Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Осветление за фото?
Автор: bestlap   
Дата:   03-06-16 20:01

Здравейте, накратко обмислям скоро да отворя фото студио, и вече избрах принтери,компютър,обзавеждане и т.н и дойде време до избор на осветление [smilie18] накратко за начало ще се снимат паспортни снимки и евентуално фото сесии на деца/семейства покрай празниците. Ще се радвам на някой бюджетен съвет, който да върши работа като за старт и да не най-ниско качество [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: st-photo   
Дата:   03-06-16 21:05

Здравей нещо от тези зависи от бюджета ти

http://dynaphos.com/product/1/168/2058_craftline_gs-900_-_studio_lighting_kit


http://dynaphos.com/product/1/168/2059_craftline_gs-1200_-_studio_lighting_kit


http://dynaphos.com/product/1/169/2774_speedster_qt-2000_studio_-_studio_lighting_kit

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: colorphoto   
Дата:   03-06-16 21:44

Зависи и от размерите на помещението.

Като чета първия пост ми се струва че вторите два комплекта биха били изхвърляне за начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: iliyanb   
Дата:   03-06-16 22:00

colorphoto, имаш ли някакъв опит, за да твърдиш?
Съмнявам се някой с опит да избере светкаваца според рамер на помещение. Ние всички се стремим да държим осветлението възможно най-близо до обекта, без значение от неговата мощност.
От моя скромен опит:
Не подценявайте размера на студиото, особено когато имате намерение да снимате повече от един човек. Говоря за снимки различни от тип паспортни.
Мощността на светкавиците е от изключително значение заради това, че използването на една висок клас светкавица на по-слаба мощност дава възможност за по-бързото й презареждане. Нещо което със сигурност ще липсва при по-маломощната. Иначе всички изброени биха свършили работа за стандартен, че и голям размер студио. Не всички биха издържали сериозно натоварване.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: colorphoto   
Дата:   03-06-16 23:18

Илиан,заяждаш се персонално и после отдолу пишеш почти същото.[smilie3]

Ти не разбираш какво студио има предвид питащият явно.

За паспортни портретни снимки иска човека,после ЕВЕНТУАЛНО за деца,пък родителите на си падат да им светкат в хлапетата на макс.

В повечето студиа какви комплекти си видял?

Ама нали трябва да покажеш на форума че ТИ имаш опит със супер-дупер мощно обурудване.....

Нормалното общуване изискваше да пишеш че според теб е нужно да има предвид по-мощните комплекти и както се аргументира по-горе,няма лошо да пишеш и че от опит го казваш.

Ама да започваш поста си с въпрос към мен,какъв опит съм имал,предвид че не те интересува е тенденциозно и бутва темата да се обясняваме двамата,а на нас това ни идва отвътре.[smilie2]

Толкоз от мен.



Публикацията е редактирана (03-06-16 23:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: iliyanb   
Дата:   03-06-16 23:38

Ми нямаш опит, що се обиждаш? Паспортни снимки? Ще ме заболи корема от смях. Кога се снимал в студио? Не кога си виждал студио, а кога си снимал. Ако никога не върви на всяка манджа мерудия, нищо че натъртваш според теб какво било и какво не. Паспортни стават и с две обикновени светкавици. Проблема е кой ще се снима за паспорт в днешно време[smilie18] . Стават и в стая, не в студио. И не, по-мощни светкавици не са "изхвърляне" без значение размера на помещението.



Публикацията е редактирана (04-06-16 00:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: bestlap   
Дата:   03-06-16 23:40

Помещението отделено само за снимане ще е около 12-15 кв. И офиса ще е отделно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: iliyanb   
Дата:   04-06-16 00:07

Нямаш шанс в това помещение даже и да си мечтаеш за семейства.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: colorphoto   
Дата:   04-06-16 00:13

Сега мен ще ме заболи корема от смях,опитни iliyanb!

Кой не е разбрал за какво пита човека и се обажда - Илианчоооо.....[smilie18]

Не забравяй че не си,който ще определя кой да пише и да се обажда в аудиторията.

Тебе те бива само да се правиш на велик в собствените си очи - в това имаш опит.....



Публикацията е редактирана (04-06-16 00:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: iliyanb   
Дата:   04-06-16 00:21

Кво не съм разбрал бе професоре? Аз коментирам размери на помещение, а не мощност на осветление. Пак те питам, на база какво даваш акъл във всяка тема? Наясно ли си че маломощните светкавици, които според теб стигат, не могат един бюти диш с грид да носят. Тежи им. Със сигурност не знаеш. С бюти и грид може и в тоалетна да се снима. Тип паспортна снимка от раменете нагоре. И това едва ли знаеш. Само може да го предполагаш, но това не пречи авторитетно във всяка тема да изразяваш компетентност. И аз всезнайко за разлика от теб не пиша във всяка тема, а и като гледам на къде върви форумът, превзет от такива като теб, все по-рядко ще досаждам. Дишай.



Публикацията е редактирана (04-06-16 00:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: colorphoto   
Дата:   04-06-16 00:28

Ехеее - изригна!

И на "бе" ще ми говори,и квалификации пак.....

Що се палиш та ставаш за майтап.

Бютидиш-тоалетна-паспортни леле каква тайна знаел!

Ми що се издаде!

Що не си правим комплименти с деб,друже на лични?!

Щото искаш пред публика да се големееш с бютидишове и подобни "секрети" дето всъщност сигурно оня ден си ги научил!

И сега ето - възможност да се похвалиш с новонаученото.

Ти,Илиан,кога тук видя някой утвърден специалист да пише като теб - ми няма такива!

Защо ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: bg2014   
Дата:   04-06-16 00:33

Айде стига, колеги!

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: colorphoto   
Дата:   04-06-16 00:35

Той няма чувство за колегиалност за съжаление.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: piknik   
Дата:   04-06-16 00:40

Що не пробваш под наем - за 1 седмица ще ти се изясни какво ти трябва..?
Не е зле да се поразходиш из "Шоплъка" - там има доста тайни..., но не е задължително, щом клиентите са доволни.
Паспортните снимки, май си ги прави Държвавата - или бъркам...



Публикацията е редактирана (04-06-16 01:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: Станчев   
Дата:   04-06-16 07:14

Ако се каже някакъв бюджет нещата могат да бъдат по конкретни. Иначе по повод помещението доста е малко. Височината в някои моменти също е важна.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: bestlap   
Дата:   04-06-16 09:09

Ами бюджета е около 1700лв. :) и дайте съвет за подходящи размери широчина/височина/дължина за помещение което да върши работа? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: piknik   
Дата:   04-06-16 09:30

"bestlap"

С какви обективи ще снимаш? Според мен е важно за избора на помещение, но може и да греша..??

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: iliyanb   
Дата:   04-06-16 09:34

Бюджетът ти ще свърши работа като начало. Почни с 2-3 светкавици максимум. Не се хвърляй на сложни осветителни схеми. И с една светлина стават чудесни неща. Помещението колкото е по-обширно, от толкова по-високи тавани ще се нуждае. За мен минимумът за размери е 5х7 метра снимачна площ. Ако искаш да се получават що годе прилични неща.



Публикацията е редактирана (04-06-16 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: bestlap   
Дата:   04-06-16 09:35

24-70
85
50
С това разполагам за сега, скоро и 70-200.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: d.s   
Дата:   04-06-16 11:15

Важното е как ще ги ползваш, не колко са мощни. Това че ти трябват 4 светкавици бленди душове боксове и тн, не е баш така. Примери много по разни "фотота" дето те светкат от всяка страна и накрая челото ти свети, очите ти различни, косата не е твойта и в крайна сметка се чудиш защо. Понякога по-малкото е по-добре, остави мечо пух[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: asahi   
Дата:   04-06-16 16:56

Помещението е естествен ограничтел на възможностите ти.
На първо място - височината на тавана. Апартаментното 2.60м те ограничава да ползваш горно осветление за изправен човек. Търси 3.50 или ще снимаш седнали и легнали модели.
На второ място - дължина (за теб дълбочина на кадъра). Под 6м ще се налага да снимаш дребни неща или залепени за фона.
Комфортната широчина е 3м за сцената плюс поне метър от двете страни за осветление.

Да, може и в по-малко помещение.
Да, може да се избегнат някои (д)ефекти.
Но не, няма да имаш свободата да работиш и твориш, а ще си притиснат от таван и стени.

Във всяка фирма за продажба на студийно оборудване има консултант, който ще ти покаже необходимият минимум оборудване и възможностите за надграждане.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: PhotoBo   
Дата:   04-06-16 21:50

На място в магазина и аз мисля, че ще те консултират правилно. Аз бързам да си кажа, че не разбира от тия работи, студийно осветление - как да разбирам, никога не съм имал студио [smilie5]
Днес обаче от любопитство надникнах в едно фотостудио и попаднах на семейна фотосесия. На кратко какво видях, без да съм питал за подробности. Висок таван - поне 4 метра, не мисля, че беше 6 на 4 метра, снимаха на бял фон, една светка сочеща към фона (или поне една видях аз) и още два софтбокса с импулсно отгоре, от двете страни на хората, срещу тях! Фотографката снимаше с нисък клас тяло Никон, нямаше горен дисплей, обектива не разбрах какъв е. Това е, което забелязах без да нахалствам! Това е, с което мога да помогна, но наистина хората със студио или поне работещите в такова най-добре ще дадат предложения, както и в магазина. Успех!

ПП: Паспортни снимки се снимат от МВР-то вече, евентуално клиенти за зелени карти може да са потенциални такива, можеш да вкараш в ценоразписа и попълване на документи за зелени карти и снимки за тях. Но подаването става само през Октомври-Ноември, а изискването е снимките да са от последните 6 месеца.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: bestlap   
Дата:   05-06-16 01:14

PhotoBo благодаря ти за включването както мерси много и на asahi ! Като цяло добих представа за нужния размер на помещението, вече ще видя какво ще измисля от към осветление и фонови системи :) искаше ми се да се подготвя и за коледни фото сесии на семейства, но там вече си е нужен просто инвентар [smilie5]

п.с а от паспортни снимки се нуждаят всички ученици за бележници и т.н също така доста работници в града ми носят баджове със собствени снимки има и няколко завода с по 1000-1200 души пак с баджове, който нямат фото студио вътре [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: colorphoto   
Дата:   05-06-16 05:02

bestlap: Важното е да не се отказваш!

Може да не е идеалното,това с което ще разполагаш в началото като обем на помещение,но действай.

Иначе в български форум много добре могат да ти обяснят как няма да стане нещо.

То за това са и форумите да се изказват на "виско ниво" разни уж перфекционисти.....

Обиколи фотаджийниците и се успокой - не е толкова страшно и вобще не е нужно да имаш програма максимум от начало.

Има всякакви дупки,които работят от години.....

По-натам можеш и да се разшириш,ама нали трябва от някъде да почнеш.

Важното е да имаш усет за бизнес.



Успех!



Публикацията е редактирана (05-06-16 05:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: ve_sselin   
Дата:   05-06-16 11:11

Поне 30 баджа са ми правили и за всички до един са ме снимали с уеб камерата на компютъра в момента в който съм на бюрото и попълвам документите.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: Lycan   
Дата:   05-06-16 14:19

барнати баджове


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: Vicky_7   
Дата:   05-06-16 14:33

Чудесно мнение и опит,но някои хора отново оспамиха поредната тема,затова много хора не посещават вече този форум,типично по български,но да не се обаждам и аз,че щом живея в кочина следователно не съм лебед,успех съа студиото [smile] И дано да получиш най-адекватното мнение,според мен рова ще стане на друго място,не тук [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: lili84   
Дата:   05-06-16 15:15

Здрасти
аз съм снимала в студио около 20 кв.Общо взето в нежо се събират три професионални светкавици с пилотното осветление и фон на ролка.Можеш да събереш 5 човека но общо взето трябва да снимаш с широкоъгълен обектив и ще си прилепен до стената 50 мм до кръста ще ги хващаш.Общо взето това е ако искаш мога да ти пратия снимки от него . Пиши ми на лични и ще ти дам повече инфо ако искаш. имам опит .

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: piknik   
Дата:   05-06-16 17:38

Студиото можеш да го даваш под наем също.

"HTML" - благодаря за линка !

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: iasen2   
Дата:   06-06-16 09:40

http://photostudiobstyle.com/blog/studijna-fotografiya-kakvo-e-neobhodimo-da-znaete-za-da-snimate/


написал съм една малка статийка за снимане в студио, дано съм полезен

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: bogdanov   
Дата:   07-06-16 17:02

:))) Много се чудих дали да се включа и аз със съвет:)(не издържах) От опит знам, че най-добрият източник на светлина е слънцето, пък по-безплатно от това, здраве му кажи. Единственото тяло, което свети по-професионално от него е ilianb :)
Всеки момент очаквам да започнат съвети за обектив, марка апарат и евентуално подходящи ъгли за снимане :))) От тебе се иска да измислиш само подходящо работно време и да си плащаш редовно наема :)
За художествена фотография се изисква художествена мисъл, не стереотип. Много от колегите тук забравят, че знанието се трупа с единствената цел да се забрави! Защото ако коловоза стане много дълбок, машината лесно затъва. За стандартни снимки ти трябва стандартно, базово-евтино осветление. Завоя, който ще те извади от коловоза е лично твоята идея!
В къщи имам това: http://magazin.photosynthesis.bg/oferta/komplekt-dynaphos-expert-1500.html


Но забърсвам всеки четвъртък прах от него.


Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: colorphoto   
Дата:   07-06-16 23:55

bogdanov:[smilie24]



Публикацията е редактирана (07-06-16 23:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: ecobo   
Дата:   08-06-16 00:06

iliyanb написа:

> Ние всички се стремим
> да държим осветлението възможно
> най-близо до обекта, без значение
> от неговата мощност.


Брей!!! Кои сте вие, дето вършите тази дивотия?




(Сори, не мислех да се включвам в тази ползотворна тема, ама не се сдържах, като прочетох горната мъдрост [smilie18] )

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: iliyanb   
Дата:   08-06-16 07:33

Коя дивотия? Ние сме ние и го държим близо, когато искаме да имаме що годе мека светлина без значение от мощността по спецификации. Лично аз не бих избрал мощно осветление с идеята да мога да го отдалечавам на 10 метра от модела например. Ако това смятате, че е основно приложение на мощното осветление?
Дебелата кожа с мания за величие, множество комплеси и с рожденна дата, маркираща началото на визуалните изкуства и в частност фотографията, с картините по частни колекции из цял свят, хич няма да я коментирам. Там отдавна съм разбрал, че е загуба на време.

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: bogdanov   
Дата:   08-06-16 16:56

:)))Само му цъкни копчето и гледай Илианчо какво прави:))) От 10 метра с мощно осветление ;) Илиянеееей, пуснали са те свише на предпоследното стъпало. От тебе се очакваше с малко усилие да застанеш на върха, ама няма как брат, пропуснатото трябва да се навакса! Връщай резко надолу, че основата важна. Стига се излага в темата, Остави това студио и почни пак да показваш улица. Звучиш като ученолюбива осмокласничка със страх от "дебелата кожа". Боли само първият път! Казуси се решават в практика. Пича, който е пуснал темата след седмица работа в студио ще има и твоят хъс и твоите познания. Надявам се след месец да го надмогне. Остави учебниците и снимай котенце! ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: iliyanb   
Дата:   08-06-16 17:13

Ти четеш ли бе, или е трудно. 10 метра и мощно осветление [smilie18] Нема ли да ми лайкнеш некоя фотка с "прекрасности, чудесности, мъдесности..."? Опа, блокирал съм те. Ама имаш и други профили, опции демек[smilie18] Разкажи сега на хората как биеш софийски гъзета, като те викне родата на помощ[smilie18]. Родителят на изкуството, единствен и правилен. Човекът пита за деца и семейства как да снима в 12 квадрата, той отиде на художествена фотография. Пусни сега некоя тема да се жалваш от световния империализъм и да обясняваш каква крехка и ранима душа си, питай се и си отговаряй сам от различни профили. Нема да ти е за първи път. Последната ти снимка дето я изтри /детенцето/ беше много, ама много добра, ама понеже си точкаджийче с комплекси като не набра скорост както трябва и я махна. Ей тва са ти на тебе възгледите за изкуството. Самокачил си се на пиедестал, ама плебейте като не те качат на първа за 45 минути и триеш. Смях...

И никъде не става въпрос за хъс и познания пич. Не и за моите.



Публикацията е редактирана (08-06-16 17:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: bogdanov   
Дата:   08-06-16 17:58

iliyanb:)) лекувай се душицо! existencia- сестра, dimitrova.v.- майка на дъщеря ми( и двете снимат). Преди около 3 месеца изтрих 5 страници със снимки над 100 Б и 3 над 200 заради комплексите си:) От скоро пак започнах да пускам. Понякога се увличам и качвам много лични неща. Когато съвестта ме зачовърка, трия! Казвам си, ако някой е трябвало да я види, видял е. Хайде сам постави комплексите на кантара! Знам с какво си се занимавал преди, знам с какво се занимаваш и сега. Аз имам опит само в една сфера. Явно някой футболист ти е казал максимата за съизмеримостта чрез враговете, но аз не те приемам така, за мен си по-скоро объркан меринджей, на който не му се получават нещата и е решил да се преквалифицира. Двете неща Илианчо нямат много общо, ако така си комуникирал до сега в твоят бизнес, тук няма да бъдеш разбран! Що се отнася до боя... заявка ли правиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Осветление за фото?
Автор: bogdanov   
Дата:   08-06-16 19:18

Човека питал :)) пита за паспортни снимки, деца и евентуално семейства, което се равнява на мама, татко и аз. И не иска да му прекрояваш простарнството Илианчо:))) Ти къде го прати?
Взема си едно базово осветление за 6-700 лева, съвсем спокойно се вмества в 12сетте квадрата.
Като заговорихме за художествена фотография, колко квадрата според теб е стаята на Ян Саудек? Или книжките дето кълвеш са само нАучни. Жал ми е когато се сблъсквам с подобни претенции. Баси имаш профил и в него има снимки човече, не го забравяй! Там се вижда най-добре колко знаеш. Не се затваряй в студио, не ти се получава! Излез на улицата, там правиш по-добри неща!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »