Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За всички от Добрич и не само
Автор: axlastro   
Дата:   20-11-15 15:10

Здравейте, темата не е точно фотографска, но като хора занимаващи се с изкуство мисля, че ще бъде интересна. Участвам е един конкурс за прединвестиционно проучване на пл. Свобода в гр. Добрич.

Положихме големи усилия, да вникнем в същността на задачата, като разбира се посетихме и града на място и се запознахме с конкретната локация.

Няма да моля за гласове в подкрепа на нашия проект и всъщност няма да казвам кой от трита е, поне засега. Самите проекти би трябвало да бъдат изложени в фоайето на Общиината, така че който се интересува може да отиде и да се запознае с тях. Все пак това до голяма степен ще определи какво да се случи с въпросното място.

Проектите може да разгледате и да гласувате за този, който Ви допадне най-много: тук

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: axlastro   
Дата:   20-11-15 15:28

Ето и трита проекта :

1.
http://www.dobrich.bg/files/upload/Actualni_temi/KANDIDAT_1.JPG



2.
http://www.dobrich.bg/files/upload/Actualni_temi/KANDIDAT_2.JPG



3.
http://www.dobrich.bg/files/upload/Actualni_temi/KANDIDAT_3_a.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: menkabg   
Дата:   20-11-15 15:41

...



Публикацията е редактирана (20-11-15 15:50)

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: h_bio   
Дата:   20-11-15 19:57

На мен ми допада Проект 2. Имам геометричен фетиш към триъгълниците [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: jino   
Дата:   20-11-15 20:06

Прединвестиционно проучване!?
Мчи то готови проектирани сгради [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: jino   
Дата:   20-11-15 20:09

Първия е най-близо до представите ми за обемно пространствено проучване.
Втория е интересен но няма концепция.
Третия го изключвам въобще.
Така че ще говорим по първия

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: jino   
Дата:   20-11-15 20:12

Естествено това е на пръв поглед

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: jino   
Дата:   20-11-15 20:15

Като цяло съвременното градоустройство с всички тези преви линии и окръжности винаги ме е подтискало.
И какво е всъщност много функционален елемент .
Що не го кръстихте направо фалос.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: vaniok   
Дата:   20-11-15 20:18

Вероятно 1 е най-добър, щеше да е добре и да има 3D рендери.
2 също става, макар че е малко претенциозен.
Но 3 е потресаващо ужасен!!!


Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: jino   
Дата:   20-11-15 20:20

Да първия вариант има най-човешки мащаб.
Само без .я в центъра.

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: vaniok   
Дата:   20-11-15 20:26

Явно въпросният фалос е наистина функционален... пише, че има обслужваща функция към сцената.


Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: jino   
Дата:   20-11-15 20:26

Да ще обслужва актрисите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: шдфдшд   
Дата:   20-11-15 20:41

..ми първият ..най-ортогонален от трите..опитът за раздвижване със смяна на посоката на пасарела едва ли ще премахне усещането за соц.градоустройство..пък тоя фалически символ [smile] ..ни с него , ни без него...

..вторият..по-мой тип...концептуален , макар и той с малко остаряла естетика...има опастност да си остане интересен в план и груб в обем....пак зависи , как се направят сградите де...

...третият...с тая заигравка и вплитане старо-ново...няма да се учудя , ако спечели...



Публикацията е редактирана (20-11-15 21:04)

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: MarinY   
Дата:   20-11-15 20:48

Въй!
Коренно противопоположните предложения ме карат да си мисля, че този, който е поръчал "проучването", си няма представа какво иска и авторите не са получили задание, отговарящо на заглавието на задачата.

Едно "прединвестиционно ... нещо си" не може да ми показва стил и вид (характер) на бъдеща архитектура.
Въпросите, на които трябва да се отговори са:
Функция на мястото, застроена площ и силуети, комуникационни връзки и проблеми със съседните райони, отношения и омешване с различните собствености, някакъв таван на инвестициите, време за изпълнение и намеса и още няколко неща, като част от тях изобщо не са архитектурни.
За всеки от тези въпроси може да се пише на по няколко страници, но тук все пак, е Фото Форум.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: шдфдшд   
Дата:   20-11-15 20:51

..Едно "прединвестиционно ... нещо си" не може да ми показва стил и вид (характер) на бъдеща архитектура.
Въпросите, на които трябва да се отговори са:
Функция на мястото, застроена площ и силуети, комуникационни връзки и проблеми със съседните райони, отношения и омешване с различните собствености, някакъв таван на инвестициите, време за изпълнение и намеса и още няколко неща, като част от тях изобщо не са архитектурни.
...

...така е , ама журито винаги иска да види "къщите"..[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: MarinY   
Дата:   20-11-15 20:54

Ми, такива се намърдват (биват избрани) в общински, градски, районни и министерски съвети! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: sherbit   
Дата:   20-11-15 22:36

всички от добрич пребройте голфовете [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: axlastro   
Дата:   21-11-15 12:19

Сърби ме езика да кажа кой е моя проект:)

Не е третия.

Аз обаче също мисля, че той ще се хареса защото е най-наивен и бутафорен и съответно най-разбираем за масовия вкус, който е добре моделиран от телевизия Планета. На всичко отгоре има претенции да възстановява стари сгради, които са били на същото място а една от тях (последната) е съществуваща и се намира на друго място в града. Снимката са я дръпнали от нета и са я обърнали в ч.б. за да изглежда стара.

Общинарите буквално не знаеха какво искат като говорих с тях. Не мисля, че съм се справил блестящо, но просто се надявам да не спечели това със "старите" сгради ...

В Darik News го бяха сложили само него на страницата на новината и след като им скръцнах със зъби сложиха и другите два. Освен това дочух, че въпросните проектанти били приятели на гл. Архитект.

Добричлии да ходят и да гласуват на място, останалито онлайн и да си кажат препоръките - тези проекти, ако изобщо се изпълнят по този начин, защото аз се съмнявам, трябва да обсужват най-вече нуждите на града и хората живеещи в него, а съм убеден, че Общината не е направила почти нищо да се разбере за въпросния конкурс.

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: h_bio   
Дата:   21-11-15 12:24

Имам свотие подозрения кой е твоя проект. Тези подозрения са свързани и се подхранват от наблюдения върху стила ти на снимане [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: batsali   
Дата:   21-11-15 16:04

Моя глас е за номер 1.

2 е повече артЪ вместо функция.

3 е грозен.

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: axlastro   
Дата:   21-11-15 16:22

H_bio - не е трудно да се досети човек, ако ме познава. Виртуалното обективче е на 17мм на повечето места :)

Номер 2 е и май фотографията започва да ми пречи на работата - доста арт се получи вярно, което всъщност ми беше и целта :)

Всъщност е мислено за фунцията, но нарочно предвид етапа на проектиране съм посочил само отделните функционални зони.



Публикацията е редактирана (21-11-15 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: MarinY   
Дата:   21-11-15 18:00

Като посока на търсене, може би вторият.
17 мм е добре за динамично представяне на сграда, но в случая изкривява усещането за мащаба и площадът изглежда като дълга разходка без зони на привличане, но с категорични ходови линии към ... Не е ясно.
Другите няма да коментирам. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: Нели   
Дата:   22-11-15 07:31

Който и да е вашият проект, добра работа сте свършили [smile] [smilie24]

Но доколко е логично да гласуват хора като мен, които са виждали въпросното място само на картинка и дали могат да преценят коя сграда ще изглежда най-добре на това място?
Аз живея в София и като за моя софийски вкус, N3 ми харесва най-много. Но като за в София. За там не знам.

Има и нещо друго - те ще си я гледат всеки ден тази сграда, не ние. [smile]

Успех [beer]



Публикацията е редактирана (22-11-15 07:31)

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: шдфдшд   
Дата:   22-11-15 09:45

..а,ми то нашето гласуване ще е за "наградата на публиката"...[smilie18]
..едва ли ще има решаващо значение...

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: axlastro   
Дата:   22-11-15 10:15

Ами да. Винаги е така, но все пак ако има безпристрастни членове на журито е възможно и да обърнат внимание на избора на хората. Много често в България гражданите са негативно настроени към такива проекти, защото основната цел на Общинатите често е да "усвоят" част от парите. Важни е да се знае, обаче, че в случая ще се търси публично-частно партньорство и в обяснителната записка, която сме представили отделно, сме посочили точно по кои приоритетни оси може да се кандидатства за финансиране от ЕС.

Доколкото съм съгласен с Нели, че основно местните трябва да изразят своето мнение, моят вкус не ми позволява да нарека третия проект красив дори и за Марсианец, просто не мога. Но уважавам чуждото мнение.

За нашия не мога да кажа, защото аз никога не мога да си харесам работите истински. Опитахме се да дадем приоритет на пешеходното движение и зеленината, защото наоколо сградите са по-високи и всъщност от тях ще се виждат покривите.

Първия има някаква мисъл вложена, но там стърчащото нещо и оста, която пресича амфитеатъра и води до никъде, както и твърде ортогоналните форми ми носят дъха на едно отминало време, по което много хора взеха да милеят напоследък.

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: Нели   
Дата:   23-11-15 06:39

Въпреки различията ти пожелавам успех. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: georgioiv   
Дата:   23-11-15 07:08

Определено за третия, в частта му със старите сгради...

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: Emoxide   
Дата:   23-11-15 12:55

Сашо, проектът ви може би не е лош, но ако трябва да съм откровен, никой от трита проекта не ме грабна...
Начинът ви на представяне на нещата стана твърде комерсиален и често срещан. Тези огромни опростени структури наживо, вероятно ще стоят скучно. Според мен си прекалил с визуализациите, ощетявайки схематичното представяне на функционалното изследване на обслужващите нужди и комуникациите. Естествено, всичко това е поправимо, ако идеята ви бъде одобрена в конкурса.

Пожелавам ви успех, "ВИДИ АРХ"!

Лично на мен най-много ми допада начинът на представяне на първия проект, макар и доста консервативен.

Третия проект е пълен абсурд, с тези небостъргачи в оживената част на града. Жалкото е, че може би победителят е предрешен, преди конкурса...

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: Нели   
Дата:   23-11-15 16:48

Бях заблудена за проект N3, че старите сгради, които се вграждат, са наистина стари сгради. А всъщност се оказва, че изобщо ги няма там. Информацията е представена по много заблуждаващ начин. Не е коректно така.

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: itilien   
Дата:   23-11-15 17:03

Третото е пълен кич и бутафория откъм визуалната част, а откъм функционалната не знам дали ще има с какво да запълнят тая висока сграда.

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: tuizzl   
Дата:   23-11-15 17:37

Това е площад! Какво е усещането когато човек чуе думата площад. Това са въздух, пространство, светлина, гълъби, изкуство и много преминаващи хора. А още повече, че и името на площада е "СВОБОДА". Нито един от проектите не отговаря на определението площад. Ако в Добрич представата за площад е търговски център и офис сгради това е друга тема.
Успех с проекта дано да не удобрят нито един от тези три проекта
:)))

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: axlastro   
Дата:   24-11-15 01:05

Емо, до някъде съм склонен да се съглася с теб - за скучността на простите форми достатъчно добър пример са някои от нещата на Заха Хадид, които изглеждат супер на картинка и не толкова в действителност. Тук изискването беше да се случи някакво застрояване на това място, като в случая сме избрали то да е основно в частта на съществуващия паркинг и едноетажни сгради и сме внимавали да не става нещо грандоманско и високо, особено сравнено с останалите сгради наоколо, които са доста подтискащи.
Оттам и идеята партерите и сутерена да са отворени за хората и да могат да преминават свободно през тях. Съгласен съм и за забележката с прекалено многото визуализации - тук липсата на време и достатъчно голям екип си каза думата.

Сигурен съм, че който и проект да спечели, той няма да бъде изпълнен в сегашния си вид. Тук по-скоро се избира изпълнител, но дали избора ще е честен никога не можем да знаем. Първия проект има своите достойнства и освен посочените от мен градоустройствени и визуални недостатъци, заслужава адмирации.

Третия вече много хора го коментирахме - не струва. Ако не бяха изпраскали огромен небостъргач и бутафорни "стари" сгради всъщост с органичните си форми щеше да стои доста приятно. Но не са се сдържали.

П.П. Ти ли избомби тема номер 7 [smilie25] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: Emoxide   
Дата:   24-11-15 02:57

Да, за жалост, избързах с едно copy/paste и от там нещата забиха... [smilie2]

А относно разсъжденията ти в горния пост = cподелям ги [smilie24] [beer]



Публикацията е редактирана (24-11-15 03:00)

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: colorphoto   
Дата:   24-11-15 04:01

От трите може би първия е най-приемлив,но много скучно и ненагледно представен.

В първия има един гаф - нещо ръбесто и остро щръкнало,подобно на друго едно рушащо се такова в центъра на столицата.....

Ще е добре да пригладят и естетизират суровите черти на това нещо.

Втория определено ме притеснява с острите си и режещи форми.

Освен това тези прекалено опростени и пресичащи се сгради и алеи определено ще са в конфликт с града.

Пресичащи се алеи без да има всъщност площад в центъра е неестественно и неудобно.

Третия проект е много омешан стилистически и претрупан,създава усещане за кич.



Публикацията е редактирана (24-11-15 04:50)

Отговори на това съобщение
 Re: За всички от Добрич и не само
Автор: axlastro   
Дата:   24-11-15 09:23

Ето и линк към статия, поясняваща за какво точно става дума. Както вече споменах от Общината изобщо нямат идея какво искат да се случи точно.
Проектите са изложени с/у входа на хотел България и гражданите могат да попълнят анкетни карти и да изкажат своето мнение.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »