Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: deadmau5   
Дата:   23-06-16 01:26

Здравейте, всички!

Нов съм във форума и не съвсем [smilie3]
Имах регистрация тук преди години, но не помня нито никнейма си, нито пощата с която съм се регистрирал, така, че се наложи да се регистрирам пак. Чета от около половин година мненията тук, но не съм се включвал до сега. Теоритично съм подкован добре, но сега ми трябват конкретни мнения по моя конкретен въпрос. А то е да ми кажете с какви обективи да се сдобия, така, че да съм ОК за снимане на рожденни дни, събития, фирмени партита и сватби (реда е случаен).

Започнах да градя система наново, след като преди 2-години продадох тялото си Nikon D300 и три обектива, които имах тогава, като мислех, че съм приключил с фотографията, но уви не бях...
Живея в чужбина и скоро възнамерявам да се опитам на местно ниво да извършвам самостоятелни услуги по заснемането на най-важните моменти при нас хората, като в началото това ще са най-вече близки и познати, приятели на приятели...и така докато се почувствам ОК, че да започна и с директни клиенти.

Мисля, че разбрахте смисъла и нещата, които замислям. Остава да кажа с какво разполагам до момента, а вие да дадете своите мнения - какво ще ми е строго необходимо за целта.

Значи от скоро имам следното:

Nikon D750
Nikkor 24-70mm f/2.8G
Nikon 20mm f/1.8G
Nikon 85mm f/1.8G
Светкавица Nikon SB-910

Мислите ли, че ми трябва още нещо и ако да какво е то (като техника), освен разбира се опит и увереност? [smilie3]

Имайте предвид, че не разполагам с неограничен бюджет, така, че ако ми препоръчате още нещо, което да закупя, то тряба да е силно належащо, без което няма да мога да мина на една сватба да речем!

Предварително благодаря за хората, които ще споделят мнение и по моя въпрос! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: mihalo   
Дата:   23-06-16 03:23

Техниката ти е от най-добрите, доколкото съм в час. Според мен имаш нужда най-вече от "асистент", човек който да ти помага когато бързо трябва да сменяш обективи, да изтича да подреди нещо в "кадъра", да речем диплите на роклята, пречещ глупав роднина и т.н... Мисля, че ще ти потръгнат нещата, разумно пишеш, та затова така заключавам :)) Пък после, като потръгне бизнесът, втори асистент - да държи по-мощна светкавица отстрани. И да не обърнеш внимание сега, ще се убедиш в последствие, че съветът ми не е съвсем глупав :)) Успех! :)))

Редакция: Винаги се намира някой за чирак, може от съседната улица да е, пък дори намясто - въпрос на комуникация е, и изобщо техниката далече не е решаващият елемент. Според мен "решаващият елемент" е да изобретяваш според случая и момента.

Втора редакция: :))) Малко неграмотно съм писал, но това е въпрос на лека форма на дислекция :Ь



Публикацията е редактирана (23-06-16 04:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: horrible   
Дата:   23-06-16 05:29

Ми при тази техника налична, да се задава въпроса: предложете ми обектив за... Купи си литература малко!

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: Hotoshop   
Дата:   23-06-16 06:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: e-mil   
Дата:   23-06-16 07:34

Автор: deadmau5
Дата: 23-06-16 01:26
"... ако ми препоръчате още нещо, което да закупя, то тряба да е силно належащо..."


Силно належащо е да се откажеш от безграничната вяра в техниката и да си намериш резервно тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: MikeDimit   
Дата:   23-06-16 08:55

и батерии

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: horrible   
Дата:   23-06-16 09:18

Не е петък... и не е петъчна темата... НО! Защо му е на човек ФФ при условие, че не знае какво му е необходимо "за репортажна и събитийна фотография"... [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: muza7444   
Дата:   23-06-16 09:34

Защото това е Боби лъвчето. А той никога не знае какво иска.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: realnoncho   
Дата:   23-06-16 10:09

Аз при тези обективи и фулфрейм бих допълнил с нещо по-дълго. 85мм не би ми било достатъчно понякога. Или може би второ по-евтино кроп тяло на което 85-цата да дава зрителен ъгъл като на ~130мм обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: victory13   
Дата:   23-06-16 10:37

Изказът няма нищо общо с онзи елемент[smilie18]

Съгласен съм с Нончо, в добавка за мен един твърд 35 или 50мм е задължителен. Понеже 35 са по-скъпи, 50/1.4 е идеален.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: kvakioh   
Дата:   23-06-16 10:43

50/1.4 в случая наистина и може би още едно тяло...

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-06-16 10:48

Hotoshop [smilie23]
Такова тъпо изказване не бях чел отдавна в този форум, ама може би щеше да не е и толкова смешно, ако беше обяснил защо се е набутал човека с никона, според богатия ти професионален опит и разбирания [smilie3]

Сега по темата не знам как е в чужбина, но в БГ много се тачи, като допълнение към това, което имаш Nikkor 70-200/2.8VR и за сесии и за събитие, където действаш малко прикрито, от далече... Макар, че е трудно да не те забележат с такъв топуз. Въпреки всичко смятам, че ако въобще имаш нужда от нещо допълнително, то може би това би била моята препоръка или както Нончо е казал 85-цата на второ кроп тяло. Ще следя темата с голям интерес, дано само "умните" съвети не се увеличат [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: БОБИ-ЛЪВЧЕТО   
Дата:   23-06-16 10:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-06-16 11:07

Хрумна ми още една идея, ако искаш да отпадне варио обектива - можеш да си вземеш една Sigma 35/1.4 Art и с 20,35,85 си екстра!!!
А това, че не е Боби този път е очевидно по стила на писане!

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: JXT   
Дата:   23-06-16 11:44

Вземи си един 70-200/2.8, още една светкавица, синхронизатори (да можеш да палиш двете светкавици без да са закачени на апарата), резервни батерии за светките и фотоапарата, няколко сд карти, след което се научи да ползваш техниката бързо и правилно и действай. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-06-16 12:04

Това със светкавиците е отживелица, от времето когато техниката не държеше на високо исо и не е имало достатъчно светлосилни обективи (второто е под въпрос, но нека да кажем не достатъчно достъпни такива). В днешно време, ако можеш да направиш по-натурални снимки на естествена светлина - толкова по-добре! Ни една светкавица, нито система от такива ще ти даде визията, обема и дълбочината на образа сравнено с такъв на естествена светлина или дори нормална светлина! Разбира се понякога без светкавица не може, но колкото по-малко се използва - толкова по-добри кадри и визия! Справка: снимките на Бони Бонев [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: lamerko   
Дата:   23-06-16 12:14

14-24/2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: alex070707   
Дата:   23-06-16 12:20

Според мен най-удачно ще ти е второ тяло в случая. Ако не ти трябва по-дълго от 85мм, то обективите са ти предостатъчни, но за сватби второ тяло е задължително!

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: i_v   
Дата:   23-06-16 14:33

Тук направо си става тенденция, каквото и да попита някой….да го нахокат здраво… по петъчно му и да го пратят на гугъл…[smilie5]

Като гледам как човека си е подбрал наличната техника, не е като да не знае какво му е необходимо. Явно пише, за да събира идеи….. от тук на къде.

За да не съм съвсем офтопик(въпреки, че не съм про…. а просто си разсъждавам):

Резервни батерии и карти е задължително(винаги 2x налични, спрямо количеството което по принцип ти трябва). Д750 има 2 слота, аз бих заредил и двата с 2 големи карти, да пише в паралел и още 1-2 резервни комплекта.

Резервно тяло(може и евтино….може и втора употреба….може и кроп), тъпо ще е да довършваш работа на събитие с телефона, може да забележат.

Втора, а защо не и трета светкавица( е може и да не са sb910, а по-малките братя), също и отражатели. С никонския wireless, може да се сътворят чудеса(аз както казах не съм про….но имам 2 flash-a и честно казано ги ползвам по-често на светло в wireless режим на HSS, от колкото на тъмно…. не знам дали светкавиците са отживелица….ако са.. не си вземай)

Обективите са си супер.
Евентуално 35 и/или 50, аз лично бих си взел 50 1.4, а след време и 35 . По нататък 70-200 2.8…е има и тамронски вариант с VC( може и 50-150 ф2.8, мисля беше сигма, или някой 100-135-ца твърд..зоом би било по-универсален), може да ти пасне( мое си мнение….но 85мм на FF понякога идва леко късо…..все пак си зависи от човекът зад визьора.
Според начина на снимане е възможно да ти липсва и нещо като 14-24/2.8 или 16-35 …май беше другият широк никонски… но ако бях аз (пак казвам …не разбирам много)…. 20мм на FF са си идеални за широко( е за пейзажи 14-24 е по харно…..със сигурност…ама там пък има един тамрон…дето май е по-добре).

Е… дори и да си накупиш всички препоръчани обективи в темата, в крайна сметка ще се окаже, че някой не ги ползваш и ще ги разкараш, ама това само ти можеш да си го установиш [smilie5]

Успех![shtrak]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: demiman   
Дата:   23-06-16 15:53

И това което имаш е предостатъчно ... аз на твое място бих продал 20-цата и бих взел едно д7200 /д500 още по-добре / за 85цата [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-06-16 16:22

Що пък да я продава demi? Човека сякаш има възможности :)
Не е ли по-добре само да добави D7200/D500 и ще има:
D750+20+24-70
D7200/500 + 85 и работата заспива [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: demiman   
Дата:   23-06-16 16:24

Разбира се, че повече е по-добре ... ма да не каже, че само гледаме да го набутаме [smilie5] [smilie3] Освен това всичко ще е приготвено ... нема да се чуди сега с това ли ... с онова ли [smilie7]



Публикацията е редактирана (23-06-16 16:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-06-16 16:28

Е да, в тов ред на мисли имаш право - с два обектива, без да сменя ще е лесно да врътка само телата :)
Ама една 20-ка дава доста интересна визия, а и за груповите е полезна. Аз от както видях ревюто на Бони с 20-ката хептен се уверих, колко е полезно да имаш тоя обектив под ръка :)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: demiman   
Дата:   23-06-16 16:35

Абе имаме ... ма ако навия 24-70 чакай да се сетя, че имам и 20ка [smile] разбира се говорим за това което иска да снима човека.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: koleto.spasov   
Дата:   23-06-16 16:44

Аз бих взел още едно тяло, за да не стане засечка [smilie5] А при 2 тела 24-70 [smilie23] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: colorphoto   
Дата:   23-06-16 18:20

24-70 е задължителен за такъв жанр.

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: deadmau5   
Дата:   23-06-16 18:32

До тук в мненията ви преобладава препоръката за второ тяло. Не съм против, щом казвате - ще се вслушам, така или иначе си го мислех като вариант, но за по-натам. Явно ще изпреваря събитията и ще взема едно D7200 като второ тяло, D500 много ми хареса като спецификации, но едно, че не мога да отделя почти троен бюджет сравнено с D7200 (което и втора ръка мога да взема дори), второ, че не мога да преглътна лесно идеяда да имам кроп тяло, което да е по-скъпо и да превъзхожда фул фрейма ми. D750 e чудесно тяло смятам, в повечето ситуации ще бъде водещо и основно, така, че кропа ще ми е по-скоро като бекъп и за снимките с 85-цата. Смятам и така ще се получат нещата.
Не мисля да се разделям с никой от обективите ми, може само да добавя един варио обектив за кропа, но това ще е чак след като се уверя, че имам силна нужда от такива дължини (над 85мм, съответно ~125mm при корп).
За светкавиците стои въпорса по същия начин - ще добавям при нужда, но наистина искам да опитам само с наличната или изобщо без светкавица.
Сега има ли смисъл, при наличните стъкла (припомням 20/1.8, 85/1.8 и 24-70/2.8) да добавям друг твърд като Sigma 35/1.4 Art например, с което след време да стане основен обектив за събития и да ги разменям с 20/1.8 при необходимост, а на второто тяло 85/1.8? Как мислите?

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: alex070707   
Дата:   23-06-16 19:41

Много зависи от стила ти на снимане, на мен лично по-малко от 35мм и повече от 85мм рядко ми трябват, но има много хора хора, които мъкнат 16-35, 24-70, 70-200 и един макро обектив за събития и определено го намирам за резонно.
За второ тяло нищо не ти пречи да вземеш един D610 или дори D700 на старо.



Публикацията е редактирана (24-06-16 00:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: demiman   
Дата:   23-06-16 20:08

За да си сигурен ти трябва вариото което имаш ... за 35ца има време ... ако задобрееш ... а и да дойде това време тогава никого няма да питаш ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: JXT   
Дата:   23-06-16 22:18

Автор: PhotoBo
Дата: 23-06-16 12:04

Това със светкавиците е отживелица...


Баце, така е, ако можеш се стреми да правиш снимки без светкавици, но ако искаш да си сватбен фотограф, на който може да се разчита, трябва да имаш в чантата светкавици, за да си подготвен за всяка ситуация!



Публикацията е редактирана (23-06-16 22:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: PhotoBo   
Дата:   23-06-16 22:21

Не успорвам, баце. Аз не изключвам светкавиците от сватбената фотография, даже ако не беше цитирал само началото на поста ми, щеше да стане ясно, че при необходимост си треа [smilie5]

Понеже ме подкачи на баце, та саках да та питам убав ли е лебО? [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: bvo   
Дата:   24-06-16 06:20

Да споделя и аз моя опит с репортажите... не ми е голям опита, ама не е и малък, не снимам всеки ден репортаж, но от 2014 до сега имам около 350 отразени събития.
Две тела, на едното 24/1.8 или 35/1.8; на второто 85/1.4 или 70-200/2.8
За всеки случай си мъкна и нещо широко, мъкна и една сб910, както и 50/1.4
Авторе, обективи имаш според мен, трябва ти второ тяло!

Отговори на това съобщение
 Re: Предложете ми обективи за репортажна и събитийна фотография!
Автор: BXMarkov   
Дата:   24-06-16 10:20

Както доста колеги казаха, само едно резервно тяло ти трябва. Комплекта ти е чудесен и нищо повече не ти трябва, обективите се допълват чудесно и дори някой от тях да откаже, с другите два можеш спокойно с две тела да си довършиш ангажимента. Примерно 24-70 отказва, 20+85 ти покриват всичко, 20 отказва, 24-70+85 е ОК, ако 85 откаже, 24-70 на 70 го замества успешно. Не губи време да мислиш за техника, концентрирай се върху бизнеса и започвай.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »