Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: bogdanov   
Дата:   21-03-16 23:30

nemchev, не съм го правил, той беше ТРАКЕНЕН, кон за езда. Питай ме колко пъти съм го яздил!

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: radikyokushin   
Дата:   21-03-16 23:35

Баири, не пиши неща, които не са ти ясни.
Провери колко са, като площ земеделските земи преди 1989 година и колко са днес, и тогава изпадай в паника!
Дори и сега има землища с до 10-15% необработваеми площи, така че спокойно - има къде да живеят животните.

А и не мога да разбера как това оправдава насилието над домашни животни???

Богданов, не съм афектиран въобще от никакъв частен случай, а от драсканиците в темата на няколко дебели кратуни, които се опитват да ми обясняват, че подобни простотии били традиция и не трябвало да се променят (включително и коридите в Испания).
...и ще ми го сравняват с яденето на кюфтета... А'й сиктир!



Публикацията е редактирана (21-03-16 23:50)

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: nemchev   
Дата:   21-03-16 23:40

тези, дето ги връзват за зил-ове и ги товарят с циментови блокове, какви се водят? животни за бой? щото не знам кон дето ще премести 3-4 тона след 40-50 тояги по гърба....или ти тва не си го виждал?

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: bairi100   
Дата:   21-03-16 23:47

Ради,ша падне паша на насилствено расла Био-трева,но пак не давам надежди при тебе.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: bogdanov   
Дата:   21-03-16 23:54

radikyokushin, традициите представят характеристиките на дадена общност. А това запазва идентичността на тази общност. Тя съхранява ценностни форми необходими за формирането на самата нея. Никак не е ретроградно твоето възставане, но само ако предложиш вариант, който да замести а не да премахне подобен тип национална идентификация. Демек трудна работа... не е достатъчно само да рипаме и отхвърляме онова, което с години е съграждано.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: nemchev   
Дата:   22-03-16 00:02

съграждано е не с години, а с векове....обаче само за няколко години му таковаха таковата на изграденото. както казах и вчера, същото се очаква и с мъжкото хоро, и с всяка останала ни живописна традиция.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: bogdanov   
Дата:   22-03-16 00:22

nemchev, нито аз, нито ти ще толерираме насилието над животни. С това си на ясно. Не си на ясно само с възможностите, които имат конете. Съжалявам много, че на тодоров ден бях с камера, която нямаше вградена програма за поезия. Село Козаревец, 35 години конярско дружество. Нито един циганин в селото. Два състезателни коня, размазващо красиви, силни, оседлани. И едно 13-14 годишно циганче от съседно село с дребно конче без седло. Попитах го как се казваш...
- Сабри.
- Бърз ли е коня Сабри?
- ....много... Три пъти побеждавахме в нашето село.
- Я си вдигни едната ръка, като победител! вдигна я...
Дойде неговият ред да застане на старта и да се състезава, държеше коня за гривата, нямаше седло, нямаше 18 години и нямаше право да се състезава, но отидоха. Пресече финала много малко след предпоследният. После изчезнаха и Сабри и коня му. Преоблякоха се, дегизираха се някак неразпознаваемо. Исках да ги снимам пак, след състезанието... не ги открих. нито Сабри, нито коня му.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: batsali   
Дата:   22-03-16 00:29

Идентичността се променя, защото обстоятелствата се променят. Дори съседни поколения, особено през последния век, се различават доста в мирогледа си, защото света, в който израстват и живеят, е различен. Не можеш да съхраниш традиции, които не са в съзвучие с настоящите ценности и ежедневие. Преди 100 години много по-голям процент от населението се е качвало на кон, пипало е кон, знаело е как мирише около коня. Много граждани са виждали някои селскостопански животни само на снимка или от голямо разстояние докато фучат покрай добитъка с колата. Традициите се запазват, когато значат нещо за спазващите ги. Колкото и национални знамена да се развеят и колкото и романтично да се говори за отминали времена и нрави, хората, които са живи сега, не са хората, които са започнали дадена практика. Те имат други проблеми, други стремежи и оперират в други обстоятелства. Всяко нещо, което се прави, просто защото така се е правело в продължение на Х години, изглежда до известна степен натрапено и в много случаи е обречено на отживяване. И в това няма нищо лошо. Българите преди 100 години не са спазвали традициите на българите преди 500 години, нашите традиции също няма да се спазват след 500 години.

Ако пък идентичността ти се изразява в това, че си родственик на хора които някога са яздили коне, някога са почитали някакъв бог, някога са носели дрехи с някакви шарки, живели са на някакво място и като племе са се наричали някакси, то това е празна идентичност. Всичко това е лотария. Някои се раждат жени в средновековна Япония, някои се раждат мъже в комунистическа България... От значение е единствено какво ТИ ще постигнеш в настоящето, защото традициите не строят сгради и не правят научни открития. Започнете и спазвайте ваши традиции, защото те ще имат най-голямо значение за ВАС и вашата идентичност тук и сега. Живейте в настоящето, защото миналото е далеч назад, а бъдещето още не е дошло.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: nsirakov   
Дата:   22-03-16 00:31

Fast_eyebrow и компанията, която не успя да измисли нищо друго освен лични обиди... благодаря ви, че затвърдихте мнението ми за бъдещето на нацията. Оставам над нападките ви, относно моята личност... Хора като вас не могат да ме обидят, само ме разсмяхте ;)

Бързовеждов доколкото знам си приел Хамериканската вяра... Интересно ми е, знаеш ли, че дори и в Америка, традициите се тачат, състезанията са разгорещени, а ако се чудиш от къде да го видиш - Ю тюбе е пълен с хамерикански дърпаници на тежести :)


Младежа на нацията, каратистът дето написа:
"Въобще замислял ли си се, че колкото по-назад във времето се връщаш, толкова по-малка стойност е имал човешкият живот.
За животните пък, въобще да не говорим."

Прочети някоя индианска книга, прочети историята на прабългарите и свързаността им с конете, па тогава говори за стойност и традиция...

Уви, Qui curae est....

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: bairi100   
Дата:   22-03-16 00:32

Приятели,не залагайте емоциите си на куц кон!Лека нощ от мен!

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: Gecata   
Дата:   22-03-16 00:55





Публикацията е редактирана (22-03-16 01:02)

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   22-03-16 00:57

Много знаеш, какви вери съм приемал ! :)

Просто се учудих, че човек,който има страст да прави добри пейзажи, а и е лекар, с лека ръка приема ненужно мъчене на животно като някаква изконна традиция.Нямам нищо против чисто състезание с коне или прескачане на препятствия, там и човек и кон споделят усилията и тръпката на състезанието, но да товариш прекомерно и ненужно животното, че и биейки го, ами не го приемам, съжалявам!И никой не може да ме убеди,че това било традиция.Дядо ми, лека му пръст, 15 год. гледа коне на село. Там всеки си имаше кон и хората ги щадяха. Ако вземе,че умре някоя животинка от тях си беше мъка-губиш верен помощник, те затова и ги щадяха. На мнение съм, че каквото ти е отношението към животните,такова е и към хората около теб.

Ок, мир да има, ако съм обидил някого, моля да ме извини ![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: catandgoddess   
Дата:   22-03-16 01:03

запазили са рода, в което се крие висшия смисъл на живота - неговото възпроизводство.

Геца, това не ми звучи добре. Възможно е, но е като всички да изтеглят късата клечка едновременно[smilie5]

За какво тогава се хаби енергия за мутации и еволюция баси[smilie8]

Вие си говорите за коне тук, аз съм бягал от кон, сигуено не е бил на bogdanov коня[smilie5]- в Чипровския балкан[smilie7]

ПП: сега като се редактира цитираният и звуча като шизофрениик [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (22-03-16 01:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: bogdanov   
Дата:   22-03-16 01:38

Абе я се хващайте да снимате. Че вярно изпускам нишката, колкото и да следя коментарите. Като те подгони коня, хвана ли те? Аз съм до тук по темата.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: catandgoddess   
Дата:   22-03-16 01:40

Не, спасих се в едни къпини встрани от пътеката. После се откъснах от тях като оставих малко дрехи и малко повече кожа, но коня не ме хвана[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: batsali   
Дата:   22-03-16 01:47

Тва е нищо, мене ме е гонил петел.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: Антивик   
Дата:   22-03-16 08:05

Бря! Кога успяхте да изпишете толкова писаници и мъдри мисли, едва ги изчита човек[smilie10].
Говори се за традиции, традициите са обичаи, обреди повтаряни многократно в годините и утвърдили се като практика в дадено общество, другото което се вкарва тепърва му се вика иновация. На времето кога ги учих тези нещица/до колкото си спомням, бая отдавна беше/ за традиционния "Тудоров ден" никъде не ставаше въпрос за впрягане на кон в шейна, натоварена с тонове бетонни блокове и да му се дава зор да свърши нещо де не го може или па за което не е предназначен. Та за мен тази иновация си е чист тормоз, друг е въпроса ако е каруца с колела, що там натоварването е по-малко, но пак трябва да има някаква мярка. А и да се гледа какво е състоянието на гумите що си е бая зор да се мъкне товар с меки гуми/изпитано на собствен гръб/.
bogdanov е прав, че има различни коне с различни предназначения та даже и такива де са за големи товари/мисля са разработени за артилерията първоначално и тегленето на тежки топове и ракли със снаряди(ако греша моля за извинение и корекция)/, но и тях не са ги товарили до откат и са съобразявали бройката с товара.
Дали трябва да се пазят традициите -определено ДА, трябва да помним кои сме и от къде идваме, що "Който владее миналото, управлява бъдещето" или нещо подобно, а и историята е учител на народите. Само да си е чистата традиция с киченето на конете, с църковната служба, с традиционната кушия където кон и ездач са едно и са на равно и коня има възможност да хвърли ездача ако ония нещо прекали. И съответните песни, хора и веселби за народа.
Много повече ми харесва да гледам добре обгрижван и гледан кон с хубаво седло и сбруя, яхнат от жена, вместо някое измъчено добиче впрегнато в шейната и млатено от стопанина, с единствената цел/тоест безсмислие/ да се покаже, че е по-по-най от всичките, да си начеше егото, де му се вика.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: sherbit   
Дата:   22-03-16 08:30

Преди 30 години съм гледал надбягване с коне, с магарешки каручки, шейна и товар. Победителите печелеха живи теленца и агънца с панделка. Който го шокира нещо в България ли живее?

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: bairi100   
Дата:   22-03-16 08:31

Приятели,излезте малко да поживеете сред животинките-пролет е!Може една къща за синигер да сковете(за бога без кацалчица,голям параден вход и синя боя!).Огледайте се,сега е момента да различите круша от върба.Може някое кърлежче да нахраните с мръсна кръв.Една дейност само струва повече от 10-томен наръчник по оглупяване.Лапад,копривка и глухарче има в изобилие.Фанете се за зелено!

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: viara123   
Дата:   22-03-16 09:53

богданов: "Бъди сигурна, че ако един кон или куче не извършват дейността за която са създадени, трупат в себе си излишна енергия, която ги прави разрушителни, тоест изпадат в своеобразна депресия.
.......
Кон и каруца е поминъка на повечето цигани. В някой цигански фамилии конят стои по-високо в йерархията от жената. Ако търся позитив във възприятията на тази общност, със сигурност ще го открия в отношението им към конете."

Добре, без чутура, извинявай.
Все пак явно не можеш да проумееш, че нищо не е "създадено" в полза на човека, че нищо няма нужда от сътрудничество с него. Ще ти подскажа, май навремето се е смятало, че негрите са "създадени" да бъдат роби. Излишната енергия не се изразходва с побой и пришпорване до припадък. Сигурен съм, че ти не си се отнасял така към конете.
Колкото до поминъка, той е всевъзможни кражби и бракониерство, а каруцата е за транспорт на плячката. Не се сещам за друг поминък.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: viara123   
Дата:   22-03-16 09:59

По темата ...

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: sherbit   
Дата:   22-03-16 10:28

Всякаква стопанска дейност в дребното селско стопанство става с кон или магаре. 21 век, но факт.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: itilien   
Дата:   22-03-16 11:29

sherbit - Дребното селско стопанство постепенно изчезва. Земеделските масиви се окрупняват и обработват от арендатори, а хората, занимаващи се с дребно земеделие застаряват и вече нямат сили да се занимават с това. В резултат изчезват и конете и животните - кози, овце, крави. Наблюденията са ми преки от моето село.
Традициите не са нещо вечно. Те са свързани с ежедневието на хората и начина им на живот. Ако никой не ползва коне, няма и смисъл да има Тодоровден. То и затова масово в тия събития участват цигани, щото основно само те все още ползват коне.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: sherbit   
Дата:   22-03-16 11:32

За по-нагоре .... Менгеле е доктор, падал си е по очи.

Отговори на това съобщение
 Re: За тричането и Тодоров ден
Автор: nsirakov   
Дата:   22-03-16 15:26

написа:

...
Нямам
> нищо против чисто състезание с
> коне или прескачане на
> препятствия, там и човек и кон
> споделят усилията и тръпката на
> състезанието, но да товариш
> прекомерно и ненужно животното, че
> и биейки го, ами не го приемам,
> съжалявам!И никой не може да ме
> убеди,че това било традиция.Дядо
> ми, лека му пръст, 15 год. гледа коне
> на село. Там всеки си имаше кон и
> хората ги щадяха. Ако вземе,че умре
> някоя животинка от тях си беше
> мъка-губиш верен помощник, те
> затова и ги щадяха. На мнение съм,
> че каквото ти е отношението към
> животните,такова е и към хората
> около теб.
>
> Ок, мир да има, ако съм обидил
> някого, моля да ме извини ![beer]

Никога не съм твърдял, че харесвам ненужното насилие...
Но ако се замислиш на какво подлагат състезателните коне, диетите им, анаболите им, че и ги застрелват при първата травма... не виждам с какво е по-различно от това да има състезание на коне, които са създадени с цел да дърпат тежки товари...

Прав си, собствениците на тези животни съм убеден, че се гордеят с тях, ценят ги и ги обгрижват сигурно повече, отколкото грижа получават от половинките им...

цък

виж този кон, работата, която върши... погледни погледа му след като е изтеглил трупите, да уморен е, диша тежко, но погледи погледа му.. в него има ГОРДОСТ, че се е справил със задачата... това не е поглед на животно, което е безпричинно малтретирано... това е поглед на победител, който знае в какво е най-добър....


Относно извиненията... драговолно дадени - драговолно приети...
[beer] , радвам се, че не се оказваш толкова първосигнален, отдавам предишните ти думи на емоция и забравям за тях :)

от мен толкова по темата

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »