Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: cvetanov95   
Дата:   12-07-16 22:35

Моля, модераторите да ме извинят, ако темата не е за форумът и да я изтрият, ако преценят за необходимо.

Накратко. Този понеделник ми е изпита по теория пред ДАИ. Днес си купих "Интерактивно учебно помагало за кандидат-шофьори. Започнах да го чета и когато решавах една листовка в официалният сайт Автоизпит се натъкнах на несъответствие между това, което се пише в правилата за движение по пътищата и един от въпросите в листовката. Прикачвам снимки.

От учебникът:

http://prikachi.com/images/775/8833775g.jpg



http://prikachi.com/images/838/8833838o.jpg



От сайта:

http://prikachi.com/images/838/8833838o.jpg

http://prikachi.com/images/774/8833774u.png


Наистина ли има грешка или аз не съм доразбрал нещо?!
Благодаря, фото съфорумци :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: cvetanov95   
Дата:   12-07-16 22:36

Извинявам се за грешката.

Снимка от сайта:
http://prikachi.com/images/845/8833845g.jpg




Публикацията е редактирана (12-07-16 22:37)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: cvetanov95   
Дата:   12-07-16 22:37


http://prikachi.com/images/845/8833845g.jpg

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   12-07-16 22:40

По принцип при кръгово кръстовище ако не е оказано друго, тия които вече са в него и отстояват отляво са с предимство. Не знам защо на интерактивното ти помагало го дават така - за мен червения си е с предимство (карам червен Нисан [smilie18] )
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: sveto92   
Дата:   12-07-16 22:45

И къде е несъответствието, щото аз не виждам такова? Огледай малко по-внимателно знаците и си припомни и "правило на дясностоящия" . Но , 10 пъти погледнах , да не би да недовиждам ... ама картинката е 1 към 1 с тази от теста :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: MarinY   
Дата:   12-07-16 22:49

При кръгово кръстовище няма "десностоящ". Предимството е на този, който е в кръстовището. Това е правило в цял свят и не се тълкува.
[beer]
П.П. "Българските варианти" да слагаш знаци навсякъде, просто причиняват объркване и катастрофи.



Публикацията е редактирана (12-07-16 22:50)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   12-07-16 22:49

Ела в Шумен - всички кръгови са на принципа на левия. И става доста забавно с тия, дето четат правилника :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: MarinY   
Дата:   12-07-16 22:51

Няма принцип на левия. Има влязъл и навлизащ в кръговото.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: rimohit   
Дата:   12-07-16 22:53

При кръгово кръстовище , ако имаш знак за предимство важи той . Тук в БГ ако няма знак за предимство , важеше до скоро правилото за дясностоящия. Дебатираше се да се променя закона и при липса на знак за предимство то да бъде на движещия се в кръга (както е по света ) Не съм сигурен дали го приеха обаче. Прегледах закона (доста набързо) и не открих поправка. Попитай инструктора си за най-сигурно!
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: MarinY   
Дата:   12-07-16 22:54

Тук, скритата уловка е, може би в показаното разделено движение направо и двупосочно в напречната посока. Т.е. може би единият път е "по-главен". Но при кръгово идеята е, че няма "главни".
Правилното е, че при "кръгово, не трябва да има знаци или те да са само триъгълникът, че навлизаш в кръстовище без предимство.



Публикацията е редактирана (12-07-16 22:57)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   12-07-16 22:55

maps

завърти на всички входове на кръстовището и обмисли знаците... и ще осъзнаеш, че тия, които са вътре и са отляво ВИНАГИ са с предимство, без значение от кой вход влизат. От 4 или 5 кръгови в този град - всички са така. Всъщност на много места съм го забелязал това "обръщане" - практически навсякъде, без София, където всъшност избягвам да посещавам (а и нямам работа) :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: alex070707   
Дата:   12-07-16 22:57

Това да не е някоя нова промяна в закона? Винаги съм знаел, че тези, които са вече в кръговото, са с предимство.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   12-07-16 22:59

От 20 години съм шофьор - правилника сега няма почти нищо общо с тогавашния... на човек със стаж и малко разум да не се прави на състезател му трябват 6-7 знака общо взето - другото си идва отсаме :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: MarinY   
Дата:   12-07-16 23:00

Стига с това "предимство на левия". Обърквате хората с неотмененото правило за десния.
В кръгово това не важи. Има "влязъл и навлизащ".
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   12-07-16 23:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: ceco   
Дата:   12-07-16 23:03

Няма никакво противоречие - жълтият е с предимство като дясностоящ по отношение на червения, в случая кръстовището е нерегулирано (липсва знак "Пресичане на път с предимство"). Ако го имаше, както е на дясната картинка от учебника, тогава жълтият трябва да даде предимство на червения.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: Twingo   
Дата:   12-07-16 23:06

И аз забелязах това и е наистина странно, но когато го няма знакът за навлизане в кръстовище без предимство, навлизащия е с предимство. Едва ли има такова кръгово в България, така че си свиркай [beer]



Публикацията е редактирана (12-07-16 23:07)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   12-07-16 23:06

ceco: по мое време обаче тия, кито бяха вътре в кръгово си имаха предимството без значение от знаците. Може и да са го променили, но за мен тази ситуация не е правилна, да не говорим, че е предпоставка за сериозни задръствания на цялото кръстовище :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: i_v   
Дата:   12-07-16 23:09

При нерегулирано кръстовище важи правилото на дясно стоящият, кръговото кръстовище не прави изключение.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: MarinY   
Дата:   12-07-16 23:09

Цецо, но има знак "кръгово", което те поставя в положение - навлизащ без предимство.

Класически пример за ситуация, измислена за да избереш "правилния" нарушител, който ще даде повече. [smilie3]

Защо говорите за нерегулирано кръстовище, след като има знак "кръгово"?



Публикацията е редактирана (12-07-16 23:11)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: i_v   
Дата:   12-07-16 23:18

Знака за кръгово ти оказва в каква посока да се въртиш(да не вземеш да се врътнеш на обратно), не регулира предимството в кръстовището.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: jingov   
Дата:   12-07-16 23:20

Ако няма знак, да грешката е вярна/току що проверих/ демек ако няма знак/№1/ се приема, че дясностоящият или автомобила извън кУлелото е с предимство . Да тъпо е , но явно не са приели промените и поне не са отразени. Голяма бъркотия и в този закон .

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: d.s   
Дата:   12-07-16 23:21

Бьг няма, по-скоро учебника е грешен. Аз наскоро взех изпита и правилото си е че който е в крьговото е с предимство. Не знам какви учбници четете, но и логиката е така. То дефакто всеки ти излиза отдясно на крьговото, демек този който се вьрти кога ще излезе [smilie10] [smilie18]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: alex070707   
Дата:   12-07-16 23:22

Такам, след справка с приятели, помагало и ЗДП....това си е нерегулирано кръстовище и навлизащият е с предимство ако липсва знак. Такова кръгово е имало единствено на Руски Паметник в София преди ремонта, понастоящем никой не можа да ми даде пример за друго такова кръгово. [cool]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: i_v   
Дата:   12-07-16 23:24

Това всъщност мисля, че винаги си е било така. За да няма инциденти и близки срещи [smilie18] обикновено винаги ги регулират(дори, когато в кръговото си без предимство).

П.П.
Като гледам, ако направят листовки на 10 години, движението по пътищата доста ще олекне [smilie5]



Публикацията е редактирана (12-07-16 23:27)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   12-07-16 23:35

Ти ся нямаш ли си друга работа да кълнеш...
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: i_v   
Дата:   12-07-16 23:44

Хахаха lamerko, ако има предвид мен, не кълна, просто констатирам [beer] (ако няма да шофираш)

П.П.
И внимавай с кръговите в Шумен, ако има коли с не Шуменска регистрация
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   12-07-16 23:46

Ооо, с тях е забавно - веднага ги надушваме и без да им гледаме номерата [smilie18]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: i_v   
Дата:   12-07-16 23:48

Хаха, като да ползваш мигач в турция(май и в другите арабски страни) [smilie5]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: MikeDimit   
Дата:   12-07-16 23:49

Кръговото кръстовище се решава като обикновено. Другото са уловки. Ако нямаш знак за предимство разглеждай кръговото кръстовище като огънати поредица от т-образни кръстовища. Т.е. ако навлизаш имаш предимство пред тези вътре, освен ако няма знак, че си без предимство. Ако си вътре си длъжен да дадеш предимство на влизащите.
Най-горните примери са верни. На първата скица е сбъркана само статуята :-)- правилото за дясно стоящия. На втората имаш знак, че си без предимство. Така че кротуваш. Успех!
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: MarinY   
Дата:   12-07-16 23:53

Самият факт, че тълкуваме, а и има различни мнения, означава, че законът е куц или по-скоро прилагането му.
Когато се кара кола, ситуацията не се "тълкува".
[beer]

П.П. Представих си ситуация в 3-4-5 лентово кръгово (има ги), а аз зяпам за триъгълен знак по пресечките, за да разбера, с предимство ли съм или не. [smilie10]



Публикацията е редактирана (12-07-16 23:56)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: MikeDimit   
Дата:   12-07-16 23:58

Абе не е куц, просто е като габровски гащи :-). Като си полагах изпита бяха с предимство тези в кръговото. После у софийско с прословутите кръгови на паметника Левски и Руски паметник, дет никога не бяха на един режим, един ден ме светнаха за това, че кръговото вече не е изключение, а просто поредица от т-образни.
[beer]
Иначе ако са платната повече от едно става весело и по белите държави си слагат маркировка на платната...и можеш да се въ-ъ-ртиш докато се замаеш. Ама пак си важи правилото за десния.
П.С. Освен у островитяните - те нема станат ора!



Публикацията е редактирана (13-07-16 00:01)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: rimohit   
Дата:   12-07-16 23:58

Никой не тълкува. Има закон и там си го пише. Просто имаше внесено предложение за промяна на предимствата на нерегулирани кръгови кръстовища, което явно не се е приело. В същия пакет си спомням и други предложения. Масово се избагва проектиране и строителство на нерегулирани гръгови кръстовища поради ред причини.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   13-07-16 00:07

Проблема е, че при по-големи кръстовища с по-натоварено движение последната ти грижа е да гледаш знаците. В моята си практика с кръговите - на практика всички те са регулирани така, че тия които са вътре да са с предимство (както всъщност си беше едно време). Ама ако трябва да се оправяш на едно омазано кръстовище по знаци - най-малкото ще отнесеш доста свирни и псувни (пак от опит [smilie18]). Просто практиката НАЛАГА някои промени, които се обличат според текущите закони с безумна поредица от знаци и ако си от друго място - става зруково-ликсическо шоу :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: ceco   
Дата:   13-07-16 00:08

lamerko, напълно съм съгласен, че е тъпичко това правило, не са го измислили добре. Теоретично, едно нерегулирано кръгово може много лесно да се задръсти ако на всичките му входове се съберат опашки от коли и никой не е склонен да си отстъпи предимството. Но така е в правилника (на изпита няма да го питат какво е по-рационално, а как е по правилник), така и е написано, няма противоречие между картинките и текста.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   13-07-16 00:09

О, за изпита е ясно... радвам се, че не съм на неговото място в момента [smilie7]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: asahi   
Дата:   13-07-16 00:17

Много теоретизирате, а малко четете. Това го прочетете внимателно и не го забравяйте:

В България има 3 типа кръгови кръстовища:
1. С предимство на тези вътре. Указано е със знаци.
2. С предимство на влизащите. Указано е със знаци.
3. С предимство на единия поток. Указано е със знаци.
Съществува и частен случай, при който кръговото е регулирано със светофарна уредба.

Общото и в трите случая е едно - гледайте знаците.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: rimohit   
Дата:   13-07-16 00:22

Тоава направо е за без коментар.
Праща по дяволите една камара проекти и трудове за проектирането на кръговите кръстовища :)))
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: asahi   
Дата:   13-07-16 00:26

Праща или не - това е действителността в България. След 6-700 000 км шофиране такива са ми наблюденията.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 01:12

Мога ли да си кажа и аз "скромното" мнение ?? Първо- от многото примери и постове не мога да разбера какво и къде е несъответствието [smilie5] А правилото ПО ЗАКОН Е - навлезлият в кръстовището (разбирай в кръговото) е с предимство !! Независимо от това дали е дясно или ляво стоящ !! Мога да дам стотици примери и ситуации !! Накратко - ако си вече в кръга си с предимство ! А ако чакаш да влезеш в кръга - си без предимство... Единственото кръстовище, което беше тотално объркано и против всички правила беше на "Руски паметник" в София, но... то беше регулирано със знаци !!!! При положение, че няма друга маркировка (вертикална или хоризонтална) важи правилото за предимство на влезлия в кръга ! За справка - вадя си хляба с това :) Наздраве и успех на изпита [smilie5] [beer]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: papi   
Дата:   13-07-16 01:16

cvetanov95 написа:

>
> http://prikachi.com/images/845/8833845g.jpg

>


тъй като това е нерегулирано кръгово важи правилото на десностоящия

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: papi   
Дата:   13-07-16 01:21

какво значение имат знаците като много малък процент в бг ги спазват

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   13-07-16 01:22

А защо пропускате кръговото на входа на Търговище !!! То е регулирано напук на всички правила - в угода на софиянци ! Спазва предимството на околовръстния път ,така че софиянци да не спират като пътуват от Шумен за София !!! И така половината кръгово е с предимство ,а другата без предимство !!!![smilie5] [smilie10]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: papi   
Дата:   13-07-16 01:29

написа:

> А защо пропускате кръговото на
> входа на Търговище !!! То е
> регулирано напук на всички
> правила - в угода на софиянци !
> Спазва предимството на
> околовръстния път ,така че
> софиянци да не спират като пътуват
> от Шумен за София !!! И така
> половината кръгово е с предимство
> ,а другата без предимство !!!![smilie5]
> [smilie10]


не ставай смешен,само софиянци ли минават по този път ?!

тъй като пътя от варна към софия е международен то той е главен.,следователно предимство имат тези ппс което се движи по главния път



Публикацията е редактирана (13-07-16 01:36)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   13-07-16 01:33

Пътувам много /из България де / И друго такова не съм виждал !Даже и чужденците се чудят !
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: lamerko   
Дата:   13-07-16 01:45

Абе те и чужденците не доумяват как може да ти светне зелен сфтофар при завой надясно (наляво) и да засечеш пешеходците отсреща, които също са на зелен светофар... това на натоварени кръстовища :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 01:47

Това със засичането с пешеходците го има на 90% от светофарите :)... (поне в София)..
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: LUBOMIRHRISTOV   
Дата:   13-07-16 01:54

Ами да го направят като лудия /аз така му викам/ светофар във Варна !
Спира всички коли и свети зелено за всички пешеходци във всички посоки!
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 01:59

Хора, не подвеждайте човека !!! В кръгово няма правило за дясностоящ, ако не регулирано изрично със знак , светофар, или друга, допълнителна маркировка !!!! Единственото правило е за предимство на движещия се (навлязъл) в кръга !!
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: test1011   
Дата:   13-07-16 02:09

ох боже.. изтрий темата и не се излагай, не съм чел коментарите но ще обясня тъпизма ти - знака за кръгово е кръгъл и е задължителен знак който ти казва какво е движението - кръгово - тоест нищо повече , абсолютно същото е като знака за задължително движение на право - пак трябва да пропуснеш тези които са ти от дясно нали (не че има как да стане в кръгово но все пак) ? и пак си с предимство спрямо тези които са от ляво - В КРЪГОВОТО НАПРИМЕР ? НО когато имаш знак за без предимство - пропускаш тези които са от ЛЯВО (кръговото) и това е.. на кратко - знака ти указва задължителната посока на движение НИЩО повече, без един знак за предимство си е просто едно нормално кръстовище с кръгово движение.. какво не можете да разберете ? когато има знак за без предимство - колите вътре са с предимство и това е - изчаквате ги да минат и тва е. В България може всички кръгови да са направени така тези вътре да са с предимство но имайте едно на ум като излизате извън България. :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 02:19

[smilie5] пак "мега" мнения ....Интересно другите "нормални" кръстовища с какъв знак са указани [smilie8] ...Та като финал бих препоръчал на автора на темата да разгледа внимателно ЗДП (закон за движение по пътищата)...Всякакви други материали като готови отговори на листовки, книжки, сайтове и прочие са под съмнение :).. И пак повтарям (потретвам) - в целия НОРМАЛЕН свят - в кръгово движение (ако не е изрично регулирано с допълнителна хоризонтална или вертикална маркировка) важи правилото за предимство на движещия се (навлязъл) вече в кръга !!!!



Публикацията е редактирана (13-07-16 02:27)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 02:31

Интересно понятие - Знак за без предимство [smilie5] .....
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: test1011   
Дата:   13-07-16 02:33

да - указва, че се движиш по път без предимство .. знаеш ли как изглежда или поне какъв цвят е ?
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: penco   
Дата:   13-07-16 06:47

Определено, има хора, които не са преглеждали на диагонал поне 1 страница от закона. Никога не е имало правило за предимство на движещия се в кръгово. Има и знак, указваш края на пътя с предимство- жълто-бял квадрат, поставен на кестерме с черна черта напреко.В нерегулирано кръстовище важи правило за десния, което никога не е имало идея да се отменя, ама то от листовки такива неща не могат да се научат...
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: 798099   
Дата:   13-07-16 08:33

Прочитайки темата "от кора до кора" разбирам защо катастрофите по кръстовищата са толкова много.
Винаги съм се учудвал колко много от шофиращите не знаят за "правилото на дясностоящия" в нерегулирани кръстовища! Както се учудвам на опитите на някои колеги тук да придават измислени от тях значения на пътните знаци.

http://www.shofior.com/road-signs

Както се вижда от линка, триъгълникът, обозначаващ кръгово движение, се класифицира като "Предупредителен пътен знак за опасност". В същия сайт можете да видите кои са пътните знаци, обозначаващи предимство.
Коментарите за бъгове в правилника са чесане на клавиатурите. Да, в ППЗДП, както и в закона има какво да се пипне, но основните неща са написани съвсем ясно. По мое мнение, това е един от малкото закони в БГ, който не допуска кой знае какво тълкуване.

Само за справка, имам шофьорска книжка от 1974 година, така че приказки от сорта "едно време беше така" не ми минават.

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: MikeDimit   
Дата:   13-07-16 08:50

Объркванията стават от понятието навлизащ в кръстовище. Сега, какво значи навлизащ? Ако съм на 30-50 метра от кръстовището и карам с 50 навлизащ ли съм? Ами не , не съм. Ако съм от дясно и пъпля с 10км/ч или съм спрял да се огледам, а тези от ляво карат с 50, кой е с предимство? От къде точно правия път става кръстовище? От 1метър или от 20? Или май от знака дефиниращ движението.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: penco   
Дата:   13-07-16 09:17

В Закона е дадена дефиниция за кръстовище. Може да се прочете от там.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: bocodage   
Дата:   13-07-16 09:25

Мда. Кръговото е крастовище като крастовище. Ако няма знаци показващи кой път е с предимство и кой не е, десностоящия трябва да влезе в погото с кубинките напред, пък каквото сабя покаже. В БГ обикновено има знаци показващи, че движението вътре в кръговото е с предимство. Относно бъговете - пълно е по учебниците, листовките и софтуерите с "печатни" грешки. Преди години имаше листовки на "Зелена вълна" в които, няма значение какъв беше въпроса, но отговорите бяха:

1) Да
2) Не
3) Трамвай


До автора на темата (с най-добри чувства) - да питаш във фото форум за правилника за движение е като да питаш във форума на хлебарите как се върти дървена купа на струг. Може някой да го е правил. Сигурно доста хора са гледали как се прави. Повечето ще имат теория, но никой не е квалифициран за това. В твоя конкретен случай има правилник, написан черно на бяло, но никой не го еня за него, за това го игнорираме и както баба казва - с бога напред и ние след него...
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: sigmadelta   
Дата:   13-07-16 09:27

В страната , напоследък е модерно да се изграждат кръгови и се махат светофарите. Не виждам логиката за правилото на дясно стоящия да е в сила и на кръговото. Тогава за какво ги изграждат ? Задръстванията ще са в самото кръгово. Ако в кръговото се включват 6-7 улици, всички са ми дясно стоящи как ще мина през цялото кръгово?
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: rimohit   
Дата:   13-07-16 09:32

Именно за това всички новопроектирани кръгови кръстовища са РЕГУЛИРАНИ
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: i_v   
Дата:   13-07-16 09:54

То е очевидно, че много хора не виждат логика в правилника за движение, по тази причина и движението по пътищата е в тва състояние [smilie2]
Правилника е създаден с цел, да не се налага логиката да решава.
Иначе при катастрофа, полицаят щеше да събере потърпевшите и да им спретне един дебат [smilie18]

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: mamata   
Дата:   13-07-16 10:04

Един спор без смисъл. Какво е по света и колко е куц закона в този случай няма никакво значение.
"Този понеделник ми е изпита по теория пред ДАИ." - ето това е, което има значение.
А за изпита ти трябва да показаното за правилно право на дясностоящия.
Всичко останало е чесане на езиците тука. Истината е в това:
Автор: lamerko
Дата: 12-07-16 22:59

От 20 години съм шофьор - правилника сега няма почти нищо общо с тогавашния... на човек със стаж и малко разум да не се прави на състезател му трябват 6-7 знака общо взето - другото си идва отсаме :)


lamerko [smilie24]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: Kateri4oka   
Дата:   13-07-16 10:07

Според моя кратък опит предимство имат таксиметровите шофьори, розовоти коли и по-нахалните. Разбира се затова и гледам в Пловдив всеки ден стъкла от сблъсъци на кръговото на панаира....



Публикацията е редактирана (13-07-16 12:55)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: CDman   
Дата:   13-07-16 10:26

Грешка няма.

http://prikachi.com/images/775/8833775g.jpg



Ляво - жълтия идва от еднопосочна улица и е дясностоящ на червения. Няма знак указващ, че пътя по който се движи
е без предимство (белия триъгълник) т.е. с предимство е жълтия.

Дясно (и сайта)- жълтия се движи по път на който има знак, че е без предимство (въпросния триъгълник) т.е. независимо, че е дясностоящ е на път без предимство и предимство има този в кръговото.

http://prikachi.com/images/775/8833775g.jpg

http://prikachi.com/images/774/8833774u.png

По темата - отделете време да научите добре листовките, вземете си изпита и после действайте по правилото
" Аз знам, че имам предимство, но онзи отреща дали знае ?" т.е. по-добре да изчакате да видите дали другия спира, а не да разчитате, че ще спре.

Успех [smilie24]

п.п. Бъг има с вмъкването на картинките май [smilie11]

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: m.djorov   
Дата:   13-07-16 10:30

В нерегулирано кръстовище, дясно стоящия е с предимство. По закон, правилник, разпоредби. Ако няма знаци, влезналия в кръговото чака. Цяла Турция са така. Както съм свикнал да има знаци, хубаво щяха да ме отнесат първия път.
Тука явно масово не си знаете правилника.
Ще използвам случая да припомня, а може би и да науча някои, че в Т-образно кръстовище, ако пак няма знаци кой е с предимство, трябва да се съобразявате с това има или няма кола идваща от перпендикулярната улица, ако ви е от дясно. Такива простотии като аз съм направо и т.н не важат. Тия измислици може да ги е имало някога, сега закона е ДЯСНОСТОЯЩИЯ е с предимство, ако ще и от космоса да идва.


Чл. 103. На кръстовище, на което няма сигнализиран път с предимство:
1. водачът на нерелсовото пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна. От същото правило се ръководят помежду си и водачите на релсовите пътни превозни средства;

Дали е Т образно, кръгово, триъгълно, пирамидално, на точки кръстовище - това е положението.



Публикацията е редактирана (13-07-16 10:38)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 10:38

Разбира се,че в при не регулирано кръгово кръстовище важи правилото на дясностоящия. Миналата седмица щяхме да се бием с един, който щеше да ме удари отзад, защото преди да направя ляв завой при зелен светофар, спрях да пропусна пешеходците, на които също им светеше зелено. Теорията на юнака беше,че при ромбоидна или квадратна пешеходна пътека, тогава пешеходците нямали предимство.Сиреч, били редно да ги сгазиш едва ли не. Такова безхаберие е животозастрашаващо,бе!

Да питам сега, колко от вас знаят, кой е с предимство, когато два движещи се един до друг автомобила се преустройват в съседна лента и трябва да си пресекат пътищата си (по възможност без да се ударят)-този, който ще минава в лявата или този,който се преустройва в дясната? Защото в големите градове това често се случва и виждам,че и в тази ситуация масово колегите шофьори издават некомпетентост в "маньовърите" си и понякога бедните им майки го отнасят вербално съвсем незаслужено.Е понякога и заслужено,че са дарили света с такива говеда.
Та кой е с предимство? :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: Myth   
Дата:   13-07-16 10:41

Пичовееее, няма никакво значение, че кръстовището било кръгово, това не го прави по-различно от всяко друго кръстовище. По принцип ВСЯКО кръгово кръстовище е регулирано (и слава богу, че като ви чета ...) Все пак ако НЕ Е регулирано то си важи както при всички останали кръстовища правилото на ДЯСНО СТОЯЩИЯ и никога не е било иначе. НИКЪДЕ в закона за движение по пътищата не пише, че е различно за кръговите кръстовища.

Синият знак за кръгово движение не променя нищо, кръстовището си остава нерегулирано по отношение на предимството и след като е нерегулирано, се действа според правилника за нерегулирани кръстовища. Точка по въпроса.

Това същата работа когато двама се движат в две съседни ленти единия трябва да се престрои в дясната лента, другия в лявата и давмата са си пуснали мигача и масово се отговаря, че тоя в лявата лента бил с предимство, смях.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 10:44

Щото лявата била "по-бърза" [smilie18] Аз такова обяснение съм чувал
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: m.djorov   
Дата:   13-07-16 10:45

Тука чета, някои колеги от както са взели книжки не са проверявали правилника. А го промениха мнооого. Аз например скоро също разбрах, че вече пешеходните пътеки са с изравнен статут - т.е и зебрата и другата пешеходеца е с предимство. Едно време зебрата беше с предимство на пешеходеца, а прекъснатата просто маркираше място където пешеходците могат а пресичат улиците без да са в нарушение. Говоря за това когато е в средата на улица или булевард, а не на пресечки. Там си важи, че е продължение на тротоара. Но вече са еднакви. Та случката горе на @fast_eyebrow сигурно е била с човек като мен, който не си е опреснил информацията. Макара, че ако е на светофар, на кръстовище пешеходната пътека съвпада с идеята за продължение на тротоара и винаги и преди и сега трябва да се спира.
Иначе при разминаването на лентите - отново е дясно стоящия автомобил. Скоро го гледах като казус това и затова ми е пресен спомена от правилния отговори :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: Myth   
Дата:   13-07-16 10:49

@fast_eyebrow [smilie18] [smilie18] [smilie18] Писали сме едновременно и сме писали едно и също [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: 798099   
Дата:   13-07-16 10:50

Автор: fast_eyebrow
Дата: 13-07-16 10:44

Щото лявата била "по-бърза" [smilie18] Аз такова обяснение съм чувал

Бе ти не си и аз не съм, ама това си е масово!!! Хеле пък ако става дума за "голям, черен джиБ"[smilie18].

Аз съм чувал и твърдения от рода: "Улицата е с предимство, защото АЗ се движа по нея!" [smilie2]

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 10:53

Ако имаме кръстовище с четири "стопа", кой има предимство?
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: m.djorov   
Дата:   13-07-16 10:56

Най нахалния.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: CDman   
Дата:   13-07-16 10:58

Тц.

Тоя с патлака - Пловдивчани знаят [smilie5]

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 11:00

[smilie18] Газов тапешник
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 11:01

Добре че у нас нямаме такъв тип кръстовище,ще се избием. :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 11:19

test1011 по една случайност знам и цвета му, и как изглежда, че дори и как се нарича :) На всичко отгоре имам книжка от 1981 г. :) , и имам толкова изминати километри, колкото косми нямаш на главата си [smilie5] В допълнение ще вметна, че по една случайност от няколко години това ми е и професия :) Всеки божи ден карам м/у 150-250 км. в градски условия..(разбирай - бакшиш съм).. [smilie5] Все поназнайвам туй, онуй [beer] Все си мислех, че много хора се правят на разбирачи само в шофирането, но се оказва, че и много се правят на такива и по отношение на познаване правилата за движение и тяхното прилагане [smilie5]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   13-07-16 11:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 11:24

Извинявай, ама точно доста от бакшишите най-безобразните шофьори
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 11:28

И все са "прави",щото "бате от 30 год. имам книжка, минал съм толкова км, колкото косми нямаш по ташаците". Точно такова изречение съм чувал от бакшиш.Казах му че си бръсна ташаците, така че си беше абсолютно прав човекът. За космите. :)



Публикацията е редактирана (13-07-16 11:28)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   13-07-16 11:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 11:30

Бъркам яйца, бъркам бетон, бъркам и в ... абе прав си,често бъркам. ;)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   13-07-16 11:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: jigsaw   
Дата:   13-07-16 11:37

Добре де, приоритетите за предимство на пътя са ясни. За какво е чуденето?

1. Регулировчик
2. Светофар
3. Пътни знаци(от група Б)
4. Пътна маркировка
5. Принципът на дясностоящия
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 11:38

Това за "бакшиша" го споделих с една единствена цел.. Вероятно знаете, а може и не (не знам), че за да се практикува тази професия вече се държат изпити и то доста сериозни :) Естествено, че има хора които си ги купуват, както има и такива които си купуват и книжки :) Всичко е индивидуално...Колкото до космите на ташаците аз написах "косми по главата си".. Ако някой смята главата си за ташаци - негова е волята [beer]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 11:39

Jigsaw,ами един бакшиш и един катаджия, дотук не са съгласни май с това :)

Roburt48, твой колега ми го каза, явно това с космите и километрите са някакъв вътрешнозаводски лаф на бакшишите



Публикацията е редактирана (13-07-16 11:41)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   13-07-16 11:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 11:47

jigsaw перфектно си ги е написал :) .. И това е правилото ! И тъй като в тази тема на снимката (илюстрацията) има задължителен знак за кръгово движение, правилото за дясностоящия не е валидно :) А на другата илюстрация има и знак Б1, който така или иначе задължава да се пропуснат автомобилите с предимство... Простичко е :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: jigsaw   
Дата:   13-07-16 11:52

В този ред на мисли, като продължение на предишния ми пост...На лявата картинка имаме ситуация от точка 5. На дясната картинка имаме ситуация от точка 3. Толкова. Всичко е ясно.

За да не бъда разбран погрешно, ще го поясня.

На лявата картинка, жълтата кола е с предимство, защото е дясностояща(точка 5) и липсва знак от Група Б(точка 3), който изрично да отменя правилото на дясностоящия(според точка 5).

На дясната картинка, жълтата кола е без предимство, защото има знак от Група Б(точка 3), който изрично отменя правилото на дясностоящия(точка 5)

Синия знак указващ кръгово движение е от Група Г и няма отношение към определяне на предимството.

fast_eyebrow
Виждам, че има някакви спорове за едно или друго, но всъщност нещата са пределно ясни относно въпроса на колегата cvetanov95



Публикацията е редактирана (13-07-16 12:04)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: m.djorov   
Дата:   13-07-16 11:53

@roburt48 от както си взел книжка, чел ли си закона след това? Защото видях, че и такъв съвет даваш. Но ти направи ли си го? И сега обясняваш, че и хора возиш. Горе съм ти цитирал ЗАКОНА - ако не е указано със знаци предимството е на дясно стоящия, пък ти ако искаш и 300 врътки в колелото да си направил преди това. Твоите свободни съчинения не важат. Дал съм пример и за страни дето няма знаци и как е там. Горе споменаха и за Шумен - явно така са решили, да няма знаци.
Това колко км си минал ама нищо не значи, мен тъста ми работи от години като шофьор - я инкасо, я разносна търговия и в градско и междуградско. Сигурно има над милион км навъртяни. Но на Т образно засича. А 20 метра като стигне до х образно и пак има кола като тази на Т-образното от дясно спира. Че била с предимство. Още не може да ми каже защо в единия случай спира, в другия не. Ама и той като тебе философ, с 1000 години книжка и милиарди навъртени километри и вече бил знаел. Докато не претрепете някои, все знаете.

Като даваш съвети за четене на закони, поне ги спазвай и за себе си.

BTW, като обяснявате как в целия свят вътре в колелото бил с предимство, вие обърнали ли сте внимание, че 100% колелото е регулирано със знаци? Слагат знака за пресичане на път с предимство.
Само, че говорим тук за не регулирано кръгово.Каквито са например в Турция.



Публикацията е редактирана (13-07-16 12:00)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: imitev   
Дата:   13-07-16 12:01


Ако има само знак кръгово кръстовище са с предимство тези които ще влизат в него (от дясно са!).

Затова при нужда допълнително се регулира със знаци Б1 „Пропусни движещите се по пътя с предимство!", които отнемат предимството на влизащите в кръстовището и го дават на движещите се вътре в него.

В Русе има няколко кръгови кръстовища, като това на центъра беше регулирано със знаци Б1 (за удобство на тролеите), а останалите не.

След няколко десетилетия на катастрофи поради неграмотност на водачите, регулираха и останалите по подобен маниер и сега към всички кръгови се подхожда еднакво.

Което е удобно и за приходящите от други градове, които не знаят правилника.

А за бързатавежда с 4 стопа - това е хамерикански маниер. Тръгва този, които е спрял първи на стопа. С него гарантират ниска скорост в кварталите, където няма трафик. Гледа масово започнаха да правят кръгови кръстовища на тяхно място. Няколко пъти по-висока пропускливост имат, като пак намаляваш, но не е нужно да спираш...
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 12:02

Приятелю, ако си следил правилно и коректно постовете в темата, а не само собствените си [smilie5] ще си забелязал, че поне 2 или 3 пъти изрично написах че : ПРИ КРЪСТОВИЩЕ С КРЪГОВО ДВИЖЕНИЕ, КОГАТО ТОВА Е УКАЗАНО СЪС ЗНАК !!!!!! НАВЛЕЗЛИЯТ ВЕЧЕ В КРЪСТОВИЩЕТО (В КРЪГА) Е С ПРЕДИМСТВО....Умейте да четете бре хора :) (преди да хейтвате по възможност) [smilie5] ...
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-07-16 12:04

Със знак е ясно. То уж и без знак трябва да е ясно :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 12:06

Ако няма знак за кръгово движение (и какъвто и да било друг знак или маркировка) - тогава вече е правилото на дясностоящия :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: badweather   
Дата:   13-07-16 12:15

Рядко пиша в теми, но не мога да скрия потреса си от невежеството, което цари сред шофьори, че и гордеещи се с невежеството си и хвалещи се с бакшишлък [smilie2] И тези същите возят ваши близки и роднини... винаги съм знаел, че българския шофьор е относително невеж, но чак за толкова елементарни неща е брутално. Чудя се, дали уважаемият професионалист с повече километри отколкото косми би застанал с трите си имена и твърденията си?

И за да дам все пак някакъв смислен принос, няма никаква разлика между кръгово движение с 3-4-5 изхода или просто прав път с 3-4-5 десни отбивки. Законът е абсолютно ясен по отношение на специални правила за движение в кръгово, а именно - такива липсват. Всичко останало е в невежите глави на хора, чието право да сядат на лявата предна седалка трябва да бъде отнето!

В заключение, пътен знак Г12 е от групата на задължителните предписания. Той констатира наличието на кръгово движение и е задължителен, защото кръговото движение съществува пред знака и не може да изчезне по желание на шофьора. И понеже хората, които са писали законите може би не са предполагали, че кръговото движение е непостижима абстракция за мисловните способности на гордите таксиджии, са преценили знака да е констативен, а не предупредителен за опасност. Затова е в синьо кръгче с бял кант, а не в бяло триъгълниче с червен. Едит: А29 не се слага "на" кръгово, а преди него, за да предупреди бързащите да не се качат в кръга отдалеч както обикновено става с ТИР-аджиите на голямата торта до гр. Бяла. Те и те имат много километри и много косми.

Все пак, за брутално-невежите, които са и брутално-убедени в себе си, ето актуалният ЗДвП:

http://lex.bg/laws/ldoc/2134649345

В браузъра си имате един бутон долу в ляво, на който пише Ctrl. Натискате го с кутре и с произволен друг пръст натискате буквичката F. После пишете думичката "кръг" и търсите какво споменато има с тази думичка в закона.

Ето и знаците, за тези, които не са ги виждали...

http://www.shofior.com/road-signs



Публикацията е редактирана (13-07-16 12:24)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: bobyn   
Дата:   13-07-16 12:17

Направо ми идва да се гръмна, като чета какви шофьори има по улиците ни! Не че не ги виждам всеки ден на живо, ама тука по презумпция уж би трябвало по-интелегентни хора да пишат...
Колега roburt48, има два знака за кръгово (или аз поне за толкова знам), като единия е предупредителен (А29), а другия просто указва посоката на движение в кръговото (Г12). Би ли уточнил (1) за кой от двата става въпрос в твоето твърдение и (2) да посочиш къде в правилника за прилагане на ЗДП е описано това, което така любезно си написал с главни букви?!
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   13-07-16 12:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: jigsaw   
Дата:   13-07-16 12:22

roburt48
Колега бъркаш! Знака за гръгово Г12(Група Г), единствено указва посоката на движение в кръговото и нищо повече! Единствено знаците от група Б определят предимството и отменят правилото на дясностоящия. Жълтата кола е с предимство на лявата картинка, не защото се движи по път на който е поставен знак Г12(за кръгово), а защото е дясностояща и липсва знак от Група Б. И да го има този знак Г12(Група Г), и да го няма, ВИНАГИ жълтата кола от лявата картинка ще е с предимстово!
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 12:22

Подкрепям Лиончето [smilie5] [beer] Да ти кажа с право ни/ги нападат...80% са събрани от кол и въже и за нищо не стават/ме [smilie5].. Както и във всяка една друга професия между впрочем :)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: CDman   
Дата:   13-07-16 12:27

Проверете си знанията.

https://avtoizpit.com/listovki



Успех [smilie24]

 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: mamata   
Дата:   13-07-16 12:32

roburt48
Просто кажи "сбърках", бе човек. Не е толкова страшно.
Е, ако можеш, де. Щото и това не е работа всеки. И за нея си трябват ташаци, били те с косми или не.
Ако не можеш, дръж си на твоето. Не вярвам някой от четящите тук да бъде изненадан.

[smile]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 12:36

ПРЕДПОСТАВКИ ЗА КОНФЛИКТИ В
МНОГОЛЕНТОВИ КРЪГОВИ КРЪСТОВИЩА
В еднолентовите кръгови кръстовища действията на
водача са сравнително ясни, опростени и се свеждат до
две основни правила: 1) Да осигури предимство на
движещите се в кръга; 2) Веднъж навлязъл в
кръстовището, да се движи около централния остров в
посока обратна на часовниковата стрелка и при достигане
на желания изход да се отлее от платното за кръгово
движение (допуска се, че водачът е с предимство при
циркулиране и няма конфликти с входящи МПС).

П.П. за справка http://www.spik-bg.org/doc/articles/roundabouts_traffic_man2.pdf

Аз казах [smilie5]
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: Myth   
Дата:   13-07-16 12:57

Какво има да кажеш ти, когато закона го казва, ама не ти си знаеш твоето.

Автор: roburt48
Дата: 13-07-16 11:47

jigsaw перфектно си ги е написал :) .. И това е правилото ! И тъй като в тази тема на снимката (илюстрацията) има задължителен знак за кръгово движение, правилото за дясностоящия не е валидно :) А на другата илюстрация има и знак Б1, който така или иначе задължава да се пропуснат автомобилите с предимство... Простичко е :)


Синия знак за кръгово кръстовище НЕ ОТНЕМА или НЕ ДАВА предимство на никого, той е по-скоро информативен знак, но е в групата на задължителните които са задължителни защото УКАЗВАТ посоката на движение ПРЕДИ или СЛЕД знака, тоест задължен си да спазиш обозначението на знака ПРЕДИ ИЛИ СЛЕД него (според знака) в случая ЗАДЪЛЖИТЕЛНО движение в посока обратна на часовниковата стрелка, след знака. Самият знак Г12 е обозначен единствено като знак за "Кръгово движение" НИКЪДЕ не пише, че ти дава предимство вътре или извън кръговото движение.

НИКЪДЕ в закона не пише, че вътре в кръговото си с предимство, ако няма знаци указващи това. В текста който си цитирал (допуска се, че....) допуска се, ама може и да не се допуска има си закон за тая работа, щото се допуска, че кръстовището е и регулирано.

По-горе са ти написали кратко ясно и точно:

Автор: jigsaw
Дата: 13-07-16 11:37

Добре де, приоритетите за предимство на пътя са ясни. За какво е чуденето?

1. Регулировчик
2. Светофар
3. Пътни знаци(от група Б)
4. Пътна маркировка
5. Принципът на дясностоящия


Ама ти пак се напъваш, знака за кръгово движение НЕ Е от група Б.

При липса на знак от група Б и пътна маркировка позволяваща ти да навлезеш в кръстовището, се прилага принципът на дясностоящия.

И така този който е вътре в кръстовището ще трябва да спре и да пропусне навлизащия в кръстовището. Някой из постовете също беше написал можеш да разгледаш кръговото като поредица от Т-образни кръстовища.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: roburt48   
Дата:   13-07-16 13:24

Ще си замълча тактично :)...
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: Myth   
Дата:   13-07-16 13:26

Автор: roburt48
Дата: 13-07-16 13:24

Ще си замълча тактично :)...


И най-добре, защото ако продължиш да пишеш просто ще продължиш да се излагаш. Всъщност няма и какво да напишеш, закона е ясен.
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: Myth   
Дата:   13-07-16 13:29

Всъщност ако не може да ми посочиш КЪДЕ В ЗАКОНА ПИШЕ, че вътре в кръговото си с предимство, когато то е нерегулирано, заповядай.

Също така, може да ми посочиш къде пише, че знак Г12 "Кръгово движение" ти дава или отнема някакво предимство, също заповядай.

Има си едни други знаци за тая цел.

И за да не е така работата за спора само ако направиш горните две неща, обещавам да ти пратя бутилка уиски.



Публикацията е редактирана (13-07-16 13:31)
 Re: Въпрос към шофьорите - бъг в законът за движението по пътищата.
Автор: cvetanov95   
Дата:   13-07-16 13:33

Съжалявам зс предизвиканите страсти от темата. Затварям я, макар и малко късно. Понеделник ми е изпита и трябва да науча едва ли не вскчко, според мен и много ненужни неща.

На всеки е ясно, че законът в БГ не се спазва, а и винаги можеш да дадеш 20 лв и да минеш тъй (за жалост :(. )

Направих си следният извод: законът е закон, който не винаги се спазва. Задължително е да го знае нормалният човек и да кара внимателно, защото едва ли Бай Гошо от Враца знае че трябва да даде предимство на нерегулирани кръгово кръстовище.

Та. Ще карам и основната ми цел е да остана жив (и цял също) :d

Благодаря на всички за поясненията. Лек ден ;)
 

 Авторът е затворил собствената си тема.