Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   31-12-15 19:00

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: lucky55   
Дата:   31-12-15 19:00

Здравейте.
Имам следния въпрос. Снима се примерно портрет от определено разстояние и с определена бленда. Ако се отдалечим на два пъти по-голямо разстояние от лицето, което снимаме и увеличим двойно фокусното разстояние, то тогава ще получим същата големина на обекта, но по-голям дефокус на задния план. Говоря за една и съща бленда и в двата случая. Въпросът ми е, колко пъти ще е по-голям дефокуса? Двойно ли? Ако се отдалеча 4 пъти в сравнение с първоначалната дистанция и съответно зумна 4 пъти (отново при една и съща бленда) 4 пъти ли ще се увеличи дефокуса? В интерес на истината не знам дали задавам съвсем коректно въпроса, тъй като не знам изобщо каква количествена мярка трябва да се използва за увеличаващия се дефокус.

Това, което знам е, че с отдалечаването ми от обекта перспективата ще се променя, и въпреки, че той ще изглежда еднакво голям поради зумването, колкото повече се отдалечавам, толкова „по-плосък“ ще изглежда. Ако се стигне до много големи зумове, на практика от един момент нататък ще престане да изглежда „по-плосък“. Въпреки, че на теория този ефект продължава, на практика ще стане пренебрежимо малък.

Правих сметки относно това, как кадри заснети с различни по големина сензори могат да имат еднаква визия, тогава когато са заснети от една и съща гледна точка, и с едни и същи ПРИРАВНЕНИ, а не реални фокусни разстояния.

От тук си помогнах със сметките, като направих сравнение между full frame сензор и такъв с кроп фактор 5.6.
Снимаме примерно някакъв портрет на full frame с 50 мм обектив на бленда f32. Знам, че това не е бленда за портрети.
Следвайки показаните изчисления, ако снимам с най-малкия показан сензор с диагонал 1/2.3 инча (който реално е с диагонал около 7.7 мм) на фокусно разстояние 9 мм, които са 50 мм приравнени, и на бленда f5.6, тогава би трябвало да получа еднаква визия и дефокус на двата кадъра.

Ако се отварят блендите с по 1 стоп, се получава горе-долу следното:
50 мм, F22 на full frame сравнено с 9 мм, f4 на малкия сензор отговаря на еднакъв зрителен ъгъл и еднакъв дефокус.
50 мм, F16 на full frame сравнено с 9 мм, f2.8 на малкия сензор отговаря на еднакъв зрителен ъгъл и еднакъв дефокус.

В духа на тези разсъждения, ако продължаваме така, в един момент стойността на блендата за апарата с малкия сензор ще стане много малка, и няма да има накъде повече да отваряме.
Точно от това ми е породен и въпросът, който зададох по-горе. Когато при малкия сензор нямаме накъде повече да отваряме блендата, можем да се отдалечим n пъти от обекта, като съответно зумнем също n пъти. Да повторя, това че перспективата ще се промени, поради това, че съм се отдалечил от обекта не ме вълнува за настоящото ми питане.
Дали обаче, отдалечавайки се примерно двойно от обекта, и след това зумвайки двойно, ще получа такова увеличаване на дефокуса на задния план, същото, каквото бих получил, ако имах възможността да отворя с още 1 стоп блендата на апарата с малък сензор?
Не знам дали ме разбрахте какво питам, но по-добре не мога да го обясня.[smilie8]



Публикацията е редактирана (31-12-15 21:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: colorphoto   
Дата:   31-12-15 23:37

В нет-а има няколко достъпни доф-калкулатори - пробвай ги.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: kocemak   
Дата:   31-12-15 23:50

От тук си помогнах със сметките, като направих сравнение между full frame сензор и такъв с кроп фактор 5.6.
Снимаме примерно някакъв портрет на full frame с 50 мм обектив на бленда f32. Знам, че това не е бленда за портрети.
Следвайки показаните изчисления, ако снимам с най-малкия показан сензор с диагонал 1/2.3 инча (който реално е с диагонал около 7.7 мм) на фокусно разстояние 9 мм, които са 50 мм приравнени, и на бленда f5.6, тогава би трябвало да получа еднаква визия и дефокус на двата кадъра.

Ако се отварят блендите с по 1 стоп, се получава горе-долу следното:
50 мм, F22 на full frame сравнено с 9 мм, f4 на малкия сензор отговаря на еднакъв зрителен ъгъл и еднакъв дефокус.
50 мм, F16 на full frame сравнено с 9 мм, f2.8 на малкия сензор отговаря на еднакъв зрителен ъгъл и еднакъв дефокус.


Хич не са ти верни сметките,пробвай както каза colorphoto с доф калкулатор

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: lucky55   
Дата:   01-01-16 09:30

colorphoto написа:

> В нет-а има няколко достъпни
> доф-калкулатори - пробвай ги.

Намерих този.

Благодаря.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: Ivan_A   
Дата:   01-01-16 09:53

Този, струва ми се, е добър:

How much blur?


Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: lucky55   
Дата:   01-01-16 11:07

kocemak написа:

> От тук си помогнах със сметките,
> като направих сравнение между full
> frame сензор и такъв с кроп фактор 5.6.
> Снимаме примерно някакъв портрет
> на full frame с 50 мм обектив на бленда
> f32. Знам, че това не е бленда за
> портрети.
> Следвайки показаните изчисления,
> ако снимам с най-малкия показан
> сензор с диагонал 1/2.3 инча (който
> реално е с диагонал около 7.7 мм) на
> фокусно разстояние 9 мм, които са 50
> мм приравнени, и на бленда f5.6,
> тогава би трябвало да получа
> еднаква визия и дефокус на двата
> кадъра.
>
> Ако се отварят блендите с по 1 стоп,
> се получава горе-долу следното:
> 50 мм, F22 на full frame сравнено с 9 мм, f4
> на малкия сензор отговаря на
> еднакъв зрителен ъгъл и еднакъв
> дефокус.
> 50 мм, F16 на full frame сравнено с 9 мм, f2.8
> на малкия сензор отговаря на
> еднакъв зрителен ъгъл и еднакъв
> дефокус.
>
>
> Хич не са ти верни
> сметките,пробвай както каза colorphoto
> с доф калкулатор


Въведох горепосочените стойности, които бях сметнал преди, в DOF калкулатора, показан от Ivan_A.

Сметките ми са верни.

Ivan_A написа:

> Този, струва ми се, е добър:
>
>
> How much blur?
>

Ivan_A [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: kocemak   
Дата:   01-01-16 11:17

Пробвай другия ,защото излизат точните цифри,нагласи на 2 м и виж разликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: lucky55   
Дата:   01-01-16 11:48

kocemak написа:

> Пробвай другия ,защото излизат
> точните цифри,нагласи на 2 м и виж
> разликата.

Първоначално пробвах точно другия, тъй като Ivan_A още не беше писал в темата. Пробвах на различни метри и забелязах, че наистина има разлика в точните цифри, която обаче не ми се стори толкова съществена.

Затова още в началото съм написал, че ако се отварят блендите с по 1 стоп, се получава горе-долу (а не точно) следното...

Имах предвид, че може би резултатите няма да са 100 % идентични, както и излезе.
Когато въведох стойностите в DOF калкулатора даден от Ivan_A, изходните данни отново не съвпаднаха на 100 %. Но графиките са много близки, почти съвпадат, което ме убеди, че направените от мен изчисления са правилни. Предположих, че може би някъде се губи точност, вследствие на закръгления при пресмятането, причинена примерно от стойностите на блендовите числа.



Публикацията е редактирана (01-01-16 19:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: asahi   
Дата:   01-01-16 21:06

Имам един неприятен факт за вас. DOF и характерът на дефокуса не зависят от големината на сензора. Колкото по-бързо го осъзнаете с толкова по-малко заблуди ще се сблъсквате занапред.

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: lucky55   
Дата:   01-01-16 22:19

asahi написа:

> Имам един неприятен факт за вас. DOF
> и характерът на дефокуса не
> зависят от големината на сензора.
> Колкото по-бързо го осъзнаете с
> толкова по-малко заблуди ще се
> сблъсквате занапред.

аsahi, знам че DOF не зависи от големината на сензора. Знам че, зависи от блендата, фокусното разстояние и разстоянието до обекта. Ако пропускам нещо, поправи ме. Аз не се срамувам да питам. Може би заглавието на темата е подвеждащо. За да ми се доизяснят някои моменти, ще цитирам част от това, което съм писал по-горе:

"направих сравнение между full frame сензор и такъв с кроп фактор 5.6.
Снимаме примерно някакъв портрет на full frame с 50 мм обектив на бленда f32. Знам, че това не е бленда за портрети.
Ако снимам с най-малкия показан сензор с диагонал 1/2.3 инча (който реално е с диагонал около 7.7 мм) на фокусно разстояние 9 мм, които са 50 мм приравнени, и на бленда f5.6, тогава би трябвало да получа еднаква визия и дефокус на двата кадъра".

Именно, пиша "би трябвало", тъй като не съм напълно сигурен.

По нататък:
"Ако се отварят блендите с по 1 стоп, се получава горе-долу следното:
50 мм, F22 на full frame сравнено с 9 мм, f4 на малкия сензор отговаря на еднакъв зрителен ъгъл и еднакъв дефокус.
50 мм, F16 на full frame сравнено с 9 мм, f2.8 на малкия сензор отговаря на еднакъв зрителен ъгъл и еднакъв дефокус".

При така зададените примери, ще имам ли еднаква визия на двата кадъра?

Относно заглавието: "Относно дефокус при сензори с различна големина", както казах, знам, че той не зависи от големината на сензора. Тук имах предвид, че когато правя тези сравнения на примерите по-горе, тогава вземам еднакви приравнени фокусни разстояния за съответните им обективи. Фул фрейма си е фул фрейм и там няма какво да се приравнява, 50 мм са 50 мм. Но мен ме интересуваха и 50 мм приравнени на малкия сензор, които в случая са 9 мм реални. Исках да кажа, че каквото са 50 мм на фул фрейм, такова са и 9 мм на малкия сензор (само като зрителен ъгъл обаче, не и за ДОФ, ако блендата е с еднаква стойност и за двата примера!)
.

Последно да попитам така: (Много се повтарям, но нищо.) Имам 2 апарата и снимам някакъв обект от едно и също разстояние:

1. Апарат с фул фрейм сензор и обектив с фокусно разстояние 50 мм на бленда F16.
2. Апарат с малък сензор с кроп фактор 5.6 и обектив с фокусно разстояние 9 мм на бленда F2.8.

Снимките направени с двата апарата ще имат ли еднаква визия?



Публикацията е редактирана (01-01-16 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Относно дефокус при сензори с различна големина
Автор: lucky55   
Дата:   02-01-16 00:19

lucky55 написа:

> Когато въведох стойностите в DOF
> калкулатора даден от Ivan_A,
> изходните данни отново не
> съвпаднаха на 100 %. Но графиките са
> много близки, почти съвпадат,
> което ме убеди, че направените от
> мен изчисления са правилни.
> Предположих, че може би някъде се
> губи точност, вследствие на
> закръгления при пресмятането,
> причинена примерно от стойностите
> на блендовите числа.
>

Както съм писал, графиките почти съвпадаха. Реших сега обаче да променям плавно стойността на блендата за апарата с малкия сензор с кроп фактор 5.6. Преди бях въвел точно 2.8. Сега, когато променях малко по малко, установих, че когато блендата стане 2.88, което не е чак толкова далеч от 2.8, изходните графики съвпадат напълно. (друг е въпроса, че ако решим съвсем да задълбаваме, то дори и при така зададените стойности, пак може да се открие някаква минимална разлика в изходните графики. Това едва ли обаче има значение за настоящата дискусия).

Въпросът ми остава същия, само леко променям блендата на апарата с малкия сензор от 2.8, на 2.88 (ако хипотетично допуснем, че може да се настрои точно на тази стойност).

Имам 2 апарата и снимам някакъв обект от едно и също разстояние:

1. Апарат с фул фрейм сензор и обектив с фокусно разстояние 50 мм на бленда F16.
2. Апарат с малък сензор с кроп фактор 5.6 и обектив с фокусно разстояние 9 мм на бленда F2.88.

Снимките направени с двата апарата ще имат ли еднаква визия?

P. S. Промених името на темата на "Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние".



Публикацията е редактирана (02-01-16 01:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: bg2014   
Дата:   02-01-16 09:59

Чисто хипотетично следя темата с интерес от любопитство.
Прилича ми на едни други сметки..... прицелване при стрелба на далечни дистанции. И там много теория, калкулатори, ДОФ сметки, и накрая няма кой да порази целта, да улучи мишената. Та да кажа.... стига хипотетично.
Вземи два апарата и снимай на практика за да видим и ние за какво говориш, какво питаш и колко си прав в хипотетичните предположения. Така и ти ще имаш отговори не само на теория, както и ние ще разберем каква е истината.Иначе хипотетично си прав, ама не изцяло, ами частично.
Все някъде в сметките се срещат 50мм на 1.8 и 9 мм на ???.



Публикацията е редактирана (02-01-16 10:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: axlastro   
Дата:   02-01-16 10:34

Всичко е чудесно, ама освен чисто "идеалните" условия като фокусно разстояние и бленда, имаме и размер на пиксела - някои калкулатори отчитат и това. С една дума - колкопо по-голям е сензора и съответно пиксела (или каквото друго в зависимост от технологията), толкова по-добре.


http://3.bp.blogspot.com/-f_qu6uVeV6I/T1HNoqpkY_I/AAAAAAAAA2A/uV4vIK8Z6z8/s1600/Lisa+72+dpi.jpg




Публикацията е редактирана (02-01-16 10:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   02-01-16 10:48

bg2014 написа:

> Чисто хипотетично следя темата с
> интерес от любопитство.
> Прилича ми на едни други сметки.....
> прицелване при стрелба на далечни
> дистанции. И там много теория,
> калкулатори, ДОФ сметки, и накрая
> няма кой да порази целта, да улучи
> мишената. Та да кажа.... стига
> хипотетично.
> Вземи два апарата и снимай на
> практика за да видим и ние за какво
> говориш, какво питаш и колко си
> прав в хипотетичните
> предположения. Така и ти ще имаш
> отговори не само на теория, както и
> ние ще разберем каква е
> истината.Иначе хипотетично си
> прав, ама не изцяло, ами частично.
> Все някъде в сметките се срещат
> 50мм на 1.8 и 9 мм на ???.
>

В сметките се срещат 50 мм на f1.8 и 9 мм на f0.32. Съгласен съм, че това е само на теория, и няма как да стане на практика. Затова дадох примери, които в практиката съществуват и като бленди, и като фокусни разстояния.
Нямам фул фрейм фотоапарат, за да сравня на практика доколко тези сметки са верни. Мислех, че някой може да сподели на базата на личен опит как стоят нещата.



Публикацията е редактирана (02-01-16 10:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: kocemak   
Дата:   02-01-16 11:42

1. Апарат с фул фрейм сензор и обектив с фокусно разстояние 50 мм на бленда F16.
2. Апарат с малък сензор с кроп фактор 5.6 и обектив с фокусно разстояние 9 мм на бленда F2.88.

Снимките направени с двата апарата ще имат ли еднаква визия?
Грешка



Публикацията е редактирана (02-01-16 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: Nedelcho1   
Дата:   02-01-16 12:18

Kocemak, как го изчисли тоя доф. На мен ми излиза 1.58м общ ДОФ при 9mm и f/2.8 и 1.74м общ ДОФ при 50mm f/16 на фул фрейм. Т.е. разликата е заради закръгляването при приравняването на кроп фактора.

Lucky55, без да съм прочел абсолютно всичко по темата, тук имаш два отделни въпроса. Така както ги разбирам, едният е колко размазване на фона ще има при различните фокусни разстояния и един и същи размер на сензора, а вторият как се да се приравни ДОФ-а при сравняване на различни по размер сензори и съответните приравнени спрямо този размер фокусни разстояния.

На първия въпрос мога да отговоря така:

Количеството на дефокуса (да не се бърка с ДОФ) зависи от действителния отвор. Например обектив 85mm f/1.8 има действителен отвор 85/1.8=~47mm. Обектив 135mm f/2.8 има действителен отвор 135/2.8=~48mm. Заснети кадри с едно и също кадриране с двата обектива (т.е. с дългия ще се отдръпнем по - назад), ще имат приблизително еднакво количество на дефокуса. ДОФ-ът ще е различен обаче (с 85mm f/1.8 DOF-a ще е по - плитък).
Тук може да прочетеш още малко по темата с примери:
DOF и дефокус

На втория въпрос. Когато сравняваме различни фокусни разстояния, на различни по големина сензори, DOF-ът ще е еднакъв когато приравниш блендата и фокусното разстояние според размера на сензора, а също така ще е еднакво и количеството на дефокуса. Различен ще е обаче характерът на бокето, което зависи изцяло от обектива. Например при Nikon 1 - 32mm f/1.2 на 1.2 бленда, ще има приблизително същия като количество дефокус и ДОФ като 85mm f/3.2 на фул фрейм, когато се снимат от едно и също предметно разстояние и при едно и също кадриране. Естествено характера на бокето няма да има нищо общо.

Така ги разбирам аз нещата.

Edit: Бях объркал линка към статията, сега би трябвало да е ок.



Публикацията е редактирана (02-01-16 12:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   02-01-16 12:21

Бъркаш в изчисленията. (отнася се за kocemak, не видях, че Nedelcho 1 е писал след него)

В единия случай total deph of field е както казваш 1.74, но в другия (за малкия сензор) е 1.58. Относно Hyperfocal distance, там стойностите са съответно 5.26 м и 5.74 м.
За конкретния случай, за апарата с малкия сензор въведох стойност на блендата 2.8. Калкулаторът не позволява да се въведе 2.88. Ако можеше, предполагам, че стойностите щяха да са още по-близки.



Публикацията е редактирана (02-01-16 12:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: Jorro_Z   
Дата:   02-01-16 12:21

Kocemak, като как го сметна това, цитирам: ...защото в единия случай total depth of field e 0.04м ?
Питам, понеже се зачудих какъв е тоя 50 мм обектив, дето на 2 метра на бленда 16 има ДОФ 4 см... да не би да си се объркал нещо, без да искаш? Така нареченият "ДОФ калкулатор" също твърди, че си се объркал...

Към автора на темата:
Нагледно можеш да видиш дали си прав тук:
http://dofsimulator.net/en/

Въведи си съответните параметри на системата, и виж какво БИ ТРЯБВАЛО да се получи. (Все пак е синтетично, тук не се отчитат особеностите на реалната оптика)



Публикацията е редактирана (02-01-16 12:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   02-01-16 13:27

Nedelcho1 написа:

> Lucky55, без да съм прочел абсолютно
> всичко по темата, тук имаш два
> отделни въпроса. Така както ги
> разбирам, едният е колко
> размазване на фона ще има при
> различните фокусни разстояния и
> един и същи размер на сензора, а
> вторият как се да се приравни ДОФ-а
> при сравняване на различни по
> размер сензори и съответните
> приравнени спрямо този размер
> фокусни разстояния.

Nedelcho1, първоначално беше един въпрос, но в хода на темата станаха два, така че си прав. Акцентът ми основно беше колко размазване ще получа при различни фокусни разстояния при един и същ размер на сензора.
Относно приравняването на ДОФ-а при сравняване на различни по размер сензори и съответните приравнени спрямо този размер фокусни разстояния, аз вече бях направил изчисления, като си помогнах оттук . Пишещите в темата ми предложиха да използвам ДОФ калкулатор. Изчисленията ми се потвърдиха. Тъй като обаче това са само изчисления, реших да попитам дали наистина визията ще е една и съща за конкретните примери. Все пак друго е, когато някой сподели на базата на практически опит. Така от един момент нататък това се превърна във втория ми въпрос.

Nedelcho1 и Jorro_Z.

Благодаря за коментарите и за полезните линкове.[smilie24]



Публикацията е редактирана (02-01-16 14:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: hotsnail   
Дата:   02-01-16 14:18

Виж това и ако искаш си го копирай и редактирай параметрите, както искаш, за да сравниш различни обективи на различни сензори и бленди. Мисля, че точно това търсиш. DoF е тотално безсмислено понятие за въпроса ти - ползват го хората щото неграмотните писачи на книжки не са си научили уроците по физика от 7-ми клас.

Идеята на тоя документ е да ми смята какъв е дефокус и как се различава при различни обективи, апарати, сензори, бленди и тн.. Взех си формулите от учбника по физика и википедия и си направих тоя нещо - замествам си резолюция на сензора, размер на сензора, разстовние до обекта или направо размер на обекта и то ми смята в колко пиксела се проектира една точка на дадено разстояние зад обекта дето е на фокус.

Въвел съм си едно понятие на някои от страниците за относителен пиксел т.е. д ами смята дефокуса не в пиксели на реалния сензор за който си въвел данните, а при преоразмеряване на еднакъв брой пиксели по хоризонтал. Щото инак не е справедливо да сравянвам 24МП сензор с 16МП сензор или 12МП .....

Виждат се доста пркатични неща - напирмер защо с 85/1.4 е мнгоо трудно да се уцели фокус, а със 200/2 примерно би ти било по-лесно....защо ако искаш тотално да омажеш фона 200/2 е по-добрия избор от 85/1.4 или 35/1.4 и т.н.

таблица

Тия сметки не ти помагат много да сравняваш конкретни обективи, защото обективите имат характер на дефокуса и често това е по-важно от самото размазване на фона....

ПП Забележи, че на единия апарат/обектив се въвежда обектното разстояние, а на другия е формула и се смята. Примерно ако на апс-ц с 50мм обектив снимам нещо на два метра от мен, за да имам същото кадриране на основния обект на м43 със 75мм ми трябва 4,09 метра до обекта.....

ПП Най-отгоре е важно да си зададеш стъпката през която да смята. Имам фиксиран брой редове с които смятам дефокуса и е добре да избереш подходящ стъпка между редовете 0,1м или 0,5м според зависи от обективите и обектното разстояние.....



Публикацията е редактирана (02-01-16 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: kocemak   
Дата:   02-01-16 14:29

Да ,като съм въвел данните не ми е ъпдейтнал калкулатора и за това е грешно.Явно вече разликата е в Circle of confusion заради големината на сензора,или на големия сензор кръгчетата от бокето ще са по-големи от на малкия сензор.Дали?



Публикацията е редактирана (02-01-16 14:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: stzz   
Дата:   02-01-16 15:16

Майкооооууу!

К`ви са тия доф-ове, к`ви са тия визии!

На фул фрейм при бленда 32 и при сензор с кроп фактор 5.6 и не знам каква си бленда, дофа щял да е бла-бля, дефокуса дрън-дрън!!!
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ами на ФФ и 85/1.4 с какво на кроп сензор ще го сравняваме!

С две думи - абсурдна тема.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   02-01-16 15:18

hotsnail, направо онемях, [smilie10] какви са тези таблици, какви са тези чудесии, пиксели и т.н.?[cool]
Благодаря за тази таблица![smilie24]

Много полезни мнения получих дотук, какво повече от това?

Благодаря на всички![smile]



Публикацията е редактирана (02-01-16 15:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   02-01-16 15:22

stzz написа:


> Ами на ФФ и 85/1.4 с какво на кроп
> сензор ще го сравняваме!

С нищо.[smilie5] Аз затова съм посочил в примерите, които разглеждам такива бленди и фокусни разстояния, които реално съществуват за съответния размер сензор.

stzz написа:

> С две думи - абсурдна тема.
>
> [smilie21]

Получих полезни съвети. Нищо и няма на темата.



Публикацията е редактирана (02-01-16 15:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: stzz   
Дата:   02-01-16 15:33

[beer], добре е щом оценяваш темата като полезна - след като си я пуснал ти........значи всичко е ОК!

Казах абсурдна, защото когато се говори за визия(дефокус) и ДОФ, ги свързвам с малките стойности за бленда.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   02-01-16 16:12

stzz написа:

> [beer], добре е щом оценяваш темата
> като полезна - след като си я
> пуснал ти........значи всичко е ОК!
>

Казах, че нищо и няма на темата, не съм я оценявал. За някои може да е полезна, за други - не. За мен е. Дори и във форум за животновъдство да я бях пуснал, ако бях получил същите отговори, пак щеше да е толкова полезна - за мен.

> Казах абсурдна, защото когато се
> говори за визия(дефокус) и ДОФ, ги
> свързвам с малките стойности за
> бленда.
>
> [shtrak]

А пък понеже големите стойности на блендата, се свързват с визия на снимане като от смартфон, веднага темата става абсурдна?



Публикацията е редактирана (02-01-16 16:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: hotsnail   
Дата:   02-01-16 16:22

Естествено е ти трябва и обратната страна при затворена бленда и дадени дължини на обектива какво се случва.

Макро да не мислиш, че се снима на ф/1.4.....

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: chrisnoch   
Дата:   04-01-16 03:01

Много глупости се изписаха по тази тема. За съжаление материята е твърде сложна, за да бъде обяснена по толкова елементарен начин. Умни хора са написали обемисти монографии по въпроса. Ако някой се затруднява да ги открие в нета, да ми пише - ще му ги изпратя. На английски са.

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: niro   
Дата:   06-01-16 13:09

Виж и това, а тук има видео за нея /файла за сваляне обаче е по-ранна версия/.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   07-07-16 18:26

В темата на deadmau5 се получи дискусия за обективи и визии, като същевременно доста се отклонихме от темата. За да не пиша повече там, се връщам към тази тема, която бях пуснал. Моля, да не се чете първият ми пост, тъй като в хода на темата основно взе приоритет въпроса:

Снима се някакъв обект. Дали снимките направени с:
1. Апарат с фул фрейм сензор и обектив с фокусно разстояние 50 мм на бленда F16.
2. Апарат с малък сензор 1/2.3 с кроп фактор 5.6 и обектив с фокусно разстояние 9 мм на бленда F2.8.

ще имат еднаква визия?

Още тогава правих сравнения с боке симулатори, но това са синтетични упражнения. Все пак са полезни!

Но още тогава имах чувството, че има детайли, които ми убягват. Тук не говоря за характера на бокето, или дори за резолюцията на сензорите, те всички фактори взети накуп имат принос към крайния резултат.

Нека да уточня дотук какво съм разбрал:
Правим тези тестове, които са описани по-горе.
Визията би трябвало да е еднаква .... но не съвсем. Усещах, че ми убягваше нещо (де да беше само едно нещо[smilie5] ). Вчера, след коментара на Pd в другата тема, засега (поне си мисля че знам[smilie5]) знам следното:
Двата кадъра ще имат еднакъв ДОФ, тъй като правим съответните преизчисления за фул фрейм - Ф16 и за малкия сензор 1/2.3 - Ф2.8.
Сепарацията обаче ще е различна, т. е. там където е границата между рязко и нерязко изобразено пространство, самият преход от "рязко" към "нерязко" при малкия сензор е по-плавен, докато при големия сензор е точно обратното.
Така си мисля. Ако не съм разбрал ме поправете, аз ако бях сигурен, нямаше да питам.[smilie5]

Другият момент, който ми убягва:
Правим тестовете описани по-горе. Двата апарата са на еднакво разстояние от обекта. Точно това "еднакво" тук ми е малко разтегливо.

Като един възможен вариант, разглеждам апаратите да са поставени така, че всъщност сензорите и на единия и на другия да са на еднакво разстояние от обекта. Тогава обаче челната леща на фул фрейм апарата всъщност ще е по-близо до обекта, (тъй като е с по-голямо фокусно разстояние) отколкото челната леща на апарата със сензор 1/2.3. Погледнато от "гледната точка на едната и на другата челни лещи" ще имаме различна перспектива за всеки от случаите, тъй като имаме различно разстояние до обекта. Ако гледаме от "гледната точка на сензорите", то перспективата е еднаква, тъй като те се намират еднакво далеч от обекта.

Кое в случая е определящото? В другата тема gorbi спомена, че геометрията на обектите в кадъра ще е различна. Дали това не се получава именно поради тази разлика в перспективата, породена от различното разстояние на едната и другата челни лещи до обекта?

В едно съм сигурен, а то е, че когато се правят такива сравнения и преизчисления как да се получи сходна визия, то визиите ще са толкова по-близки, колкото кроп фактора е по-малък. Пак уточнявам, чисто синтетично сравнение. Нямам предвид характер на боке и т. н.

Да, знам, че примерът ми за сравнение с този кроп фактор 5.6 си е бая изчанчен.[smilie5]

П.П.

Всъщност изобщо няма нужда да се разглежда точно конкретния пример, мен ме интересува по принцип как са нещата.



Публикацията е редактирана (07-07-16 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: ogi100   
Дата:   07-07-16 18:38

[smilie24] добре си разбрал нещата вече [smile]
геометрията е различна най-вече защото има различна компресия и защото различното фокусно разстояние на обектива придава различни изкривявания и форми на снимания обект, най-просто казано [beer]
Кроп-фактора сам по себе си няма връзка с изкривяванията и компресията, разликата идва от различните фокусни разстояния, които са необходими, за да побереш еднаква информация в кадъра (9мм срещу 50мм в примера ти).



Публикацията е редактирана (07-07-16 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: victory13   
Дата:   07-07-16 19:13

<<... защото различното фокусно разстояние на обектива придава различни изкривявания и форми на снимания обект...>>
^ изключително невярно!
Изкривяванията и формите на снимания обект зависят единствено от разстоянието до него... снимайте с каквото искате, ако е от едно и също разстояние, перспективата е еднаква [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: ogi100   
Дата:   07-07-16 19:36

"...от едно и също разстояние, перспективата е еднаква..."

т.е. да разбирам ли, че ако снимам човек от 1м разстояние с 16мм и после с 50мм обектив, и после кропна кадъра на 16мм толкова, че да съдържа същата информация като кадъра с 50мм формата и геометрията на обекта ще е еднаква? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   07-07-16 19:54

victory13 написа:

> "...от едно и също разстояние,
> перспективата е еднаква..."

Така е, перспективата зависи само от разстоянието до обекта, имаше даже една много стара тема, където Бони ги обясняваше тези работи.

ogi100 написа:
> т.е. да разбирам ли, че ако снимам
> човек от 1м разстояние с 16мм и
> после с 50мм обектив, и после кропна
> кадъра на 16мм толкова, че да
> съдържа същата информация като
> кадъра с 50мм формата и геометрията
> на обекта ще е еднаква? [smile]

Зависи. Ако снимаш с мъничък сензор 1/2.3, по отношение на него тези обективи ще са дългофокусни - единият повече от другия. Като кропнеш и след това като наложиш, геометрията би трябвало да е еднаква.

Ако обаче говорим за 50 мм на фул фрейм, то тогава това се явява "нормален" обектив, докато 16 мм е фишайка. Като кропнеш и наложиш, няма да съвпаднат нещата. Знам, че не се променя перспективата, но какво точно се получава от фишайката..просто се кривят някак линиите, нека тук по-знаещите да го обяснят, че ето още бели петна и пропуски на мен ми излизат[smilie5] .



Публикацията е редактирана (07-07-16 22:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   07-07-16 22:36

victory13 написа:

> "...от едно и също разстояние,
> перспективата е еднаква..."

lucky55 написа:

> Така е, перспективата зависи само
> от разстоянието до обекта, имаше
> даже една много стара тема, където
> Бони ги обясняваше тези работи.

Ето я темата



Публикацията е редактирана (07-07-16 22:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: itilien   
Дата:   08-07-16 12:05

"Ако обаче говорим за 50 мм на фул фрейм, то тогава това се явява "нормален" обектив, докато 16 мм е фишайка. Като кропнеш и наложиш, няма да съвпаднат нещата."


Малкото фокусно разстояние не прави обектива фишай. Конструкцията му го прави. Можеш да имаш 16мм обектив, който e ректилинеарен (не е фишай) и такъв, който е фишай.

Иначе казано ако сравняваш центъра на кадъра на 16мм ректилинеарен обектив и на 50мм ще получиш една и съща перспектива. По периферията нещата са различни, защото там вече има изкривявания.

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   08-07-16 12:44

itilien написа:

> Малкото фокусно разстояние не
> прави обектива фишай.
> Конструкцията му го прави. Можеш
> да имаш 16мм обектив, който e
> ректилинеарен (не е фишай) и такъв,
> който е фишай.

Това не го знаех. Благодаря![smilie24]

> Иначе казано ако сравняваш
> центъра на кадъра на 16мм
> ректилинеарен обектив и на 50мм ще
> получиш една и съща перспектива.
> По периферията нещата са различни,
> защото там вече има изкривявания.

И това всъщност отново потвърждава, че перспективата не се променя.[smile]

Сега остава въпросът ми с който вчера повдигнах темата, няколко поста по-назад, където говоря за визиите, преизчислявания и т. н.



Публикацията е редактирана (08-07-16 12:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: chrisnoch   
Дата:   09-07-16 17:49

lucky55,

"Ако гледаме от "гледната точка на сензорите", то перспективата е еднаква, тъй като те се намират еднакво далеч от обекта."
Браво! Много хора НЕ знаят, че перспективата зависи единствено от гледната точка и няма нищо общо с фокусното разстояние на обектива.

"В другата тема gorbi спомена, че геометрията на обектите в кадъра ще е различна. Дали това не се получава именно поради тази разлика в перспективата, породена от различното разстояние на едната и другата челни лещи до обекта?"
Предметното разстояние винаги се мери от фокалната равнина, не от предната леща на обектива. Причината е, че предметното разстояние се измерва преди всичко заради фокусирането на ръчнофокусните обективи.
Когато говорим за перспектива, наистина трябва да се мери от челната леща. В повечето случаи разликата между двете измервания е пренебрежимо малка в сравнение с предметното разстояние.


"Ако обаче говорим за 50 мм на фул фрейм, то тогава това се явява "нормален" обектив, докато 16 мм е фишайка. Като кропнеш и наложиш, няма да съвпаднат нещата. Знам, че не се променя перспективата, но какво точно се получава от фишайката..просто се кривят някак линиите, нека тук по-знаещите да го обяснят, че ето още бели петна и пропуски на мен ми излизат."
Перспективата зависи единствено от гледната точка, а геометричните изкривявания - от конкретния обектив. Широкоъгълните обективи по принцип имат повече геометрични изкривявания от "нормалните". На практика кадрите едва ли ще могат да се наложат 1:1 - геометричните изкривявания при 50 мм са различни от тези при 16 мм в най-общия случай. Ако съществуваха идеални обективи, то изображенията, заснети с 50мм и с 16мм, щяха да се напаснат съвсем точно - при еднакво разстояние до обекта (виж по-горе).
Кинообективите на Цайс са толкова скъпи именно заради това - нямат почти никакви геометрични изкривявания.



ogi100,
"геометрията е различна най-вече защото има различна компресия и защото различното фокусно разстояние на обектива придава различни изкривявания и форми на снимания обект, най-просто казано"
И други са го написали, но аз да натъртя, защото е важно! Това изобщо не е вярно, ако говориш за перспективни "изкривявания". Единствено геометричните изкривявания зависят от обектива - при това от конкретния обектив (модел, производител, оптична схема, качество на изработката и т.н.), а не просто от фокусното разстояние на който и да е обектив. "Компресия" е лаишка дума (не е професионален термин) и не изразява нищо смислено.

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: lucky55   
Дата:   09-07-16 18:19

chrisnoch[smilie24]

Благодаря![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Сравнение на дефокус при обективи с едно и също (приравнено!) фокусно разстояние
Автор: vgramatikov   
Дата:   10-07-16 15:18

Просто обяснение:

За еквивалентна/подобна визия/дефокус ти трябва:

1. Еквивалентен зрителен ъгъл/фокусно разстояние

1.0Х - 85 ММ
1.5Х - 50 ММ

2. За постигане на подобна визия на малкия сензор (1.5х)му е нужен от стоп до стоп и половина по-голяма светлосила.

1.0Х - 85ММ 1.8
1.5Х - 50ММ 1.2

[beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »