Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: vkk1   
Дата:   07-08-15 20:38

па може и цветове да изкараш, правилна експонация, кой знае ...
сори, ама се нервирах леко.
Деба тея критици!

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: Tota   
Дата:   07-08-15 20:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: nyamago   
Дата:   07-08-15 22:45

Какви пет лева? Кой бял баланс? Къде го видяхте? [smilie10]

Някой да не е тръгнал да търси бял баланс в моите предложени редакции? Крайно неграмотно: там именно и нарочно няма такъв [smilie6]

И в двата оригинала на Автора белият баланс е еднакъв. Реалистичен и приличен: сенките синеят, но това винаги е така и е нормално, светлината пък е топла (винаги е такава от ниско слънце - и сутрин и вечер). За реалистична пейзажна снимка не търсим да променяме тези дадености.

Само че добър бял баланс изобщо не значи зашеметяващи цветове: много често реалистичните (!) цветове са... скучни и неизразителни. Авторът сам подсказва с артЪ примера, който е дал като идеал за подражание: той няма НИЩО ОБЩО с 'правилен' или реалистичен бял баланс. Но хваща окото, изглежда 'много яко', нали?

Ясно е, че Авторът на темата НЕ търси реализъм, а ефектни цветове, които са привлекателни и впечатляват зрителя. (Достатъчно много от зрителите, ако не и някои по-възвишени майстори като писалите по-горе).

Та с примерите си аз показвам две (от много възможни) умишлени ОТКЛОНЕНИЯ от 'правилния' бял баланс. Достатъчно силни отклонения, да не си помисли някой, че са случайни, че са грешка в... 'белия баланс'. (Но някой май все пак си помисли?)

Едното е в силно затоплена гама, като при изгрев или залез, връзва се с дългите сенки и очевидно ниското слънце от оригинала. Това изглжда по-реалистично (има такива залези), но може да не е по всеки вкус.

Затова второто е в съвсем друга посока: взима зелени тонове от обилната околна зеленина и отива в такава гама, която също е характерна за старите снимки. Зеленеят някои стари обективи и особено стари цветни филми и хартии - или пък популярните навремето проявавания с 'грешен' проявител (крос-процес, на езика на днешните ви дигитални 'ефекти'). В крайна сметка всичко това води до известна ретро- визия, но не е мазано всичко с обща зелена баданарка, а са намествани хармониращи нюанси в сенките и светлините, оставени са и някои от оригиналните цветове, доколкото се връзват с такава гама.

Работата с цветовете не е за всеки, но поне към разбирането им при гледане е добре да се стремим?
[shtrak]



Публикацията е редактирана (07-08-15 22:54)

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: nyamago   
Дата:   07-08-15 22:50

И още нещо: Авторът спомена 'острота' и в по-горен коментар споделих мнение, че едва ли става дума за фокус и 'шарпене', а по-скоро за по-изявен детайл чрез работа с някои видове контрасти.

В двата примера съм показал И това, съшо по два различни начина. В единия съм засилил котрастите с малък радиус (локални и микро) и от това са по-изявени текстурите и дребните до средни детайли. Един вид 'острота'. В другия пример (вие ще познаете кой от двата е) нарочно съм НАМАЛИЛ тая острота - за да вкарам в кадъра известна дифузия, атмосферост и 'замечтана' мараня. Не много: всякакви корекции и ефекти е добре да се правят с вкус и много мярка - но в двата примера има явна разлика и в това отношение, освен цветовете.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (07-08-15 22:53)

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: Tota   
Дата:   08-08-15 04:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: philip   
Дата:   08-08-15 08:15

Абе Tota, ма я покажи нещо да ни шашнеш, кат си толкоз чат!


Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: Tota   
Дата:   08-08-15 09:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: антивик   
Дата:   08-08-15 10:59

Tota написа:

> аха ейго и тоя, купувача на гласове
> ;)
>
>
> http://s8.postimg.org/suo712znp/image.jpg

>
> айде сега марш да четеш книжки за домашно четене, че септември ей го къде е [smilie3]


Ще ме извиняваш ама това меко казано си е посредствена работа, хеле па щом го усещам и аз де малко-малко съм дефектен. Особено с това контрастно изсичане на дърветата у ляво, седят кат залепени и премахнатата омара...снимката даже губи от качествата си...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: philip   
Дата:   08-08-15 12:04

Tota, продавачът ли го казва? [smilie18]

Обработката не ми хваща окото, но това в случая е без значение!
Ако искаш да си полезен за темата и автора и обаче, докато си чета книжките [smile], вземи напиши каква обработка си приложил и как[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: тьма   
Дата:   08-08-15 12:09

Добрите фотографи са като импресионистите - улавят мига, настроението, усещането.
Всичко останало отива към графа *графичен дизайн*


Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   08-08-15 13:16

Т.е. "апарата ми е по-умен от мен", "той си знае работата"

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: nyamago   
Дата:   08-08-15 16:22

> "...http://s8.postimg.org/suo712znp/image.jpg..."

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: Tota   
Дата:   08-08-15 16:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: Tota   
Дата:   08-08-15 17:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: Л.Ш.   
Дата:   09-08-15 15:07

За да успокоя страстите, ще кача моя снимка, която беше редактирана и ми беше пратена от And_, това е онова, което търсех като резултат, явно обаче трябва да бъде редактирано :)


https://40.media.tumblr.com/4f75446683728b0fde3c3b7d18f3adfd/tumblr_nsmqwkhy9u1ud59ddo1_r1_1280.jpg




Публикацията е редактирана (09-08-15 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: Л.Ш.   
Дата:   09-08-15 15:37

Също, след редакцията, тази снимка на мен ми харесва как изглежда. Ще съм благодарен, разбира се, на вашите мнение.



https://40.media.tumblr.com/ecc91181c28cd3f24f98992e57d41fd4/tumblr_nsmqdxrBnl1ud59ddo1_r1_540.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: nyamago   
Дата:   09-08-15 15:51

@Tota : Не е редно да цапаме темата на Автора с такива диалози, но на лични нападки дължа отговор:

1. Никога никъде не съм казал, че съм фотограф.
2. Да си редактираш снимките не е нито грях, нито престъпление. Стар спор в световен мащаб, отдавна разрешен в полза на свободния избор. Моят е да си ги редактирам.
3. Докато криеш собствените си шедьоври нямаш особена тежест с коментарите си - особено като открито декларираш алергията си към 'много думи' (рационални обяснения) и не аргументираш изхвърлянията си на 'висш капацитет'с никаква логика и факти. Което, обяснимо, ме разсмива.

[smile]



Публикацията е редактирана (09-08-15 18:57)

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: Tota   
Дата:   09-08-15 18:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: антивик   
Дата:   10-08-15 07:36

Л.Ш.,

така в черно - бяло хептен не става, Александър Невски и другите сгради стават много плоски и с това мъртво небе са като залепени, като декор в театър. Момента добре си го уловил, обаче фокуса ти бяга от хората, които са на преден план и се губи акцентирането, някак си погледа отскача назад, където всичко си е съвсем стандартно и няма какво да хване човека.

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: damiaven   
Дата:   10-08-15 11:30

Момче, трябва да прочетеш доста текстове по история на изкуството.
После, в частност, история на фотографското изкуство...
Ако си в София, иди в кафето на Фотосинтезис. Там има доста фотографски албуми на признати майстори. Сядаш на някоя маса, поръчваш си кафе и разглеждаш на воля / и безплатно / прекрасни издания.
Във Фейсбук има неизтребимо количество фотографски боклук, самозванци и мошеници.
Трябва да придобиеш достатъчно визуална култура / каквото и да значи това за теб /, да си снимаш на воля и от сърце каквото ти падне. В началото техниката НЕ Е ОТ НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ.
Не се питай дали правиш изкуство. Това го решават корифеите в тази област, галеристите и в лошия случай - богатите сноби.


Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: hrup   
Дата:   10-08-15 11:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: damiaven   
Дата:   10-08-15 11:39

Влез в сайта на тази галерия - www.fraenkelgallery.com
Има и много други примери с престижни галерии за фотоизкуство.
Сигурно знаеш, че някои от най-великите живописци навремето са висели с часове пред шедьоврите на старите майстори и са се опитвали / там, на място / да ги пресъздават "едно към едно".


Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: MauMyHa   
Дата:   10-08-15 11:46

аз съм скромен с творчеството си, ама като видя недоклатен кадър у графичният редактор или да си кажем претакован и понеже тука все сте завършили Визше за графични и визуални изкуства. Няма как да не ви го хакна с една проста панорама от три вертиланли кадъра от ръчички [smilie25]
Та да ме изсФиняват мазачите на фотошоп



https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1439194527_42.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: антивик   
Дата:   10-08-15 11:49

damiaven
написа:


> Във Фейсбук има неизтребимо количество фотографски боклук, самозванци и мошеници. Трябва да придобиеш достатъчно визуална култура / каквото и да значи това за теб /, да си снимаш на воля и от сърце каквото ти падне. В началото техниката НЕ Е ОТ НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ. Не се питай дали правиш изкуство. Това го решават корифеите в тази област, галеристите и в лошия случай - богатите сноби.
>
[smilie24] [cool] абсолютно точно, в сурат тефтеря се събира всякаква навалица и човек може само да се огелпи, а и като види 2-3 салати и му минава мерака да се рови там.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: снимка vs. изкуство ?
Автор: victory13   
Дата:   10-08-15 11:52

Страхотна [cool]

Липсва само името на автора [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »