Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Четене на пълни Exif данни
Автор: Павел_Василев   
Дата:   29-10-15 11:37

Привет колеги, бихте ли ми казали с каква програма, мога да чета абсолютно всички данни от дадена снимка с Exif данни, например ако взема за проба друг обектив и като направя снимка с него, чрез Exif да узная колко кадъра е правено с въпросния обектив, също и другите данни които са достъпни само чрез подходяща програма, коя е тя, a aко има и с БГ интерфейс такава програма, ще е още по-добре? :) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: m.djorov   
Дата:   29-10-15 13:02

Колко кадъра са правени с обектив?!?! Това трябва да го видя.

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: mihajlov2   
Дата:   29-10-15 13:17

Аз поне не знам да има камера, която да си създава база данни за обективите, които са закачани към нея с фабричните им номера и броя кадри със всуки обектив и това да го дава в екзифа. От екзифа можеш евентуално да видиш общия брой кадри щракнати с това тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Павел_Василев   
Дата:   29-10-15 13:26

Имаше един човек, който можеше да прочете колко кадъра е правен само със обектива, без тялото, за тази цел влизаше в DOS promt и въвеждаше някакви странни команди, и се изписа едни цифрички в зелено и се видя, но си признавам че човека си е бил явно някакъв програмист, та по този повод питам дали има такава програма, но явно е само за специалисти такова инфо [smilie11]



Публикацията е редактирана (29-10-15 13:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Павел_Василев   
Дата:   29-10-15 13:40

Качих една програма за Exif файлове - KUSO EXIF Viewer, само с десен бутон върху дадена снимка и ми показва доста данни, но видях нещо странно, значи снимал съм с тяло D3300 и Обектив Никон 12-24, както си гледам списъка с данни, по едно време виждам че пише - LencID - Tokina AT-X 124 AF PRO DX II (AF 12-24mm f/4), защо пише Токината [smilie10]

Ето и снимка на тази част от Exif:

http://media.snimka.bg/s1/4985/036214342-big.jpg?r=0




Публикацията е редактирана (29-10-15 15:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: chrisnoch   
Дата:   29-10-15 13:49

Защото Токина използват ID-та на Никон. D3300 е глупава камера, та се е "шашнала". [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: didesignbg   
Дата:   29-10-15 15:12

Еxiftool е програмата, която може да прочете всичко стига да е записано. Малко ме съмнява да има данни за всеки обектив и колко кадъра са направени с него, но това зависи от производителя на обектива/апарата.
Ако някой се сеща за марка която го прави лесно можем да проверим.

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: vladi1969   
Дата:   29-10-15 16:09

PhotoME


Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Павел_Василев   
Дата:   30-10-15 09:49

Благодаря Ви колеги за съветите, както винаги сте много точни [shtrak] [beer]



Публикацията е редактирана (30-10-15 09:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: J0R0   
Дата:   30-10-15 10:44

Еxiftool не виждам никъде да показва броя сработвания на затвора.

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Павел_Василев   
Дата:   30-10-15 11:08

И аз не виждам, човека който влизаше в DOS promt и въвеждаше някакви команди, в случая обектива беше китов Никон 18-105мм, излизаше му дълъг списък само с йероглифи, букви и цифри, жалко че не го разпитвах тогава, какви точно команди въвеждаше под DOS, пояснявам става дума за обектива и броя сработвания на отвора/кадри, той тогава свали моя обектив, сложи го на неговото тяло, направи снимка с него, и от въпросната снимка черпеше инфо под DOS....



Публикацията е редактирана (30-10-15 11:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: didesignbg   
Дата:   30-10-15 11:20

Зависи от камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: didesignbg   
Дата:   30-10-15 11:28

При никон е Nikon::ShutterCount поне на повечето.

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-10-15 11:51

Има ли наистина такава програма, която показва броя на кадрите за конкретния обектив, отделно от тези на тялото?

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: johnywalker   
Дата:   30-10-15 15:28

Въпросът не е дали има програма да прочете броя кадри на обектива, въпросът е дали самият обектив има памет, в която да пише сработванията на затвора. До колкото знам повечето нямат.

Но по-важният въпрос е защо ви интересува на колко "кадъра" е даден обектив, каква информация ви дава този стойност?
Ако ви кажа че е на 1 кадър това добре ли е? Ако е ползван за видео и постоянно е префокусирал без да е направен нито един кадър!
Ако излезе, че е на 1000000 кадъра лошо ли е? Ако е ползван цял живот на ръчен фокус при това застопорен на статив за снимане на мостри примерно, как това ще му се отрази на живота?

Това е всеедно да питате резервната гума на колата на колко километра е?!


Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-10-15 16:09

На мен просто ми стсна любопитно, пък и хей така за лична статистика да видя кой колко е разработен [smilie3]
Иначе разбира се, че няма значение и едва ли някой би му отдал такова, че чак такива дълбоки екзистенциални въпроси да си задаваме - по скоро не [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: unikalen88   
Дата:   30-10-15 16:17

ами то и за резервната гума е важно,щото се хаби и в един момент не се ползва пълноценно,ако си на път и ти се спука гумата може и 100-200 километра да ти се наложи да караш с нея,така че е важно на колко километра е,и това не са резервни обективи а основни които се ползват постоянно и колкото повече е ползван -толкова повече изхабен,износени части и вероятността да възникне проблем е голяма,както на тялото така и на обектива


Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: johnywalker   
Дата:   30-10-15 17:10

Не се изразих правилно.

Имах предвид, какво значение има двигателят на колко километра е по отношение на резервната гума.
Нима имаш отделен километраж за резервната гума?

Ако си минал 10 000км с резервана гума в багажника как ще можеш да отчетеш колко от тях си карал на резерва, освен ако гумата няма собствен километраж.

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Konstantinov   
Дата:   30-10-15 17:41

Предполагам ако е един собственика и си пази всички снимки ,може да се направи програма да прочете от снимките на какво фокусно разстояние са правени и да даде статистика-примерно на 18-55мм -10000 снимки на 60мм-2000 и т.н.Някой програмист ще я направи за 30 минути-прочитане и статистика.Тази информация би дала ориентировъчно колко са ползвани и какви обективи.



Публикацията е редактирана (30-10-15 17:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: fredito   
Дата:   30-10-15 19:02

Защо няма памет във един обектив?
- то пък кое първо да следи,сработванията на блендата,
износванато на микро моторчето,която следи постояно фокусното раз.и т.н.г...

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-10-15 19:22

ем, не му е лесно и на него [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: didesignbg   
Дата:   30-10-15 19:36

Аз смятам че е важно да се знае и трябва да се записва:
- колко стъпки е направил стъпковия мотор;
- колко пъти е сменил посоката стъпковия мотор;
- колко пъти се е затворила диафрагмата и до каква стойност;
- колко пъти обектива е закачан за тялото;
- колко оборота е направил ринга на вариото;
- колко пъти вариото се е разтегнало от край до край;
- колко фотона са преминали през челната леща;
и още има, но тези смятам са най важните [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: kukumichin   
Дата:   31-10-15 05:02

http://hierzo.net photo stats - plugin LR.
Data plot

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Bess_bg   
Дата:   31-10-15 06:58

Не ми се чете цялата тема, тъй че, извинявам се ако повтарям някого, но аз ползвам Adobe Bridge за тази цел. Има много добър филтър, с който можеш да селектираш снимки по много различни критерии, вкл. по вида обектив, по фокусно разстояние, по исо, по скорост, бленда, по тяло и т.н. и става с едно кликване. Единствено ръчно-фокусните не ги чете, тъй като ги възприема като един и същ.

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Serbezov   
Дата:   02-11-15 00:31

Няма такава програма която да познае броя кадри на даден обектив,не само че няма но не е и необходимо да се броят кадрите на обектива,на този където е писал под дос му прати много здраве,
все едно е да хвърляме на боб [smile]
Много е просто пичове обектива не може да запази метаданни за себе си при това закачан на различни тела и незнайно на брой и какви,не че не може да се направи,но не е нужно,а едва ли има такова стъкло![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Esper   
Дата:   04-11-15 09:42

@Павел, ако мен имаш предвид, програмката, която те е впечатлила толкова се нарича exiv2.
Можеш да я свалиш напълно безплатно от тук.
Тя няма графичен интерфейс и работи само от конзола - черен екран, команди, параметри...
Тогава обаче ти казах, че в EXIF има информация за броя кадри на тялото а не на обектива.
Освен това не всяко тяло пише тази информация в EXIF.
Никонските тела го правят.

Аз понеже не ползвам Windows това беше първият тул, който ми попадна под ръка и затова ползвах него.
Иначе за Windows предполагам има достатъчно много подобни програми с графичен интерфейс от които можеш да извадиш същите данни.
Но не и на колко кадъра е буркана [smilie5]



Публикацията е редактирана (04-11-15 09:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Dobromir_Kalenikov   
Дата:   04-11-15 10:01

Колега, а ти колко пъти си гледал през стъклата на очилата си? [smilie5] Това амортизирало ли е стъклата повече? Сега ще кажеш, че има значение механичното износване на моторчета, водачи и т.н. - там пък колегата johnywalker (ех, че хубав ник!) го е обяснил кратко и ясно. Подхождай смело, ако искаш да купуваш обектив има доста теми из форума какво да гледаш на обектив на старо - лещи, гривни, луфтове, проби с фокус на близо/далече и различни бленди, гледай болтчетата дали са с олющена боя (знак за отваряне на обектива) и т.н. и т.н.
Определено аз не съм чувал никога за програма, която да чете данни от обектива - поради простата причина, че такива данни просто няма. Ако е някаква нова измишльотина на производителите на обективи, повярвай ми, няма да върви под ДОС програмата, която да ги чете. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Esper   
Дата:   04-11-15 10:17

Не съм търсил броя кадри на нищо с тула.
Понеже купих от Павел буркан, какъвто не е съществувал и на хартия (вероятно) когато е правено тялото ми исках да проверя какво ще прочете D70 точно от този обектив.

Просто Павел може би е разбрал грешно, че му проверявам обектива с програма!

Няма проблем, супер е буркана.
Тя сделката щеше да се случи и без този "досовски" повер тул [smilie21]

Иначе ей това исках да видя дали ще изчете моят старец:

Exif.NikonLd2.FocalLength Byte 1 18.3 mm
Exif.NikonLd2.LensIDNumber Byte 1 Nikon AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED

Отговори на това съобщение
 Re: Четене на пълни Exif данни
Автор: Павел_Василев   
Дата:   04-11-15 23:11

Здрасти, колко е малък света :), наистина съм се впечатлил от твоята програма, но и наистина бях изненадан от броя кадри която ти е показала програмата, та чак се чудих какво съм снимал толкова с въпросния обектив, не съм те бил разбрал, разкри се мистерията:), радвам се че си доволен и да покажеш някоя и друга снимка [shtrak][beer]



Публикацията е редактирана (04-11-15 23:26)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »