Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Курс по фотография
Автор: iliyanb   
Дата:   23-12-15 09:55

шдфдшд,

съжалявам за рогите. Те често са по-важни от крилете. Гледам аз, гледам и да гепя туй онуй[smilie5] , но казват трябва си курс. Не за пръв път го чувам. Взех да мисля над тези неща и затова питам тук. То и други форуми в България май не останаха. Патриот съм все пак. Комуникацията със сънародници ме зарежда повече.
 Re: Курс по фотография
Автор: pepi34   
Дата:   23-12-15 11:24

Като изключим Петъчния и предпразничния оттенък на темата, мисля, че Бони Бонев не влиза в групата на занаятчиите и от него има какво да се учи................ с години :)
 Re: Курс по фотография
Автор: iliyanb   
Дата:   23-12-15 11:42

Дойдохме си на думата още след първите няколко поста[smilie5]

Иначе, да, от Бони Бонев има какво да се научи. За съжаление курсовете с нивата протичат в дни, не с години[smilie3]...

Лошото при такива като мен е, че не сме карали по правилния път и не знам сега как е. Дали има тестове за определяне на входно ниво или направо този, който почва на 11 Януари?



Публикацията е редактирана (23-12-15 11:45)
 Re: Курс по фотография
Автор: nyamago   
Дата:   23-12-15 12:34

Споменаха се рогА, та се сетих:

А има ли (напреднали) ученици за добрите учители? [smilie11]

Защото ми се струва, че няма. Напредналите ученици са рогати - акъл от никого не вземат, защото 'всичко си знаят' по-добре. Имат известно право - те вече са оформили свои идеали и възгледи за изкуството, дори свой почерк - Питащият е много типичен пример. Той, като възпитан младеж, много любезно благодари за всеки съвет - но НЕ ГО приема и си кара както си е решил. Това (оправдано от таланта) поведение ще подлуди всеки учител и аферата няма да трае дълго.

Затова подкрепих (специално за такива ученици) идеята за 'взаимообучение' - между равни. В такъв формат можете и да се напсувате без да се обиждате, както и никой няма да се обиди, че по-неукият не му приема учението - защото сте РАВНИ.

От приятели по двойки с общи интереси, до 'агитки' от по 5-6 души, които снимат заедно и после на бири говорят безкрайно за фотография (или друго изкуство) - до формализирани 'клубове' с редовни сбирки (стига в клуба да няма 'вожд' който очаква другите да го слушат) - са все решения по-добри от 'курс'.

Не мога да не си спомня стария виц за ходещите 'на курс', където С-то за едни било за благозвучие, а за други - за множествено число [smilie3]

Страхотен петък се заформи тая Коледа!
[beer]



Публикацията е редактирана (23-12-15 12:38)
 Re: Курс по фотография
Автор: iliyanb   
Дата:   23-12-15 12:49

nyamago, не си разбрал. Не е до това приемам или не съвет. Аз съм приемал такива достатъчно. Имам право да преценя от кого. Ако тръгна на всички съветващи да угаждам, няма как да се получи.

Въпросът е може или не да се стане добър фотограф без курс. При тази интернет вселена, в която живеем. Подчертавам, без собствено виждане и поне малко талант вероятно няма да стане, но нека ги изключим тези неща за момент.

Това тук би трябвало да е форум. Прави ми впечатление: Идва някой /не аз/ пита нещо /Темата ми е провокирана именно от такъв случай/. Пращат го за книжки или на курс, категорично направо го изритват на там. Поглеждам портфолиото на биещия шута и о мамма миа. Чувстват се длъжни някои просто да изпъкват словестно. Имаше едно момче tzl, писна му да обяснява, и той е про и той снима за пари и той си вярва вероятно, НО ОБЯСНЯВАШЕ, опитваше се да помогне. Има хора с желание, които скоро са почнали. Дребен съвет може да им помогне много. Аз съм бил в такава ситуация. Е вече никой не иска да обяснява. Направо да пускат линковете към обученията. В бяла държава живееш. Влез в най-големия форум там. Няма да му правя реклама. Избери си секция "postprocessing" например, поразцъкай темите, после поразцъкай тези тук. И сподели впечатления.



Публикацията е редактирана (23-12-15 12:56)
 Re: Курс по фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   23-12-15 12:59

..ми да..
..и..nyamago ....."напреднали, ненапреднали"...не го защитавай сега (Богданов)..
..прави се на много ларж , за пред хората ..пък , като трябва да покаже някой чалъм...и почва сега:.."..ти го имаш..Господ ти е даал..но трябва дисциплина, отговорност..ала , бала...там крилете , не знам ко.."..
..абе , нали е даскал - има си инвентарни лафове...като иска да разкара някого , без да го обиди...[smilie5]
 Re: Курс по фотография
Автор: nositel   
Дата:   23-12-15 13:08

iliyanb [smilie24]
 Re: Курс по фотография
Автор: nikon7   
Дата:   23-12-15 14:18

Някой беше писал, че занаят се краде...да, но ако можеш да си го откраднеш! Иначе става: и кучето гледало касапина, но касапин не е станало!
 Re: Курс по фотография
Автор: hrup   
Дата:   23-12-15 14:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Курс по фотография
Автор: nyamago   
Дата:   23-12-15 14:47

Две почти несвързани с темата лични неща (надявам се някой да види връзката, де):

1. 'Законът на Димитров' - така на майтап колеги и клиенти наричат нещо, което някога съм казал за Знанието. (Понеже консултантския занаят, с който се препитавам, го смятам за търговия със Знание, а не с човеко-дни и човеко-часове, както го смятат болшинството консултанти). 'Законът' гласи:

'Знанието е единственият продукт, който след като бъде продаден, остава у Продавача'.

Ако ти продам един Канон (или Никон) имам твойте пари, но вече нямам Пентакса, защото е станал твой. Ако ти продам Знание как се снима - имам твойте пари И все още си имам Знанието. Просто, Уотсън!

Следствие Първо: При продажбата му, Знанието 'на склад' у Продавача не само НЕ намалява, но дори нараства! Защото при всяка доставка научаваме още нещо.

Следствие Второ: Понеже Продавачът не губи и грам Знание при всяка доставка, може да си позволи да го дава И безплатно! ('Парадокс на Димитров': колкото повече даваш безплатно, толкова повече купувачи идват да ти дават пари за още).

Ето това второ Следствие май не са го усвоили асовте на иСкуВството (и занаята) и не могат да преглътнат - как така да си дават даром Знанието? Нали са бъхтали да го учат, откъде накъде ще го подаряват на някакви неграмотници? И в резултат - поведението из форумите (не само тук - наблюдавам го и в музикантския). Тяхна си работа [smilie8]
= = = = =

2. Най-безполезния 'курс' в живота ми:

Всъщност, всел съм всичко два урока по рисуване, първият - на 5 години от бележития ми (случаен) съименник, но за този случай другаде. Вторият беше опит да ходя на курс, подготвяйки се за изпит по рисуване. На първия урок маститият учител нахвърля някаква купчина щайги и делви и ни остави да ги 'фотографираме' с молив на хартия. Свърших доста преди другите и му показах опита си, на което той каза:

"О - ама ти си готов, бе! Изпита си го взел, много си добър!" и добави: "Само трябва да идваш още месец-два да ти покажа как се изпипват някои технически тънкости, иначе виждането и ръката си ги имаш."

Бях тинейджър, когато всичко, което се яде, лети - и толкова ми трябваше за егото (подклаждано преди това от 'критични' приятели и роднини, че ме бивало да рисувам - всъщност не е вярно). И понеже бях 'умен' го заподозрях в хитруване - да съм ходел още, само за да ми взме левчетата (плащаше се всеки път, петарка на ръка). И от следващия път петарката от родителите ми се изпиваше, а аз 'ходех на курс' (уж). Нали съм готов - сам го каза - какви пет лева?

Човекът наистина ги учел на тънкости - както ми споделиха после приятели, които успешно взеха изпита. Не тънкости на рисуването, а изискванията на оценителите (работите са уж анонимни, а той беше от тези оценители). На 'почерк', който той да разпознае и възнагради като оценява. Аз си останах неук за тези тънкости и се провалих - огромно разочарование, което практически ме отказа от рисуването. Оттогава повече гледах по изложби и галерии и четях книги за изкуство, но молив и четка не хващах...

Та - намирам ласкателството за най-голямо престъплеие от учителите (и нашата податливост на ласкателства за най-голяма слабост). Пренесено към днешните социални медии и форумите по фотография (и други изкуства) - всичките 'лайкове', 'приятелства' и ласкателни коментари играят подобна роля. Никой не е имунизиран срещу тях и някои започват много да си вярват (вярваме?)... [smilie2]
- - - -

Извинения за гигантския спам - няма вече (до края на годината [smilie6])
[beer]



Публикацията е редактирана (23-12-15 14:52)
 Re: Курс по фотография
Автор: realnoncho   
Дата:   23-12-15 15:11

nyamago [smilie24]
 Re: Курс по фотография
Автор: iliyanb   
Дата:   23-12-15 15:20

Де ги тез дето предават тънкости на курсове? В залички, паркове, нощни улици, базови обработки. На тепсия на групи от по 15-20 обучаващи се? Тичам да се шлайфам. Само ги дайте и не разводнявайте темата. Мога от 100 кладенеца вода и аз да нося. Правите се, че не разбирате[smile]. Питах трябва ли да се ходи на курсове, за да се стане фотограф? Доста самоуки има тук, дето боб да се мята няма да се каже били ли са или не по курсове.
Нончо марш. Блокираш ме, а наглееш [smilie18] Бегай бързо да снимаш[smilie18]



Публикацията е редактирана (23-12-15 15:21)
 Re: Курс по фотография
Автор: hrup   
Дата:   23-12-15 15:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Курс по фотография
Автор: шдфдшд   
Дата:   23-12-15 15:29

..абе , ако говорим сериозно ,веднага се познава, кой е бил по уъркшопове и кой не..
..щом приемаш фотографията , толкова сериозно, по-добре си мини по реда..
 Re: Курс по фотография
Автор: iliyanb   
Дата:   23-12-15 15:33

Абе и ти си прав, личи си естествено. Понякога е сериозен проблем, че си личи, но да не задълбаваме [smile] .
 Re: Курс по фотография
Автор: realnoncho   
Дата:   23-12-15 15:35

Важното е, че nyamago, с който няма за какво да се скарате, си каза много добре някои неща [smilie24]

А временните почивки действат много добре на някои творци.
 Re: Курс по фотография
Автор: iliyanb   
Дата:   23-12-15 15:40

Нанчо... как да ти го кажа. Любоар беше въвел интересни абревиатури. Не ме карай да ставам груб. Сега ме отблокира, за да се обадиш. Пожелавам ти здраве и любов, но на отсрещния тротоар, по-далеч от мен.
 Re: Курс по фотография
Автор: realnoncho   
Дата:   23-12-15 15:42

Може да питаш админите кога си бил отблокиран, преди да говориш без покритие [smilie5]
 Re: Курс по фотография
Автор: iliyanb   
Дата:   23-12-15 15:46

Абе не ме занимавай с админи въобще бе. Аз те плюя, направо те храча, ти си мислиш, че дъжд вали. Няма такова дебелокожие. Дреме ми кога си ме отблокирал. Няма да заспя, ако не знам точния час. Направо си ме блокирай пак и ходи да си изплакнеш устата. И ако държиш да си говорим, кажи, пак те питам: Колко си висок? Усложнявам въпроса: Като се повдигнеш на пръсти колко ставаш?

Не ми казвай, знам. Тука си да се напъваш. Айде...



Публикацията е редактирана (23-12-15 15:48)
 Re: Курс по фотография
Автор: realnoncho   
Дата:   23-12-15 15:52

Хахах, значи ако не се потвърждават твоите теории сменяме темата.

Добре. Този въпрос за височината продължава да те терзае виждам. Да не ме бъркаш с някой от футболистите си, които може да се комплексират от ръста или новият си татус. Не съм висок, як и хубав, спи спокойно [smilie5]

Чакай да си взема една бира, да знам какво ме вали [beer]
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.