Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: mihajlov2   
Дата:   09-09-15 10:59

Използвам за бекъп два външни диска 3.5", които включвам само за преточване - средно по 1-2 пъти месечно. А в компютъра има 4 диска - 2 х 2 в РАЙД 1. Плюс SSD.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: tyunkata   
Дата:   09-09-15 11:46

Е, аз съм вадил 8 бр бизнес клас дискове с почернели платки и елктроника вследстие на протичане на ток през металната кутия на сървър. Познайте дали можеше да се възстановят данните?

Човек и добре да живее, трябва да си прави регулярни бекъпи!
(на независим носител)

IT мъдрост!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: krist   
Дата:   09-09-15 14:29

Не е мит за 5-те диска - случило се е при един от колегите, който поддържаше служебния лаб. Сега дали са заминали едновременно или с времето един по един, и никой не е обърнал внимание, когато са започнали първите, е друг въпрос [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: lamerko   
Дата:   10-09-15 01:11

tyunkata: няколко пъти съм възстановявал 100% данните от хардове с тотално препаткали платки. Обикновенно, когато изгори електрониката, колкото и да е зле (имал съм случай на разпръснати фрагменти от електрониката на два метра от кутията) механиката и данните остават непокътнати. Подмяната на електрониката е елементарна, но трудното е да намериш същия модел диск, от който да я вземеш. По страшното е, когато магнитното покритие на плочите започне да се нарушава - тогава спасение няма...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: krist   
Дата:   10-09-15 15:21

Ако намирането на същия модел диск е решаващо, може би е добре към всеки диск да се купува и един резервен от същия модел, който никога да не се ползва, а да е само за части? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: tyunkata   
Дата:   10-09-15 16:07

Темата не е за въстановяване на данни, а за надеждност на дискове. С примера исках да кажа, че винаги има риск да гръмнат едновремнно много дискове. Важното е да имаш добре подредена и работеща бекъп схема за всякави ситуации (почти)! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: imitev   
Дата:   10-09-15 16:25


С резервен същия диск няма да стане в голяма част от случаите.

Само със смяна на платката не се получава. Трябва да се смени и епрома с калибрацията...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: lamerko   
Дата:   10-09-15 16:30

Досега не съм имал проблеми с подмяната на платки - винаги са тръгвали от раз [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: kiten   
Дата:   10-09-15 18:23

Електрониката на кутиите за 3.5 хардискове дават най често дефект. Обикновено кондезаторите се издуват и скапват след втората година. Не препоръчвам отделно захранване,a захранване на харда от усб-то е за предпочитане.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: terminator   
Дата:   10-09-15 22:13

цитат:
....
Автор: lamerko
Дата: 10-09-15 16:30

Досега не съм имал проблеми с подмяната на платки - винаги са тръгвали от раз [cool]
....
Това и според мен (а и според колегата imitev от малко по-горе) е 99% невярно и на практика неприложимо. То ако беше толкова елементарно и лесно ... нямаше да ги има специализираните фирми за възстановяване на данни от дефектирали дискове и всеки щеше да си купува два (или повече) еднакви диска и щеше да е спокоен и безгрижен за данните си.

Някой по-горе спомена RE4 серията на WD. Самото RE е просто RaidEdition, но не че са по-издържливи от другите серии на WD - не, просто фърмуера им е леко оптимизиран в частта с I/O операциите когато два или повече такива диска са в RAID масив.
Конкретно - най-надеждни WD са от серията им Velociraptor, но те са си цифра. Това го казвам от личен опит с 4 (четири) двойки Velosiraptor-и (2х150, 2х160, 2х250 и 2х300GB) в 4 различнни машини - вече 5-та година 24/7 и никакви проблеми. При мен са системни, в RAID0, инсталирал съм ги по времето когато SSD-тата бяха много скъпи все още, но това не пречи да се ползват точно такива дискове и за архив, стига човек да прецени че си струват парите.
Това май напълно отговаря и на въпроса в първото мнение 2.5" или 3.5" са по-надеждни - Velocirapror са 2.5" дискове монтирани върху 3.5" алуминиева основа, служеща за охлаждане [smilie5]



Публикацията е редактирана (10-09-15 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: ilcoin   
Дата:   10-09-15 23:11

Пък аз точно обратното съм слушал за тия верлосираптори. Иди ги разбери [smilie5]

Истината май е, че дисковете стават все по-некачествени. Не знам дали понеже мениджърите почнаха много да се бъркат на инженерите, дали защото са много изнасилени технологиите, но е факт.

btw, рядко се споменава захранването като ключов компонент за дългия живот на дисковете. А има значение ...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: kiten   
Дата:   10-09-15 23:38

Точно велосираптора е един от най хубавите hdd на уестърдигитал с 5 год. гаранция. Ако имате възможност да си намерите нов купувайте смело !!! По бърз е от хибрида на сигейт при синтетичните тестове. За поредица от малки фаюлове като снимки за бързина е за предпочитане хибирида а за видео велосираптора. Компютър с два велосираптора свързани на райд 0 стрйп е истинско удоволствие за работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: lamerko   
Дата:   11-09-15 00:41

Велосираптора е серия, която допълнително е резервирана, но тя не е предзнаначена за сторидж, а за бърз достъп до данните. Лично аз не бих ползвал диск с 10,000RPM за да си запазвам данните. Да не говорим, че плътността е много висока - все пак е 2.5". За 5-те години каранция - черната серия, която е с малко по-човешки параметри (и цена) е също с толкова. А и дкаквото да си кажем - тази серия я пишете прекратена - от 3 години няма нови дискове... SSD-тата напреднаха достатъчно като капацитет и сигурност, за да я обезсмислят.

За подмяната на електрониката - не работя във фирма за възстановяване на данни. Но работя в агенция за сигурност като програмист и IT специалист - не е като да не са ми носили опечени дискове. Като се замисля, спасил съм досега всичко, включително и един мой. Казвам си моя опит и не искам предположения дали може или не може, след като съм разглобявал дискове 15 години [smilie18] Това е по тази точка от мен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: Serbezov   
Дата:   11-09-15 00:50

Сумати излишни приказки сте изписали а никой не споменава за Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology,
така че от моят опит с компютри който е вече малко над 15 години мога да ви кажа че работещи дискове без причина много рядко могат да спрат просто ей така,в 99 процента от случаите има причина,така че ако имате нов здрав диск спокойно може да си карате с него поне пет години,като за да не ви боли глава си следете смарта на дисковете, те преди да умрат са ви сигнализирали много пъти,фатални могат да бъдат удари при работещ диск,както споменаха по горе токов удар или нещо от сорта,също така ниският клас измислени захранвания водят до скъсяване на живота на диска,но просто ей така работещ диск не мре момчета,ако не е фабрично дефектен!До колкото до платките някой сработват ако са еднакви,но някой не[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: Тед   
Дата:   11-09-15 08:14

Извън НАС, сървъри / за достъп от всеки край на света/ - рак с-ма с 3 или 4 харда е най-оптималната/ без РАЙД, може райд за работно място/.
Кутии с вградени ХДД и прочие не е удобно. От Рак-а само дърпаш хардовете / и при вкл. режим работи/. А какви модели хардове - сами отваряте портфейла си.
1 хард е Темп /и там седят/, на 2-ия се мята и пази, 3 бекъп. Захранването на РАКА /адаптера/ задължително в UPS. Рак с мрежов адаптер е още по-добре.
Най-важното - да могат да се вадят и размятат дисковете, запомнете го!


http://s17.postimg.org/rmpptsfzj/Backup_2.jpg



По тази схема трябва да работите, като при нея по-различното е, че работното пространство е с Раид.

Като я побългарите, после ви болят главите.
Следва Блу рей диск по 50 гб за още един бекъп с каталозите и сте 66.
Клауда е добре, защото отдалечен достъп си трябва, а и ако работиш с колеги .... шера ти е задължителен...пр тия обеми информации...Но клауд и бекъп .... нещо не ми...
Нас има проблем от хак, както и клауда и ще умрете изведнъж и от ряз.

Това е...така се работи зад Океана...



Публикацията е редактирана (11-09-15 08:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: petronix   
Дата:   11-09-15 09:21

Някой по-горе спомена RE4 серията на WD. Самото RE е просто RaidEdition, но не че са по-издържливи от другите серии на WD ...


Ако RE не бяха толкова издръжливи нямаше да им дават MTBF: 1 200 000 часа. Освен това имат подсилено захващане на електромотора и са с минимални вибрации. От 8 години съм с RE серия и няма никакви проблеми.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: terminator   
Дата:   11-09-15 10:02

цитат:
....
Ако RE не бяха толкова издръжливи нямаше да им дават MTBF: 1 200 000 часа. Освен това имат подсилено захващане на електромотора и са с минимални вибрации. От 8 години съм с RE серия и няма никакви проблеми.
....
1200000 часа е много добре, само че при мен преди години в два различни сървъра (HP ProLiant ML350 и ML360) всеки с по 5 броя 3.5" RE дискове ... ами в гаранционния срок на двата сървъра подмених общо 7 (седем) от тези дискове. Скапана партида ли бяха, какво ли ... факт. Затова пиша че RE за мен означава всичко друго, но не и надеждност.

@lamerko, не искам да те обиждам, но ако искаш да ти пратя един 80GB диск - ако ми го направиш работещ, да си смъкна 20-тина ГБ данни от него - ще си го откупя обратно от теб за 100лв.
И Велосораптора какво като е бърз и надежден - защо да не става за бекъп? Стига човек да може да си го позволи - това е перфектната медия за архив.
"... SSD-тата напреднаха достатъчно като капацитет и сигурност, за да я обезсмислят..." казваш, ама по параметър надеждност има още много хляб да ядат.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: lamerko   
Дата:   11-09-15 11:21

terminator: не че нещо, но намирането на диск от същата партида може да струва повече от 100 лв. Наскоро дадох 75лв. за 60Gb Maxtor - човека чудесно си предположи, че щом търся точно определен диск може да поиска цена 3-4 пъти над реалната. Естествено след свалянето на данните и двата диска отиват на "боклука" - или директно в казана, или ги подарявам.
За Раптора - писах че АЗ не бих го ползвал за бекъп, понеже НЕ го считам за надежден. Писах и защо, но това си е лично мое мнение :)
За SSD-тата - писах, че обесмислят Раптора зарати капацитета и производителността си. А не, че бих ги ползвал за бекъп. Колкото до това, дали са надеждни - май новите технологии не са толкова кекави. Последните ми SSD-та идват с 10 годишна гаранция, каквато никога не съм получавал за твърд диск [smilie18] Самсунг просто ме радват отвсякъде [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: terminator   
Дата:   11-09-15 11:57

Не искам да споря, просто споделих и аз моите виждания. Както и да е, нека да [shtrak] а да не се заяждаме [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой диск е по-надежден 3,5" 3ТБ или 2,5" 500ГБ-1ТБ?
Автор: asahi   
Дата:   11-09-15 13:44

Да ви открехна, че размерът на гаранцията е маркетингово, а не технически обусловен. След 10 години я камилата, я...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »