Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 ако си далекоглед
Автор: alex1954   
Дата:   18-05-16 21:01

Все се чудя:Може ли да разчитам на мануалния фокус, ако съм далекогледа( 1,75 диоптъра) и дали да гледам през очилата в обектива?


Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: alex1954   
Дата:   18-05-16 21:26

Хайде, бе! Няма ли някой да ме оплюе поне за невежеството? Нещо да каже?


Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: koleto.spasov   
Дата:   18-05-16 21:30

Бих те посъветвал да гледаш във визьора, а не в обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: alex1954   
Дата:   18-05-16 21:35

Да,(лапсус лингве) за визьора става въпрос.Но мога ли да разчитам, че това, което виждам ясно с моите далекогледи очи, и апаратът го отчита по същия начин?


Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: JXT   
Дата:   18-05-16 22:04

Направи си тест. Снимай книга с букви под ъгъл, фокусирай в конкретна дума/буква, после свали снимката на компа, турни си очилата и провери можеш ли или не можеш да си вярваш на очите и ръчния фокус. Как очакваш някой да ти го каже това?

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: colorphoto   
Дата:   18-05-16 22:16

Аз като по-млад снимах с контактни лещи,които не бяха баш за моето късогледство,но бяха по-удобни за носене.

Тогава снимах на филм с ръчнофокусна техника.

Имах много брак.

С очила е най-резултатно,но не се виждат добре светещите долу във визьора индикации.

Няма пълно щастие.

Свикваш с времето и му хващаш цаката с цайси.



Публикацията е редактирана (18-05-16 22:22)

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: i_v   
Дата:   18-05-16 22:33

А диоптричната корекция на VF-a не помага ли?

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: batsali   
Дата:   18-05-16 22:42

Да, можеш. Образа, който виждаш във визьора е вече проектиран върху равнина - матовото стъкло. Може никога нищо да не виждаш, че е идеално на фокус, но като фокусираш напред-назад винаги ще има някакъв максимум на острота. С други думи твоя диоптър размазва всичко с еднаква сила - и острите участъци от картинката върху матовото стъкло, и тези не на фокус. Сензора или филма не ги интересува ти как виждаш през визьора, стига разстоянието от огледалото до сензора и до матовото стъкло да е еднакво, а то е при изправна камера.

Диопртичните корекции на визьорите са до голяма степен с цел ергономия. Ако ползваш ръчен фокус просто трябва да имаш едно наум, че ще трабва по-внимателно да "обикаляш" около точния фокус, за да го нацелиш. При по-тъмни сцени, ще ти е по-трудно да определиш къде е пика на острота, при нискоконтрастни също.



Публикацията е редактирана (18-05-16 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: r_rusev   
Дата:   19-05-16 09:58

И аз съм с диоптър. Не свалям очилата. Обяд, тоалетна, снимки - всичко с очила. Понякога и заспивам с тях. Съдейки по себе си - снимай само с очила!

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: Антивик   
Дата:   19-05-16 10:01

Това питане и мен живо ме вълнува, сал де не се знам точно с какви диоптри съм. До колкото съм чувал, имало и някакви корекционни лещи де се продавали и се надявали на окуляра според диоптрите на зрението. Обаче какво точно представляват, от къде се вземат и като как се натаманяват според очите....пълна мъгла.

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: jingov   
Дата:   19-05-16 10:07

Ако съм разбрал правилно - Може да разчиташ на мануалният фокус, при положение, че си с коректни диоптри за момента. Дали ще снимаш с корекция на диоптъра през визьора или с очилата , няма значение. В случай, че с диоптричната си корекция даваш зрение не по малко от 80-90 % се равняваш на средностатистически нормално виждащ индивид. Под това, вече може да се говори.


Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: m.djorov   
Дата:   19-05-16 10:09

Аз снимам, гледайки с очилата през визьора. Обаче както казаха по-горе, тогава ми се губят някои индикации и ако искам да ги видя малко правя "чупки", но такова е, няма какво да направя.

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: virosh   
Дата:   19-05-16 10:27

И аз снимам с очилата през визьора. Сваля ли ги всичко ми е супер размазано а диоптричната корекция не помага в този случай.
Малко е неудобно защото очилата пречат лицето ти да прилепне хубаво към визьора и може да изгубиш някой детайл както е написал m.djorov, но се свиква.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: mihajlov2   
Дата:   19-05-16 11:18

И аз съм далекоглед. Винаги разчитам на диоптричната корекция на визьора. Всички съвременни / и не толкова съвременни/ камери имат възможност за диоптрична корекция. 1.75 диоптъра не е толкова много и влиза във възможностите на диоптричната корекция на всяка камера. Като настройваш диоптричната корекция, трябва да следиш служебната индикация във визьора - цифри и букви. Когато ги виждаш най-ясно, това е точната корекция.
Пробвал съм и с очила, но никак не ми е удобно.

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: b0bb0   
Дата:   19-05-16 11:41

Е нали диоптричната корекция на визьора е направена тъкмо заради различните диоптри на фотографите. С нея се фокусира вътрешния екран и ако се виждат ясно, не би трябвало да има проблеми с фокусирането на обектива (който фокусира върху екрана).

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: NORMAN-KUK   
Дата:   19-05-16 12:07

Няма проблеми при късогледство/далекогледство при фотоапаратите. Дори да нее настроен визьора според диоптера на снимащаия, когато не е на фокус се разбира отчетливо.

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: roumen6   
Дата:   19-05-16 13:21

освен диоптри (- 2 до +3), при някои хора има и цилиндри, които няма как да се коригират... и затова се снима с очила... които се сменят често, заради надраскването на повърхността от гумата. ама какво да се прави - изкуството изисква жертви[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: m.djorov   
Дата:   19-05-16 13:41

Аз и на двете очи съм със сложен астигматизъм - някви цилиндри и сфери са ми все по рецептите за очила. И градуси за корекция, и вече и повече диоптри отколкото са на парата - ако не измислят специална приставка към визьора с възможност за монтаж на лещи по рецепта, няма как да снимам без очилата.

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: M_D   
Дата:   19-05-16 13:56

Live view. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: 798099   
Дата:   19-05-16 14:36

M_D много си прав! Защото аз съм и с "+", и с "-". Нося очила с прогресивни стъкла и през визьора си е мъка. Решението за мен е фотоапарат с "пийкинг", ама като си помисля, че трябва да сменям цяла система... по-добре повече брак. Поне не струва пари![beer]


Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: batsali   
Дата:   19-05-16 14:48

Аз съм късоглед и с лек астигматизъм също. Най-удобното решение за мене са контактните лещи. Препоръчвам.

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: tziko   
Дата:   19-05-16 14:59

Контактните лещи и астигматизма са несъвместими понятия, тъй като при астигматизма има определен градус на завъртане на стъклото/лещата, а контактните лещи няма как да ги фиксираш да не се въртят.

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: asahi   
Дата:   19-05-16 15:15

Измислили са го. Имат тежест в единия край и винаги са ориентирани правилно.

alex1954, ползвай диоптричната корекция на визьора. Тя затова е направена.

Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: batsali   
Дата:   19-05-16 15:31


https://photo-forum.net/static/forum/2016-05/qgji0389.JPG


http://www.lensdirect.com/uploads/images/full/purevision-toric.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: ако си далекоглед
Автор: tziko   
Дата:   19-05-16 15:40

Ще ходя да си купувам май и аз [smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »