Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как влияе обектива на автофокуса
Автор: iasen2   
Дата:   20-12-15 18:03

Имам тъп технически въпрос на който не мога да си отговоря - има ли връзка между неточния автофокус и обектива понеже модула за автофокус се намира в апарата . Светлината минава през целия обектив , отразява се от второто огледало отива в сензора.
Как на едни обективи работи точно , а на други не ?
Къде е проблема.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: marlov   
Дата:   20-12-15 18:09

Ами има значение обектива.Аз имах такъв проблем. С един обектив ковеше фокуса , а с другите ми два беше кошмар - фронт/бек няколко сантиметра.Пратих тялото за калибриране и сега всичко е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: iasen2   
Дата:   20-12-15 18:13

това ясно , но защо става така :) в обектива няма никакви сензори, които да влияят на автофокуса



Публикацията е редактирана (20-12-15 18:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: Lycan   
Дата:   20-12-15 18:15

Да, има връзка! При безогледалните проблема не съществува.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: iasen2   
Дата:   20-12-15 18:20

системите и алгоритмите за автофокус са различни :) то и това е ясно, но защо става така :)

имам даже и апарат с лазерен далекомер,в тъмното като го пуснах и всички пищяха :)



Публикацията е редактирана (20-12-15 18:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: realnoncho   
Дата:   20-12-15 18:36

А като няма сензори и мръднеш гриванта за ръчния фокус как оказва влияние? Същото е и с автофокуса, малка неточност в преместването на механизма и се отразява.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: iasen2   
Дата:   20-12-15 18:40

добре, завърта завърта се обектива не колкото трябва , но сензора ще покаже, че не е на фокус и ще го коригира в обратна посока или ще покаже, че не е потвърден фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: realnoncho   
Дата:   20-12-15 18:46

Чакай да уточним кой сензор, този дето седи зад системата с огледала, където най-често се получават неточности ли? Може да покаже, ако фокусът е върху матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: iasen2   
Дата:   20-12-15 19:01

За АФ сензора

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: icovalchev   
Дата:   20-12-15 19:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: aldygreen   
Дата:   20-12-15 20:16

Обективът няма как да не влияе върху точността на фокуса. Едно е да фокусираш с телеобектив, съвсем друго с широк и светъл обектив. Обектив с по-големи хроматични аберации обикновено е по-нестабилен във фокусирането и това е разбираемо. Обектив с остатъчна сферична аберация също може да задава главоблъсканици на фокусиращата система.
Освен това, всеки съвременен автофокусен обектив се настройва в завода, като в паметта му се записват параметри и корекции, целящи правилната и точна работа, въпреки наличието на аберации. Но е напълно възможно разните модели апарати да интерпретират тези данни по различен начин. Откъдето и точността на фокусиране се влияе по някакъв начин.
Типичен пример за възможна грешна интерпретация е поведението на обективи на трети производители, поставени на дадено тяло.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: imitev   
Дата:   20-12-15 21:35


Системата за фокусиране на ДСЛР е фабрично обусловена да е неточна.

За да е бързо самото фокусиране се извършва с предвиждане без обратна връзка при последната итерация...

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: iliyanb   
Дата:   20-12-15 21:37

Ебати темата

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-12-15 02:07

Ще се опитам да го обясня съвсем простичко.
Всяка техника, колкото и да е прецизно изработена, има някакво допустимо (според производителя!) отклонение от "идеалното" - да кажем +/-10. Ако тялото ти е с отклонение -8, а обективът - с отклонение +10, общото отклонение е 18. Друг обектив може да е с отклонение -6. Той ще работи с твоето тяло много по-добре - общото отклонение е само 2. Единиците са условни, разбира се.
Телата от по-висок клас имат микронастройка на фокуса, която коригира (къде успешно, къде -не) именно тези отклонения от "нормата". Фазовата автофокусна система на DSLR-ите е доволно сложна и точността й зависи от механичната прецизност на подвижните огледала, положението на автофокусния сензор, наличието на прах и т.н. На всичко отгоре, системите с фазов фокус са изначално по-неточни от тези с контрастен фокус заради самия принцип на работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: stzz   
Дата:   21-12-15 10:34

Да, механичната прецизност при изработката, е скъпо удоволствие и се компенсира софтуерно.


За мен, производителите на фото техника правят недопустим компромис(напълно съзнателно прочее) с прецизността на АФ системите.
Евтините модели, се сглобяват като от Лего блокчета, скъпите, минават през стенд за прецизна настройка на АФ модула.

Загубата от прецизност при изработката, важи и за механичната част на обективите, отговорна за предвижване на фокусиращата група от лещи.

..........не че имам впечатления от първа ръка-просто такова е предположението ми.

[shtrak]



Публикацията е редактирана (21-12-15 10:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: colorphoto   
Дата:   21-12-15 16:03

Впечатленията на практика потвърждават горното.[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: chukov   
Дата:   21-12-15 16:29

Най-добре го е казал imitev

Всички други сте прави, но точно липсата на обратна връзка при последните изпратени данни към обектива за преместване на мотора водят до тая неточност.

Защото колкото и да са нисък клас или с допуски при изработката, то по логика би следвало ако имаше обратна връзка и след последното преместване апаратът да не престава да подава команди докато не се изостри образът

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: imitev   
Дата:   21-12-15 16:44

Затова като фокусираш още веднъж обикновено нещата се подобряват.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: ss_sgp   
Дата:   21-12-15 16:47

И все пак в някои ситуации по-добре да имаш снимка с недотам точен фокус отколкото да нямаш изобщо.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: Nedelcho1   
Дата:   21-12-15 17:03

imitev не е съвсем прав. Ето една статийка, където доста добре са обяснени нещата с доказателства които всеки може да повтори сам за себе си.

Busted! The Myth of Open-loop Phase-detection Autofocus

Фокусната система не е отворена, а има обратна връзка. Причините за фронт-бек фокус са различни.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: imitev   
Дата:   21-12-15 20:05


Могат да пишат каквото си поискат. Докато не видя блок диаграма или алгоритъм на производителя останалото е чесане на езиците... Същото като в този форум.

Аз на система, при която след фокусиране в контрастен обект фокусираш още веднъж и фокусът се мести, не мога да кажа друго освен писаното от мен по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: Nedelcho1   
Дата:   21-12-15 21:21

Твоето мнение сега не е по - различно от "чесането на езици". Може да казваш каквото си искаш, но ако не можеш да го докажеш с опити и/или "диаграми", мнението ти има същата тежест както на всеки написал нещо в интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: imitev   
Дата:   21-12-15 21:57

Мнението ми е на инженер по автоматика и фото любител.

Няма абсолютно никаква тежест.

Всеки има глава на раменете си.

А моето мнение е, че когато се прави преместването на елементите в обектива за да се фокусира обекта това се прави на (примерно!) 3 стъпки.

Измерва се първи път и се премества фокуса в правилната посока на 1/2 разстояние (примерно!)

Измерва се фазовата разлика и ако тя намалява се преценява, колко намалява и още колко би трябвало да намалее.

Премества се фокусът още и пак се мери.

И ако искаме фокуса да е прецизен - процесът се забавя доста.

Затова се правят няколко итерации (2-3 примерно) и при последната се прави предвиждане къде се очаква да е фокусът и се задава преместване на лещите. Без да се мери повече дали е на фокус. Счита се че е постигнато достатъчно приближение и се потвърждава във визьора.

Иначе казано - правим компромис между бързина и прецизност.

Системата не е без обратна връзка. Просто в определен момент вече тя не се отработва.

Ако не вярваш - пробвай следното:

Започваш да фокусираш върху контрастен обект в режим единичен фокус, като едновременно се местиш към него.

Ако има пълноценна обратна връзка - би било логично да не успее да го фокусира - системата ще префокусира докато приближението стане в толеранса за да потвърди. Иначе казано няма да успее да фокусира, защото предметът се мести.

Ако няма - след 2-3 (4-5-6) итерации системата преценява, че е вече е достатъчно близко, фокусира по предвиждане и потвърждава фокуса.

И в двата случая има време (таймаут), след което системата се отказва или рестартира (хънти)

Задачка - ще успее ли системата да фокусира и въпросният обект ще е ли на фокус при потвърждението?



Публикацията е редактирана (21-12-15 22:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: Nedelcho1   
Дата:   21-12-15 22:45

Това което казваш сега е съвсем различно :) и като цяло съм съгласен. Защото в началото твърдеше, че е без обратна връзка, а е видно че не е така. Например, фокусирам с обектива на минимално предметно разстояние и започвам да фокусирам към обект в далечината. Когато фокуса на обектива е достатъчно бавен, аз мога преди да се е преместило към обекта в който съм фокусирал да си сложа ръката пред обектива и това веднага спира фокуса и той заключва върху ръката ми. Това няма как да се случи в една отворена система. При такава, фокуса ще продължи директно към точката в далечината, в която първоначално съм започнал да фокусирам и фотоапарата ще снима, въпреки че ръката ми се е преместила отпред.

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: imitev   
Дата:   22-12-15 06:22

Не е различно. Прочети пак първият ми пост.

Сега съм го написал по-обстойно...

Отговори на това съобщение
 Re: Как влияе обектива на автофокуса
Автор: stzz   
Дата:   22-12-15 13:14

Сещам се за Trap Focus-а.
.....там тази итерационна неточност не би трябвало да играе.........би било интересно да бъде проверено на практика и дали обектив с корекции, би се държал различно при фокусиране!

[smilie11] [smilie11] [shtrak] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »