Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Ръчен или автофокус за видео.
Автор: cvetanov95   
Дата:   01-03-16 20:50

Здравейте!

Разглеждам няколко предлагани модела от Канон и Никон ДСЛР-и, коментирани, че заснемат прилични видео. До тук добре, но аз досега съм си снимал видео с камера, не с апарат. Тук идва и проблемът, че някои от моделите прелагат САМО РЪЧЕН ФОКУС при видео. Това мен малко ме плаши и реших да отправя запитване към вас. Толкова ли е трудно да се снима видео с ръчен фокус и ако да, защо въобще ги правят така. Толкова ли голяма драма и философия е тоя manual focus for video?!

Благодаря предварително.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   01-03-16 21:05

Не е лесно да се снима с ръчен фокус. Но да оставиш техниката сама да определя къде да е фокуса също е плашещо. Особено при постоянно включен автофокус и движение на камерата.
При ръчния фокус имаш пълен контрол върху картината. Дълго време професионалните кино и видеокамери нямаха автофокус. И сега рядко се ползва. Доста кадри изобщо не могат да бъдат направени с автофокус.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: bg2014   
Дата:   01-03-16 21:20

Не знам за какъв апарат говориш (Никон предлагат автофокусно видео), но с автофокус ти можеш да задаваш ръчен режим или следящ и други разновидности. Снимането с ръчен не е трудно (на теория), но всъщност си е доста проблемно. Следенето на фокуса през лайфвю (Никон) не е достатъчно и често не виждаш добре фокусната равнина. Отделно въртенето на ринга (гривната за фокус) на обектива не е толкова плавно и често фокусирането става накъсано, а не плавно. Има си приспособления за плавно фокусиране, но аз не съм ползвал до сега. Ползвам автофокуса с различни режими и се получава задоволително добре. За мен си е идеално, но едва след като се започне с монтиране на някакъв завършен продукт ще мога да видя реалното постижение.
Видеото на ДСЛР апаратите трябва да се обмисля предварително заради това, че обективът фокусира с малко шум (зависи от обектива) и се изисква малко време за фокусирането. Не е като при камерите - включваш и снимаш, а фокуса винаги е с плавен преход. При ДСЛР не е така (говоря за средно ниво кроп тела). За сега все още не мога да преценя кое е по-добре - ДСЛР и допълнителна камера или ще успея и без камера. ДСЛР е full HD резолюция, а камерата не е. И основното - всичко зависи от бюджета. Бюджетът определя избора.



Публикацията е редактирана (01-03-16 23:07)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: lamerko   
Дата:   01-03-16 21:23

Не съм по видеото, но Canon 70D имаше автофокус през тъч скрийна, което за мен си беше супер опция. Но така и не направих едно видео [smilie18]
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: J0R0   
Дата:   01-03-16 21:34

И аз като lamerko смятам че автофокус през тъчскрийна е супер опция.
Имаш пълен контрол върху картинката, не оставвяш апарата да определя къде да цапне АФ, и по всяко време можеш прецизно да местиш фокуса от обект на обект.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   01-03-16 21:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: alext   
Дата:   01-03-16 21:59

[smilie18] фокусник с фокуса
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   01-03-16 22:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: CaracolStudio   
Дата:   02-03-16 00:19

Точно пък 7100 не го хвали за видео ,камо ли за автофокус .Виж Канон 70Д е друга бира с един обектив СТМ фокусира почти като камера и е безшумен .
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: stef7   
Дата:   02-03-16 01:06

Правят го ръчен, защото не могат да го направят автоматичен. Или поне автоматичния е доста бавен и неточен все още. DSLR камерите използват phase detection при свалено огледало, но за видео се налага да използват contrast detection (дигнато огледало), което в доста от случаите не работи добре. При безогледалките особено на Панасоник няма проблеми с автофокуса, Сони също е приличен макар и малко по-бавен, новата система на Канон в 70Д, 80Д казват също работела добре. Ако искаш камера да снима видео и да е най-близка до работа на видео камера, м43 моделите на Панасоник ти дават това.

Зависи какво снимаш. И как снимаш. Исторически филмите се снимат само с ръчен фокус и сега е така въпреки че нямат проблеми с парите. От друга страна репортаж, особено в телевизии е основно на автофокус. Така че приложението и това което снимаш определя избора на камера.

Ръчния фокус предполага повече време за подготовка, по бавен ритъм в който имаш време предварително да си планираш кадрите и съответно да фокусираш ръчно преди да започнеш да снимаш. Става, но пак зависи най-вече какво снимаш. Щом сватби снимат с DSLRи значи е възможно но иска известен тренинг и подготовка.

 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: stef7   
Дата:   02-03-16 01:22

Пробвай ръчен фокус преди да купиш нещо. Тези избори са индивидуални.

А и не е необходимо да е DSLR. Примерно началните ревюта на Sony A6300, която ще ти даде същите предимства като DSLR (голям сенсор + сменяема оптика) показват че автофокуса е отличен. Следене на движещи се обекти и то на висока скорост и много други работят без проблем. Т.е. има камери които могат да ти дадат и отличен автофокус, пък вече ти си решаваш кога и как да го използваш или да минеш на ръчен. За камерите на Панасоник вече споменах.

Канон са решили проблема с автофокуса при видео в 70Д и 80Д, но други неща им куцат. Видеото е с моаре, алиасинг.



Публикацията е редактирана (02-03-16 01:22)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: stef7   
Дата:   02-03-16 01:32

Ето как работи автофокуса на A6300

 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-03-16 02:17

cvetanov95,
Не обръщай внимание на bg2014 и Бонд - не разбират от видео.
Ако ще си купуваш фотоапарат основно за видео - безогледалка на Панасоник или Сони. Решенията на Канон и Никон изобщо не са на същото ниво. Всчики останали марки пък са далеч назад. Изключение правят Самсунг, но те пък вече не продават фотоапарати в Европа и Северна Америка.
Видео по принцип се снима с ръчен фокус. Автофокусът е за домашни клипчета. Фокусирането по тъч екран - също. За съжаление, автофокусните обективи на практика не стават за ръчно фокусиране, защото ходът на гривната за фокус е твърде къс и прецизното фокусиране по скала е невъзможно (а при някои обективи скала с разстоянията изобщо липсва). Решението е ръчнофокусни обективи - повечето имат достатъчно дълъг ход на гривната за фокуса и прецизна скала за разстоянията. Има и специализирани ръчнофокусни обективи за видео, но те по правило са много скъпи (пример - ТУК ). Стъклата на Samyang са бюджетна алтернатива, а за парите си са просто прекрасни.
При видеокамерите с малки сензори фокусирането е по-лесно заради голямата дълбочина на рязкост. Професиионалните видеокамери нямат автофокус. Твърденията, че в телевизиите се работи предимно на автоматичен фокус нямат нищо общо с истината.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 06:42

Естествено, че ръчен фокус за всичко, що е видео и кино. По възможност да не е безконечен фокуса, иначе е пълен ташак. Ходът на гривната също не е без значение - дългият ход е винаги по-прецизен, както и маркировката е необходимост. Това никога не може да се промени, защото и най-съвършената система, не може да знае какво ти е в главата и кое искаш да е на фокус и в кой момент, нали? Дето се вика, ако 5 минути помислиш, сам ще се сетиш за отговора.
Вичко, което е казал колегата преди мен, е така. С уговорката, че от обективите на Самянг (Косина) не всички стават и като цяло имат различно цветопредаване.
Което е проблем при видеото, изисква повече работа на пост-продукция.
Но наистина са много добри за цената си, особено 85мм. Аз ползвам ZF серията на Zeiss, доста по-прилична цена от CP.2 серията, с някои дребни неудобства като това, че съм си добавил фокус пръстените, фронт-лещите са с различен диаметър и при промяна във фокуса, има осезаемо изместване при някои обективи, което е проблем при ползване на фолоу фокус и мат бокс.



Публикацията е редактирана (02-03-16 07:24)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 06:51

Бонд, по мненията ти разбирам, че си тотално неориентиран във всичко, което касае фотография и видеография. Не се обиждай, но не помагаш на никого, а и не напредваш, когато хората ти показват, че грешиш. Предлагам, да почетеш и поснимаш малко повече, отколкото да съветваш наред.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 06:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 07:27

Бонд, преди фотографията, обърни внимание на граматиката.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 07:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 07:39

По темата и леко извън нея.
Цветанов, техниката е само средство. Това, което някои ще направят с Канон, други не могат и с Алекса. Примери - бол. В изграждането на едно изображение, най-важните избори са други - гледна точка, крупност, осветление, движение на камерата, после са обективите и камерата е накрая. Важно е да знаеш условностите на техниката и възможностите и, но само за да ти служат според конкретната задача. Ако оставиш някаква машинка да "мисли" къде искаш да бъде фокуса - снимай като Бонд и не се бой.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 07:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 07:59

Дори в тая чекия, която наричаш снимане, фокусът ти е на картините зад хората, което няма как да е добре.
В чекията, наречена "на тъмно" пък, фокусът се мести няколко пъти и се чуди, в чии ли ръце е попаднал.
Що не пробваш такова "снимане" с по-дългофокусна оптика да видиш твое чудо?
След граматиката, добави и очен лекар.
Според мен, спешно се връщай към земеделието, фотографията ти е ясна.
А, и ако ми звъннеш, да знаеш, че няма да ти вдигна.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 08:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 08:12

Мести се на няколко пъти в чекията, наречена "на тъмно", бе човек. Не искам да те обиждам, добре е, че имаш трактори, както виждаш, се досетих и сам [smile] . Това е достойна работа, но да си ме виждал да пиша във форума за трактори? Аз също садя доматки, но любителски и не давам акъл във форума за домати. За теб ще е само от ползва, ако се заслушваш повече в този форум, когато иде реч за снимане.



Публикацията е редактирана (02-03-16 08:12)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   02-03-16 08:13

Автор: chrisnoch
Дата: 02-03-16 02:17
"Професиионалните видеокамери нямат автофокус."


Абе, много полезни неща говориш, ма току изтърсиш нещо необмислено. Веднъж в подобен разговор те питах кои професионални камери нямат автофокус - не ми отговори.
От години има професионални ТВ камери с автофокус (включително на Сони и Панасоник). Даже вече го слагат и на някои кино камери.


* * *
А докато търсих старата тема попаднах на друга отпреди 10 години, в която са обяснени някои неща за смисъла от ръчния фокус.
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=3&t=248000&i=248002&offset=all
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 08:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 08:25

Емил, аз ще ти отговоря на въпроса.
Никой, не ползва в снимането на телевизия аутофокус, било то за многокамерно снимане или за репортажно. На повечето обективи има такъв мотор и се изключва и никой, никога не го ползва. Работил съм с почти всички ПТС станции в БГ, както и повечето големи апаратни.
За репортажни камери - да не говорим. В киното - абсурд. Фокусът, освен всичко е и изразно средство.
И друго - Аджа Сион, на която си дал линк, не е кинокамера, ама изобщо.



Публикацията е редактирана (02-03-16 08:29)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: stef7   
Дата:   02-03-16 08:49

Като любител непознаващ телевизията и техниката там отвътре съм си мислел че репортажните камери дето ги мъкнат на рамо имат автофокус. [smile] Но човек се учи докато е жив

@ Pink_Kong , Чета че тези камери имат серво, т.е. мотор който движи гривната за фокусировка с натискане на копче от ръкохватката. Ако го изключвате, как фокусирате, ръчно направо от фокусната гривна ?

Не бива да се забравя че тези репортажни камери имат малки като размер сенсори и почти всичко в по-близка дистанция там е на фокус. DSLR имат големи сенсори, DOFa може да е много плитък и оттам фокусировката доста по-трудна.

За определени приложения не бих се поколебал да използвам и автофокусировка ако работи добре. Не случайно Канон имат такава и за професионалната си C100/C300 Cinema серия. А и не само Канон.

Това А6300 на Сони ми изглежда многообещаващо по отношение на автофокусировката.



Публикацията е редактирана (02-03-16 08:52)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: bg2014   
Дата:   02-03-16 08:55

cvetanov95 написа:
Здравейте!
Разглеждам няколко предлагани модела от Канон и Никон ДСЛР-и, коментирани, че заснемат прилични видео. До тук добре, но аз досега съм си снимал видео с камера, не с апарат..........


Много хубава тема с много полезна информация за професионално видео от колеги на ниво в тази област. (Изкл. спорните постове от всяка тема, които естествено се пренесоха и в тази тема.....ниво, какво да се прави).Темата си е професионална, НО..... питането както го виждам е за любителско снимане на видео с ДСЛР. Ако някой може да си позволи да купи камера за 10 000 лева едва ли ще задава въпрос тук, в този форум и по този начин. Предполагам и затова авторът не се включва повече в дискусията на толкова високо ниво - телевизия, репортажи....къде го пратихте човека?
Ако аз съм сгрешил в преценката..... здраве да е.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: sibirska   
Дата:   02-03-16 08:58

Само ръчен фокус.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 09:10

Стеф, имат аутофокус така е. Аз нямам обяснение на това, наистина. Маркетингов трик. Разбираш ли, в примера с колата, който си дал - върши работа, но във всички 100 кадъра, които ще направиш за конкретния репортаж, ще ти пречи и реално нямаш нужда от това. Ако имаш преден или заден план, фокусът няма да знае какво искаш. А ако искаш да го"метнеш'на задния план, ко праим?
Сервото е за мотора на вариото, не фокуса.
Доф-а зависи от бленда, фокусно разстояние на обектива, предметно разстояние, а не само размер на сензор.
По принцип, фокус или има, или няма. Какъвто и сензор да имаш, когато нямаш фокус, просто нямаш.
Ц-серията камери просто продава и обективите от фотографската серия и затова са го оставили.
На канонската про компактна серия обективи няма аутофокус, както и на Zeiss.

Това Сони, за което говориш си е фотоапарат, там си трябва.
bg2014, тук става въпрос, че никога и с никаква техника не се снима с аутофокус, явно не си разбрал. Примерите с про-техниката са само за да се каже, че дори и там не се ползва. Т.е. и с телефона, ако можех, щях да снимам на ръчно.



Публикацията е редактирана (02-03-16 09:34)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 09:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: stef7   
Дата:   02-03-16 09:33

@Pink_Kong - Благодаря ти за разясненията [smile]

@bg2014 Не става въпрос колко скъпа е камерата. Питането на колегата е ползва ли се ръчен фокус за видео и ще може ли да се оправи с него при положение че иска да си купи фотоапарат който не поддържа такъв за видео. Това са притесненията му. Мисля че получи доста отговори, особенно от професионалисти.

Сега какво и как снима той си знае. Лично моя съвет е да пробва първо, при положение че е снимал само на автофокус с видео камера досега. Може да вземе DSLR от познат, приятел. Без съмнение не е така просто и ще трябва да учи как се снима с ръчен фокус. Ако е любителски той ще си прецени дали иска да отдели време и услия или не. Това са лични решения и затова трябва да се пробва преди да се дадат парите.

Другото решение е да вземе камера не DSLR a безогледална, която има и приличен автофокус за видео, като въпросното Сони или камерите на Панасоник. Така ще може да си снима на автофокус както си е свикнал. Пък вече ако иска да се учи на ръчен и по-професионални техники може да го направи също.

 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   02-03-16 09:44

Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 08:25
"Аджа Сион, на която си дал линк, не е кинокамера, ама изобщо."


Не съм давал линк към AJA CION, ама изобщо.
Върни се там и разгледай внимателно към какво съм дал линк! Пък и го пише най-горе с големи букви.

Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 08:25
"Емил, аз ще ти отговоря на въпроса... Никой, не ползва в снимането на телевизия аутофокус... В киното - абсурд."


Аз не съм задавал такъв въпрос. Не знам какво си прочел, но не е от мен. Както казах в другата тема - не съм оператор и само предположих как снимат. Но начинът на снимане не е причина да се заяви, че никоя професионална камера няма автофокус.

А за киното... чак абсурд не е. Вече сме дискутирали немския филм "Виктория", за който се съмнявам да е сниман с фокус пулър. Поне не го пише във финалните надписи. А има и доста сцени, в които едва ли операторът е движил гривната ръчно - то се вижда, че на някои места фокусът бяга.



Публикацията е редактирана (02-03-16 09:46)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 10:11

По-спокойно.
Емил, от линка, който си дал, излизат само ВИДЕОКАМЕРИ. На първо мясо е Сион-ът.
Кинокамерата е нещо, което снима на лента, а не нещо, което се ползва за кино. Филм можеш да заснемеш и с айфона си. Той кинокамера ли е?
Такава е терминологията, съжалявам. Носителят при тия камери НЕ Е лента, а файлов. Затова се казва видеокамера, но в различни сайтове ще видиш различни дефиниции. Cinema камера е предназначение, а не тип камера.
Няма филм сниман на ауто, освен хорцата на колегата Бонд. В общия случай се ползва фокус пулър, било то радио или фолоу фокус, но има колеги, които си водят сами фокуса, както и има режисьори, които правят швенк, а операторът само реди лампи. Всичко има. Много пъти бягането на фокуса е търсено, за определен ефект, но никога не е неконтролирано.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: r_rusev   
Дата:   02-03-16 10:12

Тук се говори за ЛЮБИТЕЛСКО видео. За професионално видео, авторите сигурно са прави за ръчния фокус, или както се каза по - горе: "нека професионалистите садят домати".

Пример: Пътуваш някъде с група на екскурзия. Камъни римски.
1. Разпъваш статив.
2. Нагласяаш белия баланс.
3. Нагласяш експозиция.
4. Фокуса.
5. Снимаш 3 сек.
Ако си с диоптър /като мен/?
За следващия камък повтаряш всичко.
Айде бе - ръчни настройки.

Пример: Снимаш клип за сватбата на братовчед си.
Подписването на младоженците и кумовете - 10 сек мах. Какво се случва с ръчните настройки?
Дунавското - без следящ фокус? Ами -садете си доматите!
Ръчни настройки - само за статични или режисирани сцени!
Повтарям: ЛЮБИТЕЛСКО видео

 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: vkk1   
Дата:   02-03-16 10:16

Ночев когато снимаш повече видео от мен с фото апарат ела и ми се обади.понеже всички сте големи професори в форума само 2-3 ма качваме клипове.



Хахаха, Боби, човече, ти ме убиваш!
Толкова глупости няма как човек да изръси в една тема в който и да е форум.
Нямаш си идея колко се излагаш, спри се.
Ти изобщо имаш ли и минимални подозрения кой е chrisnoch?
Предполагаш ли дори колко е жалко да спориш с него и хора като него?
На мен специално тази тема ми е крайно интересна и се радвам, че подобни хора се включват, защото не знам от къде другаде човек може да научи неща от кухнята на тв и киното.
Боби, престани да дрънкаш, просто чети, наистина.
Стига съсипва теми, които са стойностни и се включват хора, които срещу нас да тичат, не можем да стигнем.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 10:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 10:27

Русев.
Всичко това става също толкова бързо. Ако имаш малко желание, ще имаш по-добри резултати и ще става за същото време. Това е смисълът на разговора в подобен форум и на всяко хоби, или поне така разбирам нещата аз. Ако резултатът не е важен, тогава няма нужда от задаване на въпроси. Перкай и това е. Всеки сам избира как ще снима - дали регистрира или търси нещо повече. Аз също съм диоптър, бай дъ уей.



Публикацията е редактирана (02-03-16 10:28)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: r_rusev   
Дата:   02-03-16 10:39

Сигурно е така. Ама любителят се учи снимайки. Относно форумът - да, полезен е
ако не се смесват "чекиите" и фокусът.
аста ла виста!
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 10:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   02-03-16 11:24

Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 10:11
"Емил, от линка, който си дал, излизат само ВИДЕОКАМЕРИ. На първо мясо е Сион-ът."


Излиза на първо място, защото ги подредих по азбучен ред, за да е по-лесно преглеждането. Но за твое удобство мога да ги подредя и по цена.

Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 10:11
"Кинокамерата е нещо, което снима на лента, а не нещо, което се ползва за кино.
Такава е терминологията, съжалявам."


Каквото и да си говорите в ПТС-ите и апаратните, терминологията изобщо не е такава. Камерата е само инструмент и от нейния вид не се определя дали картинката е кино или ТВ видео. Ма без значение дали е кинокамера, видеокамера или ДСЛР. Преди 80 години телевизията е започнала да прави репортажи първо с филмови камери. И обратно - още в края на 90-те за "Звездни войни" освен на филм снимаха и със Sony HDC-750.
Ми вече дадох пример с кино филм от миналата година. Да се беше поинтересувал преди да ни поучаваш!

В киното отдавна се ползват цифрови камери, а вече достатъчно често се ползва и само цифрови камери. Толкова отдавна се ползват, че наскоро Тарантино предизвика интерес с решението си да снима "Омразната осморка" само на филм.
Red Epic
Red Scarlet
Arri Alexa 65
Arri Alexa XT
Arri Alexa M
Arri Alexa Plus
Blackmagic Cinema
и много други...
... са все цифрови кино камери.

В тазгодишните Оскари, в осемте номинирани за най-добър филм няма такъв, който да е сниман само на лента.
"Марсианецът", "Спотлайт", "Бруклин", "Стая", "Момичето от Дания" и т.н., пък са снимани изцяло цифрово.
В "Лудия Макс" даже някои кадри са снимани с 5D Mark II и Olympus P5.
За останалите номинация не съм сигурен, но май също няма (като изключим "Омразната осморка").
И това положение не е от 2016. От години е така.

Уважавам телевизионния ти опит, но не се изказвай неподготвен! Изпуснал си над 15 години от развитието на киното.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 11:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   02-03-16 11:33

Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 10:11
"Няма филм сниман на ауто, освен хорцата на колегата Бонд. В общия случай се ползва фокус пулър, било то радио или фолоу фокус, но има колеги, които си водят сами фокуса, както и има режисьори, които правят швенк, а операторът само реди лампи. Всичко има. Много пъти бягането на фокуса е търсено, за определен ефект, но никога не е неконтролирано."


А това пък изобщо не разбрах защо ми го обясняваш. Никога не съм твърдял обратното.
Даже в тази тема първо това казах.
Във филма, който споменах определено има места, където не е контролирано. Разбира се, дадох примера като предупреждение, че думи като "абсурд" понякога са твърде пресилени.



Публикацията е редактирана (02-03-16 11:35)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 12:29

Емил.
Всички тия камери снимат RAW видео. Това не са кинокамери. Да, снимат се кино с тях от години, но носителят е цифров. На мен за какво обясняваш с какво се снима или онова? Статистиката за Оскарите пък от Гугъла кому е нужна? Като идеш в Киноцентъра и поискаш кинокамера, ще ти дадат някоя 35мм Ари.

Ето и твоя коментар за фокуса "А има и доста сцени, в които едва ли операторът е движил гривната ръчно - то се вижда, че на някои места фокусът бяга." - тук пише "НАДАЛИ е движил ръчно", еми не е на ауто, пич. Ръчно е. Затова ти казвам тези неща, как се закача фокус.

Не ми обяснявай какво аз знам, или съм снимал, ако искаш, ще ти пратя на линк снимани неща с Ред 1 от мен, още като нямаше Епик, Алекси и т.н, пък ти преценявай колко години съм назад. Ако искаш от Епици и Алекса - също имам. Разбира се, ще очакавам и ти да върнеш някой линк с твои неща. И да, "абсурд" е да снимаш сериозни неща на ауто фокус. Това твърдо.



Публикацията е редактирана (02-03-16 12:39)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 12:38

Ето линк от сайта на Ред, за да приключим безсмисления спор за видео формата:

http://www.red.com/learn/red-101/redcode-file-format

"REDCODE® is a key advance that made the first 4K video captures a reality. It has since been used for a growing array of movies, and is fully supported by all major post-production software. In this article, we’d like to share more about the inner-workings of this much-discussed format."
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 12:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   02-03-16 12:55

Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 12:29
"Всички тия камери снимат RAW видео. Това не са кинокамери. Да, снимат се кино с тях от години, но носителят е цифров... ще ти пратя на линк снимани неща с Ред 1 от мен, още като нямаше Епик, Алекси и т.н..."


Демек, с тях се снима само кино, но не са кинокамери. [smilie18]

Значи според теб виждаме:
- кино снимки с цифрова кинокамера;
- цифрова обработка на кино материала;
- експорт върху цифров носител на кинофилма;
- реклама на готовия филм, именно като кино;
- и накрая цифрова прожекция в кино с DCP;
но всичко това не е кино? [smilie18]
И термини като digital cinema, DCI, DCP не са кино термини, въпреки, че всички включват cinema, тоест кино? И че цял свят упорито ги смята за кино?
Ма какво значение има носителят? Много важно, че си снимал с Ред, след като не си разбрал с какво снимаш.

Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 12:29
"... тук пише "НАДАЛИ е движил ръчно", еми не е на ауто, пич. Ръчно е."


Ама, ако не знаеш български, то няма и смисъл да разговаряме. Май затова не можем да се разберем.

 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: cvetanov95   
Дата:   02-03-16 12:59

Ясно е, че винаги е най-добре ръчен фокус. Да знаеш какво искаш и как да си го заснемеш. Въпросът е, че малко ме плаши самият ръчен фокус, как непрекъснато да следиш къде е фикуса и да го нагласяш през обектива. Явно можело и е практика за предпочотане навсякъде.

Да обобщим. Ръчен фокус е най-доброто решение. Ако се снима нещо любителско-авто.

БЛАГОДАРЯ на всички за отговорите. Без вас нямаше да разбера и осмисля категоричната истина.

О.п. като за последно искам само да питам, ако някой знае и иска, нрка помогне. Курс/ове в моето градче и околността по видео и фотография не се предлагат. Моля ви, ако знаете някоя кнога за Фотография и по-специално за Видеография, споменете я. Аз вече имам и съм прочел "Тайните на фотографията от Нешенъл Джуографик" така че не да не знам нищо, ама не зная и много. Моля ви, препоръчайте ни литература, та да се образоваме аз и Бонд. Thanks!

-Бонд нищо лично. Аматьори сме си, бате :)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   02-03-16 13:08

Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 12:29
"Като идеш в Киноцентъра и поискаш кинокамера, ще ти дадат някоя 35мм Ари."


Глупостите ти са толкова много, че чак не успявам да ги обхвана в един пост. Айде пак трбва да си доказваме очевидното с линкове.
http://nuboyana.com/camera-lighting-grip/


Цитат оттам:
"We have a huge range of both digital and 35mm film cameras...
... Alexa Plus, Epic X, Red one Mysterium, Scarlett and Black Magic
... the latest digital cameras redefine the limits of motion picture... every bit as good as 35mm film. From major motion pictures and high-end dramas to commercials..
... And if only film will do, we maintain a specific department for the latest 35mm cameras too."


Значи няма просто да ти дадат филмова камера, а ще те питат каква искаш. Но даже не казват какви филмови камери имат. Рекламират само цифровите.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 13:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: vkk1   
Дата:   02-03-16 13:29

Абе проблемът е, че от подобна гьонсуратщина хората, които наистина разбират, ще си заминат от форума, и ще останат ей такива като теб /и мен/, да си обсъждаме има ли фокус или няма фокус във вселената, ако не сме на af режим аджеба. [smile]



Публикацията е редактирана (02-03-16 13:30)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 13:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-03-16 13:56

e-mil,
Недей да спориш за глупости, че ще отидеш в групата на Бонд! [smile]

Възможно е да се призвеждат камери за дигитално кино, които имат НЯКАКЪВ автофокус. Не съм проверявал (нямам и намерение) всички модели, които разни сайтове определят по този начин. То "камера за дигитално кино" може да е почти всичко, включително iPhone:
http://www.imdb.com/title/tt3824458/?ref_=nv_sr_1

Въпросът е дали е удачно да се използва автофокус при снимане на видео. Отговорът е, че по принцип професионалистите НЕ използват автоматичен фокус. Не използват и фокусиране по "touch screen". Не използват и "focus by wire" обективи (т.е. такива с електрически контролиран фокус). Разбира се, съществуват всякакви изключения, но те са най-често недоразумения.

Кино и видео се снимат по всякакви начини. Някои са много изобретателни (евала!), други са отчайващо некадърни. Ако разгледате рекламните клипчета на Сони а6300, ще видите, че в някои случаи автофокусът при видео постига забележителни резултати. Това, обаче, НЕ означава, че всчико трябва да се снима на автомат!
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 13:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-03-16 14:10

Желязно-аматьорска, спор няма! [smilie5]
Нека да те "светна" за някои факти веднъж завинаги:
Когато аз съм снимал кино, ти още не си бил роден.
Когато аз съм снимал видео с фотоапарат, ти си бил бебе.
Когато аз съм получавал награди по международни кинофестивали, ти си бил пъпчив пубер.
Аз съм професиоиналист, ти си посредствен аматьор - нищо, че изкарваш по пет и двайсет на сватба.
Когато аз пиша за кино и видео, ти само ще четеш и няма да коментираш! Защото освен смешен, ще станеш и жалък.
Ясен ли съм?
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 14:16

Емил.
Изречението, което си цитирал, се превежда буквално двете - цифрова и кино камера, което само потвърждава че това са две, различни понятия.
Както и изречението "department for the latest 35mm cameras too", означава, че поддържат И 35мм, което означава пак, че това са различни неща. Просто хората са прецизни в терминологията. Виж как се омота сам, кофти е, да не знаеш езици.
Няма как да се справя с комплексите ти, отказвам се. Пак ти казвам, че ако отидеш в някой рентъл тук (доста фирми и хора дават вече под наем) и искаш кинокамера, ще те пратят за лентово в Киноцентъра. Това, че ме обиждаш, по никакъв начин не те прави по-прав, а поредният Гугъл-философ. Тук приключвам разговора си с теб, за да си последен, напиши нещо още отдолу :)
Поздрави на всички и извинявайте за спама.



Публикацията е редактирана (02-03-16 14:16)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 14:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   02-03-16 14:24

Автор: chrisnoch
Дата: 02-03-16 13:56
"e-mil,
Недей да спориш за глупости, че ще отидеш в групата на Бонд!" [smile]


Не виждам начин да отида. [smile]
По въпроса как се снима нямаме разногласия. А вида на камерите не ги определят само сайтовете. Даже магазините най-често изобщо не ги определят, ами вземат готови дефиниции и спецификации от производителя.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   02-03-16 14:26

Бонде, не познавам Ночев, но съм чел доста негови коментари и понеже аз разбирам и обичам професията си, ще ти кажа, че човекът е супер запознат и досега не е писал нищо, което не е точно.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: Бонд   
Дата:   02-03-16 14:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: cvetanov95   
Дата:   02-03-16 14:40

Приятели, нека се обичаме и уважаваме. Или поне последното. Затварям темата, че вече не знам да се смея ли, да плача ли. А, ще пусна още една ОБРАЗОВАТЕЛНА тема. Да има какво да четат неуките като мен.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: lamerko   
Дата:   02-03-16 14:41

Струва ми се, че малко позадълбавате твърде теоритично. Интересно е как стоят нещата с кинаджийски и т.н. камери за по 100-на К, но все пак cvetanov95 до колкото разбирам се е оглеждал за съвсем нормална DSLR-ка - Канон или Никон, с "прилично" видео. А това някакси предполага и съвсем стандартен обектив, не кинаджийски, с дълъг, мазен и назъбен фокус. За вас не знам, но аз лично не се виждам да фокусирам ръчно подобна конфигурация - абсурд е да улуча фокус въобще, камо ли на акцентрирания субект :)
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: chrisnoch   
Дата:   02-03-16 14:42

Бонд,
Това, че си нагъл селяндур, е ясно на всички.
Това, че си бездарен аматьор - също.
Както вече писах, между теб и мен има пропаст - 25 години професионален опит и няколко вагона книги.
Аз съм някой. То си никой.
Съветвам те да престанеш да пъхаш нахалната си зурла във всяка тема, в която няма какво да напишеш, освен че притежаваш Д7100 и "снимаш" за дребни пари долнопробни сбирки на маргинални полуидиоти.
 Re: Ръчен или автофокус за видео.
Автор: e-mil   
Дата:   02-03-16 14:58

Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 14:16
"Изречението, което си цитирал, се превежда буквално двете - цифрова и кино камера, което само потвърждава че това са две, различни понятия.
Както и изречението "department for the latest 35mm cameras too", означава, че поддържат И 35мм, което означава пак, че това са различни неща."


Знаенето на езици няма нищо общо с разчитането на рабираем израз като "both digital and 35mm film cameras". На български се изразяваме по същия начин. За да се спести повторението не казваш "цифови фотоапарати и филмови фотоапарати", а казваш "цифрови и филмови фотапарати". Ми това даже ученик ще го разбере. Накрая да не излезе, че и български не знаеш?
И следващите думи им потвърждават, че говорят именно за кино. Кое не ти е ясно в израза "major motion pictures"?

А това, че спориш от инат отново стана ясно току-що.

"Автор: Pink_Kong
Дата: 02-03-16 14:26
"... не познавам Ночев, но съм чел доста негови коментари... човекът е супер запознат и досега не е писал нищо, което не е точно. "


Значи аз като казвам, че може киното да е дигитално не си съгласен. Но когато Ночев казва същото смяташ, че е точен. След което се връщаш към мен и напук на Ночев твърдиш точно обратното. [smilie18]
Сега стана ли ти ясно каква фурнаджийска лопата си?
 

 Авторът е затворил собствената си тема.