Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Базов кит за видео осветление?
Автор: bestlap   
Дата:   18-01-16 19:47

Здравейте,става въпрос за видео тип интервю което ще се снима в различни фитнес зали,някой по-тъмни други по-светли.Идеята е да мога да осветя 2 обекта.Подобен резултат се гони може и малко по зле да е. >> https://www.youtube.com/watch?v=Whd2LJytnMY


Ще се снима с 2 твърди светлосилни обектива F1.8 като от видеото видях че има 2 лампи зад тях и 1 или 2 пред тях с чадъри за дифузери.Но въпроса ми е като цена горе долу дали може да се намери нещо бюджетно и дали лампи от този тип със подходящи стойки и чадъри бих вършили работа > http://www.brilumbg.com/phpThumb/phpThumb.php?w=800&h=600&src=/files/actual_images/86024cad1e83101d9...

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: джъмбо   
Дата:   18-01-16 20:29




Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-01-16 21:10

Тези вани нагряват зверски и може да подпалиш нещо. Но ако помещението позволява може да осветиш бели стени с тях или таван и да се получат нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: colorphoto   
Дата:   18-01-16 23:24

Ползвал съм преди 20 години подобна вана 500 ватова и без светлинни модификатори е много неподходяща,а и жари яко.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: bestlap   
Дата:   19-01-16 11:56

Дори и да се ползва чадър или друг тип дифузер пак ли е зле?Предложете някакъв вариант ако може пък ще се събират финанси :) Проблема е ,че в почти всички зали стените са цветни а тавана е черен и няма да стане с отблъскване на светлината :([smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   19-01-16 19:22

Няма да е чак толкова зле, но с вани ("вана" се нарича този тип ненасочено осветление) се работи трудно на терен и трябва много опит, за да постигнеш приличен резултат. Ваните греят много (повечето нямат дори пасивно охлаждане), повечето нямат капаци и т.н. Можеш да ги заместиш с диодни тела (например ТАКИВА или флуоресцентни панели (например ТАКИВА , но са доста скъпи. За контрово осветление ще ти трябват и насочени прожектори, пък и трябва всичко да съобразяваш с цветната температура на наличното осветление в залата ...
С две думи: сложна работа! Особено за човек с малко опит.
Какъв съвет да ти дам?
За по-евтино можеш да започнеш с някакъв комплект, подобен на ТОЗИ , допълнен с един софтбокс за по-меко предно осветление (например ТОЗИ и филтри, повишаващи цветната температура. С това оборудване ще можеш спокойно да изпълняваш задачи, подобни на тази във видеото от първия ти пост.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: bestlap   
Дата:   19-01-16 21:12

chrisnoch благодаря много за изчерпателното обяснение :) Определено ще купя последните 2 неща и ще опитам пък да видим какво ще стане :) Благодаря [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   20-01-16 04:41

Успех!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: GenaDP   
Дата:   20-01-16 11:55

Определено ще купя последните 2 неща и ще опитам пък да видим какво ще стане

Само да те светна, че тези неща по същество са същите като ваните, за които питаше, но с малко повече екстри и за доста повече пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: джъмбо   
Дата:   20-01-16 12:11

ако ще печелиш пари то инвестирай в добро диодно осветление

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: colorphoto   
Дата:   20-01-16 21:20

bestlap: Послушай Гената и Джъмбо,те имат опит с такива неща.

Това дето ще го купуваш също е топло осветление с прегравяне,по-удобно,компактно и по-скъпо.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-01-16 03:27

GenaDP написа:
"Само да те светна, че тези неща по същество са същите като ваните, за които питаше, но с малко повече екстри и за доста повече пари."

Дрън-дрън! Съвсем по същество тези "неща" нямат нищо общо, освен че използват халогенни крушки. Аман от "професори", които не снимат видео, но се бутат между шамарите с "ценни" съвети.
Диодното осветление е в пъти по-скъпо от халогенното и няма никакво друго предимство, освен по-голямата ефективност (по-добро съотношение мощност/светлинен поток), откъдето идва и по-малкото отделяне на топлина. Иначе има куп недостатъци, сред които най-сериозният е неравномерният спектър на светлината.
Халогенното осветление се използва масово (нищо, че грее!), а металхалогенното на практика не може да се замени с друг тип осветление.
Хайде да не погребваме класическите технологии толкова бързо!

colorphoto,
Гената и Джъмбо нямат и 1/100 от моя опит! Недей да се мазниш по толкова глупав начин!

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: colorphoto   
Дата:   21-01-16 03:55

Ночев,за какво пък да им се мазня - нямам взимане - даване с тях не ме знаят кой съм,а и съм ги критикувал във времето единия за едно,другия за друго,но по отношение на темата имат опит и двамата - Масларов това завърши-кинооператор,Гената пък търгува с такива неща.

Ама като режисьор не можеш да не си последна инстанция.....

И веднага - подмазвал се![smilie23]

То и спор няма за какво да има всъщност между вас - просто момчето което пита в темата не е на ясно че и едните и другите са халогени.

Спектъра на диодното и да е неидеален,но няма нужда от дифузери особено и не жари - класическото си е класическо,ама освен жегата и цветната температура могат да объркат начинаещи при снимането,или ще трябва да слагат конверсионни филтри пред рефлекторите,или да го балансират от камерата,а може и двете.

Ти като си с професионални екипи от осветители и оператори няма да получиш грешките дето могат направят нечели даже за тези неща аматьори.



Публикацията е редактирана (21-01-16 04:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: джъмбо   
Дата:   21-01-16 11:57

мдааа интересно е станало...
някой си мерят пиш... опа опита и се чувстват лично засегнати че не биват величаени...

защо аз съм си купил диодно осветление? да има несъвършенства особено от към спектър, но не са чак толкова драматични, че да е видна разликата директно. даже ари правят професионални диодни осветления и им се харчат...
защо диодни? да, по-скъпи са, но имат възвращаемост като живот и консумация на енергия. за снимане в зала като показаната даже е по-добре защото имат дневен спектър (не че няма панели с 3200 келвина)
не греят... сега през зимата е гот ама през лятото не е гот да пуснеш 3 калорифера
живота на една халогенна крушка е кратък а хубавите крушки са скъпи, а и лесно се къса жичката при сътресение (дори от влачене на колелца по улицата)
харчат малко ток - 4-7 пъти по-малко за същата отдадена светлина
нямат нужда от чадъри и софтбоксове... е да трудно се постига хубава рисуваща светлина, но затова си има лед прожектори...
3 лед панела и 3 статива са по-лесни за пренасяне дори в градски транспорт от колкото куфар с 3 халогена...
филтрирането на светлината на лед панел е по-лесно макар ималко по-скъпо първоначално...

всичко това когато снимам за себе си ниско бюджетни продукции в които пари за осветление не са предвидени а е грижа на оператора...

когато снимам с добър продуцент естествено, че отивам в рентала и си избирам металхалогени и задължително няколко дедовци и бонуса е, че към това си идва осветител дето ми реди както му кажа...


та така [beer] пък който иска да се засяга на опит аз споделя собствен практически

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-01-16 18:30

джъмбо,
Много хубаво, че споделяш собствен практически опит!
Само дето той не противоречи на нищо, което съм написал по-горе.
Колегата bestlap явно не разполага с голям бюджет - иначе нямаше да пита за евтини вани. Затова му препоръчах халогенни тела - и то СЛЕД като постнах линкове към диодни и флуоресцентни аналози на по-достъпни цени. Тези цени означават следното:
- китайски производител;
- качество, което не може да се сравнява с Арри и Дедо Лайт;
- много съмнителна равномерност на светлинния спектър;
Арри произвеждат диодни прожектори, но те са "друга бира" и на съвсем различна цена. Справка - ТУК . Дори един бегъл поглед върху каталога на Арри ще покаже, че халогеннпото осветление съвсем не е онзи "покойник", който така лесно и дружно погребахте.
Арри произвеждат и Open Face тела, каквито са препоръчаните от мен китайски аналози. Само дето цените са бая различни: ТУК .
Пожелавам на bestlap скоро да може да си позволи да плати 4000 лв. за ARRI L5-C LED FRESNEL! Дотогава му пожелавам упорит труд и много успехи!

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: джъмбо   
Дата:   21-01-16 19:16

ползвам диодни панели от динафос и нямам грижи

ето едно кафе задобър вечер
няма обработка и корекция на цветове...


Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-01-16 01:32

Само дето най-евтиният диоден панел в Динафос е 582 лв. ( ЕТО , а CTR-800 е 149 лв. - на промоция до 15.02.2016г. ( ЕТО . Колегата очевидно търси нещо евтино, което да му върши работа на първо време.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: GenaDP   
Дата:   22-01-16 10:50

А ЕТО и халогенни вани 500 Вт. по 9 лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-01-16 14:51

И как ще сложиш тази вана на статив? Как ще закрепиш софтбокс пред нея? То бива евтиния, ама чак пък толкова!

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: GenaDP   
Дата:   22-01-16 18:52

И как ще сложиш тази вана на статив? Как ще закрепиш софтбокс пред нея? То бива евтиния, ама чак пък толкова!

Щом не можеш да се сетиш сам, ще ти обясня подробно с/у съответното заплащане.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: imitev   
Дата:   22-01-16 19:14


Мака има кабели [smilie23]

Не си профи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: colorphoto   
Дата:   22-01-16 22:37

Точно такива вани има на жълти стативи за осветяване на нощни аварийни работи и изкопи и от полицията и пожарната се ползват.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: папач   
Дата:   23-01-16 09:38


https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1453534596_2.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: bestlap   
Дата:   23-01-16 10:17

На едно много инцидентно снимане което ми се наложи преди 2 седмици бях взел точно такива вани едната с 300W крушка другата с 500W като home made са правени доста малки дупчици по корпуса им за да могат да се охлаждат поне малко.Бях си забравил и стойките,който имам за софтбокс,но щяха да вършат работа защото са стабилни.Ползвах каквото си намерих в багажника за дифузер имах едни отражатели,в който имаше и включен дифузер и един чадър [smilie5] свърших някаква работа,но не каквато исках.Просто залата бе наистина много тъмна без тях добра експонация получавах на 1/30 2.8 2000исо което за кропката ми си е доста. [smilie2] Чудя се дали ако на тези вани им сложа потенциометър да регулирам силата на светлината ще изгорят? Като определено ще събирам парички да си закупя някакво по-читаво осветление. [beer]


http://s11.postimg.org/ge43kxpya/20160110_122420.jpg





Публикацията е редактирана (23-01-16 10:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: burningice   
Дата:   23-01-16 10:32

Тези вани са поскъпнали, навремето ги взех за 6лв и доста време снимах с тях точно с горния адаптер. Проблема е консумацията. Диодния вариант, при правилно подбран спектър, е финансово по-добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-01-16 15:08

GenaDP написа:
"Щом не можеш да се сетиш сам, ще ти обясня подробно с/у съответното заплащане."

Става! Ама ако не съм доволен, ти ще ми платиш за загубеното време. Не съм благотворителна организация, та да се занимавам със заядливи идиоти!
Много се съмнявам, че можеш да ми кажеш нещо смислено! Като толкова много знаеш, да беше обяснил на колегата как да се справи най-добре с тези тъпи вани! Иначе всеки "професор" може да репликира с по едно изречение.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: GenaDP   
Дата:   23-01-16 16:03

Много се съмнявам, че можеш да ми кажеш нещо смислено! Като толкова много знаеш, да беше обяснил на колегата как да се справи най-добре с тези тъпи вани!

Очевидно "колегата" не се нуждае от обяснения за ваните, за разлика от теб. И тъй като гледам не ваните са тъпи, а този, дето не може да се сети как се ползват...

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: папач   
Дата:   23-01-16 16:41

В моя случай се ползват за видео вече 25 години и са по 1000 вата на осрам. Имам 4 бр. от които ползвам само 2 напоследък.Това е най-евтиния и най сполучлив вариянт който съм изпробвал до сега.

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   25-01-16 00:53

GenaDP написа:
"Очевидно "колегата" не се нуждае от обяснения за ваните, за разлика от теб. И тъй като гледам не ваните са тъпи, а този, дето не може да се сети как се ползват... "

Очевидно нищо смислено не можеш нито да напишеш, нито да кажеш! Снимай си концертите и не се "бутай между шамарите"!


папач написа:
"В моя случай се ползват за видео вече 25 години и са по 1000 вата на осрам. Имам 4 бр. от които ползвам само 2 напоследък.Това е най-евтиния и най сполучлив вариянт който съм изпробвал до сега."

Гледам ти снимките и направо настръхвам от ужас като си представя какво видео "произвеждаш"!

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: colorphoto   
Дата:   25-01-16 01:48

Охоо,тука вече и шамари се раздават.....

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   25-01-16 02:18

Само виртуални шамари, споко! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: colorphoto   
Дата:   25-01-16 02:20

Днес виртуални,утре знам ли.....

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: victory13   
Дата:   25-01-16 02:23

Тряаа да има вяра в бъдещето [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: папач   
Дата:   25-01-16 08:56

Не ми гледай снимките от сапунера.Твоите няма и да ги погледна.Видеото ми е HD и често ме канят и в столицата

Отговори на това съобщение
 Re: Базов кит за видео осветление?
Автор: chrisnoch   
Дата:   25-01-16 13:59

Аз не говоря за качеството на снимките, че да се оправдаваш със "сапунера". Говоря за "качеството" на осветлението, което е просто потресаващо!
Много те моля да не даваш за пример това, което правиш. Ти си просто занаятчия, който обслужва хора с лош вкус, пък били те и жители на столицата.



Публикацията е редактирана (25-01-16 14:00)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »