Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Кои обективи се справят добре с 24Mpix DX матрица?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   17-09-15 18:46

Знам, че броенето на пиксели не е най-важното; давам си сметка какво може да се случи с тази тема, но като един аматьор ми е интересно, ей така, за обща култура.

Попадали ли на обективи, които успяват да изкарат качествена картина с DX тяло с 24Mpix матрица, когато снимката е гледана на 100%?
Не говорим за напълно отворена бленда, но примерно с 2-3 стопа под максимума на обектива?

Питам, защото това при мен (D7100) съм го виждал при един макро шот с руски обектив, но там светлината беше перфектна. От там нататък при експорт на 6-12Mpix всичко е идеално. В много редки случаи и на 16Mpix е идеално.

Защо ме зачекна - наскоро ми се наложи да снимам за малко с D7000 и същите тези обективи изкараха по-яка визия на 100% (примерно 50/1.8G на f/4 според мен напълни 16-те Mpix-ела на D7000).

И така, ако може примери за кадри с добри детайли на 100% при 24Mpix DX и с кой обектив/апертура е снимано... пък видиш ли, може на някой да му е полезно.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: didesignbg   
Дата:   17-09-15 22:37

Възможно е да е от картата. Не всички карти могат да изпразнят 24 Мп.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: chrisnoch   
Дата:   21-09-15 14:54

Глупости! Аман от "професори"!
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: StoyanAtanasov   
Дата:   23-09-15 12:24

[beer] didesignbg
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: Hman   
Дата:   23-09-15 15:49

Пробвай Nikon 16-85 3,5-5,6 VR.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: victory13   
Дата:   23-09-15 15:55

[smilie18] скоро не се бях смял толкова [cool]
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: Konstantinov   
Дата:   23-09-15 22:49

http://www.dxomark.com/ пишат че до 15 може.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: nikita   
Дата:   24-09-15 17:48

Защо тази тема не върви сериозно? Обяснете,[thankyou] а не се лигавете!
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: tziko   
Дата:   24-09-15 17:57

50/1.8G на Ф4 до Ф8 би трябвало да напълни 20тина мп.
По принцип има разни чартове/тестове дето се пресмята кое колко е и става приблизително ясно кой обектив к'ва резолюция пълни и къде се празни. но всичко е до бройка така, че за това казвам приблизително.
Някой да даде линкове към такива сайтчета, че аз отдавна ги изоставих, не ми се търсят сега.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: plamenski4   
Дата:   24-09-15 18:32

Tamron 17- 50 с тяло Никон д 7100 как е ?
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-09-15 18:41

Човека задава много правилен въпрос. Аз не виждам нищо смешно.

24мп на кроп са изключително предизвикателство за всеки обектив.
В момента над 2/3 от обективите трудно се справят с такава резолюция ,която е еквивалент на около 50мп на Фул Фрейм камера.

За максимален резултат можем да говорим най-вече в критичния център и на 20-30% от центъра. Там повечето обективи, позатворени се справят без особено голям проблем. Естествено същият трябва да постига максимума си около ф/4.0-5.6, защото след това сме в дифракция (особено след ф/8.0).

Обикновено светлосилните твърди обективи и качествените 2.8 варио обективи постигат максимума точно при тези критерии и само те могат да "напълнят" ,което е относително тази резолюция. Все пак не трябва да забравяме ,че за да се случи това обикновено обектива трябва да е много качествен и скъп ,което не е в съответствие с това ,че ще се ползва на камера с малък сензор.

Моят Никкор 300/4.0 PF VR се справя много добре с д7200.
Обективи от този калибър са само твърдите портретчици, макро обективите и някой варио обективи и то не по-цялото поле на кадъра.

Така ,че въпроса ти е добър.
А отговора в най-общ план е: Повечето немогат. [smilie24]


24мп на Фул Фрейм камера не представляват особена трудност за повечето обективи дори използвани с аксесоари като телеконвертори, макро лещи и тнт.
24мп на кроп са президвикателство за всеки обектив. Нужни са големи скорости, светлосилни обективи и базово исо (100-400)

Поздрави!
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: didesignbg   
Дата:   24-09-15 20:17

Интересно ми е как изглежда един празен пиксел? Очевидно щом не могат да се напълнят 24 милиона някои от тях остават празни. Има ли това явление нещо общо с насищането на пикселите и така наречения full well capacity? Също така какво става като се препълни един пиксел, прелива ли?

Към PD да покаже произволен обектив с телеконвертор на Лайка сравнен със същият гол обектив на кроп. При никон има даже и двете тела с еднаква изходна големина на файла кеф ти 12/16/24 мп. Не мисля че е възможно 1,4 конвертор да даде по-рязко изображение, освен ако не снима морския с него.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   24-09-15 20:37

Интересно защо никой не се заяде в някоя от темите в които се споменава D8x0 и нуждата от хубави стъкла да му запълнят матрицата (не че не може да се подразбере грешно). Може би тази дума е трябвало да използвам.

Извинявам се, в момента ми е малко натоварено и не мога да постна цялостния си анализ, но набързо:

Weekend-а имах шанс да изпробвам Sigma ART 18-35/1.8 по мои преценки фокусираната част на 18мм и f/1.8 (що-годе в центъра) на 100% всичко беше детайли, а не подобия и артефакти (което се случва при "ненапълващи") обективи. Нащраках и още малко тестове, но не съм ги гледал.

Ще подбера примери и за други обективи, горе се спомена Nikkor 16-85 - и с него имам разни тестови, като цяло е много по-добър от Nikkor 18-105 (при който макс съм изкарвал чисти 6Mpix при снимки на закрито със външна светкавица и в редки случаи малко повече от центъра в макро разстояние /под 10:1/ на 105мм), може би затворен на f/8 16-85 би изкарал 10-12Mpix, но малкото кадъра които направих май не бяха при такива настройки. Не случайно обаче направиха 16-80, той трябва да се справи с тежката задача да източи детайлите във правилните фотосайтове.

Това за 50-ката може и да е вярно, конкретно кадъра който ме размаза на D7000 беше с 50/1.8G на f/4, ще го изтествам на D7100-то, може и 35/1.8G DX да видя какво прави на f/4-f/5.6

85/1.8D се справи доста яко на f/4 - на 100% не е супер, но на 16Mpix изглеждаше страхотно (кадър със външна светкавица).

Сега гледах едни от Fisheye-a (Nikkor 10.5) от статив с по-дълга експонация на f/11 и ми се че детайлите са чудесни, може би не на макс, но доооста задоволително.

Идните дни малко ще ми се нормализира графика и ще изровя примерни кадри.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: J0R0   
Дата:   24-09-15 21:01

Абе, те всички обективи пълнят, но въпросът е КАК пълнят

(Движи мишката в полето на картинката и извън него. Избирай обективи от списъка за сравнение)
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   24-09-15 21:08

Благодаря за сайта. Май не видях как да се сменя тялото на което е тествано. Иначе изглежда би спестило доста труд, макар реално снимането на чартове е едно, това да има хубав детайл при реални условия е друго.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: kvakioh   
Дата:   24-09-15 21:13

Скоро и потребителите на Канон ще ги върти това. Макар че нещо няма разлика голяма между 20 и 24 мегапикселовите матрици при тях...
Но ясна и точна гледна точка, която е потвърдена с времето- твърди, светли, големи обективи или евентуално топ варио, но за предпочитане твърдите[smitten] . Това е реалността.
[smitten] [smitten]
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: J0R0   
Дата:   25-09-15 00:31

Твърди, светли, ама блендата затворена до към 5.6.
[smilie25]
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-09-15 10:46

Didesign

Много смешно.

Под "пълня" в тази тема се подразбира дали един обектив може да достигне максималната резолюция на сензора в крайното изображение.


И отговора при кроп-ка с 24мп е: Трудничко.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   25-09-15 12:16

Малко background защо изобщо ми хрумна това (сега може да се смеете): Когато видях няколко кадъра от D7000 (16Mpix с 50/1.8G na f/4 и 17-55/2.8 на f/4), които поне за мен имат 100% детайл се замислих, че с D4s (пак 16Mpix) при същите условия (и един стоп по-затворена заради DoF) ще излезе идентично изглеждащ кадър.
Разни хора ми казват да вземам FF, но не мисля че кадрите ми са чак толкова добри да си струва допълнителна инвестиция и при условие че все пак има обективи "пълнещи" и D7100 (макар и по-малко и по-трудно) и при НЕ екстремни условия (високо ISO, още по-плитък DoF) кадрите биха били неразличими от D750 или D610, а за тези специални места съм готов да прежаля една стъпка ISO, DoF и динамика за по-разумна цена и тегло на DX системата.



Публикацията е редактирана (25-09-15 12:17)
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: didesignbg   
Дата:   25-09-15 12:22

А колко е максималната резолюция на сензора? Какво става когато един обектив надхвърли тази резолюция? Колко ябълки е резолюцията на един обектив и колко круши на сензора, а при каква дължина на вълната?
Не е смешно, но за да почне разговора трябва да има въпрос.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: roumen6   
Дата:   25-09-15 12:26

съгласен съм, че не е необходимо да се купува ФФ (виж темата на my.point.of.view) [smilie3]
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: Emoxide   
Дата:   25-09-15 15:06

Митко, виж това и кажи според тебе, тука оптиката пълни ли матрицата

30mm | f/5.o | 1/320s | ISO100 | AWB | Aperture mode

кликни на горното, да ти се покаже в пълен размер (>24MP)

директен Jpeg от апарата




Публикацията е редактирана (25-09-15 15:14)
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: Emoxide   
Дата:   25-09-15 15:08

[smilie5]



Публикацията е редактирана (25-09-15 15:08)
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-09-15 15:28

didesignbg

Максималната теоретично е посочена (да речем 24 мегапиксела).

Дори обектива да я надхвърля по цялото поле на кадъра се предполага ,че ще има някакви загуби. Тоест теоретичната е може би недостежима. Въпреки ,че при ДХО някой обективи показват 11мп от 12мп ФФ сензор или 22мп от 24мп ФФ сензор. Което е екстра.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: fotopepi   
Дата:   25-09-15 15:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.