Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как се снимат картини?
Автор: martinrousev   
Дата:   05-02-09 09:48

Здравейте,

Един познат ме помоли да заснема няколко картини които после трябва да се качат на уебсайт. Трябва да бъдат показани във възможно най-добрата им светлина. Това което аз си мисля е много светлина с дифузери, някой телеобектив на голямо разстояние и статив. Друго какво ще ми трябва? Можете ли да ме посъветвате нещо? С какви евентуални проблеми мога да се сблъскам?

Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: boncho_marinov   
Дата:   05-02-09 09:51

Сива скала - влиза в кадъра, за по-лесна обработка после(бялото да е бяло, черното - черно)



Публикацията е редактирана (05-02-09 11:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: pmartinov   
Дата:   05-02-09 09:54

Цветна скала

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   05-02-09 09:55

Репродукционен обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: J0R0   
Дата:   05-02-09 09:55

Пусни ги на скенер, най-сигурно.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: martinrousev   
Дата:   05-02-09 09:56

[smilie11] Извинявам се, но може ли малко по-подробно? Какво се прави с тия скали и каква е разликата между кой да е и репродукционен обектив?

JORO, в рамки са и не е добра идея да се вадят.



Публикацията е редактирана (05-02-09 09:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: 12356joro   
Дата:   05-02-09 10:04

Нормален твърд обектив, поляризационен филтър, статив, добро центриране и мека дифузна светлина. Аз поне така се справям и нямам никакви проблеми.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: Synthy   
Дата:   05-02-09 10:06

по-скоро макро обектив

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: thefly_   
Дата:   05-02-09 10:08

martinrousev, не съм профи, но ми се е налагало да отснимам към 2-3000 картини за един каталог на външно министерство. Условията бях повече от импровизирани.

Оправих се с:
- статив за картините
- статив за апарата
- китов (сравнително добър) обектив
- две осветителни тела на Визатек от най-ниския клас

Слагаш картината на статива строго вертикално. Разполагаш на 5-7 метра осветлението така, че да е от двете страни на картината под ъгъл 45 градуса горе-долу. Проверяваш си да е еднаква силата от двете лампи - най-простото е да забодеш пръст в статива и да сравниш двете хвърлени сенки.

После си нагласяш обектива, ако е варио на такова фокусно разстояние, че да няма изкривявания. Замерваш експонацията и щракаш. Ползвах самоснимачката, за да няма мърдане от натискане на спусъка.

Сивата/цветна скала не е зле да я имаш в кадъра, за да се облкечи предпечата после.

Следва прецизна обработка във ФШ. И си готов :)

едит: поста на 12356joro по-горе



Публикацията е редактирана (05-02-09 10:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: 12356joro   
Дата:   05-02-09 10:09

С макрото имах проблеми

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   05-02-09 10:11

относно картите:
http://dynaphos.com/products.php?c=18


относно обектива - тъй като за една сесия с две-три картини едва ли ще си купиш специално обектив, предполагам, по-добре да наблегнеш на изискванията - може и да имаш нещо подходящо.
Общо взето - пододяща фокусна дължина, рязкост, верно е добра идея за нормален твърд обектив, да няма геометрични изкривявания - значи да не е много широк или да компенсира, някой 50 мм май ще е добре, добро цветопредаване в случая, но и снимаш в RAW и използваш скала, статив мисля че няма защо да го разискваме...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   05-02-09 10:12

какви?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: martinrousev   
Дата:   05-02-09 10:13

Благодаря на всички. Ще станат, няма къде да избягат картините. Поне са неподвижни и имам право на няколко кадъра [smile]. Между другото няма да има предпечат понеже са за web.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: 12356joro   
Дата:   05-02-09 10:13

Да, и това е добър вариант с лампите

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: alsash   
Дата:   05-02-09 10:14

....щракачи ....майно льо...![smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: martinrousev   
Дата:   05-02-09 10:17

alsash, какво трябва да значи това?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: thefly_   
Дата:   05-02-09 10:17

Лампите свършиха хубава работа за картините, които бяха зад стъкло и нямаше как да ги вадим от рамките им.

Бастисаха всякакви отражения от околността :) А ако нямаш под ръка поляризационен филтър и картината е масло, та се появяват блясъчета от релефа на мазките, тогава си има леки магийки във ФШ, с които убиваш тези блясъчета.



Публикацията е редактирана (05-02-09 10:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: MauMyHa   
Дата:   05-02-09 10:25

със всичко може да се снима само внимавай ако са маслени да не попада пряка слънчева светлина или от прозорци. Не слагай пердета а, нещо на разтояние от картината за да преградиш пряката светлина(когато нямаш поляризационен филтър) [smile] Ако ти е акварел, може и скенер [smilie21] Накратко, използвай всички елементарни похвати за неотрализиране на пряка светлина [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: 12356joro   
Дата:   05-02-09 11:01

Като за последно искам да ти кажа, че след като си получиш хонорара от тези картини, не го пръскай, а си купи един по добър поляризационен филтър. Това снимане по всяка вероятност няма да ти е последно. Ти нищо не каза за апаратът с който снимаш и какви обективи имаш.Това също е много важно. Има ли апаратът ти, РОУ формат и колко пиксела е?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: martinrousev   
Дата:   05-02-09 11:32

Да, наистина нарочно не казах за апарата понеже винаги тръгват едни дискусии и препоръки с какво да го сменя. Споменах телеобектив, което според мен подсказва, че е DSLR [beer] Иначе апаратчето е 350D, а телеобектива с който разполагам е Тамрон 55-200 (слаба изработка, сравнително добра оптика и цветове). Имам и твърд ръчнофокусен 135мм. Откъм мегапиксели си мисля, че е предостатъчно това което имам. За хонорар не се и надявам понеже става въпрос за мой много добър приятел, който се опитва да направи нещо без финансова облага и аз сам предложих помощта си.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: pmartinov   
Дата:   05-02-09 11:36

Така се почва ,като се научиш да снимаш вече ще имаш смелост и за хонорар да говориш [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: 12356joro   
Дата:   05-02-09 11:39

Това вече е нещо. Апаратът ти е добър и няма защо да го криеш. Единственно ти остава да си вземеш един 50мм с бленда 1:4 или 1:8, обектив и един поляризационен филитър. Можеш да снимаш и на сянка кото слънцето да стои зад къщата пред която стои статива с картината.Така свитлината няма да е остра и няма да имаш бликове, стига да няма странични прозорци които да ти дават бликове.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   05-02-09 11:46

какво значение има колко пиксела е?
все едно с 3.2мп примерно не могат да станат ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   05-02-09 11:49

12356joro, той martinrousev е наясно с това [smile]
Просто е наясно също, че като споменеш в такава тема който и да е модел апарат и веднага ще изникнат сума ти специалисти и ще я оспамят - "не става за това, смени го с еди какво си ..." [smile] Какво да правиш, такова си е положението...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат картини?
Автор: dedopop   
Дата:   05-02-09 11:52

В домашни условия. Картината залепена на стената, което се оказа грешка, защото стената отразяваше светлината. Два фенера по 150 вата острани на 45 градуса, пред фенерите сложих подложка за ламиниран паркет, криво-ляво да омекоти. Апарата - Канон 350Д на статив, на самоснимачка, обектив китовия IS, но с изключена стабилизация, на 50 мм, за да не криви. Снимах В РОУ, с уни бял баланс.


http://storage3.album.bg/30c/img_54811_6f616_8894138.jpg


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »