Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10  11  12 ..  16  17     всички  напред  последна
 Re: PENTAX K-1
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   12-05-16 16:10

супер ми е интересно как е K-1 с FA*85/1.4

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: kalinari   
Дата:   12-05-16 16:22

Тук има няколко , но на затворени бленди. Също и на други обективи. На високо исо, както и с пиксел шифт функция.


Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: sayman   
Дата:   12-05-16 16:38

ЧЕПАТ ... в пентакс форума бяха пуснали снимки с 85-цата ... пушка е [smilie24]

Вчера имах възможност да си поиграя с К1 макар и на доста тъмно.
Е мислена е тая машина и то не от маркетолози. Всичко ми пасна все едно съм снимал с нея от как се помня. Ергономията е ниво даже и над К5/К3.

Пробвах и портрет с pixel shift от ръка при ISO2000 и 1/80 ... е не е химера ... получи се идеално [cool] [shtrak] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: botzi   
Дата:   12-05-16 16:52

Е то аз като позирам, ка княма да се получи бе :D

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: steeens   
Дата:   12-05-16 16:52

Стига де. Това е прекалено хубаво за да е истина.[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: sayman   
Дата:   12-05-16 17:03

Истина е, истинааа [smilie21]

Ей botzi, ама си скромен кат Ален Делон [beer]

Няма да пускам файла, че не съм аз убавеца на него. По късно мога да пусна друг с пикселшифта [smilie24]



Публикацията е редактирана (12-05-16 17:03)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-05-16 19:25

Айде пускайте семпли със и без. Силно се съмнявам за ефективноста на пикселшифта при снимки от ръка. При К1 като гледам са въвели алгоритъм, който да маха артефактите(където не съвпаднат 4те кадъра остава без пикселшифт). Та едно тестче няма да е лошо така...

ФА 85 1.4 от семплите, които съм гледал е силно прехвален обектив. На 1.4 е по-зле от доста други 85мм 1.4, силни аберации и халиране се наблюдават. А да го ползваш на 2.8 и нататъка е прахосване на пари.

Относно сравнението на парите от предната страница... хайде да сме реалисти :). Като слагате тамрон на пентакса сложете тамрон и на канон и никон системите и тогава смятайте цените. Освен това подобно сравнение е безкрайно безмислено и понеже системите имат не малко разлики. Надали АФ на пентакса е на нивото на канон и никон телата в този ценови клас, от малкото проби които правих като беше във Варна видях подобрение, значително са намалили размера на фокусните зони(вече са на размери като каниконските), което ще доведе до по-добра прецизност, но все още следящ фокус като на канон и никон няма. Няма тракинг по цялото поле със фокусни точки какъвто е 3Д тракинга на никон и АИ сервото на канон примерно... На портрет в с 1.4 обектив все още понякога харесва повече ушите вместо очите...
Пентакските светкавици не ги хвалете толкова понеже са скъпи, но чупливи и не толкова умни. Метз правят по-добри като цена/възможности. Разбира се ако някой много държи на ТТЛ-а, мен лично ТТЛ-а не ми трябва и предпочитам на цената на една пентакска 540ка(или никонска сб900 или канонска 600ех...) да взема една торба с йонги от ръчните и един тригер от колкото една с ТТЛ.

И други фенски изказвания имаше като например най-добрия 70-200 бил пентакския... амии за красота ли го избираме? Този обхват обектив без стабилизация не може да е конкурент на каниконските версии понеже матричната стабилизация помага в момента на снимката, по-добра е за широки обективи ама за дълги обективи оптичната стабилизация е важна. Тя не стабилизира само в момента на снимката, стабилизира образа за фокусните сензори и подобрява значително успеваемоста на фокуса. Това е обектив за репортаж, ако беше за пейзаж - ок няма грижи пентакския 70-200 е най-красив :D.

Същото може да се каже и за останалите обективи на които определено им личат годинките и противно на това, което си мислят все още някои пентакс фенове - няма да ги пуснат пак в производство. Първо поточните линии са аут, второ са ползвани материали непозволени в днешните производства и няма как същия обектив ей така да почнат пак да го правят. В най-добрия случай могат да направят като с ФА 35 2.0 и ДА 35 2.4 - същия обектив с леки козметични промени и хайде нов обектив. Това обаче не променя факта, че оптически е години назад от съвременните разработки.

Според мен (ще се потретя) пентакс стартираха добре това тяло с основни зумове и особено широкия 15-30 понеже това си е от всякъде пейзажна камера. Там му е силата и има реално преимущество пред останалите на пазара. Обектива може да приема филтри, за съжаление с държач и големи плочки както са и тамронската му версия и още няколко подобни - никон 14-24, някои твърди 14 2.8 и т.н. Канонските 16-35 на 2.8 и 4.0, както и никонския такъв и др. приемат филтри на резба и са по-компактни и леки, оптически обаче 15-30 тамрона и никон 14-24 са по-добри и по-подходящи за такава матрица. За пейзаж камерата се е утепала, досегашните варианти бяха д8хх от никон и канонския 5дс, но те не са с възможностите на пентакса.

За друго снимане... въпрос на вкус. Ако някой има торба с лимитедки и си ги харесва - ей го де е тялото, ако има по-голяма торба със обективи със звездички - пак ей го тялото. Но поне за момента не виждам, кой ще зареже канон или никон система и ще вземе К1, ако поне малко има представа кое как е или поне пробва преди да купи без да вярва на маркетингови тинтири минтири. Не мисля, че пикселшифта ще помага особено за портрет или студио със светкавици, технологията е яка ама с някои ограничения.


В момента, ако съм пейзажист и снимам основно това алтернативите са две за мен. Сони безогледалка или пентакса. Сонито има плюс само като общо тегло на системата, като качество на картинката пентакса няма конкуренция, включително и със 645цата им няма смисъл да се сравнява понеже тя няма пиксел шифт и е безобразно по-скъпа.

ПС още един тест ще ми е интересен - пиксел шифта работи ли на 30сек експожър примерно :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: botzi   
Дата:   12-05-16 19:31

Симо вече знам защо са те изгонили от Варненския тест на К1, аз повече в тази тема няма да пиша :D

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-05-16 19:41

Ахах верно ли са ме гонили, не знаех :). Не вярвай на жълтите вестници.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: steeens   
Дата:   12-05-16 19:43

[smilie18] [smilie18] [smilie18] Симо, нямаш спирка....

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: RHCP   
Дата:   12-05-16 20:56

аз чух, че не просто го изгонили, а някой си изпуснал нервите и наритал Simbon4o, защото и на живо си проявил страхотния характер. то пък такава злопаметност не е истина...

а по-темата: к-1 и 85мм си е бруталната комбинация, дори и със самянг 85, така че представям си с ФА-то какво е



Публикацията е редактирана (12-05-16 21:05)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-05-16 21:08

Ахахаха варненските фенове не са фанатизирани като други такива. Ако беше в София примерно можеше и клада да ми спретнат. Нема такива неща, даже някои от тях с охота пробваха сони, държаха го... държаха и минолти и канони и не избухнаха в пламъци [smilie5]

ПС да самянга ме изненада приятно като за първи път го сложих на 36мп. Доста добре се държи, пентакския(самянг) има и управление на блендата. Но ако ще е пентакската 85ца сякаш сигмата 85 1.4 е много по-смислен избор, пак е с АФ и е доста по-евтина.



Публикацията е редактирана (12-05-16 21:12)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: Jorro_Z   
Дата:   12-05-16 22:30

По мое скромно мнение, К1 е прекрасен апарат за снимане на всичко, без изключително бързо движещи се обекти. Тъй като не съм го пробвал лично, просто приемам (засега), че следящия фокус му е слабо място. Може и да греша, разбира се.

Колкото и да си напрягам мозъка, се сещам само за 2-3 подобни жанра:
1. Снимане на диви животни (и по-конкретно птици)*
2. Репортаж на изключително динамични събития (война, природно бедствие, улични безредици и др. подобни).
3. Снимане на много динамичен спорт.

* Обаче има доста примери, включително и от наши колеги от България, които показват прекрасно, че Пентакс се справя доста добре в този жанр.

Всички останали жанрове, като се замисля, не са чак такъв голям проблем за следящия фокус, който уж бил новия "най-голям недъг на Пентакс" (понеже останалите недъзи постепенно се развенчаха).

Тук включвам пейзажната фотография, но също така и предметна, стокова фотография, макро, портрет (със или без изкуствено осветление), сватбена фотография, актова фотография, репортаж на умерено динамично събитие, умерено динамичен спорт, и изобщо на практика почти всички без горните 3 (може и да съм пропуснал 1-2 подобни жанра).

Освен това, Симо много силно набляга на пиксел-шифта (който сам по себе си е много хубава функция), но почти не отчита, че дори и без него, Пентакс К1 е не по-лоша камера от Никон Д810 за повечето ситуации. И след като не е по-лош, това е достатъчно за да бъде успешен модел.

И в заключение, конкретно към Симо (във връзка с развиване на тезата за автофокуса, размера на сензорите и точността):
Симо, дори в наши дни, все още има много добри фотографи, които снимат на филм без автофокус. Примерно, обади се на Калин Костов и го питай как се справя автофокуса на Мамията му. Надявам се, разбираш какво искам да кажа...
(че автофокуса е хубаво нещо за някои, но не е нещо, без което е невъзможно да се снима).
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: Simbon4o   
Дата:   12-05-16 23:57

Жоро тезата ти е малко ... то и с телефони има яки снимки :). Аз гледам обективно на нещата без да харесвам тази или онази марка.

Относно АФ - не е да не става, но примерно с алтернативните марки имаш следене по фокусните точки, което само мести точките следейки обект. За птици става без проблем понеже фона там почти винаги е силно размазан или небе :), фазовите сензори ще засичат къде има обект и си го следят дори на авто. С широките обективи(16мм-85мм) дефокуса не е толкова много, фона често е по-детайлен и фокуса се лъже. Вероятно ще се справя за диви животни понеже и предишните модели не пречеха на zion да снима пилета. Преди време като си лафихме с него той беше доволен, но той снима с дълги обективи(200мм+), на репортаж който аз снимам се снима с доста по-широки и следенето по обект е много полезно.

За пикселшифта дето каза, че пак е добър К1 дори да го няма - да цената на тялото е добра, като сложиш към никона 15-30 тамрон и към пентакса 15-30 се получават горе долу равносилни системи. Има си астротрейсър... матричната стабилизация помага много за широк обектив и може повече да се снима от ръка без загуба на детайл... но пикселшифта просто прави пентакса вече с нещо значително и заслужаващо си дори смяната на системата по-добър. Канона 5дс... слаб динамичен обхват, лош перформанс на тъмно..., никона 810 за мен е за предпочитане докато не пуснаха К1. Ако бях пейзажист, който не му пречи да носи толкова килограми пикселшифта е сериозно предимство.

После идват и обективите... пентакс все още е не толкова атрактивно за останалите жанрове. Обективи има, но не за всеки вкус.

И Жоро за ръчния фокус на мен ли го разправяш дето имам всичко на всичко 3-4 АФ обектива, които ползвам за 10% от снимането ми :)(когато не снимам репортажно). Но това съм аз, повечето хора искат да имат АФ и да не го мислят.



Публикацията е редактирана (13-05-16 00:17)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: anjsan   
Дата:   13-05-16 09:43

Автофокуса е подобрен в К-1 както на тъмно така и следящия спрямо К-3 даже . Пробвах го и аз набързо в парка на теста във Варна - не е чак толкова зле . Не знам дали е като на Каникон , но си следи обекта когато е в зоната на АФ-точки , дори и без да се мести апарата . С новите обективи бързо и точно се справя . Вероятно с по-стар обектив няма да е същото . При излизане извън зоната на АФ-точки вече губи фокус и почва наново да търси напред-назад . Когато се завърта апарата към обекта и е по в центъра няма грешка . Все пак подозирам , че с някои настройки в менютата може още да се оправят работите - примерно четох в един обзор че К-1 също има RGB-датчик и АФ по контраст . Бъдещи проби ще покажат истината ...

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: Tuborg   
Дата:   13-05-16 10:01

Един виц:

Вълкът и лисицата решили да се гаврят със заека. Срещат го и му викат:
- А, Зайо, ти що си без шапка бе? - и го съдрали от бой.
На другия ден отново го срещат, но този път заекът предвидливо си сложил шапка.
- А, Зайо, ти що си със шапка, бе? - и пак го съдрали от бой.
Така няколко дена се гаврили, що си със шапка, що си без шапка и бой. По едно време им писнало и решили да сменят стратегията. Наговорили се: "Утре като видим заека, ще му искаме цигара. Ако ни даде с филтър - Що ни даваш с филтър, ако ни даде без филтър - що ни даваш без филтър и пак ще го бием!". Зайчето обаче, било в храстите и чуло всичко. На другия ден носи две кутии цигари, с филтър и без филтър. Срещат го вълкът и лисицата и му искат цигара:
- Ей, Заек! Я дай една цигара!
- С филтър или без филтър? - пита Зайо.
Вълкът и Лисицата се спогледали, почесали се и в един глас изревали:
- Абе заек, ти що пак си без шапка?


На това ми приличат някои коментари, няма обективи, фокуса не е ок....сега когато има очеваден напредък във всички посоки се търси какво да се каже просто така за спорта.

Универсална система, апарат и обектив няма, затова и съществуват толкова марки. Толкова е посредствено да се обобщава просто така пентакс не става или пък Никон пука гуми и пуска мастило. За всеки влак си има пътници и този на Рико става все по привлекателен.

Самия факт че Рико не могат да насмогнат на поръчки за К-1 говори много. Дано продължават в този дух . . .

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: i_v   
Дата:   13-05-16 10:42

Не знам колко точно са му подобрили AF с object tracing, за сега казват….доста.
Между другото metering sensor-а 86,000 RGB на K-3 и К-1 е еднакъв…поне по спецификация.
Интересно ми е как се представя К3 с новите обективи, мисля си, че и там ще има някакво подобрение. Както и да е, това си е спекулация[smilie5] .
Не съм пробвал още К1, но при Д810 object tracing-а също не е панацея(както и по принцип и при модели с по-малко цифри), също като излезе обекта от зоните…. е понякога и без да излиза пак може да го загуби, като следиш примерно лице в близък план може да lock-up-не я по нос я по око, което при бленда под 2.8 си е проблем…. Е има си повече PF сензори на маааалко по голяма площ, но пък качествените такива май-бяха по-малко. Аз лично за портрети, при такива ниски бленди, не бих разчитал, че object tracing-а ще ми държи фокуса на окото, е ще направиш доста успешни кадри, ама ще има и фира. Може и да греша, и да е въпрос на свикване. Става да си снимаш палавите деца в бърст режим и object tracing ;). С което не казвам че object tracing-а на Д810 е неизползваем, напротив бих го ползвал с удоволствие.
Безогледалките примерно, с комбинацията PF+CF по целият сензор, имат предимство в това отношение, когато има достатъчно светлина…плюс това object tracing е от матрицата, а не от някъв си 86000 RGB сензор :), но пък там има други недостатъци, които за мен лично, са по-трудни за преглъщане [smilie8]
[shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (13-05-16 10:42)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: Simbon4o   
Дата:   13-05-16 11:13

Обджект тракинга на никон си е точно от мерещия сензор. Помисли как може да работи при свалено огледало и ще разбереш че матрицата не играе там. Иначе за безогледалките и аз мисля че бъдещето е там. Последните сонита имат много гъдели за фокуса и като ги научат и на тъмно да работят ще са супер.
К1 ако е с ргб сензор има възможност да се научи и той.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: i_v   
Дата:   13-05-16 11:19

Обджект тракинга на никон е на същият принцип като пентакс, със горе долу същото количество точки...91000 ли бяха, не ми се рови сега.Не твърдя, че матрицата играе при SLR-те,

Както всъщност и всички SLR-и, но някой от едноцифрните имат и сензори с по към 300 000 точки….що не вземат да им сложат 2-ра матрица [smilie11] , хем ще финтират и с контрастен фокус на по-светло [smilie18]

П.П.
„като ги научат и на тъмно да работят”… лошото е, че поне за сега, технологично не се очертава да стане много скоро



Публикацията е редактирана (13-05-16 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: ЧЕПАТ   
Дата:   13-05-16 11:39

Да се чуди човек какво му харесвам на тоя ФА85/1.4 [cool] останала ми е една носталгия и като видя надпис PENTAX и приключвам с разума [beer]

п.с. сигми на 1.4 имам и силно ме радват, на някои им били стерилни ли, бездушни ли картинките, но аз се успокоявам, че нищо не разбирам [thankyou]

само да бяха по-евтинки, всичките щяхме да ги имаме всичките [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: colorphoto   
Дата:   13-05-16 15:31

Не разбирам къде е логиката да изгонят единствения критично настроен ползувател на фототехника,който се аргументира винаги от тест на пентакски продукт,освен ако не се съмняват в качеството на продукта,или не са на интелектуалното ниво на червени или сини ултраси - фанатици.

botzi: Излагаш се с това че понеже Симо пишел още,ти си нямало да пишеш повече в темата!

Такова изказване като на ощипана госпожица не ти отива.

Който писа нещо и за наритване на фаталния за Пентакс Симо да ходи на мач да се бие с подобни нему - такова мислене няма място във фотообществото.

В една тема е нормално да има теза и антитеза,иначе голяма скука ще е.

То,че Пентакс феновете са мазохисти по неволя е едно на ръка,ама да са болшевици и да обявяват всеки с различно мнение за враг на народа идва вече множко!



Публикацията е редактирана (13-05-16 15:59)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: steeens   
Дата:   13-05-16 16:55

На мен пък ми е интересно що пишете в теми дето не ви интересуват?
На Симо мнението отдавна е ясно на всички, но продължава да троли в теми за Пентакс. И ако можеш обясни, защо съм мазохист по неволя, според теб...[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: Tuborg   
Дата:   13-05-16 17:15

Петък 13ти . . . има време и едно меле да си направим :)

[cool]

Прави ми впечатление повишената емоционалност на бивши ползуватели на пентакс техника.

Както всеки има право да пише така и всеки има право да не пише. Понякога е по добре да си замълчи човек :)

Иначе по темата. От малкото време в което пробвах К-1 ми направи добро впечатление. Признавам че не съм тествал следящия фокус :) Но на почти пълен мрак фокусира без никакъв проблем. Захвата на камерата е уникално добър, в комбинация с 24-70 камерата стои много балансирано, благините с диотчетата ги намирам за много удобни, както и гпс, астро, подвижния екран също много ми харесва, допълнителната врътка също е много добро попадение. 43-ката стои като капаче на К-1 :) Прелюбопитен съм да пробвам 70 левовия си обектив А 50/1,7 с К-1



Малко ме е яд защото Венцислав Петров каза че няма да замразява К-1, не било вече интересно хахаха

pentax is doomed [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (13-05-16 17:17)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: ludiakolio   
Дата:   13-05-16 17:21

Някои наистина е добре да се научат да разбират кога се излагат.:)

По темата - много ще се радвам на малко кадри с 43-ката,мммм.



Публикацията е редактирана (13-05-16 17:22)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-1
Автор: i_v   
Дата:   13-05-16 17:34

Той Симо/ Simbon4o , като гледам пак започва да харесва Пентакс [smilie5] , ама ще си признае малко по малко.
Досадно е да пише , в много абзаци, с един и същи смисъл, като голяма част от тях, може би са били валидни за неговото к30(баси, даже съм запомни с кво е снимал Симо, а не съм съвсем сигурен преди 5 години с какво точно аз съм снимал ;)), а и не само за телата де.
Освен това, забелязвам че чете на кръст ….но отговаря…. важното е да има дискусия.[beer]

„единствения критично настроен ползувател на фототехника,който се аргументира винаги от тест на пентакски продукт”….къде са тия тестове, мисля съм ги пропуснал.[smilie11]

И colorphoto, имаш ли нещо да кажеш по темата или намина просто в ролята на арбитер/миротворец и защитник на онеправданият Simbon4o?[smilie18]

И за да не съм съвсем офф…, интересно е, че Рико нещо закъсаха с доставките, недооцениха интересът ли…, който ще предизвика тази камера, прибързаха да я изкарат преди да са готови(не че бяха много бързи), или е някаква форма на неразбираем маркетинг.

П.П.
Simbon4o, първият абзац е добронамерена шега, не ми отговаряй моля те, освен ако наистина няма някакви тестове, които бих разгледал с интерес.



Публикацията е редактирана (13-05-16 17:36)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10  11  12 ..  16  17     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »