Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Графичен дизайн. Къде ?
Автор: test1011   
Дата:   14-04-16 16:23

Здрасти, искам да уча графичен дизайн но не знам къде. Вариантите са следните:
НБУ - говорих с момиче което учи там и каза, че ако искаш да се научиш трябва сам да се захванеш.. това е ОК ама по думите и ми стана ясно, че едва ли не за 1 500 лева на семестър трябва сам да се оправям но какво и да е НБУ е краен вариант.. междо другото трябвало и да се рисува за приемния изпит да покажеш 10 твои картини ... проблема е, че не мога да рисувам , ако е нещо на компютър ще го направя ама.. както и да е има начин пак да ме приемат

Национална художествена - говорих с познат който учи там и разбрах, че реално говорят само теория, история и някви такива неща а практиката от дъжд на вятър , а за учене на програми думите му бяха следните - всеки сам се оправя никой не ти показва как да работиш с тях

Омега/Делта - доста неща чета в интернет за тия колежи и нищо положително

Искам да уча естетически правила кое как къде защо , хармония на цветовете кой цвят с кой , задълбочено учене на програми като CorelDraw, Illiustrator, Indesign и т.н. неща които ще ми трябват след като завърша а не да трябва сам да уча тия програми при положение, че плащам сумати пари и да ме учат главно на история на изкуството, че Ван Гог на 18ти май излязал да пие кафе и са запознал с жена си имали 20 лапета ..

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: vkk1   
Дата:   14-04-16 16:31

Понеже до известна степен се занимавам с това, за което питаш, да ти кажа, че най-вече, преди всичко и основно трябва да имаш усет за нещата и да ги виждаш преди да започнеш да ги осъществяваш. Ако го нямаш - и 10 университета да завършиш, няма да станат нещата. Програмите, които споменаваш, са само помощно средство за постигане на това, което ти е в главата.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: test1011   
Дата:   14-04-16 16:35

Знам, пределно ясно ми е.. по мое лично мнение имам някакви заложби но искам да се усъвършенствам и да стана по-добър

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: kvakioh   
Дата:   14-04-16 16:59

ЗА Академията май ще трябва и там рисуване...даже доста. Познавам поне десетина графични дизайнери в София, двама завършили Академията точно с това, но не са най-добрите. И учат много и отделни неща. Има и някои, завършили история например, но са отлични графични дизайнери с добро заплащане.
Може би някакви курсове ще помогнат. Има мисля достатъчно.
Понякога образованието в такава сфера не е задължително за определени позиции. ЗА някои позиции точно пък висшето образование е важно.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: piknik   
Дата:   14-04-16 17:10

Привет, можеш ли да рисуваш? Дизайнери много, добри също много.

Ако можеш да рисуваш се променят много нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: test1011   
Дата:   14-04-16 17:14

Само на компютър мога

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: piknik   
Дата:   14-04-16 17:17

Фотошопа го "могат" доста хора, Илюстратора е друго, както и Корела.
Ако работиш с Таблет, рисуваш и прочее - мисля, че няма проблем да си намериш читава работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 17:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   14-04-16 17:33

sasko_stamatov , изчакай поне още 4 дни.... поне месец да направиш с този профил. [smilie18] [smilie18] [smilie18]


test1011 , между рисуването на компютър и обикновеното разликата не е много голяма. А историята на изкуството е полезна, най малкото ще те предпази от опити да откриваш топлата вода.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 17:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   14-04-16 17:41

sasko_stamatov написа:

> Автор: steeens
> нещо лошо ли казах.
> мочето пита къде да учи а не да му
> давате глупави акъли.голям
> професор се извъди и ти.гледам те в
> всяка тема си номер 1.евала
> какво му е на профила .чета ви от
> години реших да се запиша и аз в
> ваща гилдия.има ли проблем
>

>
> Публикацията е редактирана (14-04-16
> 17:38)
Не си казал нещо лошо от раз, ама сега го правиш. Ти и от години пишеше, ама прекали няколко пъти, затова сега си с име ново, но навиците ти са старите, не можеш да ги промениш явно. [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 17:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: piknik   
Дата:   14-04-16 17:44

Не се карайте - вече преподават и "онлайн", дори Хардвард, Кеймбридж и др.
Завършваш, но нямаш "Тапия". Някъде искат, други - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 17:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   14-04-16 17:53

Лъвче, спри с грешните съвети. 1500 на семестър? Отивай ти да учиш там.

test1011, провери как стоят нещата в Техническия университет, видях че и там има такава специалност.

П.П. Курсовете също може да са вариант. Зависи какво точно ти трябва - диплома или знания. Защото да загубиш години, за нещо дето може да научиш за месеци ... но сам трябва да решиш. Все пак тук е фото форум, едва ли има много дипломирани графични дизайнери в него...[beer]



Публикацията е редактирана (14-04-16 17:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 17:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: pepelqn   
Дата:   14-04-16 17:59

Няма място в БГ където да те научат на графичен дизайн
вариантите са 2
1. Сам се учиш
2. Намираш някой който това работи
От личен опит ти го казвам

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   14-04-16 18:01

sasko_stamatov написа:

> момчето пита КЪДЕ ДА УЧИ а не колко
> струва.ти като нямаш пари другите
> имат.и зоологическата градина е на
> друга посока.верно тоз Боби ви е
> взел акъла.

Ха-ха-ха! Оп-пааа. Боби не го бях споменавал.[smilie18] [smilie18] [smilie18] Няма да направиш месеца явно...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 18:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   14-04-16 18:06

pepelqn написа:

> Няма място в БГ където да те научат
> на графичен дизайн
> вариантите са 2
> 1. Сам се учиш
> 2. Намираш някой който това работи
> От личен опит ти го казвам


Това и аз го подозирах, но не бях сигурен. Щото имам представа за обучението в Художествената академия и едва ли другаде ще е по-добре. А опцията да учи в чужбина? Има ли смисъл и от това?

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: pepelqn   
Дата:   14-04-16 18:13

В чужбина да стига да може да си го позволи.
Обаче в Бг на всякъде са грешни пари и накрая нищо не знаеш,
а най-добрият начин е сам да седнеш и да научиш програмите другото или ти идва от вътре като идея или не.
И още нещо CorelDraw го забравете, освен ако не сте някой инженер и няма да печатате. CorelDraw файлове в печатницата гърми и трещи като пуканки в микровълнова.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: vkk1   
Дата:   14-04-16 18:19

Няма да е лошо да кажеш какво разбираш под "графичен дизайн", какви проекти мислиш да изпълняваш и къде планираш да се реализираш. Понятието е доста обширно, много хора имат претенции да са графични дизайнери и повечето от тях са резачи на шаблони за уеб [smile]
По другата гореща точка, бях сигурен, че стамат е боби, умора няма тоя.



Публикацията е редактирана (14-04-16 18:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 18:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   14-04-16 18:24

vkk1 [smilie24] [beer] [beer] [beer]

Разликата е в буквите, същността е неизменна.
Наздраве, Саско! [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (14-04-16 18:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: Twingo   
Дата:   14-04-16 18:47

pepelqn написа:
> CorelDraw файлове в
> печатницата гърми и трещи като
> пуканки в микровълнова.

Това ми хареса [smilie24] [smilie18] [smilie18]

Аз в момента се чудя същото за графичния дизайн, но виждам, че във всеки университет учебния план е различен - в художествената основно се учи рисуване, в ТУ е по-скоро инженерна специалност. Аз мисля вместо това да запиша КСТ и след това курс или пък магистър дизайн.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 18:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: vkk1   
Дата:   14-04-16 19:38

боби, за мен винаги ще си "тоя", докато не докажеш по някакъв извънземен начин, че поне има шанс да си някой. От такива като тебе и коментарите ти, нормалните и знаещи хора все по-малко пишат тука.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   14-04-16 19:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: imitev   
Дата:   14-04-16 21:24

Аз мога да печатам на офсет и от MS Word и ексел, както съм пускал файлове от Publisher и Powerpoint...

А корела и риповете ги оправиха още миналия век и си става за работа без проблем.

Кьопави файлове съм виждал и в илюстратор, индизайн и прочее.

Който ще осере нещата - ще си ги осере...

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: nemchev   
Дата:   14-04-16 21:32

Корелски файлове гърмят точно толкова, колкото и илюстраторски, индизайнски и квито се сетиш. Всеки нормален човек си експортва файловете във формат изискван от печатницата. За 8 години служба, никой не ми е искал работен файл, ама никой.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: pepelqn   
Дата:   14-04-16 21:38

nemchev рипа на машините извън Бг знаеш ли какво правят корелските файлове особено като ги видиш после и през лупичката [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: pepelqn   
Дата:   14-04-16 21:43

imitev съгласен съм с теб за всичко ама тва с риповете не съм проблема с корела си остава в 70 процента от печатниците.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: nemchev   
Дата:   14-04-16 22:02

трябва ли да разбирам, че риповете на печатнците разпознават от какво съм направил, ПДФ, ТИФФ, БИТМАП или квото и да било? Не ми се мисли какво изпращаш или получаваш за печт. Аз също работя с рипове за няколко различни машини /различни технологии/ и нито един РИП не е имал претенции от какво му е доставен файла.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: imitev   
Дата:   14-04-16 22:19

Пепеляне аз работя предпечат от 18 години. Мога аз да обяснявам кое как и кога гърми...

А и предполагам не си използвал RIP 50 и RIP 60 на LinotypeHell - там принтерски файл с празен лист от Page Maker да пуснеш пак има шанс да гръмне...

Добрият професионалист във всяка сфера се познава по това, че познава технологията, инструментите и знае как да заобикаля и да се пази от проблемите.

Онзи ден една позната ми се жалва - като импортна тоя текст в корела и ми гърми. Ей на - за 6ти път ми гърми... А аз и казвам - ти си много упорита, ако продължаваш да го импортваш по този начин днес сигурно ще успееш да го изгърмиш още поне 50-60 пъти...

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: pepelqn   
Дата:   14-04-16 22:19

nemchev хич не ми се спори
накратко: подавам печат всяка седмица към различни печатници в Румъния в България в Англия и Италия (от 7 години това правя) , когато някой колега ми изпрати файл за печат правен с corel искаш ли да ти кажа как ми зазвънява телефона за дребни неща на пръв поглед които нормалният човек няма да ги види но през печатарската лупа се виждат повече от добре! А грешки стават понякога с всички файлове без значение на какво са правени. Вестникарски изстории не ми се слушат повече! Аз млъквам чупете си главите както си искате и на каквото си искате и съвети не взимайте проблемите са си после лично ваши :)
Тази тема повече няма да я спамя!

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: nemchev   
Дата:   14-04-16 22:44

какво съвпадение. Аз също подавам за печат всяка седмица, че и по два пъти или повече. Работим и за чужденци. Това, че ти имаш някакви предрасъдъци към някакъв софт наистина си е твой проблем. Никога не са ми връщали файл заради това, че е правен на Корелдроу. Връщали са ми заради други неща. И да, корела си има трески за дялане /цели клони даже/ но това не го прави по-малко използван софт.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: asahi   
Дата:   14-04-16 23:36

Сега що забъркахте дизайна с предпечата?

Тест1011, в Академията ще получиш най-добро образование. Софтуерните майсторлъци сам ще си ги научиш, но това няма да те направи добър графичен дизайнер.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: val2007   
Дата:   15-04-16 00:05

Ако наистина искаш да направиш нещо истинско в този живот, послушай най-напред съвета на АСАХИ - плюй си на ръцете, вземи купища частни уроци, научи се да рисуваш, за да влезеш в Художествената Академия... Изкарай Академията, за да МОЖЕШ ДА РИСУВАШ ИСТИНСКИ... пък, в свободното време, извън Ателието на Академията можеш да поразлистиш най-новите амерички наръчници за графичен дизайн и още като студент да влезеш в Час с Истинските Неща...
Аз съм изкарал преди повече от 12 години чуждестранен, тримесечен курс по Графичен дизайн, който се водеше само на английски език, но истината е, че Нещата ми просветнаха едва когато бачках по 12 саати тази работа и трябваше да поразлистя куп Други Наръчници, за да се справям с най-различни задачи от връхлитащите ме проекти...
ПЪРВОМ СЕ НАУЧИ ДА РИСУВАШ КАТО БОГ!
Всичко останало са само детайли, които винаги можеш да усвоиш от Мрежата...

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 00:17

asahi, и аз мислех така, преди да вляза в нея.
val2007 , на чужд гръб.... Лесно се дават съвети, особено за неща от които не разбираме...ама сме чували явно за тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: val2007   
Дата:   15-04-16 00:31

Steens - нито ме знаеш какъв съм, нито къде съм учил, нито къде съм бил през годините, когато си стоял прав под масата...
Ако някой иска да се научи да прави нещо истински, трябва му Среда, Добър Учител, както и възможност да оцени колко самият той струва - т.е. - трябва му Среда...
Ако, ти Steens не си успял да направиш дори това, след като си протривал 5-6 годинки плочките из коридорите и ателиетата на Академията - то какво изобщо си търсил там...


Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 00:41

val2007 , не ми трябва да те знам. Ти сам вече всичко си каза.
След глупостите които изписа и сега дописа, всичко е кристално ясно.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: val2007   
Дата:   15-04-16 01:12

Ама на мен пък хич не ми е през онова кой си ти и с какво се ядеш!
Просто се скрий вдън земи... Какво ти е кристално ясно - отсъствието на мисъл в приказките ти ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 01:23

Отсъствието на мисъл е при теб. Вникваш ли изобщо какви лозунги си написал? И пращаш човека там, дето явно никога не си стъпвал, ама ти е било мечта вероятно. Значи ти си изкарал тримесечен курс и си се справил след това с графичния дизайн, а него го пращаш да учи 6 години и пак да излезе ненаучен?!?!?!

Единственото вярно нещо което си написал е че всичко се постига с много бачкане и самоусъвършенстване. Но всичко останало е невярно и подвеждащо.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: val2007   
Дата:   15-04-16 01:53

СТЕЕНС, за разлика от теб, не тая никаква злост към твоята личност! За мен не е ясно обаче защо толкова искрено мразиш Академията!
Вероятно двамата с теб имаме различни Академии в главите си... Не вярвам днешната да е чак толкова зле в сравнение с онази от края на 60-те години...
Никого не пращам никъде... Всеки сам избира...

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: axlastro   
Дата:   15-04-16 08:20

В ТУ не е много зле, но там е друга насоченост. В крайна сметка ще трябва да се научиш (колкото можеш) да рисуваш... Където и да отидеш няма да ти го налеят в главата...

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: compur   
Дата:   15-04-16 08:30

аз пък съм готов да си продам колекцията от книжки по графичен дизайн... ако някой търси - на лично! [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 08:32

val2007, върни се и пак прочети какво си писал. После ме цитирай, къде точно съм таил злост към теб. [smilie18] [smilie18] [smilie18]
Сега вкара и някаква хронология, дето е малко странна. Много късно си почнал с графичния дизайн. Не казвам че е невъзможно, ама е необикновено...
Но сподели все пак, кога точно се научи да рисуваш "КАТО БОГ" и каква полза има от това един графичен дизайнер...

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: val2007   
Дата:   15-04-16 10:21

Няма да преоткриваме топлата вода... Който се интересува, нека надзърне примерно тук:
http://bonfx.com/why-graphic-designers-should-learn-to-draw/



Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 10:31

Никъде не видях че е задължително да рисува като бог един графичен дизайнер. Да направи една скица с която да си визуализира идеята е доста по лесна задача. Убеден съм че автора на темата би могъл да се справи с това и сега, не му е нужно да учи година или две за да влезе в Академията и още 6 да я завърши...

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: val2007   
Дата:   15-04-16 10:44

Естествено че е така! Не оспорвам твоето виждане...
Идеята ми е, че АКО човек успее да се научи да рисува като БОГ - винаги ще има едно ПРЕДИМСТВО пред събратята... Може и в процеса на занаятчийството да понаучи куп други неща, които ще са му от полза като графичен дизайнер...
Виждането ми за ХА е - би трябвало през тези 5-6 години да се учиш не толкова на занаят, колкото да се научиш КАК да гледаш...
....
Само не ми казвай, че Художествената академия не ти е била от полза - издават го твоите фотографски работи, от които няма как да не усети, че такъв фотограф има око за Композиция, за Ритъм, че има силно Колористично усещане... Изобщо - че има Художествено Оченце...
Нима е лошо човек да бъда Мноооого добър в нещо, което не зависи от никакви компютри, фотошопи, корели и пр...?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: steeens   
Дата:   15-04-16 10:57

Няма да кажа такова нещо естествено. Но тия неща си ги знаех и преди Академията, научих ги в Художествената гимназия. И всички които бяха добри в Академията идваха от ХГ, без изключение. Та годините не са 5-6, а по скоро 11-12. Но практическата полза от всичко това, в съвременния свят е доста минимална. Тъжен факт.
За това съм против губенето на ценно време. Един курс по дизайн и ако има нужда и един по рисуване е повече от достатъчно. После всичко останало се учи от практиката.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: vkk1   
Дата:   15-04-16 22:50

ето, като говорим за графичен дизайн и хора, които се мислят за дизайнери, накрая се получава нещо такова:

КАТАСТРОФА!

"Седем финалисти ще се състезават за нов туристически символ на България."


http://dariknews.bg/uploads/news_images/201604/photo_verybig_1568100.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: vkk1   
Дата:   15-04-16 22:53

Всяко едно е абсурдно, от котката-лъв, или онова подскачащо "нещо", до България с малка буква. Просто потресаващо.

Отговори на това съобщение
 Re: Графичен дизайн. Къде ?
Автор: sasko_stamatov   
Дата:   15-04-16 23:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »