Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Плитък ДОФ
Автор: imitev   
Дата:   12-03-16 06:35

С този обектив снимки в цял ръст с размазан фон на бленда 1.4 ще има на кукуво лято...

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: illuminations   
Дата:   12-03-16 08:09

Батко написа:

> Аз ще се въздържа от коментари и
> отговори по темата, гледам
> разбирачи има доволно много.
> illuminations, страхотен е този
> http://dofsimulator.net/en/симулатор,
> благодаря!
>

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: Binjo_o   
Дата:   12-03-16 08:59

Според мен този форум има крещяща нужда от строг модератор. [smilie3]
Без да се обиждат всички кибици но тази тема има нужда точно от две мнения, всичко друго е за кошчето.
Вкл. и моето което разбира се офтопик.



Публикацията е редактирана (12-03-16 09:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: fobo88   
Дата:   12-03-16 09:25

Не е толкова плитък ДОФ-а ако се снима човек в цял ръст. На примера по-долу съм снимал от доста близо на бленда 1.0

https://photo-forum.net/static/site_pics/154/b_1215266488_8_88808.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: hotsnail   
Дата:   12-03-16 09:40

С подобна комбинация ще можеш да размазваш леко фона.

Какво точно е притеснението? Пробвай как става.

Какви кадри се търсят? цял ръст разбрахме. Ще има ли близки планове? Американски т.е. 3/4? Каква е целта на снимките - сайт, каталог, списание?

Работете заедно с клиента. Най-добре е да тръгнете от примерни снимки, които им харесва визията и после да мислите каква ще е блендата, обектив аи апрата. 1.4 на 20мм и на 85мм на кроп или на фул фрейм имат доста различна визия. Ако нямаш определена техника пък е необходима, може да се наеме за конретната поръчка.

За близките планове ще трябва малко да се затвори блендата, но пак ще има дефокус обясни го на клиентите. Може и примери да им покажеш.

Не вярвам клиента да иска бленда 1.4, освен ако това не е някакво мото на кампанията им или нещо подобно. Предполагам искат разфокусиран фон.

По-добре намерете хубави локации, с интересна атмосфера, където да има полза от тоя фон.

Мисля, че с ДСЛР основния проблем ще е техническия брак от грешки във фокуса. Освен това не се сещам други големи проблеми. За фокуса ако нямаш избор (да си вземеш безогледален апарат) просто правиш повечко кадри като префокусираш между тях. Предварително трябва много добре да е калибриран фокуса ако имаш микро настройки в менюто или в сервиз. С нисък клас апарат ползваш само централната точка с 1.4 и така.

Ако идеята е размазан фон 200/2.8 или 135/2 са по подходящи и си подбираш сцена вън, където модела ти е на 10-тина 15 метра от теб и фона е да речем на 30 или 50 метра по-назад. Пробвай и ще видиш. Дори 200/4 може да е малко по-удачен избор защото ще има малко по-дълбок фокус около модела, а 30 метра назад ще е със сходен дефокус на 50/1.4

С кроп апарат и 50/1.4 ще има някакъв ефект, но няма да е силно изразен.

Ето ти пример с 85/1.4 на фул фрейм какво се получава (фона е другия край на стадион т.е. 30-тина 40 метра зад модела)


https://farm2.staticflickr.com/1699/24474738362_edef7b90cc_b.jpg

Joy by Kiril Karaatanasov, on Flickr

Ето с 135/1.8 на фул фрейм. Фона е доста по-близко. Ефекта би трябвало да е сходен с тая комбинация


https://farm4.staticflickr.com/3845/15202409872_5399d7db7a_b.jpg

DSC09666-Edit.jpg by Kiril Karaatanasov, on Flickr

135/1.8

https://farm4.staticflickr.com/3837/15158671172_cb4ac4fda0_b.jpg

DSC09673-Edit-Edit-Edit-Edit.jpg by Kiril Karaatanasov, on Flickr

ПП За подобни неща няма проблем освен ДСЛР-а. Много е трудно с ДСЛР да се правят подобни неща. От това което съм пробвал мога да препоръчам Сони А7м2 с метабоунс v4 преходник за канон и да се използва Канон 135/2 и/или Сигма 85/1.4 - за пръв път имам комбинации които не грешат с фокуса и няма брак от кофти фокус. Пробвал съм никон доста и Сони ДСЛР и СЛТ еми не става тая технология - фокусни грешки има поне 10-15%, че и до 70% стига на моменти според светлината, модела на техниката и т.н. Сони А99 или А900 и 135/1.8 казват че не грешали много...аз не вярвам,че е 100% надеждно предвид че съм пробвал други комбинации с 85-ци предимно



Публикацията е редактирана (12-03-16 09:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: Myth   
Дата:   12-03-16 09:57

Ако ще снима в портретна ориентация растоянието до модела (за да се хване в цял ръст в кадъра) трябва да е около 4м, ако ще снима в пейзажна ориентация разстоянието до модела трябва да е около 6м. в единия случай дофа е около 30-35см в другия случай около 70-80см. достатъчен за целта, проблема е, че вероятно фона няма да е толкова размазан колкото му се иска на клиента, всъщност ние не знаем колко точно иска да е размзан фона, но....

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: imitev   
Дата:   12-03-16 10:34


За снимки в цял ръст с този обектив, апарат и предметно разстоние на 1.4 ще има 80% брак при снимките.

След 3 метра има още 3 мм на скалата му до безкрайност. Изобщо не е прецизен и фокусът става фокус-мокус...

Ако се търси размазан фон (плитък ДОФ) - не е този обективът.

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: jidovena   
Дата:   12-03-16 11:14

Sony a3000 + 50mm f1.8 Не си спомням от колко метра съм снимал,но поне за 3 или 4



https://c2.staticflickr.com/2/1509/24944963249_f723872222_k.jpg




На ф1,4 би трябвало да е по-добре :)


Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: imitev   
Дата:   12-03-16 11:20


Дай пълен кадър.

Когато снимаш дрехи клиентите искат да се виждат шевовете.

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: jidovena   
Дата:   12-03-16 11:40

пълен кадър


Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: imitev   
Дата:   12-03-16 12:14


Мазничко...

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: hotsnail   
Дата:   12-03-16 15:53

Без да се говори с клиента, може да си разтягаме локуми безкрай.

По принцип няма невъзможни неща. Техника ако не стига може да се наема.....

Живко добре е показал трудностите при ползване на 50-ка за подобни снимки, имитев е обяснил защо е трудно......пък и резултата няма да е впечатляващ.

За мен най-хубави се получават с по-дълги обективи.

Може да се експериментира и с боке панорами за да се докара още по-ефектна визия. Потърсете тук или в алфа форума има писано

За подобна фотография един некс какъвто и да е модел и механичен 84/1.4 или 200/2.8 дори някакви бингии ще са доста по лесни от ДСЛР. С дслр може на лайф вю. Към канон доста неща се адаптират и ако има лайф вю с пийкинг макар и по трудно ще стане. Ама си трябва практика преди да се поема отговорност си мисля.....



Публикацията е редактирана (12-03-16 15:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: senmra   
Дата:   12-03-16 19:53

Благодаря ви "КОЛЕГИ" много от вас ми помогнахте за да реша
днес важна задача.Човекът клиент от днес ме нае,след успешната
частична сесия.Психологичната нагласа със клиента беше най-важният
фактор в моментната сесия.В следствие на това днес той разбра че
на бленда максимум (1,4) и външни условия със този модел апарат
числото >4000 на скоростта ми мигаше!!! След което ме остви да си върша работата със моите знания (минимални).


Извинете ме за пропуските и грешките :)


Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: kiten   
Дата:   12-03-16 20:39

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Плитък ДОФ
Автор: hotsnail   
Дата:   12-03-16 23:21

това с мигането е малък, но съществен проблем. Има ND филтри, които намаляват силата светлината.

нещо такова

Важното е, че с клиента сте се разбрали! Успех

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »