Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: etto   
Дата:   19-01-16 10:00

Здравейте! От доста време се опитвам да измисля система за разпределение на заредените батерии за светкавица и незаредените,понеже имам 3,4 комплекта.Все не успявам.Купих си амперметър,който нямам представа как да използвам,за да им гледам заряда,но май не го гледам правилно.Някой измислил ли е съвършенната система за тези неща ? Пробвах и онзи номер с пускането на батерия и евентуалния отскок,но никога не виждам особена разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: hrup   
Дата:   19-01-16 10:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: fotorafi   
Дата:   19-01-16 10:03

Имам едно китайско уредче за 8 лв. което има червена и зелена зона за измерване състоянието на батериите. Измерва всички батерии от таблетките до 6 V.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: iliyanb   
Дата:   19-01-16 10:06

.



Публикацията е редактирана (19-01-16 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: lamerko   
Дата:   19-01-16 11:21

Имаше една тема тук за зарядни и батерии... та и аз като много други си взех анализатор (Maha MH-C9000) и си взех два блистера батерии - един от 8 броя цветни Eneloop Tropical за 45 лева, които освен, че са в различни цветове, но и всяка батерия е номерирана (от 1 до 8). Също така си взех един блистер за екстремни условия Eneloop Pro AA , които са доста по-скъпи (4 броя за 36 лева), но работната им температура е до -20°C, а и капациетта им е голям. И двата блистера са с батерии, с НИСЪК саморазряд. Така поне ще съм сигурен, че няма да са се изхабили ей-така от седене, както са ми досегашните Сони-та [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: kvakioh   
Дата:   19-01-16 11:26

4, 3 И 3 за различните апарати. Номерирани с флуоресцентен издръжлив маркер или по марки. За Канон са ми с едни капачета, които са разноцветни.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   19-01-16 12:32

Същи имам няколко сета по 4 АА батерии, преди уговорено снимане се включват последователно един след друг за всеки случай. Изключение прави, ако знам че предния ден съм зареждал и имам зареден комплект със сигурност. До сега не са ме оставяли, значи схемата работи, но и не снимам и толкова интензивно със светка [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: roumen6   
Дата:   19-01-16 13:41

може да си вземеш кутийки за батерии с различен цвят - бели, зелени, черевени и незнам-си-какви.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: Fifata   
Дата:   19-01-16 15:19


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/xlou6563.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/zqdu0959.JPG


http://i66.tinypic.com/28qq7go.jpg



Азси купих от тези кутиики от базара и съм доволен :)
Батериите който сваля от светкавицата ги слагам на обратно и така знам, че те са за зареждане :)

https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=53346



Публикацията е редактирана (19-01-16 15:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: lamerko   
Дата:   19-01-16 15:34

Виж, това е идея [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: vbTheKing   
Дата:   19-01-16 15:55

Амперметъра щом не знаеш как се ползва - по-добре не се опитвай да го ползваш, че ще направиш беля. Не знам защо изобщо си го купил. [smilie11] Определено не трябва да го връзваш директно към двата полюса на батерията, както може би вече си се изкушил да пробваш...
Относно системата за заредени и разредени батерии - много просто. Когато не снимаш - всички батерии минават през зарядното и знаеш, че са заредени. Слагаш ги в кутийки, на които по някакъв начин (например с маркер) си отбелязал в коя посока трябва да са положителните полюси на батериите, когато са заредени.
Когато започнеш да снимаш и изхабиш един комплект, вадиш от кутията новите батерии, а старите ги слагаш в обратна посока. По този начин винаги ще можеш да различиш коя батерия е вече изтощена и коя е минала през зарядното.

Можеш да си купиш и лепенки, които реализират същата идея:
https://photo-forum.net/index.php?APP_ACTION=BAZAR&request=view&id=53346

Можеш да реализираш подобна идея и с разноцветни ластици - ако батерията е заредена - слагаш зелен, ако е разредена - слагаш червен.

Аналогично е с някои от батериите за DSLR на Canon (не знам на другите марки дали е така) - имат си едни капачета, които могат да се сложат в две различни посоки и една дупчица, през която се вижда син или сив цвят в зависимост от това в коя посока си сложил капачето.
http://www.learn.usa.canon.com/resources/blogs/2013/20130702_chan_lpe6batterymanagement_blog.shtml

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: b0bb0   
Дата:   19-01-16 19:29

Първият комплект маркирани с единици, втория с двойки и т.н., ползват се по ред. Ако ползвам №3, значи 1 и 2 са разредени... е, това в случай на работна обстановка при поредно използване и смяна на комплектите.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: etto   
Дата:   19-01-16 20:31

@Fifata - купих си същите кутиики и честно казано никога не съм се замислял за това как стоят нещата :D Мисля ,че решихме проблема за сега хохо

@vbTheKing малко офф топик,но как аджаба да го ползвам тоя амперметър ? Гледах в интернет за някакъв туторък,но не намерих.

Купих си едно зарядно на Варта за 70-80лв преди време,което ми зарежда батериите за 2,3 часа и самото зарядно имаше дисплейче.С идеята ,че за да има дисплейче би трябвало да показва поне на колко процента са батериите или нещо от сорта си го купих.За съжаление зарядното няма нито функция за разреждане на батериите,нито показва на колко процента са.Единственото,което показва е ,че се зареждат коректно...което е доста тъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: Бонд   
Дата:   19-01-16 21:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: MikeDimit   
Дата:   19-01-16 21:34

Абе Мърфи винаги дебне...Най-добре е да има и един комплект алкални батерии. Това ако всичките системи се издънят.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: compur   
Дата:   19-01-16 22:16

работа с мултицет

как да измерим...

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: etto   
Дата:   19-01-16 22:28

@campur [beer]



Публикацията е редактирана (19-01-16 22:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: nyamago   
Дата:   20-01-16 01:52

Ампермери, мултицети, мерене?! [smilie11] [smilie10]

Не е ли усложняване на живота, съкращаване времето за снимане с непродуктивни дейности, увеличаване на теглото за мъкнене, разход някакъв също... Защо?

Всички днешни електронни устройства имат вградени и нелощо работещи функции да ни показват състоянието на батерията: от най-прост цветен код, до точни проценти (както показват повечето камери).

А за тези извън устройството може да се раздели складирането по кутийки като горепоказаната или различни джобове на чантата. В моята нова чанта (възпята като 'Чантата на Бъдещето' в една друга тема [smilie6] ) джобвете за резервни батерии са дискретно кодирани с цветно (зелено и червено) поръбване: заредени / използвани. Същото е и с по-малките джобчета за карти памет: пълни / празни... И НЕ Е нужно да се купува нова и нарочна чанта за целта - всеки може да си го реши според наличните конфигурации, които си има.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (21-01-16 00:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   20-01-16 02:02

Нямаго, аз даже по-лесно - изтощят ли се - връщам ги в магазина.
Не се занимавам със зарядни батерии [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: PhotoBo   
Дата:   20-01-16 02:05

nyamago, не дразни с чантата на бъдещето, че от както пуснах темата смених 4 чанти и още не съм намерил "правилната", а сигурно месец не е минал от тогава, пък не ми е по джоба. Не я споменавай вече в теми, че почвам да я сънувам, моля! [smilie5] [smilie2] [smilie22] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: colorphoto   
Дата:   20-01-16 04:35

Мултицети,амперметри и "интелигентни" зарядни и на мен не ми е интересно да ползвам понеже батериите са КОНСУМАТИВ,даже и като са презареждаеми,а аз напоследък по-рядко ползвам светкавица.

Странното че светкавици на водещи фирми нямат бар за показване на текущия заряд на батериите на дисплея,а има светки на трети производители с такава екстра.....[smilie11]

При чантите,каквото и да измислят не могат да излъжат физическите закони и в този ред не е реално да се очакват някакви вълшебни чанти на бъдещето - само парите на хората ще прибират производителите.

В тази връзка се сещам за една от теориите на уфолозите че извънземните космически кораби били наглед с малки физически размери,но влезеш ли вътре били много по-големи отколкото отвън изглеждали.....[smilie3]

Та така и с очакванията за чанти на бъдещето.....

Всъщност за извънземните технологии може да е верно,но фоточантите за сега се произвеждат на Земята.

Както аз търся обектив в другата тема и сигурно станах за смях[smilie18] :прекрасен и остър - но евтин,светъл - но малък и лек,твърд - ама варио обектив - ми няма такива неща в реалния свят!

Засега[smilie3] .....



Публикацията е редактирана (20-01-16 04:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: lamerko   
Дата:   20-01-16 10:08

Е па женска чанта виждал ли си? То и черните дупки са факт - въпроса е кое от двете е модела [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: vladod   
Дата:   20-01-16 14:56

Заредените са във вътрешността на чантата.
Използваните - в някой от външните джобове [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   20-01-16 15:23

Че какво ѝ е толкова сложното на проверката с мултицет? Има джобни, съвсем мънички. Трябват ти две пипалца и селектор за прав ток (DC) примерно до 5V (ако се използват батерии 1.5V, например) и си шест +. За две секунди си наясно коя батерия е аут и коя има остатъчен заряд.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: colorphoto   
Дата:   20-01-16 17:19

Мъничките устройства за тестване май не са баш мултицети.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   20-01-16 17:26

Ами аз говоря за това:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/bpyk2531.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/lefz7710.JPG


http://images1.hellotrade.com/data2/KX/SS/HELLOTD-1855283/dmm_10-250x250.jpg


Иначе има и тестери за батерии, например:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/rwzo1595.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/elby5675.JPG


http://img03.olx.bg/images_prodavalnikcom/85805222_1_585x461_tester-za-proverka-na-baterii-aaaaa9v-g
, те са с подобен размер, но не са толкова мултифункционални - ще мерят само правотоково напрежение. С мултицета ще имаш възможност да мериш променливо напрежение, съпротивление, верига със звукова сигнализация. Ако е само за батерии и тестер става, разбира се.



Публикацията е редактирана (20-01-16 17:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: vbTheKing   
Дата:   20-01-16 18:11

Dobromir_Kalenikov написа:
> Че какво ѝ е толкова сложното на
> проверката с мултицет? Има джобни,
> съвсем мънички. Трябват ти две
> пипалца и селектор за прав ток (DC)
> примерно до 5V (ако се използват
> батерии 1.5V, например) и си шест +. За
> две секунди си наясно коя батерия
> е аут и коя има остатъчен заряд.

Колега, фактът, че говориш за прав ток и използваш мерна единица Volt за обхвата, показва, че не правиш разлика между ток и напрежение и явно нямаш необходимите теоретични познания по електротехника. Ето защо не е добре да си правиш експерименти с тези уреди, а още по-малко да даваш съвети по форумите, от които други могат да пострадат!

Амперметър се връзва последователно на някакъв консуматор, например резистор, който да ограничи тока във веригата. В противен случай все едно връзваш двата края на батерията с една обикновена жица и ги даваш "на късо". При този експеримент не само, че супер бързо ще изтощиш батерията, но може да повредиш самата батерия и уреда, с който мериш. И все пак, ако измериш тока "на късо" и той е 5.3A какво ще разбереш от това?

Преценката на колко процента е заредена дадена батерия би била изключително неточна на база измерен ток или напрежение по простата причина, че батериите са така направени, че да поддържат стабилно напрежение и ток почти през целия цикъл на разряд, т.е. като измериш дадени стойности, когато батерията е на 80% от капацитета си и в последствие измериш когато е на 40% от капацитета - стойностите ще са почти еднакви.

Ето защо светкавиците на Canon/Nikon нямат индикатор, който показва колко са заредени батериите, а подобни индикатори в китайските светкавици са поредната "екстра", която на практика не върши никаква работа.

Вместо да мъкнете някакви мултицети, просто си зареждайте всички батерии и си следете кои са разредени и кои не.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   20-01-16 19:26

Тъй като в България всеки, който е завършил строителство на сгради и съоръжения, например, смята всички останали за негодни да изправят една греда под нивелир или да сковат кучешка колибка, отговорът ти не ме учудва.
И все пак - дори и за стандартите на ФФ твоето, мисля, е малко прекалено - не е много добре да слагаш в устата ми думи, които не съм казал. Между големина на ток (А) и напрежение (V) има известна разлика. Явно ти си наясно с факта, но виждам, че според теб никой друг не е. Къде видя, че ще меря големина на прав ток с мултицета? Единственото, което казах, е, че селекторът се слага на обхват 2V за напрежение на -DC, а не ~AC (почти стана като една любима група) и с пипалцата мериш волтаж, напрежение, и то във волтове! на батерията. Съпротивление в омове, капацитети във микрофаради и т.н. никак даже не съм намесвал. Гарантирам ти, че това е толкова безопасно, колкото да завреш пипалата на мултицета - едното в лютеница, другото в мармалад. И не, когато вкъщи пипнеш с едното пипалце на мултицета фазата, а с другото нулата, ако си в правилния обхват за напрежение - ~AC 250V няма да бутнеш предпазителите, а на дисплеят просто ще изпише прибл. 220-230V. Т.е. няма да направиш така нареченото пълно късо, с което да прецакаш мултицета. С батерия 1,5V e още по-невъзможно, гарантирам ти.

Снимков пример:
батерията от мишката ми. Ползвам я от известно време.

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/fgik4834.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/hips9475.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1453310440_IMG_0711.jpg


Чисто нова, разопакована преди 2 мин.

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/hacm2080.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2016-01/woih1591.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1453310464_IMG_0710.jpg



Ако методът е неточен, кажи така. Ако смяташ обаче да ми слагаш в устата, че меря съпротивление на скала променлив ток или големина на тока на обхват в омове - еми няма да стане.
Айде, поздрави и лека вечер.



Публикацията е редактирана (21-01-16 08:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: colorphoto   
Дата:   20-01-16 21:10

Е,защо човек да се занимава с такива отегчителни измервания и да си хаби времето заради някакви си батерийки - консуматив,особено ако си избива парите със снимане си е губи-време.

Ако е доморасъл спец по всичко то нека да си се забавлява и да си уплътнява времето - няма лошо.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: graf_rayski   
Дата:   20-01-16 22:30

В кауфланд 12 алкални батерии струват 5-5,50лв По нищо не отстъпват на онези със зайчето, които в рекламата подвеждат като ги сравняват с цинк-въглеродните.
Та за малко повече от 10лв си взимаш 24 батерии и си изкарваш цяла сватба, снимайки фотосесията с 2 стробистки светкавици на пъкна мощност, а в ресторанта с 4 светкавици. Което обезсмисля зареждането на толкова много батерии с толкова много зарядни. Още повече, че често между два ангажимента имам време за зареждане от 12часа, което за някои зарядни и батерии е недостатъчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: vbTheKing   
Дата:   20-01-16 23:36

Dobromir_Kalenikov, няма да влизам в излишно спорове, но така както си го написал в първото си мнение "селектор за прав ток (DC)" е двусмислено и заблуждаващо. Още повече в контекста на темата, в която по-нагоре се говори за амперметър и как се мери с него. Някой ще го прочете, ще го разбере погрешно и ще върже мултимера на режим за измерване на големина на прав ток към полюсите на батерията.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: imitev   
Дата:   21-01-16 06:19

Най-много да си купи нов после...

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: asahi   
Дата:   21-01-16 12:39

Решението е едно - спазване на технологична дисциплина. Решава повечето измислени проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: lamerko   
Дата:   21-01-16 14:56

По принцип не съм много в час с тия неща, но все пак не мисля, че с мултицет може да се измери нещо при тия батерии дали са изтощени на 50% или са заредени на 100%. При повечето литиеви батерии си има чип, който определя долна и горна граница чрез калибровка във времето и по всяко едно време се знае на колко процента е заряда. И точно тук е ключовата дума - ПРОЦЕНТ, а не ток. За мен най-добрия начин си остава зареждане с анализатор от рода на на Maha MH-C9000 и използване на горепосочените кутийки, които аз изкупих всички налични бройки от обявата [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   21-01-16 15:29

Аз съм далеч от мисълта, че моят тест е показателен КОЛКО точно заряд има - все пак меря напрежение, и то без товар. По-скоро е показателен дали дадената батерия е тази, която е заредена на 100%, или е тази, която преди 2 часа си свалил изтощена от камерата. Да, няма да покаже 0V, няма да покаже и точно количеството заряд, но е ориентир. За полеви тест с джобен формат апаратура - толкова. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: roumen6   
Дата:   21-01-16 15:50

странно, как никой не предложи теста с езика [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как си следите кои батерии са заредени ?
Автор: jingov   
Дата:   21-01-16 17:03

Цветно тиксо за едноцветните батерии - по време на купуване . Тия Енелупки, черните- Eneloop Pro AA, доста корави излезнаха .


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »