Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   23-05-16 22:16

Погледни и Кs2, освен това което е писал botzi , има подвижен дисплей и предполагам пийкинг.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 22:21

Гледах го, но ми идва малко скъп ... Поне на първо четене. Аз обичам да се простирам според "чергата" си :) Гледам и кадри на Анри Картие Бресон ... ама не мога баш да ги докарам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   23-05-16 22:47

Гледай и за безогледалки в такъв случай. [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: mbs   
Дата:   23-05-16 22:47

Като стана дума за стрийт "и то предимно в късните часове" от години следя този автор във flikr: https://www.flickr.com/photos/kiodo/page9
още от времето, когато снимаше с 5ІІs. Сега е с К3, а мина и през Fuji. Много специфичен жанр. Не ми се удава, за съжаление, но от спорадичните ми опити от едно тяло бих искал освен общоизвестните неща (сензори, шумове, фокуси) и две други удобства - удобен хват и тих затвор, особено ако се снима отблизо с широки мм. Наслука! [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   23-05-16 23:00

А с една палачинка 40 ф2.8 или 70 2.4(е той не е съвсем палачинка… но е маломерен за дължината си), почти се премахва стресът от големите черни апарати…:)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   23-05-16 23:08

Всичко е важно, разбира се :) Но за мен .. нй-важно е качеството на кадрите, които ще правя.. ! В повечето случаи съм далеч и не се навирам в хората, дразнейки ги ... именно от това и произтече идеята за смяна на оборудването ми :) Иначе и 35/1,8G върши работа .. :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   23-05-16 23:47

:) само някои неща... К5 и К5II разлика в лайфвюто аз не съм намирал :) все едно и също дърво си е. В смисъл за времето на излизането на К5 е ок, но в 2ката нищо не са променили. Двойката има по-добро фокусиране на по-тъмно ползвайки централната точка и толкос.

К5IIs - аз не го харесвам заради липсата на лоупас филтър и прекаления процесинг на роу файла. За да има по-малко шум го мажат още в роу. Има и някои проблеми с цветопредаването, някои цветове ги чупи и излизат на петна. Ако тези неща не пречат наистина вади повече детайл за пейзажи.

Вместо К5.. който и да е бих избрал К30/50/S2/3... нещо с по-нов лайфвю и АФ система. К30 е най-евтиния вариант за по-ново лайфвю с пиикинг и значително по-бърз АФ, кусура е че в роу шумоподтискат до неизползваемост и макс използваемо е 1600исо, на 3200 роу файла е омазан. Мисля, че същия проблем имаше и К50, по-новите не съм следил.

i_v и още няколко ползватели са писали по-подробно на предната страница за още някои особености на системата. Не ми се навлиза в подробности.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   23-05-16 23:50

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24] Не пропусна![beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: dimidumi   
Дата:   24-05-16 02:46

Симо е коректив, заслужава уважение! ...абе аз все още чакам някой да предложи Sony A6000 за 500-600 лв. в отлично състояние [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   24-05-16 09:34

Пускаш тема, че търсиш и ще намериш до месец два, ей сега хвърлих боб и така каза :).

Не е готино да се подвеждат хората :). Ако някой си мисли, че мразя пентакс - греши. Не съм фен на вносителя и сервиза, но марката какво да и мразя... Ползвал съм доста време и продължавам от време на време да пробвам това онова, същото е и с другите марки. Макар че в момента съм с няколко сонита и един никон, не съм скрил ни един техен кусур от който и да ме е питал.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   24-05-16 10:50

Simbon4o/Симо е известен баснописец по въпросите за Пентакс и има навика да смесва истини, полуистини, четена недочетена и разбрана недоразбрана информация в интернет, да цитира тестове, които никой не е виждал(включително и собствени) и да го представя, като обективен безпристрастен поглед, преекспонира някой работи и неглежира други.
Предполагам всички го правим малко или много... понякога ;).

Simbon4o, нищо лично![beer]

Иначе съм съгласен, че е коректив и заслужава уважение ;).[smilie24]


Първо никой никъде не твърди, че има разлика в LV-то K5 на K5II, аз също мисля, че е едно и също, за мен то е с доста ограничена използваемост, при снимане от статив и когато няма физическа възможност да се ползва визьор(субективно мнение).

Второ не е вярно, че разликата в AF-a e само централната точка, която е на -3EV, има конструктивна разлика. При К5II замениха оптичен елемент в AF система с дифракционна леща, което подобри значително качеството на AF-a, особенно в лоши светлинни условия, особено с някои светлосилни обективи (като FA 50 F1.4 примерно). Като цело има явно и някакви софтуерни разлики, защото фокуса се държи по-различни, в полза на К5II, но това си е гадаене.Справка, техническите спецификации и схеми на моделите от Рико.

К5IIs и на мен на 16мп не ми харесва липсата на лоу-пас, ама на други им харесва. За процесинга в роу с цел шумопотискане е прав, аз също не го оправдавам, предпочитам по-сурови файлове. Има шумопотискане още в RAW при високи нива главно на цветния шум, което не потиска чак толкова драматично детайла, колко точно може да се види от сравнението на сцените в dpreview примерно,най-добре е всеки да си прецени пречи ли му или не…. Иначе шумопотискането в RAW не са го измислили Пентакс, интересното е, че по тестовете понякога му викат прекален процесинг и омазан детай, а друг път добър контрол на шума и приемлива загуба на детайл… защо го правяр мога само да гадая. Аз лично гледам първо снимките в тестовете, след като имам собствено мнение, гледам изводите и пак гледам.

„Има и някои проблеми с цветопредаването, някои цветове ги чупи и излизат на петна”

Тук тотално не разбирам за какво точно иде реч [smilie11] , добре е Симо/ Simbon4o да посочи някакви примери или тестове, аз лично ще бъда благодарен.

„Вместо К5.. който и да е бих избрал К30/50/S2/3”:

К30 не съм съгласен, че фокусът му е същият, тествал съм го доста подробно, в лоши светлинни условия със светлосилни твърди и някой зумове, според мен си е доста по-зле.

К50 не мога да изкажа категорично мнение, нямам обширни наблюдения, но от малкото си наблюдения, не съм видял да има предимства.

КС2-не знам, един единствен път съм държал в ръка, на мен лично ми е неудобно…. но пък е компактно.

LV-to дори и на К3 по мое мнение не е супер, но е значително по-добре от К5 примерно.

Има още една две…. особености, валидни за всички пентакски с 11 точков SAFOX AF, а именно фокусните точки са малко по-големички. Казвам особеност, защото това не прави невъзможно снимането, но трябва да се има предвид и човек да се съобразява с това, в противен случай може да доведе до грешки, голяма фира и обвинения, че фокусът не бивал ;). Иначе и при модели от други марки го има,но примерно Nikon D7100/7200, както и Пентакс К3 са доста по-добре в това отношение. На ме лично не ми пречи, но понякога ме дразни. Другото е SAFOX-a, преди този на К3, се бърка при снимане в контражур и много силна осветеност, отново не е нещо уникално за Пентаксите, но е хубаво да се има предвид.При К3 е подобрено(но не напълно изчезнало) при К1, казват било много добре…. но там не знам.

И за финал К5II или К3 комбинирани с примерно Sigma 10-20+Tamron 17-50+Tamron 70-200, дава съотношение цена/ производителност трудно постижима при други марки, естествено при други марки има и по-добри комбинации… но за доста повече пари ;)


[beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (24-05-16 10:51)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   24-05-16 10:58

dimidumi, за "Sony A6000 за 500-600 лв. в отлично състояние" ще се чака доста, може би до година ще има доста, ама сега по толкова вървят нексовете 6 и 7 .../че и малко повече им искат даже/[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 11:16

До тук темата ме кефи и благодаря на всички включващи се :) За мен инфото е много важно за да взема и правилното решение.. Все пак съм лаик и нямам никакъв личен опит освен с това, с което разполагам в момента :) Ако някой от Вас си е направил труда да погледне снимките в профила ми ще види, че снимам от 2 месеца на практика :) На ЛС ме попитаха - "уж снимаш нощем, а повече от снимките ти са денем, защо ?" ами много просто - защото повечето ми кадри, снимани нощем до сега.. не ставаха за нищо [smilie5] Ето защо и съм решил да си сменям оборудването :)...

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: steeens   
Дата:   24-05-16 11:44

Мисля, че избързваш с това решение. Днес направих няколко кадъра с същия апарат като твоя. Смятах, че 24Мп са много и затова има някакъв проблем, но явно съм грешил. Кажи с какви настройки снимаш нощем, пробвал ли си да обработваш от RAW?

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: i_v   
Дата:   24-05-16 11:59

roburt48,
Според мен задължително пробвай и К3 ,Д7200, а защо не и 80Д(може пък канона да ти залепне… за ръката ;)). Първо да знаеш какво могат последните модели в този клас, второ да се ориентираш на къде отиваш(след 1-2 години в базара тези апарати ще са около и под 1000лв и най-вероятно пак ще се изкушиш да сменяш тяло). Ако СЛР-те умрат, както ту често предричат, може и без пари да ги дават, а дано ;).
И аз съм съгласен, че не е хубаво да се бърза, освен ако не те гонят ;).
А какво е текущото тяло?


П.П.
Според мен 24мп-те Сони матрици, в общият случай, са с предимство, при снимане в лоши светлинни условия, пред 16мп-те такива, но си зависи и от конкретният модел апарат.



Публикацията е редактирана (24-05-16 12:12)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 12:29

Както вече казах съм абсолютен начинаещ и лаик ! За сега снимам само в jpeg..За пост обработка ползвам разни "детски" програми от типа на PIXLR, ползвайки готови ефекти :) ... Текущото тяло е Nikon D3200.. Колкото до К3 и Nikon D7200 това са тела в ценови сегмент, който не е по силите ми :)..М/у другото уважаван от мен фотограф (истински професионален фотограф, който познава работата ми) ми препоръча да опитам и Lumix FZ1000. Но.. не знам.. Колкото до настройките нощем - твърде различно е.. зависи къде съм попаднал и какво искам да снимам. Неприятното е следното: единствения светъл обектив, който имам е 35/1,8G и на всичко отгоре снимам 100% от ръка ! В допълнение ще кажа, че съм таксиметров шофьор и снимам най-вече от колата (рядко имам възможност да сляза и да снимам)...И..негативните условия по този начин се натрупват :) (поне така си мисля аз..). Опитвам се да не качвам много ISO-то и да снимам на скорости 1/200 и нагоре, но ....Ако пък сваля скоростта под 1/100 при снимане от ръка и бленда 2 (да речем) и ISO 800 (и нагоре) - познай какво става :).. И така, всичко е условно , разбира се давам примери на "прима виста" Съжалявам, че давам отговорите не по реда на въпросите, които сте ми задали :)

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 12:39

М/у другото докато тече темата на ЛС ми предложиха един К-S2 на много прилична цена :) Та..може да включим и него в обсъждането [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   24-05-16 13:08

Ks2 e с доста добра матрица и цветопредаване, също няма лоупас филтър, и както казаха по-горе има чупещ дисплей и пийкинг. Вариант за близка стрийт фотография наистина е 40мм ф 2.8, който като цяло си е стрийт обектив, като му махнеш сенника и става като капачка на апарата, приблизително същото е и с 70 ф2.4 - най компактния може би портретник :)
А за мазането изключваш си шумоподтискането и няма мазане, за разлиак от фуджи примерно, което на същите аса беше доста по-зле спрямо пентакса. К3 заради по малкия пиксел има същата производителност като шум като к5две и к5две с, в някои случаи картинката на к5 две ми харесва повече. разлиак има и в баланса на бялото при осветяване от лампи, там цвета на к5 ми харесва повече. Дори сега на К1 као си гледам кадрите на високо исо мога да кажа че шума е монохромен още от к5 и е доста приятен на високи аса, като пази доста детайла.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: amplified   
Дата:   24-05-16 14:58

Съгласен с botzi. Между к-5 и к-3 разликата в шума в повечето случай е в полза на к-5 - малко по-малко е, но на к-3 е по-лесен за чистене с по-малко борба. Докато на к-5 с малко шумоподтискане излизат едни мрежи и решетки като текстура. Поне това е моето впечатление.

С Пентакс нощното става по-лесно, защото има стабилизация и може да се сваля iso-то, въпреки че за стрийт от к-5 нататък всички се справят до 6400 с леко почистване.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 15:13

Много съм благодарен за включванията :) А и за мен е огромна чест автори, чиито работи адски харесвам да ми дават съвети !! Наистина съм поласкан :) ... !!

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: roburt48   
Дата:   24-05-16 15:51

http://2.static.img-dpreview.com/files/p/TS3648x5472~sample_galleries/5346062930/7529173195.jpg

К-2S при 25600 ISO !!

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: Simbon4o   
Дата:   24-05-16 16:41

Мазането на роу файла не се изклюва при К30 и К50, за новите както казах не знам, ето какво имам в предвид . А за разликата в лайфвюто на предната страница botzi твърдеше че на К52 има разлика в лайфвюто. От както им стана рекламно лице малко взе да ги прехвалва [smilie5]

ВЪПРОС :) как нощното става по-лесно със стабилизацията, когато снимаш стриит(нали за това ставаше дума) и се предполага, че обектите се движат? Стабилизацията обира движението на камерата, но движението на подвижни обекти в кадъра...

Пентаксите ползват сони матрици, перформанса на високо исо е като на никон, сони и т.н. с минимални разлики.

КС2 са спрели да му слагат нарочно омазващ филтър от 3200 нагоре, в роу е ок като матрица. Въртящия дисплей винаги е плюс. Останалото нямам идея как е, но по всяка вероятност ще е за предпочитане пред старите 5ци.
тест на високо исо . КС1 ли беше целия в светодиоди? КС2 май са зарязали коледната украса и са мислили повече за това като за камера за снимане, не за мигане.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: amplified   
Дата:   24-05-16 16:47

Аз скоро реших сефте да снимам JPEG с K-3 и нацъках точно 100 кадъра и приключих с тази грешка, шумоподтискането дори на изключено е отвратително от 1600 нататък, детайл никакъв. В РОУ не виждам да пипа шум.

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: lucky55   
Дата:   24-05-16 16:58

roburt48 написа:

> Колкото до К3 и Nikon D7200 това са тела
> в ценови сегмент, който не е по
> силите ми :).

Въпреки, че няма да споделя личен опит, реших да се включа в темата, моля да бъда извинен, ако авторът предпочита все пак мнения от хора ползвали съответната техника!

Та така, според мен не е лоша идея да се погледне и Nikon D5500 като вариант за снимане при лоши светлинни условия. По отношение снимане на тъмно D5500 диша във врата на D7200, като разликата е много малка.

За мен едно от най-големите предимства на D7200 е наличието на микроаджъстмент, но ако това може да се преглътне...., а и както каза автора, ценовият сегмент е по-друг.

Сега, относно предимствата на D5500:

1. По-евтин.

2. Снима на тъмно почти толкова добре, колкото и D7200.

3. Предимство на въртящия екран. Тук имам предвид не толкова за селфита или разни кофти ъгли при снимане, което разбира се също не го изключвам, а повече това, че екранът може да се прибере към тялото, като по този начин се запазва от драскотини и т. н., при което отпада и необходимостта от използването на протектор.

4. Тъчскрийн. Един от основните по принцип недостатъци на 5XXX серия е, че се налага по дълго ровене в менютата в сравнение със 7XXX серия. Е, при D5500 за първи път имаме тъчскрийн. Достъпът до менютата вече е много по-бърз и удобен.

5. D5500 e с поне 300 гр. по-лек. Това по-скоро вече е въпрос на лично виждане, някои предпочитат по-тежко и солидно тяло, но все пак...

И така, най-важното според изискванията на автора е 1 и 2.

На линка може да се видят снимки, има и такива снимани на високо ISO.
http://www.kenrockwell.com/nikon/d5500.htm

Отговори на това съобщение
 Re: PENTAX K-5/ 5 IIs мнения
Автор: botzi   
Дата:   24-05-16 18:50

K5 и К5II нямат разлиак в лайв вюто, иам разликa в КS2 , което съм написал. Виж във фазовия фокуsa има значителан в полза на К5 спрямо К5II

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »