Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 15:23

Здравейте съфорумници и любители на фотогравията. Имам Canon 500D но нещо не ми харева резулатата от снимането с него (знам че не съм добър снимам за удоволствие), проблема е че не ми харесва самото качество на изображението няма детайла който искам да има. Питам се какъв модел и марка би помогнал това да се подобри. Иска ми се да мога да ползвам стари и ръчнофокусни обективи без да ми трябват чипове за потвърждение на фокуса и други глупости. Очаквам вашите съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: gbrain   
Дата:   02-10-16 15:33

От по-евтиното към по-скъпото - Nikon D810, Canon 5Dsr, Pentax 645z и детайла ще се подобри, ама не и фотографията [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 15:47

Аз за фотографията знам. Детайла ме интересува. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 15:50

С тези камери детайла ще е зашеметяващ само дето нямам апартамент за продан. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: jigsaw   
Дата:   02-10-16 15:52

Според мен качествената оптика "прави" 80% от снимката. Останалите 20 процента са на тялото. Разбира се в контекста на техническите показатели на снимката. С хубава оптика и "куцо" тяло, можеш да получиш качествена снимка, но обратното е малко вероятно. Из руския форум съм срещал много хубави неща с 500Д. И както казва един приятел...Не гледай снимките на 100%, винаги ще намериш кусур и няма да намериш вътрешен покой. Но некачествен обектив на каквото и тяло да го сложиш, все ще е кофти.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 15:58

jigsaw имаш право имам една сигма 70-300 голяма боза прави а с пентакончето 1.8 стават остри и хубави, за китака 18-55 съм на кантар понягога е хубаво понякога не. Възможно ли е самото тяло да има фронт или бек фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: gbrain   
Дата:   02-10-16 16:00

Детайла зависи и от светлината как пада върху обекта

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 16:05

Да това е от огромно значение.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Pavlov   
Дата:   02-10-16 16:09

Трябват ти по-хубави обективи. С китака и Sigma 70-300 хубав детайл трудно ще изкараш.
Същите обективи и на Nikon D7200 и Pentax K-3 II да ги сложиш, резултатът ще е същият.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 16:12

Добре предложи някой широкоъгален за канон.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: steeens   
Дата:   02-10-16 16:15

Sony безогледалка...Ще можеш да монтираш и обективи от далекомерни апарати, което е почти невъзможно с ДСЛР. Ако това не те интересува - Пентакс. Ще имаш и стабилизация с всеки обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: quazimodo   
Дата:   02-10-16 16:22

hristol83 написа:

> Добре предложи някой широкоъгален
> за канон.

EF-S 10-18.[cool]

П.П. Щом казваш, че снимките с Пентакона ти харесват, значи тялото си е наред и няма ф/б фокус.



Публикацията е редактирана (02-10-16 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Pavlov   
Дата:   02-10-16 16:23

hristol83 написа:

> Добре предложи някой широкоъгален
> за канон.

Canon EF-S 10-18/4.5-5.6 IS STM .

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 16:29

Ще му обърна сериозно внимание.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Simbon4o   
Дата:   02-10-16 16:56

50д и 500д имат най-отвратителните матрици правени от канон, малко да вдигнеш исото и стават пълна боза. Просто смени тялото. Ако нямаш обективи и все пак ти се наливат пари ама много пари може да се замислиш за някоя по-сериозна машина, но избирай умно системата.

За ръчнофокусни по-подходящи камери от безогледалките няма. Никой ДСЛР не може да предложи електронен визьор, а това е много голям плюс за ръчния фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 17:33

Аз по принцип над 200 денем и над 400 нощем не снимам но мога да потърся някой с по новата матрица за тест.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 17:34

За първия 5D спрямо моя какво ви е мнението някой сравнявал ли ги е?

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: gbrain   
Дата:   02-10-16 17:41

Ето на ИСО 1600 от Д90 преди 10 мин щракната:


https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/qddo9845.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1475419139_DSC_6344.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: quazimodo   
Дата:   02-10-16 17:51

И при 5Д1 ще ти трябват "чипове за потвърждаване на фокуса и други глупости" [smilie5]. Ако си от София мога да ти помогна при сравняване на 5Д с твоя. Само дето трябва да се намери обектив еднакво зле изглеждащ и на двете тела[smilie5] [smilie5].


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 21:12

Аз имам 2 сигмата и няколко на на м42 с преходник.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 21:14

Да ти кажа впечатли ме една позната ще ми дава кропка на никон някаква прастара маи д70 да съм пробвал та ще го видя и него.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Pavlov   
Дата:   02-10-16 21:15

Ако минеш на Nikon, ще трябва да си разпродадеш обективите на M42 [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: iasen2   
Дата:   02-10-16 21:18

Щом не ти харесва "детайла" на този апарат, значи не може да снимаш с него. Първо се научки да снимаш, после мисли за нов.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 21:25

Pavlov Не е задължително аз имам и филмови тела.
iasen2 не че е ужасен, но си мисля че има и по добобри и затова питам и се интересувам какво е мннието на хората. Нямам опит с друго и искам да почерпя от опита на другите.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Pavlov   
Дата:   02-10-16 21:29

Винаги има "по-добър апарат", за повече пари [smile] .
А сериозно - няма нищо в 500D, което да прави невъзможно правенето на детайлни снимки с него. Просто трябва да се научиш как става.
Ключови думи - светлина, правилни настройки, качествени обективи, и малко софтуерна обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 21:33

Ще се постараем овече значи и ще ида да си наема някой по хубав обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 21:40


https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/yyve2579.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1475433424_2016_07_19_1192b.jpg



Ето тук след сериозно изостряне на малък екран ми харесва но когато е разпъна и се размазва а е правена от статив със дпопълнителен спусък.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: kiten   
Дата:   02-10-16 22:11

Защо никой не обясни за АА филтъра и за лоу пас на човека. Тука само се чешат езици!
[smilie22]
Кhristol83 -канона го отпиши като марка, ако искаш да спиш спокойно- по-отгоре ти го казаха с половин уста.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Pavlov   
Дата:   02-10-16 22:14

Относно тази снимка ...
Това е графика на остротата на обектива на 18 мм, в зависимост от блендата:


https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/rruw3273.JPG


http://picbg.net/u/29353/40576/846892.jpg



Както виждаш, най-голяма стойност има в интервала 5.6-8. Снимай на такива бленди. За пейзаж - f/8, за по-дълбок DOF. На f/16, на която е снимката, остротата вече е намалена, заради дифракцията.
Ако си затворил умишлено, за да получиш по-ниска скорост и да "размажеш" водата - ползвай неутрален филтър.
И обработката може да е по-добра. Виждам доста хроматични аберации, а те лесно се махат.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 22:27

Добре е таблицата аз си мислех че до f16 е добре. Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 22:50

kiten искаш да кажеш да че филтъра скапва остротата.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   02-10-16 22:57

Аз лоу пас филтъра на канон го знам добре и даже съм го махал на един 300Д. Сега е с обикновенно стъкло и снима RI от ръка. Знаех за пентакс K1 че е със софтуерен но за никона не знаех че са изкарали без.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Pavlov   
Дата:   02-10-16 23:17

Не го мисли засега лоу пас филтъра, не той ти е проблемът.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: petrov88   
Дата:   02-10-16 23:23

Безогледалка е за теб :)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: aldygreen   
Дата:   02-10-16 23:56

Pavlov написа:

> Относно тази снимка ...
> Това е графика на остротата на
> обектива на 18 мм, в зависимост от
> блендата:

Държа да уточня, че показаната на графиката острота е с камера Canon EOS 50D, точно с най-гадната матрица, почти същата като на 500D.
hristol83 Нищо не си казал за начина, по който са правени и обработвани снимките. Но щом се вижда хроматична аберация, вероятно не снимаш в RAW. Ако все пак снимаш в RAW, изчисти хроматичната аберация и ще видиш доста по-добра рязкост и детайл. Отделно трябва да настроиш шумоподтискането на минимум, което за ISO 100 въобще няма да ти е проблем за шума.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (02-10-16 23:57)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: roburt48   
Дата:   03-10-16 00:53

Аз ще се намеся тук.... може би тъпо !!! По принцип винаги, когато гледам теми във форума гледам и снимките на автора.... и техния рейтинг ! И винаги ми изниква един и същи въпрос ... Защо аджаба всички няблягат на техническата страна на въпроса ??? Коя камера какво може ?? Кой обектив какво може ??? Каква е автофокусната система, разни пийкинги, анджаклами всякакви ... термини всякакви ... бек фокуси, фронт фокуси... аберации .... и всякакви чудесии ... ?? Защо никой не пита за композиця, например ??? Или как от минимум кадър да "измъкне" максимум усещане ??? Аз до момента съм снимал само с "ентри левъл" камери ...пък все си мисля, че нещата ми се харесват ...... на простолюдието, може би ..знам ли ?? Хора - техниката не е всичко !! Шумахер беше във Ферари 5 години и им прави колата ! .... и я направи ! Ама тук ... Шумахери няма ! Нека слезем малко на земята, по която ходим :)... Успех

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: aldygreen   
Дата:   03-10-16 01:22

В профила ми в момента има 6 картинки, правени с 500D, 2 със сапунерка и 1 с филмов апарат. Не мисля, че им личи.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   03-10-16 07:09

Аз одавна разбрах че от мен фотограф не става. Не се бутам. Питането ми е чисто техническо относно техниката и начина на ползването и.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: gbrain   
Дата:   03-10-16 07:39

Ако ти харесва да правиш нещо и виждаш смисъл за себе си, значи ставаш [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Kalimas   
Дата:   03-10-16 11:21

Мойте 5ст.[smilie5]

Ако искаш детайл, ще трябва да се насочиш към по-добра матрица.
Иначе казано нещо от сорта на 80D, D7200, 7D или ФФ. Не знам за пентакс и безогледалките.
Ще трябва да видиш и как ти се държат старите ръчнофокусни обективи с тялото което ще си избереш.
500D е добър за начално ниво, а за някой хора става и за всичко. Но щом си почнал да виждаш недостатъци и да те ограничава, значи имаш нужда поне от следващото ниво. Повярвай, появи ли се едно ограничение с ръчкането и снимането ще намериш и други.

Мен лично ме дразни ниския детайл при по-високо ИСО (от 800 и нагоре, на 3200 направо е плачевно). Което ми пречи в по-сумрачни и тъмни ситуации. Иска повече обработка, но и тя си има граници.
Да не говорим, че много от обективите са близки по детайл на ф5.6-8 и разликата ще си дойде от тялото. За да изстискаш максимума от наличните ръчно фокусни, също ще е нужна по-добра матрица.

Въпроса е какво целиш, защото кеф цена няма [smilie5]. Аз вече съм почнал спестовната кампания за следващото тяло, но гледам да изстискам максимума от 500D-то, преди да се охарча.[smile]

Може да пробваш да наемеш, заемеш от познат тялото което искаш и да експериментираш. После сравни снимките (може даже да ги извадиш и на хартия, в размера който ползваш най-често) и ако разликата в детайла не те впечатлява или не я виждаш - не бързай със смяната.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: ss_sgp   
Дата:   03-10-16 11:26

Ако целта е максимален размер/детайл ще трябва да минеш на по-голям формат. Колкото по-голям, толкова по-добре :-)
В тези мисли: с първото 5D и 17-40 ще имаш качествен скок без да разпродаваш апартаменти.



Публикацията е редактирана (03-10-16 11:57)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Pavlov   
Дата:   03-10-16 12:03

Kalimas, не съм съгласен с разсъжденията ти.
Което и тяло да вземе авторът на темата, от изброените от теб, ако снима по същия начин, резултатът ще е същия. Нека на D7200 например да сложи Nikkor 18-55VR, да снима на бленда 16, да обработи кофти, и пак ще се получи мацаница. Имам D7100, ползвал съм го с 18-105VR, знам за какво говоря. Снимал съм и с Canon 70D със 17-85 IS. Собственикът му се оплакваше, че са му пробутали гаден обектив. Като видя моите снимки, ми каза: "Брей, не знаех, че апаратът ми може да снима толкова хубаво" [smile]
Матрицата на 500D може да търпи критика като динамичен обхват или шум, но детайл може да извади. Ако не вярваш, ще дръпна някой .CR2 файл от нета, и ще ти демонстрирам.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: bg2014   
Дата:   03-10-16 12:23

Колега hristol83 , не знам какво гледаш и какво виждаш, но вероятно ти е от монитора. Аз гледам твоята снимка (морския пеизаж) и всичко си е наред. Има си детайл, вичко се вижда (освен далечните възвишения заради маранята), всяко камъче може да се преброи и т.н. Гледам я на монитора с най-голямата възможна големина (по-голяма от монитора) и разтягане НЯМА.
Възможно е да може още да изкараш от сенките, но едва ли е нужно. Виждам дори малките вълнички в ограденото с камъни място. Но пък също е възможно да нямам изграден поглед на знаещ или да не съм добре с очите, но .. едва ли, така че мисля няма нужда от смяна нито на системата, нито на тялото, нито на обектива. Но това си е мой поглед и мнение. Поздрави и успех!
А може би търсиш нещо различно от написаното?
[shtrak]



Публикацията е редактирана (03-10-16 12:26)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   03-10-16 13:00

Благодаря за всичко ще пробвам първо да снимам н а бленда до 8 явно този обектив е силен там не знам защо съм решил че до 16 е остър. Все още не съм тръгнал да сменям нищо просто се замислих по въпроса и реших да поразпитам. Получих доста добри отговори и съвети.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: aldygreen   
Дата:   03-10-16 13:31

Не си казал дали снимаш в RAW.


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: gbrain   
Дата:   03-10-16 13:45

Оф, сега видях екзифа, снимал си на ф16, сигурно е от там. Пробвай на ф8.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   03-10-16 13:51

Снимам в raw пейзажите. На този съм пропуснал да му оправя аберациите.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: aldygreen   
Дата:   03-10-16 14:22

Ами значи проблемът ти е ясен - не снимай на бленда 16. Дори и на 8 остротата леко спада. Пробвай 6.3 и 7.1, според конкретната картинка и фокусно разстояние.
[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: chukov   
Дата:   03-10-16 14:45

Всъщност за къде Ви е необходим този важен детайл?

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   03-10-16 14:52

В 99% от случаите детайлът на снимката е важен тогава, когато на самата снимка няма нищо. Ако е безинтересна идейно/композиционно/цветово - тогава се започва едно разпъване и броене на пиксели. Някой от вас да е изпитвал небходимост да търси детайл в снимките на Бресон, Адамс, Доано, Брасаи? Защо ви е да губите въздействието от снимката, търсейки детайли? За принт - разбирам, но иначе наистина ми е непонятно.
Все още говорим за изкуство, надявам се, а не занаятчийство. В този смисъл за мен търсенето на детайли на всяка цена е като да отидеш в Райксмузеум и да гледаш Нощната стража от 5 см., за да търсиш несъвършена линия, излязла от ръката на Рембранд. [smilie10]



Публикацията е редактирана (03-10-16 14:55)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: gbrain   
Дата:   03-10-16 14:56

Прав е... масово сме така

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Nikolas666   
Дата:   03-10-16 15:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Kalimas   
Дата:   03-10-16 15:14

@Pavlov - знам какъв детайл може да извади, но си иска светлина и да го държиш под 800 ИСО. Както и да знаеш какво могат обективите с които разполагаш. Но и знам, че ако закача пр.: 55-250 на 7Д2 ще извади максимума от обектива, нещо което 500Д няма как да направи.

@Dobromir_Kalenikov всички стари фотографи са снимали с едни от най-добрите камери (или поне средно ниво) за времето си и са вадили максимума от тях. Защо когато днешната технология ни предлага друг максимум, да не го търсим и да не се възползваме от него?

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   03-10-16 15:55

@Kalimas

https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/rnns1759.JPG


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/Adams_The_Tetons_and_the_Snake_River.jpg




https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/xaoz2025.JPG


http://4.bp.blogspot.com/-8Y2Lw4cXMs4/Tm8u8CNIWnI/AAAAAAAAApE/9LqP9pT2Os4/s1600/henri-cartier-bresso



https://photo-forum.net/static/forum/2016-10/guzq8775.JPG


http://www.buzz-photo.net/wp/wp-content/uploads/2012/04/rd2.jpg



Колко "детайл" има в тези снимки. Имаш ли желание да ги "разпъваш", за да гледаш част от тях и да я изследваш за острота, детайл.
Нямам против техниката, напротив, обожавам да се ровя в характеристики и да правя тестове и сравнения, но тъжната истина си е една - техниката не обуславя качествената фотография - да, някои кадри се постигат само с адекватна техника, но според мен са пренебрежимо малко като количество. За сметка на това пък не малка част от адекватната техника бълва посредствени снимки (като моите, бързам да уточня, че тук хората много обичат да правят най-бързите и лесни сравнения).

Във фотографията идея/послание, композиция, светлина ги няма на стелажите по магазините за техника. Точно както в изобразителното изкуство не четките и боите по магазините правят шедьоври, както в музиката инструментите отстъпват на таланта на използващия ги и т.н. Примери много.

П.С. Как пък не се намери някой да му изправи хоризонта на тоя пусти "урок по каране на велосипед" толкова години [smilie18]



Публикацията е редактирана (03-10-16 15:56)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Pavlov   
Дата:   03-10-16 16:04

@Dobromir_Kalenikov,
Принцпно си прав. Но има различни видове фотография.

Levon Biss

Да вземем ли да му кажем, че детайлността в снимките не е от значение, да не се мъчи горкият?... [smilie5]

Когато човек даде една стабилна сума за фотоапарат, очаква той да отговаря на характеристиките си. Когато този апарат почне да прави по-размазани снимки от някакъв GSM например - собственикът му има проблем.
А когато човек има проблем, можеш да му помогнеш, или да го критикуваш. Изборът е твой.
Но запомни какво си избрал - за следващия път, когато ТИ имаш проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Nikolas666   
Дата:   03-10-16 16:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   03-10-16 16:30

Според мен не е без нзчение качеството. Съгласен съм че идеята на снимката е по важна от качеството но и без него не може. Анзел Адамс за времето си е правел изключително детайлни и качественни снимки. Всички са прави ще поработя с това което имам и ще прочета повече инфо за камерата и обектива така че да извлека максимума от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   03-10-16 16:35

Процентното съдържание в общия обхват на фотографията на продукт / произведение като на гореспоменатия Левон Бис (благодаря за ограмотяването, не го бях чувал), е пренебрежимо малко спрямо останалите ниши, в които творят фотографи (аматьори и любители). Винаги може да се изкара единичен пример, но той не може да описва цялостната картина.
Доколкото разбрах говорим за обща фотография - пейзажи, портрети и т.н. - наистина не виждам нуждата от страхотен детайл тук. Напротив, в битката за клиенти в днешно време детайлите и качествата, които повечето марки предлагат, многократно превъзхождат нуждите и възможностите на 99% от хората, които ги използват. Снимките се гледат на некалибрирани монитори с безброй несъвършенства, печата се рядко, в малък размер, на 100% снимките се гледат предимно от пиксел-пийпъри.

И последно - аз не критикувам, опитвам се да помогна с моя малък, но все пак съществуващ опит. Нямаше да е зле да се вслушвам в хората, които ми казваха подобни неща навремето, може би сега нямаше да имам почти нулев скок в качеството на фотографията си с налети 5+ к лева. Но пък имам много детайлни снимки [smilie5], макар и пак толкова безидейни. Напоследък снимам предимно на лента. Най-харесваните ми кадри на различни места онлайн са точно лентовите, оттам нататък какво да кажа. Детайли, острота...
В общи линии тук повечето хора питат само, за да се донавият да направят това, което така или иначе са решили да направят. Според мен обаче това, в което трябва да се инвестира, са пътувания / семинари / четене / общуване с фотографи (не занаятчии с никове на представители от семейство Котки). Оттам - обективи и нааай-накрая - камери. В противен случай ставаш като мен и снимаш много детайлни снимки на кварталните котки от терасата или на кофите за боклук от офиса. [smilie21]



Публикацията е редактирана (03-10-16 16:44)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: ATHOM   
Дата:   03-10-16 16:42

@hristol83

Случайно да помните къде беше фокуса във горепоказания кадър?
Каквато и бленда да ползвате (изключвам бленди като 32, 45 и т.н.), в този кадър няма как всичко да е на фокус.

За тази цел се ползва фокус стакинг, мисля че ако сте англо-говорящ, няма да ви е трудно да намерите статии и видеа, обясняващи въпросната техника.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: gbrain   
Дата:   03-10-16 17:12

Dobromir_Kalenikov [smilie24] [smilie24] [smilie24] [beer] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: Kalimas   
Дата:   03-10-16 17:13

@Dobromir_Kalenikov Както казах, снимани са с максимума за времето си, [smile] сега той е друг и всеки се стреми към него.

Даже помня как някой беше пуснал една снимка, на един от старите фотографи тук (не се сещам кой). Остана доста назад докато не я разкриха на кой точно е.
А снимането на лента винаги е имало плюса на обмислянето на кадрите. Винаги внимаваш къде ще използваш наличните 30-тина пози и следиш настройките и кадрирането, да не оплескаш нещо, че после няма лесно "стакване"[smilie5]. Ако приложиш същата методика към дигиталката, може да получиш и същите резултати. [smilie5]

П.С. За какво да се изправя хоризонта, като няма влияние върху ефекта на кадъра. [smilie5] [beer]


@hristol83 Снимай и забелязвай минусите на техниката. Аз така бях забелязал, че стария 28-135мм най-много ми мазнее около 85-100м и му ги избягвах.

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   03-10-16 20:20

Dobromir_Kalenikov Съгласен съм с теб отказвам се да сменям. Имам си киев 6с там детайли има колкото щеш + допълнителни появили се по неясен начин. [smilie25] Иначе да смятам да внимавам с блендата явно не е като дъртите обекти които имам те на F16 нямат проблеми. Снимката горе е направена на хиперфокално разстояние (естествено на око)

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: stzz   
Дата:   03-10-16 21:27

.........за детайлни снимки - SIGMA!!!

[shtrak] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: DSLR canon nikon pentax.
Автор: hristol83   
Дата:   03-10-16 21:47

Ок някой ден.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »