Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 17:36

....а как си ги шарпиш без ретина???? На кьопав не ретина монитор изображението винаги е пикселизирано въобще не ми е ясно какво гледаш - очебийно нещо различно от снимката.

ПП Понеже имам и не ретина дисплей на него снимките винаги ми изглеждат меки, дори когато има хало от прешарпване.....просто не става за фото обработка. Тука 27" 5К екран мисля, че ще дава подобна картинкан на 15" ретина екран...



Публикацията е редактирана (20-01-16 17:44)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 17:45

[smilie18]

ми то на 6к няма да има нужда и да шарпиш... нАпъни се още малко [smilie18]

Нещо си се омазал резолюционно... шарпа се прави за каквото ще се ползва, а не изобщо... и ретината грам не е задължителна [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 18:16

виктори нормлано е, когато не си виждал нещо, да не го разбираш.....

на ретината снимките изглеждат доста по-хубаво. Това имам в предвид. Няма я пикселизацията, която на обикновен ХД монитор е неизбежна.....

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 18:32

Охлюве, ти си типичен пример че и да видиш, пак няма да разбереш [smilie18]

Изглеждало... и защо "изглежда" бе охлюф...

"Тука 27" 5К екран мисля, че ще дава подобна картинкан на 15" ретина екран..." я помисли пак [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 18:58

Имам таблет с висока резолюция (а-ла-ретина) и снимките ми никога не са достатъчно нашарпени на екрана му. А ако пък снимката е за печат си изглеждат направо блърнати...

Въпросът ми е съвсем познавателен - на ретина как разбирате кога изображението е добре изострено за последващ печат?

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 19:01

виктори това е тролене пич [smilie23] [smilie23]

няма какво да споря с неграмотен човек....като научиш да смяташ си сметни сам пиксели миксели и си прецени дали пък случайно, да не зема да се окажа прав а?

[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 19:11

имитев не знам какъв ти е екрана на таблета.

На ретината има 200% зум който показва същото като стандартен дисплей за windows т.е. така си виждам какво ще излезе в барузерите.

На 100% пък ми прилича доста като печат на принтера ми....

аз не съм експерт по обработка и горе долу толкова с ами познанията. Шарпя си по време на обработката на няколко пъти и то с различни техники ако много ме кефи някоя снимка и гледам да избягвам видимо хало около ръбовете. Отделно мога да си пусна малко грейн в снимката преди крайния експорт от лайтрум. Така изглежда по остричка на края.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 20:19

Екранът е fullhd 7" с размери приблизително 9x13 cm (Nexus 7 II)

Не ти знам принтера, но изображението от изходните устройства е доста по-мазно (блърнато, размито) от това на конвенционалния LCD монитор.

Т.е. на екрана ми изглежда прешарпено на 100%.

Та затова питах на ретината как е...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Pmania   
Дата:   20-01-16 21:29

Full HD на 7" екран по никакъв начин не може да мине за екран тип "retina", резолюцията му никак не е висока.

Иначе - на ретина дисплей няма как да ти бъде по-замазано изображението, ако е с достатъчно висока резолюция. Митев, на таблета ти снимките ти излизат мазни, вероятно защото ОС-а на устройството ти ги разпъва, за да запълнят екрана. Никога не съм имал проблем да слагам точен шарпънинг на ретина дисплей, няма логика дисплей, показващ ти повече детайл, да ти изобразява по-омазани снимки.



Публикацията е редактирана (20-01-16 21:34)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: compur   
Дата:   20-01-16 21:42

да сте чували за разделителна способност нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 21:56

Няма лошо да притежавате такива устройства, ама не пишете глупости поне [smilie23] ... кат бавния потребител... айде, на него му е простено [smilie18]

Фул ХД на 7 инча е над 320 пиксела на инч в конкретния случай, а коравите 5 и 4к са с под 220 [smilie18] , по-старите са 220-226... та коя резолюция казвате не е висока [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: hotsnail   
Дата:   20-01-16 22:13

Виктори сега сметни колко пиксела на инч е 15“ ретина с 2880 пиксела по хоризонтала, докато обмисляш как да ми се извиниш, без да изглеждаш много тъп

ПП кажи и горе долу колко точки е по обикновен печат и след това вземи лопата да си хвърляш пепел по празната тиква



Публикацията е редактирана (20-01-16 22:17)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 22:20


Убеждавам се, че чукча доста често не е читатель...

Специално тоя нексус е 7" 1200 x 1920 pixels (~323 ppi pixel density)

А това как софтуера ми запълва екрана просто ме разби [smilie5]

Снимчиците си ги гледам на 100% (1 пиксел от изображението отговаря на 1 пиксел от екрана) и си ми се виждат мазнички на дисплея на таблета.

Ще взема да се заинатя да прескоча да ги разгледам новите ретини тия дни...

Сещам се навремето (преди около 10 г) в Епъл център как ми обясняваха как CinemaDisplay 23" бил върха на сладоледа ултрамегаяк супер гъзарски скъпарски монитор мнооого по-добър от някакви еизота, некове, сонита... Даже нямал копчета защото не му трябвали. Само +- за яркостта, даже без да ти извежда цифрички OSD...

ОК - извадих компютъра от колата, тестова фаг проба(дето е Euroscale coated/SWOP coated еталон със съответните мастила) и съответстващият ѝ файл.

Извадиха калибратора, настройваха монитора, въртяха, сукаха и казаха това е. Готово!

Отварям си файла в шопа, слагам фаг пробата покрай монитора - ами то нищо общо няма... На монитора сивото зеленее, черното червенее и т.н.

Казаха ми, че това с пробата е ташак и ме пратиха да се спасявам.

После се оказа, че тези монитори били с TN матрица и още куп други подробности... (не си бях подготвил домашното)

Като резултат купихме 3 бр EIZO CG19 и ги чакахме 1 месец да ги доставят...


Та оттогава се отнасям с известна доза скептицизъм при споменаването на Apple и професионално в едно изречение. И понеже става дума за доста пари предпочитам да пия от извора и да видя с очите си...

PS: Маковете бяха профи, когато бяха с PowerPC процесори[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 22:21

[smilie18] ... ще припадна охлюве... аз казвам 220пиксела на инч и 87 на сантиметър... я кажи ти колко е [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 22:28

От сайта на апъл:


MacBook Pro (Retina, 13-inch, Late 2012) and later displays have a 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors.

MacBook Pro (Retina, Mid 2012) and MacBook Pro (Retina, 15-inch, Early 2013) and later displays have a 2880-by-1800 native resolution at 220 pixels per inch with support for millions of colors.

iMac (Retina 5K, 27-inch, Late 2014) and later displays have a 5120-by-2880 native resolution at 218 pixels per inch with support for millions of colors.

iMac (Retina 4K, 21.5-inch, Late 2015) displays have a 4096-by-2304 native resolution at 219 pixels per inch with support for millions of colors.

MacBook (Retina, 12-inch, Early 2015) displays have a 2304-by-1440 resolution at 226 pixels per inch with support for millions of colors.

Не мое да си фенбой и да не знаеш наизуст, колко е плътността на дисплеите, баси! [smilie21]



Публикацията е редактирана (20-01-16 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: victory13   
Дата:   20-01-16 22:37

тия от епъл трябва моментално се извинят на претопления без да изглеждат много тъпи... и а си метнат нещо на тиквите празни... сами да си изберат какво [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   20-01-16 22:39

Без да оплювам ретина дисплеите /не ползвам и едва ли скоро ще ползвам/, за мен е неоспорим факт, че изображения обработени на такъв екран, често са прешарпени. Обяснявам си го с резолюцията, която никак, ама никак не е необходима, а даже пречи, за обработка на фотографски изображения от средностатистическо разстояние на монитор със средностатистически размери.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 22:42


Отговорът е, че няма нужда от толкова висока плътност за дисплей, дето ще го гледаш от поне 30 см (за лаптоп), да не кажа че при 27" ще са поне 50 см.

Там изобщо не може да различиш пикселите от това разстояние и при 220, за какво им е да правят 300.

Докато таблети и телефони се гледат от много по-близо.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: imitev   
Дата:   20-01-16 22:47

Илияне, прешарпени са, защото изглеждат мазни/блърнати на високата резолюция и си ги шарпиш, за да изглеждат добре на екран.

После като извадиш снимката/отпечаташ файла се оказва, че манджата е пресолена...

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   20-01-16 22:52

Да, аз знам това. Дано технопроизводителите и техните ревностни последователи не ни накарат да спрем да си харесваме света, който виждаме ежедневно с двете си несъвършени очи.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Pmania   
Дата:   20-01-16 23:16

Така, първо наистина Full Hd на 7" екран си е висока резолюция. Грешката е моя, извинявам се. Но, не разбирам за какво блърване на снимките говори Митев, при положение, че никога не съм имал проблем с прешарпване на моя дисплей. Пак казвам - не може да виждаш повече детайли, и в същото време да ти се струва, че изображенията не са достатъчно детайлни, ако са в нейтив резолюция. Основното предимство на 4K и 5K дисплеите е да дадат максимално близка представа за това как ще изглеждат изображенията след печат, тъй като пикселната гъстота е максимално близка до dpi при печат.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: Lycan   
Дата:   21-01-16 01:05

Pmania [smilie24]
Основното предимство на 4K и 5K дисплеите е да дадат максимално близка представа за това как ще изглеждат изображенията след печат, тъй като пикселната гъстота е максимално близка до dpi при печат.


Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: iliyanb   
Дата:   21-01-16 10:53

Така, така, но едно е да нахраниш едно мониторче с точки, друго е да нахраниш 60Х90 хартия например. Едното ще го гледаш и работиш ат сантиметри. Другото ще го опънеш някъде и се предполага, че няма да му се навираш докато го гледаш. Та за мен предимство има, само ако дисплеят ще е извънредно голям. Убеден съм, че човешкото око при определен размер дисплей и определено разстояние, въобще не се инетерсува от високота резолюция от един момент нататък, та ако ще и 600 пиксела на инч да предложат производителите. Не разбирам предимството на това да гледаме файлове с огромна резолюция на какъв да е по размер дисплей в пълен размер, при положение, че единственото приложение на тази огромна резолюция е да запълни голямо пано или билболд, тоест краен продукт, който ще се гледа от метри.

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: roumen6   
Дата:   21-01-16 10:57

и пак всичко опира до математиката! (както казваше моята учителка по въпросния предмет) [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: IMAC 5K RETINA ИЛИ НАСТОЛЕН КОМПЮТЪР
Автор: valen_tin   
Дата:   21-01-16 15:03

всъщност предимствата на ретина екраните изобщо не са във фотографията. Виж за програмиране и работа с ексел са много яки.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »