Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   19-09-17 22:44

написа:

> Dimitar.Tzankov, на теб всъщност нужни ли
> са ти 24МР?

Като толкова ми заемат място на харда, защо да не са пълни с детайл? Определено не знам да за склучай в който детайлите пречат и не е възможно да се изчистят в пост.

Иначе идеята не беше точно да се уцели максимума за тази матрица, но поне по центъра да получиш максимума от възможния детайл.
 Re: Обективи които пълнят 24Mpix DX матрица?
Автор: stef7   
Дата:   20-09-17 01:03

Като повечето колеги тук смятам че копаеш в грешна посока с меренето на пикселите ама ти си знаеш.

И въпроса си ти не е за този форум според мен, щото ние нямаме техниката и софтуера да мерим тези пиксели. DXOMARK е мястото където може да получиш отговора с няколко клика. Там ги мерят на мегапиксели.

Инак това с мегапикселите идва от IMATEST методологията и софуера който сигурен съм и DXOMARK използват за тест на обективите. И според мен са сложени точно с тази цел - да дадат представа до каква степен един обектив използва потенциала и възможностите на дадена дигитална матрица. Щото до преди IMATEST всичките тестове публикуваха само MTF графики.

Ако искаш повече резолюция и детайл решението е известно много отдавна - избираш най-големия сенсор който може да си позволиш. Вместо да се опитваш да наблъскаш колкото се може повече линии на единица разстояние със супер остри и коригирани и скъпи съвременни обективи, просто увеличаваш разстоянието. Едно време доста фотографи пейзажисти снимаха на среден формат или дори голям формат. В днешно време избираш Full Frame с колкото се може повече мегапиксели. Това ясно си личи на DXOMARK където резолюцията/мегапикселите на един и същи обектив може да е два пъти по-голяма когато е използвана на D810 или защо не доста по-евтиния Сони A7R вместо на Д7100. Тогава дори и един старичък и доста евтин като цена обектив позатворен на ф4 до ф8 ще ти дава 30 мегапиксела в центъра и 24 по краищата на 37 мегапикселова матрица и ще запълва 24 мегапикселова матрица още от ф2.8. С малко уточнение обектива да е с фокусно разстояние от 35мм нагоре. Широкоъгълните обективи винаги са били трудни за проектиране.

http://erphotoreview.com/wordpress/?p=4364

http://erphotoreview.com/wordpress/?p=4320

http://erphotoreview.com/wordpress/?p=4114




Публикацията е редактирана (20-09-17 01:04)
 Re: Кои обективи се справят добре с 24Mpix DX матрица?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   20-09-17 07:56

Хайде оправих заглавието да не ви боде очите :)
Никога не съм имал предвид най-крайните части на кадъра да искрят от детайл, по-скоро такива които могат при отворена бленда да са наистина добри.
 Re: Кои обективи се справят добре с 24Mpix DX матрица?
Автор: stef7   
Дата:   20-09-17 08:40

Почти всички обективи на отворено са по-меки в краищата. Което никога не е било никакъв проблем, допреди да дойдат компютрите и 100% увеличение на мониторите и да почнем да четем десетки тестове и сравнения. Защото ако снимаш на най-отворено, примерно ф1.4, ф1.8 от 50мм нагоре, че дори от 35мм части от кадъра около краищата рядко ще са ти на фокус поради плиткия DOF и факта че практически е невъзможно да разположиш всичко което се вижда в една равнина. А и на най-отворено по идея обикновено искаме да замажем фона, т.е. задния план, който обикновено е по краищата на кадъра. Ако искаш максимална острота и фокус по целия кадър затваряш на ф8, така или иначе. И там отново повечето обективи са остри както в центъра така и доволно по краищата. Готов съм да се обзаложа, че дори и на 100% увеличение в реална снимка ти не може да видиш тази разлика. Тестовете ще ти кажат, че я има но ти реално не може да я забележиш. А и а си мръднал малко от перфектния фокус а тия много мегапиксели резолюция са отишли в кофата за боклук. Ken Rockwell e 100% прав, като пише за всеки обектив който тества Image sharpness depends more on you than your lens, and lens sharpness doesn't mean much to good photographers.

Откак почнахме да се дзверим в снимките на 100% увеличение и да виждаме неща които инак не виждаме изведнъж перфектни инак обективи вече не ни се виждат добри. И за тази цел Сигма направиха ART серията, щото и Zeiss го могат ама за много много пари. Да си пълнят хората матриците и на 100% увеличение на най-отворено ф1.4 и краищата да излизат остри на тестовете. И всички са доволни :) На кой му пука че тестовете се правят в лаборатория и снимат практически двумерен обект - чартовете са в една перфектна равнина, което както казахме в реалния свят практически го няма никъде.

И трето и четвърто е че ти гледаш снимките си на 2Mx резолюция монитори, но искаш обективите да резолват 10 пъти повече. Що ами да можеш да ги гледаш колко са остри на 100% увеличение. :)

 Re: Кои обективи се справят добре с 24Mpix DX матрица?
Автор: stef7   
Дата:   20-09-17 09:36

dxomark и photozone.de, lenstip имат доста добри тестове и са изтествали огромно количество обективи. Отиваш, гледаш тестовете избираш. Примерно съвсем непретенциозния Nikon 35mm f1.8 DX е максимално остър в центъра още от ф1.8

тест

 Re: Кои обективи се справят добре с 24Mpix DX матрица?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   20-09-17 20:13

Това ревю не е на 24Мпикс.
Ще трябва да направя мой тест на 35/1.8G DX, защото обектива определено е зад Sigma 18-35/1.8 ART от гледна точка на острота на маскимално отворена бленда.
Иначе като гледах мои снимки с 50/1.8G на D7000 много ми хареса гледката (имах 7100 и 7000 тогава), даже си мислех да не остана със стария заради лимита на обективите. Но после смених двата със 7200.

Иначе да, DxO mark е добър индикатор... как то и да е, затварям темата, дано някога на някой му е полезна при избора на обективи :)
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.