Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: mihajlov2   
Дата:   06-11-15 15:00

В днешни дни всички апарати със сменяеми обективи имат много добри матрици. Качеството на изображението зависи главно от качеството на оптиката /обектива/, който ще сложиш отпред, а също и от това, кой и как ще снима , т.е. от качествата на ЗАУ /задапаратното устройство/ [smilie18]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: PhotoBo   
Дата:   06-11-15 15:02

[smilie24]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 15:14

Задапаратното устройство има вродено чувство за цветознание и композиция. Чак учудващо. И знам, че ако техниката, която му купя, не е досадна за настройване, позволява фокусиране отблизо, има читав зуум и предава природни ефекти (слънчеви отблясъци, мъгли...) и цветове добре, няма да ни е виновна тя :)
И двамата НИЩИЧКО не разбираме от фотоапарати и обективи. На мен лично термини като "добър обектив" не ми говорят как се казва, че да го потърся в магазина [smilie5] и за какъв апарат става [smilie5] . Затова страшно много ценя и обясненията, и конкретните примери за тела, обективи и стативи. Полека-лека започвам да добивам представа. [beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Pac   
Дата:   06-11-15 16:06

Прочети някъде какво означават различните параметри, полезно е.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   06-11-15 16:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: mihajlov2   
Дата:   06-11-15 16:30

Ако не си изясните какво означават във фотографията параметрите осветление, характер на осветлението /осветеността/ - рязко, контрастно, меко, разсеяно, посока на осветлението, светлини и ссенки, бленда, скорост и чувствителност, каква е тяхната взаимна връзка, как влияят на експозицията, хистограма, експокорекция - кога се прилага, дълбочина на остро изобразяваното пространство /DOF/, връзката между DOF, фокусно разстояние и бленда, връзката межда фокусно разстояние и минимално необходима скорост, никакви вродени чувства за композиция и цветове няма да ви помогнат. Ако не се познават горепосочените параметри, ще трябва да снимате само в напълно автоматичен режим и тогава и с каквато и да било камера да снимате, снимките ви няма да се отличават почти по нищо от снимките с телефонче.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 16:37

hrup , честно казано каталясах от четене. В момента съм в мийтинг и продължавам да чета, направила съм си списък с апаратите. Понякога си мисля, че започвам да схващам, но точно в момента всички ревюта ми се струват еднакви. Никъде не пише точно "за аматьори с интересна гледна точка, дето искат да се забавляват и един на друг да си показват снимки, купете това и това". [smilie11] В този форум всички разбират (затова и тук попитах), и като ми дават съвет, имат предвид различни плюсове и минуси. Доста хора говорят за конкретна техника от опит. Обаче като имат опит с такава техника, често са хептен професионалисти [smile]
Не знам дали приятелят ми ще се запали дотолкова да снима, че да му потрябва висок клас тяло и прилежащите обективи. Вече обясних на какво ниво е и наистина не вярвам, че ще тръгне навсякъде да разнася апарат и да прекарва часове в снимки. Да ги обработва после и дума не може да става. Опитва се да фотографира неща така, както той ги вижда (ама че конкретно обяснение [smilie5] ). И толкова. Всичко е за забавление. Вероятно е съизмеримо с хартиените модели, които лепим понякога - антистрес.
Няма да тръгне да снима сватби и кръщенета, за умилителни портрети - да не говорим. Спирам, че имам още милион ревюта за четене, а обясненията ми съвсем ще се заплетат.

Накратко: никак не се забавлявам, но стоически продължавам. Това е важна мисия.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 16:47

mihajlov2, така е [smilie24] . В началото на темата споменах - ако телефончето успяваше да фокусира по-отблизо, още нямаше да търсим апарат :) Търсим средство за упражняване на хоби, а не ново професионално поприще. Знам, че точно тук това звучи кощунствено, ама чукча-програмист, нека първо поснима с нещо на поносими цени, да видим дали ще му се занимава и дали ще му е интересно да се усъвършенства, пък по-нататък бих му купила и нещо "истинско". Не че не мога да му купя професионална техника и сега, просто той не ще и да чуе да давам толкова пари. Не е страстта на живота му, не мисли че си струва. Но му харесва да снима. Харесва му да експериментира и неведнъж съм виждала в кой момент лещичките на галаксито го ограничават. Ситуацията е такава, че аз чета и се образовам, а после на порции му превеждам и преразказвам. Основите съм му обяснила, но моите познания са отпреди доста години - аналогови, прашасали и избледняли.
[beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: jivkojj   
Дата:   06-11-15 17:12

Така, като чета, всеки един съвременен апарат със сменяема оптика ще ви хареса. Било то ДСЛР или безогледалка.

Имай в предвид, че в началото ДСЛР-а е краста - кефиш се. После свикваш и по-нататък иа 2 пътя: или се запалва до край и вече не му мърдат тежките раници или техниката му натежава и не върши работа в тоя си вид.
Е, аз бях от 2-те. Разпродадох си техниката и сега имам 2 безогледални системи. На Сони и Никон 1. Но и напоследък така ме мързи, че предпочитам да нося само никончето пред А6000. Лесно и бързо - изобщо не мисля за техника, а само за снимката [smilie24]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: erzsebet   
Дата:   06-11-15 17:21

А! Ето това имах предвид и аз, само дето не ме бива да се изразявам кратко. Абсолютно сигурна съм, че той няма да цъка хиляди настройки, да влачи 15 чанти с апарати и да си мери ъъъ... снимките с професионалните фотографи. Естествено че ще си играе с фокус и експозиция, ще си гласи кадрите и т.н. Но дотам. Каквото е заглавието на темата, такава е и реалността: начинаещ ентусиаст [smilie5]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: stzz   
Дата:   06-11-15 17:28

Абе не възнамерявах да се включвам със съвети, но бих препоръчал избор подобен на моят.
Компактна камера с фиксиран обектив и голяма матрица.
......ако държите на хубава картинка, ако приемете че не винаги ще е възможна, Sigma DP(1)2(3) Merrill ...примерно!

[shtrak]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Don_Diego   
Дата:   06-11-15 17:34

erzsebet- колкото повече четеш мнения, толкова повече списъка ще расте, ти ще си по объркана и накрая може и да се прецакаш.

Едва ли би сбъркала с предложенията които хората са ти дали, бе ззначение дали става дума за сони, олимпус или фуджи- казвам го това, на фона на обяснението ти с какво снима приятеля ти в момента. Всяка от системите, ще му даде повече възможности от това което му дава смартфона, пък бил той и премиум клас. Ако приятеля ти задълбае в евентуалното си хоби, той след това тепърва ще сменя тела и обективи... така че, хвърляй чоп и няма да сбъркаш- нито с олимпус, нито със сони нито с фуджи...

(не че казвам лошо за Никон, но след като сега снима с телефон, ДСЛР-а може да му дойде тежък)



Публикацията е редактирана (06-11-15 17:35)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: stzz   
Дата:   06-11-15 17:44

Да мушнем и картинка(не е моя)



http://g-ecx.images-amazon.com/images/G/03/aplusautomation/vendorimages/1377d75f-ce44-4c4d-b941-6cad


.......цък на линка, за пълен размер.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   06-11-15 17:51

Това ми се струва малко като много завоалирана, леко подранила петъчна тема :) Колежката май хвърля въдицата, а не малко шаранчета кълват ли, кълват и започват да обясняват за ДОФ, МОФ И ЦОФ. :) Може и да бъркам де, но засега определено натам ми вървят предположенията [smilie18] [beer]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: бонд   
Дата:   06-11-15 17:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: jivkojj   
Дата:   06-11-15 17:54

Що да хвърля въдица. Просто иска да се ориентира в непозната материя, без да се сдобие с някой посредствен предмет.

Аз например така бих си купил телевизор, вместо да ида в някоя от веригите и да хвана първия попаднал ми за ушите.

 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: stzz   
Дата:   06-11-15 17:54

Че защо и е да го прави!
То тук и без някой да "хвърля въдицата", си въртим все едно и също!!!

[smilie18] [cool] [smilie18]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: lucky55   
Дата:   06-11-15 20:00

Да се изкажа и аз. Да, видях, че авторката се е насочила към ДСЛР и пише в първия си пост, че е обяснявала на приятеля си за предимствата на огледално-рефлексните апарати, и че не иска да купува сапунерка. Да, големият сензор си има неоспорими предимства, така е. Също така е истина, че когато човек си купи ДСЛР, по-нататък той си изгражда собствена система, такава каквато ТОЙ иска, а не такава, каквато е решил ПРОИЗВОДИТЕЛЯТ, ако се закупи турбосапунер. Но… авторката пише и друго:

Цитат:
Дълбоко ме съмнява, че ще печатаме фототапети, но подозирам, че в разгара на ентусиазма ще извадим нещо на хартия. Колкото повече съблюдавам творчеството на по-добрата си половинка, толкова повече се убеждавам, че добра светлочувствителност, зуум и макро са задължителни.
Не знам дали приятелят ми ще се запали дотолкова да снима, че да му потрябва висок клас тяло и прилежащите обективи. Вече обясних на какво ниво е и наистина не вярвам, че ще тръгне навсякъде да разнася апарат и да прекарва часове в снимки. Да ги обработва после и дума не може да става.
Опитва се да фотографира неща така, както той ги вижда (ама че конкретно обяснение ). И толкова. Всичко е за забавление. Вероятно е съизмеримо с хартиените модели, които лепим понякога - антистрес.
Няма да тръгне да снима сватби и кръщенета, за умилителни портрети - да не говорим.
Цитат:

Всичко е в ръцете на авторката и тя ще реши, но нека да погледне и този апарат:
https://www.photopavilion.bg/?page=catalog&catalog=2&cat=46&product=15156&show=additional

Да, сензорът е от най-малките и като такъв, той си има своите недостатъци. Оттам нататък обаче, в този апарат, нещата са изградени по правилния начин а именно:
12 мегапикселов сензор, което е оптимално за сензор с този размер. Другото е приличен зум с 600 мм еквивалент и постоянна максимална светлосила от f2.8 по цялата дължина.
Авторката казва, че няма да се печатат фототапети, иска добра светлосила – FZ300 я има, иска зуум – 600 мм еквивалент е приличен зуум. Тук умишлено не споменавам Nikon P900 и други подобни "свръхтурбозумове", тъй като обективите им са тъмни в дългия край, което в комбинация с малкия сензор не е добре при по-лоши светлинни условия.
Апаратите с по-малък сензор имат по дълбок DOF – по лесно е за макро.
FZ300 има тъчскрийн, на който авторката държи и освен това е splash proof - против случайно изпръскване или лек дъжд. (не е за подводно снимане!) Може да снима и 4к видео, ако това е от значение. Wi-Fi също е налице.
Максималната скорост на затвора е 1/16 000 сек (електронен затвор), което може да позволи снимане и съответно „замразяване“ на бързо движещи се обекти в ярък слънчев ден на отворена бленда, без опасност от преекспониране на снимката.
Aвторката твърди, че приятелят и най-вероятно няма да се занимава с обработка на снимки. Все пак, за протокола - FZ300 може да снима в RAW.

Щом ще е за забавление и антистрес един FZ300 e съвсем нелош избор. Разбира се никога не се знае, дали някой ден нещата няма да станат по-сериозни.
Успех с избора!



Публикацията е редактирана (06-11-15 20:15)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: rossen76   
Дата:   06-11-15 20:40

От цялата работа най много да объркате девойката ,
Канон 700 д или 750 д , и макро обектив напоример 100 мм макро 2,8
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: iliyanb   
Дата:   06-11-15 20:49

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Краси-Чочева   
Дата:   06-11-15 20:52





Публикацията е редактирана (06-11-15 23:48)
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   06-11-15 21:26

Преатели, аз саведвам да баде закупен един Контакс ГеДве:
ЕБАЙ
Кен Роквел казва, че това е най доброто, а штом той го казва, не може да не е изтина!111
http://www.kenrockwell.com/contax/g2.htm

Обращам внимание на:
"The Contax G2 is the world's most advanced rangefinder camera.

I wish the LEICA M9 were this refined.

The optics of the Contax G2 are equal or superior to Leica lenses, and far superior to Nikon or Canon lenses.

y. There is no half-second of groaning as in a LEICA M9; with the G2, snap and you're already set for the next shot."

Ако не е това саведвам да се закупи Никон Д3300. И за него Кен каза, че е по-як от Лейка:
"The D3300 has the same 24 MP resolution of the $7,000 LEICA M typ 240 in a much smaller and more flexible package.

Compared to a professional $6,500 Nikon D4s, the things missing are things most people won't miss

Тhe D3300 has as much or more resolution than any Nikon professional DSLR ever! The D3300 also has more resolution than any current Nikon professional DSLR; it has 24 MP compared to the $6,500 Nikon D4s' mere 16 MP. "

Това е от мен, благодаря за вниманието.

 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: radomarinov   
Дата:   06-11-15 21:37

erzsebet = izabela [smilie11]
Петъчен трол май? Ама защо не, по ТВ дават Миков, тук е по-интересно!
[smilie18]

 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: hrup   
Дата:   06-11-15 21:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Какъв фотоапарат да купя на начинаещ ентусиаст?
Автор: agop4o   
Дата:   06-11-15 22:18

Мощно хлъзгане по асфалта[smile]
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.