Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 каравана или кемпер?
Автор: Lycan   
Дата:   30-04-16 01:24

Много обикаляне се очертава това лято и се чудя е по-удобно. С кемпер веднъж изкарахме едно лято и мога да кажа, че хич не е най-удобното нещо. След 5-6 хил км ти идва да вземеш да се скриеш :)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: vkk1   
Дата:   30-04-16 01:28

с каравана предполагам ще е далеч по-зле.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Lycan   
Дата:   30-04-16 01:45

Не е точно така. Закотвяш я и обикаляш с колата свободно където ти скимне. Основното предимство.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: eewf   
Дата:   30-04-16 02:03

Кемпера предполага повече разходи. Реално погледнато поддържаш още един автомобил + данъци, ГО, каско (евентуално). За да идеш до някъде (било и на 2км от къмпинга) трябва да събираш всичко, докато с караваната - зае*аваш я и си обикаляш с колата. За караваните съм чувал ( не знам колко е вярно), че можеш да спиш в нея само ако си на къмпинги или други уредени за тая цел места, докато с кемпера можеш и на някой паркинг на магистралата да нощуваш.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: kiten   
Дата:   30-04-16 02:04

С кемпера си вземаш велосипед или мотоциклет и с тях обикаляш.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: nyamago   
Дата:   30-04-16 02:09

Велосипеди с кемпера? [smilie11]

Въпросът ми не беше към предния пост (писали сме едновременно), а към автора на темата. Предлагах му го като алтернатива на "Закотвяш караваната и си обикаляш с колата" -> "Закотвяш кемпера и си обикаляте с коуеуетата..."

Иначе точно мене това не би ме учудило, защото велосипеди на кемпери виждам твърде често. И на каравани, и на леки коли. И особено - на лодки (тях ги виждам всеки ден). Случвало ми се е и да ги ползвам, макар да не ми е педпочитан стил [smilie3]

[beer]



Публикацията е редактирана (30-04-16 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: eewf   
Дата:   30-04-16 02:13

nyamago, няма странно. В Германия съм виждал кемпер, на него закачена платформа, а на платформата - Smart [smilie5] [cool] (2 еднакви кемпера с еднакви Smart-чета[smilie25] )

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: asahi   
Дата:   30-04-16 02:17

Ше спиш на паркинг ако можеш да влезеш в него. Нещо не ги долюбват гратисчиите.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: shamelessEyes   
Дата:   30-04-16 02:27

лошото на тия работи е смяната на атмосферата. Все някой се немари в блян по пълнолуние, че му е тясно, а на сутринта си пие кафето се едно нищо не е бълнувал [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Lycan   
Дата:   30-04-16 03:55

Паркингите и места за нощувка с кемпери или каравани са едни и същи

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: jino   
Дата:   30-04-16 07:28

Аз имам кемпер и право да ти кажа никога не ми е идвало да се скрия след 5-6 хил км.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: imitev   
Дата:   30-04-16 07:30

Това си е религия - не е за всеки.

Сега поне има варианти да наемеш, пробваш и разбереш дали ти харесва...

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: jino   
Дата:   30-04-16 07:41

Автор: HTML
Дата: 30-04-16 03:55

Паркингите и места за нощувка с кемпери или каравани са едни и същи

Ха глей си работата.[smilie18]
От няколко години в Гърция доста затегнаха забраната за свободно къмпиране, въпреки това с кемпер не съм имал никога проблем да спра и да преспивам общо взето където реша.
Виж с каравана само на къмпинг, но това е леко казано проява на лош вкус, струва си само да надзърнеш в гръцки къмпинг през лятото и ще разбереш за какво става дума.
Кемпера е удобен за по интензивна почивка.[smile]
Миналата година за месец отскокнахме до Финландия, като пропътувахме около 8000 км през цяла Източна Европа, спяхме по паркинги понякога и плащахме за паркиране но това навсякъде бяха жълти стотинки.
С каравана това не мож го направи.
Относно велосипедите отзад на багажника мога да кажа че са незаменим атрибут.
В Талин ни ги пооткраднаха и на връщане без тях беше жива мъка.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: jino   
Дата:   30-04-16 07:48

Автор: imitev
Дата: 30-04-16 07:30

Това си е религия - не е за всеки.
Много си прав.

Аз например, както и цялото ми семейство сме такива че повече от 4-5 дни на едно място не можем да стоим.
Виж Мара също има кемпер и с тях ходим най-често до Гърция ама те като се закотвят за по месец некъде /не помня къде беше/ по българското черноморие докато не им се напукат гъзовете не се прибират в София.
Аз това посмъртно не мога да го направя.Тя Мара ми казва че имам пиратка в гъзъ.[smilie18]
Така че решението ти за кемпер или каравана изцяло трябва да зависи от темперамента.
Те така приятелю.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: jino   
Дата:   30-04-16 07:59

Учудва ме искрено първия ти пост, явно не си за този тип пътуване защото аз мога да кажа че по-удобна, романтична, и вс. което можеш да се сетиш няма от почивката с кемпер.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: jino   
Дата:   30-04-16 08:02

Само на ски не можах да притръпна и да отида с кемпера.
Някак не мога с нищо да заменя вечерите с приятели пред камината.



Публикацията е редактирана (30-04-16 08:02)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: imitev   
Дата:   30-04-16 08:04

Бодни една LCD камина в кемперо [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: jino   
Дата:   30-04-16 08:18

Между другото го продавам моя кемпер.
Искам да взимам по-нов.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Lycan   
Дата:   30-04-16 09:24

Кемпера смърди - газ от хладилника, изпарения от кабината, химия от тоалетната.
Много малко обаче постоянно. Затова ми идваше да се махна. Впечатленията ми са от нов такъв, нает от немско, нямаше 15 хил навъртени още.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-04-16 09:29

Имам приятел сноуборд учител - Стахо (Freaky), та той цяло лято е на морето, а зимата е в планината и не съм чул да се оплаква, че е с каравана. Разбира се е само един човек и най-много да му гостува приятелката, но в общия случай е щастлив с караваната си. Сега може и той да се включи в темата и да сподели преки впечатления, че напоследък се е зарибил и да снима, но не знам дали има профил тук... На мен ми харесва повече варианта с кемпера и смятам, че би бил по-удобен, но реално не съм ходил с такъв никъде, само се кефя като видя някъде по пътя такъв [smilie3] Т.е. Мнението ми да не се брои, кефя се и на Мазерати, като видя някъде [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: quazimodo   
Дата:   30-04-16 10:08

Не съм ползвал нито каравана, нито кемпер, но мога да кажа, че за тегленето на каравана на дълъг път се искат много повече умения и яко дупе от това да пътуваш с монокомпозиция[smilie5]. Да не споменавам, че за да е удобна караваната, трябва да е от по-големите, което води и до имането на подходящия влекач, разбирай джип 4Х4 поне 2 тона празен[smilie5] [smilie5]. Аз изповядвам друга "религия"[cool]:


https://photo-forum.net/static/forum/2016-04/sjyn7907.JPG


http://files.offroadsz.com/LUBASHKI777/Expedicia%202011g.-Za%20FTP/P7060209.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: axlastro   
Дата:   30-04-16 10:24

Каквото и да вземеш, гледай интериора да е готин, че имам една идея ...

П.П. Джип с покривна палатка е доста добро решение !



Публикацията е редактирана (30-04-16 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: da.fo   
Дата:   30-04-16 11:02

Аз бих избрал караваната:
- След 3/4 годнини няма да остарее толкова , че да искаш да я сменяш за разлика от кемпера.
- Оставяйки караваната на къмпинг , можеш с автомобила си да пообиколиш по спокойно района.
- Много по голямо пространство можеш да имаш с караваната.
- С караваната може да сте 2 семейства(заради пространството) и да става по весело.
- Ако караваната е лична, можеш да я предлагаш по спокойно под наем, докато кемпера - може да му скапе някой двигателя от недоглеждане.
- С годините облужването на кемпера става по голямо - я някой макуч ще остарее и ще се напука(само от стоене), я акумулатора му ще се скапе, я дисковете на спирачките ще са ръждясали толкова, че ще отлепят накладките ... а бе това си е още една кола за потдръжка.
- С караваната минаваш преглед на 2 години а с кемпера - всяка.



Публикацията е редактирана (30-04-16 11:21)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: jino   
Дата:   30-04-16 11:03

Автор: HTML
Дата: 30-04-16 09:24

Кемпера смърди - газ от хладилника, изпарения от кабината, химия от тоалетната...

[smilie18]

Човече ти в какво живееш ?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   30-04-16 12:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: todorzuboff   
Дата:   30-04-16 12:37

sasko, ако може и повечко чалга, нали?
[smilie23]



Публикацията е редактирана (30-04-16 12:38)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   30-04-16 13:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: imitev   
Дата:   30-04-16 13:10

Радка пиратка и О тигре тигре ли[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   30-04-16 13:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: imitev   
Дата:   30-04-16 13:15

Майтапя се!

Светли празници и умната с яйцата!

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: nyamago   
Дата:   30-04-16 15:35

Джино много правилно отбеляза, че не са взаимозаменяеми: за съвсем различен стил почивка са. Караваната - за статична почивка на едно място, най-много два-три (дълги) престоя, а кемпера - за непрекъснато чергарско скитане на безброй места. Не че и него не можеш да го закотвиш на едно място (за цял живот дори), но му се губи смисъла...

Аз напоследък пред тези 'приключенски алтернативи' на хотелите, предпочитам лодките - има много от усещането на кемпера и караваната, но отгоре на това доста допълнителни гъдели и преживявания. А по-големите лодки (нямам, но приятели ме канят чат-пат) са по-близо по комфорт до 5-звезден хотел, отколкото до кемпер или каравана (дори най-големи и луксозни).

Едно незаменимо нещо в по-големите съдове (или возила) е компанията - с приятели е винаги по-весело, макар да уважавам и онези, които предпочитат да се усамотяват (сами или по двойки ; )

Весели ваканции и приключения на всички!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: SLR   
Дата:   30-04-16 16:50

Кемпера сигурно е голям кеф, но не излиза ли много скъпо?

Пред няколко години си правих сметка, и реших че читав кемпер на старо+данъци+застраховки+подръжка+гориво+такси, излиза колкото да почивам години наред със AirBnB и нискобюджетни авиокомпании?!?!

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: imitev   
Дата:   30-04-16 16:53

То и да караш ски никак не е евтино, но хората карат.

Кефа няма цена...

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: vkk1   
Дата:   30-04-16 17:32

Аз съм голям мераклия за каравана, при това от години, обаче нямам кола, с която да я тегля. Под 250 к.с. не мисля, че е удачно, моята е 150 бензинова и просто не става за целта.
Само това е причината досега да не съм струпал една каравана на паркинга.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: AndreyIst   
Дата:   30-04-16 17:40

Е, вероятно не трябва да се обаждам, но чувам прекалено убедени мнения. Наистина е въпрос на релегия и не се опитвайте да вкарвате каквито и да е рационални нотки, защото такива няма. Крайно неудобни ,нехигиенични и откровено мърляви са всички изпълнения тип палатки, кемпери, каравани и прочее. Всеки хотел е по-удобен. Не става дума за супер луксове, но хотел с нормално легло, нормална баня и климатик. Зависи си също и от стила на обличане и поведение, а също така и от упражняваната професия. Никак не и до пари. Разходите за кемпери, каравани и джипове са много по-големи от каквото и да е друго пътуване. Опита показва, че като се добреш докъдето и да е – с кола, автобус или самолет на място можеш да си наемеш велосипед, скутер или кола. Аз правя така и съм много доволен, не искам да карам по пътя и да се изморявам, цащото прафесията ми ме изтощава до крайност. Да ме извини автора на темата, не искам да тнатрапвам мнение, но понякога прекалено крайните такива звучат абсурдно. А що се отнася за 1 месец пътуване - не зная кво работите, дами и господа, но по нормалния свят няма такима професии, които можеш да зарежеш за 1 месец. Моята също е такава. Както казахте сами - въпрос на религия ...

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: vkk1   
Дата:   30-04-16 18:03

Между кемпер/каравана, палатка и хотел няма нищо общо, грам дори.
Това е различен тип пътуване с коренно различни емоции.
Честно казано - за мен най-тъпата почивка е със самолет - в хотел ол инклузив и не мърдаш от там, ядеш и пиеш каквото ти сипят и ходиш където ти кажат.
Ама всеки го кефят различни неща.
За мен пътуването е част от почивката.
Пътувам с кола лятото над 10000 км в цяла Европа, това е всяка година и за мен това е удоволствие.
И да, работя зимата - обикалям лятото. И то повече от месец.
Кой как се уреди [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: AndreyIst   
Дата:   30-04-16 18:31

vkk1

Кой как се уреди



Е, надявам се разбираш как звучи това, нали. Не споменах никъде за ол инклузив и немърдане. Ставаше въпрос за друго. Както и да е, де.

Това лято ще съм в Австралия и Нова Зеландия - със самолет. На място смятаме да се скъсаме от пътуване, но ще спим в хотел. Това опитвах да кажа.


Ритам мач с 20 души - компютърджии и програмисти, все на високи позиции. Те умират да ходят по палтки и диви почивки. Ама при тази скучна работа - наистина ги разбирам. Аз адреналина си го имам в професията, почивката я разбирам като други емоции и нови възприятия, ходене на непознати места.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Lycan   
Дата:   30-04-16 18:40

Само автостопа не сте включили още :) Не става въпрос за изчисления!

Кемпер или каравана са опциите. За около 2 месеца.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Han_Solo   
Дата:   30-04-16 20:41

За каравана трябва да се изкара допълнителен курс
Доста сме смятали с жената за разходки и летувания с кемпер и за сега опцията при нашия леко приключенски стил е проходима удобна кола и хотели... кемпера доста те ограничавав някои аспекти, а иначе родителите на жената са стари палаткаджии и до скоро държаха караваната на Арапя лятото и на Говедарци зимата - като база за лятно и зимно бягство от цивилизацията... иначе може и така [smilie3]
https://www.youtube.com/watch?v=wk6KJXeOM0k

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: nositel   
Дата:   30-04-16 20:53

къща на колела [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: mamata   
Дата:   30-04-16 21:11

Имам две каравани.
Кемпер!

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Ivo55   
Дата:   30-04-16 21:45

Te това e!
http://glarus.blog.bg/photos/56513/original/1209288404_12.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: mamata   
Дата:   30-04-16 21:52

http://assets.dornob.com/wp-content/uploads/2010/11/motorhome-park-portable-trailer.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: jino   
Дата:   30-04-16 22:47

Автор: SLR
Дата: 30-04-16 16:50

Кемпера сигурно е голям кеф, но не излиза ли много скъпо?

Човече всеки ден от живота ни е по-скъп от всички кемпери, каравани, нискотарифни и високотарифни компании взети заедно.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: jino   
Дата:   30-04-16 22:51

Автор: HTML
Дата: 30-04-16 18:40

Приятелю към кого се обръщаш в момента знаеш ли?
Та повечето от пишещите в темата не са виждали кемпер на по малко от 50 метра.

Какво очакваш да ти отговорят по-различно от това което съм ти писал в предните постове.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Lycan   
Дата:   30-04-16 23:18

Мда мерсим ясно :) Няма смисъл. Мислех повече караванаджии ще се обадят, не от тези дет ги закопават на Арапя с веранда.
Отивам в офроуда ;)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Hman   
Дата:   30-04-16 23:23

Каравана при всички положения.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Han_Solo   
Дата:   30-04-16 23:37

Тия дето ги закопават не само на Арапя са друга ракия - сравнително евтин вариант на вила на морето, аз лично съм правил сметки за такса къмпинг, гориво, тол такси, такси ферибот и всички други подробности от пейзажа... че даже трябва да си настроиш навигацията на телефона да те води по различни маршрути от тези които се минават с лека кола.... особено ако си с каравана... има едни такива фактори като радиус на завой, наклон, широчина на улиците и те значително стесняват вариантите
Теглих чертата и прецених плюсовете и минусите... аз лично нямам намерение да си купувам нито каравана нито кемпер защото няма къде да ги държа - те всъщност затова родителите на жената се бяха спряли на тези две дестинации за тяхната каравана - в София поне е доста трудно да се намери място извън платените паркинги където да държиш кемпер или каравана без риск да ти я отарашат, а те се отварят доста лесно и после ремонта е скъп .... а ако вътре успее да се намъкне плъх да зимува [smilie9]
Но да кефа си го има - да си като охлювче което си носи къщичката навсякъде.... кофтито е че вече на доста интересни места дивото къмпиране не се поощрява да не кажем направо си е наказуемо по закон и си има и изгоряли с бая глоба

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: asahi   
Дата:   01-05-16 00:06

Аз съм го подкарал към минимализъм - велосипед и хамак.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: itilien   
Дата:   01-05-16 00:22

AndreyIst - спането на хотел те ограничава. Особено ако искаш да осъмнеш на определено място, което е далеч от хотела. Всъщност дори и да е близо до хотела има голям шанс да те домързи да станеш.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Frenchev   
Дата:   01-05-16 02:04

jino какъв ти е кемпера и колко пари му търсиш? Може и на лични.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: deyan_de   
Дата:   01-05-16 15:56

Караваната е много по-удобна особено ако пътуването е с цел снимане. Няма как да обикаляш с колело и да снимаш, или поне да покриеш голям периметър в района. Най-удобно е оставяш караваната и с колата обикаляш близките села, местности...5, 10, 100 км няма проблем. Не се съобразяваш от времето за връщане, стъмване, дъжд. Кемпера има някои предимства, но не и за фотографи.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: philip   
Дата:   02-05-16 15:11

Хеликоптер[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Shri   
Дата:   02-05-16 20:50

Учудвам се колко много хора се изказват по тема, която изобщо не
им е позната! Те никога не са пътували нито с кемпер нито с
каравана.Между другото, това е една от причините да не се
включвам в подобни тъпи обсъждания и в "социалните " мрежи.
Аз имам кемпер и никога не бих го заменил с тъпа каравана!
Просто двете неща са несравними.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Han_Solo   
Дата:   02-05-16 21:28

@ Shri
май беше по добре въобще да не пишеш... защото от написаното ясно си проличава твоята пристрастност, която води до необективност...
нито караваната е тъпа /по твои думи/ нито кемпера е върха на сладоледа, всяко си има плюсовете и минусите... всичко много зависи от типа на пътуването и на преживяването което искаш.

моите 5 стотинки по темата:
кемпера ти позволява да го управляваш с нормална книжка / ако не е над допустимите 3.5 тона ако не бъркам/
недостатък - не ти позволява да отидеш на места на които би изкал да стигнеш зашото все пак е доста тромава и непроходима машина.
Караваната - както написах трябва категория но позволява да я зарежеш някъде / в къмпинга / и да се разходиш с колата на различни места, където с кемпер не можеш да стигнеш
това на първо четене...
Удобството да си като охлювче с къщичка ако не бъркам вече съм го казвал.... ама може и да бъркам че такива спорове се водят на много места .... остава да се споменат и недостатъците - ако е личен кемпъра/караваната то трябва да се мисли къде ще се държи извън активния сезон, да се мисли и за ограничения наложени от фактори като такса магистрала/ферибот, нуждата да се съобразяваш с местата където ходиш поради простия факт че широчината и радиуса на завоя трябва да се преценяват - попадал съм на доста такива места и в Гърция и в Турция и в Сърбия и Румъния.... че и юго-западните покрайнини [smilie3] също ...
всичко е строго индивидуално и аз не бих си позволил категорични изказвания, поне за моя профил има моменти когато караваната е + когато кемпера би бил незаменим и когато това да си с кола/СУВ и да ползваш хотелите е най-добре.... оттам е и преценката дали да си купуваш кемпер/каравана или да ги ползваш под наем.... и всичко пак опира до парите [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: ROM   
Дата:   02-05-16 22:47

Само да споделя, че много от горните твърдения са неверни защото обобщавате под един знаменател всички видове кемпери и видове каравани. Защото има и кемпери и кемпери, както и каравани и каравани. Мога да напиша много по темата, но няма голям смисъл. Аз лично карам бус направен на кемпер, който е много проходим и няма повечето ограничения на стандартните кемпери. Такси и всички разходи са ми като за лек автомобил, както и габаритите му. Освен това има и мини каравани има и огромни каравани с различни екстри и пак не могат да се обобщят. За всеки влак си има пътници.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Han_Solo   
Дата:   02-05-16 23:17

ROM написа:

> Само да споделя, че много от
> горните твърдения са неверни
> защото обобщавате под един
> знаменател всички видове кемпери
> и видове каравани. Защото има и
> кемпери и кемпери, както и
> каравани и каравани. Мога да
> напиша много по темата, но няма
> голям смисъл. Аз лично карам бус
> направен на кемпер, който е много
> проходим и няма повечето
> ограничения на стандартните
> кемпери. Такси и всички разходи са
> ми като за лек автомобил, както и
> габаритите му. Освен това има и
> мини каравани има и огромни
> каравани с различни екстри и пак
> не могат да се обобщят. За всеки
> влак си има пътници.
-----------------

нямам нищо против, смислъл има мисля, давй - точка по точка, особено ми е интересно за проходимостта на бус/кемпър сравнено с обикновена кола/сув... и разходите за гориво, такси тол, такси ферибот, такси къмпинг, че по мои сметки се оказва по-изгодно да опъваш палатка отколкото да ползваш кемпър по къмпингите - някъде караваната е приравнена на палатка и е по-евтина от кемпърите

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   02-05-16 23:57

Мисля,че за България е по-добре каравана.Вземаш един по-мощен трейлър от типа на гранд чероки осмак, патрол дизелак 3-4 литров (само да не го юркаш много по магистралата,че пука глави) и ще дърпат караваната като мастия празна консерва. РВ-тата са яки, но ако са големи и добре обзаведени.За такива обаче човек трябва да си е надвил на масрафа, че както каза някой, поддържаш хем кемпер,хем още една кола, и то не лека. Хубавото му е,че можеш да го обитаваш съвсем нормално,докато се движи (возейки се, разбира се), докато караваната в движение трябва да е необитаема.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: ROM   
Дата:   03-05-16 05:35

Сравнение с обикновена кола е по-проходим, защото е по-висок, а и отделно, че е и по-маневрен защото може да завива почти на място. Разходите ми за гориво на дълъг път са ми 6.5 дизел, двигател 1.9 Д. Тъй като е под 2 м. висок и дължината е 4.98 таксите по магистралите са същите както за лека кола и за ферибота също. По къмпингите цената си е като кемпер. Но като цена ти излиза някъде по-изгодно от голяма палатка + кола ако паркираш в къмпинга. Иначе в повечето къмпинги в които съм бил цената на кемпера и караваната се различава с около 2 до 3 евро на ден.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Han_Solo   
Дата:   03-05-16 08:42

@ROM
говорим за различни неща - да буса е по-висок отдолу спрямо обикновената кола, тоест можеш да не закачиш там където ще закачи тя... но до там, както написах има тесни улички и стръмни наклони където аз бих минал само с лека кола - имал съм такива случаи и в Гърция и в Турция, ти казваш под 2 метра висок, предполагам че караш някой от тия с повдигащ се покрив - има такива VW например те са малко по-друга ракия, обаче че по феритата ти взимат като лека кола ми е трудно да повярвам, на мен в Гърция са ми се заяждали че не колата с която съм е СУВ и искаха да таксуват повече... в интерес на истината там обаче караваната ще излезне почти двойно.
За магистралите - не знам каква ти е машината, но не съм убеден че биха те пуснали да минеш в в ниската категория примерно тука http://www.aegeanmotorway.gr/en/ypiresies/times-telon-diodion


И само да кажа че съм карал и Пежо Боксер и Ивеко Дейли и знам колко са и проходими, и маневрени и големи, ти спомена че твоето е по-ниско та ми стана интересно какво е... и като е преправяно по границите нямаш ли проблеми, или си минал технотест?

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: 1swamp2frogs   
Дата:   03-05-16 11:07

VW Мултиван е отговора [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: ROM   
Дата:   03-05-16 12:21

VW T4 и понеже съм плащал по магистралите в Гърция знам колко съм платил. Даже понеже карам отгоре каяк автоматично ми отчита по-високата такса, но на тола служителите я коригират на по-ниската без дори да съм се разправял. Освен това VW имат sinhro 4х4 и въобще проходимостта не е проблем. Моя е без 4х4 задвиждване но не съм имал проблем никъде по пътищата. Габаритите са му колкото на едно комби. Аз го търсих повече от година докато го намеря точно това което исках. Освен това мога да направя обратен завой с една маневра на път с две платна защото може да завива почти на място. А буса си го взех готов направен от Германия и си беше минал технотест и регистриран като такъв. Вътре си има всички удобства които са ми нужни. Няма баня и тоалетна, но аз и не съм искал да има. По принцип в Гърция с малки изключения съм на къмпинг, а там си има и бани и тоалетни. Така, че има и кемпери и кемпери. Както и при караваните е така, има и малки и големи. Едните са по-мобилни, другите по-стационарни.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: vkk1   
Дата:   03-05-16 14:15

Вземаш един по-мощен трейлър от типа на гранд чероки осмак ...

Това животно го имах в годините, само за инфо, гори 30/100 в града и 15 извън бензин, с каравана отзад гарантирам, че ще е над 20 извънградско.
Мен доста ме озорваше разхода при разходки в чужбина.
Иначе за тяга, просто е несравнимо с нищо, което съм карал в живота си.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Han_Solo   
Дата:   03-05-16 14:24

написа:

> VW T4 и понеже съм плащал по
> магистралите в Гърция знам колко
> съм платил. Даже понеже карам
> отгоре каяк автоматично ми отчита
> по-високата такса, но на тола
> служителите я коригират на
> по-ниската без дори да съм се
> разправял....
--------------------

Да тоя е друга ракия, и аз съм карал такова, ама в пътническия му вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: ipolit   
Дата:   05-05-16 11:48

Кемпер с ремарке и моторетка в ремаркето. Има някои дето си влачат Smart в кемперите.


https://lh3.googleusercontent.com/-GDnGuMcOW4Y/VysIMeu0QsI/AAAAAAAAMFY/hh7tBgJj8asLjHW_oqD8lrGMEY4TU

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: kvakioh   
Дата:   05-05-16 12:11

Кемпер, след първото (и последно [smilie2] ) преживяване с такова превозно средство, просто е супер, също и лодка по каналите на Холандия и Англия за 2-3дни.
Караваната ми напомня за живеещите в такива.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: sherbit   
Дата:   05-05-16 12:47

Палатка ми беше достатъчна преди да се народят децата. По 40 дена на съм правил на година. 1985-1986-та година ми бяха първите палатки. Сега ще сменям колата и взимам каравана.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: asahi   
Дата:   05-05-16 19:18


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/76/VWcampervan.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: imitev   
Дата:   06-05-16 00:05

Така си дърпат колите в хамеричко:


https://rv-roadtrips.thefuntimesguide.com/files/motorhome-towing-4-wheels-down-480x320.jpg




http://www.smart-tow.com/img/vw/vw50650.jpg




Монтира се механизъм за завиване на предните колела на дърпаната кола, свързан с теглича и дават газ по магистралата.

Дърпат от Смарт до Джипка:


http://rv-roadtrips.thefuntimesguide.com/images/blogs/rv-motorhome-towing-jeep-wrangler-four-wheels-


Всякакви хора има. Няма значение дали си на хотел, на палатка, на стоп, с каравана или кемпер - важното е да ти е кеф [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: deyan_de   
Дата:   06-05-16 08:11

От последните снимки пак става ясно, че караваната е по-удобна с цел пътуване и снимане. Просто в случая караваната дърпа колата :)
Само с кемпер си блокиран по основните артерии. Пак да кажа, че изхождам от фотографска гледна точка, иначе кемпера си е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Павел_Василев   
Дата:   06-05-16 09:15

Лично аз смятам че най-добро решение е за тези които имат джип, покривна палатка която се разгъва за кратко време, мобилен навсякъде и когато не ти трябва просто я прибираш в мазето.

http://media.snimka.bg/s1/5327/036898247-big.jpg?r=0




Публикацията е редактирана (06-05-16 09:17)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   06-05-16 10:52

В щатите е едно, у нас-съвсем различно.Там пътищата и инфраструктурата позволява да се движат кемпери с големината на люлинска гарсониера, отделно че са с накачулен отзад есюви. Има хубави кемпери втора ръка на добри цени там, мислел съм си да си докарам един, но за съжаление не са много подходящи за България.Пък и не само, в Европа си е тесничко.
Има едни РВ-та, дето се разгъват настрани и стават емен-емен два пъти по-големи.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: moto12   
Дата:   06-05-16 12:55

Много ме кефят тези решения на vw:

http://i67.tinypic.com/2mg8hgg.jpg


all in one, 4х4, а с един евтин чип си по-пъргав от повечето коли на пътя, с разход по-малък от кола + каравана.
Да не говорим за чероки дори и 6-так.
пп. Гледна точка на разходите, не съм фен на тези почивки.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Hman   
Дата:   06-05-16 15:41


http://everymilesamemory.com/wp-content/uploads/2014/03/3-Some.jpg

на мен този вариант ми допада


Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: imitev   
Дата:   06-05-16 16:00


Втората снимка е от Острова, не е щатска...

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Han_Solo   
Дата:   06-05-16 17:15

А каква е разликата в това да си с кемпър и да си дърпаш колата или да си с кола и да дърпаш каравана? Като разходи ще е повече от нормален хотел... взимаш си стая а ако искаш да мръденш някъде да снимаш изгрева или залеза хвърляш една палатка и принадлежности за барбекю и си правиш едно диво къмпиране [smilie8] може и в колата да се спи ако е някое големичко комби.
С един приятел докато ергенувахме поне 10-15 години обикаляхме и България и съседните страни по седмица две преди да финишираме на фотоваканцията и никога не знаехме къде ще спим, винаги намирахме нещо, носехме си и палатки... не че ги ползвахме. На жена ми също и хареса и с нея също си карахме така отпуските докато не дойдоха децата [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Rado   
Дата:   08-05-16 00:17

Кемпер или каравана или хотел или палатка или .....
Може да се почива с всичко, по различни начини и различни компании.Аз ползвам всичко без каравана [smile]

Днес се прибрах от 9 дневна семейна екскурзия през Загреб, Плитвички езера, Задар, Сплит, Омис, Дубровник, Мостар, Котор и будва.С кемпер, спим където ни е кеф, пълна свобода.С палатка, каравана или хотел няма как да стане, аз вече намразих резервациите, обичам свободата. Която си има цена, както сте споменали по-горе в темата - повече разходи(може би), трудност с паркирането в градовете.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: deyan_de   
Дата:   08-05-16 08:33

С каравана ще спиш точно там където и с кемпера, но с кемпера няма да отидеш там където би могъл с кола след като откачиш караваната.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Lycan   
Дата:   08-05-16 15:54

е това е приказка :)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Rado   
Дата:   08-05-16 17:02

Така е но в кемпера децата играят, носят ми безалкохолно от хладилника, играят на сляпа баба, четат, рисуват, могат да се раздвижат. На границата 4ч чакане си направихме обяд, като вали дъжд пътуваме, спим, ядем без да се налага да излизаме, т.е. имаме пълноценна къща на колела.Но има места където не можем да отидем за разлика от кола с каравана. Всяко нещо си има цена, на мен караваната не ми е удобна, ние сме 5-ма и ми трябва голяма каравана и голям джип за нея - ставаме над 10м композиция ;-).

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: deyan_de   
Дата:   08-05-16 17:41

На мен кемпер ми е липсвал точно момента в който децата плачат на задната седалка за сън, а ще пристигнем в къмпинга след 3 часа примерно :)

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Lycan   
Дата:   08-05-16 18:59

Веднъж съм го играл с кемпера - четирима без деца бяхме като пътуващ цирк. Не можехме да носим 4 велосипеда и изобщо не можахме да отидем където искаме освен пеша или с такси :(
Ако не спрем в уреден къмпинг с вода, ток и душове всичко се омазваше хомогенно

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Rado   
Дата:   08-05-16 20:14

Аз съм пътувал 30 дена до Норвегия без да влезна в къмпинг с Иван Миладинов, с децата 30 дена с минаване през 1 кемпер стоп в Доломитите.Трябва си малко логистика - къде може да се зареди вода, имам 300W слънчев панел но до Норвегия не издържа - много ниско е слънцето и много дъжд, даваше по 5W мощност и паднаха акумулаторите след 2 седмици.
Имам място в багажника за 5 велосипеда, къпем се до водоисточник, измиваме и изчистваме всичко, зареждаме и продължаваме.Зареждам газ на газостанции с автомобилен вентил, изкарвам около 14 дена с едно пълнене, в Норвегия обаче останахме без газ 3 дена и беше кофти - хладничко и извадихма примусчетата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   09-05-16 17:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: valen_tin   
Дата:   10-05-16 11:10

написа:

> То и да караш ски никак не е евтино,
> но хората карат.
>
> Кефа няма цена...

Напротив. И ако можеш да схванеш каква му е цената никога не би платил.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: imitev   
Дата:   10-05-16 12:20

Много философи се събрахме тук[shtrak]

Дървени...

Всеки гледа селото от собствената си камбанария...

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: nyamago   
Дата:   10-05-16 13:44

> Много философи се събрахме тук
>
> Дървени...
>
> Всеки гледа селото от собствената си камбанария...

Не е ли това целта? [smilie11] [smilie8] [smilie6]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: valen_tin   
Дата:   10-05-16 14:28

убеден съм, че и Майк Тайсън, Майкъл Джексън и те са си мислели "кеф цена няма", и "аз от моята камбанария това мога да си го позволя".

Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: imitev   
Дата:   10-05-16 16:04

За едни е важна мобилността, за други цената, за трети компанията.

За всеки влак си има пътници, както и всеки има право на избор (даже и на лош избор) - каравана/ кемпер/ палатка/ ски/ колело/ кола/ възглавница/ легло/ жена и т.н...

Не виждам защо трябва човек да вменява задължения и вина у останалите? Всеки е свободен да прави това което иска, стига да не пречи на останалите.

Мен също кемпера не ме кефи като вариант, но пък си има привърженици. Аз бих предпочел хотел или палатка пред кемпер/каравана - прекалено много удобства предлагат и двете. А в никакъв случай на морето не бих ползвал палатка/кемпер/каравана/.

Също предпочитам уиндсърф и шнорхелинг пред джет и дайвинг. Ски пред моторна шейна. Велосипед пред мотор. Жени пред мъже. Минерална вода пред алкохол. Канон пред Никон [smilie18] [smilie18] [smilie18] [cool] [cool] [cool]

Но това си е моето виждане за нещата (даже и да е погрешно)...


Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Rado   
Дата:   10-05-16 16:26

Така е, напълно съм съгласен.

Важното е в семейството да има разбирателство иначе няма да вървят нещата ако един иска палатка а друг all inclusive.При нас за щастие няма такива проблеми, децата ми се оплакваха че не сме ходили на палатка скоро и искат да ги водя [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: chipdesign   
Дата:   10-05-16 16:28

"Канон пред Никон" е погрешно, ама тва е като мерцедес/ауди/бмв меренето на п*шки - няма смисъл, важното е да сме доволни от техниката [smilie18] [beer] [beer] [beer]

както и да е - моля мнението да не се брои за спам, защото засегнах фотографка тематика [smilie5]

(не се сдържах, съжалявам) [smile] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: nyamago   
Дата:   10-05-16 17:13

А не може ли всички да са доволни? По примера на Дядо Поп, който на въпроса "Вино или ракия?" отговорил "И бира, синко!"...

На един хубав голям кемпер закачате отзад каравана, натоварена с велосипеди и палатки. И с този транспорт отивате на ол-инклузив 5-звезден хотел. Всички са щастливи!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: kvakioh   
Дата:   10-05-16 17:27

Кемпер и палатка-шатра, това за 2 седмици през август тази година, ще бъде супер.

Отговори на това съобщение
 Re: каравана или кемпер?
Автор: Lycan   
Дата:   10-05-16 19:30

планът август :)


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »