Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 По какъв начин стартирате с работата?
Автор: bestlap   
Дата:   21-07-15 12:35

Здравейте.Създавам тази тема с цел мнения на хора,който вече са минали по пътя от аматьори/любители към полупрофесионалисти/изкарващи прехраната си с фотография.Та въпроса ми е как преминавате от единият етап към другия?Ясно е,че трябва опит,много знания който се учат дълги години,техника и прочие ,но все пак кога решавате ,че сте готови и как си намирате първите ангажименти,с който да си изкарате някой лев?

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Imaginarium   
Дата:   21-07-15 13:01

Късмет, шанс, съдба, случайност...както искаш го наречи, така става най-често.
Макар да не си изкарвам 100% от доходите с фотография, а само половината, горе долу, при мен лично така станаха нещата.

Нека кажат професионалистите, сиреч тези, на които им е професия :Р

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: steffo   
Дата:   21-07-15 17:12

КоЙто - коИто
КоЙто-както може.
Които-както могат.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: marto   
Дата:   21-07-15 19:27

steffo [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   21-07-15 20:42

пффффффф......почнах да пиша и го изтрих.....Трябва да си пусна отпуск за да кажа това което мисля....Толкова са много нещата че верно нямат описване .....

Успех :)

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: bestlap   
Дата:   21-07-15 20:43

Ясно значи никои нищо.Все пак сме в България [cool]



Публикацията е редактирана (21-07-15 20:43)

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: mmjm   
Дата:   21-07-15 22:36

Полупрофесионалист е като полубременна, няма такова понятие. Какво не ти харесва мнението на Imaginarium?

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   21-07-15 22:49

Imaginerum добре ги описа нещата.

Аз лично не се занимавам професионално с фотография (за сега), но мога да опиша начините по които съм си печелил арена за изява (за събитийно снимане) и трупане на ценен опит.

1) Отидох на нещо забавно организирано от спортната зала в която тренирах, бях си взел апарата. Поснимах, пратих кадрите и след това ме помолиха да снимам други събития организирани от тях и го направих. Не спечелих пари, но получих много ценен опит, положителни емоции и се запознах с доста хора.
2) Разкарвах се със раницата и попаднах случайно на спортно състезание, изкарах "големия" обектив, поснимах малко (тъкмо го бях взел и беше идеален тест), след това изпратих кадрите на организаторите, които бяха изкефени и ме викнаха да снимам друго тяхно събитие.
3) Бях на друго събитие, пак с "големия" обектив и един от снимащите ме заговори и ме разпитва разни неща свързани с продажба на снимки (от което все още не съм се възползвал).

Имал съм и оферти от мои познати да снимам разни балове, сватба и дори детски рожден ден... които не винаги съм отклонявал.
Просто се развивай, снимай при всяка подходяща възможност, показвай кадрите си сред приятелите си; бъди сред хора и имай възможност да покажеш набързо твои кадри (примерно на телефона подбрани 10-на кадъра)... и така.



Публикацията е редактирана (21-07-15 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: bestlap   
Дата:   22-07-15 22:59

Ясно значи си е късмет до голяма степен. [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: pmartinov   
Дата:   22-07-15 23:30

Ако човек си ляга и става продължително с една идея тя се материализира...

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: kvakioh   
Дата:   23-07-15 00:38

Това последното е точно.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: boni   
Дата:   23-07-15 01:04

Никакъв късмет няма, всичко е много много труд, упоритост , безсънни нощи и най-вече коректност към клиентите.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: kalabrieza   
Дата:   23-07-15 03:47

В бачкането късмет няма. Ще дам пример с мен. Аз монтирам отоплителни и охладителни инсталации. Работя си на свободна практика и нито съм закъсал нито съм богат. Но в даден момент се случват разни непредвидени неща които ме поставят финансово на колене....... ама удря рекордно гореща вълна и ми палят телефона и се налага да се работи по 14 часа. Бих казал , че това е късмет. Иначе за създаването на име и календарът да е половин година напред запълнен boni го е казал , много труд и коректност към клиентите. Всеки който се захване със занаят трябва да е наясно , че за да изгради МАРКА се инвестира и време.

ПС. Днес дъщеря ми ме и иформира , че са я приели в медицинския но не специялноста която иска и ще пропусне..... радвам се ,че знае какво иска и го преследва. Иначе след горещата вълна освен да си реша непредвидените разходи са надявам да се сдобия и с два от новите фужинони с които да разпускам като му дойде времето.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Shama   
Дата:   23-07-15 06:31

И на мен ми е чудно къде точно е късмета в общ план . Късмет може да има в единични проекти, поръчки и т.н., но всичко друго е работа, работа, работа.

Моя път накратко е учене (в учебни заведения 7-8 години), портфолио, и постепенно, клиент по клиент изграждане на бизнес.

Някои хора го минават този път по-бързо , други по-бавно.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   23-07-15 07:37

"Късмет" е по-скоро постоянството и случайността в някой от тези моменти правилните хора да те забележат и да стартиращ.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: burningice   
Дата:   23-07-15 08:02

Късмет е, когато двама студенти сключат дългосрочен договор с IBM, които от своя страна твърдят, че от софтуер не се печели.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 08:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: CDman   
Дата:   23-07-15 10:20

@bestlap

Каквото и да започнеш виж дали има достатъчно клиенти в региона в който живееш и смяташ да работиш.

Прави са да казват, че трябва труд и отношение към клиента, но ако няма клиенти първите две нямат значение.

Успех [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: boni   
Дата:   23-07-15 10:31

Районът е България + радиус 1000км около нея. От личен опит го казвам:) Имам приятели от много малки населени места с невероятно портфолио, които снимат в БГ и цяла Европа.
Ето ви пример :
http://georgestratiev.com/


Жоро живее в Любимец. Снима къде ли не.
Границите и районите са само в главите на хората.



Публикацията е редактирана (23-07-15 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: CDman   
Дата:   23-07-15 11:36

Изключенията не са закономерност. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: boni   
Дата:   23-07-15 13:41

Всеки решава сам за себе си дали иска да е изключение или да е закономерност. Ако иска може да се развива, ако не иска - няма.
Въпрос на избор.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 13:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: bestlap   
Дата:   23-07-15 13:58

Мен по-скоро ми бе въпроса как да стартирам с всичко примерно как да се рекламирам като до момента не съм снимал сватба знам ,че има хиляди тънкости,които ще се учат с времето,но до момента съм снимал 2 детски рождени дни и няколко индивидуални "сесии" с момичета.Как да започна да се рекламирам бих снимал и 10-15 сватби напълно безплатно само и само да вляза в час със всичко.Би било странно да търся някой,който ще се жени и да му предложа да снимам безплатно поне аз така си мисля.[smilie5] [smilie5] Иначе за портфолио мога и само да го изработя защото имам нужните познания в областта ,но към днешна дата нямам кой знае какво да сложа в него [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   23-07-15 14:01

Ако не си снимал на сватби на твои приятели, бих препоръчал да започнеш като втори фотограф при някой от твоя регион.

За символични пари или дори за без пари. Така хем някой друг носи голямата отговорност, хем трупаш опит и учиш "занаят"

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 14:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: boni   
Дата:   23-07-15 14:18

Няколко пъти вземам хора, които искат да се учат. Имало е случаи да ме молят с месеци. Водя ги на хубави сватби с чудесни дестинации и им давам пълни права да публикуват от свое има всички снимки, нищо че реално снимат до мен и копират всичко. За съжаление в 80% от случаите се отнасят несериозно. Аз съм предал сватбата и съм приключил отдавна, а снимки от тях няма. Младоженците виждат, че снимат, разрешили са им , но след това питат къде са снимките, аз се червя. Супер безотговорни хора. На мен реално нищо не ми трябва от тях, но ме поставят в неудобна ситуация. В същото време съм дал старт на доста хора, директно с хубави сватби за портфолио + много ангажименти. Голяма част от младите и успешни сватбени фотографи са стартирали по този начин. Когато видя, че човек е сериозен и може да се разчита на него, му давам ангажименти, защото аз не мога, а и не искам да поема всичко.
Обаче несериозността у повечето начинаещи ме кара да спра тази практика. Вече ми писна тотално наистина.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: pmartinov   
Дата:   23-07-15 14:25

Безотговорните и неблагодарни хора каквито преобладават не могат да оценят жестовете.

За това не ги заслужават!

Несериозните хора нямат нужда от врагове,те сами са си най-вредни за себе си.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Imaginarium   
Дата:   23-07-15 16:18

boni, това което правиш е меко казано похвално. Честно казано не подозирах, че има такива хора, особено сред фотографите. Похвално е, но както всичко останало, прави го дотогава, докогато не ти пречи и не ти създава повече главоболия отколкото положителни емоции. Хубаво е да се помага, но само когато тази помощ е заслужена и добре оползотворена! :)
Иначе до автора:
Това с безплатните ангажименти авторе единствено прави лоша услуга на всички останали които си изкарват хляба с това.
Едно е да работиш без заплащане, за про фотограф, съвсем друго е да предлагаш безплатна услуга директно на клиента.
Знай си цената и не прави недостойни и непочтени неща!

Успех с реализацията :)

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: bestlap   
Дата:   23-07-15 16:26

Благодаря Ви на всички за мненията!Ще се опитам да намеря някой в региона ми - Враца,София,Ботевград,Монтана /северозападна България/ който би желал да му помагам надявам се да успея по някакъв начин защото наистина ми се работи в този бранш [cool] [beer] [shtrak]



Публикацията е редактирана (23-07-15 17:26)

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 16:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   23-07-15 16:46

Успех, bestlap!

Като цяло се появявай с техниката по време на разни обществени събития, разговори се с колегите фотографи и вероятно в някой момент ще намериш човек при който да "чиракуваш".

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 16:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: boni   
Дата:   23-07-15 16:50

Едно уточнение - на мен никой не ми трябва да ми помага. Най-ми е добре да си снимам сам, никой не ми се пречка в краката, не ми застава пред обектива и не ме пита постоянно разни работи. Като имам пакет с втори фотограф си плащам за сигурен такъв.
Когато съм сам и взема някой, това 100% е в полза на този, когото съм взел защото:
1. Трупа опит в реална обстановка
2. Гледа как аз организирам нещата, как контактувам с младоженци и гости
3. Учи се на разни похвати при снимане в подобни условия
4. Трупа портфолио директно от скъпи сватби на красиви локации, често с международно участие.
5. Това портфолио си е лично негово, в неговия сайт и се рекламира с него - изпраща го на клиенти и т.н. 5 снимки на Блек сий Рама и други подобни места са повече от всякаква платена реклама и ти водят по-платежоспособни клиенти.
6. Прескача трудния и трънлив път на евтини сватби, от които няма как да направи впечатляващо портфолио и се качва много по-лесно на по-високо ниво.

-------------------------------

Но както казах повечето хора са несериозни. За съжаление.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 16:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: realnoncho   
Дата:   23-07-15 17:05

Добре де, няма ли да му дадете почивка и на втория ник на този музикант-щтракач, да си пие бирата на спокойствие?

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 17:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: boni   
Дата:   23-07-15 17:14

ОК, сушайте izabela, той повече ги разбира нещата в сватбената фоторгафия от мен:)

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 17:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: bestlap   
Дата:   23-07-15 17:30

Все пак ако някой си търси помощник /безплатен/ може да драсне ЛС насреща съм.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 17:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: boni   
Дата:   23-07-15 17:36

Izabela, не знаеш кога да спреш наистина.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 17:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 17:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 17:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: chukov   
Дата:   23-07-15 17:59

- Леонсио, искам да ти кажа нещо много важно

Следва минутка неловко мълчание. Очите на Леонсио се изцъклят, слухът му се изостря като на крадлив циганин бичкията

- Леонсио, ИЗАБЕЛА Е БРЕМЕННА !!!!


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 18:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: chukov   
Дата:   23-07-15 18:04

Без такива като теб форумът имаше смисъл
Заради подобни хора лека-полека част от смислените потребители се изтеглиха от тук
Точно заради дървените философи дето всичко знаят и могат, ама не го правят щото не ги кефи :-))

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   23-07-15 18:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Frenchev   
Дата:   23-07-15 20:02

С късмет работа не се търси. С късмет можеш да уцелиш от тотото.
Работа и ангажименти с много труд, постоянство, усет към хората и безплатно снимане до чупенето на два затвора.

Поне при мен така проработи. Не съм цъфнал и вързал, но си изхранвам семейството само с фотография.

След като спечелиш клиенти е важна коректността, постоянния контакт и ъпгрейд на техника и умения.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: Joro35   
Дата:   24-07-15 22:23

Нека и аз да кажа моето скромно мнение по темата, та дано успее да пробие сред толкова блясък от профитата тук.
Защо снимането на скъпи сватби да е нещо хубаво? Защо това се поставя като крайна цел за постигане? Фотографът, колкото и да е велик и колкото и да снима на 1001км около дома си, си остава обслужващ персонал за една сватба. Нещо като диджея и сервитьорите. Знаейки, че моралът намалява с увеличаването на парите, очаквайте и по-лошо отношение на скъпите сватби. Богатите мислят така- аз плащам, аз ще казвам какво и как ще се прави. Никой скъпо платен фотограф няма да ме убеди, че не е унижаван от такива хора. Е, освен ако не е съвсем загубил чувството си за собствено достойнство, зает да трупа $$$. Богатите мислят, че целият свят им е длъжен, че съществува за да изпълнява желанията им("Издишате, Велко, издишате." спомняте си тази сцена от "Оркестър без име, нали?)
От друга страна, когато снимаш сватба на едни нормални хора, получаваш и в пъти по-добро отношение. Там можеш да покажеш творчество и умение, които те ще оценят. За тях ти си ФОТОГРАФЪТ. Когато ти плащат, понеже са хора от твоята черга, ти ще настояваш за по-малко пари, а те за повече понеже са доволни. Ще се разберете накрая за нещо по-средата. Вярно няма да забогатееш, но след това ще имаш приятели. Ще имаш хубави спомени.
А какво остава за "скъпите" фотографи? Едни $$$ като утеха за забравеното достойнство и лъскане на егото по форумите, където сред въздишките на "бедните" фотографи, да се залъгват колко са незаменими.


Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   24-07-15 22:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: boni   
Дата:   24-07-15 23:04

В огромна грешка сте, особено що се отнася за интелигентни хора с възможности независимо дали живеят в България или извън и особено когато подбираш клиентите си:)
Отношението няма общо с нивото на заплащане, а с нивото на интелект и култура на хората. Простаци има във всички ценови категории, въпросът е да ги избягваме и да поставяме условията си. Както много пъти съм казвал - "Каквото ти е портфолиото, такива са ти клиентите"
Важно е да умееш да казваш "НЕ". Важно е да умееш да внушаваш респект с поведението, отношението и начина си на мислене още от първата среща.
Обслужващ персонал си ако манталитетът ти е на обслужващ персонал:)


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: videolux   
Дата:   25-07-15 08:19

Колкото по скъп е един продукт, би следвало да е толкова по качествен. Евтино хубаво няма.
В крайна сметка за всеки влак си има пътници.
За съжаление в България влаковете са от евтините.
Хубавото е, че макар и малко има и скъпи влакове.
п.с. каквито пътниците, такива и влаковете.



Публикацията е редактирана (25-07-15 08:23)

Отговори на това съобщение
 Re: По какъв начин стартирате с работата?
Автор: izabela   
Дата:   25-07-15 08:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »