Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 12:51

Сега за да се върнем към фотографията, да ви разкажа нещо (за тези, на които им е интересно). По една случайност съм на турне в Швейцария, в града, където е асоциацията на швейцарските фотографи. Както може да се очаква, вчера посетих центъра на фотографията и видях три изложби и едно филмче. Наред с голямата изложба на Рудолф Лихтщайнер и една друга - на Онорато и Кребс за Евразия, разгледах и една особена изложба, наречена Енигма. Авторът, професор по фотография, е събрал снимки, купени от битпазарите и ги е подредил тематично, съответно със вида загадки, които те носят в себе си. Имах два варианта - или да махна с ръка и да кажа, че тези фотки в нашия форум няма да съберат и половин точка и че аз такива "ги трия на картата още", или да прочета обясненията, които съпровождаха изложбата и да се опитам да разбера за какво всъщност става въпрос. Избрах вторият. И изведнъж ми стана ясно колко неща още подминавам с лека ръка, колко неща все още недозабелязвам в живота край себе си. Не само ми стана ясна целта на изложбата и снимките в нея, но, като излязох, бях с по-изострени сетива и за онова, което виждах по улиците. Онова, което не ми беше харесало на пръв поглед (а се имам за човек с доста опит в това отношение), след опита ми да го разбера, взе че ми хареса. И обогати опита ми и търсенията ми в това изкуство. Мисля, че спечелих.



Публикацията е редактирана (22-11-15 12:54)

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 13:01

Dobromir,
постът ти е много точен.
А моят не е насочен срещу любителите, напротив.
Дори никъде не съм посочил някого с пръст.

Но както ти спомена, има пиано, има ноти, има желание, може и да няма музика.

Не става само с желание и инструмент. Повече няма какво да кажа.
Другото го казва наблюдението върху снимките от форума. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   22-11-15 13:42

Murnau, така е, не се изразих правилно.
Не подхождайте обаче толкова еднозначно - във фотографията я има и нуждата от самото снимане, от подреждане и почистване на техниката в някой мъглив следобед, от мислене какво да снимаш, как да го заснемеш, каква да е следващата ти придобивка, от гледане на снимки и клипове за фотография - самият резултат - качеството и достойнствата на снимката ти - понякога остава на заден план, т.е. използване на фотографията за анти-стрес средство. Не сме малко хората, които не произвеждат шедьоври, но се чувстват добре снимайки, успяват да редуцират ежедневния стрес и да неутрализират отрицателните емоции. Знам, че няма много общо с фотографията, но е факт. Инструменти, желание и някакви знания - има, шедьовър обаче - не.
Въпросът е кой с какви претенции и самокритичност подхожда към собственото си произведение. Вземащите се на сериозно са неприятна гледка без значение дали са любители или полу-профита.
При такова количество снимки и потребители няма как да се избегне и клишето. Дълги експозиции на вода/фарове, портрети с есенни листа във въздуха и т.н. и т.н. Съмнявам се обаче някой от авторите да има претенции, че това, което е направил, е уникално и заслужаващо медал.
Та така де, отплеснах се пак надълго и нашироко да дървено-философствам, но идеята ми е, че не зад всяко "натискане на копчето" стои стремеж за създаване на шедьовър.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 13:57

не зад всяко "натискане на копчето" стои стремеж за създаване на шедьовър.

Ами тогава какъв е процента натискания спрямо шедьоври....?
Това е погрешна посока на мислене и бие на математика и състезание.

Аз не казвам, че тук няма хубави неща, направени с желание. Има тенденциозно направени неща - лакирани и напудрени, как беше приказката с Илия - Пременил се Илия, все в тия.

.

във фотографията я има и нуждата от самото снимане, от подреждане и почистване на техниката в някой мъглив следобед, от мислене какво да снимаш, как да го заснемеш, каква да е следващата ти придобивка, от гледане на снимки и клипове за фотография

Това няма нужда да се казва, то е базата. Много малко хора минават над тези неща.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   22-11-15 14:05

Ами покажете им как да я минат, дайте някой съвет, не подминавайте нещо, което е имало потенциал да ви хареса, но се нуждае от корекция, само за да отворите по-късно тема - вижте колко лошо изпълнено е едисикое и колко е ниско нивото. Няма добър фотограф, който да не е получил помощ от по-опитен колега и който се е формирал 100% сам.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 14:14

имах предвид - много малко хора минават без базата, не става без да я знаеш и прилагаш

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: deadlirics   
Дата:   22-11-15 14:20

Простотия. Фотографията е всичко това което болния мозък отхвърля и не може да възприеме.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: тьма   
Дата:   22-11-15 15:56

Murnau , би ми било много интересно, ако вземеш участие в темата - Нови предложения - недозабелязано [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: J0R0   
Дата:   22-11-15 16:48

Просто е.
Murnau е Моцарт (условно).
За разлика от Моцарт обаче, Murnau не изпитва удовлетворение от директния контакт с публиката.
Публиката на Моцарт е интелигентна и базово подготвена.
Защото вече е слушала и Моцарт и Салиери.
Надраснала е клишираните музикални заврънтулки и флинтифлюшки на Салиери.
И се мета директно на Вълшебната флейта(,) на Дон Жуан.
Така правят всички.
Моцарт освен разбиране от публиката на базово ниво, среща и разбиране от Салиери на едно по-енергийно, духовно и астрално ниво.
(Помните тая сцена от Амадеус, в която болният Моцарт лежи обезсилен, гледа в тавана и диктува нотите на Салиери. А Салиери го гледа осенен и благодарен, че се е докоснал до тайнството на Голямото творчество)
Публиката обаче, както казахме, не съпреживява творчеството на Murnau, дори на базово ниво.
Салиери също го нема, барем да те напсува, дет се вика.
Усеща се липса подготвени кадри.
Император Йозеф ІІ е прост, но далновиден, наторява почвата върху която да избуят Салиериевци - верно не чак толкова гениални като Моцартовците, но интелектуално потентни да оценят величието им.
Админите на Фото Форум са само прости.
А се пръкне някой Салиери - резват му главата в зародиш.
Murnau-Моцарт изпада в екзистенциална криза.
Сътворява своя Реквием, разтърсващ зомбираната публика и вдигащ от гроба мъртвото вече Изкуство.
Те го финалното произведение:


Дълбочина.
Метафоричност.
Разтърсваща емоционалност, съчетана с неподправена простота на изказа.
Горе вляво - червено. Любов и страст.
В средата - лилаво. Меланхолия. Столът насреща е празен. Ботите - изтръпнали от чакане. Ах, този стар паваж, изтрит от нозете на хиляди девойки.
Чашата кафе извежда действието извън времевите рамки на кадъра.
Както казва един друг Моцарт - има ли в кадъра чаша кафе, насред бурята от чувства, сервитьорът ще я отнесе.
Ръцете са скръстени, душата е заключена.
Но все пак - тъмнината е зад гърба на лирическата героиня, а светлината - отнапреде.
Надежда има.
Бялата рамка на произведението, кореспондира с бялата чаша и накланя корелацията песимизъм-оптимизъм в посока към второто.
Презрамката небрежно спусната,
като финалната завеса.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Lycan   
Дата:   22-11-15 21:49


може ли пак?




Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: ecobo   
Дата:   22-11-15 22:50

Хаха, JORO [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   22-11-15 23:03

Коментарът на адаша може и да е ироничен, но съдържа някои правилни наблюдение и тълкувания. На мен снимката ми харесва, говори ми, разказва ми една история. И анонимността на девойката също работи за целта. Колорит, композиция, израз, настроение - всичко си има, има и върху какво да се замислим, когато я гледаме. Да.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Slivenski   
Дата:   22-11-15 23:16

Представата за Антонио Салиери, изградена от филма на Милош Форман, далеч не отговаря на истината.

Всъщност освен, че е бил успешен и плодовит композитор и музикален педагог /Бетовен, Шуберт и Лист са сред учениците му/, музиката му е доста приятна за слушане - не много по-лоша от тази на Моцарт. Той е оказал голямо влияние за развитието на класическата музика като цяло и произведенията му се изпълняват с голям успех и до днес.

Но Моцарт е гений и просто се е превърнал в легенда.

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: Murnau   
Дата:   22-11-15 23:48

Joro, публиката във фотофорум не е единствената възможна и с фотофорум не приключват нещата. Ти си го знаеш де.

Иначе това е [smilie5]
има ли в кадъра чаша кафе, насред бурята от чувства, сервитьорът ще я отнесе.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: J0R0   
Дата:   23-11-15 08:09

Murnau, принципно си прав.
Но това са тенденции, които не могат да бъдат обърнати за година-две.
Нито според желанието на някой Моцарт.
И нещата изобщо не опират до Фото Форум.
Холивуд задава стандарти.
Телевизиите задават стандарти.
Рекламната визия е навсякъде.
Е как фотографията да прави изключение?
Даже бих казал, че във Фото Форум малко изостават нещата.
Ако погледнеш световните сайтове, като 500x, 1x.com, photosight.ru и т.н., конкурсите по света - там пък колко са напудрени, захаросани, излъскани и нафлинтифлюшкани нещата.
Вероятно има тук таме някой автор, някой сайт, някои снимки, които правят изключение.
Ама тенденцията е неоспорима.
И ако един автор може да плува стрещу течението и да е успешен, то цял сайт да плува срещу течението е повече от трудно.
Вероятно може, ама с мощно външно финансиране.

Отговори на това съобщение
 Re: гледайки тук
Автор: geokar   
Дата:   23-11-15 12:09

Мда, пикторализмът отново атакува. Но и противоположните явления реагират адекватно. Според мен е поредната мода - добре забравеното старо. Впрочем тази битка на тенденции е от зората на фотографията. Да си спомним с какъв ужас беше посрещнат анасгигмата от някои фото-художници...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »