Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 10:40

От сутринта ми се е загнездил този въпрос. Започнах да търся примери за лоша композиция. Оказа се много по-трудно от колкото си мислех. Някой от вас може ли да даде пример за добра и лоша композиция? Лесно открих десетки добри, но с лошите ударих на камък. Оказа се, че правилата и дефинициите ни затварят в субективно познание и изграждат заблуди по които ние се водим и съдим лековерно онова, което отхвърля пристрастието ни. Попаднах на много примери за композиции, които на мен не ми харесват, но не можах да обоснова нехаресването си и да докажа, че именно те са "лоши". Така разсъждавайки, стигнах до мнението, че все пак има лоши композиции и те са онези влаковите композиции през втората световна война, които са стигали до Аушвиц. За по-лоши не се сещам... Ако някой от вас може да дефинира понятието "ЛОША КОМПОЗИЦИЯ" и още повече да даде примери за такава, ще бъда много благодарен... Пък и май не само аз :)


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: xsakex   
Дата:   10-10-16 10:47

има един сериал Mr.Robot, който е сниман наопаки на всички схващания за добра композиция, но все пак това не ме дразнеше докато го гледам. На него замисълът му като цяло е доста "объркан" и "сбърканото снимане" доста добре помага за цялостното възприятие.

За композиция има златни правила познати от хиляди години, но ако нарушим тези композиционни правила това не означава, непременно, че композицията е грешна.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: xsakex   
Дата:   10-10-16 10:50

Може би това?


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/tnjj5437.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/nboz0538.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/ofsg7094.JPG


http://cdn.mylio.com/true-stories/wp-content/uploads/sites/2/2016/07/Bad-Composition1_WEB.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 11:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 11:04

Обратното на композиция е хаос. Към хаос се стреми всяка материя при която липсва градивна енергия поддържаща функцията и. Естествен пример за това са дори нашите тела. С времето тази материя ще достигне своят апогей и ще се разложи. Хаосът в показаният пример липсва. Тук аз виждам единствено непознаване или умишлено пренебрегване на писаните правила. Резултата не ми допада, но виждам как автора на снимката съзнателно е търсил ред в пространството. Дебалансирайки го, влияе на погледа иска ми се наистина да го подпра с нещо от ляво, защото се страхувам, че бебето ще падне...но ако това му е била идеята се е справил прекрасно.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 11:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 11:09

Nikolas666, никой не смее да отрече това. Сама по себе си хармонията съдържа и хаос и композиция. Хаоса е ясен...липса на ред. На пръв прочит обратното трябва да дефинира композицията, но не би.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 11:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-10-16 11:14

...ами , преди половин час се загледах в кадър с две близначки , които пищят покрай минаващ влак и реших , че композицията е лоша ,и кадърът има голям, неизползван потенциал...
...тръгнах да правя редакция, обаче през главата ми минаха , за секунда, всички въпроси , които задаваш във встъпителния си анонс...и се отказах...
...Привилата и тяхното нарушаване ...тоя корен можем дълго да го дърпаме и няма да го изкараме , щото води много дълбоко...само Оня ,горе,знае къде...
...да кажем , че правилата са временен договор между автор и публика , да харесват нещо , по определен начин , за известен период от време...

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 11:14

Nikolas666, налага ли се да бъдем индиректни говорейки за "искри"? ;)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 11:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 11:29

Фотографията е пламенна любовница и дава от себе си на всеки. Дърпат я и художници, и репортери, и документалисти, и лекари, че дори полицаи правят снимки на престъпници. "Онуй Нещо" когато го има се съдържа в теб(в което съм сигурен), а не във фотографията. В страни от добрата техника, наложилите се автори и масовият вкус стоят въпроси далеч надхвърлящи техническият процес на заснемане на обект.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 11:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-10-16 11:37

..няма я Мара...тя щеше да каже...
..абе, що не отиде някой да я извика...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: enizvk   
Дата:   10-10-16 11:44

Ми....
- Добрата е да покажеш подреденото в хаоса.
- Лошата е да покажеш подреденото като хаос.



Публикацията е редактирана (10-10-16 11:45)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: lamerko   
Дата:   10-10-16 11:44

Има една група във Фейсбук "Фотосвят" - там има доста мат'рял :)
Кисна там, защото понякога става забавно, а пък аз обичам да се драча ей-така за разпускане след по-дълго киснене пред монитора (работата го изисква). Но трябва да призная, че там от време на време се пускат и добри фотоси, които не винаги си оценяват добре. Но е показателно, как нещо банално събира 1000+ лайна за има-няма час, а нещо стойностно - 50-60...

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 11:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Todor_Tanev   
Дата:   10-10-16 11:58

Четеики темата се сетих за един твои коемнтар, за който съм много благодарен. Въпреки красноречието ти в него всичко ме насочва към пример за лоша композиция.


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/qkkl0356.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/gici4936.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/yxpv3154.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1450532027_IMGP4660.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 12:24

anonto, дори и сега мисля по същият начин. За мен кадъра би стоял прекрасно в квадрат, но усещането ми е субективно. Просто съм търсил по-разбираем за мен изказ. Но композицията и в случая не е никак лоша. Композирането в квадрат създава усещане за символност, а в случая дори екзалтация. Тоест с по-малко можеше да се каже много повече. Благодаря ти, че ми припомни този кадър. Страхотен е! Разбира се припомни ми също, че когато пия бира, не трябва да коментирам ;)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: nyamago   
Дата:   10-10-16 13:02

На някои композиции лошото им е именно това, че са направени съвсем точно по всички правила на композицията [smilie8]
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-10-16 13:08

Автор: nyamago
Дата: 10-10-16 13:02

На някои композиции лошото им е именно това, че са направени съвсем точно по всички правила на композицията


..така е...
..и друго съм забелязал отдавна...нещо стане ли Съвършено , въздействието му намалява..[smilie11]



Публикацията е редактирана (10-10-16 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: BXMarkov   
Дата:   10-10-16 13:11





Публикацията е редактирана (10-10-16 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: gbrain   
Дата:   10-10-16 13:33

от Elliott Erwitt


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ulsh4630.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/pypb1555.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/ruyb4523.JPG


http://media.blog.leica-camera.com/images/NYC66960.jpg



Според мен, без да има идея в кадъра, не съществува композиция изобщо. А идеята е предшествана от чувството , усета че нещо се случва.
Как да се сещам за идеи? - Като наблюдавам и виждам.
Как да виждам? - Като имам разположение на духа.
Как по-точно? - Като го правя без да се напъвам и състезавам.



Публикацията е редактирана (10-10-16 13:41)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: mitpis   
Дата:   10-10-16 14:47

gbrain "Според мен, без да има идея в кадъра, не съществува композиция изобщо. А идеята е предшествана от чувството , усета че нещо се случва."
Не си съвсем прав, че няма композиция-скачащата фигура е в квадрата,а другите в правоъгълника и точно там дето се пресичат третините.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: gbrain   
Дата:   10-10-16 15:06

Естествено, че има композиция, момента е хванат гениално [smilie5]
Исках да кажа, че композицията произтича от идеята, иначе няма как да се състави. Така че не е трудното нещо композицията. Тя се научава. Трудното е да си предразположен да виждаш и да си готов с апарата, когато това стане.



Публикацията е редактирана (10-10-16 15:11)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 15:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: chrisnoch   
Дата:   10-10-16 16:54

Nikolas666,
Първо почети малко теория, после се научи да снимаш, пък след това коментирай! Иначе изпадаш в ролята на селския идиот - може и да каже някоя вдъхновена от лудостта му "истина", но тя ще предизвика само присмех.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 16:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 18:03

...така и не можахме да обясним поради каква причина не харесваме дадена композиция. Дали пък лошата композиция не е отсъствие на съзнателно търсена идея? Представям си алпинист, който катери стена с наклон 60 градуса. От композирането на кадъра зависи дали не катери отвесна скала, скала с обърнат наклон или лази по пода... Нима именно композицията в кадъра превежда идеята на човешки език? И все пак лоша композиция има, според мен е онази, която не помага с нищо идеята на автора дори пречи. В крайна сметка тя е затворен порядък с начало и край, не е като пипита (примерно), въпреки, че много се влияе от модата...

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-10-16 18:14

..бре, аз помислих , че Богданов ни подхвърли темата и отиде да пие бира , пък то се оказа открит урок...
..голем гевол е тоя Богданов...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 18:26

шдфдшд, разсъждаваме бре заедно... Пък и бирата е пред мен вече, ако някой каже "наздраве", ще си сипя. Открит урок надали защото отговорите ми убягват.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-10-16 18:28

..ади сега..убягват ти..[smilie3]
..последният ти пост е задоволителен отговор на встъпителния въпрос..

редакция:.."задоволителен" , да се чете "верният"...



Публикацията е редактирана (10-10-16 18:32)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 18:41

шдфдшд, ти само моите коментари ли четеш? Това беше казано и по-горе. Стори ми се достоверно.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   10-10-16 18:46

... за добрата композиция си трябва статив. Със статив нещата стават по лесно си мисля. Иска се повече гласене, но като стане, снимането е вълшебно [beer]



Публикацията е редактирана (10-10-16 18:50)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-10-16 18:51

Автор: bogdanov
Дата: 10-10-16 18:41

шдфдшд, ти само моите коментари ли четеш? Това беше казано и по-горе. Стори ми се достоверно.


..погледнах пак..няма го "по-горе"..другаде си го чел...някоя книга може би?..[smilie7]
..не , че има значение..

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: тьма   
Дата:   10-10-16 18:53

Всичко е в главата на гледащия - дали една композиция се приема, а друга не - зависи кое полукълбо ви е повече развито[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 18:58

gbrain: Според мен, без да има идея в кадъра, не съществува композиция изобщо. А идеята е предшествана от чувството , усета че нещо се случва.
Как да се сещам за идеи? - Като наблюдавам и виждам.
Как да виждам? - Като имам разположение на духа.
Как по-точно? - Като го правя без да се напъвам и състезавам.

Останалото са мисли по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   10-10-16 19:01

ама без статив с тази нагласа ще забравиш да натиснеш копчито

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-10-16 19:05

..gbrain ,това не бяха ли мисли на Elliott Erwitt ? ..не стана много ясно..

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 19:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 19:09

тьма [smilie24]
Напълно си права, но има и принципи. Например ти често ги нарушаваш и афектираш събеседниците си. После се чувстваш неразбрана, а отсреща те игнорират. Ето това е объркана комуникация. Трябва да се търси по-универсален и разбираем език. С постоянство и съзнание се намира и форма. същото си мисля, че е и при композицията.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 19:10

Nikolas666, така ми намирисва и на мен :)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   10-10-16 19:14

ако може да изревнувам автора че се заговаря с тъма - това може да е вярно за определена композиция, но когато тръгне нещата коренно се променят. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 19:17

шдфдшд, незнам бе човек.
gbrain ги е написал в темата. Възможно е и да е цитат. Попитай го лично!На мен ми вършат работа и без да знам автора им. :)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kvakioh   
Дата:   10-10-16 19:18

Всичко ми е лошо в композициите, една хистограма не ми е вярна...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   10-10-16 19:18

..ми той въпросът беше към него..

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 19:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 19:25

shamelessEyes, чакай сега първо да изясним :)
С тъма винаги се заговарям, или тя с мен, но това никога не е довеждало до някакъв вид удовлетворение. По скоро съм разбирал как действа принципа на импулса в реакцията на противоположният пол. И второ уточнение... кой като тръгне? Композицията или тъма? :)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 19:35

Nikolas666, това до голяма степен е политика. На тази капиталистическа платформа, няма място за духовност и упадъка и е в апогея си. Не ми се говори на тази тема, защото рязко сменям изражението на лицето си, но се надявам, че това е естествен процес, който ще отвори съзнанието ни на следващ етап към това за което говориш.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   10-10-16 19:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   10-10-16 19:42

ти си мечтател щом твърдиш такова нещо за женския пол. Ако исках да уточня нещо щях да ползвам и двете си полукълба.

А това че удовлетворението от композицията има различни измерения - може само да се покаже.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 19:56

shamelessEyes, като каза две полукълба... в контекста на композицията, положението става прекалено симетрично. Симетрията води до канонизиране, екзалтация и почти религиозен фанатизъм. Аз лично съм виждал две полукълба в акция...да действат... да подскачат... имат почти еднаква форма и структура, но интересното е, че не следват еднакво физичните закони. Разминават се малко, но в това е очарованието им. :)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   10-10-16 20:13

не се бях замислял по този начин за композицията. Искаш да кажеш, че минимализъмът в изкуството е възникнал от куфеенето?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 20:56

shamelessEyes ...с минимални усилия-големи резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: тьма   
Дата:   10-10-16 21:32

Преставам да пиша във всякакви теми - появя ли се, композицията мигом се разваля[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   10-10-16 23:18

Композицията е само инструмент, изява, дреха на идеята. Тези два елемента не могат да се противопоставят във вида едното не струва без другото, защото и най-великата идея, ако не е представена във вид, в който би била разбрана и възприета, какъв е смисълът? А от друга страна самоцелната, лишената от идея композиция е куха и по своему безмислена, освен ако не е с цел упражнение.

Така че идея и композиция би трябвало да работят в синхрон, заедно в посока за улеснение на възприятието на зрителя. В този смисъл, може да съществува и неподходяща композиция. Такава, която е, да кажем, по правилата, но не подхожда на идеята.

А искрата, магията и т.н. са отделна тема. Композицията е доста техническа страна на фотографията. Както да кажем експозицията, цветопредаването или баланса на бялото.


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-10-16 00:29

kali222 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 01:05

kali222 [smilie24] (bogdanov, не съм сигурен)



Публикацията е редактирана (11-10-16 01:08)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 02:02

Не съм сигурен, защото никой не говори за противопоставяне.
Общите приказки за противопоставяне, разбиране на великата идея противоречи на реалността.

От гледната точка на кой жанр или стил определяш самоцел, kali22?
Това е наивен коментар от твоя страна - имащ за цел да услужи на темата ли?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:28

Лошо четеш, shamelessEyes. В коментара си gbrain казва "Според мен, без да има идея в кадъра, не съществува композиция изобщо. А идеята е предшествана от чувството , усета че нещо се случва." На мен това изказване ми звучи като противопоставяне на идеята и композията, което аз намирам за погрешно.

Дори и добра да е идеята, ако е поднесена с лоша или неподходяща композиция няма да въздейства. И обратното - хубавата композиция не може да направи кадъра наистина стойностен, ако му липсва идея. От своя страна липсата на съдържание прави композиционната виртуозност самоцелна, по мое скромно мнение.

Понеже питаш, ще отбележа, че имам убеждението гореказаното да важи за всеки жанр на изобразителното и пластичното изкуство, че дори и във фотографията.

Също така, смея да твърдя, че не се изказвам в ничия услуга, пък било то и наивно, а просто си позволявам да споделя мнение също както всеки друг в тази или която и да било тема, ако не възразяваш. [thankyou]



Публикацията е редактирана (11-10-16 02:30)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 02:36

ми не съм съгласен с теб и не искам да посочвам източника ти, защото е тривиален.

ако не вярваш напиши пак: "photographic composition wiki" в гугъл, оттам клИкни отново на "Visual arts" и като си преведеш уводните редове ще получиш тезата си ..отново.

поздравление за добрия опит [smile]



Публикацията е редактирана (11-10-16 02:45)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:45

Изобщо не оспорвам правото ти на несъгласие. На мен ми е интересно с какво по-точно от твърдението ми не се съгласяваш.
Смяташ, че композицията може да си съществува и да е с нещо полезна без да има идейно съдържание или мислиш, че на великите идеи не им е нужна композиция? А може би не си съгласен, че композицията е инструмент за изразяване на идея?



Публикацията е редактирана (11-10-16 02:47)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:46

За твое сведение, нямам нужда от проучване, за да изкажа мнението си.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 02:51

кали222, отиваме в друга тема, но ако твърдението е:
Така че идея и композиция би трябвало да работят в синхрон, заедно в посока за улеснение на възприятието на зрителя. В този смисъл, може да съществува и неподходяща композиция. Такава, която е, да кажем, по правилата, но не подхожда на идеята.

защо ме караш да се замислям върху неща от други теми, а после говориш авторитетно за фотографска експозиция?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:52

Освен това въпросното взаимодействие между композиция и идея е установено много преди изобретяването на фотографията. Де факто важи за всяко изкуство, така че препратката ти е доста фрагментална.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:55

Изобщо не говоря авторитетно. Казвам само, че правилната композицията е също толкова инструмент колкото правилната експозиция.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:16

не ми казвай, че съм се объркал авторитетно! Това е ..

защо няма иконка СДС!

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 03:19

?![smilie11] !?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 03:22

Май, питиетата са дошли в повечко?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:35

Светлината, макар и резултат на съпоставянето на точни тонове и майсторски нюансирани полутонове, пораждащи вибрация в пространството се дължи също и предимно на известно душевно състояние.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:39

а ти защо до толкова късно?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 03:42

Красиво казано. А в каква връзка? Колкото да не замре разговора, който така или иначе се измести в някакви непонятни за мен посоки? По какви неведоми пътища стигнахме от композиция до сдс? Навяно е от светлината...

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 03:42

При мен не е късно.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:45


http://weknowyourdreams.com/images/peace/peace-07.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:50

рано било при теб значи!? предполагайки алкохолни откровения, колко да е рано :)))

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 03:52

Аха. Прости за недосетливостта.
Всъщност, не е имало никога конфликт. Просто разговаряхме по въпроси, вълнували хората от векове, при това без особено да допринесем нещо качествено ново към темата, уви...

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 04:13

как, напротив! темата стана интересна, въпросите биха последвали лавинообразно ..отговорите и предположенията също. Само конфликт да търсиш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 04:15

ако искаш договор, на лични.



Публикацията е редактирана (11-10-16 05:13)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: тьма   
Дата:   11-10-16 07:30

Поздрав към двамата[smile] Дано на лични сте стигнали до компромис относно СДС и композиция[smilie3]


Понякога е трудно да проумееш съдържанието, но формата е великолепна.




тоест улавяла съм се да ми запърхат пеперуди само от една композиция[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: rimohit   
Дата:   11-10-16 09:42

Зарежете правилата...
Ето един пресен приемр , който според мен (почертавам - моето виждане) е небалансиран.
Снимката има хубава светлина и емоция , но това пространство зад майката притиска детето , като направо го подтиска. Пак казвам , че е лично мнение! Пускам снимката , защото иначе само голосовим.

https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1476132961_Ks.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Nikolas666   
Дата:   11-10-16 09:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-10-16 10:21

Автор: rimohit
Дата: 11-10-16 09:42

Зарежете правилата...
Ето един пресен приемр , който според мен (почертавам - моето виждане) е небалансиран.
Снимката има хубава светлина и емоция , но това пространство зад майката притиска детето , като направо го подтиска. Пак казвам , че е лично мнение! Пускам снимката , защото иначе само голосовим.


..rimohit ...откакто разбрахме, че композицията трябва да служи на идеята , вече не можем да сме сигурни, коя композиция е хубава и коя лоша преди да сме чули , каква е идеята!..
..ся, тука , идеята може и да е била да се попритисне малко детето..възпитателно..[smilie7]
...или пък, може да има страх от открити пространства...

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-10-16 10:26

..друг пример...
https://photo-forum.net/static/site_pics/151/1441462840_15ffefff.jpg


...преди смятах , че тази композиция не ми харесва , обаче вече не съм сигурен...щото не знам , каква е била идеята...

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: rimohit   
Дата:   11-10-16 10:42

Ако идеята не е достигнала до нас , то има две вероятности . Или автора да не е успал да я предаде , или аз (като зрител) да не съм публиката на тази творба.
В картинката , която аз посочих , се абстрахирах и от двете , като възприех , че това е една обмислена студина снимка , на която са подредени моделите , пуснато е осветлението (или настроени светките ) и е заснета емоцията на взаимотоношенията между майка и щерка по един красив начин , за един красив спомен. Споделям какво усещам , като зрител .
Ако кадрирането е самоцелно по този начин , лично на мен ми седи , като да приготвя яйца на очи , настъргеайки кисели краставичи и изсипвайки солницата в тигана. Накрая да опитам манджата и да си кажа "Хм...точно това ми беше идеята , да получа такъв вкус "
Ама дали е вкусно ?
В примера даден от теб нещата ми седят коренно различно. Виж от къде идва светлината и къде е пространството.. Най-малкото това..

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-10-16 10:49

..хм..ако говорим сериозно..сигурно си прав...
..не знам , аз се доверявам на впечатлението си от първата секунда....другото ми е , като да харесваш правилни формули...

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 11:20

rimohit- никакви идеи нямаш!

https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1471875438_DSC00920.jpg





Публикацията е редактирана (11-10-16 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: rimohit   
Дата:   11-10-16 11:30

Щом казваш ... Важното е да има здраве[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-10-16 11:41

..и композиция!....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   11-10-16 19:06

Аз ще се включа като филолог, а не като специалист по изобразителното изкуство. [smile]

Думата "композиция" означава "поставяне заедно". И тя самата подсказва какво не би било от полза за изображението - дисхармонията или липсата на връзка между отделните елементи. Или както по-горе беше даден пример с бърканите яйца и киселите краставички - наистина не си подхождат много, но пък винаги ще се намери някой, на когото тази комбинация да му хареса. Та така и с композицията - хармоничната или логична връзка между съставните части е в основата, според мен, на добрата композиция.


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: nyamago   
Дата:   11-10-16 20:47

Много полезно напомняне за значението на думата! [smilie24] Ако нещата в картината (или снимката) не са добре поставени заедно, или ако (пази Боже) изобщо нямат работа заедно -> лоша композиция, пък ако ще да е по всички третини и златни сечения направена.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: gbrain   
Дата:   11-10-16 20:53

Вижте лицето на момиченцето, все едно е статуя [smilie10]


https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/14/a0/b7/14a0b7a3d9bfb78f11f55eb24d492760.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-10-16 21:11

SameButDifferent, превода на думата не я определя в случая, защото сама по себе си тя означава много неща. Под композиция може да се разбере и музикално произведение, и автора на музиката е композитор, в строителството има композитни материали, а бдж влакова композиция. Тук самата дума не дава определение за композиция във фотографията, камоли в живописта, скулптурата или друг вид визуално изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   11-10-16 21:22

Въпреки че умишлено не исках да правя справка в Уикипедия, за да не ме обвинят ([smilie3]), се наложи след изказването Ви, г-н Богданов. Странно, но определението там се различава от Вашето тълкуване на думата: Composition (visual arts)


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-10-16 21:52

..да припомня само , че темата е : има ли такова нещо , като лоша композиция и ако да , какъв е нейният характер - обективен или субективен...


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: шдфдшд   
Дата:   11-10-16 21:58

...или казано иначе - Композиция , правила и тяхното нарушаване...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-10-16 23:07

SameButDifferent, нима тълкувах думата някъде?
Странното е господин SameButDifferent, че именно вие се включихте, като филолог заявявайки етимологията и. Всъщност е напълно възможно да се окажете прав разбира се в съотношение слон към муха. И в двата случая става дума за ДНК. Възможно е и вашето тълкувание да ви задоволява на този етап, но точно сега пред вас се открива друга реалност и вие имате възможността да настроите оптиката си на различни честоти. Възползвайте се! Аз лично за буквоедството също имам теория отвъд уикипедия.



Публикацията е редактирана (11-10-16 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-10-16 23:27

Чакай, че сега прочетох справката с уикипедия... това ли е композиция според вас? :))))
На мен не ми звучи, като дефиниция. Тази универсална енциклопедия се стреми да ни отнеме правото да се задълбочаваме. В композицията има един много характерен план, в който се режат краката малко над коляното и торса на портретуваният персонаж попада в центъра на пространството. Главата често се елиминира, но пищовите се виждат и в повечето случай блестят :))) Това маниерно композиране се нарича "американски план" . Самообразоването от уикипедия много ми напомня на този план. Така, че правете справки там само за обща култура!

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   12-10-16 02:56

https://i.ytimg.com/vi/FNNMZCvqNoQ/hqdefault.jpg



Cat, The Good, the Bad and the Ugly

B: One, two, three, four, five, six. Six. Perfect number.
A: Huh. Isn't three the perfect number?
B: Mm... yeah. But I've got six more bullets in my gun.



Публикацията е редактирана (12-10-16 03:28)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: тьма   
Дата:   12-10-16 07:29

*Композиция* спокойно може да се замени с *форма*, а *идея* със *съдържание*, тогава нещата си идват на място, при това думите са си български изконно[smile]

И литераторите сме учили, че форма и съдържание трябва да вървят ръка за ръка, но ето че например един Вапцаров излиза от рамките на формата, което не му пречи с белите си стихове да бъде гениален поет.

И обратно - при абстракционизма/живопис/ формата е водеща и изобщо не мислиш да търсиш съдържание, ако тя/формата/ засища изцяло нуждите на твоето възприятие. Примерът с Кандинский.


Хубава форма на деня ви, изпълнена със съдържание, разбира се[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   12-10-16 07:51

Геометрия.
И рамка.
Свободата е свобода, само когато е поставена в рамка.
Това е добрата композиция за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: catandgoddess   
Дата:   12-10-16 11:13

100[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: catandgoddess   
Дата:   12-10-16 11:26

Хубава тема, изчетох доста мнения и малко по малко всички дефинират композиция. По подразбиране лошата композиция ще е обратното на всичко, което описва добрата. По моя дефиниция няма текст, който да ме научи какво е добра композиция, следователно и лоша. Нещата застават където трябва да застанат според автора и когато застанат - готово. Всички третини и правила успяват да обяснят понякога защо нещо е добре, когато е добре. Но могат и да са пагубни за една снимка.

Както каза Hector Barbossa: The code is more like what you call - Guidelines[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Антивик   
Дата:   12-10-16 11:43

От друга страна дали всички пишещи тук се замислят за композиция и правила в момента, когато дигнат апарата и натиснат спусъка....
Щот, примерно аз, съм изчел доста теория, но па кога дигна апарата в акъла ми е какво виждам във визьора и как ли ще изглежда след това. Теория и композиция остават някъде назад.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: nyamago   
Дата:   12-10-16 16:57

Това за 'като вдигнеш апарата' и мен ме е занимавало, но мисля, че не изключва композицията. Според мен просто в спонтанната фотография композицията е подсъзнателна, автоматизирана, инстинктивна. И пак я има, и пакбива добра и лоша - просто някои мислят за нея, други - не мислим [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: Антивик   
Дата:   12-10-16 17:00

nyamago,
и мен тъй ми се чини, че след известно време става автоматизирано, че го прави човек без да го мисли и вече в готовия резултат вижда и третини, и диагонали, и перспективи,и ...., к`вот пише там по дебелите книги.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: SameButDifferent   
Дата:   12-10-16 18:05

Господин Богданов, не предполагах, че ще предизвикам такова напрежение, когато се включих в темата. Съжалявам.

Stay composed. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: catandgoddess   
Дата:   12-10-16 18:19

Антивик: може би след време заработва, но при кого и защо. При мен заработи иначе, следя какво искам да го има в кадъра и какво по възможност -не. До там с кадрирането през визьора. Режа, прекадрирам, добавям, махам неща. Всичко това ми дава почти безкрайна свобода при самото снимане, само едно е важно, това, което снимам да е в кадъра. И светлината( горе-долу)[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: xela1bg   
Дата:   12-10-16 20:42

Ако не е проблем, дайте някаква литература за композиция, която мога да прочета.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   12-10-16 23:47

xela1bg, абе то литература не е като да няма, ама с практиката бързо разбираш, че рамките не затварят идеите,емоциите... а само пространството. Композирането по учебник, толкова стилизира пространството и обектите в него, че има опасност да му отнеме живеца.
SameButDifferent, така съм аз... един ден пия, шест се извинявам. Обмислям вариант да обърна схемата. Убеден съм, че по-добре ще функционира. ;)
Прощавай!

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: xela1bg   
Дата:   13-10-16 02:17

На този етап нито четенето ме притеснява, нито рамките. Снимам предимно децата си и разбирам какво имаш в предвид. Но определено бих искал да подобря общата си култура по този въпрос, за това си позволих да попитам.
В wiki съм чел за третините, диагоналите и спиралите, но като цяло информацията там стои като изсмукана от пръстите..

Благодаря все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   13-10-16 02:43

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »