Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: geokar   
Дата:   21-02-16 17:31

Струва ли си? Струва си. Лично мнение. Който не го разбира от толкоз, няма да го разбере, каквито и доводи да му се смъкнат. Изобщо във форуми като тоя е по-важно колко пари си дал за техника, не какво правиш с нея. Пак лично мнение. Но споделяно от мнозина.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: geokar   
Дата:   21-02-16 17:35

Пък ако авторът на темата наистина се интересува от отговор, нека разгледа паралелните теми: "Да снимаш на филм" (с по хиляди постове в тях) и сам да си отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: Kolev68   
Дата:   21-02-16 17:55

https://www.facebook.com/groups/448657628590589/

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: zlatko_zlatev   
Дата:   21-02-16 18:08

Кефа нямал цена...тц тц тц.
Вземаш един апарат втора ръка за без пари,обектив за без пари...зареждаш филм и си в джаза.
Скъпо било, на жената също и казвам- "Скъпа", но е по-добре от евтината виртуална.
А и ако намериш къде Михайлов е заровил филма може и пари да спестиш.
Зароевен е в края на 90-те, нямало е пряка слънчева светлина, ако и от влага е предпазен..чудно. Корегираш само чувствителността, тоест снимаш на по-ниско исо.:)
Стига с тоя филм.
Друго си е дигиталното...истинска революция във фотографията.
Ех. ако не беше цифровата фотография всички тези обяви по базари и продавалници щяха да висят само с описание. Кой ще ти сканира за да продаде чифт терлици, стара колекция.
Ами селфитата?
А те филм та филм.
Еди кой си снимал с ролейфлекс, еди кой си с лайка.
Голяма работа. Аз във фейсбук колко лайк-а имам.
Е сигурно някои термини като фотограф-художник ще се трансформират във фотограф-фотошопист..примерно.Нищо толкова сложно.
Та ние османското иго го сменихме за османско присъствие...клонящо към сътрудничество и взаимопомощ.
Има ли човек, хъс и време инструментите и похватите са без значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: фотогаф   
Дата:   21-02-16 19:45

Фотогаф, не знам за каква APS-C камерка става дума, но в къщи все още се търкаля едно фотоапаратче АХАТ,което е точно APS-C - при него един нормален "фулфрейм" кадър е разделен на два вертикални кадъра върху нормален 35 мм филм и на филма се събират поне 72 кадъра. Проявяването на такъв филм става в обикновена доза. Само при копирането трябва да се сложи допълнителна рамка във фотоувеличителя.

С уважение към тебе като събеседник ще си позволя да те поправя и внеса малко точност за 2-та формата.

Ти говориш за половин кадър формат където ДА целият кадър е разделен на две.

Аз говоря за APS format "С" не се ползва в неговото име."С" се появява при дигиталните матрици и означава crop-демек не е пълен кадър.

Ето за какво говоряhttps://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Photo_System


Не е нужно да знаеш англиски картинките са достатъчни.


Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: Saxon   
Дата:   21-02-16 20:05

Не е АХАТ, АГАТ 18 се казва[smile]

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/26/Agat_18k_film_camera.jpg



Имаше и руски Чайка, както и ПЕН-ове на Олимпус такива, 72-кадрови.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-02-16 20:13

Не можах да разбера смисъла на Чайка-та. Да беше малка, разбирам. А тя голяма и тежка, пък полуформатна?

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: osis359   
Дата:   21-02-16 21:43

За мен си струва, ама Аз на филм започнах преди години като студент, понеже нямах пари за дигитална камера, и на филм си останах. Хвърлил съм погледа на Fuji x100, ама както и да го гледам май не е за мен. След години сигурно ще трябва да минавам курс по "компютърна" грамотност, когато изчезнат филмите, щото както и да го гледам, сега съм на 24, след 20-30 години може и да няма филми. Та прави си кефа до като е време! [beer] [beer] [beer]


edit: Само да си направиш сметката, най-много пари съм дал за скенер до сега - около 400 лв. + още 500 за камери + някакви пари за филми, не много. Това от 2010 до сега. Ако искаш да копираш вече излиза по-скъпо.... Ако трябваше да ги спестявам тия пари за читава дигитална камера до сега нищо нямаше да съм снимал.



Публикацията е редактирана (21-02-16 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: my.point.of.view   
Дата:   21-02-16 21:49

С 10 лв филм си в джаза. Кво говорим.
Дори може и с еднократно апаратче илфорд.
Искате ли да ви направя едно ревю на тия апаратчета?

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: osis359   
Дата:   21-02-16 23:30

my.point.of.view

действай!

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: quazimodo   
Дата:   21-02-16 23:38

Някой желаещ да услужи с доза за проявяване и с по една доза проявител и фиксаж за един B/W филм 120[smilie7]? За София иде реч.



Публикацията е редактирана (21-02-16 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: colorphoto   
Дата:   23-02-16 05:36

Saxon: Може с англосаксонските езици да си наясно,но с руския не си.

Баш АХАТ се казва апаратчето,понеже в руския език има думи в които Х-то се замества с Г.

Примерно те пишат и казват Гитлер,а не Хитлер.

Демек на български АГАТ се превежда АХАТ,както е и камъка.



Публикацията е редактирана (23-02-16 05:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: fotocolor   
Дата:   23-02-16 10:33

Да струва си.Макар че цифрофата фотография уби филма.
Аз лично снимам и на цифра и на филм.Вярно е,филмът е вче скъпо удоволствие,но за всеки влак си има пътници.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: Pac   
Дата:   23-02-16 11:07

Аз периодично се замислям за снимане на филм, но все не мога да се навия докрай. Много съм труден с намиране на свободно време, а цялата суетня около филма е времеемка.
Иначе и аз намирам за особено чаровни филмовите снимки.

Няма как да се даде еднозначен отговор на въпроса ти. Дали си струва зависи от собственото ти усещане по въпроса и приоритетите, които си поставяш.

Независимо дали говорим за музика, изображения или дори книги. Винаги цифровото е по-практично, аналоговото по-истинско и очарователно.

Ако дадено изображение или звук мине цифровизация вече говорим за някакво дискретизирано приближение до истината, и тя вече не е цялата истина.

Ако имаме затворен цикъл, от записа до възпроизвежднето от чисто аналогови методи, също имаме някакво отместване или изкривяване на истината (в зависимост от разни особености на носителите), но тя все пак си остава цялата истина.

Нека се върнем по същество към въпроса ти, вземайки по-горните ми разсъждения предвид. Ако снимането на филм се свежда до сканиране на снимките и използването им основно в цифров вид, личното ми мнение е, че смисълът малко се губи.


...Да живеят моментните филми!!!
Mисля, че ме провокира да направя някои изводи за себе си и сигурно ще си купя някой Fujifilm Instax. Там имаме затворен аналогов цикъл с минимум разправия.



Публикацията е редактирана (23-02-16 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: Binjo_o   
Дата:   23-02-16 11:28

Много ми става смешно, филм филм и накрая ама колко пари съм мабил само за скенера....[cool]



Публикацията е редактирана (23-02-16 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: kvakioh   
Дата:   23-02-16 11:38

Както казах, готино може да се нагласи лентово и дигитално.
Примерно аз ползвам няколко лентови тела, някои от които просто заместват директно дигиталния. Даже с предимства.
Ето например Канон 3000 лентов, един от последните и много евтин, с всички настройки като 100Д, който ползвам. Но пък Сигма 30/1.4 на ФФ дава винетиране, на 3000 не дава, а си е ФФ[smile] . И мога да закача всички Ef обективи на Канон и на лентовия. С разликата в картинката.
За другите, например ползвам Олимпус ОМ лентов и с два обектива 50 и 24мм си ги ползвам едновременно на ОМ и на Сонито и Фуджито с адаптори. Двойна употреба.
За рол филми е най-кеф, защото там се мисли, наглася, ползва се статив доста, за да не е крив кадъра и се изкарват 12-15 кадъра. Има възможност за директни и индиректни( с наслагване на негативите след проявяване и преди скан) двойни експозиции, което си е забавно винаги.
Упражнението- 1 рол филм за 1 ден и 12-15 кадъра с мислене ми е най-любимо. Eто един пример за какво става дума:
https://www.youtube.com/watch?v=gQ--S-wG_lk

За проявяването- само Ч/Б, и надявам се някой ден, като има време и цветно. За сканиране- изгоря служебния скенер Никон.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: fotocolor   
Дата:   23-02-16 16:32

Филмът си го снимма сам,проявявам пак аз.И копирам на хартия/ИЛФОРД/,пак моя милост

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: MikeDimit   
Дата:   23-02-16 17:04

Чайката е и със сменяема оптика. Ама е пуснат само един обектив-китовия.
Май са мислили да пуснат и 50мм, ама не е станало. Тежка е по традиция.В онези години леки апарати нема. А алумина май е бил скъп за апарат ширпотреба. Удобна е да се снима залпово. Става така - натискаш спусъка и продължаваш да го натискаш постоянно. С палеца зареждаш следващия кадър, но още не стигнало до край лостчето, спусъка сработва. А ти зареждаш следващия кадър. Постига се до 5 кадъра за 2 секунди или повече.Thumbdrive :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: batsali   
Дата:   23-02-16 17:05

"Ако имаме затворен цикъл, от записа до възпроизвежднето от чисто аналогови методи, също имаме някакво отместване или изкривяване на истината (в зависимост от разни особености на носителите), но тя все пак си остава цялата истина."

Тази мантра не отговаря на действителността. Аналоговите трансформации внасят шум, дискретизацията и цифровите трансформации внасят шум. Може да са малко различни като характер, но си остават шум. Тук няма по-истинско, просто различно.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: geokar   
Дата:   25-02-16 14:35

Това с "Ахата" не е APS, а обикновен половин (кино)-кадър,имаше на времето такива икономични апарати, от 36 кадъра изкарваха 72, филмите ОРВО, Свема, Тасма, Фома и т. н. си бяха така номерирани - от 1 до 72. APS системата предполага специални филми смагнитна пътека, на която, освен условията на снимката се записва в какъв формат я искаш - като форматите се постигат оптически, както при широкоигралното кино, а иначе всички снимки се правят на близък до половинката формат. Тази система не можа да просъществува дълго. За който се интересува, де.[smile]



Публикацията е редактирана (25-02-16 14:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: Nayden   
Дата:   26-02-16 00:34

Повече от 25 години снимах на лента -от 24х36 до 6х9.След 2002 година преминах само на цифрово снимане.От 2011 започнах и с двете: цветно – цифрово и черно-бяло 4х5 инча/60 млн.пиксела/.На всеки
пейзаж правя 2 снимки:една с оранжев филтър и вез филтър.Камерата позволява накланяне на обектива и с това се увеличава дълбочината на рязкост.Никога преди не съм изпитвал такова удоволствие!
Снимах и с по голяма моно–релсова камера Арка 20х25 см.,но е много тежка за мен.Разходи:2 плаки–2 евро и лист фотохартия 30х40 см.–1евро,химиите са ми останали от едно време.
Снимки можете да видите на моя сайт:
http://photonaydenov.com/black-and-white-bg.html



Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: virosh   
Дата:   26-02-16 09:14

Според мен си струва. Филма си има едно такова обаяние като видиш лентата проявена и снимките върху хартия.
Аз започнах на филм преди години с един Зенит. И макар че тогава не се занимавах толкова с фотография колкото да щракам като излизаме с приятели и по купони тръпката и усещането като махаш изснимания филм и слагаш нов си беше доста приятно. Също и това като идеш да си вземеш снимките от фотото.[smile]

Сега отново ми се снима на филм. И то по-скоро черно-бял филм за да мога да си го проявавам сам. Не съм го правил но като гледам не е чак такава философия.

Заредил съм Зенита и Weltaflex-а, но напоследък не намирам много свободно време за разходка и снимки дори и с малкото Фуджи в мен.[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Филм- струва ли си днес
Автор: itcome   
Дата:   26-02-16 21:56

Струва си.
Черно и бял от 6 до 14 кинта за 35мм.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »