прозрачна пак ще има фалшификации. Има безброй начини - те и в момента ги ползват: подмяна на протоколи, тъпчене на нови бюлетини след 19 часа, подмяна на цели чували... безброй са.

Дори да ги хванат пак няма да има значение - пример Варна от предните избори. Бюлетините различни, подписите фалшиви, но това няма значение за съда.
Във Варна е гласувано с бюлетини, различни от одобрените от ЦИК

Всички подписи са фалшиви, но съдията признава резултата

 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   20-10-16 12:49

...всеки режим (правителство) извършва различни престъпления спрямо неудобни граждани в периода на студената война. В САЩ също е мазало. Светът е разделен на две. През границата ни влизат диверсанти с цел да тровят хора и животни из селските стопанства. И други саботажи...такива и техните помагачи, няма как да се погалят с демократично перо. Отиват в затвора, където им е мястото. А свобода имаше колкото си искаш. На 15 години сме обикаляли цялата страна на автостоп с 5лв в джоба. По селата ни пускаха да спим по къщите, хранеха ни...На море пък седяхме из дивотиите на Камен бряг и Иракли на чували по два месеца. Нещо, което сега забраниха. Забраниха и на селяните да си пускат кокошките и гъските по улиците. Не било европейско...И други неща не били европейски та селата обезлюдяха масово. Сега европейски ще ги заселват с джихадисти...и само да падне ПСА и от небето ще потекат реки от мед и масло. Но не наши (щото не можем да произведем вече толкова). Американски и канадски реки, които ще си плащаме...
 Re: Президентски избори
Автор: alexdeltov   
Дата:   20-10-16 12:54

Именно в чувалите е цялата работа.Съберат ли се достатъчно бройки,излишното в реката.
 Re: Президентски избори
Автор: bg2014   
Дата:   20-10-16 13:08

И така в колегиален спор стигаме до единствения верен път до истински верни и неманипулирани избори, а именно:
На място всеки показва за кого е гласувал и в този момент е преброяването на неговия глас, а не накрая.
Защо трябва да се крием кой за коя партия е, ако не заради някаква изгода. И защо ВСИЧКИ трябва да сме излъгани, вместо да излезем с лицето си, с името си и да кажем гордо за кого гласуваме.
Не е ли това истинската демокрация всъщност? Да не ни е срам, да не ни е страх и други да започнат да се страхуват.



Публикацията е редактирана (20-10-16 13:09)
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   20-10-16 13:10

Избори с избирателна активност от 30% (без "не подкрепям никого") лесно се манипулират... Отидете и гласувайте, ако щете за абсурдни кандидати, щом не ви харесва Трайков, ваше право и воля. Но объркайте сметките, защото иначе лесно пак ще си натъкмисат някой павиан на президентския стол. Далеч по-трудно се манипулират избори с висока избирателна активност и "пъстър" вот.
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 13:14

Автор: camelasign
Дата: 20-10-16 12:49
"И други неща не били европейски та селата обезлюдяха масово."


Пак лъжи и измислици.
Когато си обикалял селата, процесът по обезлюдяване отдавна беше започнал. Коментирахме го в тази тема:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1787498&t=1785533&offset=all

И други съфорумци го потвърждават.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1787500&t=1785533&offset=all

Дори официалните медии преди 40-50 години пишеха същото.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1801812&t=1785533&offset=all

Живковите вестници и радио говореха, че в България населението намалява, а ти се опитваш да ни убедиш в обратното. [smilie18]

 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   20-10-16 13:42

e-mil ти числата си ги запази за себе си...знам колко деца имаше в Камен бряг, и колко жива стока по дворовете. Е сега няма вече нищо, не остана кьораво животно в това село. Точно заради правилата по отглеждане на животни и то не в някакъв бизнес план, а просто да имаш една крава за себе си и семейството си. Унищожаването на малките стопанства не е нова измислица. В САЩ почти ги унищожиха в името на благоденствието на коорпорациите. Плюскай гмо там и си трай
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 13:51

Автор: camelasign
Дата: 20-10-16 13:42
"e-mil ти числата си ги запази за себе си...знам колко деца имаше в Камен бряг..."


Бе, кой ти говори за числа? Прочети внимателно! Живял съм тогава и съм от същите селяни, чиито семейства напускаха селата - 15 години преди 10 ноември.

Ей, голям си мързел! Хем ти самия писа в нея тема и пак дори нея не си чел.
Чети бре, човек, ама не по диагонала!
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   20-10-16 14:05

винаги някой напуска едно населено място, за да отиде другаде. въпроса е, че процеса може и да е обратен, ако има държавна политика за това. не сме свидетели на такава за запазване на българското село обаче, а точно обратното.
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 14:06

Ами то и тогава нямаше такава политика. Сегашните управници са наследници на тогавашните в много отношения, така че защо очакваш да е различно?
 Re: Президентски избори
Автор: мара   
Дата:   20-10-16 14:23

Абе, нали уж зарад такива теми махнаха клуба тука? И ся ко стаа?
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 14:37

Автор: мара
Дата: 20-10-16 14:23
"Абе, нали уж зарад такива теми махнаха клуба тука? И ся ко стаа?"


Махнаха го, защото не искаха такива спорове там. Но не са казвали, че не ги искат тук. [smilie8]
 Re: Президентски избори
Автор: мара   
Дата:   20-10-16 15:44

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Президентски избори
Автор: tziko   
Дата:   20-10-16 16:16

Чудя се как някои хора не проумяват, че целта на управляващите е да НЕ гласувате!!! Затова изборите са УЖ задължителни, затова добавиха "не подкрепям никого", да може народа да не избере никой и да си напаснат резултата както си искат, затова се дава възможност да се кандидатират всяк'ви малоумници - за да ви откажат. Точно вие, които си мислите, че като НЕ гласувате, ще преборите системата(или ще накажете някой), всъщност сте овцете които ги водят за носа, а не тези които гласуват.
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   20-10-16 17:06

трябва да се гласува...партиите имат електорати, които така и така си гласуват
 Re: Президентски избори
Автор: bg2014   
Дата:   20-10-16 17:34

Както и да се гласува, каквато и да е избирателната активност едно е вярно. Това, което каза колегата по-рано:
Изборите се манипулират. Едни чували с бюлетини тръгват от изборните секции към ЦИК, а съвсем други чували пристигат в ЦИК. Това е ясно.
И, контрол за истинността на бюлетините е заложена (всеки печат се деформира в самата изборна секция), но на практика не се прилага нито веднъж до сега.
Сегашните политици имат една цел - да останат политици. Иначе губят своята неприкосновеност от закона, своите доходи и възможност за такива по лесен и бърз начин. Който го налазят... мълчи 5 години (давност) и после отново говори и отново е политик.
Такъв пример е И. Костов, който 5 г. мълча.
А след 3 г. А. Доган отново ще се влее в политиката. Сега мълчи.
 Re: Президентски избори
Автор: samurai2   
Дата:   20-10-16 17:38

bg2014
Едни чували с бюлетини тръгват от изборните секции към ЦИК, а съвсем други чували пристигат в ЦИК. Това е ясно.

Колега ,бюлетините не са важни-протокола е важен.
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   20-10-16 18:07

Правилата за отглеждане на животни били виновни? Не ставай смешен.

Правилото е да регистрираш едрото животно при ветеринаря. Ако искаш евросубсидия трябва да се регистрираш като животновъд. В твой интерес е да направиш тези неща, защото като пламне епидемия и ти умре животното няма кой да те компенсира.

Проблемът с риненето на лайната остава. Това не искат да правят твоите съселяни. Животните искат целогодишни ежедневни грижи, а не спане до 9 часа.
Мястото на кокошките не е на улицата. Асфалтът не се яде. Ако ти е мерак ги изкарай на пасището. Ама май е по-лесно да си ги гледаш в двора и да ги храниш с качествена храна, а не с боклуци от улицата.
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   20-10-16 18:11

bg2014, защо не се запишеш наблюдател на някоя партия или сдружение? Така ще можеш да наблюдаваш отблизо целия изборен процес, включително и да го разбереш. Ще преброят бюлетините пред теб, ще подпишат пред теб протокола на СИК, ще ти дадат копие, а след 3-4 дни ще можеш да го сравниш в този на сайта на ЦИК. Никога не си имал такъв достъп, нали. Само поискай.
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   20-10-16 18:42

участвал съм два пъти в избирателна комисия (и двата пъти като председател) - единия беше балотажа за софисйки кмет между Борисов и... не помня добре, Татяна Дончева ли беше? Есента на 2005-та. Бях студент още. Всичко тогава беше културно - броене на гласове, протоколи и т.н.

Втория път беше на изборите 3 в 1 през 2011. Тогава имаше доста хаос поради прекалено сложния процес и бях свидетел на всякакви простотии. Примерно тръгване на комисиите с незапечатани чували от секциите, недовършени протоколи, подписване на чужди подписи на недовършените протоколи, разкази от първо лице за генериране на невалидни бюлетини заради неизлезли бройки и т.н. Тоест тия избори бяха пълни с нарушения, но поне от това, което видях, всичките нарушения бяха неумишлени и причинени от усложнен процес, непознаването му от страна на членовете на комисии, некадърни комисии и всякакви други недомислици. Приемането на резултатите беше хаос и целонощно чакане, при което всички се изнервиха много. Е, далеч не беше толкова зле, колкото е било в Армеец на предните избори.
Иначе печатите се бележеха. Ама то тогава кой ли ти гледаше печатите...
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   20-10-16 18:44

Гледат се при проверка и повторно броене на бюлетините.
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   20-10-16 18:52

Някои неща трябва да се гледат още на момента. Като например бройките да излизат и протоколите да са попълнени и подписани от членовете на комисията. Чувалите да са запечатани и придружени от 3-ма члена на комисията, които май трябваше и да са от квотата на различни партии. А оная вечер тия неща масово се нарушаваха. Протоколите се попълваха и подписваха в залата на РИК, имаше незапечатани чували, имаше оставени чували по земята, имаше една кака дето разправяше, че не са и излезли 24 бюлетини и е наслагала невалидни, че да излязат.
Тъй че при добро желание много неща могат да се фалшифицират.
 Re: Президентски избори
Автор: Atman   
Дата:   20-10-16 18:59

По данни от 31 декември 2015 г. населението на страната е 7 153 784 души.[1] Окончателното преброяване на населението в България през 2011 г. сочи 7 364 570 души. По данни от предишното преброяване от 2001 г. населението на България е било 7 932 984, а в 1989 г. – 9 009 018 души.
[smilie7]
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 19:02

Автор: itilien
Дата: 20-10-16 18:42
Втория път беше на изборите 3 в 1 през 2011... тия избори бяха пълни с нарушения, но поне от това, което видях, всичките нарушения бяха неумишлени...


Ами тъкмо на тия избори снимаха двама гербери да се мотаят при компютрите в зала Универсиада, а после единия - да изнася чувал с бюлетини. [smilie7]
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 19:48

Автор: Atman
Дата: 20-10-16 18:59
"По данни от предишното преброяване от 2001 г. населението на България е било 7 932 984, а в 1989 г. – 9 009 018 души."


Темата е за разговаряне, демек да кажеш нещо, а не само да копираш от Уикипедия.
Уикипедия няма да ти каже, че преброяването в 1989 беше през януари, а същото лято Тодор Живков позволи на 350 000 турци да заминат за Турция. Те половината се върнаха на следващата година, но пък други заминаха, така че това няма значение в случая.

Интересното е друго. Само за първите 2 години след падането на Бай Тошо от България избягаха почти половин милион души. Добре, ама СДС дойде на власт през есента на 1991. Значи не са бягали от демокрацията. Бягаха и при Димитър Попов, чието правителство беше коалиционно, бягаха и при Луканов, тоест правителство на БСП (а на практика същата стара БКП).

Тук разни недорасляци се опитват да ни убеждават, че преди това всичко било розово, светло и богато. Е, като е било толкова добре защо хората веднага започнаха да бягат? И все на Запад бягаха, а не към СССР (той се разпадна чак в самия край на 1991).

Въпреки че вече 15 години имаме Закон за обявяване на комунистическия режим за престъпен БКП още не е изчезнала. През 1990 от БСП се отцепиха няколко комунистически партии - БКП, КПБ, ПБК и т.н. Най-гласовита беше БКП на Владимир Спасов, която редовно се явяваше на избори. Май още се явяват.
Добре де, зашо цели 26 години никой не ги избираше?
Защо народът не излезе на митинг да върне социализма в предишния вид?
Нали уж е било по-хубаво? Защо всички искаха да са реститути, а не стругари в завода?

Защо, бре?

 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   20-10-16 20:57

...тоя "закон" го гласуваха незаконно. с чужди карти и без кворум...и я вземи да прочетеш какво пише в него....че на българина му било забранено да има частна собственост...а всички имахме апартамент, вила и кола...да ви у демократите недорасли...я си вижте москов с 10 линейки за цяла София, въпреки че се разпраха да му обясняват че за София трябват 60 за да покрият 2 милиона жители. ХОрата ЕЖЕДНЕВНО мрат докато чакат по 2 часа линейка, а "демократката" фандъкова го подкрепя и казва хората да ходели в спешните центрове...където пък на опашка вечер чакат по 20 човека...педала плевнелиев пък призовава да се приеме сета, че да ни заринат с гмо и да ни съдят държавата за всяка пропусната полза на задокеанските коорпорации...това не е нищо друго, освен умишлен геноцид и се надявам всички тези един ден да си платят с лихвите и живота си...
 Re: Президентски избори
Автор: catandgoddess   
Дата:   20-10-16 21:10

100 [thankyou]

 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   20-10-16 21:26

Упс, отново имаме специалист по ГМО. И по задокеански корпорации, ако все още минава за екзотично. Странно, защо хората избягаха при ГМО-то и корпорациите?
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   20-10-16 21:33

ти ги питай като се връщат и обясняват как няма какво да се яде нормално...и какво се случва като се разболееш
 Re: Президентски избори
Автор: Overlay   
Дата:   20-10-16 21:53

Автор: e-mil
Дата: 20-10-16 08:46

Автор: camelasign
Дата: 19-10-16 17:36
"Народният съд и събитията около него са се случили под вещия натиск и с изричното искане на страните съюзници. САЩ и Англия. Добре е да се знае това."

Добре е да четеш история, а не да преписваш тъпотии!

Няма натиск от Англия и САЩ. Следвоенните съдилища са планирани на Московската конференция през 1943, но в декларацията ясно се говори, че трябва да има присъди за военни пресъпления - зверства и екзекуции, и то от германските окупатори. Никъде не се споменават гонения на политически противници в победените страни.
И въобще, какво изрично искане от Запад? Ми от 20-те до 60-те години СССР е най-големият "производител" на присъди в света. Сталин е нямал никаква нужда от натиск, а точно обратното - от постигане на съгласие за собствените си планове.

Дефиницията за военни престъпления тогава не е напълно изчистена - правят го едва през 1945 с оглед предстоящите Нюрнбергски процеси, а тогава нашият Народен съд вече е свършил.

Да, Народният съд в България е подготвен с участието на Съюзната контролна комисия, но тя изцяло се ръководи от СССР. САЩ и Англия са само наблюдатели. Въобще в работните групи на комисията влизат само руснаци. Дори маршал Бирюзов заповядва на българското правителство да контактува със САЩ и Англия единствено, чрез съветските представители.
Не само няма натиск, ами американците и англичаните дори спасяват Г.М. Димитров. Извеждат го извън страната, защото са знаели, че ще бъде убит като политически противник, макар всъщност да е бил преследван като борец против режима преди 1944.

Редовно се изцепваш по теми с които изобщо не си наясно. Човек не бива да бъде толкова нагъл.



Хм, що така яростно го нападна човека? Има си гледна точка, която има пълно право на съществуване. Чувал съм лично проф. Божидар Димитров да казва по Канал едно в едно от предаванията История.бг, че така наречените народни съдилища са инициирани от Щатите с цел изтребване на немски ориентираната интелигенция в Европа.



Публикацията е редактирана (20-10-16 21:53)
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 22:01

Автор: camelasign
Дата: 20-10-16 20:57
"...тоя "закон" го гласуваха незаконно. с чужди карти и без кворум...и я вземи да прочетеш какво пише в него....че на българина му било забранено да има частна собственост...а всички имахме апартамент, вила и кола...да ви у демократите недорасли..."


Пак лъжи и измислици. Как си личи, че ти самият не си го чел. [smilie5]

Нищо подобно не пише в него. Пише, че бяха погазени и отменени традиционни принципи на правото на собственост, и че държавата лишаваше когото си иска от правото на собственост.

И то си беше така.
Абе, умнико! Ако никой не е бил лишаван от собственост, то откъде дойде цялата тази реституция? Именно заради отнетите имоти дойде?

Въобще принципите на собствеността бяха нарушени. Видовете собственост не бяха равни, както е по цял свят. Собствеността придобита с труд и спестовност се ползваше от особен вид закрила.
Имахме право на притежание само на едно жилище и то в посочен от държавата размер. Ако си ерген - гарсониера, двучленно семейство - двустаен, тричленно - най-много тристаен и т.н.
Ако ти почине роднина и наследиш жилище държавата те задължаваше да дадеш едното жилище под наем.
А за апартаменти се чакаше. Моите родители успяха да купят едва някъде през 1987-88, когато баща ми беше на 54.
И само по един гараж на жилище. Ако си жител на София, но работиш във Варна можеше да купиш гараж там, само ако нямаш в София.
И въобще в апартаментите и кооперациите се живееше с право на строеж, а не със собственост върху земята. За собственоста върху земята под панелките се заговори едва преди няколко години. Щото земята в градовете беше само държавна и общинска.
И един куп други глупости имаше.

А нима не помниш жителството? Ако искаш да купиш имот в друг град можеше да стане само с разрешение на народния съвет. Ако не те харесат или не си бръкнеш в джоба - нанайси имот.

Имаше едни закони наречени Закон за собствеността и Закон за собствеността на гражданите - втория го приеха едва в началото на 70-те. Който иска може да ги намери - още ги има по библиотеките. Па вземи и ти да ги прочетеш, да те *** у комуниста недоразбрал!
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   20-10-16 22:23

Автор: Overlay
Дата: 20-10-16 21:53
"Хм, що така яростно го нападна човека? Има си гледна точка, която има пълно право на съществуване. Чувал съм лично проф. Божидар Димитров да казва..."


То, щото Божидар Димитров е меродавен източник... Човекът, който още в деня на намирането на едни кокали обяви, че били на Йоан Кръстител. [smilie18]

Виж, с'я!
Човек може да има своя гледна точка за съществуването на Бог. Или за струнната теория за Вселената. Или за полета на Хес през 1941, щото Англия наскоро удължи срока за секретността му до 2041.
В краен случай може да има своя гледна точка за това дали трябва да се слага чубрица в кюфтетата, макар че аз съм твърдо против всякакви своеволия в това отношение.

Но за събития, които са се случили преди едва 70 години и за които има документи, че даже доскоро имаше живи и много техни очевидци няма място за кой знае какво тълкуване. Те или са се случили или не са. Не може да се говори за англо-американски натиск при положение, че всички събития показват обратното. И дори официалните съветски документи го потвърждават, макар СССР да даваше мило и драго да оплюе мръсните капиталисти.

Затова говоря за наглост. Човек трябва да изпитва малко смирение пред историята, а не да дрънка общи приказки преписани от кой знае къде.
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   20-10-16 23:00

Автор: e-mil
Дата: 20-10-16 19:02

Автор: itilien
Дата: 20-10-16 18:42
Втория път беше на изборите 3 в 1 през 2011... тия избори бяха пълни с нарушения, но поне от това, което видях, всичките нарушения бяха неумишлени...

Ами тъкмо на тия избори снимаха двама гербери да се мотаят при компютрите в зала Универсиада, а после единия - да изнася чувал с бюлетини. [smilie7]


Аз имах предвид това, което лично съм видял РИК В. Търново, щото тогава бях в СИК-а на моето село. Иначе ония дето ги даваха по телевизията ги помня. Може би манипулациите са били съсредоточени основно в София, заради големия брой гласоподаватели на едно място.
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   21-10-16 07:20

Dobromir_Kalenikov написа:

> Избори с избирателна активност от 30% (без "не подкрепям никого") лесно се манипулират... Отидете и гласувайте, ако щете за абсурдни кандидати, щом не ви харесва Трайков, ваше право и воля. Но объркайте сметките, защото иначе лесно пак ще си натъкмисат някой павиан на президентския стол. Далеч по-трудно се манипулират избори с висока избирателна активност и "пъстър" вот.


[smilie2] Че това мислене си е най-голямата манипулация. Гласувай та гласувай! Това все ми мяза на дереджето да те наврат на пазар с 2 вида домати: едните смарангясани и гнили, другите незрели, твърди, с вкус на пластмаса/в най-добрия случай на тиква/ и да ти окнат КУПУВАЙ!
Та и тук наше право и воля, ма даже и да пуснеш празна бюлетина пак се правят математически сметки и някой бива избран.
Другото положение - гласуваш за такъв де е ясно, че неме спечели, Примерно Пищова, да ама и тук си има сметка. От такива гласове той взема че минава 1% и хоп пак получава субсидии /сиреч плащаме му от наши пари за това, че е загубил с малко/.
Изобщо....и други го казаха, изборния закон и изборите са направени така че да бъдат избирани все едни и същи и да си се въртят на копанката. То те затова се и сещат за този закон винаги преди избори и почват да го прекрояват и натаманяват, така както им уйдиса.[smilie3]
Всите все говорят, че тази дандания била В ПОЛЗУ НАРОДУ, а май е в полза роду/разбирай родата и близките/. Що аджиба[smilie11] като е в полза на народа и избирателите, след изборите същите тези избиратели не могат да изритат от поста, този де е гласуван и в последствие не си е спазил обещанията[smilie8] или па още по-лошото директно се окаже, че нарушава законите....Или па да се промени закона, така че/писах го и в първото си писание тук/ да гласуват само тези де нямат задължения към държавата? Това поне е лесно, връзват изборните списъци със списъците у НАП за платени данъци и готово....само де така ще се загуби една много голяма част гласове/от тез де не знаят за кого и за какво се гласува[smilie25]/
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   21-10-16 09:11

Човек, бъркаш президентски с парламентарни избори. По-точно бъркаш лъжите на определен тип политици с реалния изборен закон. Има кой да гласува вместо теб, а ти ще си останеш зад оградата да лаеш по кервана. Когато отвратените не гласуват на власт идват отвратителните.
 Re: Президентски избори
Автор: мара   
Дата:   21-10-16 09:31

абе нема ли кой да ви омете?
жоро къде дреме?
[ezik]
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   21-10-16 09:35

И каква е файдата да гласуваш, когат пак същите ще ти се качат на главата, а и какво значение има какви са изборите...[smilie8] Нъл целта по принцип е една - народно волеизлияние.
Другото дето е, не мога да бъркам лъжите на определен тип политици, понеже отдавна спрях да ги слушам, но гледам, какво става около и по време на самите избори. Как куцо и сакато, глухо и кьораво, неграмотни и идиоти ги подкарват като овце да гласуват с 1 цел/ясно каква/.
А че реалния изборен закон постоянно го прекрояват, а че докат не се вкарат малко ограничения и изисквания за гласуване/примерно имуществен и образование/, все ще си гласува неграмотната пасмина.[smilie9]
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   21-10-16 09:40

мара написа:

> абе нема ли кой да ви омете?
> жоро къде дреме?
> [ezik]

[smilie11] [smilie2] Що ... нека си се наприкажем, нъл има и други теми де бая се разтягат лакуне[smilie3], да н давам пример, че ще разлая кучетата.
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   21-10-16 09:41

Хем не ги чуваш, хем ги повтаряш. Явно са намерили друг начин да ти вкарат идеите си.
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   21-10-16 09:47

Какво повтарям???[smilie10] [smilie11] Просто си изказвам личното мнение и наблюдения, а се опитвам да дам и рецепта за промяна....
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   21-10-16 10:15

" Това все ми мяза на дереджето да те наврат на пазар с 2 вида домати: едните смарангясани и гнили, другите незрели, твърди, с вкус на пластмаса/в най-добрия случай на тиква/ и да ти окнат КУПУВАЙ!"

Ситуацията не е баш такава. Ще пробвам да я обясня по друг начин.

Застанал си вързан и надупен в една заключена стая с двана кандидати. Единия е китаец с 10 см пишчица, другия е негър с 30 см любовна писалка. Единия мисли да те корми като риба, другия да те пълни като агне и не можеш да направиш нищо по въпроса. Имаш единствено право на избор кой от тях да го направи.

Ха сега ми кажи има ли значение избора ти [smilie18]



Публикацията е редактирана (21-10-16 10:16)
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   21-10-16 10:23

Ами няма! Все тая, то расправят болката малка ма срамът голям, все ще си бъдеш оноден...е в такъв случай що трябва сам да правиш избор а не оставиш мераклиите да си се самоизтрепят от мерак...
Па току виж се намерил начин да се развържеш и да им разясниш нещата по сщество, още повече, че в случая надупените са бая повече от 1 и на мераклиите бая зорно ще им дойде.
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   21-10-16 10:24

Като няма значение, ще те "пори 30 санта ***" и ще си примляскваш доволно, радвайки се, че не ти си го избрал тоя. Нищо, че той все пак ще те благославя с "любовната писалка", сигурен съм, че утехата ти ще е огромна.
Като се замисля, изборите са си представителна извадка на обществото. Ако огромната част от него е като Цачева-Пищова-Петното-Пищова-Радев и ко., няма как те да не са най-отгоре. Просто алтернативата си остава някой си Еъруейз и един голям кръст на всичко, което е останало тук, то и без това си харесва ИПОН-ТИМ-СИК-ВИС-КТБ реалността, щом срещаш такава масирана съпротива от всички, когато се опиташ да нарушиш статуквото, дори и само в дебат.
Те хората искат да си се виждат жертви и "надупени", без право на избор и позиция. Защо им е да разбират, че може от "надупена" позиция да се изправят и обърнат срещу "надпувача", та тоя с 30-те санта "писалка" да няма много избор, освен да си я нахака някъде си сам.
Но докато някои се опитват да се изправят и опълчат на тия с "писалките" с протести и гражданска позиция, скептиците си седят по канапетата вкъщи с дистанционно в ръка и БигБрадър по телевизорО и нищят нови и нови теории как "нищо няма смисъл".



Публикацията е редактирана (21-10-16 10:31)
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   21-10-16 10:40

Хора, Люде, вземете ми обяснете по човешки, какво аджиба ще се промени ако се юрнем всинца 100% пуснем бюлетини....???
Дъл няма па да са същите тез де ги гласувахме /някои още продължават/ 20 и горница години... Само не ми обяснявайте колко съм бил свободен да избирам и колко демократично е всичко сега. Що аз не виждам никаква промяна освен смяната на лозунгите и високопарните фрази/ако тръгна да давам пример бая писане ще падне/.
И да гласуваш и да не гласуваш те па ще си се наредят. Докато нямаш възможност да изриташ тоз де е гласуван ако тръгне да те оножда все си е тая. Все ще си въртят далаверите и ще си вземат от нашите пари под формата на субсидия независимо за президент ли гласуваш, за НС, за кмет, за поп все тая, кандидатурите са си на партиен принцип.
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   21-10-16 10:45

Ами то не става само с избори. Трябва и граждански контрол и натиск да се осъществява. Освен това те политиците са огледало на народа. Да не би във всичките навъзани фирми, дето получават държавни поръчки по втория начин, работят извънземни я?
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   21-10-16 10:47

Антивик
Човеко, люД [smilie5] - с пускането на една бюлетина нищо няма да се промени - ако ще за Христос да гласуваш, ако смяташ, че с гласуването ти се изчерпва ангажиментът и оттам нататък ти си продължаваш с живота, а някой дистанционно ще ти спуска благата - абсурд! Гласуваш по съвест - следиш какво прави този, за когото си гласувал (при негов избор) и кон-тро-ли-раш! Няма кой да ти гарантира, че един път избран ще работи в твоя полза, както е обещавал. Обаче, когато си сложиш "do not disturb" табелката и си прекалено зает да участваш в процеса на създаване на държавност (защото тя лекичко отсъства в момента), после идват разни типчета, които ти пробутват реактори, обират спестяванията, източват пенсионни фондове, а може и някакъв мини-или макси-Крим да ти спретнат. Това е разликата между "не гласувам-не ме е*е" и "гласувам и изисквам, мамичката ви!"
П.С. И да, ти имаш възможност да изриташ този, който не си гледа работата и активно вреди, макар и избран на избори. Само че ти искаш той да ти даде разрешение да го направиш. Което, съгласи се, няма как да се случи. [smile]



Публикацията е редактирана (21-10-16 10:55)
 Re: Президентски избори
Автор: philip   
Дата:   21-10-16 11:09

Май asahi изчерпа темата:

Когато отвратените не гласуват на власт идват отвратителните. [smilie24] [smilie24] [smilie24]

 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   21-10-16 11:19

написа:

> Антивик
> Човеко, люД [smilie5] - с пускането на
> една бюлетина нищо няма да се
> промени - ако ще за Христос да
> гласуваш, ако смяташ, че с
> гласуването ти се изчерпва
> ангажиментът и оттам нататък ти си
> продължаваш с живота, а някой
> дистанционно ще ти спуска благата
> - абсурд! Гласуваш по съвест -
> следиш какво прави този, за когото
> си гласувал (при негов избор) и
> кон-тро-ли-раш! Няма кой да ти
......................................
>
> Публикацията е редактирана (21-10-16
> 10:55)


Само лекинко да попитам, как аджиба ще стане контролирането, след като гражданите 1 референдум, като хората, не могат да прекарат и бива обявен за противоконституционен....
Че то преди година, две или три цяло лято срещу правителството имаше протести и те си седяха на задните части и си трайкаха въпреки контрол, неодобрение и т.н.
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   21-10-16 11:43

Знаех си, че ще се стигне до "Вие като протестирахте 2013-4 какво направихте?". Докато въпросът е "ВИЕ като протестирахте", нямате право да го задавате. Ако беше "НИЕ като протестирахме", тогава по' иди-ела. Няма управляващ, който да не се продриска при 50-60 000 човека на улицата. Докато сме 5-6 000 и взаимно си подкопаваме каузата - нищо не може да се случи.
За да изпреваря събитията и следващата опорка - при падането на соца са били и повече на улицата, знам. Но нещата не са докарани до край, позволили са една и съща ДС клика да се измъкне от хватката и да се преструктурира, продължавайки да дърпа конците.
Гражданското общество не съществува само по избори, само по протести, само от 08:00 до 17:00. Ако искаш да не живееш в кочина, трябва да направиш нещо и да си ангажиран с него нон-стоп - изморен, настинал и т.н. Иначе отвратителните пак печелят.
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   21-10-16 11:52

Никъде не съм конкретизирал ВИЕ-НИЕ. Един единствен път помня протести да докарат някаква промяна и това беше, кога по парламенто захвърчаха камъни и народа напъна вратите та се стигна до димки и води, а че и подпиране на врати и зор как да си оберат крушите.
Кога падна соца народа излезна по улиците от радост, а не що е свалял нещо. Новината за сваляне и промяна завари всички кат в небрано лозе, а и директивите види се бяха дошли от другаде...
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   21-10-16 11:55

Автор: Dobromir_Kalenikov
Дата: 21-10-16 11:43
"Гражданското общество не съществува само по избори, само по протести, само от 08:00 до 17:00."


Понеже темата и без това отдавна стана несериозна, ще те поправя, че ако гражданското общество действа извън периода 8-17 часа, това би представлявало нарушаване на правото за почивка и отдих (то е основно право според Декларацията за правата на човека). [smilie7]

 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   21-10-16 12:02

Поредните хобсънови избори у нас.
По-добре спрете да гласувате, че съвсем ще я овапцате! [smile]
 Re: Президентски избори
Автор: boxer   
Дата:   21-10-16 12:05

трябват криза и глад

и да видите българинът как ще поумнее за две седмици.
Друг начин няма.
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   21-10-16 12:06

написа:

> Автор: Dobromir_Kalenikov
> Дата: 21-10-16 11:43
> "Гражданското общество не
> съществува само по избори, само по
> протести, само от 08:00 до 17:00."

>
> Понеже темата и без това отдавна
> стана несериозна, ще те поправя, че
> ако гражданското общество действа
> извън периода 8-17 часа, това би
> представлявало нарушаване на
> правото за почивка и отдих (то е
> основно право според Декларацията
> за правата на човека). [smilie7]
>

Да, но майката на нацията ти каза, че правата на човека идват на второ място - националният рус... ъъъъъ Български интерес е нумеро уно! [smilie18]

Антивик
Ако се наложи, камъни и дръве също са в репертоара на гражданското общество. Докато политиците не започнат да се страхуват, че огелпят ли нещата може да има преки последствия и за тях, нищо няма да се промени в тая територия.

П.С. - под преки последствия нямам предвид "куршум в главата", както някои хора си мислят.



Публикацията е редактирана (21-10-16 12:09)
 Re: Президентски избори
Автор: catandgoddess   
Дата:   21-10-16 12:34

Всъщност май fast_eyebrow завърши темата за мен:

По-добре спрете да гласувате, че съвсем ще я овапцате!

[smilie18]

 Re: Президентски избори
Автор: catandgoddess   
Дата:   21-10-16 12:38

Това видях Те ли го [smilie5]

помазването на Главатаря

Малко ми е по темата сякаш : „Ентерококите обикновено живеят в дебелото черво на човека и животните и се характеризират с ниска патогенност. Присъствието им е показател за фекално замърсяване“ [smilie8]



Публикацията е редактирана (21-10-16 12:41)
 Re: Президентски избори
Автор: Overlay   
Дата:   21-10-16 20:10


Автор: e-mil
Дата: 20-10-16 22:23

Автор: Overlay
Дата: 20-10-16 21:53
"Хм, що така яростно го нападна човека? Има си гледна точка, която има пълно право на съществуване. Чувал съм лично проф. Божидар Димитров да казва..."

То, щото Божидар Димитров е меродавен източник... Човекът, който още в деня на намирането на едни кокали обяви, че били на Йоан Кръстител. [smilie18]

Виж, с'я!
Човек може да има своя гледна точка за съществуването на Бог. Или за струнната теория за Вселената. Или за полета на Хес през 1941, щото Англия наскоро удължи срока за секретността му до 2041.
В краен случай може да има своя гледна точка за това дали трябва да се слага чубрица в кюфтетата, макар че аз съм твърдо против всякакви своеволия в това отношение.

Но за събития, които са се случили преди едва 70 години и за които има документи, че даже доскоро имаше живи и много техни очевидци няма място за кой знае какво тълкуване. Те или са се случили или не са. Не може да се говори за англо-американски натиск при положение, че всички събития показват обратното. И дори официалните съветски документи го потвърждават, макар СССР да даваше мило и драго да оплюе мръсните капиталисти.

Затова говоря за наглост. Човек трябва да изпитва малко смирение пред историята, а не да дрънка общи приказки преписани от кой знае къде.




Не съм историк по професия и нямам претенции да мога да давам оценки на човек, професор по история, който с прекъсвания е директор на Националния Исторически Музей от 1994 г. Вероятно който поставя под съмнение неговата компетентност, би трябвало да докаже своята, така си мисля.

Относно факти исторически: В България, след като е попаднала в Съветския блок, не виждам нищо учудващо или изненадващо болшевишките отрепки да са имали водеща роля във всичко, в частност и в репресиите по линия на така наречения народен съд. Само че, примерно, нима не са факт избитите реваншистки през лятото и началото на есента на 1944 г. над 20000 души изобщо без съд и присъда във Франция, и постановените след това в период от 5-6 години над 6500 смъртни присъди? Това няма как да се припише на така наречения СССР, нали?

Между другото, отдавна не бях влизал да пиша тук и съм удивен от такива преки нападки и обиди към личността на събеседника. В един нормален форум такова нещо не се търпи. Не знам защо го правиш, но е крайно грозно. Нямаш абсолютно никакво право да даваш оценки или да изискваш "смирение" или каквото и да било поведение от събеседника. За това той отговаря само и единствено пред собствената си съвест.
 Re: Президентски избори
Автор: Atman   
Дата:   21-10-16 21:30

Overlay
[smilie24]

 Re: Президентски избори
Автор: alexdeltov   
Дата:   21-10-16 21:50

Имаш право на глас,нямаш право на избор.
Приятен уикенд на всички [beer]



Публикацията е редактирана (21-10-16 21:51)
 Re: Президентски избори
Автор: georgioiv   
Дата:   22-10-16 01:20

Не трябва да си професор по история за да вденеш, че Божо е дебил, като го послушаш 5 минути... Така, както не трябва да си професор по право, за да разбереш, че Цеца е проста офца, която зяпа в устата на Баце какво ще каже, че да го повтори...
Въпрос на нормална средностатистическа интелигентност е, не на академични титли... [smilie5]
 Re: Президентски избори
Автор: Konstantinov   
Дата:   22-10-16 02:35

Никъде политиците не са интелигенти и никой не го очаква и изисква от тях в развитите страни, нито очаква някакви чудеса да правят.Цецка няма да е по-лош или по-добър президент от Гоце или Стоянов или Плевнелиев.
Ако сменим местата и цецка стане президент на щатите, а клинтън или тръмп дойдат у нас в щатите нищо няма да се промени както и у нас ,най-много клинтън или тръмп на петия ден да се хвърлят от някоя висока сграда, защото както казва един неизвестен депутат -Тъмни сили управляват България.
Ние не сме изолирани и нещата непрекъснато стават по-добри у нас,това политиците ни не могат да го променят каквото и да правят.
 Re: Президентски избори
Автор: boxer   
Дата:   22-10-16 05:42

Цецка и Баце са дебили.
По едната ТВ Цеца обяснява как е за сваляне на санкциите срещу Русия.
По другата ТВ Байхуй вика че е за нови санкции срещу Русия. А уж са от една партия.
Толко им е "политиката" на тия "политици".
 Re: Президентски избори
Автор: burningice   
Дата:   22-10-16 09:03

Хубаво е, че направиха гласуването задължително, така все повече се връщаме към соца, където също гласувахме задължително за единствения кандидат. Със задължителното гласуване, ще се има все повече нарисувани пълни "граматически" членове на празната бюлетина.
 Re: Президентски избори
Автор: agop4o   
Дата:   22-10-16 09:33

за да разбереш, че Цеца е проста офца, която зяпа в устата на Баце какво ще каже, че да го повтори... Дано не си мислите че ако изберете Радев той ще даде свободно на КУРнелчето или трайчето ще каже на Рамаданчо абе Бай хой
 Re: Президентски избори
Автор: mitkomk   
Дата:   22-10-16 10:02

"направиха гласуването задължително"
Айде бе? А що си мисля,че то както и до сега,
само че използват думичката "задължително" да плашат простите и неграмотни хора[smilie5]
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   22-10-16 13:04

Dobromir_Kalenikov написа:

> Антивик
> Човеко, люД [smilie5] - с пускането на
> една бюлетина нищо няма да се...................................
..............................
[smilie11] [smilie10]Те сега се намерих у небрано лозе....[smilie5] ако бях го писал по ингилизки "ПИПОЛ" сигур веднага щеше да се намери правилния отговор "МЕН" обаче кога е на български с малко по-старички лафове или не се знае родния език или трудно се мисли и не може да се сетиш, че правилното отговаряне е "ЧОВЕКО"[smilie6] [smilie3] [smilie5] , при положение, че при моето писание и обръщението "ХОРА" би трябвало да се разбира по сегашно му "НАРОДЕ". То всъщност "ЧОВЕКО" го има, но па къде отива другата половина....[smilie8] [smilie2]
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   22-10-16 20:19

:) на много места политиците са интелигентни и не са слугинаж...за цецка и тиквата турция е по-важна от България...също са по-важни ЕС и САЩ...съвсем скоро тиквата каза следното "Едвам удържам целоста на България" малко хора обърнаха внимание на тази реплика...та пита се кой заплашва сигурноста ни и като се сетите и какво каза ердоган наскоро, ще си отговорите на въпроса...протестърите, цецкаджиите и соросидите отсега могат да вадят фесовете и чалмите...
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   22-10-16 23:09

Зависи кой как разбира целостта в контекста на разединението.
 Re: Президентски избори
Автор: mmjm   
Дата:   22-10-16 23:16


http://cache2.bgdnes.bg/Images/cache/612/Image_5045612_308_0.jpg



 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   23-10-16 17:55

Абе, четете малко повече бре, хора! Като искате да се изкарате толкова знаещи положете поне малко усилия! Метнете срещу мен 4-5 преписани отнякъде изречения, а после аз трябва да напиша 7-8 страници за да ги опровергая.
Еми, не е хубаво така. Два часа от живота ми си отидоха безвъзвратно.

Автор: Overlay
Дата: 21-10-16 20:10
"... нямам претенции да мога да давам оценки на човек, професор по история..."


Божидар Димитров НЕ Е ПРОФЕСОР ПО ИСТОРИЯ. Стига сте разпространявали тая тъпа заблуда! Човекът беше старши научен сътрудник 2 степен, на което сега му се казва доцент. Никога не е защитавал професорска титла.

Да, когато му провериха академичното минало, той изведнъж почна да мрънка, че никога не е наричал себе си професор. Ама не го е и отричал. Медиите са фрашкани със статии, които го титулуват като професор. Е, как пък веднъж не направи забележка на журналистите?

През 2008 го направиха професор, ама не истински, а почетен. И не по история, а в Библиотекарския институт - място известно със здравите си връзки и с бившите, и със сегашните секретни служби. Тия са толкова здраво преплетени с властта, че организацията е "съдружник" в т.нар. сарайско-библиотекарска групировка (всички знаем за чии сараи става дума).
Например през 2009 закриха факултет "Сигурност" при Академията на МВР. Затова пък в библиотекарския има катедра "Национална сигуност" и там преподават бивши шефове от службите.
Преди няколко години пък Държавна агенция "Технически операции" (демек СРС-тата) обяви обществена поръчка за обучение на агентите си. Единствените, които кандидатстваха и спечелиха тази поръчка бяха именно библиотекарите. Представяш ли си? В цялата държава няма кой друг да обучи силите на реда за прилагане на СРС.
Това какво ти говори? Говори, че не е много сигурно за какви точно заслуги Димитров е станал почетен професор.

И въобще тази му титла няма никаква научна стойност. Сред другите почетни професори на библиотекарския са малтийският посланик, който никога не е бил учен, а политик; композиторът Захари Георгиев (композитор?!), а също и... чак ме е срам да го кажа... безумието на име Юлиян Вучков, който също като Божидар Димитров от 20 години незаконно нарича себе си професор. И продължава да го прави.

По света за разни видове заслуги университетите дават доктор хонорис кауза, а не професорски титли. Никой не се дразни от това, че Иво Папазов-Ибряма, Христо Стоичков, патриарх Максим и патриарх Вартоломей, станаха доктор хонорис кауза, макар че точно за патриарсите не е ясно какви са им заслугите за науката, културата и образованието. То и Стоичков няма, но поне кариерата му амбицира децата да се занимават със спорт. Абе, нека да им ги дават като искат!

Но професорските титли са нещо особено. Например MIT, който има високо реноме на световно ниво за последните 60 години е дал само 2 почетни професорски титли и то на хора, които вече са работили като професори. Племенницата ми завърши там и ми е казвала, че към тези неща се отнасят изключително сериозно. А нашият библиотекарски университет само за 10 години раздава 14 (четиринадесет) такива титли, отделно още 20 доктор хонорис кауза.
На това му се казва инфлация. Точно както стана с ордена "Стара планина" - най-високият български орден. Стоянов и Първанов (особено Първанов) го раздаваха толкова често, че значението му се обезцени. Над 600 души за 15 години, и то две трети от тях - с първа степен.

Автор: Overlay
Дата: 21-10-16 20:10
"... който с прекъсвания е директор на Националния Исторически Музей от 1994 г."


А помниш ли защо е "с прекъсвания"?
Щото ни замеси в международен скандал. Първо накара другарите си от ДС да извадят откраднатия оригинал на Паисий, а после отказа да я върне на Атонския манастир.

Пък и да не мислиш, че много го е грижа за музея?
През 90-те години по стечение на обстоятелствата познавах един човек, който работеше в Съдебната палата. Тъкмо по времето, когато назначиха Божидар Димитров за шеф на НИМ - музеят още се помещаваше там. Та той се беше се сдобил с ключ за подземията и ми разказваше колко свободно се разхождал между сандъците с прибрани експонати. Много от сандъците въобще не са били запечатани, а други седяли отворени. Още няколко той самия отворил. Каза ми: "Не съм такъв човек, но ако бях решил спокойно можех да изнеса разни неща." Говоря за първата половина на 90-те. В сградата имаше съдебни органи, но охраната беше почти никаква. Вярвам му, че е можел да изнесе. И при това не става дума за голяма клечка - обикновен служител беше.

Това е преди 20 години. А какво става сега?
Преди няколко години идваха от една чужди кинаджии да снимат документален филм в България. И искаха да заснемат "намирането" на едни от вампирските кости, които бяха поредната сензация на Божидар. Българският екип по локациите леко се видя в чудо. Едно е да вкараш камера в някой музей или лаборатория, съвсем друго е да изкараш ценна историческа находка и пак да я заровиш в земята. Барем да беше нещо метално, а то кокали - крехка материя. Казаха на чужденците, че ще опитат, но да не се надяват много, щото нали...
После се свързаха се със съответните хора и подходиха внимателно и деликатно със страхопочитание: "Много се извиняваме, но нали разбирате - това ще бъде вид реклама, ще ни снимат специално, та ако може нещо да измислим..."
Историците отговориха: "Ма, няма проблеми! Ние редовно ги даваме под наем. Плащате толкова и толкова, и ги заравяме където кажете." [smilie5]

Този човек не е директор на НИМ. Той ръководи собствен бизнес с измисляне и/или наемане на реликви. Постът му в НИМ е само за прикритие и обосновка на основната дейност. Ма то не бяха вампири, кокали на светци, лодки от неолита, парченца от кръста на Христос раздаваше, фалшиви крепости - строи ги с размах в пълно противоречие със световните стандарти за реставрация, докато в същото време се рушат истински паметници...

Автор: Overlay
Дата: 21-10-16 20:10
"Вероятно който поставя под съмнение неговата компетентност, би трябвало да докаже своята, така си мисля..."


Цялата научна общност поставя под съмнение действията му. Говоря за учени, доказали своята компетентност, а не за мекеретата с които се е обградил. Ако не го знаеш, значи не е редно да обсъждаш Божидар Димитров - ти просто не си наясно с поведението му.
За фалшивите крепости получихме официално възражение от ICOMOS - най-авторитетната световна организация по съхранение на исторически монументи. Това са почти 10 000 археолози от 110 държави.
Те ли не са компетентни?

Ами то дори не е нужно да си учен, за да знаеш, че когато някой намери нещо е редно първо да го изследва, а чак после да се цепи по медиите.
Преди 15 години като извадиха стара лодка от морето, той веднага заяви, че била от неолита - на 7-8 хиляди години: "Предстоят проби с въглерод, които ще установят точната й възраст, но аз съм категоричен, че каквото и да покажат анализите, тази лодка е най-старата и най-голямата в света".
Както беше категоричен, така после се оказа, че е от 12-14 век след н.е. [smilie18]

Когато намериха кокалите в Созопол, той побърза да се присламчи към славата: "Ние намерихме... ние съобщаваме...", макар че няма нищо общо с археолозите, които копаеха там, което естествено, че подразни учените. Не че сред тях няма интриги, но по цял свят се смята за срамно да се присламчиш към нещо, по което не си работил.
И не стига че още същия ден обяви, че били на Йоан Кръстител, ами и беше против да се изследват. Не можело да се прави ДНК анализ, щото нямало с какво да се сравни. Нямало смисъл да се прави въглероден анализ, щото нямало да докаже, че е същия човек, пък и методът бил несигурен - давал 300-400 години отклонение. После, обаче NG ги дадоха за изследване в Оксфорд именно за ДНК и изотопен анализ, и две години по-късно той обърна лопатата: "От Оксфорд потвърдиха, че е Йоан Кръстител. Човекът е от Средиземноморието и е живял точно тогава." Е, какво стана? Нали изотопният анализ уж не беше сигурен?
Всъщност от Оксфорд казаха съвсем друго: да, възрастта отговаря, но няма как да кажем кой точно е бил.

Всички знаем, че историческите фалшификати не са от днес. Имало ги е още при император Августин през V век. А Калвин през XVI век пише, че религиозните фалшификатите отдавна са станали индустрия. Парченцата от Христовия кръст (дето сега Божидар ги раздава) още тогава са били толкова много, че от тях можело да се построи товарен кораб.
Българските хаджии, които са ходили до Божи гроб също са купували парченца от кръста. Търговците там са ги продавали с десетки хиляди. Ама все пак са били като трошички. Съвсем-съвсем мънички.
А парчето, което Божидар измъкнa, даде под наем на новия храм в Свети Влас, а после реши да отчупи от него и да дари за вграждане беше 10 см (десет сантиметра). Според Димитров парчето е в България от няма и 100 години и е точно от кръста, който Света Елена изкопала на Голгота в началото на III век. Добре, ама преди да дойде у нас това парче е било в Охридската архиепископия, а тя е създадена чак през Х век. Как точно се доказва съществуването му през тия 700 години и дали не е било подменено през последните 1000 години - Божидар мълчи.
Но така или иначе Димитров твърди, че това е много ценна реликва и принадлежи на НИМ. Но музеят не е негов. Как така еднолично решава да чупи от нея и да я дава за вграждане в църква? В България има разделение между светска и църковна власт. Дори ако имаше държавна политика за подкрепа на църквата пак е редно да се събере екип специалисти и да реши: може или не може. Еми, не може просто ей така да се вадят реликви от НИМ и да се раздават.

Това, че някой си написал нечие име върху сандъче изобщо нищо не означава. Това, че историята на християнството по нашите земи е мътна и с огромни празнини също всички го знаем.
Самият Божидар Димитров едно време твърдеше:
"Как историците откриват кое е истина (или поне по-близо до истината) и кое — неистина?
Това става с метода на т.нар. текст — критически анализ, основно оръжие на модерната историческа наука. Информацията за историческо събитие, процес и личностите, участващи в тях, при един древен автор се сравняват с информацията за същите събития, личности и процеси, съдържащи се в информацията на други древни автори...
...А за съжаление 90% от информацията за средновековната българска история идва от византийски историци и хронисти.
В този съществен факт се състои първата особеност и голяма трудност пред изследвачите на българската средновековна история. А и първата сериозна предпоставка за създаването на митове."


Този човек днес върви дори против собствените си думи. Не може един учен толкова бързо да обявява току-що намерена находа за останките на конкретен човек.
После не може да дрънка приказки за непотвърдени чудеса случили се пред кокалите. Не просто някаква глухоняма една жена била проговорила. Според него чудесата били в изобилие?!
Трето, не може хем да се подмазваш на църквата с дарения, хем да оправдаваш кражбата от Атонския манастир. Човек или е добър християнин, или не е. Дори ние атеистите имаме някакъв морален кодекс и се опитваме да сме почтени. Ако пък човек е учен, то още повече е наложително да не бърка религия с наука.

Божидар Димитров не е нито християнин, нито учен, нито има моралните ценности на обикновения човек.

Да не говорим пък за безумните му телевизионни излияния. То чак вече е смешно и тъжно да го гледаш как се вре навсякъде.
https://www.youtube.com/watch?v=5po0tfcH0p8



* * *
Автор: Overlay
Дата: 21-10-16 20:10
"... и съм удивен от такива преки нападки и обиди към личността на събеседника."


Значи, аз те дразня, а Божидар Димитров - не? Даваш ми за пример мутра с каруцарски език - той нарича опонентите си "шибани колеги", "задници", "некъпани от една седмица", "лилипути" и т.н.
На това му се казва двоен стандарт. Мен кога си ме виждал да падам толкова ниско, колкото него? Всички квалификации, които отправям са все свързани с начина на разсъждение на опонента, а не с фекални епитети за личността му.

* * *
Автор: Overlay
Дата: 21-10-16 20:10
"В България, след като е попаднала в Съветския блок, не виждам нищо учудващо или изненадващо болшевишките отрепки да са имали водеща роля във всичко"


През 1944-1945 България не е в Съветския блок, просто защото още няма блок.
Само че разговорът изобщо не е за това. Питаме се: под англо-американски натиск ли се е провел Народният съд или не? Въпросът е простичък. Кое не можеш да му разбереш?

Ето ти още един парадкос!
Според camelasign народните съдилища били проведени под натиска на САЩ и Англия. Добре, ама след 10 ноември станахме "приятели" със САЩ и Англия и според camelasign вече сме под техния пряк натиск.
Е, защо тогава след 1990 бяха отменени много от присъдите на Народния съд? Защо не са ни натиснали да не го правим?

* * *
Автор: Overlay
Дата: 21-10-16 20:10
"Само че, примерно, нима не са факт избитите реваншистки през лятото и началото на есента на 1944 г. над 20000 души изобщо без съд и присъда във Франция..."


Не, не са факт.
Абе, какъв е тоя ваш отвратителен навик да цитирате неверни числа и да манипулирате смисъла на верните?

Първо,
изобщо не можем да сравняваме Франция и България през войната:
- Франция е окупирана страна с марионетно правителство. България не е.
- Там голяма част от французите с основание не приемат капитулацията и се борят срещу новия режим. Докато при нас СССР нямаше нищо против присъединяването ни към Тристранния пакт, стига да дадем военни бази на руснаците - прочутата Соболева акция цели именно това. Но подсъдимите депутати по време на Народния съд са осъдени именно заради присъединяването ни към Оста.
- Там са съдили конкретни хора за конкретни престъпни и предателски деяния. Тук осъждат министрите от последния кабинет, за това, че били обявили неутралитет и не действали достатъчно бързо. Става дума за хора, които са били само 7 дни на власт. А какви още безумни обвинения има - шапката ще ти падне. Осъдени са дори вече починали хора и им е отнето имуществото - тоест не наказват тях, а семействата им.
- Огромната част от френските присъди са издадени при нормален съдебен процес - от Върховния съд, от граждански и наказателни съдебни състави, и от военен съд. Тоест работили са по някакво узаконено право. А тук самият Народен съд в документите си признава, че не е конституционен - според Търновската конституция само Народното събрание може да вземе решение за такъв съд, а той е създаден с министерска наредба. Оправдават се, че действат при уж изключителни обстоятелства. Но още тогава комунистите не се чувствали много сигурни с това определение и се наложило 8 месеца след края на съда - през декември 1945 Народното събрание да гласува наредбата за законна.

Второ,
числото 20 000 е съвсем друго. Това са малтретираните след освобождението жени сътрудничели на немците - някои са работили за окупатора, други са били проститутки, трети - предателки на Съпротивата и т.н. Но първо, малтретирани не означава избити. Остригани са нула номер, яли са бой и са ги прогонили от населените места. От тях убитите са много малко. И второ, това са предимно изстъпления на тълпата, а не съдебни преследвания.

Общо убитите във Франция са около 10 000, само че са общо в периода преди и след освобождението. А нашите жертви се оценяват на между 20 и 40 000 само за първите няколко месеца след 9 септември, отделно присъдите на Народния съд (който започва по-късно, през декември), отделно избитите в лагерите.

* * *
Автор: Overlay
Дата: 21-10-16 20:10
"... и постановените след това в период от 5-6 години над 6500 смъртни присъди?"


Постановени, не означава изпълнени.
Смъртните присъди във Франция са малко над 6700. От тях 3900 са в отсъствие на заподозрените - избягали са овреме. От останалите 2800 са изпълнени само около 760 от цивилните съдилища + още над 700 от военните съдилища. Защо са отделно? Защото там съдът не приключва за 4 месеца както тук. Повечето случаи са разглеждани внимателно и делата се точат чак до началото на 50-те, поради което специалните съдилища всъщност са малко. Повечето от случаите са дадени на Върховния съд, друга част на обикновените районни и окръжни съдилища, трета - на военния съд.
Така че половината смъртни присъди на вече заловените са апелирани и заменени със затвор. Дори смъртната присъда на маршал Петен (кажи-речи баш престъпника) е заменена с доживотен затвор.

Да не говорим, че бройката е относителна.
Населението на България по това време едва стига 7 милиона, а Франция е над 40 млн. Осъдените на затвор във Франция са около 38 000, което представлява около 94-95 души на всеки 100 000 население. Плюс смъртните присъди илизат около 110 души на 100 000. Нашият съд издава над 9100 присъди, което излиза повече от 130 души на всеки 100 000 население.

Във Франция са издадени около 46 000 присъди с "понижаване в ранг" (dégradation nationale) - тоест лишаване от граждански и професионални права. От тях около 3000 веднага са отменени. И на всичкото отгоре през 1953 останалите живи от тях са амнистирани с изключение на осъдените от Върховния съд, тоест най-тежките случаи. Но така или иначе това са хора осъдени от съд за конкретни деяния и все пак много от тях са останали на свобода. Тук само миналите през лагерите са над 180 000 (по официални комунистически данни), на практика са над 200 000 и то две трети от тях са вкарани без присъда. А хората "на свобода", които бяха лишавани от работа бяха безброй.

Там бяха съдени помагачите на чужд окупант и черноборсаджии. Тук бяха смачкани предимно политически противници от целия политически спектър, дори социал-демократите, които са братовчеди на комунистите и много от тях са се борили срещу предишната власт.

И най-вече там след тези присъди съдът приключва. Тук потокът беше постоянен, колективизацията прати нови хора в лагерите. После зозите и суингите - и те там. И така на всеки няколко години си измисляха нови "врагове на народа".

Така че, изобщо недей да ни сравняваш с Франция!

 Re: Президентски избори
Автор: J0R0   
Дата:   23-10-16 18:41

Емиле!
Свалям ти шапка, честно.
Аргументи и факти срещу фанатизъм и клишета.
Това което правиш е облагородяване, цивилизоване.
Един на сто, един на хиляда, но все някой ще се замисли.
Процесът е бавен, трудът да напишеш всичко това изглежда безсмислен, каузата обречена.
Но цивилизацията няма друга посока.
Това което правиш е като да пресушаваш блато, всеки ден да мъкнеш с кофите, да отвоюваш педя земя, за стане тя някой ден нива.
Поклон още веднъж!
[thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou] [thankyou]
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   23-10-16 18:47

e-mil
И да исках (а аз искам), нямаше да мога да кажа толкова интересни и право в десетката доводи - благодаря ти, научих доста неща. Сега проверявам някои от тях, просто по навик - мразя да вярвам току-така. Мисля, че ако спорът продължи, то просто другата страна ще спори на принципа - е да, ама вие що биете негрите?! Което, като се замисля, никак не е изключено.
Отново благодарности за интересната информация.
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   23-10-16 19:43

https://photo-forum.net/joro/emoticons/original/smiley_145036.gif
 Re: Президентски избори
Автор: nyamago   
Дата:   23-10-16 21:53

Хубави бяха аргументите (браво за труда!), но аз бих го казал по-просто:

- Разправа с политическите (религиозните расовите, икономическите и пр.) опоненти е имало винаги в много страни, след много войни. Това НЕ значи, че така е редно и правилно.

- И оттам - 'защо биете негрите' изобщо НЕ Е оправдание. Виовните са виновни без оглед къде другаде също имало виновни.

Виновните се наказват от закона и това няма смисъл да се оспорва.

(А още по-възвишено е да им се прощава, както Христос и други са ни учили - но човешката раса не е дорасла за това и засега е по-надеждно да се придържа към законите).
 Re: Президентски избори
Автор: Overlay   
Дата:   23-10-16 22:12

Драги е-миле,

Няма да ти цитирам дългото писание, в което не си отбелязал нито един източник, или не си дал нито един линк, в потвърждение на писанията ти.
Цифрите за зверствата и линчуванията във Франция през 1944 г. могат да се намерят на много места, за който се интересува, и посочената от мен цифра 20000 жертви
далеч не е най-драстичната, срещал съм и оценки за над 40000 жертви.
Но за да не съм голословен, ето една интересна статия по въпроса, който иска, нека чете, и да си прави изводите:

Линчуване по френски

Относно това, да се разглеждат жертвите на човешки същества не като зловеща и грозна трагедия и ужас за всеки индивид, чийто живот е безценен, а като някаква бездушна статистика, съотнесена процентно, видиш ли, към общото население, за мен е краен цинизъм, който по-нататък не мога да коментирам.


ПП: В горния текст го има и случаят с остриганите и обругани проститутки, ама след това и малко нещо ги обесили цивилизованите европейци, видиш ли...

ППП: Божидар Димитров, правейки изявления в смисъл на квалификации публично, ги прави открито от свое име, носи си съответната отговорност, и всеки, който се чувства засегнат или обиден, може да го даде под съд.
Което тук щедро обижданият от тебе събеседник няма как да направи, схващаш ли разликата?



Публикацията е редактирана (23-10-16 22:16)
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   23-10-16 22:17

Твоите източници са... Къде са?
 Re: Президентски избори
Автор: rostoshev   
Дата:   23-10-16 22:20

e-mil
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

 Re: Президентски избори
Автор: crocodile   
Дата:   23-10-16 22:20

Нашите избори са без значение от много години , държава командвана от вън , много по важно е кой ще седне в белия дом след Обама .
 Re: Президентски избори
Автор: nyamago   
Дата:   23-10-16 22:36

> Твоите източници са... Къде са?

В статията от линка. Има повече от един източник: двама живи свидетели, един историк и самия генерал Де Гол.

Е - и какво от това???? [smilie11]

Да приемем, че източниците са достоверни и във Франция наистина е имало разправа с опонентите. Какво от това? Значи ли, че това е нормално и така трябва да бъде? Че и у нас е било ОК да се преследват жестоко опонентите?

Точно на това се казва'вие защо биете негрите' и точно това НЕ Е измежду принципите на правото - по никоя правна система. Наличието на други виновни никого НЕ оневинява. Защо се изтъкват подобни престъпления в чужбина?? [smilie2]
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   23-10-16 22:55

...има времена, когато разправата е единственият възможен начин. Такива са в момента времената, но май на никой не му се разправя, а чакаме да изпаднем в още по-голяма мизерия. Не съм съгласен, че у нас не е имало марионетно правителство. Точно такова си е било. На фона на всеобщата мизерия и беднотия, всичко е отивало на източния фронт. Хляба се е давал с купони и ако някой хлебар е дал някому дори и един хляб без купон е отивал в затвора. Няма значение на кого. Дядо ми е лежал две години за два хляба. Разправата у нас е повече от справедлива. Няма какво друго да се прави с убийци и палачи на деца, писатели и поети, гимназисти и тн. В Петербург категорично разбрах и се съгласух с избиването на царското семейство след като посетих двореца на Екатерина. Само си представих милионите едвам преживяващи в немотия селяни на фона на разкоша в двореца. Яйца на Фаберже на килограм по всякакви поводи. Този свят ще изживее още подобни разправи, капитализма не води до нищо различно, от все по-големи пропасти между бедни и богати. Тези мигранти, които идват със стотици хиляди са резултата от дългогодишната европейска политика на геноцид над народите на Африка и Азия. И ще си отмъстят за всичко. Не ми дреме за Европа...да ги избиват. Имат да си връщат от пра пра дядовците си насам. Апропо....гледайте филма "Сбогом Чичо Том". Италиански от 70те години. Това е предречено още тогава.
 Re: Президентски избори
Автор: Overlay   
Дата:   23-10-16 23:04

Автор: nyamago 
Дата:   23-10-16 22:36


Значи ли, че това е нормално и така трябва да бъде? Че и у нас е било ОК да се преследват жестоко опонентите?

Точно на това се казва'вие защо биете негрите' и точно това НЕ Е измежду принципите на правото - по никоя правна система. Наличието на други виновни никого НЕ оневинява. Защо се изтъкват подобни престъпления в чужбина??



Не, не значи, не е ОК и не може да има оправдание за нито една от страните. Само че проблемът в днешно време не е, че се изтъкват подобни престъпления "в чужбина", а точно обратното - че се премълчават, огромната маса от хората не знаят за тях и така се насажда и поддържа един много гадничък двоен стандарт и евролицемерие.
Това е една доста по-дълбока история, само една страница от една развихрена включително по неспециализирани форуми всякакви през последните години пропагандна истерия, да се изкарват само руснаците едва ли не единствено виновни за Втората световна война и последиците от нея, като се забравя, че в навечерието на войната в Европа буквално е царяла една милитаристична лудост, и всеки е бил готов да воюва и да решава въпросите си по военен път, включително българските управници...

И за да не съм голословен, ето друг линк, към едно от типично премълчаваните неща от края на ВСB. Статия за изнасилените от американски войници немски жени, тема, която доскоро беше пълно табу:

Престъпленията на победителите



Публикацията е редактирана (23-10-16 23:19)
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   23-10-16 23:20

Не съм съгласен. Просто няма друг начин бедните и онеправданите работници да защитят правата си. Демокрацията не работи. На никой властник не му пука какво иска народа, за какво протестира, стига ли му заплатата, пенсията и тн. В резултат на това безхаберие на управляващите във ВСИЧКИ страни, народа един прекрасен ден хваща секирата и почва наред. Очакват ни много подобни стълкновения, живеем в "интересни" времена.



Публикацията е редактирана (23-10-16 23:33)
 Re: Президентски избори
Автор: nyamago   
Дата:   23-10-16 23:29

> Демокрацията не работи. На никой властник не му пука какво иска
> народа, за какво протестира, стига ли му заплатата, пенсията и тн. В
> резулатат на това безхаберие на управляващите във ВСИЧКИ страни,
> народа един прекрасен ден хваща секирата и почва наред...

Това го кажи на Хилари Клинтън, която демократично ще спечели техните избори, ще стане президент и благодарение на нейния талант и всеотдайност на всички американци вече ще им стига залатата и пенсията...

Ама стига вече офтопик!

Дайте пак за нашенските президнтски избори, а? [smilie11]
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   23-10-16 23:37

Нашите...Магда Ташева нападна Радев, макар че последният каза, че ще върне мигрантите по родните им места и ще въведе строг режим по границата. Нещо за които уж са радетели и патритотите, но вместо да му кажат евала, те го нападат...това е политика по български. Тук никой не се интересува от принципи, цели, планове за бъдещето...тук интереса е да лапнеш днес и сега. Разочарован съм много от българската политика. Оправия няма да има.
 Re: Президентски избори
Автор: Overlay   
Дата:   23-10-16 23:43

Автор: camelasign
Дата: 23-10-16 22:55

...има времена, когато разправата е единственият възможен начин. Такива са в момента времената, но май на никой не му се разправя, а чакаме да изпаднем в още по-голяма мизерия. Не съм съгласен, че у нас не е имало марионетно правителство. Точно такова си е било. На фона на всеобщата мизерия и беднотия, всичко е отивало на източния фронт. Хляба се е давал с купони и ако някой хлебар е дал някому дори и един хляб без купон е отивал в затвора. Няма значение на кого. Дядо ми е лежал две години за два хляба. Разправата у нас е повече от справедлива. Няма какво друго да се прави с убийци и палачи на деца, писатели и поети, гимназисти и тн. В Петербург категорично разбрах и се съгласух с избиването на царското семейство след като посетих двореца на Екатерина. Само си представих милионите едвам преживяващи в немотия селяни на фона на разкоша в двореца. Яйца на Фаберже на килограм по всякакви поводи. Този свят ще изживее още подобни разправи, капитализма не води до нищо различно, от все по-големи пропасти между бедни и богати. Тези мигранти, които идват със стотици хиляди са резултата от дългогодишната европейска политика на геноцид над народите на Африка и Азия. И ще си отмъстят за всичко. Не ми дреме за Европа...да ги избиват. Имат да си връщат от пра пра дядовците си насам. Апропо....гледайте филма "Сбогом Чичо Том". Италиански от 70те години. Това е предречено още тогава.



Нещо доста си се радикализирал, ми се струва... мога да те разбера, но не и да се съглася. Няма случай в историята нещо с репресии, революции и кръвопролития да се е решило и да е довело автоматично до нещо добро.
Преди руснаците французите като си клъцнаха главата на краля и какво - размирици, кръвопролития, до ден днешен спорят историците дали жертвите на Френската революция са един или два милиона (във Франция броенето на жертвите е явно проблемно), и накрая - диктаторския режим на Наполеон и още войни и кръв.

И без революции и напън отдолу нещо ще трябва да се прави в така наречените развити демокрации, защото икономиките закъсват, поради това, че не се връщат достатъчно пари в обращение, а основната причина е, че доходите на работещите намаляват процентно спрямо доходите на корпорациите. Това е основната причина за ликвидната криза, която изобщо не е свършила, ако някой ти разправя друго, не вервай. И нещо ще трябва да се прави по въпроса, иначе балонът рано или късно гърми...
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   23-10-16 23:57

...нали и аз за това говоря...само, че коорпорациите и правителствата няма да направят нищо. Когато мечката се научи да пие кръв, никой не може да я отучи. Оправя само с убийство...
Това за мечката, го казва един шев на болница в София, по повод комерсализацията и непукизма на лекарите спрямо пациентите. В крайна сметка бедните ще изядат богатите, друга алтернатива няма.
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   24-10-16 00:17

Автор: nyamago
Дата: 23-10-16 22:36
"В статията от линка. Има повече от един източник: двама живи свидетели, един историк и самия генерал Де Гол."


Абе, ти нали живееше някъде из Британско? Предполага се, че знаеш английски по-добре от мен. Къде ги видя толкова източници?
В статията пише:
"... said local historian Alexandre Boucard, who was 10 years old at the time.
A local woman, Jacqueline, who declined to give her last name, was 9 at the time...
...In the 1960s, the historian Robert Aron put the number of illegal executions at 30,000 to 40,000, whereas de Gaulle himself estimated the tally at around 10,000."


Айде да преведем за незнаещите английски!
- Александър Букар и Жаклин (без фамилия) са били свидетели на ЕДНА селска случка. Айде Букар бил местен историк, да кажем че е изследвал региона. Но той тогава е бил 10 годишен, тя - 9. Те не могат да са свидетели на цялата картина в цяла Франция.
- Историкът Робер Арон твърдял, че са 20-40 хиляди.
- А генерал Де Гол твърдял съвсем друго - че са около 10 000. Тоест числото, което и аз давам.

Автор: Overlay
Дата: 23-10-16 22:12
"...не си отбелязал нито един източник, или не си дал нито един линк, в потвърждение на писанията ти."


А-а, не! Няма да давам източници. Преди съм писал по 4-5 източника и пак опонентите се правят на ударени. Като сте толкова отворени ще седнете да четете! Няма да ви давам нищо наготово.

Автор: Overlay
Дата: 23-10-16 22:12
"Цифрите за зверствата и линчуванията във Франция през 1944 г. могат да се намерят на много места, за който се интересува, и посочената от мен цифра 20000 жертви далеч не е най-драстичната, срещал съм и оценки за над 40000 жертви.
Но за да не съм голословен, ето..."


Какво е то, дето ми го даваш? Статия, която цитира едно число и веднага опонира с друго. Казва му се плурализъм. Който иска да задълбае тръгва да рови и да сравнява, а не избира само едното число и да дава статията като доказателство.

Ти чел ли си Робер Арон? Знаеш ли, че:
- Първо, неговите 20-40 хиляди не са загинали след освобождението? Също както числото на Де Гол те са общо за целия период от началото на Съпротивата + избитите през 1944.
- Второ, увеличил е бройката, чрез събиране на устни свидетелства, а не чрез документи. Всички знаем, че спомените на хората може да са много драматични и да предават вярно настроенията на епохата, но не са сигурен източник за числа.
- Трето, числото на Де Гол се базира на две изследвания от 1948 и 1952 сред архивите на префектурите. Нали не искаш да ми кажеш, че режимът на Виши или пък нацистите са укривали данни за действията за т. нар. бандити от Съпротивата? [smilie5]

Да не говорим, че Де Гол вади числото си по време, когато настроенията срещу колаборационистите са все още много силни. Можел е да извади и 50 000. При 40 милионна Франция това са 0,13% от населението. Пак никой копче нямаше да му каже.
Това е косвено обяснение, но има причина почти всички историци да приемат числото на Де Гол, а не това на Арон. Просто едното не се потвърждава от други източници.

Ти нали уж уважаваше Божидар Димитров?
Еми, върни се нагоре в предишния ми пост и се поучи от него за това как се прави критичен анализ на текст!

А после спри да ми вадиш случайни статии, които на всичкото отгоре са полемични, а не доказващи думите ти!
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-10-16 00:43

E-mil
[smilie24] [smilie24]
Само не знам, струва ли си трудът заради няколко заблудени ..(едит).

Представете си само, трима папи са галИли главата на бай Хой и накрая идва "професор" Божо и му я полива обилно и добронамерено с фекалии от "свещената вода". А оня другият си клечи съвсем доброволно под "благодатната" струя. Титани! [smilie18]
Балсам за дребната ми буржоазна душица!! [cool]



Публикацията е редактирана (24-10-16 00:48)
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   24-10-16 01:12

Автор: camelasign
Дата: 23-10-16 22:55
"В Петербург категорично разбрах и се съгласух с избиването на царското семейство след като посетих двореца на Екатерина... ... капитализма не води до нищо различно, от все по-големи пропасти между бедни и богати."


Пич, когато комунистите правят Октомврийския си преврат си царят вече 7 месеца не е на власт. Той е свален и арестуван след Февруарската революция, която пък става със силното участие на буржоазията - същите тези капиталисти, които не харесваш.

Това да отидеш до Санкт Петербург и пак нищо да не схванеш... е не знам как да го нарека. [smilie5]

Автор: camelasign
Дата: 23-10-16 22:55
"Разправата у нас е повече от справедлива. Няма какво друго да се прави с убийци и палачи на деца, писатели и поети, гимназисти и тн."


Това, че си звяр, който оправдава дори убийствата на деца го знаем. Нямаше нужда да припомняш.

Кой е убиец и палач?
Мара Рачева ли? Секретарката на Г.М. Димитров, който пък даже не е бил в страната - избягал е от предишната власт?
Райко Алексиев ли? Фейлетонист и карикатурист, който е осмивал политиците от предишния режим?
Ти въобще знаеш ли какви хора са избити?

А въобще чел ли си присъдите на Народния съд? Колко от тях са убийци и палачи?

Христо Таукчиев ли? Депутат, който решително се обявил против политиката на насилие, преследване и избиване, и даже е осуетявал такива опити. Благодарение на него са спасени от избиване 24 комунисти. Назначавал е на служба проявени комунисти и е осуетил запалване на едно село.
Осъден на 5 години строг тъмничен затвор + 1 млн лева глоба + лишаване от права за 8 години.

Филип Махмудиев ли? Депутат, отрицателно настроен към политиката на терор. Намесвал се е за освобождаване на народни борци.
Осъден на 5 години строг тъмничен затвор + 1 млн лева глоба + лишаване от права за 8 години.

Дончо Узунов ли? Депутат, който дори не е присъствал на заседанието за влизане в Тристранния пакт, нито е гласувал измененията на ЗЗД. Подписал писмото на Димитър Пешев за спасяване на евреите. Освобождавал е народни борци от съд. Връщал е в училище деца изключени за комунистическа дейност. Застъпвал се нза назначаване и/или връщане на работа проявени комунисти и левичари, както и за спиране на издевателства.
Осъден на 5 години строг тъмничен затвор + 1 млн лева глоба + лишаване от права за 8 години.

Стефан Керкенезов ли? Депутат, който е поддържал германската политика, обаче е правил услуги на народни борци. Спасил от разстрел партизанката Мара Дичева, както и родителите и от интерниране и разорение. Спасил живота на 460 руски пленници избягали от немски плен.
Осъден на 15 години строг тъмничен затвор + глоба от 3 млн лева + лишаване от права за 20 години + отнемане на цялото му имущество.

Деян Деянов ли? Депутат, който е гласувал ЗЗД и след завръщането си от Русия казвал, че там народът страда много. Обаче се е застъпвал против уволнението на леви учители и е полагал големи грижи за да се смекчи борбата срещу партизаните.
Осъден на 15 години строг тъмничен затвор + глоба от 3 млн лева + лишаване от права за 20 години + отнемане на цялото му имущество.

Васил Велчев ли? Депутат, който е подкрепял правителството, но не е вземал дума по какъвто и да е въпрос. Решително се обявил против крутите мерки срещу партизаните взети след 1943. Бил е добър стопански деятел и се е грижил усърдно за населението от избирателната му колегия, като издействал направата на мостове, водопроводи, обществени сгради и т.н. Често е давал помощи на бедните работници. Застъпвал се за освобождаване на задържани комунисти и ятаци. В неговата околия не е допуснал издевателства и убийства на нелегални.
Осъден на 15 години строг тъмничен затвор + глоба от 3 млн лева + лишаване от права за 20 години + отнемане на цялото му имущество.

Всичко това са цитати от присъдите и мога да ти ги цитирам до утре.

С какво е помогнал на бедните новия режим в СССР, а после и в България? Ами че концлагерите и там, и тук са били пълни със селяни и работници. Никакви бедни не са яли богатите. Едни бедни са яли други бедни. Кървава сеч е било проведена от изверги.

Изверги като теб.

 Re: Президентски избори
Автор: nyamago   
Дата:   24-10-16 01:25

@ e-mil : Това (предният ти пост) вече беше ненужно. Ненужно към мен, защото не спорим, за една и съща теза сме (макар и от различен ъгъл). Защото едва ли се съмняваш дали съм прочел цялата статия (иначе откъде знам за три различни - никъде не съм казал меродавни или единодушни - източници), нито се съмняваш дали съм я разбрал със съмнителния си английски. Просто не издребнявам в цифрите, а обръщам внимание на принципа: дори всичките спорни факти да бяха верни, съществуването на други виновни другаде НЕ оневинява нашите.

Ненужно към Overlay, защото е очевидно, че не спори с рационални аргументи и логика, а с непоклатимо убеждение, което и с тонове цифри и факти никой не може да промени. След като се съгласи с мене, че разправата с опоненти не е допустима, отново тръгна да проповядва за поведението на други победители другаде. По-резултатно би могъл да спориш с дървото пред прозореца ти или с трамвай номер пет. Тях имаш повече шансове да убедиш с факти и логика.

Иначе 'проповядаш на църковния хор', както казват тук (убеждаваш убедените).
= = = = =

@ fast_eyebrow : Наистина много забавно [smile] Но защо никой не попита откъде накъде някакъв директор на музей (дори ако беше професор) полива главата на висш политик с каквато и да е вода (дори да не беше лайняна)? Какви кръстове или части от тях раздава в измислени ритуали на измислена псевдо-религия? Може би това се представя за нещо християнско (със сигурност не е), но той ръкоположен свещеник ли е? Или е поп толкова, колкото е професор?... И всички намират това за редно, медиите го отразяват с положителен тон и големи пордробности, а политиците са горди, че са докоснати от едва-ли-не Светия Дух??? [smilie11]



Публикацията е редактирана (24-10-16 01:29)
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   24-10-16 07:19

[smilie11] [smilie10] [smilie8]
БРЯ! Хора, за вас ракиено време няма ли бре??? Не спите ли??? Ка така можете да бистрите история и извори цяла нощ...., а че сте изписали и цяла многотомна история. Кога да я чете човек, кога да си я превежда и кога да проверява изворовия материал....я по-добре[beer] [smilie21].
 Re: Президентски избори
Автор: sherbit   
Дата:   24-10-16 09:41

Някой по-горе е толкова убеден комунист, внимавал е в часовете в които са му набивали канчето с червени идеи. Нашите освободители заедно с Османската империя са в средните векове. Промяната за обичаната от него държава не идва с крайцерът "Аврора", тогава идва спирането на развитието :)
 Re: Президентски избори
Автор: nositel   
Дата:   24-10-16 10:34

Доктрината чучхе не прощава [smilie5]

 Re: Президентски избори
Автор: Overlay   
Дата:   24-10-16 13:21

Автор: nyamago
Дата: 24-10-16 01:25

Ненужно към Overlay, защото е очевидно, че не спори с рационални аргументи и логика, а с непоклатимо убеждение, което и с тонове цифри и факти никой не може да промени. След като се съгласи с мене, че разправата с опоненти не е допустима, отново тръгна да проповядва за поведението на други победители другаде. По-резултатно би могъл да спориш с дървото пред прозореца ти или с трамвай номер пет. Тях имаш повече шансове да убедиш с факти и логика.

Иначе 'проповядаш на църковния хор', както казват тук (убеждаваш убедените).



Отдавна, от поне 200 години насам, живеем в един силно взаимосвързан и взаимозависим свят. Ето защо е не просто желателно, а задължително да гледаме общата картина, а не да махаме пренебрежително с ръка - какво ме интересува "поведението на други победители другаде". Няма други, няма другаде. И нашите президентски избори също са един малък детайл в контекста на общата картина.

Между другото, наистина ли е толкова трудно човек да се въздържа от лични нападки и квалификации? Емил нарича събеседник "изверг", ти се опитваш да ми правиш личностен профил, какви са ми убежденията и ала-бала. Което изобщо не е твоя работа.

Не можете ли просто да си изложите вижданията, аргументите, цифрите, пък хората ще си направят изводите.
 Re: Президентски избори
Автор: nyamago   
Дата:   24-10-16 13:43

> Между другото, наистина ли е толкова трудно човек да се
> въздържа от лични нападки и квалификации?..
> ... ти се опитваш да ми правиш личностен профил,
> какви са ми убежденията и ала-бала. Което изобщо не е твоя работа.

Не съм те нападал. Опитах да те предпазя от нападки, съветвайки друг да не спори с тебе. Казах само, че не спориш с факти и логика, а с твърди убеждения - което продължаваш да доказваш. Нищо лошо, уважавам твърдите убеждения и да ги констатирам не е нападка.

А какво е моя работа не е твоя работа [smilie6] (Лош тон, с който НЕ аз се обърнах пръв към тебе).
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   24-10-16 13:58

e-mil посочил си няколко човека, които не са осъдени на смърт. няма да се състезавам и да изброявам избитите от бялата власт без причина до 1944г, ти си ги знаеш но услужливо ги забравяш....терора започва с убийството на Стамболийски...а сега си представи че вземете че изберете Трайков и някой го заколи след като влезе в президентството...няма ли да вдигнете въстание!? (сигурно не, щото сте нефелни, но само да предположим)...и после вземат че ви избият всичките въстаници, барабар със семействата ви и ви забранят партиите от РБ за 20 години. И после по някакво стечение вземете властта...нима няма да има съд след това!? А сега вземи и си представи, че това не став асамо в България, а в цяла Европа...да оправдавате фашизма, ето това изродщина. Така че изверг си ти.

И разбира се, че положението за работниците в СССР и НРБ се подобрява. Само за примерните 22г до 1966г у нас вече няма неграмотност, хора без покрив над главата, няма безработица, няма хора лишени от здравеопазване поради безпаричие. Вземи прочети как се е живеело по селата до 1944г... по думите на самите депутати от управлявашите България е селскостопанска страна без селско стопанство и със селяни тънещи в мизерия. Без дюшеци, без посуда, без маси и столове в кирпичени къщи е живеело повече от половината население по селата. Писал съм го това в проценти и е по изказвания на "демократи" в парламента.



Публикацията е редактирана (24-10-16 14:04)
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   24-10-16 15:12

За разисквания период с безработицата и неграмотността са се справили и в победената и разрушена ФРГермания. Даже много по-добре. Както и в останалия европейски свят. Това не е нечувано постижение.
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   24-10-16 15:26

Не навсякъде. Образованието и здравеопазването и до днес са достъпни само за избрани в Италия примерно. Една пломба на зъб струва хиляда евро. Не са много тези които могат да си го позволят. А какво да говорим за по-сложни интервенции
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   24-10-16 15:31

Автор: Overlay
Дата: 24-10-16 13:21
"Емил нарича събеседник "изверг"..."


Миналия месец имаше тема за военния паметник в Македония. Естествено бързо стигна до паметника на Съветската армия. Въпросният събеседник ни заля с общи приказки за историческия героизъм на съветския войник и за появата на ЕС благодарение на Червената армия.

После, същият човек ни обясняваше как Никола Петков бил подкрепил референдума за сваляне на монархията. Но си замълча, че същият Никола Петков изнася в парламента данни за мъченията на новата власт. И че същият Никола Петков е измъчван и убит още на следващата година - през 1947.

А още по-после, естествено стигнахме до мародерствата и бандитизма на съветските войници, които са изнасилвали дори деца. Въпросният събеседник веднага опонира, че германците били вършели същото. А после извади и статия с подправени данни. Общият му извод беше, че е разбираемо да се изнасилват и убиват немски деца, ако немците са изнасилвали и убивали руски деца.
Децата ли са вършили зверства в СССР?!

Тия дни пък същият човек първо ни обяснява, че англо-американците били виновни за Народния съд, после - че съдът всъщност бил справедлив, а американците все така лоши. Въобще camelasign се върти както му е изгодно.

Ето днес пак - говори, че терорът бил започнал с убийството на Стамболийски. Ама си мълчи примерно за Петър Коев. Той е вкаран в затвора тогава - след Деветоюнския преврат. После пак лежи, след атентата в "Св. Неделя". После прави акции срещу участието ни в Тристранния пакт. Участва в бойни групи на Отечествения фронт. Участва и в преврата на 9 септември - завзема 4-ти и 9-ти полицейски участъци. За награда го правят главен секретар на Министерство на финансите.
А после се почва - арестуван през 1946 и три месеца яде бой в милицията. Държат го без сън, без вода, дават му само силно солена храна и то рядко, принуждават го да стои прав по цяло денонощие... дежурните неща. Той не се пречупва и го пускат да участва в новото Народно събрание. Едни от данните за мъчения, които Никола Петков говори пред парламента, са именно неговите. А на следващата година той става първият депутат в най-новата ни история, който е лишен от депутатски имунитет. Пак го арестуват и съдят, излиза чак през 1957.
Единствената му вина е, че е бил опозиция на комунистите. Във всичко останало е бил точно от жертвите на предишния режим. Ама за тия неща camelasign си мълчи.

Но не спря дотам, а заяви, че бил съгласен с разстрелите без съд и присъда, както и с жестоките ексцесии. Според него, разправата у нас била повече от справедлива.

И накрая този човек си призна какво всъщност иска.
Автор: camelasign
Дата: 23-10-16 22:55
"...има времена, когато разправата е единственият възможен начин. Такива са в момента времената".


М-да-а!

* * *
Ние боравим с някакви общи понятия: разправа, зверства, геноцид, военни престъпления, разгром... все думи, които са повтаряни толкова пъти, че станали едва ли не метафори. Придобили са някакъв обикновен литературен смисъл.
Само че, това което наричаме разправа са всъщност конкретни действия.

Например Мара Рачева, която споменах. Нейната вина е, че е помогнала на Г. М. Димитров да стигне до британската мисия. А Г. М. Димитров не е от онези "палачи" за които говори camelasign. Той също като Никола Петков и Петър Коев е противник на предишния режим. Преследван е и изкарва почти цялата война в Египет. После наивникът се върнал преди да разбере, че комунягите са абсолютно същите като фашагите. След като го изпускат хващат нея.

Искаш ли да знаеш, какви деяния оправдава camelasign?

В милицията за няколко дни причиняват на Мара Рачева следното:
- изтръгват ноктите на ръцете (според други данни на краката);
- горят едната и ръка от китката до рамото;
- отрязват три пръста на едната ръка;
- отрязват двете и уши;
- одрали са ивица кожа с ширина около 5 см;
- започнали са да режат едната гърда;
- езикът и бил отрязан (или го е прехапала);
Това е според различни данни, за които се говори в България. Докладът на американския представител до Държавния департамент от 31 май 1945 твърди друго:
- всички пръсти имат белези на дълбоко изгаряне;
- ръцете и краката са счупени от разтягане и усукване;
- нарези от нож на гърба;
- две дупки от куршум в торса;

Каквито и да са точните подробностите е ясно, че девойката е изживяла ад преди смъртта си. От само себе си се разбира, че това не е всичко. Преди да стигнат до тези сериозни мъчения със сигурност е яла много бой. То, боят е първото с което са започвали.
Накрая успява да скочи от четвъртия етаж на милицията, или са я скочили... не знаем, но когато я предават на близките, гръбнакът и е бил потрошен, а по роклята е нямало нито една капка кръв.
Била е само на 25 години.

Защо роклята е била чиста е ясно - обработвали са я без дрехи. Но това че една жена изпитва силен срам да стои гола пред непознати мъже е само едно на ръка. В днешно време никой не би искал майка му, съпругата му или дъщеря му да се окаже в подобно положение. То е силно унижение, обаче е било само началото. Представи си оттам нататък какво още е преживяло това момиче!
То е било ужас. Ама не този "ужас", който си казваш, като видиш, че дечурлигата са обърнали хола на кочина. Онова в народната милиция е било "УЖАС!" с главни букви.

И ето днес camelasign казва, че в сегашните времена разправата била единственият възможен начин.
Е, щом времената са такива, айде сега си представи, че утре camelasign дойде на власт! И някое от твоите деца спаси свой приятел от преследване. А camelasign прибере детето ти в полицията и му причини същите неща, които описах.

Сега, остави клавиатурата за малко, затвори очи и просто си го представи!

Още ли не си съгласен с думата "изверг"?
Ами, дай предложение как да го наричам!

* * *
Ние с теб често сме спорили в този форум, но въпреки това те смятам за горе-долу нормален човек. Не съм срещал подобни кървави желания нито у теб, нито у кой да е от опонентите ми. Срещал съм някакви бледи оправдания на Народния съд и на съветските зверства, но то е било по-скоро от заблуда. Не е имало призиви за сегашна разправа.

Та, ако случайно camelasign завземе властта, хване детето ти и решиш да направиш онова, което всеки нормален мъж би направил... обади ми се! Ще дойда с теб.
 Re: Президентски избори
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   24-10-16 15:35

Спор с довод "представи си, че", "ами ако" и т.н... [smilie10]

e-mil спори с примери, цитати и цифри, вие спорите с "представи си", "ами ако" и "няма какво да ти ги казвам, ти си ги знаеш"...

Да не успееш да предвидиш какво ще се случи с даден строй, да вярваш в неизбежния му възход и да го прокламираш навсякъде като единствена алтернатива - може да си полезен идиот, може да си идеалист, може да си мечтател, до когото не е достигнала достатъчно информация, която кукловодите на строя така или иначе са скрили от теб.
Обаче да са минали години, цялата информация да е налична и да имаш крайния резултат на въпроса какво се случва с тоя строй, да имаш сумати исторически източници, които да показват недвусмислено, че накрая все пак тоя строй си остава престъпен в същината, но ти да продължаваш да тръбиш колко е хубав... Това е престъпление спрямо миналото поколение, спрямо твоето и спрямо децата ти. И си обречен пак да повтаряш същите грешки.

Как не чух един немец да се оправдае за Баби Яр, за Освиенцим, за Дахау, за Варшавското гето, един румънец да каже - абе имахме си поводите да направим клането в Одеса, хърватин да каже - Ясеновац си е О.К., нищо лошо не сме направили там.
Само комунистите (от всички страни) са невинни - за Катин, за Гладомор, Народен съд и т.н. С кървавите ръце да ги изтипосаш - почитателите им отричат и ти обясняват в каква грешка си, как всъщност те са били жертвата и са се борили срещу злите сили, които постоянно са се опитватли да ги затрият. Ако свършат местата аз "маневриране", се започва с "А вие като трепахте еди си къде?!".
Какво очаквате да чуете? Че немците са били прави? Еми няма да го чуете, поне не и от тях самите или от нормален човек - интелектът и културата няма как да го позволят. Само изтрещели нацита и комунисти могат да оправдавят убийство на невинни хора, фабрикувайки какви ли не обвинения.

П.С. "Фашизъм" има в Италия. Хитлер и ко. са били национал-социалисти, колкото и БКП навремето да не е искала да се прави социалистическия паралел, че току-виж някой открил многото прилики. Това по повод употребата на "фашизъм" по адрес на немските нацита няколко страници по-напред в темата.
 Re: Президентски избори
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   24-10-16 15:36

От различно бедни станахме еднакво бедни ! После партията и тези покрай нея дръпнаха напред !
 Re: Президентски избори
Автор: asahi   
Дата:   24-10-16 15:48

Изявленията на camelasign са класифицирани в чл. 162 на Наказателния кодекс.
Призовавам администрацията на форума да не става съучастник в това деяние.
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   24-10-16 16:27

Това констатация. Разходете се по улицата или се включете в някой протест...вече не се искат оставки,ако днес има народно правителство, една камара политици ще бъдат осъдени ...на смърт, не на нещо друго. Просто хората това искат, щото им писна. Писна им и някакви малоумници като емил да ги лъжат и манилупират. Поне половината от нещата които той посочва аз не съм ги казал, вероятно смесва няколко различни събеседници в един...

Примерно, никъде и никога не съм казал, че оправдавам изнасилвания от войници, казал съм че разбирам защо се случват. Защото на война човек оскотява, подобни скотства са правили всички армии във всяка война, включително и българската армия в Беломорието и Македония.

На паметната плоча с "жертвите на комунизма" е и името на убиеца на 7 деца, ястребинчетата. Поставена е от подобни на емил "демократи".

Всеки, който защитава и оправдава подобни "патриоти" е изверг, а не този който гласува доверие на справеливият народен съд осъдил и наказал подобни.



Публикацията е редактирана (24-10-16 16:49)
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   24-10-16 16:32

Колкото до соца, през соца вие сте били едни пикльовци или примерни комсомолци. Аз съм се влачил по милициите във връзка с организация на стачка от над 1000 човека против няколко ояли се представители на ДКМС. Интересно...не ми изтръгнаха ноктите, нито ме вкараха в лагер. След като ме излушаха на няколко места понижиха и наказаха въпросните тунеядци. А защитник на соца станах много по късно. След като обиколих половината свят и видях до каква мизерия е довел хората капитализма, дори и в Европа. И след като видях и направих сравнение на качеството на живота преди и след 89г. Може да си лаете колкото искате, няма да промените нищо.

Колкото до член 162, той не засяга политически лица с доказани престъпления, а основани на раса, народност, етническа принадлежност .

Но подобни закони за отричащите фашизма и решенията на народните съдилища в Европа има, и по силата на тях емил вече би бил затворен в Австрия например.



Публикацията е редактирана (24-10-16 16:39)
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-10-16 16:38

А тези с комунизма- къпят се в мед и мляко и пърдят теменужки.[smilie18]
 Re: Президентски избори
Автор: Антивик   
Дата:   24-10-16 17:53

camelasign, само от любопитство, по кое време и къде я организира тази стачка у комсомола...?
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   24-10-16 18:32

Антивик , В Нова Загора на бригада. Трябва да е било 1986г. Дадохме 48 часа на управата да промени няколко неща свързани с хигиената, работното облекло (някъде бяха нужни галоши) и да спрат да ядат в стола различна от нас храна. Не изпълниха само едно условие, не помня кое точно беше...в 00ч събрах цялата бригада на плаца, хора от 3 училища с багажа. Съборихме оградата и отидохме да си хванем влака за София. Влака не дойде цяла нощ, спряха го...в крайна сметка решихме на напишем писмо до ДКМС в София и да се върнем, защото не саботирахме работата, а решенията на командния състав. След няколко дни ми организираха другарски съд с дошлия на пожар Гущеров. Намаляване на поведението и препоръка за изключване от училище. В София ме разпитваха на няколко места и накрая ми възстановиха поведението и наказаха и понижиха част от командния състав. И тъй като съм имал смелоста (и по други поводи) да критикувам грешките на соца по негово време, днес имам и право да защитавам положителните му страни. И всякакви теоритици, които не са живяли тогава губещи часове да съчинят с избрани и преиначени факти ( и да забравят други) някакви манипулации са ми под нивото.
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   24-10-16 18:35

Аз не мога да разбера как може да съществува човек, който да твърди, че е обикалял по света и в същото време да разправя: "видях до каква мизерия е довел хората капитализма, дори и в Европа".

Аз съм ходил в Германия, Франция, Норвегия, Италия и Испания и никъде не съм видял из тия държави мизерия. Да не говорим за хора, дето не можели да си позволят да идат на зъболекар. Аз беззъб европейски пенсионер не съм виждал. Същите тия европейски пенсионери ходят по планини и обикалят по света. Дори и хората с по-малки доходи живеят нормално, макар и скромно.

А нашите пенсионери няма нужда да ги описвам. И те не са такива заради капитализма, ами заради ония, дето ръководеха комунизма и когато видяха, че рухва и губят политическата си власт я обърнаха на икономическа, заграбвайки всичко, което могат.
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   24-10-16 18:47

itilien, Франция, Италия, Испания. Има мизерия, но не е по официалните марщрути. По градовете се вижда вечер, през деня клошарите се крият. Също Португалия. Норвегия е ок, но Германия не е...там са започнали да оскотяват.

Интересно соца преди 27 години ли е виновен за безаконията, които днес вършат работодателите у нас и които са ежедневие? За намалените заплати, глобите, уволненията без предизвестие, уволненията поради бременност, забавените по 2-3 месеца заплати? Всички тези нарушаващи закона работодатели са върли антикомунисти:) И държавата не е направила никакви закони в защита на работниците. Те нямат никакви права, никой не може да задължи един работодател да ти плати ИЗРАБОТЕНА заплата. Казват, че това било пазарен механизъм в който държавата не се месела..а си е престъпление. И е непосилно за повечето хора да водят дела по 2 години и да плащат на адвокати за да получат 1-2 откраднати заплати.

Мога да посоча поне 3 такива фирми само във фотобранша. Забогатели по престъпен (включая криене на данъци с години) начин антикомунисти.

Което пък ме подсеща да попитам плащалите за фотокурсове, какви документи са им издавани за сумите, които са платили.



Публикацията е редактирана (24-10-16 18:56)
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   24-10-16 19:52

Аха.И десетки милиони хора бягат от гнилия капитализъм към светлия комунизъм вече почти цяло столетие. А в същото време един мармот завива шоколад. [smilie8]
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   24-10-16 20:00

"Интересно соца преди 27 години ли е виновен за безаконията, които днес вършат работодателите у нас и които са ежедневие? "

Да, именно той е виновен за всяко едно беззаконие, което се случва в днешно време. И дори е виновен по няколко различни начина.

Първо е виновен, защото една немалка част от работодателите, особено по-големите са наследници на властимащите от онова време и имат капиталите си точно от там.

Второ е виновен, защото е възпитал въпросните работодатели на безнаказаност и липса на трудова етика.

Трето е виновен, защото цялата корумпирана, прогнила и неработеща съдебна система произхожда точно от същото място.

Четвърто е виновен, защото е възпитал народа на овчедушие и му е отнел всякаква инициатива и мисъл за това, че от него може да зависи нещо.

И петото - научил е самия народ на всякакви връзкарщини, шуробаджанащини, измекярщини и начини да заобикаляш закона.

Аз работя в американска компания. Капиталистическа. Как пък ни веднъж за тия 8 години, тия изедници капиталистически не закъсняха нито един ден да ни изплатят заплатите, не уволниха никого без предизвестие, не глобиха никого, не намалиха на никого заплатата и не уволниха никого поради бременност? На всичкото отгоре за това време знам само за няколко случая на уволнени хора, могат да се преброят на пръстите на едната ръка. А бременните раждат и се връщат. Даже по два пъти представи си! И тук не говорим за 2-3-5 човека, а за компания, в която работят 650 човека.
И знаеш ли защо е така? Защото спазват законите. Същите тия, дето ти си мислиш, че ги няма. Според тия закони човек не се уволнява току така, защото трябва да докажеш, че не си върши задълженията, а това е трудна работа. Иначе може да те съди.
Минавали сме кратки онлайн обучения по етични норми. В тия обучения те учат, че ако някой твой ръководител иска да извършиш нещо срещу фирмените правила или срещу законите, трябва да рапортуваш на по-високо ниво, за да се вземат мерки. Също така те учат, че не трябва да се използват фирмените ресурси за лични цели. Учат те, че не трябва решенията ти да зависят от лични интереси или интересите на свързани с теб лица (това, дето му се вика шуробаджанащина) Също така те учат, че подкупването на държавни служители е абсолютно недопустимо. И всякакви подобни неща, които никога няма да чуеш в българска фирма.

Защо няма да ги чуеш ли? Защото 45-те години светъл социализъм са научили българите на точно противоположните неща на тези, които изброих.

И пак ме питай дали е виновен соца. Виновен е, та дрънка. В тая държава никога не е имало по-разрушителен строй за цялото и съществуване.



Публикацията е редактирана (24-10-16 20:05)
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   24-10-16 20:12

Това в България ли се случва? Какво правят тук...а сигурно ви плащат една десета от това което трябва да платят в Европа или САЩ...Аз съм работил в германска, френска и италианска фирма. С работници от цял свят, не само от една националност. И трите фирми дискриминираха, работниците различни от тяхната националност, но от ЕС с осигуровките. Работниците извън ЕС дискриминараха с много повече часове работа и с по-ниски заплати.
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   24-10-16 20:27

Да, в България се случва. Какво правят тук - правят автомобилна електроника. Никого не дискриминират, основно само българи сме, има малко външно наети румънци (демек те работят за друга фирма, румънска, която ги отдава под наем за някакъв период от време на нашата, като периода в повечето случаи е доста дълъг - година, две, че и повече).

Плащането е според стандартите на държавата, което е напълно нормално. Те затова са тук, защото им излиза по-евтино, отколкото ако бяха в Щатите. Не че и там нямат офиси. Само че по нашите стандарти заплатите са високи. Всъщност в българска фирма няма къде да видиш такива заплати. Ако гледаш относително приходи/разходи, нашите заплати осигуряват долу горе същия стандарт на живот, като на един немски, английски или индийски програмист. В абсолютна стойност немския и английския вземат около 2 пъти повече от нас, а индийския 2 пъти по-малко от нас.

И при всичко това, има липса на хора, до там, че ако препоръчаш някой, който е опитен и го назначат, получаваш парична награда - за опитен програмист около 2/3 заплата, а за по-високо ниво двойно повече.
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   24-10-16 20:36

Не се ли чустваш използван и експлоатиран? Ще можеш ли примерно да си купиш жилище с тази заплата? Брат ми работи нещо подобно...в Чехия взимаше 1200Е, тук също взима толкова и непрекъснато няма пари. Накрая заболя тежко от непрекъснатия стрес в тази работа...като поработиш 15-20 години и теглиш чертата пак ще си говорим.
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   24-10-16 20:57

Как ще се чувствам експлоатиран бе човек, ти изобщо с какъв акъл ги мислиш тия неща?

Ти какво мислиш, че ако тези чужди компании ги нямаше, щяха да се нароят безбройни български, които да плащат по-добри заплати ли? Ти имаш ли представа какви стандарти и ноу хау трябва да имаш, че да си голяма компания а автоиндустрията? Да не мислиш, че някой може ей така да направи българска фирма, която да започне да разработва електроника за БМВ, Мерцедес и т.н.?
Между другото, аз почнах работа преди 11 години баш в БГ фирмички. В едната прекарах 7 месеца, в другата 5. В едната ме осигуряваха на 200 лева, а ми плащаха 300, а в другата за 5 месеца даже не се сетиха да ми направят договор, а собственика ни плащаше заплатите (750 лева моята, 1200 на по-опитни колеги) на 4 части, щото криеше от жена си колко ни плаща, щото те плащаха на строителните си инженери и архитекти по-малки заплати от нашите. А ние му бяхме някаква приумица... Смятай за каква мизерия става дума. И ти ми обясняваш, че капитализма бил виновен.

Аз ти обяснявам, че относителната заплата в нашия сектор е съпоставима със сродните заплати в Германия и Англия. Ти какво си мислиш, че там ги заравят с пари ли? Немалко колеги се прехвърлиха в Германия и Англия. Но повечето не заради заплатите, а заради БГ мизерията. Ако ида в Англия ще вземам в абсолютна стойност 2 пъти повече, ама като изравня разходите, ще е все едно съм тук.

Стресът зависи от човека, не само от работата. Аз не позволявам да ме налазва стрес и ми е доста спокойно. Не се мъча да се издигам на по-ръководна длъжност, където има повече стрес.
Стоенето дълго време седнал и постоянното гледане в монитор вредят повече, но няма как, всяка професия си има вредности, които няма как да избегнеш.

Сума колеги си купиха апартаменти, някои даже по няколко по-малки, които дават под наем. Ако не харчех за пътешествия и други неща, за тия 10 години откак съм в тая фирма (с две години прекъсване) и аз щях да съм купил вече.

А с 2400 лева не знам как все няма пари. Освен ако няма семейство с няколко деца и никой друг освен него не работи.



Публикацията е редактирана (24-10-16 21:07)
 Re: Президентски избори
Автор: overlay   
Дата:   24-10-16 22:04

Автор: itilien
Дата: 24-10-16 20:00

"Интересно соца преди 27 години ли е виновен за безаконията, които днес вършат работодателите у нас и които са ежедневие? "

Да, именно той е виновен за всяко едно беззаконие, което се случва в днешно време. И дори е виновен по няколко различни начина.

Първо е виновен, защото една немалка част от работодателите, особено по-големите са наследници на властимащите от онова време и имат капиталите си точно от там.

Второ е виновен, защото е възпитал въпросните работодатели на безнаказаност и липса на трудова етика.

Трето е виновен, защото цялата корумпирана, прогнила и неработеща съдебна система произхожда точно от същото място.

Четвърто е виновен, защото е възпитал народа на овчедушие и му е отнел всякаква инициатива и мисъл за това, че от него може да зависи нещо.

И петото - научил е самия народ на всякакви връзкарщини, шуробаджанащини, измекярщини и начини да заобикаляш закона.



Абе доста е лесно така, някой да ти е виновен и да викаш - това е, нищо не може да се направи.
Така навремето комунистите се опитваха да оправдават очевидните недостатъци на системата с наследството на "мрачното минало".
Не виждам в това никаква продуктивност, освен като психоаналитичен отдушник, може би.
Щото къде води тоя път - веднага ще се намерят хора, които, и с право, ще те репликират - а кой е виновен, че българският народ, без никой да го пита,
беше харизан от Чърчил да попадне в Съветската сфера на влияние, същия представител на велика евродемокрация, да не забравяме, който мечтаеше да види София разорана и превърната в картофено поле.
Всъщност Западът ни предаде два пъти - веднъж в края на ВСВ и втори път след падането на така наречената Желязна завеса. Комунизмът никога не беше осъден от Запада подобно на нацизма.
Извинявай, но това, че червените барони заграбиха икономическата, т.е. реалната власт, не приемам, че е вина на българския народ, защото съм пряк свидетел, как това стана възможно с мълчаливото съгласие, а на моменти и активна подкрепа на Запада на откровени нашенски комунета и доказани ченгета.
Мога да посоча купища примери, когато западни фирми назначиха за свои представители хора, за които се знаеше много добре, че бяха агенти на ДС, а това, че западните банки охотно приеха и скриха парите на червените, че после и ги финансираха в разбойническата приватизация.
Относно овчедушието битува предимно версията, че е от турско време, тук трябва да седнете и да се разберете привържениците на различните версии.



Публикацията е редактирана (24-10-16 22:06)
 Re: Президентски избори
Автор: overlay   
Дата:   24-10-16 22:18

Хах, Е-мил, разсмя ме, честно, в днешното лудо време наистина не мога да се надявам на повече, отколкото да съм горе-долу нормален.

Другото обаче не е много смешно, също честно ти казвам...

Питаш ме, а как да го наричам (този ник)?

А ЗАЩО ТРЯБВА ДА ГО НАРИЧАШ КАКВОТО И ДА БИЛО??

Не можеш, нямаш право да съдиш човек заради мислите му и думите му. Човек се съди по делата. Всъщност в Интернет е абсурдно да даваш квалификации, освен ако не е някакво място с администриране на лични данни и регистрация с лична карта.
Няма как да знаеш дали срещу тебе стои мъж, жена, възрастен човек или младеж без работа, изобщо човек или организация.
Каквото и да е, може да има един куп причини, за да пише едно или друго.
Търсенето на аргументи в личността на опонента или опитването да принизяване и обезценяване на написаното от него чрез лични квалификации не изглежда никак почтено, независимо колко противно може да изглежда написаното.
Започвам да изпитвам наистина респект към форумите, в които се следи строго да няма коментиране на личността на съфорумците...
 Re: Президентски избори
Автор: Overlay   
Дата:   24-10-16 22:52

Нали темата е все пак за президентски избори - не знам случайно ли, но тая вечер гледам по Канала някакъв френски филм за президентски избори: задкулисни договорки, подслушвания, компромати, ауууу.... [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (24-10-16 22:53)
 Re: Президентски избори
Автор: mmjm   
Дата:   24-10-16 23:27

Паралелна тема, с далеч по-умерени писания бе затворена. Чудя се след толкова пяна на уста, деформирани клавиатури и блясък в очите и в двата лагера, как темата съществува още.
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-10-16 01:41

Темата си е съвсем ок и служи за преброяване на тиквите.
 Re: Президентски избори
Автор: nyamago   
Дата:   25-10-16 12:45

Служи да си покажат рогцата тези дето, като вземем властта, ще ги бесим по дърветата ли? [smilie22]

[beer]

(Неловък черен хумор, но чувствам как на някои точно това им се иска)
 Re: Президентски избори
Автор: e-mil   
Дата:   25-10-16 15:54

Автор: overlay
Дата: 24-10-16 22:18
"Не можеш, нямаш право да съдиш човек заради мислите му и думите му."


Когато човек многократно и толкова напористо отрича потвърдени факти, това вече не са само думи и мисли. Да не говорим, че не само ги отрича, но лъже и манипулира. Да оставим Народния съд - та той лъже дори за неща отпреди 30 години, на които ние самите сме били очевидци.

Това вече е пропаганда, тоест действие.
Асахи е прав за Наказателния кодекс. Законодателят също го смята не за мисли, а за действие. И то не е някаква европейска новост - същото законово положение съществуваше и по времето на любимият му социализъм.
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   25-10-16 15:58

itilien, наистина жалко...защото точно това е експлоатация. Няма никакво значение какви са ти разходите в страната, ти извършваш същия труд както в Англия, Германия и САЩ и следва да получаваш същото възнаграждение. Даже може би работите и повече от тях. Още повече, че тук наемите са по-ниски и компанията ти печели повече. Нямало високи техногии у нас...еми ето това е производство на висока технология, която обаче се изнася, не се декларира почти никаква печалба в страната ни и съответно нищо не постъпва в бюджета от това. Просто шепа хора ги залъгват с някои и друг лев повече от съгражданите им и те са готови да робуват доживот.

Страните от които са подобни компании (големи развити добре да речем) никога няма да имат сметка България да стане по-богата, защото ще трябва да плащат по-големи заплати и ще им падне печалбата..или направо ще трябва да местят бизнеса, защото е пресметнат през ниско заплащане на труда.
Точно за това сме нужни ние и на ЕС.
За буфер и нископлатена работна ръка.

Как трябва да бъде?

Според мен (без да съм специалист) би трябвало да има някакъв контрол от страна на държавата, колко печели от такива продукти в чужбина такава компания и съответно да си плати данък печалба ТУК. Може държавата да участва в компанията с 50% участие и така да следи всичко или някакви други механизми, но е редно ако на наша територия с наши специалисти се просвежда нещо, то и държавата ни да печели от това.
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-10-16 17:37

Мда, и с право не си специалист. Като ти гледам мисленето, никога по нищо няма да станеш специалист.Поне не и добър.
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   25-10-16 18:00

Мисленето ми е в полза на държавата и общноста, а не частно собственически да се интересувам само от личното си благополучие.

И като споменахме Норвегия, там всеки дава една трета от доходите си за да е държавата, здравеопазването, образованието ок.

Тук всеки от вас, че чуди как да спести някой данък, да скрие някоя печалба, а пък ако някой предложи да даваме една трета от дохада си, ще бъде обявен за комунист на квадрат.

За това си тънете в мизерията, защото колкото и пари да получаваш, когато около теб 90% тънат в мизерия и ти тънеш в мизерия.



Публикацията е редактирана (25-10-16 18:04)
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   25-10-16 18:39

camelasign, в дълбока заблуда си и мисленето ти е типично соц мислене.

Първо - България като цяло, а и нашите специалисти (включително мен) нямат нито потенциала, нито знанията, нито необходимата работна култура, с която да организират фирма от мащаб, способен да работи с големите автомобилни производители. Тези фирми не са силни, щото там имат велики програмисти, силни са, защото знаят как се организира и прави бизнес. Почти никой в България (поне не и такъв прекарал живота си и учил тук) не знае как се прави бизнес в такъв мащаб, спазвайки всички закони и т.н. Ако беше тукашна фирма, щеше да има един онбашия начело, който да се мъчи да ръководи всички по селски начин и в края на краищата нищо нямаше да постигне. Повечето от българските големи компании могат да съществуват единствено в корупционна среда.


"Няма никакво значение какви са ти разходите в страната, ти извършваш същия труд както в Англия, Германия и САЩ и следва да получаваш същото възнаграждение"

Напротив, има голямо значение какви са ти разходите в страната, защото тези разходи са част от пазара на труда.
Кажи ми, какъв щеше да е стимулът на компаниите да дойдат в България, ако трябва да плащат същите заплати, които плащат в Щатите? Ако ти ръководеше компания, какво щеше да предпочетеш при едни и същи разходи - да развиващ дейността си в родната си държава, където можеш да комуникираш лесно с всички на един език, в близки часови зони, без да плащаш допълнителни разходи за самолетни билети, или от благотворителни подбуди да отвориш офис в другия край на света?

Сега си представи, че ти си собственик на българска компания. Ще плащаш ли американски заплати на работниците си, щото работят същата работа като американците?

Сега следващия въпрос - ако американците трябваше да разработват и произвеждат всичко в щатите, плащайки според техните стандарти, колко ще струва една кола и колко човека щяха да могат да си я купят?

Как според теб държавата ще контролира печалбите на корпорация, която е базирана в друга държава?

Говориш така, сякаш са дошли тука и им работим даром. Няма нищо подобно. Работата е договорка, не е задължение. Ако не ти харесва си свободен да идеш в Англия и да вземаш английска заплата. Заплатите винаги са обвързани с търсенето и предлагането в даден район, както и с икомическото му състояние. Друг вариант не съществува.


Между другото, има и изключения, които обаче въпреки това потвърждават каквото казвам - Телерик беше българска компания, основана от 4 момчета програмисти по напълно честен начин. Прогресираха доста добре и преди 2 години и нещо продадоха компанията за 265 милиона долара на американска компания, което общо взето е много голяма сума, казват, че е рекорд за софтуерна компания от централна и източна европа. Точните мотиви за продажбата не ги знам, но освен финансовия, предполагам че има и друг - в един момент трябва да минеш на друго ниво на водене на бизнес.



Публикацията е редактирана (25-10-16 18:47)
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-10-16 19:24

А, що бе във Венецуела одържавиха всичкия бизнес, държавата има 100% контрол над местния "бизнес", в следствие на което венецуелците започнаха да си купуват тоалетна хартия от Колумбия.Когато ги пусне вождът им, обаче. Гадните капиталисти избягаха оттам и щастливите венецуелци останаха безработни. И бедни.
 Re: Президентски избори
Автор: victory13   
Дата:   25-10-16 19:42




През онази зима пристигнах в Ташкент кажи-речи мъртвец. Наистина пристигнах тук да умирам.
А ме съвзеха да поживея още.
Това продължи месец, два, че и три. Наперената ташкентска пролет се изниза край прозорците, премина в лято, вече навсякъде владееше зеленина и беше съвсем топло, когато започнах да излизам да се поразходя с несигурни крака.
Още не смеех да повярвам, че оздравявам, поради което продължавах да пресмятам в най-далечните свои мечти дадените ми допълнителни за живот не години, а месеци — бавно пристъпвах по чакълените и асфалтовите пътеки на парка, ширнал се между блоковете на медицинския институт. Трябваше често да присядам, а понякога така ми се повдигаше от рентгена, че се принуждавах и да полягвам с ниско отпусната глава.
Бях, но не съвсем като другите болни около мен: бях много по-безправен от тях и принудително по-безмълвен. При тях идваха на свиждане, за тях плачеха роднини и една беше грижата им, една целта им — да оздравеят. Пък аз почти нямаше защо и да оздравявам: тридесетгодишен, нямах в целия свят никакъв роднина през оная пролет. Освен това нямах паспорт — и ако сега оздравеех, то трябваше да напусна тая зеленина, тази многоплодна страна — и да се върна в пустинята, където бях интерниран за __вечни__ времена, под явен надзор, задължен да се подписвам всеки две седмици, и откъдето комендантството дълго не се смиляваше да ме пусне за лечение дори умиращ.
Не можех да разкажа за всичко това на околните _свободни_ болни.
И да им разкажех, нямаше да ме разберат…
Затова пък, както имах зад гърба си десет години бавни размишления, вече знаех истината, че същинският вкус на живота се усеща не в голямото, а в малкото. Ето в това несигурно пристъпване със слабите крака. Във внимателното дишане, за да не предизвиквам бодежа в гърдите. В онова догонено в супата парче пресен, немръзнал картоф.
Така тази пролет беше за мене най-мъчителната и най-прекрасната в живота.
За мене всичко беше забравено или невиждано, всичко беше интересно: дори количката със сладолед; дори миячът с маркуча; дори жените, които продаваха връзки продълговати репички; и още повече — кончето, промъкнало се през дупката в оградата, за да пасе тревичка.
Ден след ден се осмелявах да отивам на разходка и по-далече от нашата клиника — из парка, насаден може би още в края на миналия век, когато са строени тези солидни неизмазани тухлени сгради.
През целия южен ден, от изгрев на тържественото слънце до късната жълтоелектрическа вечер, паркът беше изпълнен с оживено движение. Бързо сновяха здравите, бавно крачеха напред-назад болните.
Там, където няколко алеи се сливаха в една, която водеше към главния вход — се белееше алабастров Сталин с каменна усмивка под мустак. Нататък по пътя към входа равномерно бяха наредени и други, по-малки вождове.
След това идваше будка. В нея се продаваха пластмасови моливчета и примамливи малки бележници. На мене обаче не само парите ми бяха строго преброени, а бележници съм имал през живота си — после те попаднаха _където не трябва_ и реших, че е по-добре да ги нямам.
Досами входа се намираха павилионче за плодове и чайхана*. Нас, болните, с раирани пижами, не ни пускаха в чайната, но оградата беше ниска и през нея можеше да се гледа. През живота си не бях виждал истинска чайна — тези отделни за всекиго чайници със зелен или черен чай. В чайната имаше европейска част, с маси, и узбекска — с общ подиум. На масите ядяха и пиеха бързо, оставяха в опразнената пиала копейки за консумацията и си отиваха. А на подиума, върху рогозки под камъшов сенник, опънат за горещите дни, седяха и се излежаваха с часове, а някои и с дни, опразваха чайник след чайник, играеха на зарове и като че ли дългият ден не ги обвързваше с никакви задължения.
[* Чайна в Средна Азия. — Б.пр.]
Павилиончето за плодове обслужваше и болни — но моите затворнически копейки настръхваха от цените. Разглеждах внимателно купчините сушени кайсии, стафиди, пресни череши — и отминавах.
След туй започваше висока стена, а болните нямаха право да излизат и през вратата. През тази стена по два и по три пъти на ден в медицинския комплекс прелитаха оркестрови траурни маршове (защото градът беше милионен, а гробищата се намираха тук, наблизо). Те звучаха по десетина минути, докато бавното шествие отминеше. Ударите на барабана отмерваха чужд на всичко околно ритъм. Този ритъм не действуваше на тълпата, нейното клатушкане беше по-енергично. Здравите по алеите само леко се оглеждаха и пак забързваха, накъдето бяха тръгнали (те знаеха всичко, което трябваше). А болните се спираха при тези маршове, дълго слушаха, други подаваха глави от стаите.
Колкото по-явно се освобождавах от болестта, колкото по-сигурно ставаше, че ще оживея, толкова по-тъжно се оглеждах наоколо, жал ми беше да напускам всичко това.
На стадиона на медиците бели фигури си подаваха бели тенис топки. Цял живот съм искал да играя тенис и никога не ми падна такава възможност. Под стръмния бряг клокочеше лудешки мътножълтият Салар. В парка растяха сенчести кленове, клонати дъбове, нежни японски акации. И осмоъгълният фонтан мяташе към върховете свежи тънкоструйни сребринки. А каква трева имаше в зелените площи! — сочна, отдавна забравена от мен (в лагерите нареждаха да я горим като враг, пък там, където бях интерниран, не растеше никаква). Просто да легнеш на нея по очи, спокойно да вдишваш тревния мирис и топлите от слънцето изпарения — вече беше блаженство.
Тук, в тревата, не лежах сам. На разни места зубреха мило своите дебели учебници студентки от медицинския институт. Или захласнати в разкази се връщаха от зачот. Или гъвкави, поклащайки спортни сакове — от банята на стадиона. Вечер неразличими и затова тройно по-привлекателни, момичетата, с докосвани и недокосвани роклички, заобикаляха фонтана и чакълът по алеите хрущеше от стъпките им.
Беше ми невероятно жал за някого: дали за моите връстници, замръзнали край Демянско, изгорени в Освиенцим, отровени в Джезказган, доумиращи в тайгата — че ние ще имаме тези момичета. Или за самите момичета — заради онова, което никога не ще мога да им разкажа, а те никога няма да научат.
И цял ден по чакълените и асфалтираните пътеки се точеха жени, жени, жени! — млади лекарки, медицински сестри, лаборантки, регистраторки, домакинки, раздавачки и роднини, които посещаваха болните. Те минаваха покрай мене със снежно-строги престилки и с ярки южни рокли, често полупрозрачни, по-богатите въртяха над главите си модерни китайски чадъри от бамбукови пръчки — слънчеви, сини, розови. Всяка от тях, мярнала се за секунда, представляваше цял сюжет: нейният досегашен живот, нейното възможно (невъзможно) запознанство с мене.
Бях жалък. Отслабналото ми лице носеше отпечатъка на преживяното — бръчките на принудителната лагерна навъсеност, пепелявия мъртвешки цвят на загрубялата кожа, неотдавнашното тровене с тровилата на болестта и тровилата на лекарствата, от което към цвета на бузите ми се прибави и зеленикавост. От навика да се подчинявам и да се прикривам, за да оцелея, гърбът ми беше превит. Раираното палячовско яке едва стигаше до корема ми, раираните панталони свършваха над глезените, от тъпоносите лагерни плъстени обувки висяха краищата на партенките, кафяви от носене.
И последната от тези жени не би понечила да се разходи с мене!… Но аз не виждах себе си. А очите ми не по-малко прозрачно пропускаха в мен — света…
Така една вечер стоях пред главния вход и гледах. Край мене вървеше забързан обичайният поток, поклащаха се чадъри, мяркаха се копринени рокли, панталони от соа екрю със светли колани, бродирани ризи и тюбетейки. Смесваха се гласове, продаваха зеленчуци, зад оградката пиеха чай, хвърляха зарове — а до оградката, подпряно на нея, стоеше неугледно малко човече, прилично на просяк, и с немощен глас от време на време мълвеше:
— Другари… Другари…
Пъстрата заета тълпа не го чуваше. Аз се приближих. Какво искаш, братко?
Човекът беше с невероятно издут корем, по-голям, отколкото на бременна жена — увиснал като чувал, опънал до спукване ризата и панталоните с мръсно-защитен цвят. Ботушите му с отпрани подметки бяха тежки и прашни. Не според сезона на раменете му висеше дебело разкопчано палто с мазна яка и разръфани краища на ръкавите. На главата си носеше старовремско овехтяло каскетче, достойно за градинско плашило.
Подпухналите му очи бяха мътни.
Той с усилие повдигна едната си ръка, стисната в юмрук, и аз измъкнах от нея смачкана, мокра от пот хартия. Беше разкривено написана с перодръжка молба от гражданина Бобров за настаняване в болница — и върху молбата напряко две резолюции, със синьо и червено мастило. Синьото беше на градския здравен отдел и изразяваше разумно-мотивиран отказ. Червеното пък нареждаше на клиниката при медицинския институт да приеме болния в стационара. Синьото мастило беше вчерашно, а червеното — днешно.
— Точно така — обясних му високо като на глух. — Ще трябва да отидете в приемното, в първи блок. Ще вървите, значи, ето покрай тези… паметници.
Но тогава забелязах, че тъкмо пред целта силите са го напуснали, та не само не е в състояние да разпитва повече и да тътри краката си по гладкия асфалт, но не може и да държи в ръка охлузената торбичка с килограм и половина багаж. И реших:
— Добре, байно, ще те заведа, хайде. Я ми дай торбичката.
Той чуваше добре. С облекчение ми подаде торбичката, опря се на подложената му от мене ръка и без да вдига ходила, тръгна, като тътрузеше ботуши по асфалта. Водех го за лакът, прихванал червеникавото от прах палто. Издутият корем сякаш накланяше стареца напред. Той често пухтеше.
Така двете отрепки се напътихме по същата алея, където в мислите си хващах под ръка най-хубавите момичета на Ташкент. Дълго, бавно се мъкнахме край тъпите алабастрови бюстове.
Накрая завихме. Стигнахме до пейка с облегало. Моят спътник помоли да приседнем. На мене вече също започна да ми се повдига и спрях за малко. Седнахме. Оттук се виждаше споменатият фонтан.
Още по пътя старецът ми каза няколко изречения и сега, след като беше си поел дъх, добави. Пращали го в Урал, и паспортната му регистрация била уралска, там беше цялата беда. А заболял някъде край Тахиа Таш (където, както си спомням, бяха започнали да строят голям канал, после го изоставиха). В Ургенч го държали цял месец в болницата, вадили му вода от корема и краката, съвсем закъсал — и го изписали. Слизал от влака в Чарджоу, и в Урсатиевска също, обаче никъде не го приемали на лечение, пращали го в Урал, там, където е регистриран. Нямал никакви сили да пътува с влака, пък и пари за билет не му останали. И ето сега в Ташкент за два дни издействувал да го приемат.
Какво е правил в южните райони, какво го е довеяло тук — това вече не питах. Според медицинските бележки болестта му беше заплетена, а като го погледне човек — __последната__ болест. Понеже бях се нагледал на болни, ясно виждах, че вече не му оставаше жизнена сила. Устните му отпуснати, говорът му станал трудноразбираем и някаква мъглявина замрежва очите му.
Дори каскетът го мореше. Вдигнал с мъка ръка, той го свали на коляното си. Пак вдигнал с усилие ръка, с мръсен ръкав обърса потта от челото си. Кубето на главата му беше оплешивяло, а наоколо, по темето, беше се залепила невчесана сплъстена от прахта коса, още руса. Не старостта го беше съсипала, а болестта.
На врата му, изтънял окаяно, също като на пиле, висеше много излишна кожа и отделно отпред се движеше тристранна адамова ябълка.
На какво ли се държеше главата му? Щом седнахме, тя клюмна на гърдите, подпря се с брадичката.
Така застина с каскета на коляно, с примижали очи. Сякаш беше забравил, че приседнахме само за минутка да починем и трябваше да стигне до приемното.
Наблизо пред нас като сребърна нишка нагоре се виеше почти безшумно струята на фонтана. От другата страна недалеч минаха две момичета. Изпратих ги с поглед. Едното беше с оранжева пола, другото с тъмночервена. И двете много ми харесаха.
Моят съсед шумно въздъхна, размърда глава на гърдите си и като повдигна жълто-сиви клепачи, ме загледа косо изотдолу:
— А дали имате една цигара, другарю?
— Хич и да не ти минава през ума това, байно! — подвикнах аз. — Ние с тебе трябва поне да не пушим, та да подращим още земята с ботуши. Я се виж в огледало. Ще ми пуши!
(Самият аз престанах да пуша преди месец, едвам се отървах от това зло.)
Той взе да сумти. И пак ме загледа изпод жълтите си клепачи от долу на горе, някак си кучешки.
— Все пак дай ми две-три рубли, другарю!
Аз се замислих да му дам ли или да не му дам. Каквото и да говорим, аз си оставах зек, а той така или иначе беше свободен. Колкото години работих _там_ — нищо не ми плащаха. А когато започнаха да плащат, ми удържаха: за конвоя, за осветяване на зоната, за кучетата, за началството, за долнопробната чорба.
Извадих от малкото горно джобче на шутовското си яке мушамено портмоне и прегледах книжните пари в него. Въздъхнах и подадох на стареца три рубли.
— Благодаря — изхъхри той. Държейки с мъка ръката си вдигната, взе банкнотата, сложи я в джоб — и освободената ръка веднага се пльосна на коляното. А брадичката пак се опря на гърдите.
Помълчахме.
В това време пред нас мина жена, после още две студентки. И трите много ми харесаха.
С години не бях чувал нито женски глас, нито тракане на токчета.
— Добре е станало, че са ви сложили резолюция. Иначе можеше да въртите тук цяла седмица. Като нищо. С мнозина става така…
Той вдигна брадичката от гърдите и се обърна към мене. В очите му проблесна разум, гласът му трепна и говорът му стана по-разбираем:
— Синко, мене ме пращат на лечение, защото съм заслужил човек. Аз съм ветеран на революцията. На мене Сергей Миронович Киров лично ми е стискал ръката при Царицин. На мене персонална пенсия трябва да ми дават.
Леко движение на бузите и устните — сянка на горда усмивка — съживи небръснатото му лице.
Огледах дрипите му и още веднъж самия него.
— Защо не ви дават?
— Така ми потръгна животът — въздъхна той. — Сега не ме признават. Едни архиви изгорели, други били загубени. И свидетели не мога да намеря. А Сергей Миронович го убиха… Аз съм си крив, не съм си събирал документи… Ето само един имам…
С усилие на дясната китка — пръстите му бяха схванати от подутини в ставите и стояха като залепени един за друг — пренесе ръка до джоба, понечи да бръкне в него — но изведнъж краткото раздвижване прекъсна, той пак отпусна ръка, клюмна глава и замря.
Слънцето вече се скриваше зад блоковете и трябваше да побързаме за приемното (до него оставаха сто крачки): в клиниките винаги беше трудно с местата.
Аз хванах стареца за рамото:
— Байно, опомни се! Ето, виждаш ли вратата? Виждаш ли я? Ще ида да предупредя. А ти ще можеш ли сам да дойдеш, не, почакай ме. Аз ще взема торбичката ти.
Той поклати глава, сякаш разбра.
В приемното — част от голяма олющена зала, отделена с груби прегради (зад тях някъде там имаше баня, съблекалня, бръснарница), през деня винаги се трупаха болни и киснеха с часове, докато ги приемат. Но сега за почуда нямаше жива душа. Почуках на затвореното шперплатово гише. Отвори го съвсем млада сестра с носле-чехълче и устни, боядисани не с червено, а с тъмнолилаво червила.
— Какво искате? — Тя седеше на маса и четеше по всяка вероятност комикс за шпиони.
Очичките й бяха игриви.
Подадох й молбата с двете резолюции и казах:
— Той едва ходи. Ей сега ще го доведа.
— Да не сте посмели да водите никого! — рязко подвикна тя, дори без да е погледнала заявлението. — Не знаете ли реда? Приемаме болни само от девет сутринта!
Тъкмо _тя_ не знаеше „реда“. Аз проврях глава през гишето и доколкото можех и ръка, за да не затвори под носа ми. Там, след като издух долната си устна и направих физиономия на горила, пошепнах с апашки глас:
— Слушай, госпойце, аз не съм ти подлога!
Тя се сконфузи, дръпна стола в дъното на своята стаичка и омекна:
— Сега не приемаме, гражданино! В девет сутринта.
— Ти прочети молбата! — посъветвах я аз твърдо с нисък недоброжелателен глас.
Тя я прочете.
— Е и какво! Редът е за всички. И утре може да няма места. Тази сутрин нямаше.
Тя дори изрече някак с удоволствие това, че тази сутрин не е имало места, явно така да ме ухапе.
— Но човекът пътува за далеч и е слязъл от влак, разбирате ли? Няма къде да отиде.
Колкото се измъквах от гишето и преставах да говоря на лагерен жаргон, толкова лицето й добиваше предишния жестоко весел израз:
— При нас всички идват отнякъде! Къде да ги слагаме? Чакат! Да си намери квартира!
— Поне излезте, вижте какво му е състоянието.
— Друго не искате ли! Ще ходя да събирам болни! Да не съм санитарка!
И гордо вдигна своя нос-чехълче. Отвръщаше така скорострелно, сякаш беше навита пружина за отговори.
— Тогава за какво седите тука?! — ударих аз с длан по шперплатовата стена така, че се вдигна прах от боята. — Тогава заключете вратата!
— Вас никой не ви пита!! Нахалник! — кипна тя, скочи, направи тичешком кръг и се появи в коридорчето: — Кой сте вие! Не ме учете! „Бърза помощ“ ни докарва пациенти!
Ако не бяха тези грубо-лилави устни и същият лилав маникюр, тя съвсем нямаше да изглежда лошо. Нослето я красеше. И веждите си повдигаше твърде многозначително. Поради топлината престилката й беше широко разкопчана на гърдите и се виждаха чудесно розово шалче и комсомолска значка.
— Какво, ако той не беше дошъл сам при вас, а го беше взела от улицата „Бърза помощ“ — щяхте ли да го приемете? Има ли такова правило?
Тя огледа високомерно нелепата ми фигура, аз огледах нея. Съвсем бях забравил, че партенките ми висят от обувките. Тя изпръхтя, но доби хладен вид и завърши:
— Да, болният. Има такова правило.
И влезе зад преградата.
Зад мене се чу шум. Обърнах се. Моят спътник вече стоеше тук. Беше чул и разбрал всичко. Като се подпираше на стената и се примъкваше към голямата градинска пейка, сложена за посетителите, едва помръдваше дясната ръка, стиснал в длан изтъркан портфейл.
— Ето… — немощно фъфлеше той. — … ето, покажете й го… нека… ето…
Успях да го прихвана, сложих го да седне на пейката. Той се мъчеше с безпомощни пръсти да извади от портфейла своя единствен документ и все не успяваше.
Поех от него този извехтял документ, подлепен на прегъвките, за да не се разпадне, и го отгърнах. На пишеща машина беше напечатано с виолетови букви, които ту стърчаха над редовете, ту висяха надолу:

„ПРОЛЕТАРИИ ОТ ВСИЧКИ СТРАНИ, СЪЕДИНЯВАЙТЕ СЕ!

Служебна бележка

Дава се настоящето на Н. К. Бобров в уверение на това, че през 1921 година същият действително се е числял в славния… ски губернски Отряд със Специално предназначение «Световна революция» и с ръката си е съсякъл много оцелели гадове.

Комисар…“

Подпис.
И блед виолетов печат.
Като гладех с ръка гърди, попитах тихо:
— Какво — „Отряд със Специално предназначение“, а? Така ли?
— Аха — отвърна той, като едва удържаше клепачи да не се затворят. — Покажете й го.
Видях ръката му, дясната му китка — такава мъничка, с изпъкнали кафеникави вени върху опакото, с кръгло-подути стави на пръстите, почти безсилна да извади бележката от портфейла. И си спомних онази хватка — как са посичали пешака от коня косо с един замах.
Странно. При пълен размах на ръката дясната длан е извивала сабята и е отрязвала главата, врата, част от рамото. А сега не можеше да държи портфейла…
Отидох до шперплатовото гише и пак го натиснах. Без да вдига глава, регистраторката четеше своя комикс. На страницата видях благороден чекист с краката нагоре, скочил на прозореца с пистолет.
Лекичко сложих оръфаната бележка върху книгата и обърнат през цялото време гладех гърдите си заради повдигането, после тръгнах към изхода. Трябваше по-бързо да легна, да си сложа главата на ниско.
— Какво ми бутате тази хартийка? Болният, вземете си я! — изстреля регистраторката през гишето в гърба ми.
Ветеранът просто беше потънал в пейката. Главата и дори раменете му изглеждаха хлътнали в туловището. Безпомощните пръсти бяха отпуснати разперено. Разкопчаното палто висеше. Кръглият подут корем, сгънат неправдоподобно, затискаше бедрата.
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   25-10-16 20:12

itilien:) до 60-70 години САЩ използва само собствения си пазар на труда. Кока-колата се продаваше в социалистическа България и беше на цена, около 0.24лв по спомени. С твоето мислене ние трябва завинаги да робуваме на коорперациите и да не търсим своите права. Дълбоко не съм съгласен с това, че ако цените на живот са по-ниски в една държава, трябва и заплатите да са по-ниски. Всъшност...какво у нас е по-евтино? Може би наемите. Храната, тока, водата, бензина са на съпоставими цени. Бил съм в Ница около 15 пъти за по 2-3 дни. Посещавах един и същ магазин от френска верига, която я има и у нас. Цените на храната бяха съпоставими, и понякога и по-евтини от тези у нас. Работеха повече каси отколкото в българските им магазини. Клиентите бяха по-малко и купуваха по-малко. Но...там касиерите получват около 1200Е, а у нас една четвърт от тази сума. Това не е нормално и не лежи на никаква икономическа логика. Това е просто робия....доброволна робия, налагана ни от ЕС и от продажни политици...
 Re: Президентски избори
Автор: agop4o   
Дата:   25-10-16 20:32

Ха Ха Ха.Кока-колата се продаваше в социалистическа България и беше на цена, около 0.24лв по спомени. Искате да кажете че можеше да се намери ако имаш връзки и късмет.Бананите по Нова година в показния магазин -Едно кило след 3 часа на опашката.10 телевизора за целия град.Абе що ли се занимавам та не си гледам кефа[smilie9]

 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   25-10-16 20:36

Американската Кока-кола и английския Швепс ги имаше навсякъде по магазините. Произвеждаха се в България по лиценз. 80те се появи и Пепси. Пак тогава, се появиха и букет български разработки на плодови напитки с вкусове на традиционни плодове. Ябълка, круша, дюла, череша, вишна и тн.



Публикацията е редактирана (25-10-16 20:37)
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-10-16 20:45

Швепс с утайка и кока кола с мухлясали капачки.Когато ги има. Бирата ако уцелиш без парцали- късметлия.
Бе виж ся, да ги разправяш тия на някой, дето не е живял тогава,ок, ама тук няма кой да ти се върже на глупостите, поне не и луд или тъп.Дано поне добре да ти плащат за глупостите, дето пишеш.Жалко,че рублата е зле конвертируема. :)
 Re: Президентски избори
Автор: agop4o   
Дата:   25-10-16 20:45


Американската Кока-кола и английския Швепс ги имаше навсякъде по магазинит
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   25-10-16 20:51

ти да не мислиш, че кока колата, която се е продавала в България се е произвеждала в щатите? [smilie18]

Аз пак не разбирам какво значи да робуваш на корпорациия. Имам отношения с корпорация - тя ми плаща заплата, която ме устройва, предлага ми много добри условия на труда, а аз работя работа, която тях ги устройва. Ако не ми харесва нещо - хващам си шапката и си заминавам. Никой не ме държи насила. Правата са ми написани в кодекса на труда и компанията ги спазва напълно.

Освен това на никого не са забранили да развива собствен бизнес. Ако може, нека си го прави. Само дето не виждам кой знае колко проспериращи български софтуерни компании. Както казах, бил съм в малки фирмички и повече не искам и да помирисвам такива.

Храната, тока, водата и бензина не са единствените неща, които плаща човек в живота си. Услугите са другото нещо, което е много по-скъпо в тия държави, защото хората, които работят трябва да вземат високи заплати. Иди в Германия и виж как се плаща 800 и нагоре евро наем за двустаен апартамент при 1200 евро заплата. После си извади разходите за транспорт и консумативи и виж колко ти остават. Да, сигурно ще ти останат повече отколкото на една касиерка и остава тук, ама точно това се опитвам да ти обясня. Не са виновни корпорациите, а съвсем други неща, които явно не можеш да схванеш.
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   25-10-16 21:23

...гледате ли кандидат президентите от "Б" отбора по БНТ? Всички са извън статуквото и всички казват това, което и аз казвам до тук...Изключвам пищова, той е малоумен.

Бирата имаше парцали след 3-4 дни. Имаше, защото в нея нямаше консерванти, беше истинска. Пиеше се прясна бира, никой не купуваше бира с парцали. Тя отиваше за преработване. Светло пиво 0,32 лв.

Посочил съм, че наемите са по-евтини в България
и че кока-кола се е произвеждала тук, някой пише без да чете.



Публикацията е редактирана (25-10-16 21:28)
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   25-10-16 21:57

Ти какво мислиш, че бирата е била истинска, щото е била социалистическа ли? [smilie18] Социалистическата бира, най-истинската бира!!! То затова хората все гледаха да вземат зелени бутилки, щото вътре изобщо не е имало парцали, плъхове и всякакви други мизерии.


Просто не ми побира акъла как може да съществуват толкова заблудени хора като теб. Бирата, както и други храни и напитки са били без консерванти, защото по онова време консервантите не са били навлезли широко в хранителната индустрия. Не само тук, ами и навсякъде по света. Също както пластмасата не е била навлязла.

Написал съм поста си след първото ти споменаване на кока кола, не съм видял останалите. И за какво ми я даваш пример кока кола не разбрах. Да не би ние да сме я измислили я? Просто се е произвеждала след договор и лиценз, като кока кола също е печелила от това.
 Re: Президентски избори
Автор: overlay   
Дата:   25-10-16 22:44

Итилиен, я пак обясни тва за зелените бутилки, че вещо не ми стана ясна идеята.
Зеленото гони плъховете ли? Всъщност, през живота си не съм виждал плъх в каквато и да била бутилка...
а съм виждал плъхове.


[smilie7]
 Re: Президентски избори
Автор: мара   
Дата:   25-10-16 22:53

хайде да направим темата фотографска [smilie5] :

[smilie6]


https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/14633715_922409241225531_2085774754998651938_o.jpg




https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/t31.0-8/14633715_922409241225531_2085774754998651938_o.jpg

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14611128_10210336957013789_3063693587631669440_n.jpg?o...
 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-10-16 22:54

В зелените бутилки по-лесно се виждаха боклуците, дето плуваха в бирата, и избираш измежду зелените с по-малко парцали. На рафтовете за бира, хората бяха като жонгльори-вземаш бутилка, вдигаш срещу светлината, обръщаш с гърлото надолу, гледаш и избираш. :)
Бе въобще, добре че тая дивотия комунизмът ни се махна от главата.И сега има безобразия, ама пред онова е песен.



Публикацията е редактирана (25-10-16 22:59)
 Re: Президентски избори
Автор: camelasign   
Дата:   25-10-16 22:58

itilien дадох за пример кока-кола, защото ти даде пример, колко би струвала кока-колата, ако пазара на труда е затворен само в САЩ.

"Парцали" е нормално да се образуват в бира без консерванти.
Не е вярно, че консервантите не са навлезнали навсякъде по това време. В САЩ навлизат през 70те години.

Далеч съм от мисълта, че сме правили най-хубавата бира, но по вкусови спомени беше по-добра от сегашната. Примерно спирт имаше само в някои марки, като Астика и луксозна Загорка. Чешката беше по-добра от нашата, руската беше боклук.

Като фотограф бях в един завод-музей за бира в Ирландия. Като ме черпиха, предпочетох малка бира...учудиха се защо не се наливам, като за мен е без пари...

Остави бирата, гледа ли кандидатите от "Б" отбора?
За мен това са политиците, които трябва да са в парламента.
Имаше и леви, имаше и десни, но всички мислеха и говореха за това, че България е в колониална позиция и трябва да се пребори с това.

Това за което ти говоря, когато се възмущавам, че приемаш два пъти по-ниска заплата от тази на твои колеги в Европа.
 Re: Президентски избори
Автор: мара   
Дата:   25-10-16 23:00

оф...тука трябваше да е тва:

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14611128_10210336957013789_3063693587631669440_n.jpg?o...


 Re: Президентски избори
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   25-10-16 23:08

Мне, не е нормално да има парцали в бира без консерванти. Недей да пишеш отново за нещо, което не разбираш.
 Re: Президентски избори
Автор: itilien   
Дата:   25-10-16 23:18

"itilien дадох за пример кока-кола, защото ти даде пример, колко би струвала кока-колата, ако пазара на труда е затворен само в САЩ"

Нещо не си ме разбрал. Нямах предвид кока колата, а колАта, демек автомобила, чийто клъстер ние произвеждаме.

Защото един немски(примерно) автомобил не се произвежда само в Германия. Частите му се разработват и произвеждат от много компании, които имат офиси и заводи на различни места. Примерно нашите развойни центрове са основно в Индия и България, като има офиси и в Щатите, Германия и Франция, но в тях има основно ръководни длъжности. Производствените ни центрове, демек заводите, са в Истанбул, Македония и Словакия. Имаше и край Париж един, не знам каква е точно ситуацията в момента с него. Тоест цената на продукта който правим зависи от заплатите на всичките хора по звената. Ако тия всичките хора не бяха в Индия, България, Македония и т.н., трябваше да бъдат в Щатите примерно, или пък в Германия. Тогава продуктът щеше да е по-скъп. Същото важи и за продуктите на останалите компании, които произвеждат други модули. И накрая автомобилът щеше да струва съвсем различна цена, която много по-малко хора, включително ние, щяхме да можем да си позволим.

Дори за кока колата, ситуацията щеше да е същата. Тя е струвала 24 стотинки, щото е произвеждана в България. И българските работници във фабриката им можеш да бъдеш абсолютно сигурен, че не са вземали американски заплати. То в ония условия е трудно да се говори за производителност и пазар на труда така или иначе, та няма как да се сравнят нещата.

"Това за което ти говоря, когато се възмущавам, че приемаш два пъти по-ниска заплата от тази на твои колеги в Европа."

Не знам как да ти обясня, че относителната стойност на заплатите е по-важна от абсолютната. Аз живея в България, плащам български наем, български транспорт, български цени на услугите, всичко българско. Дадената заплата ми осигурява определен стандарт на живот.

Ако ида в Англия, ще вземам английска заплата, демек двойна, ама ще плащам 4 пъти по-висок наем, два пъти по-скъпа храна, незнам колко пъти по-скъпи услуги и транспорт и т.н. В края на краищата ще имам доста подобен стандарт на живот там, само дето ще съм в чужда държава.

Основната разлика ще бъде когато си харча парите за пътувания и продукти, които имат сравнително еднакви цени по целия свят, като техника примерно.

Но така или иначе такъв вариант, в който да вземаме в абсолютна стойност толкова, колкото вземат в Щатите просто не съществува. Ако имаше такъв случай, тогава всичките ни услуги и цени щяха да са други. И чуждите компании нямаше да са тук, защото нямаше да има причина да бъдат.
За да стигнем до това ниво ни трябва още бая бая работа. За момента не можем. И ако не искам да работя на тая заплата, трябва да не работя и да пляскам с ръце. Щото няма от къде да дойде по-висока.

Не знам как ти е толкова трудно да проумееш такива базови неща.
 Re: Президентски избори
Автор: overlay   
Дата:   25-10-16 23:40

Автор: itilien
Дата: 25-10-16 23:18


Не знам как да ти обясня, че относителната стойност на заплатите е по-важна от абсолютната. Аз живея в България, плащам български наем, български транспорт, български цени на услугите, всичко българско. Дадената заплата ми осигурява определен стандарт на живот.

Ако ида в Англия, ще вземам английска заплата, демек двойна, ама ще плащам 4 пъти по-висок наем, два пъти по-скъпа храна, незнам колко пъти по-скъпи услуги и транспорт и т.н. В края на краищата ще имам доста подобен стандарт на живот там, само дето ще съм в чужда държава.

Основната разлика ще бъде когато си харча парите за пътувания и продукти, които имат сравнително еднакви цени по целия свят, като техника примерно.

Но така или иначе такъв вариант, в който да вземаме в абсолютна стойност толкова, колкото вземат в Щатите просто не съществува. Ако имаше такъв случай, тогава всичките ни услуги и цени щяха да са други. И чуждите компании нямаше да са тук, защото нямаше да има причина да бъдат.
За да стигнем до това ниво ни трябва още бая бая работа. За момента не можем. И ако не искам да работя на тая заплата, трябва да не работя и да пляскам с ръце. Щото няма от къде да дойде по-висока.



Това е точно така. Обаче какво се наблюдава в хода на икономическата история от последните десетилетия? Южна Корея точно по този механизъм привлича инвестиционен интерес и преживява икономически бум, идват инвеститори, в частност защото плащат доста по-ниски заплати. Обаче заплатите неминуемо почват да растат и в един момент
вече изобщо не са толкова ниски, ами стават сравними с тези в Западния свят. И настъпва една стагнация в бума на инвестиции и на доходите съответно, в резултат на което през последните десетина години в ЮК заплатите практически вече не растат, и икономиката съответно започва да буксува...

Глобален проблем за целия развит свят е как да се изкарат натрупани милиарди от корпорациите и да се дадат на хората, за да ги харчат. След десетилетия на алчно трупане, е нужно да се намери механизъм за обратно преразпределяне. Но такъв за момента няма и не е ясно дали изобщо е възможен.
 

 Тази тема е затворена