Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: Pif   
Дата:   23-12-15 15:38

За да се получи интерференчна картина годна за измерване е необходимо компонентите на системата да бъдат с достатъчно качество за да стане измерването. Китайските джобни лазерчета с вертикално напомпване в комбинация от нелинейно компенсирани пластмасови асферични лещи, съмнителни лещи по целият оптичен път в комбинация с вариообектив с поне 3 вида оптични материали в него и не на последно място механичната нестабилност и съосност не помагат за получаване на използваем резултат за каквото и било дори за демонстрация на ефекта.
Този тип диодни лазери имат голям астегматизъм както и оптиката им има големи сферични аберации. Те са лазери от 5 до 15 сантиметра след колимиращата леща като параметрите на лъча не могат да влязат в никаква класификация.
За по-непретенциозни измервания е възможно да се ползват полупроводникови лазерни диоди които са с хоризонтално напомпване. Такива има в лазерните принтери а във видимият спектър има популярни на 680 нанометра които могат да се намерят сравнително евтино. Астегматизмът им е нисък и лесно се компенсира със сферични лещи. При необходимост могат да се прекарат през браг модулатор който да отдели нулев и първи порядък за да се използва "по-качественната част" от лъча.

Както интерферометър се прави в лаборатории и заводи така може да се направи и в домашни условия, но това не означава, че ще стане от какви да е подръчни материали.

Едно е да знаеш, друго е да можеш а трето и четвърто е да го направиш. Когато не знаеш - няма как да стане. Трябва първо да се научи човек. Тази информация я има в книгите и университетите.
Минаха времената когато "щом го казват по телевизията значи е истина" или "щом е в интернет значи е вярно".
В приложените по-горе документи намерих изключително много неверни твърдения които противоречат на физиката. Но някой си е направил труда да направи шарен документ и наивните читатели лапват като шарани.
За качествена интерферометрия се използват газови и твърдотелни лазери. Както и оптика с променлива плътност. Науката е физика. Подраздела е оптика. Повечето студенти в 4-ти курс не могат сами да сметнат такава оптична система и да я направят. Вярно причината е, че не са положили достатъчно усилия. Поне знаят пътя за достигане до исканият резултат както и спънките които ще срещнат. Затова служи и образованието.
И докато цялото общество не го осъзнаем и не започнем да се стремим към знание - ще гнием в мизерия и чалга.

Съгласен ли сте г-н преподавате Гчоков?

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: gchokov   
Дата:   23-12-15 16:31

Съгласен съм, г-н Pif. Казвам само, да не отхвърляме с лека ръка хората, които все пак се опитват да направят нещо. Понякога правещите правят много повече, от знаещите които само знаят ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: sotis   
Дата:   23-12-15 19:03

С удоволствие бих изкарал още не едно, а две образования, обичам физика, стига да има кой да ме финансира и да издържа семейството ми :)

В крайна сметка целта на познананието е да послужи в практиката.
При тестването на оптичната система на телескоп има един тест, който никога не лъже, и той е когато погледнеш през окуляра към небето.
И ако аз получавам отличен резултат при стар тест, когато при изработване на оптиката се доверявам на измерване с китайско лазерче за 5 лева, не виждам смисъл да си купувам интерферометър за 50 000 лева.

Въпросът ми обаче беше съвсем друг и въпреки интересната дискусия относно стойността на познанието и връзката му с рибните видове, той си остана без отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: itilien   
Дата:   23-12-15 19:56

Той Pif без диплома от Университета по хранителни технологии дори яйца не се хваща да изпържи.



Публикацията е редактирана (23-12-15 20:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: Monov   
Дата:   23-12-15 20:53

Sotis ама нищо не разбирам от това с което се занимаваш, но разбрах че пък не си завършил съответното образование за да изработваш астрономически телескопи. Аз пък бих добавил следното подкрепено с пример, по-добре такива хора като Вас отколкото, работех в едно предприятие за обработка на метали 1600 работници с технологичен отдел една камара инженери, където при настройката на обработващите центри с инструментален магазин 30-40 инструмента и линия с по 10 детайла където тази машина при настройка може да работи със седмици без намесата на човек, инженер настройва свредло, за един оборот на свредлото да отнеме 28 мм. стружка ужас. Съберат се куп технолози и инженери да решат даден проблем свързан с производството, и накрая директора ги разгони по цеховете и им каже идете питайте Георги той ще ви каже как да стане, Георги обикновен работник измислил толкова много рационализации и приспособления че големите шефове му идваха на крак при него. По-добре един Георги отколкото куп „инженери“
Еи не отричам образованието то е най-важното ама Георги +образование = гении…

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: imitev   
Дата:   23-12-15 22:39

Българска работническа митология...

Във всеки завод имаше по един "Георги" и всички работници изкарваха на инженерите заплатите [smilie18] [smilie18] [smilie18]

БГ фолклор.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: asahi   
Дата:   23-12-15 23:53

Георги без инженерите ще може само да пасе козички. А че има калпави инженери не е тайна.

Монов, гении в ед. ч. е гений.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: gchokov   
Дата:   24-12-15 00:39

asahi,отхвърлям инженерите, които знаят на хартия и могат само да казват, как нещата няма да станат. От такива инженери нищо не излиза. Историята познава много инженери, без инженерна степен. Традиционното образование е в упадък.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: Pif   
Дата:   24-12-15 00:52

[https://www.youtube.com/watch?v=60P1xG32Feo]Дилбърт никога не би задал въпроса за снимките, с или без диплома от университет

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: bg2014   
Дата:   24-12-15 09:16

Може ли да споделя една малка хитрост на тези, които откриват таланти измежду младите?
Та така:
Правят те определено задание и го дават на талантливи младежи, деца да го решат. И представете си някой младеж успява и решава това задание. И... о чудо на чудесата. Този младеж е решил една математическа задача, която е била нерешима до днес. Нерешима за всички математици или физици. А един младеж с добра подготовка е успял да надмине очакванията на десетки велики математици. Струва ли ви се фантастика това, дето пиша?
ДА ама НЕ. Това се е случило съвсем наскоро и то с българско дете , извинете с български гений .
Та тази тема е типичната тема, как някой има желание, време, техника да реши даден проблем. Ако можем да помогнем добре, ако не можем - поне да не пречим със спам.
Забравих да напиша най-интересното.Тези, които издирват таланти, като задават задача за решаване, НЕ КАЗВАТ на талантите, че никой преди тях не е успял да реши тази задача. И никой от младежите дори не предполага, че може да се окаже гении....но пред фактите .....



Публикацията е редактирана (24-12-15 09:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: sotis   
Дата:   24-12-15 10:10

Спокойно, имам инженерно образование [smile] , от времето, когато образованието беше различно и нямаше по десет университета във всеки град, когато обучението беше шест годишно. Проектирал съм доста по-сложни конструкции от тази на един телескоп. Познавам удоволствието да проектираш нещо уникално, да решиш проблем и да оставиш нещо след себе си. Да, знам че мога да реша проблема, като го заобиколя, сменя апарата снимам прожекция, но аз искам да знам защо става така [smile] Приятелят ми, с когото правим телескопите, също е инженер. Интересът към астрономията ни е още от детските години, просто сега е дошъл момента за осъществяване на някои детски мечти [smile] За съжаление, както споменах, човек не може да е студент цял живот, а и не е нужно, дори вредно. Научил съм доста неща и извън университета. Ходил съм и по света. Там където съм бил, хората уважават труда на другите, независимо дали е този на чистача или на директора. Не ми е неудобно или неприятно да призная, че не знам всичко, да търся, да чета или да питам, дори в един фото форум. Добрият инженер решава проблемите по най-простия, а не по най-сложния начин.



Публикацията е редактирана (24-12-15 10:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: imitev   
Дата:   24-12-15 10:49

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: m.djorov   
Дата:   24-12-15 10:59

Имам под ръка и аз един такъв "професор". Дето е много напред с .... теорията. Ама като дойде време до решаване на практически задачи, идва да му давам акъли за елементарни неща. Който често изтъква доводи с "така пише в дебелите книги". Същия този искаше да прави индекс по несъществуващи данни(това в една база от данни).
ПП. И двамата сме с висше, не съм от типа бай Георги. Просто колега е читанка, пък аз предпочитам да измислям нещата.
Брат ми преди години като учеше геодезия във ВИАС, имаха запълващ предмет някакъв, където на негов колега от Кърджалийско му се паднал въпрос как се отглеждат тютюневи култури. И му писала асистентката тройка, щото не било така в учебника. Дето тютюн сигурно е виждала само в цигара, а човека от как е проходил го е гледал.
Та образованието <> от моженето и знаенето.
Имам колежка завършила с мен компютърни системи и технологии в ТЪ-то и на въпроса операционната система софтуер ли е или хардуер не може да отговори.

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: Monov   
Дата:   24-12-15 13:26

Реално по-горния ми пост прозвуча негативно към инженерното съсловие, за което се извинявам, разбира се моите уважения към тяхното образование. Но, Айнщайн въобще не е бил силен ученик той дори не е успял да си защити титлата доктор въпреки че е учил в най-престижния университет в Европа за времето, в последствие е получил всички признания и титли. И това не му е попречило да промени света.
Sotis извинявам се че не ти пиша по темата но учтиво трябваше да се извиня.



Публикацията е редактирана (24-12-15 13:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: imitev   
Дата:   24-12-15 16:45

Ся като гледате колко са зле са инженерите, замисляли ли сте се как са тези, които не са учили???

Отговорът е - трагично!

Отговори на това съобщение
 Re: Заснемане на интерферометрия
Автор: bg2014   
Дата:   24-12-15 20:13

Не знам кои инженери визирате, но и тогава и сега има талантливи и трудолюбиви студенти(бъдещи инж. ), както е имало и некадърни. Разлика някаква не виждам.Технологиите позволяват малко по-леко да върви инженерната дейност сега. Дори тази тема е пример. Представете си да трябваше да се проявяват ленти и снимки при интерферометрията от тази тема....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »