Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 15:31

Привет,

Търся обектив, който ще ползвам на безогледално сони. Тъй като с преходник може да му се закачи почти всичко нямам претенции за марка. Искам да е рязък, малък, светъл(ф2.8, може и по-отворен) и максимум 18мм. Изобщо нямам претензии за автофокус или каквито и да било екстри. Цената също не е важна. Разглеждах много из нета и най-близкото до това, което искам е този обектив Voigtlander Super Wide-Heliar 15mm f/4.5 Aspherical III Lens , но затворената ф4.5 бленда не ме радва. Тъй като тук виждам много кадри с безогледалки и незнайни стари екзотични обективи и такива, които дори не мога да им произнеса имената се надявам да съм пропуснал нещо читаво в нета, за което вие знаете, а аз не.

Благодаря ви за вниманието! [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: realnoncho   
Дата:   14-12-15 15:38

Samyang 12 2.0

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 15:42

realnoncho, забравих да добавя за ФФ [smile]

И, че 14-ката на самянг е много крива и затова не ми е опция. Също така смятам, че изобщо не е остра от собствен опит, независимо, че много я хвалят като остра [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: hrup   
Дата:   14-12-15 15:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: marvves   
Дата:   14-12-15 15:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Pac   
Дата:   14-12-15 15:52

Това е интересно стъкло:
Laowa 15mm f/4 wide angle 1:1 macro
...но пак е тъмничко.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: realnoncho   
Дата:   14-12-15 15:53

Тогава в момента не се сещам за обектив, отговарящ на изискванията "Малък, широк, рязък и светъл" + фулфрейм + да не е Самянг 14 2.8 + да не криви [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 15:57

hrup, този ми изглежда супер, гледах го, но ми се иска да е до 18мм [smile] Написал съм горе [smile] Локсията 21мм също не става, защото ми се ще да мога да снимам през нощта също, а с батис ще мога да снимам звезди максимум за 20 сек, което може и да не е достатъчно, с локсия ще имам около 24 сек, но тя е по-тъмна и пак ми се струва недостатъчно [smile] Кадрите за панорама скачат с много също като брой. Най-добре до 17-18мм. Изобщо ако има такова чудо изработено! [smile] Гледах лейките, и там няма нищо. Надявам се на някаква екзотика [smile] Може би някой ръчен стар забравен обектив, или нещо друго не знам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-15 16:00

Minolta MD 17/4, Minolta MC 21/2.8, Олимпус ОМ 21/3.5 (версията 2.0 е много рядка и скъпа). ТЕзи са леки, що-годе светли и без много кривене.
SAmyang (Sirius преди време) 18-28/4-4.5 също е интересна и изгодна опция, въпреки че е зуум и леко тъмен, добри отзиви има. На Олимпус ОМ или Минолта МД байонети е, има и Пентакс.
Ако се иска право, може Сигма 20-40/2.8 на Никонски байонет с ръчно управление на блендата или с Канонски с контакти и що-годе сравнително добра реакция при автофокус. Лично аз след 2 седмици ще сложа на А7R. А може и твърдите Сигма 20-24-28/1.8, но са леко кютуци. Е, и 20-40/2.8 е, но е доста добър и прав като оптика и картинка и в двете си версии за различните байонети.
Според мен и каквото съм видял и чел и видял наживо под 18-20мм с ръчнофокусни обективи винаги има кривене доста и става сложно. Е, има скъпи и готини обективи и с малко мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Pac   
Дата:   14-12-15 16:01

[smile] (бях постнал една токина, но се оказа, че е за кроп)



Публикацията е редактирана (14-12-15 16:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:01

marvves:

"Voigtlander скоро ще пуснат обновени версии на 12/5.6 и 15/4.5 специално за Sony, дори ще има нов 10mm, отново дребен (предполагам)."

Това е супер яка новина [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:06

kvakioh:

"Е, има скъпи и готини обективи и с малко мм."

Няма, доста търсих

Дай да видя нещо

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-15 16:08

Zeiss ZF.2 15, 18 и 21мм не са ли достатъчни???

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:10

kvakioh, този го имам, но ще ми е за никонската система, защото е тежък. Искам нещо малко и леко за сонито и баирите, защото последния път с никона и този обектив щях да издъхна. 18 е тъмен, а 21 не е достатъчно широк



Публикацията е редактирана (14-12-15 16:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: vth41   
Дата:   14-12-15 16:21

По-горе marvves го спомена:

Zuiko Auto-W 18 mm f/ 3.5

...стига цената да те устройва...

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:24

vth41, мда нещо такова търся но да е ф2.8 или по отворена бленда. Иначе тази цена 40000 рубли много ли е?



Публикацията е редактирана (14-12-15 16:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: vth41   
Дата:   14-12-15 16:30

В ebay е около 800-900$:

Ebay

На 2.8, компактно за FF, аз не се сещам.


Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:34

vth41, благодаря! Този наистина е най-близо до това, за което питах. Разбрал си ме правилно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: realnoncho   
Дата:   14-12-15 16:36

За тия пари ще си вземеш кропка и Самянг 12 и ще си светъл, лек и с вероятно по-добро крайно качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:40

realnoncho, да супер е като тегло, не знам колко е рязък,, но това 24mm (35mm Equivalent) променя всичко [smile]

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1080323-REG/samyang_sy12m_mft_bk_12mm_f2_0_ultra_wide.html

На толкова пишат, че отговаря



Публикацията е редактирана (14-12-15 16:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:45

Какво ще кажете за това:

Rokinon 12mm f/2.0 NCS CS Lens for Sony E-Mount

Направо си е с байонет за сонито и отговаря на 18мм за фулфрейм. Дали са остри и що годе прави тези стъкла?

Ехх, 245 грама. Звучи като мечта! Някой с опит с него?



Публикацията е редактирана (14-12-15 16:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: vth41   
Дата:   14-12-15 16:46

swqaz [beer]

Аз също преди време се интересувах от нещо широко и, главно, компактно за А7 и в базара се появи Vivitar 17/3.5, и въпреки, че е доста зле по краищата и доста криви, все още съм с него.

Zuiko 18mm f3.5 Flickr

Има доста и с А7.


Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:48

vth41, ако ще взимам тъмно ще е Voigtlander Super Wide-Heliar 15mm

Но ако се намери това, което търся съм готов на сериозен разход

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Pac   
Дата:   14-12-15 16:51

24mm е екваивалента, ако го сложиш на микро 4/3. На APS-C е 18мм еквивалент. Фуджи или Сони кроп (за Самсунг не знам дали го има този обектив) ще е супер.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:52

Pac, не те разбрах!

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Pac   
Дата:   14-12-15 16:55

Самянг/Рокинон 12мм ф/2 е 24мм фул фрейм еквивалент, когато се използва на микро 4/3 тела (Олимпус, Панасоник).
Същият обектив, но за Сони или Фуджи е 18мм фул фрейм еквивалент, заради различния кроп фактор.
Това имах предвид.



Публикацията е редактирана (14-12-15 16:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 16:56

Pac, и аз това мисля, че разбирам, че при мен ще е 18 мм

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Pac   
Дата:   14-12-15 16:59

Не знам фул фрейм сонитата дали имат кроп режим, в смисъл, да ползваш само част от сензора. Май трябва да имате.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 17:02

Защо в кроп режим, няма ли да покрива сензора? Аз го разбирам че при мен ще си покрива сензора, но като 18мм. Не знам дали греша?



Публикацията е редактирана (14-12-15 17:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Pac   
Дата:   14-12-15 17:08

Грешиш. Няма да покрива сензора. Ако покриваше, щеше да си е 12мм. За да не ти е черно отстрани трябва да си в кроп режими и тогава ще имаш зрителен ъгъл като на 18мм.
А както вече те посъветваха, можеш директно да си вземеш едно евтино кроп тяло за тая работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 17:16

Нещо не се разбираме. Аз не мога, не знам за вас, но аз не мога да снимам нощни пейзажи с евтина техника [smile] Говоря за качествена техника, и ако няма идеи за такава, по добре да говорим за нещо друго [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-15 17:23

Свръхлеко и светло и широко няма как да стане в случая. Поне с едно от изброените трябва да се направи компромис.
ДА се избере какво да бъде:
светло, широко и тежко
Тъмно, широко и леко
тъмно, недотам широко и леко.
Това са опциите.
Иначе си се връща човек на Цайсовете 15-18-21 и това е. Или повече упражнения за вдигане и носене на по-тежко. Аз лично с А7R ще нося поне 4-5 кила ведно с апарата, статив и други обективи и адаптор. Красотата изисква не жертви, а повече подготовка.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-15 17:25

Това, че А7 телата са леки, не значи в никакъв случай, че оптиката им ще е лека. Особено добрата.
Предлагам и 16-35/4 Цайса, този си е с всичките екстри, колкото и да тежи си има предимства. Loxia 21/2.8 също е вариант, има и защита достатъчно добра срещу пръски, прах и др.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: victory13   
Дата:   14-12-15 17:26

За тия цели, и поради липси в никон, ползвам Токина 17 АТ-Х.... не про!

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: realnoncho   
Дата:   14-12-15 17:27

И аз не разбирам. Мислех, че се търси най-подходящата според изискванията техника, а то се търсело да е скъпа [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 17:36

realnoncho, това го написах на предложението да си взема евтино кроп тяло и да си цъкам с него.
Евтините кроп тела нямат достатъчно добри сензори за нощтна фотография.
Иначе много се впечатлих от остроумието ти. Страхотен си! Браво!
Кажи още нещо [smile]
Моля те [smile]


kvakioh, ми като няма...няма! [smile]
Почнах темата с надеждата да се изрови от някъде нещо яко, за което не съм разбрал от моето търсене. Здраве да е! [smile]



Публикацията е редактирана (14-12-15 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Pac   
Дата:   14-12-15 17:49

А6000 със Samyang 12mm f/2 ще ти даде картинка много близка до А7 / A7 II с хипотетичен обектив 18mm f/2.8. И като мегапиксели и като острота и като способност за справяне със слаба светлина.
A6000 не е некачествена техника. А6000 е по-евтина техника, защото има по-малък сензор и по-малко изнесени контроли. Когато компенсираш малкия сензор с добра светлосилна оптика много се доближаваш до фул фрейма като краен резултат.
Разгледай снимки с тази комбинация и после да си говорим коя техника е качествена.



Публикацията е редактирана (14-12-15 17:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 17:54

Рас:
"А6000 със Samyang 12mm f/2 ще ти даде картинка много близка до А7 / A7 II с хипотетичен обектив 18mm f/2.8"

Предполагам личен опит? Не е някакво предположение от нещо което си чул или прочел?

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Pac   
Дата:   14-12-15 17:58

В случая не. Но снимам с 56mm f/1.2 на кроп тяло Фуджи и крайният резултат е не по-лош (според мен дори по-добър) от всеки 85мм ф/1.8 на фул фрейм. Може би 16-те мегапискела ще се сторят малко на някого, но пък са пълни с детайл.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: bo6o   
Дата:   14-12-15 18:09

swqaz, повечето кадри в профила ми са със Самянг 12, 8мм, напоследък с 21мм. Тук-таме има с 20ката на Сони и няколко по-стари със А57. Ползвал съм и 14мм на Самянг, верно на кропка. За да съм останал на Сони некс кропка + само самянг обективи, сигурно има причини, и те са:
- острота от най-отворена бленда(дори и да не личи при снимките в ФФ) - това ти го гарантирам, и затова ползвам само техни обективи!!!
- евтини и малки за кроп системата на Сони
- ръчния фокус със скала на обектива - най-големия плюс за мен [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Pac   
Дата:   14-12-15 18:11

bo6o [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 18:14

Pac, възможно е, не споря за качествата на кропките в обикновени условия [smile] Наясно съм, че това, което търся като обектив е много трудно изпълнение, иначе не мога да си обясня липсата на такива, при положение, че има огромно търсене. Имам някакъв опит с кроп, както и достатъчно информация от първа ръка за най-добрите кроп тела използвани за нощна фотография и няма такова кроп тяло, с изключение само на едно, което е голямо и тежко, което да покрива моите изисквания за този жанр. Затова поисках информация за това, което искам, а не за това, което вие предполагате, че ми е достатъчно. Затова предлагам на всеки ако не предлага идея за лек, остър, не много крив и светъл фулфрейм обектив да подминава тази тема. Ще съм много благодарен [smile]

Докато съм писал съм отговорил и на bo6o без да съм го предполагал [smile]

Моля ви [smile]



Публикацията е редактирана (14-12-15 18:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-12-15 18:28

Колкото по-голям е сензорът, толкова по-голяма е оптиката. От законите на физиката никой не може да избяга!
APS-C сензорите НЕ са задължително по-зле при ниски осветености - особено ако се работи на ниско ISO. Това, разбира се, НЕ важи за сензорите на Канон! [smilie5]
Щироко и качествено стъкло се прави по-трудно от дълго и качествено стъкло.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-15 18:28

Най-лек, широк, и все пак със светлосила 3.5 е казаната Токина 17/3.5 SL-17, с това и А7R e към 850-900 грама обектив и тяло с батерия и адаптор заедно. Достатъчно леко ли е?
Spiratone YS 18/3.2 също е вариант, Soligor 17/3.5, Sigma 18/3.2, но всичките трудно се намират. Под 400гр. са всичките. Явно това е силен приоритет.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 18:38

kvakioh, тези на 3.2 не са толкова светли, но са най-близо до това, което искам. И размера...браво! Ще поразтърся за тях да видя какво ще се намери. Ето за това ставаше въпрос, да разбера за нещо рядко и хубаво(ако тези са хубави де), защото наличните съм ги прегледал всички и установих, че няма [smile] Благодаря ти, kvakioh!



Публикацията е редактирана (14-12-15 18:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Simbon4o   
Дата:   14-12-15 18:41

Тези стари фул фрейм твърди обективи са изключително компромисни на отворена бленда. Бих казал дори, че за звезди изобщо не стават. Те са правени да снимаш денем на 11 бленда и никаква друга.

Най-доброто леко и компактно вече го казаха - а6000 и самянг 12 2.0. Има и един цайс туит 12 2.8, но той определено не си заслужава парите отгоре в случая.
По-добро като качество на снимката от кроп системата ще е само нещо 18 2.8 произведено за а7ци и използвано с по-скъпите а7ци с повече пиксели, но такова все още няма. Близо е локсията, но 3мм при широкото не са малко и можеби затова не е оферта. Ако самянг направят нещо за безогледалка фул фрейм в този диапазон...

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-12-15 18:41

Хм, не се надявай!
Това са стари стъкла ...

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 18:54

Вече съм купил тялото, което е 407 грама, никонското ми е 880 грама. От тук вече спестих повече от половината грамаж [smile] Тествах сонито с хубав голям и тежък обектив и преходник и резултата е почти като този на големия и тежък никон. Сега ако си намеря и малко обективче, което както тялото(спрямо голямото тяло) да постига изображения близки до тези от големия и хубав обектив. Бих бил щастлив да се освободя от тежестите независимо цената. Надявах се на някой стар Voigtlander, лейка или цайс, които не се произвеждат вече, защото погледнах всичко, което се предлага и такова няма освен Voigtlander 15мм, но той е наполовина свършена работа [smile] Не става за през нощта [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-15 19:05

Най-добре и изгодно, сравнително нескъпо, светло, стабилно, яко, право донякъде, достатъчно широко и модерно ще е Сигма 20/1.8, този съм го пробвал на по-стари тела Никон и Канони, доста добре е. 510грама, леко голям е, явно обаче изпилването на всеки грам излишно е нужен. Едва ли човек тръгва само със апарат и обектив, има статив за нощното, от който може доста да се ореже, има и чанта, която може да е свръхкомпактна.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: axlastro   
Дата:   14-12-15 19:23

Физика, какво да се прави. Засега не е решен този проблем. Тук кроп безогледалките са по-оптимални. Самянг 12/2 в кроп режим ми се струва най-реалното решение.

Все пак след кратка справка излезнаха един-два варианта :

Canon FD 15/2.8 Fisheye (или EF 15 2.8)

Minolta AF 17-35mm F2.8-4 D

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 19:41

axlastro, Браво бе човек! 330 g Canon Fisheye EF 15mm f/2.8. Това ако не беше с автофокус щеше да е още по леко, но и така е оса. Не исках криви, но да ти кажа ще го пробвам този. И без това при панорамите има много уарп :))) Предполагам ще успея да издействам да ми позволят да го пробвам една нощ преди да го купя. Благодаря! В този има всичко без правото(и рязкозта не е ясна все още), но си е надежда [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-12-15 19:45

Хич не се надявай! Това стъкло не е за твоите цели!

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 19:54

chrisnoch, лоша новина!

kvakioh, разбрал си! Искам да намаля тежестите до минимум с надеждата да запазя качеството на изображението близо до по-голямата ми никонска система. По-леките тяло и обектив, позволяват по-лек статив. За другото оборудване съм се погрижил вече да е възможно най-леко. Така не ми изглеждаше важно няколко си грама това или онова, но след 5 часа преход разбрах, че всеки грам е важен [smile] И най-вече здравето ми [smile]



Публикацията е редактирана (14-12-15 19:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: bo6o   
Дата:   14-12-15 20:03

Интересно ми е да изровя най-добрия си млечен път(примерно) с некса и да го сравня роу-а с твой от никона, при все че ми е стара матрицата и има къде по-добри кропски, но все пак ми е интересно колко повече детайл и качество вади единия от другия. Говоря за един кадър, на исо 1600-3200, примерно, без обработка и т.н.
Не се заяждам или нещо, но наистина ми е интересно и може да наклони мнението ми някой ден?

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: axlastro   
Дата:   14-12-15 20:12

Канон правят и 14 2.8L , който е малко над 500 грама, с адаптора може би ще стигне 650 някъде, това ти е някакъв компромис, ако обектив за 3000 лв. може да се нарече компромисен...

Чак да не става фиш-а за целите му - става, но е доста специфичен. А и нали не искаше Самянга, че кривял, а това като е още по-криво не знам...

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 20:51

axlastro, така е, не го искам самянга, тествал съм го. Не искам и фиш, ама като няма друго ще пробвам. Ако излезе рязък може и да се получи. Само с приказки не става. Нещо трябва да се тества [smile] Не пускам теми тука от скука [smile]

bo6o, какво да ти кажа, направи една тема. Ще кача някой файл там, няма да се скатавам. Нямам много кадри такива, но ще изровя нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: realnoncho   
Дата:   14-12-15 21:16

Казвам...

Още достатъчно много хора казаха, че кропка с 12 2.0 е възможния компромис.
Старите светли ултрашироки обективи не са много и са компромисни като качество на отворено и тегло.

Малко надменно звучи, след като до средата на темата не знаеше дори за колко кроп се говори и за какви сензори, директно да отхвърляш възможностите. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-15 21:24

Като е накупена толкова техника, за толкова куп пара, значи си трябва и гръб за носене на всичкото...[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 21:31

Благодаря за спама в последните два поста [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: ZENON   
Дата:   14-12-15 22:09

Темата е супер интересна, но и поучителна.
Мен също ме мъчи точно този проблем и всъщност е една от причините да не минавам на ФФ.
Това което ще направя е да си купя наследника на А6000, стига да е с по-добър сензор и ще продължа да ползвам 12/2 и 8/2.8 на самянг.
До сега с А6000 и 12/2 @2 се получават доста добри резултати, без да се налага да мъкна тонове желязо за сметка на храна и вода :)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 22:32

ZENON, и на мен ми е интересно [smile] Малко са постовете по темата, но надеждата остава [smile]

Започнах темата с надеждата за възможно решение без да съм настоявал за каквото и да е решение на всяка цена. Много ясно съм написал за какво точно питам, но повечето постове са спам. Като, че ли не разбраха всички, че вече съм взел тяло което ми е по вкуса и търся обектив точно за него. Реално имам с какво да снимам. С тази тема се надявах на...абе не ми се обяснява отново. Като няма, ще си нося тежкия обектив. Поне от тялото намалих засега. Все още се надявам за решение с обектива и ако някой има идеи нека ги сподели [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-15 22:46

Нелогично и силно преувеличено е как 200-300-500гр правят разлика...
Колегата китайче е хърба, 58 кила, пък носи 14-24, 24-70, 70-200 и Д810 с грипа, 4 батерии, статив от 2 кила по 10км преходи по плажа и скалите, пък в темата за 200-300гр се оказват световен проблем. Това досега не се е виждало тук. А батериите не тежат ли, като се снимат дълги експозиции, А7R e в дъното по издръжливост на батерията сред топ телата. Има и външни, с USB, но и те тежат...Как се решава тогава проблемът с това тегло? А ако е дневно време и трябват филтри, там как стоят нещата, хубавите са стъклени и тежки, и са по 4-5бр. в пакет, има и държач, чанта и други?
Няма спам, въпросът е защо половин кило са толкова проблем?
Или пък толкова широко, под 20-18мм, при условие, че в масовият и така добре направен, достъпен, благ и удобен софтуер имаме stacking, stitching и подобни, при които нещата при пост-обработка може доста добре и красиво да се получат нашироко, с екстри и др. Панорами, разни други си има даже отделни благи програми, тук масово от добре снимащите и боравещите със софтуер показват красоти от комбинация техника и софтуер...
Аз също много ще снимам и нощем, и на преходи, нося ръчни, автофокусни, чанти с филтри в чантата, бавен съм, но ходя и държа. Хобито не бива да е пречка или причина за някакви неудобства или проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Simbon4o   
Дата:   14-12-15 22:50

Всеки сам си избира с колко грама да качва баира [smilie5] особено като не му пречат цените и може да си го позволи...

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: ZENON   
Дата:   14-12-15 23:01

Това с незначителните грамове може да се каже с лекота само от човек дето не е рабрал как натежават с времето. Друго - винаги предпочитам да взема хубав нож в планината, вместо стъкло (ако трябва да избирам). Също така пак предпочитам за взема храна и вода, вместо стъкло.
Те така...

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 23:14

kvakioh, не съм казал, че точно толкова грамчета са проблема. Ако мога да мина с леко, няма да нося тежко и затова питам тук каквото питам. За филтрите, откакто взех хубаво никонско тяло не ползвам градиенти, само 5 и 10 стопа за мазане в редки случаи, иначе машинката поема контраста без градиенти. Безогледалката също се справя добре в това отношение, тествах я вече и динамичния обхват ми харесва. И да ти кажа, Simbon4o е прав [smile] Ще нося колкото искам [smile] Не мислиш ли?
Тук попитах нещо. Не съм заповядвал нищо. Който има полезна информация и иска да помогне ще го направи без да ми се сърди, че искам да ми е ако ще и с 2 грама по леко [smile]
Браво на китайския ти колега! Завиждам му, но независимо това не искам да съм като него [smile]
Ако няма да помагаш да ми е лека раницата, моля те не се хаби! Рефрешвам виждам има коментар, зачитам с надежда и чета как ми четат конско

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: marvves   
Дата:   14-12-15 23:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 23:33

marvves, имаш почерпка от мен [smile] Тук виждам страхотни кадри с малки обективчета, дори има с този фиш на канон. Не виждам засега нещо достатъчно светло освен фиша, но темата е страхотна. Пиша само за да ти благодаря и продължавам да я разглеждам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: marvves   
Дата:   14-12-15 23:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   14-12-15 23:47

marvves, абе гледам аз и направо ме свива [smile] Неприлично добри кадри [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: d.s   
Дата:   14-12-15 23:52

Не че ме интересува, но защо 2.8 и по-малко ? Мисията невьзможна е това за 18мм - няма такьв обектив, а и не ми се вярва скоро да се появи. На Ф4 колкото искаш обективи, и криви и прави и остри и меки :) Другото - тези сьвремени матрици нали снимат кристална картинка на 12 600 ИСО Разбирам да сме 50-те и филма да е стигнал до 100аса, но с тези технологии сами се ограничаваме се получава май :) Пьк Сонито нали вече е сьс стабилизация, не че е много трудно да остискаш 18мм

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   14-12-15 23:55

Казахме доста примери, от 100 до 10000лв, пак недоволен, че и държи някакъв тон, все едно сме длъжни. Купил топ тела, не знае какво да сложи на тях...Смешна и тъжна работа. Пореден ай-ти специалист- Ай ти не ми говори, ай ти си спамер, ай аз си знам, ай ще питам в БГ форуми и ще се обиждам като ми дават директно цялата информация наготово.



Публикацията е редактирана (14-12-15 23:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   15-12-15 00:03

С много смяна на обективи на А серията- А7, А7R се получава проблемът с байонета, и се налага смяна механична, там новият ринг на подсиления байонет тежи с 18 грама повече от стандартния, да се има впредвид...[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Хобито е да се разширява и изгражда, а не да органичава и задълбава.
Стъклата, дори втора употреба, стари, ръчни, всякакви са в пъти по-важни от телата. Телата са консуматив.



Публикацията е редактирана (15-12-15 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   15-12-15 00:11

kvakioh, не се ли усещаш като заговориш повърхностно? Попитал съм каквото ме интересува. Нищо от това което си ми предложил, изобщо който и да е друг тук е предложил не покрива това за което питам. Не си длъжен да ми търсиш обектив. Който знае за какво говоря е написал каквото трябва. Няколко човека ме разбраха и написаха смислени неща, за което съм им благодарен! Благодаря ти и на теб за опита ти да ми помогнеш, но не се разбираме с теб. Ти просто не ми признаваш правото да искам точно това, което мисля, че ми е необходимо. Съжалявам, че нямаш информация за нещо покриващо питането ми, но трябва да те успокоя, изглежда никой няма. Трябва да се примиря, че все още не е произвден такъв обектив, явно няма такъв и сред редките екзотични стъкла. Ще ми се наложи да си нося тежката леща докато някой го измисли и произведе това бижу [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   15-12-15 00:20

Ми спри да питаш, няма каквото искаш, няма и да има!
Как мога да огранича или не признавам някой, който познавам виртуално? САмият факт,че показах примери, които са достатъчно покриващи изискванията, значи че признавам и уважавам питането...но се стига до някакви забатачвания и странни, безпочвени определения и дори агресивност- "Ти ли ще кажеш какво да нося, тоя, оня са спамери."
Вземи си едно светло и готино стъкло, колкото и да тежи, може да се справиш. Или ако е тъмно, с възможностите на А7R може да се компенсира това и то доста успешно. И понеже го казвам това последното със увереност, ще ги пускам кадрите от януари, за да се убедиш. Със стари и нови стъкла, леки, тежки. Лично аз действам и пиша тук винаги с неутрален тон и с желание за взаимопомощ, без да доказвам знания или да налагам мнения, само с чичо chrisnoch има някакво задяване, но той си знае за себе си.
Продължавай със силните кадри, имаш силен поглед и може да има развитие.
ДА бях за по-дълго в БГ да дойда с теб на походите, ще ти нося обективите...
Може някой из Алфа форума за Сонита да даде някоя идея също така.



Публикацията е редактирана (15-12-15 00:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   15-12-15 00:37

kvakioh, последния ти коментар е достатъчно показателен, че всъщност нищо не уважаваш. Не четеш какво съм написал и дуднеш, което си е липса на каквото и да било уважение. Кои примери покриват това което търся?

Пишеш: 'Вземи си едно светло и готино стъкло, колкото и да тежи, може да се справиш. Или ако е тъмно, с възможностите на А7R може да се компенсира това и то доста успешно'

Ако беше прочел постовете ми, което е културния начин и тогава да пишеш, щеше да разбереш, че стъкло имам покриващо всичките ми изисквания без тежестта. Тук писах за информация за стъкло със подобни качества, но по-леко. Факта, че ме караш да повтарям неща, които вече съм написал в темата говори не за уважение, а за покровителстване. Все едно ти по-добре от мен знаеш какво ми е нужно и дори не се замисли за какво говоря. Благодаря, но моля те не ме уважавай повече [smile]

"ще ги пускам кадрите от януари, за да се убедиш"

С нетърпение очаквам новата година [smile]



Публикацията е редактирана (15-12-15 00:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: nyamago   
Дата:   15-12-15 02:07

[shtrak]



Публикацията е редактирана (15-12-15 12:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-12-15 02:51

swqaz,
Тонът ти е неприемлив. На всичко отгоре хем искаш акъл, хем се държиш като селски даскал от началното училище, който си въобразява, че е способен да отсъди кой какъв е и колко знае. Хайде спри да размахваш показалката!
Вече няколко колеги ти подсказаха, че търсиш такова "животно", дето не може да го има - хем широко, хем светло, хем леко, хем да не криви. Да ти цъкна и аз моите "5 ст'инки": Tokina 17mm F3.5
Ако сериозно се замисляш за астрофотография, почети повечко преди да пишеш недомислици за Батис и Локсиа. Например ТУК и ТУК .

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   15-12-15 08:23

chrisnoch, много ти благодаря за тези линкове. В тях много добре е показано защо аз толкова държа на характеристиките, на които искам да отговаря обектива, който търся.
Само не разбирам, защо ме обвиняваш в недомислици относно Батис и Локсиа, при положение, че линковете които си дал отлично потвърждават, това което съм казал за двата обектива.
Май ще трябва да ти преведа за какво се говори в тези линкове щом не разбираш, че в тях е показано, че съм абсолютно прав, за това което съм написал за тези два обектива.
В първия линк някой показва, че заради резолюцията, която се предлага от новите сензори правилото 600 трябва да се промени на 450 за да не са видимо разтегнати звездите при големи принтове.
Аз отдавна съм променил това правило за мен от 600 на 500 и това ми върши чудесна работа по моите критерии. По мое мнение да се пада на 450 е прекалено.
Та ако сметнеш резултатите отнесени към 500 и милиметрите за локсиа и батис ще видиш, че съм дал много точни цифри, за това колко време мога да снимам с двата обектива преди да ми се разпънат звездите.
Това е за причините да търся обектив по-широк от 18мм, аз няма как по-добре да го обясня от първия ти линк.

С втория линк много добре показваш защо не искам обектив с по затворена от 2.8 бленда(така и nyamago ще разбере защо това е задължително условие дори по отворена бленда е голям плюс) и защо предложения от теб обектив Tokina 17mm F3.5 е неподходящ за целите ми в нощната фотография.
Аз харесвам когато на снимките звездите са големи и с по-разпръсната светлина, и на втория ти линк много добре е описано как колкото е по-затворена блендата, толкова по малки и незначителни изглеждат те.
Затворената бленда прави млечния път да изглежда като облак прах. Колкото по отворена е, толкова по големи и красиви изглеждат звездите(мое мнение). Това и факта, че отворена бленда ми дава възможност за снимането на по-ниски стойности на ИСО,
прави компромиса със всетлосилата на обектива невъзможен(това е към nyamago)

nyamago, единствения критерий, по-който мога да направя компромис при закупуването на обектив за целта(а целта е да е по лек и с възможно най-близки харектеристики до тежкия) е дисторшъна.
Ако обектива е достатъчно широк, светъл и остър, ще мога да се примиря с кривините и времето, което ще ми отнеме изправянето. Напълно съм наясно, че при изправянето се губи резолюция и затова ще трябва да си е остър.

Сега малко извън темата ще ви светна до какво откритие достигнах подвизавайки се известно време във форумната секция на сайта. Откритието е роволюционно.
Всички знаем, че има фотографи, които си купуват скъпа и качествена техника и си снимат с нея. Знаем, че има и такива, които по най-различни причини си взимат не толкова скъпа
и не толкова качествена техника и твърдят, че могат да заснемат всичко с нея, което могат и фотографите от първата група като обявяват купуването на скъпа техника за комплексарщина.
Откритието ми обаче е за една трета група новофотографи, които могат да снимат без каквато и да било техника. Те снимат с очите си и запамеряват кадрите в главата си.
Новите авангардни фотографи не се занимават с глупави принтове или файлове качени в интернет. Пионерите на този нов жанр във фотографията показват творбите и на хората като им ги разказват.
Очакван съвсем скоро някой по устат от тези фотографи да направи изложба [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: hrup   
Дата:   15-12-15 08:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Emoxide   
Дата:   15-12-15 09:31

swqaz, ясно е готов си и на сериозен разход...
Ти държиш непременно да получиш това което каза в началото на тяло SONY A7R ли ? Защото ако си склонен да се лишиш от едни 8MP и се задоволиш с едни читави 28MPix вместо 36MPix има решение за твоя казус. По-леко от твоето тяло с който и да е обектив.[smilie3]

Е, ако си взел SONY A7R II с неговите BSI CMOS 42Mpix, тогава ббих те разбрал, че не искаш и не можеш да правиш компромиси с оптиката...

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-12-15 09:49

20/2.8 24/2.8 [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   15-12-15 09:54

Emoxide, искам да снимам с фулфрейм. Няма да обясня защо, защото собствениците на кроп са много зли, а тези които никога не са снимали с по-голям сензор направо са готови да убиват в името на любимия си кроп. Затова ще кажа само, че а7Р е единственото фулфрейм тяло, което е много леко и се доближава максимално близо до качество на изображението близо до тежкия ми никон. А7Р2 колкото и добър да е противоречи на концепцията за тегло, защото е по близо до никона отколкото до събрата си [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Dimitar.tzankov   
Дата:   15-12-15 10:22

Sigma ART 20/1.4 е твоя обектив

Едит: оф той бил 950 грама



Публикацията е редактирана (15-12-15 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: marvves   
Дата:   15-12-15 10:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: RHCP   
Дата:   15-12-15 10:54

swqaz излагаш се! правилният съвет е да вземеш да потренираш малко, че да не ти тежи 1 килограм повече нагоре по баира.

Защо само 1кг? - като се замислиш 500 грама по-малко идват от тялото, 500 по-малко идват от обектива - точно 1кг по-малко става.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Nedelcho1   
Дата:   15-12-15 11:02

Може би единственият обектив за който се сещам и отговаря максимално на изискванията, е Canon 14mm f/2.8 L USM II. Противно на всеобщото мнение, обектива въобще не е толкова зле (може би има кофти бройки от които му е излязло име) и за мен е почти еднакъв с 14-24 като острота на отворени и затворени бленди. Имам вкъщи снимки с него, но са 20MP, така че не знам на 36 как ще се държи. Трябва да се тества определена бройка обаче. Тежи 645гр., което е по - леко от 14-24. Само не знам с адаптера, който ти трябва за да го закачиш на Sony-то колко ще стане като тегло, пък и адаптерите понякога могат да вкарат tilt-shift ефект и иначе добрият базов обектив, да загуби качествата си на това тяло. Общо взето това описва много добре ситуацията в която са собствениците на безогледалки (особено тези на Sony). Телата са малки, качеството е добро, но няма какъв обектив да им сложиш :). Почват да се чудят и маят с някакви адаптери и в крайна сметка правят редица компромиси (включително от спад на оптичното качество заради адаптера), само и само да си намерят читав обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   15-12-15 11:06

marvves, добра идея! А парите, които спестя от нов обектив ще стигнат за наемане на шерпи няколко пъти [smile] Сега ако успеем да изберем подходящия цвят балони ще сте ми много полезни! Мисля за кафеви и жълти! Какво ще кажете? Да са в тон със ситуацията тук [cool]

RHCP, 1 гг е мечта, и на по малко ще се радвам, но килото е като чудо [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Emoxide   
Дата:   15-12-15 11:33

...идеята ми беше, че комбината Samsung NX500 + Samyang 12mm F2 би ти свършила не по-лоша работа, спрямо прехваленото SONY A7R, което е безкрайно компромисно тяло с много къса работна отсечка, което значително повдига изискванията към оптиката.

тези, които никога не са снимали със Samsung NX направо са готови да убиват в името на любимите си японски марки. Затова ще кажа само, че NX500 е единственото кроп тяло, което е много леко, дори със 120гр по-леко от A7R и се доближава максимално близо до качество на изображението от фулфрейм. [smilie25]
мога и да се обоснова, но това едва ли е от значение за теб, колега по хоби.


Нямам какво повече да добавя.
Пожелавам ти успех с твоя, засега, оксиморон [smilie24]



Публикацията е редактирана (15-12-15 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: victory13   
Дата:   15-12-15 11:59

Емо, не са поти... питащия се забавлява с въпросите си. За сефте в 2 теми съм съгласен с г-н Ночев, което ми е личен рекорд [smilie18] .
На Неделчо поста няма го коментира аФторът, щото е готов. Всъщност ако можех да закача Канон на нещо, просто отнасям 17 тш и не се занимавам с простотии, тегла, бленди, и прочие...
Добре, че поне потребителите на Оли се не обаждат в тая тема [smilie18]

И успех авторов в търсенията [beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (15-12-15 12:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   15-12-15 12:29

Nedelcho1, прав си за нещата, които пишеш! Затова е и темата. Аного хора бъркат темата с нещо друго. За тях аз не търся обектив а изцяло нова и лека система, която е равностойна на тежките системи. Не знам какво им пречи като не знаят такъв обектив да си замълчат и да ме оставят да си чакам от умрял писмо? Канона със сигурност ще става за моите цели ако толкова рязък колкото казваш [smile] Малко по-лек е от наличния ми и е по-широк което е стъпка напред в темата [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: chrisnoch   
Дата:   16-12-15 15:59

Canon 14mm f/2.8 L USM II е с много меки краища и не става за астрофотография на напълно отворена бленда. Трябва да се затвори на 5.6-8, за да е приемливо, което обезсмисля донякъде широкия ъгъл на виждане (114°), защото ще трябва да кропиш. Казвам донякъде, защото все пак ще позволи по-дълги експозиции - които пък едва ли са нужни, защото A7R се държи много добре и на по-високо ISO.
Canon 14mm f/2.8 L USM II винетира неприемливо много на 2.8 и чувствително на 4. Още една причина да кропиш. Блендата е с 6 (?) ламела. Пък и струва 2000 долара в САЩ, а тук е 4100 лв. и се доставя само по поръчка. Zeiss Distagon 15mm f/2.8 T* ZE е много по-добър обектив и тежи 100 гр. повече, а цената е със 700 лв. отгоре, но има защо. Блендата е с 9 ламела. Освен това няма почти никакви хроматични аберации и линейни изкривявания, което не може да се каже а канонското стъкло.

Защо Zeiss Loxia 21mm f/2.8 е по-добро решение за твоите нужди?
- Лек - 394 гр. - нищо, че е изработен само от метал
- Остър - и в центъра, и по краищата на напълно отворена бленда
- 52 мм филтри - става и за пейзажи
- 10-ламелна диафрагма
- 24 сек. експозиция за астрофотография - напълно достатъчно

Защо Tokina 17mm F3.5 AT-X 17 AF е много добро бюджетно решение?
- Заради цената (втора ръка)
- Лек - 406 гр.
- Остър - дори на най-отворена бленда - само в най-отдалечените от центъра зони е сравнително мек на всички бленди
- Максималната бленда е 3.5 - супер за пейзажи и ОК за астрофотография

Откритието ти за "новофотографи, които могат да снимат без каквато и да било техника" се основава на глупавата презумпция, че всички умират да публикуват снимки в Интернет. Има много хора, които са надраснали тази суета. Това НЕ означава, че те НЕ са добри фотографи и НЕ знаят много повече от тези, които всекидневно наводняват сайтовете с глупости!

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: axlastro   
Дата:   16-12-15 16:18

Първо да ти кажа страшно много се кефя на снимките ти - аз самия не мисля, че бих могъл да направя подобни кадри изобщо.

Canon 17/4 TS не е ли решение, само питам - да голям и тежък, но пък предоставя много възможности. Много съжалявам, че си се хванал на въдицата че безогледалката FF на сони ще ти спести теглото - теглото на тялото да, и теглото на автофокуса и стабилизацията. Но няма чудеса на този свят. Теглото не е единственото и най-важно предимство на безогледалките, но много хора не го разбират. Освен това не знам защо а7R - вярно много пиксели, но за работа при ниска осветеност а7s е много по-добре именно заради големите пиксели и съответно голямата чувствителност.

Наскоро бях на една лекция на наш колега от форума, който обясняваше как е направил някои от кадрите си и повечето от тях бяха панорами - т.е. колкото и широк да е обектива, понякога не е достатъчно широк. Освен това при една панорама имаш много повече от въпросните пиксели, което значително намалява шума. При тези страхотни матрици, с които снимате в момента (благородно завиждам) светлосилния обектив съвсем не е най-големия проблем при снимане на нощно небе - далеч по-рано излиза светлинното замърсяване дори и на километри от градовете. Виж малко повече за съответните астрофотографски филтри, както и техники за намаляване на шума.

Токината 17 3.5 сякаш е твоя обектив, ако се търси да е лек на всяка цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: zeromx   
Дата:   16-12-15 16:24

Canon 24 1.4 или Leica 24 1.4 ?

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: kvakioh   
Дата:   16-12-15 16:27

Sigma 14/2.8 EX или по-старата 14/3.5 също са решения. Не са тежки като тегло.
Направо я предОбрихме тази тема, толкова предложения имаше, дано авторът да си намери каквото търси.
Добавям 19mm f/2.8 Elmarit-R версия 1 или 2 като опция, там също има компактност, светлосила и донякъде ниско тегло.



Публикацията е редактирана (16-12-15 18:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   16-12-15 19:14

Благодаря на всички! Ще ви обясня малко по-подробно, защото виждам не се разбираме много добре. В общи линии се разбираме, просто не много добре. Аз имам перфектен обектив за такава фотография, а именно този Zeiss Distagon 15mm f/2.8 T*, за който пише chrisnoch, както и страхотно никонско тяло, с което го ползвам за почти всичките си пейзажи(нощни и дневни). Тези дни си купих А7Р с едно 55мм обективче да снимам по улиците с него без да всявам паника сред хората, а и да ми е второ тяло особено за ръчнофокусните обективи, които имам, и които с него се ползват много по лесно. Ей така от любопитство реших да го пробвам за нощни снимки с цайса и от този тест се роди последния ми тук качен кадър. По мое мнение сонито се справи много добре и реших, че ако му намеря малко обективче доближаващо се като качества до цайса ще превърна сонито в основната ми екипировка за дълги и тежки преходи в планините. Не ми се правят компромиси, ако няма такова обективче ще си нося цайса, който не е лек.

zeromx, не откривам лейка 24 на 1.4, излиза ми някаква елмар на ф3.5. Мога ли да я видя някъде тази на 1.4, лейка правят малки стъкълца гледам

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: zeromx   
Дата:   17-12-15 06:16

Ето един линк.

http://www.stuckincustoms.com/leica-lens-buying-guide/

Тежи 500гр.
В ebay има много бройки.



Публикацията е редактирана (17-12-15 07:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Simbon4o   
Дата:   17-12-15 08:14

Тази лайка е силно компромисна дори с модифициран А7, оптически не е правена за снимане на 1.4 на цвезди. Комата по крайщата е колосална, оптичната конструкция е като за телеметрик зареден с филм не матрица, има си и дисторсия и т.н. Защо модифициран А7 и защо филм, а не матрица вече писах по този въпрос като стана дума за войтлендъра 15мм - всичко по-широко от 35-50мм правено за къса работна отсечка е компромисно заради конструкцията на съвременните матрици. Когато светлината пада под ъгъл те не я виждат правилно. За целта трябва да се изработи матрица специално пригодена за целта каквато дори самите лайка не са дали пари за разработка, техните собствени дигитални камери не могат да снимат като хората с тези широки обективи... Матриците са правени да се ползват с по-отдалечени от тях обективи или такива пускащи светлината перпендикулярно на тях иначе пада детайла, изкривява се цвета и др ефекти.

За астро фотография най-евтините решения са на самянг, както се вижда от линка пуснат по-рано от chrisnoch. Те правят обективи с коригирана кома и са сравнително читави като острота повечето. За целта позлват асферични лещи, които другите производители продават много по-скъпо. Затова за конкретната задача, аз бих потърсил добра бройка самянг 14мм 2.8. Тежи 500-600гр според байонета за който е правен и снима чудесно звезди, дисторсията му отдавна има профили за изправянето и... остър е... поне до като стигнем на парите на дистагона 15мм 2.8 не мисля, че има обектив който да му се опре за тези пари.
Това с бройките е проблем не само на тази марка, в последно време цайсове, канони, никони и като цяло всички имат такива проблеми с фабрично нецентрирани бройки обективи. Никой вече не следи за качеството, цеди се себестойноста до последна стотинка. При самянг е по-силно изразен проблем особено с някои от моделите им, но за тия пари си струват дори после да го дадеш на майстор да го стегне.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Soncho   
Дата:   17-12-15 10:22

Никой не спомена варианта да се ползват crop-обективи с добро покритие на ФФ сензора.

Sony E 10-18mm f/4 OSS - 225g
Sigma 19mm F2.8 DN - 140g

Малки, широки, светли и относително резки. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: exobexo   
Дата:   17-12-15 12:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   17-12-15 13:03

Най-после! Темата тръгна в правилната посока [cool] По думите на Simbon4o, който звучи много компетентно и съм склонен да му вярвам се търси обектив за огледална система, който да ползвам със съответния преходник, за да се избегнат проблемите с широки обективи поставени близо до сензора. Така аз разбирам думите му. В такъв случай възможностите стават още по-ограничени, защото производителите на обективи за огледални системи не се славят с разработките на обективи с малки размери и тегло [smile] В такъв случай, най добрия вариант, който ми идва наум е никон 20мм на 1.8, който тежи 357g и заедно с преходника ще е наполовина по-лек от цайса и е с по-голяма светлосила, което може да компенсира не дотам голямата му ширина. Ревютата и лабораторните му тестове показват, че е дори по-рязък от 14-24 и 15-ската [cool] Ще го тествам [smile] Много ми е любопитно как ще изглежда нощното небе на по-отворена от 2.8 бленда, която съм ползвал за тази цел досега [smile]
Благодаря ти Simbon4o, че освети доста важни неща, които трябваше да знам! Предполагам ще са полезна информация не само за мен [smile]

Весел ден на всички! [smile]



Публикацията е редактирана (17-12-15 13:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: Nedelcho1   
Дата:   20-12-15 00:14

Аз само да пусна два RAW файла от Canon 14mm f/2.8 II USM. Вярно че са на 20MP, което не е баш като 36MP, но се вижда съвсем приличната острота, много малкото гометрични изкривявания и не особено големи аберации. За съжаление нямам в момента снимка с него на f/2.8, за да покажа как се държи и там. Но също не е никак зле, особено като контраст.

RAW

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: chrisnoch   
Дата:   20-12-15 13:49

За съжаление, тези снимки не са никак подходящи за оценка на проблемите с този обектив - меки краища и силно изразена "кома".

Отговори на това съобщение
 Re: Малък, широк, рязък и светъл
Автор: swqaz   
Дата:   20-12-15 17:01

Благодаря, Nedelcho1! Видимо обектива ще върши работа. Малко по-лек от наличния ми е, но ще се пробвам с този още по-лек и светъл 20мм на никон. Доста е добър на хартия, дори разгледах нощни кадри правени с него и ми харесаха [smile]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »