Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   10-10-16 19:42

ти си мечтател щом твърдиш такова нещо за женския пол. Ако исках да уточня нещо щях да ползвам и двете си полукълба.

А това че удовлетворението от композицията има различни измерения - може само да се покаже.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 19:56

shamelessEyes, като каза две полукълба... в контекста на композицията, положението става прекалено симетрично. Симетрията води до канонизиране, екзалтация и почти религиозен фанатизъм. Аз лично съм виждал две полукълба в акция...да действат... да подскачат... имат почти еднаква форма и структура, но интересното е, че не следват еднакво физичните закони. Разминават се малко, но в това е очарованието им. :)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   10-10-16 20:13

не се бях замислял по този начин за композицията. Искаш да кажеш, че минимализъмът в изкуството е възникнал от куфеенето?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   10-10-16 20:56

shamelessEyes ...с минимални усилия-големи резултати.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: тьма   
Дата:   10-10-16 21:32

Преставам да пиша във всякакви теми - появя ли се, композицията мигом се разваля[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   10-10-16 23:18

Композицията е само инструмент, изява, дреха на идеята. Тези два елемента не могат да се противопоставят във вида едното не струва без другото, защото и най-великата идея, ако не е представена във вид, в който би била разбрана и възприета, какъв е смисълът? А от друга страна самоцелната, лишената от идея композиция е куха и по своему безмислена, освен ако не е с цел упражнение.

Така че идея и композиция би трябвало да работят в синхрон, заедно в посока за улеснение на възприятието на зрителя. В този смисъл, може да съществува и неподходяща композиция. Такава, която е, да кажем, по правилата, но не подхожда на идеята.

А искрата, магията и т.н. са отделна тема. Композицията е доста техническа страна на фотографията. Както да кажем експозицията, цветопредаването или баланса на бялото.


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: bogdanov   
Дата:   11-10-16 00:29

kali222 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 01:05

kali222 [smilie24] (bogdanov, не съм сигурен)



Публикацията е редактирана (11-10-16 01:08)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 02:02

Не съм сигурен, защото никой не говори за противопоставяне.
Общите приказки за противопоставяне, разбиране на великата идея противоречи на реалността.

От гледната точка на кой жанр или стил определяш самоцел, kali22?
Това е наивен коментар от твоя страна - имащ за цел да услужи на темата ли?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:28

Лошо четеш, shamelessEyes. В коментара си gbrain казва "Според мен, без да има идея в кадъра, не съществува композиция изобщо. А идеята е предшествана от чувството , усета че нещо се случва." На мен това изказване ми звучи като противопоставяне на идеята и композията, което аз намирам за погрешно.

Дори и добра да е идеята, ако е поднесена с лоша или неподходяща композиция няма да въздейства. И обратното - хубавата композиция не може да направи кадъра наистина стойностен, ако му липсва идея. От своя страна липсата на съдържание прави композиционната виртуозност самоцелна, по мое скромно мнение.

Понеже питаш, ще отбележа, че имам убеждението гореказаното да важи за всеки жанр на изобразителното и пластичното изкуство, че дори и във фотографията.

Също така, смея да твърдя, че не се изказвам в ничия услуга, пък било то и наивно, а просто си позволявам да споделя мнение също както всеки друг в тази или която и да било тема, ако не възразяваш. [thankyou]



Публикацията е редактирана (11-10-16 02:30)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 02:36

ми не съм съгласен с теб и не искам да посочвам източника ти, защото е тривиален.

ако не вярваш напиши пак: "photographic composition wiki" в гугъл, оттам клИкни отново на "Visual arts" и като си преведеш уводните редове ще получиш тезата си ..отново.

поздравление за добрия опит [smile]



Публикацията е редактирана (11-10-16 02:45)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:45

Изобщо не оспорвам правото ти на несъгласие. На мен ми е интересно с какво по-точно от твърдението ми не се съгласяваш.
Смяташ, че композицията може да си съществува и да е с нещо полезна без да има идейно съдържание или мислиш, че на великите идеи не им е нужна композиция? А може би не си съгласен, че композицията е инструмент за изразяване на идея?



Публикацията е редактирана (11-10-16 02:47)

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:46

За твое сведение, нямам нужда от проучване, за да изкажа мнението си.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 02:51

кали222, отиваме в друга тема, но ако твърдението е:
Така че идея и композиция би трябвало да работят в синхрон, заедно в посока за улеснение на възприятието на зрителя. В този смисъл, може да съществува и неподходяща композиция. Такава, която е, да кажем, по правилата, но не подхожда на идеята.

защо ме караш да се замислям върху неща от други теми, а после говориш авторитетно за фотографска експозиция?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:52

Освен това въпросното взаимодействие между композиция и идея е установено много преди изобретяването на фотографията. Де факто важи за всяко изкуство, така че препратката ти е доста фрагментална.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 02:55

Изобщо не говоря авторитетно. Казвам само, че правилната композицията е също толкова инструмент колкото правилната експозиция.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:16

не ми казвай, че съм се объркал авторитетно! Това е ..

защо няма иконка СДС!

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 03:19

?![smilie11] !?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 03:22

Май, питиетата са дошли в повечко?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:35

Светлината, макар и резултат на съпоставянето на точни тонове и майсторски нюансирани полутонове, пораждащи вибрация в пространството се дължи също и предимно на известно душевно състояние.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:39

а ти защо до толкова късно?

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 03:42

Красиво казано. А в каква връзка? Колкото да не замре разговора, който така или иначе се измести в някакви непонятни за мен посоки? По какви неведоми пътища стигнахме от композиция до сдс? Навяно е от светлината...

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: kali222   
Дата:   11-10-16 03:42

При мен не е късно.

Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:45


http://weknowyourdreams.com/images/peace/peace-07.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: лоша композиция...?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-10-16 03:50

рано било при теб значи!? предполагайки алкохолни откровения, колко да е рано :)))

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »