Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: krist   
Дата:   14-01-16 13:42

Следва...

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: krist   
Дата:   14-01-16 13:42

Наскоро опитах да направя боке-панорама, известна още като метод на Бренизер, с цел да докарам по-голямоформатна визия, с по-плитък фокус, при достатъчно широк зрителен ъгъл. Не се получи обаче това, което очаквах, та ми е интересно да чуя коментари защо се получава така. Панорамата снимах с Д610 и Никор 85/1.8Г - общо 26 кадъра на ф1.8 (първият линк). На втория линк е същото, снимано със Сигма 24/1.4А на ф1.4, на същото тяло. Очаквах боке-панорамата да даде много по-плитък фокус, но за моя изненада, вторият кадър изглежда по-размазан в ъглите. Чудя се дали е заради простичкия факт, че Сигмата на ф1.4, въпреки че е използваема, все пак поомеква леко, докато Никорчето си е резачка, но пък дори сградата изглежда сякаш потъва повече в дефокус на кадъра от Сигмата? И в двата случая е фокусирано по най-близката част на сградата. Двата кадъра са кропнати малко, така че това, което виждате от Сигмата, не е съвсем пълен кадър. Ето линковете, като кликнете на картинката и се отвори на цял екран, после горе, вдясно с лупата се гледа на оригинален размер:

https://goo.gl/photos/uBA3EW8Wr6yK6GpM6


https://goo.gl/photos/q7MuaXPrwt5P3wst5

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: pstoev   
Дата:   14-01-16 13:59

Идеята на този метод е да се постигне този резултат:


http://orig14.deviantart.net/ea06/f/2007/172/b/8/sisi_by_nenov.jpg



ето стара тема по този въпрос:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&t=1323339&i=1323370&offset=0



Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: io_bs   
Дата:   14-01-16 14:02

Обектът е прекалено далеч от теб и прекалено близо до задния план, за да се получи плитък фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: realnoncho   
Дата:   14-01-16 14:24

Да, методът е интересен за постигане на дълбочина на кадър при хубав или интересен фон. В примерите не виждам смисъл.

Аз съм пробвал 1-2 пъти, като цяло добре се получи и имам много детайлен файл с който мога да си позволя изключително качествен печат в големи размери.

Ето пример с 18 кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: krist   
Дата:   14-01-16 14:25

"Обектът е прекалено далеч от теб и прекалено близо до задния план, за да се получи плитък фокус."

Да, така е, явно трябва по-дълъг, светъл обектив в конкретния случай. Това, на което се чудя обаче, е: защо с широкия, светъл обектив фокусът изглежда по-плитък от боке-панорамата, снимана с умерено-дългия светъл? Би трябвало да е обратно?



Публикацията е редактирана (14-01-16 14:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: realnoncho   
Дата:   14-01-16 14:30

Според мен се бъркаш. Просто имаш много повече детайл с 85цата и мазало(особено в края) с широкия. Мазалото не е дефокус ;)
И в двата случая нямаш достатъчно ДОФ.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: rimohit   
Дата:   14-01-16 14:31

Според мен е заради същата причина , заради която като се снима макро се налага затваряне до ф8 и нагоре. Приближаваме се близо до обекта ...

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-01-16 14:33

io_bs,
[smilie24]

Дълбочината на фокуса (DoF) зависи от относителния отвор на диафрагмата и увеличението. Последното е обратно пропорционално на предметното разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: krist   
Дата:   14-01-16 15:00

Хора, ясно, че съм твърде далеч от обекта и в двата случая. Въпросът е защо при едно и също предметно разстояние, с широкия обектив ДОФ-ът изглежда по плитък, при положение, че трябва с дългия да е по-плитък? Може би е точно това, което Нончо написа?:

"Просто имаш много повече детайл с 85цата и мазало(особено в края) с широкия. Мазалото не е дефокус ;)
И в двата случая нямаш достатъчно ДОФ."


Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: Slivenski   
Дата:   14-01-16 15:06

Ама... То освен, че обектът е твърде далеч, е и твърде голям, че да се получи плитък ДоФ ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-16 15:55

Ами виж направи си сметките ако искаш или направи повечко експерименти.

За сметките ще ти дам нещо за основа ти си го копирай и си оправи размерите на "симулирания сензор" дистанциите и обектива.


За подобна сграда и тоя метод ...не знам...някаква платформа си мисля че е добре да има и да пукаш с 200/2 например адски много кадри ако искаш дефокусиран заден план. Кадрирането е проблемно с тоя диагонал - ако имаш плитък ДОФ и голям дефокус примерно предната кула може да е остра, но задните кули ще се размажат.

Ето и опити дето цъкахме в офиса - не кой знае какво ама....135/1.8 на А7м2 да кажем 4 на 3 портретни кадъра


https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/t31.0-8/11999563_10206841789077523_618179095456425


https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xat1/t31.0-8/12002443_10206835104830421_634982274883117



https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/t31.0-8/11143464_10206834830423561_208111004508564




Публикацията е редактирана (14-01-16 15:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: steliyanstoyanov   
Дата:   14-01-16 16:37

И тук също виждаме грешките на софтуера при сглобяването, загледайте парапетите, дървото и още някои детайли в дефокуса [cool]
Аз затова не ги харесвам тези панорами.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: hotsnail   
Дата:   14-01-16 17:02

steliyanstoyanov написа:

> И тук също виждаме грешките на
> софтуера при сглобяването,
> загледайте парапетите, дървото и
> още някои детайли в дефокуса [cool]
> Аз затова не ги харесвам тези
> панорами.


Имай в предвид че след мацаницата на шопа доста неща съм прерисувал или копирал от оригиналните снимки в-ху панорамите. Трудно им е да сглобяват мацаници на софтуерите. Аз ползвах вградената във фотошопа функция от това лято (не знам коя версия, тоя фотошоп се update-ва вече като мобилно приложение през седмица...)

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: krist   
Дата:   14-01-16 17:16

Според ДОФ-калкулатора на dofmaster.com, за D3X (няма D610) при предметно разстояние 30 м. (горе-долу от толкова съм снимал), дава следните резултати:

24 мм. на ф1.4:

In front of subject 20.6 m
Behind subject Infinite

85 мм. на ф1.8:

In front of subject 5.4 m (39%)
Behind subject 8.5 m (61%)

Както се и очаква, при 24-ката behind subject е infinite, докато при 85-цата е 8.5 м. Визуално обаче 24-ката изглежда по-размазано. Най-вероятното обяснение е това, което даде Нончо, но има един детайл, който малко му противоречи: зад най-близката кула, вдясно (за гледащия) стърчи едно дърво, което се пада почти в центъра на кадъра хоризонтално и наполовина от центъра към края вертикално. На това място би трябвало ефектът от омекването в краищата на Сигмата да е по-малък, още повече, че кадърът има лек кроп. Обаче въпреки това, на 24 мм дървото изглежда по-размазано. Друго обяснение е евентуално кадърът от Сигмата да е с фронт-фокус, но няколко дни преди да ги снимам, беше в сервиза за калибрация спрямо тялото, та не знам дали е фронт-фокус наистина.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: swqaz   
Дата:   14-01-16 17:19

За такива панорами задължително трябва да ползвате глава, която да държи оптиката в нодална точка. Когато снимате природата не е задължително, но в града е задължително. Когато се снима от нодална точка няма грешка при сглобяването

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: swqaz   
Дата:   14-01-16 17:32

Тук един показва как да откриете нодалната точка на вашия обектив. Аз лично съм открил за себе си доста по лесен и бърз начин, но става за добиване на представа колко е зле да се сглобява панорама, която не е заснета от нодална точка

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-01-16 04:04

Не виждам никакво противоречие, нито пък някаква мистерия. Говориш, предполагам, за тази част от снимката:


http://prikachi.com/images/51/8575051i.jpg



Става ясно, надявам се, че не само въпросното дърво, а целият кадър от Сигма 24 мм е много по-размазан. Никакъв "боке ефект" не можеш да различиш тук. Под вола теле няма! [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: Simbon4o   
Дата:   15-01-16 08:28

Няма да ти се получи дефокус на такъв огромен обект с 85ца, можеби с 300мм на 4.0 поне... или 200 2.8... Значи вземаш статив, дълъг обектив и пробвай пак :).

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: krist   
Дата:   15-01-16 08:53

Ясно. Лошото е, че с 300 мм. от такова разстояние ще трябва да направя и 300 кадъра сигурно [smile] Ще мислим други варианти за артЪ [smilie8]

@crisnoch, да точно за тоя участък от кадъра говорех, но явно достигаме дружно до заключнението, че просто кадърът от Сигмата е по-мазен.

Благодаря на включилите се! [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: hotsnail   
Дата:   15-01-16 10:06

Пробвай с нещо по-малко - човек например

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: krist   
Дата:   15-01-16 11:10

С човек е ясно, че ще стане. То, там и един кадър със Сигмата дава приятен дефокус, дори и в цял ръст. Целта ми е точно тая сграда, и още няколко други. Другият вариант е нещо, което завършва на 200/2.8 евентуално, но май не ми се наливат пари само за няколко кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: axlastro   
Дата:   15-01-16 11:19

Взимаш под наем 70-200 2.8 снимаш на 2.8 ама правиш не 10 кадъра ами примерно 100. и то отблизо
Евентуално ще стане. Ама ще има паралакс. Трябва ти и панорамна глава. Изобщо по безсмислена операция не мога да си представя.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: krist   
Дата:   15-01-16 11:23

Отваряйки да прочета поредния отговор, си помислих именно за взимане под наем. От по-близо няма как да стане с такава гледна точка, а от тая, от която снимам, с 85-цата няма драми, както се вижда, та може и с 200 да няма. Според мен е важно и обективът да няма геометрични изкривявания, защото те допълнително затрудняват софта, а 85-цата е доста права. С панорамни глави не ми се занимава. Преди време имах една за кратко и я разкарах - супер неудобна за ползване, освен това за всяко фокусно разстояние нодалната точка се определя наново, и снимането с варио е кошмар.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: realnoncho   
Дата:   15-01-16 11:25

Правиш едно, където всичко е на фокус и едно с фокус пред сградата. После внимателно събираш двете за да остане на фокус сградата и да име дефокус отзад. По-смислено ми звучи пред емнайсе кадъра с телеобектив и специален статив.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: axlastro   
Дата:   15-01-16 12:08

Съгласен съм с нончо. Ако ще направи и повече кадри с различна фокусна точка. И после маски във фотошоп.

Отговори на това съобщение
 Re: Боке-панорама (Бренизер) - не стана каквото очаквах?
Автор: krist   
Дата:   15-01-16 12:12

И тоя вариант съм го мислил - с ръчно разфокусиране на няколко стъпки и послед внимателно събиране. Като пурист не ме кефи, но може да е най-безболезнено и да стане дори по-артЪ.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »