Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Pavlov   
Дата:   10-02-16 19:57

Здравейте, колеги,
Мъчат ме напоследък едни мисли, и искам да се допитам до вашето мнение. По време на последния ФФ Фест установих, че любимият ми Nikon D7100 с любимия ми AF-S 35/1.8G DX не е в състояние да направи една свястна снимка на танцуващи съфорумци [smile] , в не особено добре осветено помещение. Проблемите са два - липса на точен фокус, и много шум поради вдигнатото ISO, с цел осигуряване на приемливо висока скорост. Затова ме налегнаха едни мераци за ъпгрейд, но накъде? Вариантите са:
1) Canon 5D MkIII. Пробвах го на същия този Фест, и честно казано - направо ми залепна за ръката [smitten] . Така не съм се кефил отдавна на фототехника, особено с EF 100/2.8 USM L IS macro. Влече ме и макрофотографията, така че мога да допълня тази комбинация и с нещо светлосилно за снимане на слаба светлина, и съм готов. Недостатък - високата цена, не съм сигурен дали си заслужава.
2) Canon 6D. Снимал съм малко и с него, честно казано - не ми допадна. Взимам го в предвид само заради мнението на приятел, че с 6D има по-малко брак на фокуса на слаба светлина, отколкото с 5D Mark III.
3) Nikon D800. Харесва ми като тяло, но AF система на практика е същата, като на D7100. Или не?... Предимството е, че от никонските обективи ми остана само една много добра Sigma 70/2.8 macro, и съм любопитен как ще се държи на фулфрейм. Също така не знам как ще е за снимки на слаба светлина с 50/1.8G, или подобен.
4) Nikon D750. Ами, и него пробвах, усещането е като за D7100, но малко по-неудобен [smile] . Четох по ревютата, че AF системата му е по-чувствителна на слаба светлина, но това, че точките покриват по-малка част от кадъра в центъра, ми се струва некомфортно.
5) Да си остана с D7100, и да инвестирам в някой хубав обектив, и/или в ъпдейти на ЗАУ-то [smilie7] .

Ами това е, ще съм благодарен на мнения.Да спомена само, че не снимам професионално, нямам и намерения. Но искам да мога все пак да направя някоя и друга читава снимка на купон, или друго мероприятие на закрито.

ПП. Моля, не намесвайте в темата думите "Sony" и "безогледален" [smilie3] , благодаря за което.
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: h_bio   
Дата:   10-02-16 20:05

При така дефинираната в последното изречение задача, предлагам да си купиш светкавица.
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Emoxide   
Дата:   10-02-16 20:07

Не знам какво и къде си чел, но при всички пълноформатни модели точките на AF-системата са по-скупчени в средата на кадъра и покриват не повече от 40%. При кроп нещата са много по-благоприятни.
Според мен, от всичко което си изброил D750 е най-способният DSLR.
Най-добро високо ISO, най-усъвършенстваната AF-система на Nikon, към днешна дата от нещата, които в момента се продават (D500/D5 вероятно излизат извън бюджета);
Има и чупещ се дисплей, което е доста удобно в случаите когато реши да снимаш от ниски гледни точки в режим Liveview.
Но ако толкова много ти е легнал на сърце EOS 5D Mk III дерзай с него.
Има го изгодно на пазара втора ръка.
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Emoxide   
Дата:   10-02-16 20:07

подкрепям h-bio [smilie24]
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: georgioiv   
Дата:   10-02-16 20:16

Sony A7 [smile] или светкавица.. :)
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: radikyokushin   
Дата:   10-02-16 20:25

Мисля, че сам си си отговорил на въпроса.
Прочети си поста и заключвай темата, че след малко ще стане страшно :))).

П.П. Ако трябва да съм по-конкретен - 5DIII е страхотно тяло. Щом ти е допаднало толкова, не се чуди въобще!
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Pavlov   
Дата:   10-02-16 20:49

h_bio, Emoxide: Искате да кажете, че без светкавица е невъзможно да се правят подобни снимки, така ли да разбирам?...
Имах светкавица. Дайте нещо по-смислено. Като например - впечатления от личен опит с някой от изброените модели?
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: realnoncho   
Дата:   10-02-16 21:02

Имах светкавица. Дайте нещо по-смислено.

Ми тогава започни от задапаратното...
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: georgioiv   
Дата:   10-02-16 21:08

Споделям впечатление от личен опит с лични ФФ 6Д и Сони А7м2 - за твоите цели - купи си светкавица и се научи да я използваш [smile] После ако искаш, пак си купи ФФ
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: J0R0   
Дата:   10-02-16 21:13

Какво не ти хареса на 6Д?
На мен ми е по-удобен от 5Д3.
Имам ги и двата.
Навсякъде, освен при някои специфични задачи, предпочитам да снимам с 6Д-то.
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: koleto.spasov   
Дата:   10-02-16 21:15

Щoм ти е да се снимаш с приятели, виж 1DX Mark-II май е добра за това което искаш.
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: h_bio   
Дата:   10-02-16 21:28

Pavlov, не се заяждам. Опитвам се да те предпазя от разочерования. Искаш споделен опит относно три камери, а би трябвало да търсиш опит в снимането в подобни условия. Все пак танцуващи хора са били снимани и преди изброените от теб фул фрейм тела.
нека да помислим логично.
Снимаш на най-отворената бленда поради слабата светлина. В случая е 35мм на ф1.8. С фул фрейма ще бъде примерно 50мм на ф1.8 или ф1.4. Хората танцуват и постоянно влизат и илизат във фокусната равнина. Резултата е брак, но не заради лоша работа на АФ системата. За да се избегне си трябва бленда 4 и нагоре, и скорост поне 1/160 или 1/180 (за да няма моушън блър). При това положение буташ исото нагоре. Все пак фул фрейма го позволява - 3200, 6400 няма проблем. Проблема идва когато в кадъра освен тацуващите имаш и насрещните лампи от осветлението в заведението, които правят едни супер изгорели петна по кадъра при горните параметри на ексопанацията... и пак не си доволен от кадъра.

Помисли малко над написаното и сам ще стигнеш до извода, че хубава светкавица и знания за ползването и ще ти решат проблема дори и със сегашното ти тяло (което впрочем е чудесно).
Ще си щракаш на ф5.6 1/180 и исо 400 (примерно) и ще си свиркаш. Ще можеш да ползваш зуум обектив за такива случаи, което ще ти даде по-разннобразни гледни точки от един единствен твърд обектив.
За по-добро и естествено осветяване можеш да ползваш дифузер, или отразена в стена или таван светкавица. Вариант е светкавица палена от радио синхронизатор, която да държиш в ръка леко встрани от тялото.

[shtrak]


P.S. и да, имам лични впечатления от 5д3. Снимките ми не се различаваха особено от тези, които имам с Kaнoн 300d, 1100d или Самсунг nx1000. Явно и най-слабата от тези камери дава повече отколкото аз мога да взема [smilie5]



Публикацията е редактирана (10-02-16 21:39)
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: colorphoto   
Дата:   10-02-16 21:42

Питащия сам си е отговорил ми се струва.

По-добре е да мине на фулфрейм определено,кой ще е той само купувача може да си реши.



Публикацията е редактирана (10-02-16 22:08)
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Pavlov   
Дата:   10-02-16 22:01

h_bio, нека да помислим реално.
С удоволствие бих снимал на бленда 4, 1/180, ISO 3200. Но светлината не го позволява! Параметрите на снимката ми са 2.8, 1/60, ISO 2200. Нямам (почти) моушън блър, но имаше случаи, в които буквално апаратът отказва да снима. Защото съм задал от менюто спусъкът да сработва само ако има фокус. Така че проблем има - във автофокусната система, или в обектива.
Иска ми се, преди да дам няколко хиляди лева, да знам дали автофокусната система на 5D Mk III примерно би се справила, примерно с един 50/1.4 USM, или пък 40/2.8 STM. Защото в момента имам два STM обектива, и въпреки, че са тип "китови", работят много добре, дори и на 1100D.
Опитвал съм със светкавица, както и да я насочвам - неизменно влияе на естествената светлина. Да, яко ще е да я изнеса встрани от тялото, да я сложа на статив примерно, пък ако има и още 1-2, и няколко софтбокса ... [smilie18] . Ама това не винаги може да стане.

J0R0, не мога да кажа какво точно не ми хареса в 6D. Може би е субективно. 5D Mk III ми дава усещането за по-стабилно и надеждно тяло. По-бързо, по-отзивчиво. Много ме впечатли и автофокусната система. Но го тествах основно на площада пред хотела, нямам много впечатления как се държи на слаба светлина. Затова събирам мнения.



Публикацията е редактирана (10-02-16 22:04)
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: jingov   
Дата:   10-02-16 22:03

Сам си дал отговора -Canon 5D MkIII. Пробвах го на същия този Фест, и честно казано - направо ми залепна за ръката
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: georgioiv   
Дата:   10-02-16 22:16

Само че на тъмно 6Д е по-добър, има по-чувствителна централна точка и по-добра матрица (за тъмно)... Въобще, на тъмно 6Д почти няма кой да го бие с тази хубава матрица и тлъст пиксел...
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: metodiev_martin   
Дата:   10-02-16 22:20

Само да допълня, че централната точка на 6д фокусира добре в тъмното, но БАВНО. Ако ще снимаш неподвижни неща - ок, но забрави за динамични сцени на тъмно с 6д. Пак ще изтървеш фокуса, защото докато фокусира, вече "хората са ти избягали" от равнината.
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Борисов   
Дата:   10-02-16 23:06

От изброените имам опит само с D750, а преди товс имах D7000 - разликата е от небето до земята, като възможности за заснемане на читав кадърпри лоши светлинни условия. Предполагам същото ще е и при твоето D7100. Лично сега ако си задавах подобни въпроси сигурно бих изчакал малко повече отзиви, време през което цената да падне, а аз да събера повече пари и бих взел новия кроп D500. Поне по ревюта излиза, че може да прави повече от добри и ясни снимки в подобни на описаните условия![smilie24]
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: piknik   
Дата:   10-02-16 23:24

Темата КЪРТИ [cool]
От 11 000 потребителя, би трябвало 3-4000 да снимат с Никон.
Дайте подкрепа... - аз съм за Канон [smilie21] [smilie5]
+ поснимай с китовия, купи си книжка, събери пари - ходи на курсове - шегувам се [smilie5]



Публикацията е редактирана (10-02-16 23:27)
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   10-02-16 23:39

Имал съм D3100, D7100, D7000 и сега D7200, снимал съм и с D610 и D750 на приятели.
Ако проблема ти е снимане на спорт (танц) натъмно, то определено първото нещо е светкавица, ако я имаш вложи време/пари за да я използваш правилно за такива ситуации - D7100 е предостатъчно добро на ISO 800 и с добра светкавица на тъмно не ти и трябва повече.

Ако наистина държиш на НЕ използване на светкавица (и ти се остава на Никон), D750 е най-добрия вариант, D610 не е много по-далеко. С D610 печелиш 1 стъпка спрямо D7100 - т.е. ISO 3200 на единия е като 6400 на другия. Комбото D7200 / D750 е пак така - 3200 на единия е като 6400 на другия.

От ФФ ще спечелиш една стъпка, ако снимаш на ISO 800 със светкавица печелиш 3 стъпки и си оставаш със същото голямо покритие на автофокус точките в кадъра.

Иначе ако ти се сменя тяло D7200 е добра насока, слабите места в 7100 е с една-две "идеи" по-добре



Публикацията е редактирана (10-02-16 23:40)
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: sohk   
Дата:   10-02-16 23:50

А защо автора снима движещи се хора на AF-S с потвърждение на фокуса, преди да сработи спусъка. Не е ли по правилно на следящ фокус да се снима, че даже и в серия.
Иначе на въпроса, според мен D750 или D610 биха ти свършили добра работа.
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Pac   
Дата:   10-02-16 23:58

Тъкмо щях да напиша, че когато последният път се чудих дали да си купя Никонски или Канонски фул фрейм си купих кропка Фуджи... и видях, че си помолил да не споменаваме безогледалки.
Затова няма да го напиша.

ПП: Иначе, според мен, отговорът на въпроса ти е Никон Д750.



Публикацията е редактирана (11-02-16 00:01)
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Serbezov   
Дата:   10-02-16 23:59

Точка 5 и усъвършенстване на ЗАУ ми се струва най смисленият отговор, естествено и светка [smile]
Имам 35-та и нямам никакви проблеми на тъмно,не че не е отказвал фокуса но това при доста лоши условия,проблем с фокуса взех да имам след като смених фокусният екран с едно китайско лай.о заради ръчно фокусните,не че помогна нещо но за сметка на това ми влоши авто-фокуса,така че не е лошо да се изчисти ако ти е стар апарата или е ползван доста!
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: Serbezov   
Дата:   11-02-16 00:06

До колкото до ФФ ако не може да си отговориш сам на въпроси от сорта не си готов за такъв скок,снимките няма да са много по добри от първите на високо исо,но за сметка на това ще са доста по скъпи,но както се казва кеф цена няма[smile]
 Re: Първи фулфрейм - Canon или Nikon?..
Автор: ivaivalito   
Дата:   11-02-16 00:09

Ако си бил на ффф 2014 в Банско там Бони говори как се снимат забавляващи се хора със светкавица ,че и диско осветление и аше . Аз доста съм снимал в дискотеки повечето ми позират но танцьорките ги снимам 1600-3200 iso отворена бленда примерно ф2 или ф2,8 снимам с 35м арт сигма .Скороста е 1/50 1-125 като снимам в серия така хващам различни цветове от диско осветлението. Снимал съм с 5 д мк3 и с канон 600д както и фуджи х100 в дискотеката и разлика може би има само от фуджито .Главно цветовете двата канона няма да видиш разлика.Мой съвет ти сега просто искаш да минеш на ФФ и не щото апарата ти е зле а просто искаш да пробваш .Просто си търсиш някой да ти каже даа давай . И аз см го играл от Никон Д7000 минах на Канон 5Д първата версия после 5Д марк 2 после 5д марк три и разбрах че апарата не е от значение голямо .Сега съм с канон 70Д и си свиркам :)
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.