Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: papi   
Дата:   13-07-16 16:07

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: papi   
Дата:   13-07-16 16:08

...защо не четем закона за движение по пътищата
темата е сериозна и си заслужава да се дискутира,защото повечето фотографи сме и шофьори

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: m.djorov   
Дата:   13-07-16 16:19

Всички закони трябва да се препрочитат редовно. Поне тези, които имат пряко отношение към ежедневните ни дейности. Нямам предвид наказателния кодекс примерно. Не сме адвокати. Но да речем шофьорите закона за движение по пътищата, счетоводителите - законите за ДДС, счетоводството и т.н Потребителите - за защита на потребителите, аз като домоуправител на блока - закона за етажната собственост. Ето например знам, че там се готви промяна, в която всички апартаменти ще плащат всички месечни разходи. Т.е първите етажи също ще плащат за асансьора, въпреки, че не го използват.

В другата тема стана ясно, че много хора разчитат на стари знания и дават съвети, които хем ще утрепят някои, хем и послушалия ще е и виновен. Дори аз скоро научих за променения статут на пешеходните пътеки.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: moto12   
Дата:   13-07-16 16:35

Какво е променено за пешеходните пътеки?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: lamerko   
Дата:   13-07-16 16:39

Ами явно когато убиеш пешеходец на "зебра", той носи вече по-голяма вина от теб... поне според съда :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: moto12   
Дата:   13-07-16 16:43

Не съм чел промените ако ги има, но знаем в България какво се случва по съдилищата. Четох за случая с момичето, много е зле положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: victory13   
Дата:   13-07-16 18:13

Заповядайте в Павлово [cool]
Кръгово със 6 вход/изхода. Два са с предимство на влизане в кръговото, другите 4 са без... На двата с предимство има пещеходни пътеки тип "зебра". Всичко е нарисувано и обозначено... скоро не съм виждал катастрофа там [cool] .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: 798099   
Дата:   13-07-16 18:26

papi , отговорът е много лесен - защото ако не всички, то повечето българи сме такива - "моето мнение е единственото вярно!".

Защо някои минават на червено, защо други завиват надясно на червено, защо велосипедистите профучават с бясна скорост по пешеходната пътека, без да имат право на това, защо огромна част от шофьорите не дават мигач при тръгване от място, при промяна посоката на движение, или при престрояване от лента в лента?

Защо?

Защото ни липсват не само знания, липсва ни възпитание да се държим уважително към хората около нас. Правилото: "не прави на хората онова, което не искаш да направят на теб" важи за другите...

И не на последно място, органите, овластени с правото да контролират движението и поведението на водачите на ППС, просто не си вършат работата.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: MarinY   
Дата:   13-07-16 18:28

Съжалявам, но и тук ще се обадя.
Това в Павлово е поредната българска му работа. Не може в кръгово движение да сменяш предимство - ту има, ту няма!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: 798099   
Дата:   13-07-16 18:31

Защо да не може? Ако си минавал оттам, ще си наясно, че двата вход/изход са многократно по-натоварени от останалите и е логично да е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Binjo_o   
Дата:   13-07-16 18:52

Пишете глупости, сериозно, изглежда трябва да има някакъв ценз тука.
В закона ясно е посочено :
Чл. 113
Когато пресичат платното за движение, пешеходците са длъжни:
1. ако наблизо има пешеходна пътека, да я използват;
2. преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение;
3. да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, както и да не спират без необходимост на платното за движение.
Чл. 114
На пешеходците е забранено:
1. да навлизат внезапно на платното за движение;

никъде не пише че имат меса от папата да пресичат като коне с капаци, нито на зебра нито където и да било.
Именно това е, онова, което оправдава водачите на мпс.

Последните 10на години, в следствие от популиската политика предимно на сегашните милиционери и мутри, много пешеходци сякаш се усетиха бесмъртни. Застанете до една пеш. пътека и гледайте сеир.
Нито се оглеждат, нито мислят каква е дистанцията на колите от тях.
Докато това говедо българина, гледа телевизия и ани-коятоидае, е по важно каквоа ще каже по сутрешния блок, от това което пише в закона- ще мре. И за това няма да никой виновен, освен самият той
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: 798099   
Дата:   13-07-16 19:05

Binjo_o , не виждам различно мнение от твоето! Тъпотията, която е написал lamerko си е негово лично виждане и той очевАдно бърка ЗДП иППЗДП с правосъдната система. Както вече няколко пъти писах, "не бива да се бърка топка с тиква".

Във връзка с написаното от теб бяха и моите въпроси по-горе. Защо трябва тъпите ни журналисти да бъдат възприемани като критерий за каквото и да било? Те са тези, които ни продъниха ушите, че "по новия правилник, може да се прави десен завой на червен светофар". Кой нов, кой правилник, а?
"Пешеходците имат предимстно". Да, ама то си пише къде и кога имат предимство. Каката, дето пресичайки си говори по мобилния и ходи по пешеходната пътека напред-назад има ли предимство и защо?
"Велосипедистите имат права". Добре де, имат, нека си ги имат. Ама за да пресече пешеходна пътека с предимство, въпросният велосипедист трябва да слезе от колелото и да го бута. Само тогава се превръща в пешеходец и се ползва от предимството си. Ако мине с колелото по пешеходната пътека, не само няма предимство, ами е и груб нарушител!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Binjo_o   
Дата:   13-07-16 19:23

[smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Myth   
Дата:   13-07-16 19:26

Аз още чакам бакшиша да покаже с цитати от закона, как знак Г12 ти дава предимство в кръгово и как щом си в кръговото ако не е регулирано си с предимство. Ако го направи му пращам бутилка уиски на посочен от него адрес.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Twingo   
Дата:   13-07-16 19:37

Защо не вземете да направите още няколко теми за тъпото кръгово?

Всичко си е ясно, просто дъвчете еднакви неща вече няколко дена. Ето: http://bit.ly/29XRdNd

А сега админите да си свършат работата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Binjo_o   
Дата:   13-07-16 19:38

Мют, има основно правило за преминаване през кръстовище, във следния ред:
1. Регулировчик
2. Светофарна уредба
3. Пътни знаци
4. Маркировка

Всякакви умотворения (както казваше учителката по математика) са излишни

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: 798099   
Дата:   13-07-16 19:48

Да, за някои от вас, темата е тъпа!

Е, аз не съм на това мнение! Както писа някой по-горе (или в другата тема) всички сме освен фотографи, художници, инженери, счетоводители и т. н., също така и шофьори! Добре, почти всички. Ама и броят на велосипедистите не е малък. И когато ТЕ (велосипедистите) пуснаха тема колко са онеправдани, никой не възрази.

Е, аз ВЪЗРАЗЯВАМ! Не конкретно срещу шофьорите, не конкретно срещу мотоциклетистите, не конкретно срещу велосипедистите, не конкретно срещу пешеходците.

ВЪЗРАЗЯВАМ срещу всички, които нарушават правилата. И не само правилата за движение, а правилата за поведение изобщо. Което автоматично включва в категорията на нарушителите и безпросветните журналисти, които в името на сензацията забравят, че и те са хора! За правосъдната система изобщо не искам и да споменавам, защото там е кал до ушите!

Хич не ми е безразлично и ТЪПО, когато някой самозабравил се и самовлюбен джигит, независимо с какво ППС, убива хора, само за да си нечеше егото!

ЕЙ, бъдете ХОРА!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 20:13

Като стана въпрос за велосипедистите- моля велосипедистите, когато пресичат пешеходна пътека, да бъдат така добри да слязат от велосипедите си и да ги бутат по пешеходната пътека. Разбира се, там където има велоалея и има нейно продължение по кръстовището успоредна на пешеходната, нека си карат. Карайки на пешеходната, обаче- вършат нарушение

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Myth   
Дата:   13-07-16 20:18

Автор: Binjo_o
Дата: 13-07-16 19:38

Мют, има основно правило за преминаване през кръстовище, във следния ред:
1. Регулировчик
2. Светофарна уредба
3. Пътни знаци
4. Маркировка

Всякакви умотворения (както казваше учителката по математика) са излишни


Е това на мен ми е ясно :) на други не им е и не им е ясно за какво служи знак Г12.

И не съм мЮт бре, МИт съм :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 20:57

Mute [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   13-07-16 21:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: papi   
Дата:   13-07-16 21:40

не раазбирам защо велосипедистите трябва да слизат от колелетата си и да ги бутат по пешеходната пътека като по този начин ще минава по бавно по пешеходната пътека но пък ако са на колелетата си ще го правят много по бързо...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   13-07-16 21:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: victory13   
Дата:   13-07-16 21:45

защото карат по велоалеите, и ходят по пешеходни пътеки... на пътека са и потенциално опасни за пешеходците ако карат...
В закона няма посочен световен рекорд за минаване по пешеходна пътека [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 22:10

Papi,наистина ли задаваш подобен въпрос!! На пешеходната пътека ходят и деца и възрастни хора,и реакциите им често са неочаквани,непредвидими и неадекватни.Много лесно велосипедистите могат да ги блъснат. А и ЗДП го забранява.
Велосипедът е пътно превозно средство, докато го караш.Спира да бъде такова, когато го буташ. И още веднъж не се кара на пешеходната пътека,защото двете ми малки деца я ползват. Ако някой велосипедист или "карач" ги блъсне,няма да е добре за здравето му после! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: schiele   
Дата:   13-07-16 22:11

според статистиката, 70% от смъртните случаи на пешеходци са се случили именно на пешеходна пътека. С други думи, по безопасно е да Не се пресича на пешеходна пътека!

Когато се наближи пешеходна пътека, шофьора е длъжен да:
1.увеличи скоростта
2.намали скоростта

на какво отстояние от пешеходна пътека може да се паркира:
1.на пешеходната пътека
2.непосредствено до нея
3.най-малко 3 метра

на втория въпрос май никой не знае отговора, така се паркира около пеш пътека, че човек трябва да излезе на пътя за да се огледа. а това може да е фатално!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: pstoev   
Дата:   13-07-16 22:22

Бг шофьора гледа на пешеходеца като на дивеч, който трябва да се блъска, свирка, псува. Няма грам уважение към човешкия живот..В другите държави всички пресичат където има падне, но няма свиркане, псуване, неуважение...
Но изглежда това е нормално, защото всяка община мисли преди всичко за шофьорите а не за пешеходците. Пример са новите светофари в София, на голям булевард са програмирани на 2-3 секунди. На последната крачка светва червено. Кой пенсионер ще го мине за това време, редовно виждам баби и дядовци по средата на платното, щото там ги е хванал светофара!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: rexpitbul   
Дата:   14-07-16 00:10

Относно велосипедистите.
Не само за безопасност на останалите пешеходци по пешеходната пътека , но и за безопасност на самите велосипедисти е необходимо да не са върху велосипедите си. Карайки автомобил с 40 км/ч на доста пешеходни пътеки няма видимост около тях, гледаш че няма пешеходци покрай пътеката и си продължаваш, но велосипеда е доста по-бърз и профучава по пешеходната пътека с висока скорост без да си го видял и очаквал, че може да се появи. Ей такива ситуации са ме стресирали и за това може би по закон велосипедиста на пешеходна пътека трябва да е пеша.



Публикацията е редактирана (14-07-16 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-07-16 02:23

"...може би по закон велосипедиста на пешеходна пътека трябва да е пеша."

Точно такъв е законът. Задължени са да слязат от колелата и да ги бутат на зебрата

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Антивик   
Дата:   14-07-16 07:43

Докът беше другата тема за шОфЕрите и таралясниците си мълчах що немам кола и книжка, а закона съм го учил и съм държал изпит преди повече от 30 години, но тук се заговори за пешеходците и ме дръпнахте за езика, да си кажа казваницата.
Като всичко в страната и по пътищата /а може би и най вече/ си е пълна цигания и двоен, а и троен аршин[smilie9] .
За едни правилата не важат /що карат черни джипове 4х4/, даже си позволяват да слезнат от колата и да раздават сами правосъдие.
За други закона важи в степен според вкараната в документите банкнота.
За контрол и санкции по пътищата па да не говорим. Съгласен съм, че шофЕр нарушил предимство на пешеходец /където го има/, требе да се очеластри много яко, че следващия път 10 пъти да се размисли какви ще ги върши. Обаче по същия начин трябва да се челастрят и пешеходците /независимо млада кифла или дърт инвалид/ ако не пресичат къде им е мястото.
Изобщо анархията е пълна, кола ми излита на пешеходна пътека "зебра" и при червен/за нея/ светофар, пешеходците си се мотат с телефони на ушите и хич не гледат ни къде вървят ни как. Мотористите и велосипедистите са и те едни китки....
И така ще бъде докато всеки се опитва да тълкува закона, както му е угодно, а не да го спазва. Имаше една сентенция "Лош закон, но закон!" и закона е точно за да се спазва, както и решението на съда или да се обжалва или да се изпълнява.
А че има и недомислици си ги има, примерно на времето се беше заговорило пешеходец да дава знак, че ще пресича на зебра с вдигната вертикално ръка, а сега умника де го мислеше това да ми обясни, как инвалид с бастун в едната и торба с багаж в другата ръка, ще дава сигнал. Или па малко дете де още не осъзнава какво, що и как, само е научено от мама и тати, че трябва да пресича на зебрата.
Та затова ако си ги има правилата и законите и се спазват от всички ми се чини, че и движението ще се улесни, и произшествията ще намалеят.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Binjo_o   
Дата:   14-07-16 08:06

Не е само безопасно за преминаващите, ами така категорично се разбира че велоколоездача иска да пресече. Иначе си кара, и изведнъж пресича, на което никой не би могъл да спре.

антивик, ного просто, не е нужно да си носи табелка с надпис- ПРЕСИЧАМ.
Просто спира на пещ. пътечка, оглежда се много значително и ако не първата кола, втора му дава предимство- винаги. Това е и начина за безопасно пресичане и според закона, очевидно.
НЕ знам защо повечето пешеходещи си мислят че всичко трябва да им се случва мигновенно, като връхлиташ камион, и забравят че те също могат да са от другата страна.
Но както казах българина освен че е тъпо говедо, има свойството да имитира цивилизация, и точно за това повечето спират като видят че някой иска да пресича. Белким някой ги види колко са културни. Еле пък, ако е с по голички крака...

[smile]



Публикацията е редактирана (14-07-16 08:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Антивик   
Дата:   14-07-16 08:46

Амиии с те туй последното не съм съгласен, седял съм и съм се оглеждал, и никой не се сеща, че ще пресичам и трябва да спре, докато не набие човек главата и тръгне с рогите напред, шофЕрите си мислят, че и пътека, и път, и свят е техен, че няма други участници освен тях. За това, че във всички градове в България максималната скорост е ограничена на около 40-50км. в час, колко народ се сеща, а колко от моторизираните средства я спазват...., че даже ако някой тръгне да я спазва /обикновено учебните автомобили или новобранци водачи/, другите почват да им свиркат и псуват, че задръствали движението.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   14-07-16 08:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 09:32


От някой, който е достатъчно малоумен да тръгне да изпреварва на ляв завой без видимост, какво очаквате да прави в града??? Да дава път на пешеходците? Няма да стане.

Когато ходих последно в щатите преди година, пред един магазин искаха някакви хора да пресичат. Аз отдалеч намалявам, намалявам, намалявам и накрая спрях на пътеката. Гледах ги доста странно защото бях доста далече и имаха място и време да минат, но докато не спрях не пресякоха...

Тук, не стига че минават както им падне, ами даже не благоволяват да се огледат глупаците... Освен това съм виждал как демонстративно гледат на другата страна. Все едно има значение накъде гледаш докато те блъскат. Тотална глупост!

Аз като пресичам се оглеждам по 2 пъти в посока, за да съм сигурен че ще мина.

Както пешеходците, така и шофьорите сме еднакви малоумници в тази държавица с малко, но за сметка на това изключително просто население [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Антивик   
Дата:   14-07-16 09:39

И точно в момента когато се оглеждам двойно и тройно в посоката, някаква кукумявка решава, че не е спряла където и трябва или па и се иска и дава мръсна газ на задена, право към пешеходната пътека и в посока противоположна на движението, а ако ме беше отнесла на пътеката/зебра, аз предимно на такива пресичам/, кой щеше да е виновен....сигурно аз, че съм гледал в другата посока...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 09:56

Това предполагам е някаква измислена ситуация, която измисляш в момента за да става лаф.

Едно е да те блъсне кола челно с 60 км/ч, друго кола движеща се на заден ход с 15... И колко често ще ти се случи такова нещо? Освен това ще я видя че дава назад...

Трябва да се има предвид и че доста често ми се случва, докато преднамерено карам бавно с 2 км/ч назад за да паркирам, някакви идиоти да притичват зад колата, даже преди няколко дни една леля ми чука на капака и ми вика ти не гледаш ли като паркираш. Аз гледам, ама ти лельо ми застана със засилка 2 метра преди да спра на мястото. И аз спрях колкото бързо можах, само че 1 метър си е притеснително разстояние. Питам я - ти не виждаш ли че паркирам лека полека тук - а тя ми се зъби - трябвало да гледам повече, да съм по-внимателен един вид. Значи аз да гледам, а тя не. Ходи си по тротоара и хоп на платното. Това не е ли дебилно??? Другия път може да не съм аз да паркирам бавно, може да е оня идиот, който изпреварва на ляв завой без видимост... И лелята ще е в болницата, а онзи глобен. Да ама селтика ще си плати глобата и ще продължи да кара, докато лелята ще се влачи с потрошени кокали с години и никога няма да се оправи и това защото не внимава.

То даже на село ако гледаш крави пак трябва да се внимава - говеда са си, може да те бастисат ако не се оглеждаш...

Както по-горе писах - и едните и другите са маскари и не ги вълнуват нито правилници, нито безопасност, защото са оперирани от мисъл.

И да добавя нещо - преди години пред детската градина чакам да пресека за да оставя дъщеря ми. Минават разни коли там 10-20 бр. - никой не спира. Минава и едно БМВ, което също не спира и паркира след пътеката. Слиза пич с детенце, застава до мен и започва да псува шофьорите, че не спират. Чакай малко - нали самият той преди 30 секунди също не спря?!?

Това ако не е пример за малоумие, не знам какво е...



Публикацията е редактирана (14-07-16 10:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Антивик   
Дата:   14-07-16 10:06

НЕ, не е измислена и не я измислям в момента, а си е ситуация с мен от преди няколко деня. На път с 2 ленти за движение с по 2 платна във всяка посока и аз какво съм виновен, че около пътеката на тротоара има нацвъкани магазини, а кокошката ги пропуснала и решава да даде на заден. Па и мен като пешеходец ми е безразлично дали ще ме фраснат с 15 или със 60 километра в час. Аз съм бил дисциплиниран и съм спазил правилата за движение, следователно не би трябвало да бъда блъскан ако се бях юрнал някъде насред платното и да прескачам разделителни огради и мантинели, тогава моля, виновен съм и няма да дигам патардия, но в случая съм на пешеходна пътека, а и кокошката, на пук на всички правила се движи срещу движението.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: lamerko   
Дата:   14-07-16 10:09

Наистина ли ти е безразлично дали ще ти счупят някой кокал или сантарите ще те събират от 30-на метрова площ?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Антивик   
Дата:   14-07-16 10:17

Наистина ми е безразлично, мре се 1 път. Или ще ме вкарат в гробищата и ще се отърва от болежките или шофера ще ми плати операциите, че и в панделата може да полежи.
Па и като че тия зад воланите усещат кога на човек не му пука и се е прежалил.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   14-07-16 10:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Антивик   
Дата:   14-07-16 10:22

Не! Защото винаги си пресичам къде требе и според закона и правилника. Значи някой ще си се почерни сам, що се прави на джигит и кара като луд. По-горе го писах, първо си погледнете правилника и ограничението на скоростта, в населено място то е 50км/ч., а с колко се движат колите....[smilie11] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   14-07-16 10:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 10:30

Антивик - точно ти си типичен пример за участник в движението, който си търси правата на всяка ЦЕНА. Това не е нещо, дето ти е завещано и си е твое при всички положения. Пешеходната пътека не ти гарантира безопасност. Кокалите са си твои, а малоумната патка си е малоумна патка и даже и да я набиеш, едва ли ще разбере защо. А аз не твърдя, че е права - не е. Но трябва да се внимава повече и от двете страни.

Както на водача знак Б3 "Път с предимство" не му гарантира безпроблемно преминаване. Трябва да се гледа, да се мисли, да си гъвкав. Участието в движението е динамичен процес.

Все едно аз с колата да си търся предимството пред натоварен камион, който не успява (по една или друга причина) да ми го даде. А аз да виждам че ще ме удари, но въпреки това да навляза в кръстовището защото имам предимство... Няма ли да е малоумно от моя страна?

Колко пешеходци съм виждал блъснати на 4 лентов път, когато автобус спира в дясна лента да пусне пешеходците, а колите в лява лента не спират (защото са глупаци и не могат да осъзнаят, че щом автобуса спира на пътеката по нея ще минат хора), а автобуса им крие пресичащите, които също са глупаци и не се сещат, че има още ленти и те няма да ги видят. Съответно разчитайки сляпо на предимството си пресичат и колите ги отнасят.

Кажи сега - не са ли глупаци и двата вида участници в движението - едните глупаци предимство, другите глупаци без?

От 24 години карам в БГ, имам към 850 хил. км и съм внимателен шофьор. Що годе спазвам ограниченията, давам предимство на всички, не си търся моето на всяка цена. Да чукна на дърво имам 2 леки произшествия (веднъж обрах един москвич на паркинга докато давах назад, втория път не успях да спра зад една самара, защото спря по-рано на светофара и не можах да мина покрай нея).

Толкова случки имам, че никой не може да ме убеди, че не сме глупаци като участници в движението в тази държава...

Не може на извънградски път да излезеш от селото и да се включиш без да се огледаш и без да спираш в главния път. Не може да се изпреварва без видимост. Не може да се дава газ докато си изпреварван от някого.

А ти се надяваш, че тези хора ща ти дадат предимство и ще те пазят на пътеката?!?! Лоша работа...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Антивик   
Дата:   14-07-16 10:31

И кое ми е различното...., че съм за спазване на закон и правилник, че си пресичам на пътека и не ми пука дъл ще ме фраснат, че малко от малко знам закона и правилника и се дразня когато се нарушава....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 10:35


Мен ме е страх като пресичам и затова се оглеждам като сурикат, а теб??

Ако толкова много ти омръзнал живота има и други варианти, не само да се тикаш нарочно под гумите, че не е и ясно дали ще те убият или ще се мъчиш дълго време?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: lamerko   
Дата:   14-07-16 10:35

Антивик: от 20-на години не съм чел правилника, но съм сигурен, че и в днешния го има. А именно - пешеходеца е ДЛЪЖЕН да се пази. Просто за неголо лично добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-07-16 10:37

Разбира се,че е виновен шорьорът.Пешеходците са по-уязвимата страна, а и не са длъжни да знаят правилника за движение.Лиценз за пешеходец няма :) Спирам им дори, когато пресичат грешно.Гледам все пак да не застраша останалите автомобилисти :)

Имам три коли-нисан микра, тя е на жена ми, но и аз често я карам. Едно меганско комби и един джип ранглер с 33 инчови гуми. Когато съм с микрата, понякога си мисля,че искат да ме убият нарочно, с комбито- мааалко по-добре, изкачвам няколко степени от "презрян педал с малолитражка, който заслужава болезнена и унизителна гибел" до " бастун, който кара като пенсионер". Като изляза с джипа обаче изглежда се превръщам в "мутра с влияние на източно европейски олигарх" и чудо, никой вече не иска да ме бастиства, ругаейки грубо майка ми или евентуалната ми сексуална ориентация.Даже ми се подмазват понякога [smilie18]

Българинът е странен човек

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Антивик   
Дата:   14-07-16 10:37

imitev,
прав си че си ги търся на всяка цена, и по-горе го писах, че ако се спазва каквото и както трябва всичко ще е и по-лесно и с по-малко произшествия. Обаче някои си мислят че пътя е само техен /без значение моторизиран или пешак/ и затова казах, че требе и по-як контрол и наказания, обаче при нас .... ни едното ни другото.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Антивик   
Дата:   14-07-16 10:42

lamerko,
прочети хубавичко какви съм ги писал, не съм казал, че не се оглеждам. Говоря за ситуации кога съм тръгнал на пътеката и някой малоумник до последно не отпуска газта, не намаля скоростта и набива "кучките" в последния момент, когат на някой/някоя му скимнало в последния момент да даде на заден що пропуснала магазина. И какво ... да тръгна да се страхувам за щяло и нещяло..., аз съм си спазил каквото зависи от мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 10:44

[beer]

Човек трябва да се съобразява с обстановката. Като си в Рим - правиш като римляните. Тук е така. В Индия е още по-зле. В Англия и Германия примерно е по-добре.

Но тук е ТАКА!

Ако ти се живее - внимаваш, ако не ти пука - не внимаваш.

Една приятелка в Англия я блъсна кола, докато пресичала тичайки да хване автобуса. Така че и там няма 100% гаранция че ще ти се размине невниманието... Лежа по болници и т.н. и така и не и се оправи ключицата и сега е крива...



Публикацията е редактирана (14-07-16 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: lamerko   
Дата:   14-07-16 10:48

Идиоти винаги има на пътя - дори след някоя друга година да успеят да ги ограничат, то другата група - на инцидентите няма как да се получи. Винаги е възможна ситуация с прилошаване, топлинен удар, инфаркт и други резки влошавания на здравето на шофьора, възмони са заслепявания, оси и други гадинки и въобще невероятна камара, която може да отнеме вниманието на водача... дори тогава пак той е виновен, но за да не става най-лошото - пешеходците и велосипедистите трябва МНОГО да се пазят и въобще да НЕ приемат че са с предимство дори там, където закона казва че са...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 11:04

Ето част от правилника:

Раздел двадесет и първи

Правила за движение на пешеходците.

.........

Чл. 113

Когато пресичат платното за движение, пешеходците са длъжни:
1. ако наблизо има пешеходна пътека, да я използват;
2. преди да навлязат на платното за движение, да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост на движение;
3. да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане, както и да не спират без необходимост на платното за движение.

Чл. 114

На пешеходците е забранено:
1. да навлизат внезапно на платното за движение;
2. да пресичат платното за движение при ограничена видимост;
3. да извършват търговия и услуги на платното за движение.

Чл. 115

(1) Пешеходците изчакват пристигането на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници на тротоара, на острова за безопасност или на местата, очертани с маркировка, а ако няма такива - на банкета.
(2) При подаване на сигнал от моторно превозно средство със специален режим на движение пешеходците са длъжни да освободят платното за движение. Пресичането се разрешава след преминаване на сигнализиращото моторно превозно средство и на съпровожданите от него пътни превозни средства.
...........


Антивик - кажи сега къде пише, че на пешеходната пътека се пресича без да се огледаш и не трябва да се съобразяваш с колите даже на пешеходна пътека??

И вземи го прочети този правилник, после вземи научи внуци, правнуци, съседски деца да се пазят и да пресичат УМНО! И като се смени поколението може и да станем толерантни, както като шофьори, така и като пешеходци...

Баси даже градските кучета пресичат на пешеходните пътеки, като се оглеждат в ляво и дясно!



Публикацията е редактирана (14-07-16 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 11:11


Ето и задълженията на водачите, да не ме обвините в пристрастност:

Раздел двадесет и втори

Поведение на водачите към пешеходците.

Чл. 116

Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към инвалидите, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, и към престарелите хора.

Чл. 117

При приближаване към място, където на пътя или в близост до него се намират деца, водачът на пътно превозно и да средство е длъжен да намали скоростта, а при необходимост да спре.

Чл. 118

При подаден от водач на организирана група деца сигнал с палка „Стоп! Деца", с червен флаг или с ръка, водачите на пътни превозни средства са длъжни да спрат и да изчакат преминаването на децата.

Чл. 119

(1) При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре.
(2) При заобикаляне на спряло пред пешеходна пътека пътно превозно средство водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да се движи с такава скорост, която да му позволи да спре, за да пропусне преминаващите по пешеходната пътека пешеходци.
(3) Пешеходната пътека е част от платното за движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци, предназначена за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходни пътеки са продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение.

Чл. 120

(1) Когато преминаването на пешеходците през пешеходна пътека се регулира с пътен светофар или от регулировчик, водачът на пътно превозно средство е длъжен:
1. при подаване на сигнал, който забранява преминаването - да спре пред пешеходната пътека;
2. след подаване на сигнал, който му разрешава преминаването - да пропусне пешеходците, които все още се намират на пешеходната пътека;
3. да не навлиза на пешеходна пътека, ако не е убеден, че няма да бъде принуден да спре и да остане на пешеходната пътека, след подазане насигнал, които забранява преминаването.
(2) Когато пешеходец, стоящ на банкета или тротоара, сигнализира с ръка за намерението си да премине по пешеходната пътека, водачът на нерелсово пътно превозно средство едлъжен, без да създава опасност за движението, да спре, за да пропусне пешеходеца.

Чл. 121

Когато на платното за движение има вода, кал или дребни камъни, водачът на пътно превозно средство е длъжен да преминава с такава скорост, че да не причини изцапване или нараняване на пешеходците.

Чл. 122

Водачът на пътно превозно средство при приближаване към спиращ, спрял или потеглящ автобус, обозначен с опознавателен знак, че превозва организирана група деца, е длъжен да спре, за да осигури безопасността на децата.



А сега ми кажи колко човека си видял да вдигнат ръка, че искат да пресичат.

Аз за 24 години съм видял не повече от 10 такива...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Тед   
Дата:   14-07-16 11:50

Да се намеся, поради вероятността за избухване на конфликт, а най-вече да спасим някой и друг човешки живот на пеш. пътека.

Практиката беше противоречива. Суматохата настана с делото с моториста с 90км/ч, който прегази момиче на пеш.пътека.
Имаше 3 експ. - 2 автотехн. за това дали е бил в опасната зона или не /дали ударът е предвидим или не/ и не трасологическа - за чертите по асфалта.
Големият дебат настана за това, че ВКС прие, че има съпричияване /вина на ПТП от момичето.
Доказано е, че без да гледа със слушалки е тръгнала да пресича. Свидетелка е била до нея и потвърждава, че тя не се е огледала.
Това обст. го ползват като смекчаващо отг. вината на моториста и по-нисък р-р на наказанието.
Надигна се дебат точно по това дело и ако не знаете - образува се Тълкувателно дело пред ВКС.
Делото за това дали ПРАВОТО НА ПЕШ. ПЪТЕКА Е АБСОЛЮТНО или НЕ ще се реши с това ТЪЛКУВ.решение.
На 12.07.2016г. бе едното заседание - там са се събрали всички страни и са дали становища.

Следващото е на 16.10.2016г.
Тълкувателно дело Nr.2 /2016 г. ОСНК
Искане от Главния прокурор
Искане от Екатерина Захариева - Министър на правосъдието
Разпореждане за образуване
Разпореждане на докладчика
Разпореждане за насрочване
Разпореждане за допълване на разпореждане за образуване
Искане от председателя на ВКС
Разпореждане за допълване


Към настоящия момент задълж. се огледайте и правото на пеш.пътека по РБ Законите не е абсолютно - за разлика в Европ.държави.

Аз го чакам с интерес, защото и практиката трябва да се уеднакви.
Накрая - пазете се, дори да съм на път с предимство на определени ежедневни места се оглеждам като шофьор, а като пешеходец няма как да не се огледаш, че идва 10 тонен камион или мотор камикадзе.

Това, което нарушавам е, че с велосипеда минавам през пеш.пътека, без да сляза от колелото. Това е нарушение на ЗдвП.
Трябва да спазваме правилата.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Тед   
Дата:   14-07-16 12:06

ВКС тепърва ще се произнася

Прочетете го, ако ви е интересно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: m.djorov   
Дата:   14-07-16 12:12

написа:

> Пешеходците са
> по-уязвимата страна, а и не са
> длъжни да знаят правилника за
> движение.
Като участници в движението по пътищата са длъжни да го знаят. Просто сме свикнали, че само шофьорите трябва да го четата този закон и правилник. А истината е, че и пешеходци, и велосипедисти трябва да го четат и да се съобразяват с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: 798099   
Дата:   14-07-16 12:12

imitev, Тед [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Трябва да се допълни, че докато се пресича пътното платно, пешеходецът не бива да говори по телефона. В другата тема май писах какво дърво щях да гризна.

За слушалките не ми се коментира изобщо.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Тед   
Дата:   14-07-16 12:25

Като велосипедист да спомена, че шофьорите видят ли ни - пазят ни. Заобикалят ни, на пеш.пътека ли сме - тотално зачитане.
Не е изключено някой да те помете обаче. То един ти стига.

Но пешеходците по ВЕЛОАЛЕИТЕ НЕ СА РАЗБРАЛИ, ЧЕ ТОВА СА ВЕЛОАЛЕИ, А НЕ ТРАСЕТА ЗА КРОС, ОТДИХ, ДЕТСКИ КОЛИЧКИ, РАЗХОДКА С БЕБЕТА, ПЕШЕХОДЦИ НА ТУМБИ, МЕСТА ЗА Р-р с ТЕЛЕФОН, ДЕЦА БЕЗ НАДЗОР, РАЗХОДКА С КУЧЕ, ХУВЪРИ, РОЛЕРИ и още куп други.
ОТДЕЛНО РОДИТЕЛИТЕ НЕ СА ВЪЗПИТАЛИ ДЕЦАТА СИ, а СЪЩИТЕ ИЗСКАЧАТ КАТО СКАКАЛЦИ пред теб на велоалеята, без да се огледат.
Има пеш.пътека, те вървят по велоалеята ... овце...какво да кажа..
Инциденти постоянно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-07-16 12:33

M.djorov кажи го на някой 11 год. пишлеме, че трябва да прочете правилника за движение.Пешеходците са малко в състояние на неволни участници в движението по пътищата.А какво значи да се оглеждаш и ослушваш смешно като сурикат на пешеходна пътека?! Незрящите и глухите да не пресичат ли? Пак казвам, за пешеходец не се изисква лиценз.Вярно, незнанието на законите не оправдава нарушителя, но как можеш да го втълпиш на дете, примерно?
Затова,не се правете на много отворените карачи, ами си отваряйте очите и ушите на 18, като наближите зебра.Кракът трябва да се махне от газта и да стои в готовност на педала за спирачка, наближавайки и преминавайки зебра!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: bo6o   
Дата:   14-07-16 13:05

"Но пешеходците по ВЕЛОАЛЕИТЕ НЕ СА РАЗБРАЛИ, ЧЕ ТОВА СА ВЕЛОАЛЕИ, А НЕ ТРАСЕТА ЗА КРОС, ОТДИХ, ДЕТСКИ КОЛИЧКИ, РАЗХОДКА С БЕБЕТА, ПЕШЕХОДЦИ НА ТУМБИ, МЕСТА ЗА Р-р с ТЕЛЕФОН, ДЕЦА БЕЗ НАДЗОР, РАЗХОДКА С КУЧЕ, ХУВЪРИ, РОЛЕРИ и още куп други.
ОТДЕЛНО РОДИТЕЛИТЕ НЕ СА ВЪЗПИТАЛИ ДЕЦАТА СИ, а СЪЩИТЕ ИЗСКАЧАТ КАТО СКАКАЛЦИ пред теб на велоалеята, без да се огледат."

Е те тука ще споря, защото ми е писнало от нагли колоездачи. Казвам го от името на бивш такъв, който скоро пак ще кара, като шофьор на кола, и като пешеходец.
От както почнаха да пищят като ощипани госпожици и да им се дават някакви права, 90% са решили, че са хванали дедо боже за шлифера и не зачитат нито колите, нито пешеходците. Точно като гейовете са станали. В неделя един такъв щеше да ме гази, щото видиш ли си кара по бордюра отделящ велоалеята от пешеходната, ама и аз пък си ходя там - неутрална зона... Лайното в последния момент ме заобиколи, като видя, че нямам намерение да се дърпам, като човек с предимство в случая на "ничията земя", и ме удари с кормилото. Има късмет, че не спря да се уяжда нещо...
Пак казвам - проходил съм на колело, но винаги съм уважавал всички други участници в движението. В наши дни, всички трябва с колоездачите да се съобразяват. Еми няма пък... [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Binjo_o   
Дата:   14-07-16 14:17

Правото на пеш. Пътека няма как да е абсолютно. Дори и така да е в западните държави , това ще е поредната крива краставица която ще поемем. Да не говорим че вече в сф. Има такива пеш. пътеки на които с лекота става диво задръстване заради 5 души които пресичат през интервал от няколко метра. Например до ректората там спокойно може да откараш и 5 минути, винаги някой пресича и е идеален пример за некоректноста и вродения говежди манталитет на българина.
Надули се и ходят едвам едвам, цел свят да види как могат да спрат 20 30коли

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-07-16 14:37

Тоз пък! Кви криви краставици та гонят, бе момче[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: m.djorov   
Дата:   14-07-16 14:42

написа:

> M.djorov кажи го на някой 11 год.
> пишлеме, че трябва да прочете
> правилника за
> движение.
Не знам закон в който малолетните и непълнолетните да им търсят отговорност за непрочитане, не знание на закона.
Виж от 18 нагоре вече трябва да са го прочели.

> Пешеходците са малко в
> състояние на неволни участници в
> движението по пътищата.

Волни, неволни - участници са. С всички права и задължения към това.

> А какво
> значи да се оглеждаш и ослушваш
> смешно като сурикат на пешеходна
> пътека?! Незрящите и глухите да не
> пресичат ли?

Не съм казвал нищо такова, може би се отнася за писането на друг.

Пак казвам, за
> пешеходец не се изисква
> лиценз.Вярно, незнанието на
> законите не оправдава нарушителя,
> но как можеш да го втълпиш на дете,
> примерно?

Пак казвам, децата не им се носи отговорност. Даже мисля из закона си го пише в ситуациите с деца, покрай училища и т.н водачите на МПС да са с повишено внимание. Когато става дума за деца отговорността се прехвърля повече към шофьора, а не детето пешеходец.

> Затова,не се правете на много
> отворените карачи, ами си
> отваряйте очите и ушите на 18, като
> наближите зебра.Кракът трябва да
> се махне от газта и да стои в
> готовност на педала за спирачка,
> наближавайки и преминавайки
> зебра!

Някъде съм написал нещо, което ти е създало впечатление че съм "отворен" шофьор?!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 14:42

fast_eyebrow

На който не му се живее - да слага слушалките и розовите очила и да си пресича както и където иска. Все някой ще го блъсне.

На който му се живее - да внимава. И не като сурикат, като цяло стадо сурикати ще се оглеждам...

И даже не става дума за ППЗДП, а за инстинкт за самосъхранение.

Гледаш колата идва засилена, ама не! Ти си си предимство! Ше мина аз по пътеката е.ал съм го в невъзпитания шофьор!

И после среща в ортопедията, вътрешното, неврологията... И защо?

Защото имаме дебела глава и огромно его...

Кому е необходима такава глупост!?!?

А слепите къде пише как пресичат? Там трябва придружител. Светофар със звуков сигнал. Все някой ще помогне на слепия да пресече.

Аз и на баби съм помагал, и на майки с колички. И съм спирал колите да минат 5-6 хлапета по-дребни...

Но ги гледам и как пресичат - като мериносова овца. Забили носове в краката си - нищо не ги интересува. Докато и отнемат предимството и се озове в болницата или на гробищата.

Толерантност и внимание трябва да има и от двете страни, иначе нищо не става...

PS: Вземи прочети закона, да видиш че И пешеходците имат задължения и права, т.е. изисква се да го знаят. А незнанието на закона не оправдава...



Публикацията е редактирана (14-07-16 14:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-07-16 14:55

Ебаси, като ви слушам, вече не се чудя, защо сме на едно от първите места по смъртност на глава от населението в Европа.Сигурно защото много философствате. ;)

Законът е категоричен-с предимство е пешеходецът на зебрата, шофьорът Е длъжен да му спре и да го изчака.Пешеходецът е в правото си да мине.Ако ще на челна стойка, със слушалки, с цвички, с маска за заваряване ако иска. Има закон и точно той не касае толерантност, а задължения и права. Всичко извън това са празни форумни дрънканици.Знаем мнозинството от пешеходците кои са-деца и пенсионери (които и недочуват и недовиждат добре). Никъде в правилника не е казано,че могат да пресичат само с придружител.

Едит:Законът си го чета най-редовно, че и на всеки шест месеца минавам обучение и листовки винаги с реално оценяване от автоинструктори, плюс курсове за шофиране и реагиране при усложнена пътна обстановка, че даже ми се и налага отвреме на време аз да го втълпявам. Свързано е донякъде с работата ми.Обичам да шофирам, шофирам по много. :)



Публикацията е редактирана (14-07-16 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: m.djorov   
Дата:   14-07-16 14:59

Е то и в закона пише да подаде сигнал с ръка и да се огледа и прецени може или не може. Въобще работата е такава, че зависи колко ти е кадърен адвоката и колко пари имаш да дадеш на съдията, че да реши кое от двете да вземе под внимание.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 15:04


Ето още един дето се е хванал за предимството си...

Аз не споря дали имат предимство - имат си го по закон! И трябва да им се осигурява!

Само обяснявам, че не може толкова безотговорно да лежиш на предимството си, защото рано или късно ще те отнесат...

И ще те отнесат заедно с предимството и с правото ти, но защото не си внимавал, и ако беше внимавал щеше да си без предимство но жив и здрав!!!

Защото е по-безопасно да се огледаш, отколкото да се доверяваш на вниманието на останалите. Освен това нищо не ти струва...

Сващаш ли или пак да обяснявам?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-07-16 15:06

Били ми казал, къде в закона си видял да:

"... пише да подаде сигнал с ръка и да се огледа и прецени може или не може. "

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 15:26

За ръка нищо не пише, но погледни чл. 113, ал.2 дали не трябва да се огледаш ...

А знаете ли че в жилищните зони водачите трябва да се движат със скорост не по-голяма от 20 км/ч в жилищната зона, а аз като пешеходец мога да използвам за движение, а децата – за игра, пътя в цялата му ширина.

Като се позовавате на Закона постоянно - ти ще дадеш ли на детето си да играе на пътя пред блока в жилищната зона??? Защото аз не бих му давал такива съвети...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Binjo_o   
Дата:   14-07-16 15:28

А къде в закона се обяснява как се познава кой ще пресече и кой не?
За това пък прилежно е записано да се движиш с скорост която ти позволява да спреш, както и да не искача внезапно било то на зебра или на кон съобразявайки се със скороста и дистанцията на мпс.[smilie3]



Публикацията е редактирана (14-07-16 15:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 15:35

Пише, но вас ви мързи да четете: Щом е стъпил на пътеката - значи ще пресича. Ако мога ще спра да мине. Ами ако не мога да спра - пръсне ми се спирачно маркуче и не мога? Дали му слагат табелка "Беше с предимство" на леглото в болницата...

Освен това не пише, че трябва да спирам - мога да намаля така, че да пропусна пешеходеца.

Да ама бабата ако се сети че си е забравила 5 ст. ресто в бакалията и на средата вземе да си рови в портмонето и я отнеса? В закона пише, че бабата няма право да се спира, ама тя не го е чела, или го е чела преди 40 г. И бабата при свети Петър, а аз при съдията, въпреки че не съм виновен...

Ето къде идва ред на толерантността за която пея цял ден?



Публикацията е редактирана (14-07-16 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 15:41


И още нещо - аз поддържам тезата, че всички трябва да се оглеждат - и шоферите, и пешеходците.

Гледам някоИ другари поддържат тезата, че само шофьорите трябва да се оглеждат. А пешеходците могат да пресичат като свещени индийски крави.

Това е изключително глупава и болезнена теза. Може да прескочите до близката болница и да се информирате от някой пострадал при ПТП на пешеходна пътека.

Питайте го още и дали ще пресича без да се оглежда следващия път...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-07-16 15:43

Детето ми играе пред блока. Децата се понаучиха да се пазят, ама и шофьорите в квартала се научиха да ги пазят.След като един съсед наду канчетата на двама карачи. По кварталите във Варна не е толкова опасно, но долу в "даунтаун" особено лятото е страшно.И много коли и много пешеходци.

А, на какво друго да се позовавам освен на закона?
Imitev,разбирам,какво искаш да ми кажеш, съгласен съм с теб, че човек трябва да разчита най-много на себе си,що се касае за лична сигурност.Разбира се,че пешеходците трябва да подхождат с нужното внимание,но бидейки стари хора,деца или възрастни,които нямат шофьорски умения и леценз, повечето пешеходци нямат най-рационалните реакции от гледна точка на един шофьор.
Не можем да затворим децата си вкъщи и никога да не излизат, затова трябва да ги пазим.На улицата твоето дете е и мое дете, ще го пазя,както пазя моето. Надявам се съответно на подобна реципрочност и от останалите хора. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: asahi   
Дата:   14-07-16 15:43

Антиви, гледам нещо асоциално го даваш. В смисъл не желаеш да се съобразяваш с правилата в социуса, а си държиш на предимствата, дадени ти в законните. Това не е добре нито за теб, нито за мен. Затова те моля:
Когато решиш да пресичаш вдигни лявата си ръка напред. Аз ще я видя, ще намаля скоростта и ще ти присветна с фаровете. Ако трябва ще спра. После, ако искаш, ми кимни или помахай за благодарност. И аз ще вдигна дланта си от кормилото. Така и двамата ще си доставим удоволствие от културното общуване. На теб няма да ти се изтъркат ставите, на мен няма да ми се изтъркат спирачките.

Съгласен ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 15:51


Аз децата ги пазя, ама Циганчето от съседния блок се надрусало и взело, че минало с пълна газ и премрежен поглед...

Затова моето дете не играе на платното.

Затова го уча - има ли АСФАЛТ и КОЛИ - задължително се ходи по края и се оглежда и ослушва. Иначе има голяма вероятност да не доживее до пълнолетие.

Ако живеем в квартал в Бяла държава - там може да играе ако иска на осевата линия. В квартала всички карат с 20, пълно е с легнали полицаи, кръгови движения, закривени улици за намаляване на скоростта на трафика.

Но тук зад блока ми върви автобус на всеки час. Просто няма как да стане [smilie3]

C'est la vie!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: asahi   
Дата:   14-07-16 15:58

Първо Златно правило за малки деца - преди да пресечеш стъпваш с двете крачета на бордюра. Едно до друго. После се оглеждаш, преценяваш, сигнализираш и там каквото ще правиш.

Второ Златно правило за малки деца - при пресичане вървиш със същата скорост, с която вървиш по тротоара. Не се дърпаш, не бягаш до отсрещния тротоар, не се влачиш след майка си.

И Общо Златно правило за всички участници в движението - трябва да имаш предвидимо поведение на пътя. На всички да е ясно какво ще правиш в следващия момент.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: 798099   
Дата:   14-07-16 16:11

Така е, но това не го пише в закона. Това се ВЪЗПИТАВА! А във възпитанието участват не само родителите, а и обществото, представлявано от учителите и служителите на Пътна полиция. Да не говорим, че е пълно с какви ли не НПО, които освен да протестират и дават изявления по медиите, не съм чул, нито видял да са сътворили нещо реално.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 16:21


Ще позволите да се намеся - във Възпитанието участват ПРЕДИМНО родителите. Останалите имат само помощна роля. Не може да чакаш НПО, медиите, учителите или полицаите да ти възпитават детето...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: 798099   
Дата:   14-07-16 16:26

Не съм казал нещо различно. Но след като от една възраст нагоре, детето ти е по-дълго време в училище, отколкото с родителите си, редно е и тази институция да има някакво отношение по въпроса. Което отношение да не се изчерпва само с поставянето на ограда и "легнали полицаи".

Изобщо, тази тема ми е "болна", точно защото съм родител. Не само "водач на МПС".

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: ombre   
Дата:   14-07-16 16:28

Фаста е прав, на зебра пешеходеца е с предимство винаги,а при завой, пака пешеходеца е с предимство,без значение има ли пешеходна или не,поне така ни учеха едно време,мислената линия м/у 2 тротоара е пешеходна,това само при положение,че колата завива,а за зебрата е категорично,шофера спира и пуска хората да си вървят,правят изкл.само такива дето имат от 2м.книжка и си мислят ,че всичко им е ясно.
Аз казах.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 16:32

На въпроса "Какво ще направите, ако видите малко зелено човече?"

Отговорили така:

60% - оставям пиенето!

30% - почвам да пия!

9% - отивам на психиатър!

И само едно малко момиченце казало:

- Ще пресека улицата!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: 798099   
Дата:   14-07-16 17:56

Баце, да внесем едно уточнение за "мислената линия". Вярно е, но само в кръстовище! Правилният термин е "по мисленото продължение на тротоара"[beer]

Преди малко, прибирайки се от работа, една кака отиваше да си пълни вода от чешмите пред Централна баня и, вървейки по платното срещу движението(!!!) най-нагло си пресече по диагонал там, където реши, че Й е най-удобно.

За завоя си абсЕлютно прав, ама не знам имаш ли идея колко малко водачи на МПС го знаят?



Публикацията е редактирана (14-07-16 18:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: антивик   
Дата:   14-07-16 18:01

asahi написа:

> Антиви, гледам нещо асоциално го даваш. В смисъл не желаеш да се съобразяваш с правилата в социуса, а си държиш на предимствата, дадени ти в законните. Това не е добре нито за теб, нито за мен. Затова те моля: Когато решиш да пресичаш вдигни лявата си ръка напред. Аз ще я видя, ще намаля скоростта и ще ти присветна с фаровете. Ако трябва ще спра. После, ако искаш, ми кимни или помахай за благодарност. И аз ще вдигна дланта си от кормилото. Така и двамата ще си доставим удоволствие от културното общуване. На теб няма да ти се изтъркат ставите, на мен няма да ми се изтъркат спирачките.
> Съгласен ли си?
[smilie10] [smilie8] [smilie11]
Алейййй!!! То чукча писател не читател. Абре, некъде по в началото го писах кат съм инвалид с патерици или па бастун и нося в другата ръка багаж /примерно кат днес 10 кила латекс/, коя ръка аджиба требе да дигна, че да ме видиш, че ще пресичам при положение, че съм баш на зебрата???[smilie11] [smilie2]
Да не говорим за някое лапе около 10-те години....



Публикацията е редактирана (14-07-16 18:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: антивик   
Дата:   14-07-16 18:14

Тъй като гледам може да се бистри до безкрай, кой крив, кой прав.
imitev , до някъде си прав за самосъхранението, но само до някъде[smilie3] , щот ние не сме дивеч в Африка и да се оглеждаме постоянно за хищници, то затова аслъ са измислени и законите, зада внесът някакъв ред.
И в този ред на мисли да запитам някой юрист или такъв де е свързан с правото и юстицийте, закона и конституцията абсолютна категория ли са или тълкувателна? Щот мен все ми се струва, че са абсолютна, но тук у нас са докараи до тълкуване и плащане. И винаги се тълкуват баш тези точки де не оттърват на някого.
Не помня вече колко пъти попитах с каква скорост се движат МПС-тата в населените места, да питам ли къде и как спират или паркират, а че на двойна непрекъсната директно въртят в обратната посока и минават в другите платна, че не им пука къде е спирка и къде не е и пак я превръщат в стоянка и паркинг. За случайте на движение в насрещното на магистралите дъли да се сещам.
Не казвам, че и пешеходците са по-стока и затова винаги съм казвал, че водача не трябва да носи отговорност ако смота някой де е тръгнал като овца там де няма пътеки и де е интензивно движението. Но па и пешеходеца трябва да си държи на правото кога е зебра пред интензивно движение и множество коли, с или без знак той си е в предимството да пресече.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: colorphoto   
Дата:   14-07-16 18:29

Вече всеки е шофьор.

С изключение на мен.

Стана ми любопитно,има ли тук и други като мен,дето не са изкарвали книжка?

Или ги е срам да се обозначат.....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   14-07-16 18:47


Антивик - ми ходете си като индийски крави, той Свети Петър ще ви даде безплатен вход за рая.

Аз през това време ще се оглеждам за "хищници"...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: антивик   
Дата:   15-07-16 05:53

colorphoto,
ами аз съм от тази порода, никога не съм имал книжка и кола.



Публикацията е редактирана (15-07-16 05:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: asahi   
Дата:   15-07-16 09:27

написа:
...
> [smilie10] [smilie8] [smilie11]
> Алейййй!!! То чукча писател не
> читател. Абре, некъде по в началото
> го писах кат съм инвалид с
> патерици или па бастун и нося в
> другата ръка багаж /примерно кат
> днес 10 кила латекс/, коя ръка
> аджиба требе да дигна, че да ме
> видиш, че ще пресичам при
> положение, че съм баш на
> зебрата???[smilie11] [smilie2]
> Да не говорим за някое лапе около
> 10-те години....

Абе ти май нямаш за цел да пресечеш безопасно. Даже май изобщо нямаш за цел да пресичаш. По-скоро искаш да си център на внимание със своето недоволство. Иначе не мога да разбера отказа ти от подадената от мен ръка.

Хубавото е, че инвалидът с патерица или бастун е имал време да премисли приоритетите си и да намери начин да пресича безопасно. Видът му е достатъчен, за да спра аз и болшинството от другите водачи.

Хубавото е, че едва ли ще си родител на десетгодишното детенце. Неговият родител ще го научи как да пресича.

И последно - това, което ти предложих, съм го правил и с куче. Намалих, мигнах му с фаровете и то пресече. Не ме поздрави, не го поздравих, но ми стана хубаво, че интелектът в природата победи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-07-16 10:19

Един приятел, американец ми беше на гости преди време и докато се разхождахме ме пита "Защо пешеходците при вас пресичат на бегом?" [smilie18]
Ако има възможност да прочете тая дискусия тук, шса гръмни сигурно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: papi   
Дата:   15-07-16 11:51

ами може би защото повечето закъсняват за работа [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-07-16 11:54

Или бягат за здравето си. Буквално :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: asahi   
Дата:   15-07-16 16:28

Защото си мислят, че са по-бързи от автомобилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: colorphoto   
Дата:   15-07-16 17:56

антивик: [smilie24] Досега сме само двама без книжки май.....

Не е срамно да се признае.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-07-16 18:03

Бягат инстинктивно, сработва инстинктът за самосъхранение. И си мисля сега,че ако в битието си, на човек често му се налага да подтичва или направо да бяга, за да опази анатомичната си или физиологичната си функционалност нормална, сиреч здравето и живота (но не за спорта), при нещо толкова банално, като пресичане на улица, то той не живее в нормално общество. Ако някой ме убеди в противното, ще съм доволен.Честно! :)
Досега не съм видял пешеходци да подтичват, напр. в Англия, щатите, Португалия, че съм изпадал в състояние на педестриация в тези държави и затова знам.



Публикацията е редактирана (15-07-16 18:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: mmjm   
Дата:   15-07-16 19:24


http://www.superdemotivator.ru/dem/demotivatory_637/2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: 798099   
Дата:   15-07-16 19:27

Тъпо!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: mmjm   
Дата:   15-07-16 22:01

Тъпо, ама вярно и за нашата губерня, а и с поправките, които се обсъждат, пешеходецът става 100% дивеч, ставаме първата страна в която пешеходецът няма да има предимство на пешеходна пътека.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: stoikovv666   
Дата:   16-07-16 00:21

Не мога да разбера шофьорите в България, всички бързат и никой не спазва ограниченията. Нагледах се също на изпреварвания. От година на година става по зле.

Пътувах от София до В.Търново, ужас, три пъти спрях да пропусна колоната която предизвиквах зад мен, а се движех с 20к над максимално разрешената[smilie10] Дори автобусите в населени места не спазват ограниченията.

Плачем за камери, това е решението на проблема. [shtrak]



Публикацията е редактирана (16-07-16 00:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   16-07-16 09:37

А моите наблюдения са че става по-добра ситуацията с всяка година. Все по-малко са идиотите...

Естествен подбор...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: ombre   
Дата:   16-07-16 19:14

Явка,надявам се да го знаят всички дето имат тескерата.Спомена се по горе ,че щеима дискусия за това,дали пешеходците да имат предимство на зебрата,е то ,ако там нямат къде,и как може в цял сват да е такъв закона,ние толкова години да учим курсистите на този закон и сега да го махнат евентуално.По голяма простотия няма накъде и не вярвам това да се случи,въпреки,че от бг тиквениците всичко може да се очаква,пример е ЦСКА,и сега УЕФА започва разследване как,защо и т.н.,че нап изгуби 14млн лв,даде всичко на гришата,който пък е следствен.Та в този ред на мисли не ме учудва и да го приемат.Онзи ден карам след един дето беше май с швейцарска регистрация/не помня/,на зебрата пешеходец аз спирам на 1м.от нея,а нашия закова поне 4-5м от зебрата,отзад веднага клаксон,че могло и тир да се нареди,но пича си изчака културно и тръгна като бял човек,без да оставя грайферите на асфалта.Това е разликата м/у нас и истинските европейци,освен на картата и в мисленото са такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   16-07-16 22:39

В Дупница, карам си там по някакъв булевард. Спирам на една пешеходна да преминат пешеходци, на следващата пак спирам и на третата се чува от задната кола: Ей, софиянец, много лошо ги учиш така!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Binjo_o   
Дата:   17-07-16 20:55

Автор: fast_eyebrow
Дата: 16-07-16 22:39

В Дупница, карам си там...


[cool] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   19-07-16 13:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: MrEdweird   
Дата:   19-07-16 13:47

На фона на всичката тая негативност желая да изкажа впечатлението си от шофьорите във Варненско последните...4 години?

Въпросното е, че забелязвам малко повече акъл спрямо това, което има на пътя. Идиотите ще си останат идиоти - но хората, които все пак спираха за пешеходци сега спират 1 метър по-назад, една идея по-незаплашително (знам, това не е дума) намалят при пропускане на пешеходец и просто някак си по-добре се отнасят с пресичането или поне аз с такова впечатление оставам. Може би има общо с това, че от година-две съм и активен колоездач и някак си друго гледам на нещата. Имаше един момент, в който искаш, не искаш ... няма как да не пропуснеш майката с количката по велоалеята като тротоара е разглобен и в купища пясък, но то и сега има още такива места, където настилката просто не е адекватна за движение с количка.

Иначе за мен цялата тема се свежда до три неща, които се отнасят за всички участници в движението, а именно: ползвайте си очите, ползвайте си мозъците, евентуално ползвайте и ръцете.

Също интересна тема е, защо ако по закон велосипедиста е длъжен да слезе от колелото и да го бута по пешеходна пътека, както е пред сградата на община Варна, където свършва велоалеята, от другата страна на кръстовището има светофар за велосипедисти като единствения начин да се мине е точно по пешеходната алея (ако не се заобиколи пешеходния остров като цяло, но велоалеята спира на пътеката, а не от страната).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: asahi   
Дата:   19-07-16 19:45

Какъв точно е въпросът ти?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   19-07-16 19:47

Мистерия.Има още няколко такива места.Едното ми казаха, че е до ВИНС-а.Sherbit ми го каза.
Евентуално,тези дето са правили маркировката са идиоти

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: MrEdweird   
Дата:   19-07-16 19:56

Колегата fast_eyebrow схвана. :)

Въпросът ми беше относно как така е забранено да се кара колело по пешеходна алея ако през най-централния светофар във Варна трябва да се мине точно така, ако имаме предвид, че има светофар за велосипеди точно над въпросната пешеходна алея?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Kalimas   
Дата:   20-07-16 14:23

Аз пък много се дразня от двуличието и егоизма.
Като си шофьор, ти пречат пешеходци и колоездачи.
Като си с колело - пречат ППС и пешеходци.
Като си пеша - ти пречат всички останали ( включително и някой бавно движещи се и блеещи пешеходци ).

За пешеходците - повечето са направо камикадзета. Един от многото случаи - учебния камион на дъжд (карах за C категория), на мен ми е зелено, той пресича на 5 метра след светофара ('щот не е на светофара, червеното не важи). Колко метра трябват на 8 тона за да спрат при хлъзгава настилка с 50км. в час? Добре че се сети та претича от средата та минахме половин метър покрай него (въпреки спирачките). И много други с леката кола, най-вече пресичащи на червено, изскачащи от храстите или пресичащи Цариградско на спринт.

За колоездачите - мисля че трябва да направят задължително книжка за колела - навършваш 16г. и изкарваш книжка или поне курс в училище, иначе никакво каране по пътищата. (Все пак тия колелета развиват скорости като мотопед и е нормално да се регулират и като такива). Да не говорим че използват маркировките и светофарите или по велоалеите, или по пешеходните пътеки, или по пътните платна, в зависимост кое им е по удобно (говоря за места където ги има поне 2 от трите), за да минат бързо.

За МПС-та няма да говоря че там е направо някакъв лек роман на Стивън Кинг.

Хубавото е че поне по мои наблюдения, последните години етиката и внимателното каране на пътя се увеличават. Все повече шофьори спират на пътеки, повече пешеходци пресичат внимателно, вече виждам и колоездачи да подават знаци с ръце при завой и спиране. Абе дано след някоя и година малцинството да са джигитите, а не нормалните.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: mmjm   
Дата:   20-07-16 15:49

Само в България, шофьорите се оплакват, че пешеходците са камикадзета, що ли при положение че сме сред най-внимателно пресичащите по обясними причини. Само тук чужденците получават доста голям стрес при първите си пресичания, абдалите си мислят, че са с предимство на пешеходните пътеки, каква заблуда...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   20-07-16 16:32

Детето само се блъснало

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: антивик   
Дата:   20-07-16 18:44

Kalimas написа:


.......................................
>
> Хубавото е че поне по мои
> наблюдения, последните години
> етиката и внимателното каране на
> пътя се увеличават.......................................[smilie3]

Само дето в последните години се увеличават и МПС-тата де се паркират там де не им е мястото и водачите нарушават правилника освен при движение и кога паркират, и тогава ходещите пеша се чудят от къде да минат. Та даже са принудени да маат по платното, а какво да правят майките с количките....[smilie8] за инвалидните колички хич ми се не мисли[smilie10]/следващия път доказано със снимки[shtrak].
Та въпроса май ще бъде дали бъга е в закона или в самите участници в движението[smilie11] [smilie10] .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   20-07-16 21:34

В населението е...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: m.djorov   
Дата:   21-07-16 09:39

написа:

> Само в България, шофьорите се
> оплакват, че пешеходците са
> камикадзета

Ами прочети пак обяснението горе как точно е решил да пресича пешеходеца пред камиона и ще разбереш защо е така. В Германия съм виждал да седи в 2 през нощта на празни улици и да чака зелено на светофара да пресече. Тук се пресича където падне. Това светофари, това пътеки са за някой да се намира на работа да ги прави, те не са за пешеходците да им каже къде и кога може да пресичат.
Ако си сваля картата от камерата в колата ще те затрупам с примери ежедневно как се пресича на метри от пътеки и светофарите. Бе 10 метра е от него, но не ходи там, а се навира между платната и гледа като заек във всички посоки. Любимите са ми бабички с бастунчета/патерици, които едвам ходят, обаче пресичат на червено. И като ги наближи кола- - ОООО чудо. Припкат да бягат, забравили болежките.
В понеделник псувах един дядо, помъкнал 5-6 годишното си внуче. Тоя малоумник, на 6 метра от светофара го караше да бяга през колите, които вървяха на зелено за тях. Не стига, че той е олигофрен, ми и детето ще утрепе.

Въобще цялата ни система е анархия и пешеходци, и велосипедисти, и автомобили. Обаче все шофьорите са виновни, нищо, че са 1 от 3 страни.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: MrEdweird   
Дата:   21-07-16 10:51

Еми хората винят това, което изглежда най-страшно и опасно като се чудят как да не винят себе си. И технически погледнато, да те блъсне кола като че ли по-често се оказва лошо за теб отколкото ако те блъсне друг пешеходец или велосипед, което естествено не означава, че шофьорът винаги е виновен ако се натресеш на капака му.

Макар че, ако съм честен, не срещам толкова често сентимента да се винят за всичко шофьорите, колкото може би се очаква. Просто ако някой шофьор сгафи, това се забелязва по-лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Binjo_o   
Дата:   21-07-16 19:20

Стига ругахте, това е просто отражение на самите нас и начин по който живеем. За това и казвам че супер идиотско да приемат евро нормите и за това. Просто си има правила и правила, ше се огледаш ще пропуснеш близките коли и минаваш.Какво се правите на по европейци от европейците?!
Кое друго ви е европейско че това остана, манталитета, начина на живот, доходите?!
Ай сиктир дет се вика на чис френски, да ви еба и европата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: mmjm   
Дата:   21-07-16 21:39

„Любимите са ми бабички с бастунчета/патерици, които едвам ходят“ Ти да не се подмладяваш? Всички сме тръгнали натам, колко ще стигнат е друг въпрос.
Живял съм в не-европейска държава, с население ориенталци като нас, въпреки това там отношението към възрастните е несравнимо с горната простотия и пешеходците биват изчаквани, където и както и да пресичат, спокойно и без псувни. Участник в движението, движещ се с 2 до 5 км\ч трудно ще изненада и не много опитен водач. Та така, продължавайте да се оправдавате със старци-камикадзета и деца дето така силно се блъскат в автомобилите ви, че си чупят ребрата, спукват далаците и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: mmjm   
Дата:   21-07-16 22:39

Кметът не е виновен, децата-камикадзета имат мноо слаби стомахчета.

„Разминавам се с училищния автобус и чувам някакъв удар в задната част на автомобила. И виждам паднало дете отзад. А джипът беше с роубари, знаете има едни железа. За лош късмет детето се удря със стомахчето в джипа. Шестгодишните деца казват, че имат много слаби стомахчета”, заяви пред NOVA Станислав Николов.
В момента Ивайло е с изваден далак и половин черен дроб, а инцидентът стана на 13-ти ноември миналата година пред двора на местно училище.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   21-07-16 22:51

Тия булбари на паркетниците трябва да ги забранят!Единственото, което могат да сторят е да натрошат порядъчно някой пешеходец дори при слаб удар.При силен удар в друга кола, всичките тия железа наломват най-вече паркетника, на който са монтирани. Пълна мистерия е за мен, защо си ги кичат ! Проблем с размера и ерекцията?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   22-07-16 00:25

Че те отдавна са забранени. На новите "жипки" са пластмасови или супер тънкостенни. Гънат се оъ вятъра...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   22-07-16 01:16

Верно ли са забранени?Не знаех.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: m.djorov   
Дата:   22-07-16 10:06

mmjm написа:

> „Любимите са ми бабички с
> бастунчета/патерици, които едвам
> ходят“ Ти да не се подмладяваш?
> Всички сме тръгнали натам, колко
> ще стигнат е друг въпрос.

Хайде като ме цитираш, поне да взимаш цялото изречение, а не да вадиш думи от контекста. Може ли? Чакай да ти сложа цялото изречени, цитирано частично от теб, че да ти светне какво точно говоря.
"Любимите са ми бабички с бастунчета/патерици, които едвам ходят, обаче пресичат на червено." Забележи пресичат на червено. Не на пътека, не някъде по улицата. На червен светофар.
Много избирателно цитираш. Аз говоря, че хора, които не могат да ходят, които вероятността да ги блъсне някой е по-голяма, заради трудната им подвижност, но въпреки това нарушават закона и правилника и минават на червен светофар, когато колите хвърчат на ЗЕЛЕНО за тях по светофарите, създавайки предпоставки за ПТП, с голяма вероятност с фатален за тях край. И после пак по вестниците - шофьор утрепа пешеходец. Звучи сензационно, продаващо, и никой никъде не споменава, че пешеходеца е самоубиец и заради него пак друг ще страда.

Заради това, че вече съвсем няма контрол и всеки си кара/ходи както иска си взех камерата. Знам, че не е законово доказателство, но съда може да реши да вземе заснето предвид, по свое усмотрение. Или поне на място катаджийте да решат кой е виновен наистина в спорни показания на двете страни.



Публикацията е редактирана (22-07-16 10:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   22-07-16 10:15

В града колите не трябва да "хвърчат". Сигурно често пъти на трудно подвижните хора им е трудно да изминат още 10 метра до светофара, а дори да го изминат, на повечето от тях не им достига времето да пресекат за периода на зелено. И всичко това в неблагоприятни и недружелюбни градски условия за тях, в това число, такива несъобразителни и нетолерантни шофьори като теб, които "хвърчат". За съжаление !



Публикацията е редактирана (22-07-16 10:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: m.djorov   
Дата:   22-07-16 10:23

Ехехехе, бил съм нетолерантен. Познаваме ли се? Возил ли си се при мен, карал ли си около мен? Убеден съм, на 80%, че карам по правилно и толерантно от теб.

Викаш трудно им е. Седи си на светофара и решава, че щом колите са на 30,40-50 метра може да пресече, нищо, че свети червено. Не ти говоря за случаи, когато ги хваща вътре в светофар, говоря когато стига светофар, вижда, че е червено и тръгва, понеже колите са някъде по-надолу. И това го прави не някой нормално здравчовек, които може да мине безопасно, макар и в нарушение. Говоря точно за трудно подвижни. Които тръгват да пресичат.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: victory13   
Дата:   22-07-16 10:31

Говориш глупости... Нали имаш камера, дай някой пример...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: m.djorov   
Дата:   22-07-16 10:35

Говоря глупости? Т.е аз не знам какво съм видял? Ти караш ли кола?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: victory13   
Дата:   22-07-16 10:37

Карам от 34 години... даже и преди това, ама хайде, там без документ, та няма как да ти покажа [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: Kalimas   
Дата:   22-07-16 10:56

Ето ви един пример за камикадзе-убиец от вчера:
За 30-40мин. ходене пеша(нямам камера на главата че да качвам клип [smilie3] ) се натъкнах на следния случай - Майка с количка пресече на червено. Дойде, видя че е червено и за по-пряко мина между спрелите коли, бутайки количката напред. Късмет, че колата която идваше я видя и спря и двоен късмет, че нямаше втора кола в съседната лента (обикновено е натоварено, разрешено е да има и има коли и там), че тя нямаше как да я види.
След 2 светофара - отново пресичане на поне 3 човека от различна възраст на червено.

Та пак казвам, етиката на пътя се отнася до всички участници в движението. От пешеходци и шофьори та до водачи на биологични единици. И наистина една част от тях са камикадзета и джигити, за които е по-важно ако успеят да стигнат някъде 1-2мин по-рано от това да стигнат.

Освен това до сега не съм видял глобен пешеходец или велосипедист. А лично според мен глоби за неправилно пресичащи родители, които в дадения момент водят децата си, трябва да са доста солени.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   22-07-16 10:56

" Убеден съм, на 80%, че карам по правилно и толерантно от теб."

Ма, разбира се! То всеки карач си мисли, че е по-добър от останалите карачи, аз поне не съм срещал, такъв който да каже, че зле.

Бъди щастлив, че не си трудно подвижен, и се замисли, дали ако следващия път видиш някой такъв човек, който пресича между "хвърчащите" коли, няма ли да е добре ти да спреш да "хвърчиш", да слезеш и да му помогнеш да пресече, че да не го блъснат.
Редовно го правя, спирам цялото движение, помагам на човека, той е оцелял, аз се чувствам добре и което е добре, никой не възроптава, няма дори един клаксон, което значи, че все пак у повечето шофьори има разбиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: imitev   
Дата:   22-07-16 12:35


Да се пресича на червено е малоумно. Да се кара на червено също е малоумно.

Да се пресича 3-4 лентова натоварена улица без светофар и пешеходна пътека е равносилно на каране на кола в пешеходната зона - ПЪЛНА ИДИОТЩИНА [smilie23]

И глупостта е еднаква - не са различно глупави каращият и пресичащият на червено :(

Както писах в началото - всички участници в движението не бръсна останалите за слива - и шоферите, и велосипедистите, и пешеходците, и полицаите и т.н.

Всички сме в кюпа...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: CDman   
Дата:   22-07-16 14:58

КАТ: Две катастрофи в София заради покемони

"Застанете на едно кръстовище и ще видите какво се случва. Близо 90 на сто от водачите използват мобилни устройства - телефони, таблети и лаптопи, пишат SMS-и, пращат имейли… А това са млади хора, без достатъчен опит като водачи. Такова разсеяно и безотговорно поведение води до минаване на червен сигнал на светофара, отнемане на предимство на пешеходните пътеки и най-много - неспазване на дистанция, от което често се предизвикват и верижни катастрофи", отбеляза Тенев.



Бъга вече е вирус [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: lamerko   
Дата:   22-07-16 15:14

Между другото какво стана с изпита на младежа, от който почнаха тези теми? Май повече не се е обаждал - не е на добре работата [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   22-07-16 15:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: lamerko   
Дата:   22-07-16 15:27

Поредната куха фирма значи... както и да е - ще чакаме включване :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към шофьорите -има ли бъг в законът за движението по пътищата или...
Автор: MrEdweird   
Дата:   22-07-16 16:08

"Освен това до сега не съм видял глобен пешеходец или велосипедист. А лично според мен глоби за неправилно пресичащи родители, които в дадения момент водят децата си, трябва да са доста солени."

За въпросните родители с деца, ако продължават така, животът ще им наложи най-високата глоба. За съжаление тогава и някой друг ще го отнесе.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »