Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: Danhill   
Дата:   10-10-15 11:29

Всеки е специалист и всеки разбира! [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   10-10-15 11:39

Що пък да не си кажем мнението.В крайна сметка с наши пари се прави

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: kote   
Дата:   10-10-15 14:01

за тези които не знаят партенона в атина в момента го възстановяват в първоначалния му вид
виждаха се там нови кръпки и да ви кажа мисля че ще е по-добре
те водят преговори с германия да им върнат олтара и фризовете но май няма да се случи и според мен ще е логично да се изработят нови
забравяте че на практика когато имаме съоръжение на няколко века което се е ползвало активно то рядко остава в първоначалния вид
винаги е имало кръпки надстройки и разширения както и след отпадането на техните нужди по всякакъв повод то те са служели за каменоломни и се демонтират та затова виждаме само основи
не трябва да робуваме на миналото още повече че мястото е просто обикновена улица по онова време и не представлява ценност като царски дворец или църква например

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: Onakava   
Дата:   10-10-15 15:22

Изобщо не е сложно да се докара автентичния вид, просто се копират старите материали и начин на редене. Обикновени хора успяват да реставрират автентично стари къщи, а една цяла държава не може да направи за нещо с национално значение? Айде бе.
Глината си е тука още, не е от Рим носена, камъните и те.
Да ги оставят както са си е по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: AndreyIst   
Дата:   10-10-15 15:32

kote, напълно съм съгласен.

Няма нещо, което да е автентично и непокътнато. Вижте снимки на Сфоя отпреди 20 години и яма да я познаете, що си мислите, че не е било така и в античността.

Аман от култураведи. Не само Пантеона, цял свят го прави, за да се добие представа какви са били мащабите и формите едно време. Само след 5 години няма да видете разликите в зидарията.
Ако оставите Колизеума без реставрации и промени ще рухне от вибрациите на автобусите до него.

Мярка трябва - Скопие е лош пример, Китайската стена до Пекин - добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: nyamago   
Дата:   10-10-15 15:49

Добре, че спомена Колизеума - канех се да го направя. Като писах по-горе, че не знаем как е изглеждал обектът като чисто нов, сетих се, че едва ли някой знае повече за римското строитество от... римляните. Т.е. обитателите на днешния Вечен Град, пребогат на паметници. Те имат недостижим за нас опит в разкриването, тълкуването, реставрирането, съхранението и показването на паметници.

И като помислих за пример - точно Колизеумът ми дойде на ум. Непрекъснатото рставриране е СЪХРАНЯВАНЕ, НЕ опит да се докара като чисто нов. Напоследък се правят опити и се стартират програми в тая посока, но много (!) предпазливо: имаше бурни дебати в обществеността, медиите и дори парламента - как и доколко да се възстановяват части от Колизеума (само части!) към по-близък до първоначалния вид (близък, не точно копие!). И се приема, доколкото разбирам, възстановяването да е пестеливо и внимателно - да запази усещането за СТАРИНА, вместо нашенския опит нещо да изглежда (уж) като ново. Дори много разрушени части на Колизеума ще се оставят разрушени, вместо да се дострояват - просто ще бъдат почистени от атмосферно замърсване (трафикът е убиец на старините, дори да е от ФИАТи а не ФолксВагени), без никакво допълнително пудрене и гримиране.

Просто италианците освен голям опит в бранша имат и всепризнат вкус -нещо, което във въпросия нашенски случай не мога да открия.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: Onakava   
Дата:   10-10-15 16:16

Реставрацията е по-скоро часовникарска работа, не зидарска. Споменахте Италия, ако не сте ходили в Помпей, разгледайте снимки. Целият е със декоративни оранжеви тухли, нали?
Според мен е културно престъпление това.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: nyamago   
Дата:   10-10-15 17:00

Еми пък Помпей не беше 'целият' в оранжеви тухли! [smilie11] Дори в спомените ми цветът 'оранжево' изобщо не изскача освен , може би, във фреските - но дори там бих го нарекъл 'червен', не 'оранжев'... Освен ако не го казваш с ирония, имайки предвид обратното - че там НЕ СЕ работи с новички декоративни тухли?

Отдана съм бил, но и там ми се струва, че реставрацията (освен за изваждане от лава и пепел) е предимно за СЪХРАНЕНИЕ, а не за възстановяване на въображаем 'чисто нов' вид... И ако нещо е правено в по-късни години и не съм го видял - все пак вярвам в споменатия добър вкус на италианците.

Но нашеска черта е от никого да не щем да се учим, ние си знаем по-добре. Често извира и в тоя форум...



Публикацията е редактирана (10-10-15 17:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: Slivenski   
Дата:   10-10-15 17:19

Има един основен принцип в реставрирането на археологически паметници - работи се дотам, докъдето има данни как е изглеждало. Няма ли данни, има бутафория. Примери за това в последните години много в България.

Вчера казаха, че ще правят копия на царските корони на българските владетели, тъй като те отдавна са изчезнали. За тях наистина има някакви изображения по разни запазени писмени извори, но доколко отговарят на реалността не се знае. И се опасявам, че и тук ще станем свидетели на поредната изцепка.

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: тьма   
Дата:   10-10-15 17:39

Да ти имам кахърите, Сливенски [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: Onakava   
Дата:   10-10-15 22:08

Ирония беше, разбира се ))) И да, нека се кахъри човека, Тъма, аман от некахърници )))

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: nyamago   
Дата:   10-10-15 22:14

За кахърене си е, щото това не е плакат да го скъсаш, нито дори бюст на някой вожд да го събориш. Трайно (много трайно) окепазяване е постигнато [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: Emoxide   
Дата:   10-10-15 22:31

аз пък се чудя, туй фото-форум ли е или място за културно-исторически диспут...
Що се отнася до хората от провинцията, знаете ли колко ни дреме как се загрозила столицата [smilie18]

поне някой кадър покажете, от същото място
Всичко на всичко само 2 снимки на резила



Публикацията е редактирана (10-10-15 22:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: golded   
Дата:   10-10-15 23:06

Emoxide, много добре знаем че не ви пука за този град!
Когато дойдат тук, за да търсят поминък и по добър живот, много от вас
за да се чувстват по уютно, дават всичко от себе си да го превърнат
в кочината от която са излезли! [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: Emoxide   
Дата:   10-10-15 23:31

колкото повече провинциалисти се изсипвят в Столицата, толкоз повече лайна ще се изсе*ат, логично е. А какво правят държавнниците ни, локализирали се в същата тази Столица, за да не се случва този процес - нищо съществено. Свинщина ни е държавата и туй то. Хората пристигат в София, не защото така им харесва, а защото там от където тръгват им е още по-неприятно.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: jino   
Дата:   11-10-15 08:51

Основните начини при третиране на културно наследство са два, консервация и реставрация.
При консервацията се запазва макс. до колкото е възможно сегашния вид, като за укрепване се ползват материали възможно най-различни от оригиналните с цел да ясно да се разграничи старото от новото.
При реставрацията пък се доизгражда обекта с цел максимално да се достигне до оригиналния вид.
Естествено и при двата метода трябва да се подхожда с професионализъм.и не забравяйте че освен наука експонацията на културни обекти е и изкуство.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: fotorafi   
Дата:   11-10-15 11:31

Само за една зима и пролет хоросана ще потъмнее и ще добие автентичен вид. Такива "зидарийки" в Италия привличат годишно 50-55 милиона туристи. Американци, японци, китайци снимат, цъкат и това е един доходен бизнес. Ние се радваме на 3 милиона туристи...
Аз съм за ![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: Slivenski   
Дата:   11-10-15 11:35

Абе... добре! А дано! [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: 798099   
Дата:   12-10-15 19:54

А дано, ама надали![beer]

Все пак, по-добре така, отколкото никак!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: AndreyIst   
Дата:   12-10-15 22:16

Досега си нямахме и идея какво има отдолу.
Наистина ли мислите, че всичко в Италия е автентично. Просто пипат много професионално.

Водих няколко пъти чужденци из България - стари крепости, храморе и прочее. Нямат и идея, че Царевец е тотално ре-построен, питат ме как добре се е запазил ...

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: asahi   
Дата:   13-10-15 12:08

Министърът на културата Вежди Рашидов разпореди временно спиране на работата по консервацията и реставрацията на открития музей на столичното Ларго.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: terminator   
Дата:   14-10-15 08:46

Бре, все още имало мислещи държавници, ти да видиш ...

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: Slivenski   
Дата:   14-10-15 10:46

Божо каза тази сутрин по ТВ:

- Като не им харесва да го гледат, да не минават оттам!


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: мара   
Дата:   14-10-15 17:29

чалга историята и чалга култирата...и чалга изкуството...
па кво.
съвсем си е закономерно - чалга археология, чалга фотография, чалга, чалга, чалга
и даже не е страшно, че е чалга, а, че не знае, че е чалга и има претенциите да е убаво [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредното безумие в София!
Автор: InnerSelf   
Дата:   14-10-15 18:54

Въпросът е изключително деликатен. Някой по-горе спомена Царевец. Да, това, което виждаме в момента е реставрирано, а не автентично. Как е изглеждал реално, можем само да си представяме. Преди няколко години започнаха да реставрират и Трапециза.
По тази логика, Германия и до сега трябва е да цялата в руини, защото само това е останало след ВСВ, а не да си правят труда да реставрират катедалите и крепостите, защото вероятно за някои от тях не са били сигурни как точно са изглеждали.
Странен народ сме понякога. Искаме да унищожаваме паметници, защото били комунистически. Други да не ги реставрираме, защото не били реалистични. А иначе историята ни опора така се каже, нещо с което много, много се гордеем. Но историята не е само върхове, тя е и падения и те трябва да се помнят най-вече.
А дали е автентично или не, има ли значение? По-важното е, както някой спомена, колко милиона туристи ще привлече всичко това? На тях няма да им пука дали е автентично или не. Ще е такова, каквото им се каже, че е. А не само да се усвояват едни пари по едни европейски фондове.
По-големия проблем е именно това, че не използваме рационално културното си наследство. В Пловдив, почти година или две, копаха и реставрираха античния стадион на т.нар. Главна. И резултата е... че направиха едно кафене. Аз поне друго не виждам. А и, че махнаха статуята на Филип Македонски от там.
В България, където и да копне човек все ще излезе по нещо древно. Почти няма по-голям град без древеноримски останки.
Никополис ад Иструм например. И още много. И какво? Как ги използваме ние? Какво печелим от това? Къде са тълпите побеснели японци с фотоапарати?
Пак казвам, според мен реставрирането не е толкова важно в случая, колкото какво ще извлечем като полза от това на национално ниво.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »