Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   14-03-16 22:46

corsuse написа:

> Ще използвам темата, за да споделя
> мой проблем. При снимане в цял ръст
> аз пък имам проблем с Nikon D800 и Nikkor
> 135/2 AF DC на бленди под 2.5. Бракът е
> много голям. Ползвам най-крайна
> дясна точка и явно автофокусната
> система се затруднява на
> най-крайни точки с този обектив.
> Освен това съм сложил AF Fine Tuning на +20
> и при по-близък план мисля, че
> нещата са нормални, но в цял ръст
> имам проблеми. Някой друг
> сблъсквал ли се е с проблеми от
> този тип?

Абе една профилактика може да помогне. Аз със 135/1.8 имах ядове точно като теб - много се вдигна брака на А7м2 със СЛТ преходник. Дадох го да ми го почистят и днес съм супер радостен - кове яко на 1.8 и с префокусиране и с крайни точки - кеф. По-принцип на тия обективи точния фокус на цял ръст им е най-труден. може би защото хода на Аф на по-големи дистанции е доста малък пък те са с отверка и ....

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   14-03-16 22:49

По-темата за мен най-точното за Аф за сега след много експерименти и много пари вкл. с Никон е Sony A7M2 или A7R2 със моторизирани обективи - Канон, Сони, Цайс. Със Сигма 85/1.4 на цял ръст правих една сесия и нямаше нито една снимка брак при статични кадри - нито една снимка брак! Със Канон 135/2 не е толкова прецизен т.е. има малки грешки в повечето снимки, но са в рамките на търпимото - предполагам просто толкова си може обектива като механика, ако купя някой чисто нов може би ще е още по-точно. Лошото е, че следящия фокус поне на моя А7м2 не работи перфектно с тия обективи и безогледален преходник.

Със СЛТ преходника, дето има и мотор, е като ДСЛР и следящия фокус е готин, но не е толкова безкомпромисно точен при 1005 от кадрите.



Публикацията е редактирана (14-03-16 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: victory13   
Дата:   14-03-16 23:11

Темата на авторът е съвсем друга, и му се извинявам за намесата, но последните коментари са безумни...
За какъв тип грешки във фокуса може да се говори с безогледален апарат, и каква е ролята на обектива при положение че се фокусира директно на матрицата? При следящия фокус е нормално да има грешки, но за какви грешки иде реч при статични кадри? За да не фокусира точно безогледалка има 2 варианта: или е зададен грешен тип фокусиране, или апарата е фира. От грешни фокусни параметри не се получават фронт или бак фокуси, получават се тотално безфокусни снимки.
Последния коментар на предната страница е отлична отправна точка за начало. Както винаги, бих препоръчал и почистване на зоната на автофокусния модул, и малкото огледало.
Префокусирането не е добра идея с този обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   14-03-16 23:27

victory механиката има някаква прецизност при позициониране на лещите. Когато един обектив е изтърпял известна употреба - 10-тина години в моя случай, механиката не е на нивото, на което е новия обектив. Въпреки обратната връзка във Аф която имаш с безогледлания апарат, остават известни отклонения от перфектния фокус - не става дума за грешките дето се коригират микро настройки, а за малко по-мек образ от най-доброто което може да направи обектива. Както и при ДСЛР на lifeView има леки отклонения.

Ето ти примери


Ако обичаш карай го без епитети, както виждаш съм отговорил на дискусията от предходната страница. Разбирам, че толкова култура ти е дало бедното ни общество, но опитай се да надскочиш битието.



Публикацията е редактирана (14-03-16 23:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: alext   
Дата:   15-03-16 01:38

Не забравяй и тестовата снимка през лайв вю и да заключш огледалото при следващите снимки. Не знам при д810как е, но при д7000само от хлопането на огледалото между 1/80и 1/250 та скорост яко размазва дори и на статива

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: colorphoto   
Дата:   15-03-16 02:29

От полза за отворилия темата ще е да отвори сайта на И.Масларов,където има статии и нагледен материал по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   15-03-16 02:38

Между другото от времето в което с имах с никон пък и сега със СЛТ преходника микро настроилите за портретни обективи от 85 до 135 мм най-лесно стават с реален човек в парка. Правиш снимки гледаш на екрана и буташ напред назад фокуса. Както стана дума малко по горе при близки снимки обикновено АФ системите им е лесно и са доста точни, при увеличаване на разстоянието обаче нещата са по трудни. Според мен е най-добре с приятел или роднина в парка и снимки в цял ръст да направите тая работа. Разбира се направи и контролни кадри от близо.

При снимки в цял ръст лесно се вижда къде е изместен фокуса по земята ако модела е стъпил на повърхност с подходяща текстъра т.е, асфалт, пясък и т.н. и разбира се апарата е хоризонтален горе долу и модела седи горе долу мирно. Ще видиш лесно е.

Със скалите има проблем, дори да са 1000% точни в реалността при снимки цял ръст прецизността която се изисква от АФ системата е на по-високо ниво и ако на скалата -4, -5 и -6 изглеждат горе долу ОК, в реалността често се оказва че -7 или дори -8 е нужно за приемливи снимки цял ръст


Та според мен зарежи теоретиците и отивай да снимаш в парка. Това е и инструкцията в ръководството на Сони а900 пък това беше хубав апарат. Мисля че и в ръководството на д700 пишешеш нещо подобно

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   15-03-16 09:56

Утре ми пристига статива и започвам експерименти. Разпечатах таблици, ще пробвам и навън с портрети пак със статив и заключване на огледалото.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: bpavlov   
Дата:   17-03-16 01:27



Не четох всички постове, но, между 1-ви и 15 април някъде ще съм в Сливен, ще взена две тела и моята 85-ца и можеш да дойдеш, да настроим твоята. Обективът има по принцип ясно изразен фронт фокус, на мойте и на двете тела е на настройка +8. Като му свикнеш на табиетите, няма равен, не бързай да го отписваш ;) Търси ме на лично

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: Джъмбо   
Дата:   17-03-16 15:31

за тестване на фокус си има само една читава система... останалото е бошлаф работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   17-03-16 18:04

И каква е тя, споделете. Мисля би било една идея по - полезно от безмислен спам [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: Джъмбо   
Дата:   18-03-16 10:10

писал съм достатъчно по темата... а и по-горе са споменали вече... жокер - фото кафе

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: steeens   
Дата:   18-03-16 10:56

http://photocafe.bg/af-adjustment/


http://photocafe.bg/lens-align/

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: ivodianov1992   
Дата:   19-03-16 16:44

Развитието до тук : Тези таблички ми се сториха бошлаф работа и си направих друг експеримент. От разстояние около 2.5м на масата поставих едно плюшено мече. Апарата на статив. На дневна светлина, контролен кадър през live view със заключване на огледалото. Кадъра качих на лаптопа. Човърках, снимах, като се целя в окото на мечето. Най - добри резултати се получават каточели на +12, +13 или поне най - се доближават до изображението преж live view. Утре ако е хубаво времето ще пробвам портрет навън в реални условия със статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: m.djorov   
Дата:   19-03-16 17:06

Цял свят ползва въпросните таблични, на теб ти се сторили бош лаф [cool] [cool] [cool]
Идеята на въпросните таблички с цифрите е да видиш нагледно нещата и да прецениш точно какво става. Ама щом мечето е по-добър показател, давай.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: bpavlov   
Дата:   21-03-16 00:55


аз не ползвам таблички

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: hotsnail   
Дата:   21-03-16 01:50

m.djorov бъркаш себе си и няколко човека по форумите с "Цял свят".

Писах по-горе защо тия чартове технически не работят и производителите на камери не ги препоръчват. Разбира се, всеки е свободен, да си губи времето по какъвто начин намери за удобно.

Ето какво слагат Сони в ръководството, за да се откажат хората от тъпи идеи, като натрапваните тук чартове - "It is recommended that you adjust the position under actual shooting conditions."

http://helpguide.sony.net/ilc/1450/v1/en/contents/TP0000226561.html


Мисля, че в книжката на Д700 пише нещо подобно.



Публикацията е редактирана (21-03-16 02:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: zbonev   
Дата:   21-03-16 21:19

С DotTune се достига до търсената корекция без да се прави нито един тестов кадър [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: compur   
Дата:   22-03-16 07:43

оооо-йеееее! окото е най-точният измерваетлен уред. йееееее! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с автофокус Nikon
Автор: opeldjia   
Дата:   22-03-16 11:46

Забелязал съм, че в зависимост от разстоянието до обекта, за постигане на макс. точност на АФ се налага да се промени корекцията - едно е при разстояния близки до мин. разстояние на което фокусира обектива, друго - при такива по-близки до безкрайност.
Ето тук има един PDF от Reikan, писали са за това на стр.2 [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »