Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 D7200 проблем с AF Tune
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   20-01-16 22:05

Здравейте, от седмица-две си взех това тяло (от магазина) и ми се струва че единия ми обектив не цели точно фокус, за това се опитах да настроя фокуса посредством AF Tune.

Снимах си клавиатурата под 45 градуса и целех определена буква, променям на +/-2, пробвам пак, но не се променя абсолютно нищо.

AF Tune е на On, пробвах и на Off, при никаква комбинация не се случва нищо. Обективите си ги има добавени с номерца в списъка.

След тестове с два различни обектива (70-200/2.8 и 85/1.8) на -20, 0, +20 мога само да заключа че тази фунционалност изобщо не работи на моята бройка (не намерих да е бъг за модела).

Пробвах и глобалния AF Tune (с 35/1.8, който го няма сложен в списъка) и там имаше разлика между -20, 0 и +20.

Номера с калибриране по клавиатурата съм го правил и на други тела и там успях да настроя всичко за конкретни обективи без проблеми, така че ме съмнява аз да бъркам нещо.

Някой срещал ли е подобни перипетии с AF Tune на техния D7200?
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: m.djorov   
Дата:   20-01-16 22:16

Аз пробвах с моята 35-ца да видя как работи функцията, и аз нещо не хванах какво променя. Но понеже не съм много в час с нещата, реших, че нещо не правя както трябва. Апарата беше на статив, централна точка, AF-S, целех една дълга касова бележка, ама тц. Ще тествам пак тези дни, но явно не само аз съм останал с такова впечатление :)



Публикацията е редактирана (20-01-16 22:18)
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   20-01-16 22:37

Сега вкарах 35-цата в списъка с обективи и там пак няма никакъв ефект.
Щях да кача RAW-ове да покажа какво се получава, но ViewNX не иска да покаже къде е била фокус точката (с по-стари тела е излизало), примрънка нещо за непознат профил, а няма по-нова версия.

Както и да е де, отговорих си сам, въпроса е дали е като цяло проблем на модела или само моя е така, така че ще мине през Павильона да коментираме казуса.
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: insanefen1   
Дата:   20-01-16 23:17

Следя темата с интерес! Имам 7200 но го използвам само с 18-105-ка и не ми се е налагало да използвам AF tune фунцията.
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   20-01-16 23:50

Един колега ми спомена и за друг проблем - местене на точката при AF-S [5] - мен ми се мярна че стана така като тествах AF Tune, ама реших че аз съм бутнал стрелките отзад.
Сега обаче успях да го повторя при мен, още не знам точно кога се случва де, може би не е "проблем", а "желан начин на работа" ("bug" vs "feature"), като избраната точка е на не контрастно място, а съседните са на контрастно.

Ако някой е забелязъл друго "съмнително държание" от апарата споделете и като ходя да коментирам моя ще мога да опиша повече неща (стига да мога да ги реплицирам).
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: deerstalker   
Дата:   20-01-16 23:50

Темата става интересна, да видим реакцията на магазина и на Никон България, и след това.....следва
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   21-01-16 00:15

Малко повече мислех за фокус точките и това изобщо не е проблем, а точно така трябва да работи, реално апарата работи на 5 фокус точки (не 1) - избраната и тези около нея. Ако избраната няма как да фокусира е нормално апарата да завърти през околните, където фокусирането може да е възможно, поне на моето тяло забелязах такова държание - въртеше точката но само през съседни на избраната, след като снимах се върна на избраната, но не съм го тествал особенно интензивно, че ми се спи. :)

По моя проблем - писах на Thom Hogan (bythom.com) за да го попитам дали някой е споменавал за такъв проблем с AF Tune.



Публикацията е редактирана (21-01-16 00:16)
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-01-16 01:56

Ако фокуса ти бяга с всички налични обективи, то тялото има проблем с фокусната система, а доказателство за това е че АФ финната настройка въобще не работи. Дано не съм прав, но щом си настройвал фокуса с друго тяло, то значи знаеш какво правиш и най-вероятно проблема не е в теб. Час по-скоро го занеси за проверка и насоки. Много неприятно, успех!
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   21-01-16 07:23

Тялото е ок от към фокус, 35-цата си кове. На 70-200 имам -1 корекция (на други тела) и 85-цата ми е от скоро и не знам точно колко бяга.
7100-то (и 50-ката) ми не е в мен сега, но в Събота ще имам възможност да видя на него тяло колко е корекцията за 85-цата.

Поне за мен функционалността за AF fine-tune (за специфичен обектив!) не прави нищо на моя 7200, тъй че още днес ще мина през Павильона да коментираме "кво прайм ся".

Когато е глобалната "Default" настройка на AF fine-tune (и няма специфично число за този обектив) функцията работи както се очаква, но мен не ми върши работа глобална настройка, защото леката неточност идва от обектива, а не от тялото (на база тестовете до сега).



Публикацията е редактирана (21-01-16 08:33)
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: victory13   
Дата:   21-01-16 08:32

Първото което е нужно да направите е свястна постановка, понеже сегашната е най-малкото несериозна.
Използването на чарт, трипод, отлично осветеление е задължително, чарта-цел е паралелен на сензора...
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   21-01-16 08:41

Теста е направен така, защото е достатъчно добър да се останови дали функцията работи или не, ако отидем на вариант финна настройка естествено че ще ползвам статив и т.н. В случая обаче просто искам да сравня -20, 0 и +20 а разликата между тях трябва да се види при всякаква техника на тестване на точността на обектива.

Ето кадри с ГЛОБАЛНИЯ (Default) AF fine-tune, фокуса точката винаги е около буквата G (и да, на 0 пак малко бяга, но това не е целта на занятието)

0: http://www.imagebam.com/image/c91a3f460476699



https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/ngag8120.JPG



+20: http://www.imagebam.com/image/317337460476712


https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/dsqm3356.JPG



-20:http://www.imagebam.com/image/e87b89460476720



https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/bwla1579.JPG



При настройката, специфична за обектива, обаче разлика няма никаква.



Публикацията е редактирана (21-01-16 08:44)
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: victory13   
Дата:   21-01-16 08:51

Според мен има отместване на фокуса в желаната посока, но си подгответе домашното по-добре ако ще предявявате някаква претенция. Тук е снимано от близо, и няма как да очаквате голямо отместване. Също осветлението може да поизлъже както е реализирано.
Самото АФ настройване е просто дигитално коригиране на фокуса с определени единици, дето никон си е измислил. За да се види отместване първоначалното фокусиране трябва да е безкомпромисно във всяко отношение.
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Божидар58   
Дата:   21-01-16 09:14

При този опит трябва да има видимо отместване на фокуса. На снимките се вижда, че няма такова. Който е правил този опит с 85/1.8 е наясно, че от -20 до +20 има доста голямо изместване на фокуса. При мен с D300 и D300S е така. Не е нужно да се прави кой знае каква подготовка. Аз слагам една разграфена летва на една маса и меря на определено място и съм настроил фокуса до милиметър. На 85/1.8G при мен е както следва: На D300S е на +12, на D300 е на +16 На 105/2.8VR е съответно + 6 и + 8, на 50/1.8G е съответно +4 и +6.

 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: victory13   
Дата:   21-01-16 09:23

Ами успех в такъв случай!

Ще ми е интересен резултатът от оспорваната функционалност.
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   21-01-16 09:26

Горните 3 кадъра са с 35, мога довечера да направя и с 85 и 70-200 където разликата ще е много повече, но за мен това което виждам тук и не виждам с настройката за определен обектив е достатъчно да мина през павильона.
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: ecobo   
Дата:   21-01-16 09:43

Ама нали не очаквате някакво драстично изместване на фокуса? Това FINE настройка. Аз виждам сериозно отместване на фокусната равнина в горните кадри, не знам вие къде гледате. Функцията си работи прекрасно.
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: m.djorov   
Дата:   21-01-16 09:57

Проблема е по-скоро в това, че при използване на настройки за конкретни обективи, +/-20 изглеждат както е при 0, т.е без промяна. Горното се получава, когато е избрана опцията Default. Аз до колкото разбирам, Default, се ползва за всеки сложен обектив, независимо кой е той. Каквото сложиш на тази стойност се прилага за всички. А при него явно се налага да има различни стойности за различни обективи, които закача на тялото. Моите наблюдения бяха същите, когато си правих теста с 35-цата. Но както казах, реших, че правя нещо грешно, защото не съм много в час. Но щом и втори човек получава същите резултати, може и да има нещо.



Публикацията е редактирана (21-01-16 09:58)
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: jingov   
Дата:   21-01-16 10:00

"Ще мина през Павильона да коментираме казуса".-Няма казус, има калибриране на фокуса на тялото с конкретният обектив. При правилна постановка на теста за фокус всичко си е ОК !

 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Dimitar.tzankov   
Дата:   21-01-16 10:15

При работеща функционалност на тялото
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: PhotoBo   
Дата:   21-01-16 12:03

Чакайте малко, при показаните кадри се вижда ясно, че промяната на фокуса след промяна на настройките е видима! Не са достатъчно добри резултатите или какво? Имайте предвид, че разстоянието до обекта, в случая клавиатурата също влияе на получените резултати. Едно е да тестваш фокус под 45 градуса от 20-30см, друго е да правиш същото от 50-60см и повече!!!
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: джъмбо   
Дата:   21-01-16 12:13

научете се как се тества АФ!
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: EmZo   
Дата:   21-01-16 12:26

Мда и според мен има видима промяна на фокуса, а колко и накъде се влияе също от разстояние от обекта ъгъл спрямо фокалната равнина и т.н.
Спред мен преди да предявяваш каквито и да било рпетенции трябва малко да спре да те марзи и да направиш теста както трябва. Аз си направих собственоръчен чарт (не е особено трудно) и със статив и от необходимото разстояние което е: фокусното разстояние на обектива умножено 5 до 10 пъти например за обектив 50мм, чарта трябва да е сложен от 25 до 50 см като апарата трябва да е разположен успуредно на вертикалната равниан на чарт-а.
Така успешно установих фронт фокуса на моя Тамрон на D7100 и на +14 всичко заспа.



Публикацията е редактирана (21-01-16 12:29)
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: m.djorov   
Дата:   21-01-16 13:22

Ако се запомнят настройки за различните обективи и опцията AF Tune е пусната, когато се закачи обектив, апарата автоматично ли прилага корекцията, ако има данни за него или се избира ръчно от менюто? Как точно работи?

Аз разбрах, че проблема е когато има записани стойности за обективи, те не се прилагат. Т.е имаш 2 и единия е +10 другия -6. И като се закачи единия от двата - не става нищо.
Работи само ако в Default има нещо. Да речем сложи на +5 който и от двата обектива да сложи ще е са с +5, а не +10 и -6 както са теоретично установените и записани стойности. И ако направи на Default +10, че единия да фокусриа ок, то като сложи този с нужда от -6, за нещо пак ще се приложи +10 и...


Edit;
Сега чета ръководството. Default е стойността, която апарата слага на обектива(с процесор), ако няма предишни данни за него. Което според мен трябва да е 0, ако няма някакви проблеми с AF системата. Може да излезе, че апарата не разпознава коректно обектива и не прилага запазената за него стойност, а слага винаги тази подразбиращата се. Което може и да е софтуерен проблем, не е задължително да е от хардуера.



Публикацията е редактирана (21-01-16 13:34)
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Dimitar.tzankov   
Дата:   21-01-16 13:31

На кратко - май аз съм идиот.

При тестване в магазина работеше корекцията за конкретен обектив.

Вероятно причината да се подведа е това, че имах малко повече променливи при теста на "специфичния" (за обектив) и почти никакви променливи при тест на Default-a.

На кратко - не си правете сложни тестове късно вечер, като мозъка ви е изморен
 Re: D7200 проблем с AF Tune
Автор: Бонд   
Дата:   21-01-16 13:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.