Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   21-01-16 11:26

fd 50/1.4 за 100-120лв си е добра цена. Още повече, ако е преработен като хората и пасне на дигитален.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: illuminations   
Дата:   21-01-16 11:27

stef7 , Небула-та ги гледах преди няколко седмици, и са доста примамливи, но ме съмнява за начина, по който (не)виждаш дисплея на апарата, иначе изглежда прекрасно.
nebula_4200_5_axis

Понеже ме интересува видео с високо качество (без нужда на външни записващи устройства), означаваше HVEC-265, а поне по времето като си избирах апарата само Самсунг предлагаха тези екстри.
Това,че предлагаха и 4К DC, го направи лесен избор (но оптична стабилизация няма в тялото).

Сега като пробвах старите обективи за видео, изведнаж усетих липсата на оптична стабилизация, и дори wrap-stabilize не помогна.
визията която излиза ми харесва, но още не мога да преценя дали ще е достатъчно за 4К, и явно ще трябва да е само с трипод или евентуално нещо като Небюлата. Още ще има да експериментирам с тях.
[beer]

пс - Този сребрист Хелиос 40, изглежда фантастично



Публикацията е редактирана (21-01-16 11:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: camelasign   
Дата:   21-01-16 11:31

при слав е преработен, трябва да е ок

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: krist   
Дата:   21-01-16 11:42

Това с металите си е така, пък има и нови обективи с метал и явно ще трябва и с тях повечко да се внимава, а, като вкарам карбоновия статив от мразовитото време навън у дома разпънат, металната глава става, все едно е залята с вода, докато краката не хващат въобще конденз.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: illuminations   
Дата:   21-01-16 11:50

krist, може би новите mount-ове, особено тези, които са weather-sealed, няма да го имат този проблем. На Канона ми ползвах един доста тежак обектив (със сигурност имаше доста метал в него) но никога и грам кондензация не съм видял там.


Ето няколко кадъра, които направих точно след като взех скромното обективче Jena 135мм :


https://photo-forum.net/static/site_pics/114/1452981758__SAM0127.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/114/1452981758__SAM0112.jpg





Видео с (още по скромното) Хелиос 44м:

https://youtu.be/kOhKVIa99k4



http://authors-vault.com/SAM_0227_frame.jpg




Публикацията е редактирана (21-01-16 12:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   21-01-16 12:09

illuminations написа:

> my.point.of.view
> предполагам е така, но защо би било
> нужно на 35 мм с филмова лента
> по-остър обектив, след като
> филмовата медия няма възможността
> да се възползва чак от такава
> резолюция?
>
>
> взех (на слуки) един, който после го
> погледнах и пишеше че трябва да е
> остър по представите за филм (не
> видях МТФ, но някаква скала е 9.3 от
> 10)... но не бих казал, че е
> достатъчен за дигитален апарат.
> http://www.pentaxforums.com/userreviews/carl-zeiss-jenna-sonnar-mc-135mm-f35.html

> много му се радвам и се забавлявам
> с него, но просто
> лайн-пайер-резолиутшан не е
> достатъчна.

Дали не е от конкретна бройка проблем? Питам, защото аз имам същият и качен на ФФ 21 МП се представя страхотно - в центъра е бръснач от максимално отворено, краищата имат известни забележки. Минус са аберациите, но те са лесни за корекция при цифрово снимане. За модела съм чувал, че серийни номера с 6 цифри са най-добри откъм представяне - може да има общо със заводи, партиди, а може и да е градска легенда и партенка. Определено обаче при мен е бръснач, а боке-то му е карамелено - разтопено на максимално отворено.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: Binjo_o   
Дата:   21-01-16 12:26

Добре де, кое му скромното на Сонар 135мм ? С условието че не вярвам да точно пейзажен обектив. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: asahi   
Дата:   21-01-16 12:30

Освен бокето друго влияние на обектива върху изображението не откривате ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: illuminations   
Дата:   21-01-16 12:39

Dobromir_Kalenikov, възможно е.
обектива го взех без да знам почти нищо за него, после му видях характеристиките, а и че имало 2-3 различни версии и тн.
сега погледнах, и серийния номер е с 5 цифри (и то почва с 3xxxx ).
МС Сонар 3.5 / 135 Карл Зеис Jena ДДР
При мен плътността на матрицата е по-голяма все пак - 28мп на АПЦ-С големина.

Аберациите наистина са си забележителни, но забелязвам и едно "оцветяване" към ъглите (но за оцветяването не се оплаквам, добре изглежда).

Може и да не съм му свикнал още (снимах само няколко пъти с него, и то все на студено, ръцете почват да треперят, а масивното желязо на обектива не помага и може да е имало лек блур от мен). Сега се загледах в тази снимка от борисовата градина, и изглежда е била доста остра.
Ще трябва да хвана някой познат/а да го/я снимам като хората, и тогава ще мога да кажа дали правоначалните ми впечатления са грешни.

бокето си го бива наистина [smilie24]

https://photo-forum.net/static/site_pics/114/1453373343__SAM0155.jpg



[beer]



Публикацията е редактирана (21-01-16 12:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: Binjo_o   
Дата:   21-01-16 12:51

Грешни са [smilie3]
Обвектива е обидно добър за цената си. Така мисля.
Аз не разбрах какво се има в предвид с това, че аберациите са забележителни? Че ти харесват или че ти харесва че ги няма, почти [smile]



Публикацията е редактирана (21-01-16 12:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: illuminations   
Дата:   21-01-16 13:12

asahi, от една страна ето че дори за един модел обектив говорим за "различни партиди", различни серийни номера, и тн. и изглежда едва ли не всяка партида от старите модели идва със свтой собствен "характер".

може би вече материалите на материалите на стъклото вече са различни и пускат друг по-различен спектър светлина? ( сещам се, че прочетох че има някой от старите обективи дори с радиоактивни стъкла в тях, но нямам представа какво би помогнало това за крайния резултат)

ти какво мислиш, че различава старите с новите, освен бокето?


Binjo_o, аберациите (СА) от този обектив са много силни, и дори на някои снимки софтуерно няма добър резултат от премахването.
vignette е малък (поне при мен), въпреки че има някакво оцветяване вместо него (но той е приятен)
казах, че е скромен, защото обектива е по-евтин от адаптера за м42 :)



Публикацията е редактирана (21-01-16 13:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: Binjo_o   
Дата:   21-01-16 13:16

аберациите (СА) от този обектив са много силни, и дори на някои снимки софтуерно няма добър резултат от премахването.

[smilie10]

Май говорим за различни обективи и снимки. [smile]


https://photo-forum.net/static/site_pics/114/1452981758__SAM0112.jpg



Къде тук има хроматични абераций?
Не се разбира каква е блендата, но при тази висока скорост 1/500 и ISO Speed Ratings = 100, не вярвам да е 8
Аз лично и сферични аберации не виждам, де



Публикацията е редактирана (21-01-16 13:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: illuminations   
Дата:   21-01-16 13:21

... на "черно бяла" снимка не очаквай да могат да се забележат СА :)
на горната снимка Ф-а е 3.5

мисля, че тук могат да се забележат дори след софтуерната корекция за премахването им:

https://photo-forum.net/static/site_pics/114/1452981756__SAM0087.jpg




Публикацията е редактирана (21-01-16 13:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: Binjo_o   
Дата:   21-01-16 13:28

Леле ако от това се оплакваш, незнам има къде къде по тежки случаи които се подминават с дежурното софтуерно ще ги оправиш [smile]



* еее, ама слагай оригиналните кадри, така коригирани може да си преливаме от пусто в празно 100 години



Публикацията е редактирана (21-01-16 13:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: illuminations   
Дата:   21-01-16 13:34

ами това са "оригиналните".
всеки RAW конвертор може да ги прави тези корекции за премахване на СА
(освен ако не ги постна в RAW няма как да не са обработени до някаква степен)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   21-01-16 13:50

Цените на този обектив варират от 100 до 150-160 лв., в зависимост от състоянието. Моят е в състояние като нов - оптично, механично - всякак. Имах късмета да го намеря на 130 лв., което си е доста повече от 20-те лева за M42-EOS адаптера с глухарче, от които имам 2 бр.
Аберациите са си дерт, но никак не е толкова голям, колкото се изкарват. Пускам линкове към три снимки в пълен размер, правени с конкретния обектив и 6D и 5D Mk II.
https://www.flickr.com/photos/123136924@N04/21348861215/sizes/l

https://www.flickr.com/photos/123136924@N04/20326104371/sizes/l

https://www.flickr.com/photos/123136924@N04/21349140435/sizes/l

Изберете размер и разглеждайте.



Публикацията е редактирана (21-01-16 15:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: illuminations   
Дата:   21-01-16 14:30

може и да е от части причина и софтуера, който съм ползвал.

тази снимка да не е идеалния пример,
(а и аз по принцип снимам с -1ев),
но обикновения СА се вижда по ръба на листото, което не е чак толкова проблем (поне за дадената снимка)
поне за мен е "видимо" е един колор-каст, които се показва в тъмните градиенти на боке-то, и макар ниския контраст в случая се забелязва на черно-белия пейзаж.

не знам до колко ще свърши работа, но ето RAW версията на снимката отгоре (само конвертирана в DNG ):
http://authors-vault.com/_SAM0087.dng




Публикацията е редактирана (21-01-16 15:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: camelasign   
Дата:   21-01-16 17:30

canon fd 50/1.4 пасна и картинката ми хареса, но...на безкрайност удря огледалото. което ме отказа от покупка...не че не може да се снима на 10м и бленда 8 за да се покрие безкрайноста...но ще се халосам и ще забравя и ще го прасна

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: batsali   
Дата:   21-01-16 17:33

Стъклата с ториев диоксид имат едновременно висок индекс на пречупване и ниска дисперсия. Такава комбинация била много ++++ за дизайн на добре коригиран обектив, защо - да каже, който знае повече. Това, че тория е радиоактивен, е подробност в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   21-01-16 17:33

Това е кофти. Ако не е преправен тотално обектива и е все още функционален FD може да се пробва с адаптор.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: camelasign   
Дата:   21-01-16 17:42

kvakioh, адаптерите или са с фокус до 2 метра или заради допълнителните лещи се скапва картинката и процеса се обезмисля...чак сега се сетих, че слав говореше точно за този и някои други fd с такъв проблем

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   21-01-16 17:48

С моя адаптор и един FD oбектив не ми се е случвало да е до 2 метра, има си безкрайност, на 100/600Д не удря огледалото. Явно не се намират така лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: camelasign   
Дата:   21-01-16 17:53

защото е кроп, аз на фф го слагах

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: kvakioh   
Дата:   21-01-16 18:00

Е аз виждам в момента поне 5 различни адаптора с различни цени и конструкция, няма начин на ФФ тяло да не става поне 1 и да не удря огледалото...Може и да се бъркам, не съм пробвал с моя адаптор на ФФ, признавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Филмова визия / стари обективи
Автор: camelasign   
Дата:   21-01-16 18:04

Не става...аз си купих фф точно защото имах стари фд-та...и чак като го взех с изненада разбрах че няма подходящ адаптер. Трябва да се сменя байонета, но и тогава някои удрят огледалото...широкоъгълните и те тоя. А пустата картинка ми харесва и е много светъл и лесно се фокусира. Пробвах с оптичен елемент, става пълна боза и няма смисъл. Без оптичен няма безкрайност.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »