Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 след обработка на RAW
Автор: metobull   
Дата:   23-01-16 21:08

Здравейте, след като обработя RAW-файла го прехвърлям като Jpeg на лаптопа, но ми се струва ,че качеството пада с една идея .Чудя се дали аз не правя нещо както трябва или е нормално.

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: compur   
Дата:   23-01-16 21:37

формулирайте по-точно "една идея", моля!

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   23-01-16 21:48

По-скоро да формулира "прехвърлям като jpeg на лаптопа", защото не става ясно кога точно пада качеството "с една идея" - може би той обработва файла както му харесва, вижда го в конвертора, записва го и после готваря jpeg с нещо друго - "една идея" разлика предполага първо компресията в jpeg и после евентуално софтуерът с който гледа jpeg, ако не е същия, разбира се (щото може да конвертира с PS и после да гледа с PS). Обаче колкото и да задобря напоследък jpeg компресията, все пак по принцип си е компресия със загуба на данни.



Публикацията е редактирана (23-01-16 21:49)

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   23-01-16 21:51

Ако преди обработката го гледаш не на лаптоп,а после на лаптоп,то няма как да е еднаква визията,даже и да са еднакво калибрирани матриците са различни и други променливи има.....

Лаптопите дават по-кофти визия.

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: metobull   
Дата:   23-01-16 22:07

свалям си снимките на въпросния лаптоп, обработвам ги в него с тази програма Digital Photo Professional ,въпросът е в това ,че картинката на вече обработения напълно raw ми харесва повече като изображение от тази на Jpeg файла, в който го запаметявам .

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   23-01-16 22:17

Ми прекалено обработваш значи.

Опита ли да конвертираш без да внасяш корекции с дефоултните на конвертора?

Има сцени и кадри,при които няма нужда да се обработва,ако са с читави жепег настройки направени спрямо сцената,която се снима.



Публикацията е редактирана (23-01-16 22:20)

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: compur   
Дата:   23-01-16 22:31

Оооооо! DPP e конвертор, а не програма за обработка!

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   23-01-16 22:37

А,като гледам това ДПП /не съм имал цифров Канон/ има достатъчно опции и плъзгачи с които могат да се поразбутат нещата,или пооправят.

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: metobull   
Дата:   23-01-16 22:38

тя е на компакт диска в комплект с фотоапарата.Дават я за обработка или поне така е написано.

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   23-01-16 22:39

metobull написа:

> свалям си снимките на въпросния
> лаптоп, обработвам ги в него с тази
> програма Digital Photo Professional ,въпросът
> е в това ,че картинката на вече
> обработения напълно raw ми харесва
> повече като изображение от тази на
> Jpeg файла, в който го запаметявам .

Тоест след като напълно си свършил да работиш с DPP и си харесваш резултата на екрана записваш, после отваряш jpeg с нещо друго и не ти харесва резултата на същия екран на същия лаптоп - добре ли те разбирам.
Ако е така, значи наистина проблемът вероятно е: 1 ) нивото на компресия на записвания jpeg (виж там откъде се регулира при запис, защото аз от известно време съм с Никон и нямам на компютъра си dpp), което е реален проблем - прекалено много компресираш и разваляш качеството на изображението поради много компресия със загуба на данни или 2) това, с което гледаш jpeg (не е вече DPP, нали) ти го показва по кофти начин - не е качествен вюър, или пък не поддържа цветови стилове, пък ти използваш или нещо подобно. Или пък - и двата варианта заедно.

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: metobull   
Дата:   23-01-16 22:47

,,Тоест след като напълно си свършил да работиш с DPP и си харесваш резултата на екрана записваш, после отваряш jpeg с нещо друго и не ти харесва резултата на същия екран на същия лаптоп - добре ли те разбирам,,

да дефакто вече преобразуваният raw файл в jpeg го отварям с windows

разликата в качеството е малка ,но я има



Публикацията е редактирана (23-01-16 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: mogila   
Дата:   23-01-16 22:52

Цветовия профил е?

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   23-01-16 22:55

Виж с колко процента компресия записваш jpeg (или май беше нещо като качество от 1 до 10 в DPP, което е същото) и пробвай компресията да е минимална. Колкото повече компресираш, толкова по-малък но и по-некачествен е получения jpeg. Колкото по-малко компресираш, толкова по-голям, но и по-качествен е поучения jpeg.
Освен това - отварям с Windows не е много точно, защото има различни варианти - различните версии на Windows имат различни вюъри по подразбиране (не хиляда варианта, но е доста различно между XP и 10), пък и ти може да си използваш приложение на офиса по дефолт или нещо друго. Но като цяло - най-вероятно не използва color management, пък ти използваш в DPP. Ако не се лъжа, DPP може да отваря и jpg. Пробвай да отвориш резултата пак в DPP и да прецениш дали как е.

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: metobull   
Дата:   23-01-16 23:10

да има такава настройка от 1 до 10 за качество на снимката ,при мен е 10 използвам Windows7,ще пробвам

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   23-01-16 23:13

На sRGB ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: metobull   
Дата:   23-01-16 23:22

да на sRGB,тук май беше по-добре adobe RGB

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   23-01-16 23:23

Всъщност отвори ли записания jpeg пак в DPP?

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: asahi   
Дата:   23-01-16 23:25

Не. Ако не познаваш работата с цветни пространства не е по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: colorphoto   
Дата:   23-01-16 23:25

Не,ес ерджиби е по-удобно да ползваш за общо и всекидневно ползване,остави го адобиерджиби-то.

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: metobull   
Дата:   23-01-16 23:33

,,Всъщност отвори ли записания jpeg пак в DPP?,,

Да пробвах наистина има разлика като отворя Jpeg от DPP и този от Windows7.

Мисля ,че това е причината.



Публикацията е редактирана (23-01-16 23:34)

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: mogila   
Дата:   24-01-16 00:45

Ама какво означава разлика в качеството? А монитор калибрирван ли е на компа ти?

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: aldygreen   
Дата:   24-01-16 01:07

metobull написа:

> Здравейте, след като обработя
> RAW-файла го прехвърлям като Jpeg на
> лаптопа, но ми се струва ,че
> качеството пада с една идея.

> Чудя
> се дали аз не правя нещо както
> трябва или е нормално.

Нормално е, когато НЕЩО не се прави както трябва.
И тъй като начални условия няма, остават предположенията.
Неясно е:
- какъв е апаратът, освен че е Canon,
- коя е версията на DPP,
- какви са настройките на DPP, положението на плъзгачите,
- къде се вижда "доброто" качество, което после пропада "с една идея",
- в какво се изразява "загубата" на качество (цвят, острота, шум, артефакти),

Вероятни причини (на боб):
- настройката на шумоподтискането,
- настройката на изострянето.

С една шепа боб толкова.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: georgioiv   
Дата:   24-01-16 11:11

Вероятната причина, и без да гледаме на боб и леща е само една и тя не е свързана с компресията а с управлението на цвета. От там насетне има гугъл, защото ние не знаем какви са ти настройките на апарата и програмите - чети, чети, чет, чети и когато съвсем се омоташ, постни тук настройките на цветовете на Виндовс-а си, на апарата и на DPP, за да се помъчим да ти помогнем.

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: Eld1abl0N3gr0   
Дата:   24-01-16 12:09

Аз ще си кажа мнението, защото се сблъсках със същия проблем наскоро . Тогава се поразтърсих и намерих няколко теми в които вече е обсъждано .
Моите уважения към колегите , но според мен търсите под вола теле .
Един бърз въпрос - като гледаш вече обработените снимки на компютъра , с каква програма го правиш ? замислял ли си cе ? ако е с вградения "Windows Photo Viewer" с който си идва Windows-a , е , накратко от програмата е :) Снимките са си окей , не е от компресията или от цветовото пространство и т.н.

Самия Photo Viewer на Windows не може да се справи да покаже цветовете и това е известен проблем , не е нещо ново или само при теб .
за да се убедиш - отвори ги с друга програма , или ги качи във интернет - например Google Drive

надявам се да съм бил полезен и това да е проблема ( който както казах не е реален проблем )
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: georgioiv   
Дата:   24-01-16 12:23

С каквато и програма да го правиш, проблемът е с нейният цветови профил, т.е. ако е с нейтив "виндовска" програма - с "виндовския" профил...

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: compur   
Дата:   24-01-16 14:02

прочетете нещо за управлението на цветовете, настройките и т.н.

в ДПП трябва да си настроиш програмата и да мушнеш профилите на монитора в работния процес. иначе не става...



Публикацията е редактирана (24-01-16 14:43)

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: metobull   
Дата:   24-01-16 15:04

Като отварям вече обработения от RAW в jpeg файл пак с DPP действително има някаква разлика, но тя е минимална и трябва много да се вгледаш.Не е това причината.Пробвах да отворя снимката с друга програма пак същата работа,пробвах с различни настройки на DPP ,намалих компресията на минимум ,после на максимум- промяна няма.

Искаше ми се да покажа за какво става въпрос,имам снимка направена с изрязващия иструмент на десктопа ,но не можах да я кача във форума.

фотоапаратът е canon 6d

Отговори на това съобщение
 Re: след обработка на RAW
Автор: pabadjiev   
Дата:   24-01-16 15:04

Добрата технология изисква Raw формата да се отваря в TIFF, който подлежи на значителна допълнителна (ако е необходима още) обработка, защото е некомпресиран формат и чак на края да се запише в JPEG с най-ниска степен на компресия.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »