Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   18-05-16 17:37

Тъй като от доста време събирах пари, за да се сдобия с Hoya ND филтър реших да направя тестови снимки и останах доста доволен въпреки, че още не съм го тествал на някой водопад. Става въпрос за HMC ND8 и целта на темата е да ми анализирате снимката, която я направих само за проба. Направих клин и ръчно HDR като единственото нещо, което не ми харесва е, че се изгуби много остротата може би, защото затворих прекалено много блендата на китака като я сложих на f20, iso 10, скоростта 1/20s. Приемам всякаква критика относно техническото изпълнение на снимката, знам, че композицията я няма никаква, но просто ми е интересно да видя какво мислите, че съм направил, защото след 4 години снимане от 12 годишна възраст все в нещо трябва да съм се усъвършенствал.

[shtrak]


http://s32.postimg.org/psy0fu4jp/IMG_2625_6_7_tonemapped.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: magnifico   
Дата:   18-05-16 17:51

За какво ти е ND-то в случая?
За какво ти е HDR-a?
За какво ти е 1/20... нито си предал някакво движение, нито тази скорост е полезна за HDR - всичко, което е мръднало ще е на различно място във всяка отделна снимка от клина.

Каква е целта на теста?
Снимката няма нужда от анализ, а от Ctrl+Del

Изобщо... ебаваш ли се?
[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: steeens   
Дата:   18-05-16 17:54

Направил тест на Hoya ND филтър. [smilie18] [smilie18] [smilie18]
И явно си изгубил едни 4 години.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   18-05-16 18:00

Ясно разбирам, че всички не са така дружелюбни да споделят нещо повече за теста, който направих и очевидно всички българи са такива. Както написах в първото мнение целя да трупам опит от най-големите разбирачи, но очевидно трябва да го правя на друго място. Знам, че ND8 не може да намали достатъчно скоростта, за да има движение в небето и че има за тази цел ND400 и 1000, но няма значение, защото приемам градивно хейта ви. [smilie10] За първи път правя ръчно HDR с клин, но както и да е ...

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: 798099   
Дата:   18-05-16 18:09

Защо се сърдиш бе, човек?! Искаш мнение - получи го!

Толкова лоша снимка дори и аз не мога да сътворя, пък било то и за тест. По-добре да беше снимал само небето, поне можеше да го ползваш по-нататък за някоя друга снимка. Тези безлични и безцветни "панелни складове за хора" защо изобщо са в кадър?

Не е в стила ми подобно изказване, но в секция "образователна" има тема за филтрите, има и десетки теми за ND филтри в този форум. Да беше ги прочел, преди да правиш "тестове". И за какво, наистина ти е HDR?

Ималко офтопик: правилният израз е: "всички българи СМЕ такива". От твоята версия излиза, че не си българин...



Публикацията е редактирана (18-05-16 18:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: E.Stanev   
Дата:   18-05-16 18:26

Хайде малко по-градивно колеги [smilie5]

Слави както се досещаш, снимката ти не е точно тест на НД филтър и трудно би могла да бъде. Не говоря за композиция, а за самият тест. Ако беше ползван Градиентен НД, можеше да бъде, но не и с чист НД. Както и да е.

Хиш да не ти пука, още си млад на 16 години и имаш мерак и желание да снимаш. Само това има значение, чети учи и давай само напред. Повечето колеги тук са лишени от всякакво чувство за такт. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: mixmike   
Дата:   18-05-16 19:26

Абе щом Magnifico си успял да изнервиш...[smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: 798099   
Дата:   18-05-16 19:30

Е, добре, макар и по-нелюбезно, казах същото. Ама, колега E.Stanev , мисля, че ще се съгласите с мен, че ако трябва за всеки фотос, сътворен по принципа "проба-грешка" да се пуска тема във форума е малко прекалено...

Аз съм любител, може би мааааалко напреднал и чета и гледам тук, за да се науча. И макар и бавно, и мъчително, ми се получава. Не пускам вече снимки по ред причини, но... старая се да не изоставам.

Ученето не е процес, при който за всяко правилно написано изречение/решена задача, вдигаш ръката с" Моля другарко/госпожо/другарю/господине". Това е процес, при който надграждаш научените правила с твоето собствено възприятие на материята. Е, поне според мен...



Публикацията е редактирана (18-05-16 20:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: Evolve   
Дата:   18-05-16 20:41

Мисля,че трябва някой да ти ги покаже нещата на практика как стават.Хубаво е това,че се стремиш да се усъвършенстваш и развиваш в такова интересно хоби като фотографията.Помоли някой по-напреднал фотограф да излезете и да ти обясни нещата. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   18-05-16 21:08

От ND 8 голям смисъл няма в случая. Ако искаш да замажеш движение на хора на улицата например, облаци, водопад или морето ти трябва поне ND 64x за през деня. С този филтър можеш при по-облачно време да замажеш фонтанчета и водопади и леко хората. [beer] А коментарите по-горе са все едно някой е бръкнал на някой на много специално място с много ръбат предмет - no comment..

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   18-05-16 21:38

Благодаря на всички, който се включват в темата! Както казах от към композиция разбирам много добре, че мястото на тези блокове изобщо не трябва да бъде в кадъра, разбирам и че ефект няма да има с тази степен на филтъра и че не съм постигнал нищо с тази снимка. Целта ми беше да видя какво мислят другите фотографи за това, което направих, защото в момента няма такъв фотограф, който може да ми обясни по-добре нещата на практика. Уча се сам, чета много в този форум и в другите сайтове и реших да драсна една тема. Съжалявам, ако на някой съм разбил нервната система с лаишките ми въпроси! Целта на HDR-то ми беше да съживя цветовете, защото не мисля, че искате да видите оригинала сниман с китака. Не съм сигурен, че още ми е необходим градиентен неутрален, но най-важното е, че започнах да използвам по-често статива. В най-скоро време ще пробвам филтъра на някоя река или водопад. Извън темата да кажа, че ми предстои много важен изпит по английски език и само да мине ще отделя цялото лято на снимки и ще бъда много радостен, ако намеря някой фотограф, който да ми бъде събеседник![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: piknik   
Дата:   18-05-16 22:17

Слави, дерзай !
Малко сарказъм - има едно каналче - "You Yube" се казва, мисля, че не го знаеш, щото вчера го пуснаха официално.
Там може би има разни неща с Филтри и прочее.

P.S. Щях да ти препоръчам неща на Руски, но щом знаеш Английски - това е друга работа, значи Светът е отворен за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: crownmaker   
Дата:   18-05-16 22:21

...Sancta simplicitas

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: graveheart   
Дата:   18-05-16 22:29

Добре, след като ти не си си направил труда да направиш хубава снимка...разбирай поне да излезеш от вас, каква очакваш да бъде критиката към теб?

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: piknik   
Дата:   18-05-16 22:51

Слави, гледам снимките ти в профила - 18 мм, 55мм - 100 и нагоре.
Тук лошо няма.
Обаче, виж си цветовете - разцъкай Шопа и Лайтрума.
Виж си снимките... ясно, на теб ти харесват, но другите - с какво ще ги впечатлиш?

Харесай си чужда снимка и се опитай да я пресъздадеш - не може да не си харесал нещо тук във Форума ( щото има много кадърни моми и момци), виж и Чуждо, може и Жена [smilie5]


Като понаучиш нещата да копираш другите, както си му е реда - ще ти се избистри и ще си направиш свой стил.

Някои са много добри ( 7 милиарда човека има по земята и доста щракат )

Успех !



Публикацията е редактирана (19-05-16 08:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   25-06-16 22:21

Тъй като обещах в началото на темата да направя читав тест на ND филтъра, който закупих вече направих снимката, за която мечтая от много време. Мисля, че копирах снимка, която бях харесал преди много време тук във форума и послушаш съвета на @piknik. Със семейството отидох днес на р. Ерма и сефтосах дистанционното и филтъра. Ето и самата снимка - https://photo-forum.net//i/1991739
,скоро ще кача още от поредицата. Благодаря на времето, че беше облачно иначе ND8 идваше малко! [shtrak]



Публикацията е редактирана (25-06-16 22:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: 798099   
Дата:   25-06-16 22:34

Ако се научиш и как се качват снимки тук, във форума, направо си "върхЪТ".

Давам ти джокер: ПИШЕ ГО!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: mmjm   
Дата:   25-06-16 23:00


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1466882197_IMG_3094.jpg

може би с малко по-висока скорост вместо 2,5 1-1,5секунди щеше да е по-добре. Ако имаш такива пусни и тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: 798099   
Дата:   25-06-16 23:11

Що бе, никак не е зле! Даже бих казал, че за първи опит е супер![smilie24] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: mmjm   
Дата:   25-06-16 23:17

Не казвам, че е зле, изказвам предположение, че може и по-добре [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   25-06-16 23:17

Имам с по-висока скорост и други снимки от същото място от днес, но утре ще ги кача и тях, защото трябва малко да ги обработя.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: mmjm   
Дата:   25-06-16 23:22

[smilie24] няма проблем, ще изчакаме.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: 798099   
Дата:   25-06-16 23:29

Естествено, че винаги може и по-добре! Но на мен това ми харесва, браво на момчето за старанието!!!

Както и на всички, които го напътстваха![shtrak] [beer]

Те това е фотофорум!!![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: Vanu   
Дата:   26-06-16 12:00

ND филтрите са за хора без електронен затвор. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: realnoncho   
Дата:   26-06-16 12:32

Електронният затвор ти докарва възможност за ниска скорост от 1 секунда примерно през деня? Снимаш 16 000 пъти и сглобяваш после? [smilie25] [smilie5]

Понякога не е лошо да знаеш с какво се хвалиш, че за останалите е смешно, ама за теб е тъжно.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   26-06-16 12:35

Лично според мен си трябва ND16, ND32, 64, ND1000, или ако не се гони толкова цвят някакви стъкла за заваряване, които не струват почти нищо.
Аз лично под ND64 или DIN9 стъкло за заваряване не виждам смисъл да се ползва дневно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: crownmaker   
Дата:   26-06-16 18:34

За водопади например не е задължително да ползвате твърде дълга експозиция за да размажете водата, защото тя се движи толкова бързо, че дори ако намалите ISO-то на макс, увеличите компенсацията на експозицията и намалите малко скоростта, това би могло да работи добре дори и посред бял ден.

VLADIMIR STANEV PHOTOGRAPHY

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   26-06-16 22:05

Както искаше @mmjm ето същите снимки с по-висока скорост. Първата снимка е на 1,3 сек, а втората е на 0,5 сек. Скоро ще кача и други снимки от същото място. [shtrak]


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1466967518_IMG_3092.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1466967595_IMG_3095.jpg



На първата снимка малко обърках обработката в Lightroom с четката. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: steeens   
Дата:   26-06-16 22:48

Имаш ли снимка без филтъра?

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: mmjm   
Дата:   26-06-16 22:51

Най ми харесва тази на 0,5s стои по-естествено но това е според моя вкус т.е. субективното мнение на един любител. Продължавай да експериментираш и да се учиш, справяш се много добре.[smilie24] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   26-06-16 23:49

@steeens за съжаление нямам, но без него мисля, че нямаше да постигна желания ефект. ND не променя цветовете, а само помага да мога да падна на ниска скорост, но 8 като че ли идва малко, може би 64 ще е по-добре, защото ако беше огряло слънцето нямаше да мога да падна достатъчно дори на f20. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   27-06-16 21:39

Ето още снимки от поредицата с филтъра:

https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1467052371_IMG_3104.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1467052240_IMG_3100.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1467052295_IMG_3103.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1467052146_IMG_3099.jpg


Това са първите ми снимки на вода с такава ниска скорост.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: 798099   
Дата:   29-06-16 21:15

Както вече писах, браво за старанието (има резултат), както и похвала за колегите, които ти дадоха напътствия без да те пращат на курс.

Не съм на ниво да давам съвети, но обърни внимание не само на скоростта. По една или друга причина, в снимките ти няма контраст, няма острота,а и ако щеш, няма "закачка". Чесно казано, тези последните, са по-зле от предишните.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   30-06-16 11:51

Снимах от статив с 18-55 и изключена стабилизация, тъй че не виждам каква е причината да не са толкова остри при f20. Също така контраста го бях сложил на +14 в програмата. Обработката мисля, че стана добре, защото суровата снимка не съм сигурен, че искате да виждате с какво цветопредаване е. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: steeens   
Дата:   30-06-16 12:05

Причината е точно блендата, прекалено е затворена. Не затваряй повече от 16.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: lamerko   
Дата:   30-06-16 12:07

Може би все пак ще трябва курс [smilie5]

Има едно понятие "дифракция на светлината", както и малко теория за това как работят сензорите и какво е взимодействието между бленда, изразената дифракция, големина на пиксела, оптика и т.н. Да кажем най-накратко, че в общия случай най-голяма "острота" в повечето случаи при APS-C ще имаш на бленда около 5.6. Ето една статия по темата, но за съжаление не са дали нагледни картинки какво се случва със светлината и вероятно няма да ти стане много ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: steeens   
Дата:   30-06-16 12:14

Ето виж какво се получава с остротата при различните бленди:
http://slrgear.com/reviews/zproducts/canon18-55f35-56is2/tloader.htm

Обектива ти е най-остър на 5.6 и от там нагоре почва да омеква.


Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: kvakioh   
Дата:   30-06-16 12:32

ND2, 4, 8, дори 16 в доста от случаите са за наслагване по 2-3-5 бр. в държач пред обектива, не виждам смисъл от тест само на 1 филтър и в неподходящите условия. За голямо съжаление има доста гадни ND-та, които не търпят наслагване, дават проблеми и др.
Един достатъчно добър ND1000 на резба за експерименти, човек да не го мисли толкова дали ще го прежали или не, за дневно и всякакво снимане е между 25-30 и 80лв в зависимост от размерите.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   30-06-16 13:46

@lamerko благодаря за статията първо! Много добре съм запознат за дифракцията, която се получава при по-високите бленди на обектива, а именно от 14 нагоре, но бях принуден да затворя до 20, за да имам по-бавна скорост и в случая ND8 идва малко, при положение, че беше облачно. Виждам от линка, който е постнал @steeens, че действително обективът е най-остър на 5.6, но при снимане на пейзаж ДОФ-а е много малък на тази бленда и съм сигурен, че острота по краищата няма да има. Единственото решение е може би да си взема по-тъмен ND и да не вдигам повече от 11f. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: m.djorov   
Дата:   30-06-16 14:19

На какви мм снимаш, че ти идва плитък доф-а? На никонски кроп, 18мм на 3 метра от обекта имаш DOF от 1.5 до 140м на F5.6.

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: slavi_biserov   
Дата:   30-06-16 20:55

18-55mm канонски кроп без STM мотора и снимах на 18, но на 5.6 мисля, че няма да имам същата острота като на 11.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тест на ND филтър
Автор: lamerko   
Дата:   30-06-16 23:33

Няма да е същата - ще е по-добра :)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »