Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-07-15 10:50

Цитат от прясно затворената тема, в която се питаше що не ставали снимките в църквата:

Да "науча фотографията"? А тя къде по-точно се учи, че не разбирам? Вкъщи на стола или на седянка на пейката пред блока? Не. Тя се учи там, където се случват нещата. В моя (конкретен) случай там, където трябва да се науча е в църквата, където за съжаление не можеш просто ей така да влезеш да се учиш. Учиш в движение, когато ти се отдаде възможност. Четеш, но и учиш докато го правиш. Така че хайде моля ви излезте навън, вижте как свети слънцето, чуйте шума на вълните, радвайте се на гаджето/жената/приятелите и децата си, вместо точно тук да избивате комплекси. Взех че помислих, че някои от вас са се родили с фотоапарат, вместо с цица, в уста. Защото аз да снимам в църква ще се науча, но вие повече хора няма да станете!

[thankyou]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: Yonko_Rusev   
Дата:   09-07-15 10:51

[smitten] [beer] [cool]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: MixMike   
Дата:   09-07-15 10:56

Бе Гена, къде се намираш ти...ще учел фотография...за кво? Нали има 5Д III. Той сам си снима. Че се прее*ават спомените на хората - голяма работа, никой не се е родил научен. 6400исо много шум има, баси скъпия апарат с шум...
Трябва и хирурсите така да се учат - на живи хора. Вкарват ги под скалпела и студентите се учат. Клъцват тук/там...ма той вземе че умре...голяма работа - никой не се е родил научен.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-07-15 11:05

Така поставен въпросът, спокойно може да се хлъзне по гладката повърхност " За умствения багаж на българите въобще", защото кухи гъдулки се срещат в коя да е професионална област у нас
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: nyamago   
Дата:   09-07-15 11:17

fast_eyebrow написа:

> Така поставен въпросът, спокойно може да се хлъзне по гладката
> повърхност " За умствения багаж на българите въобще", защото кухи
> гъдулки се срещат в коя да е професионална област у нас

Не само у нас - и в това не сме уникални, нито водим света [smilie25] Четвърт век извън страната и - повярвайте - по цял свят съм срещал 'кухи гъдулки' от всякакъв чешит. Общочовешка черта си е на цялата планета.
(Това за успокоение, да не се саоубием от комплекси за национална непълноценност).
[beer]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   09-07-15 11:22

То, че ги има навсякъде- има ги, но мястото им е извън елита и горните слоеве на обществото
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: iasen2   
Дата:   09-07-15 11:26

Проблема винаги е бил в това, че пазара е малък и изкривен.
Ще ви дам конкретен пример:

за 07.2014 търсенето в Гугъл на думата "детска фотография" е 1000
от 08.2015 до сега е около 90 търсения месечно - сиреч пазара се е сринал, и то най-вече заради ефекта,който наричам "мами с DSRL" и заради колегите които цитирате по горе в темата.

Разбира се това е временно явление, пазара ще отсее мамитата , но времето лети , а ние остаряваме.



Публикацията е редактирана (09-07-15 11:29)
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: MauMyHa   
Дата:   09-07-15 11:31

Времената се менят, аз имам спомени че са ми "писали" на кино лента, сега съм ЗАУ [cool]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: m.djorov   
Дата:   09-07-15 11:35

Има една приказка, която ще перефразирам. Не е 100% вярна за ситуацията, понеже във фотографията има огромна доза творчество.
"3 месеца работа с апарата спестяват 3 часа четене на ръководството за работа с него." И конкретно обсъждания проблем повече клони към точно този вид.
Тъкмо щях да пиша, обаче темата е затворена. Едно е да не знаеш в конкретната ситуация как да подходиш поради липса на творчески опит, друго е защото не знаеш как да работиш с апарата, и какво да му настроиш. Едното се учи наистина в движение, но там ще получиш снимка, която е добре експонирана, само лошо кадрирана да речем, с повече или по-малко DOF от нужното и подобни, но другото се прави в къщи с четене и мислене кое за каков и как може да послужи, защото после получаваш снимка която е изгорена, не може да кажеш какво гледаш на нея, шум ала бала. И докато първите снимки може да се приемат, защото все пак човека се вижда, вторите нямат място.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: realnoncho   
Дата:   09-07-15 11:41

m.djorov [smilie24]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: CDman   
Дата:   09-07-15 11:47

В различните църкви условията за снимки са различни. Доста учене ще падне [smilie18] [beer]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: Dimitar.Tzankov   
Дата:   09-07-15 12:01

Оф пак ли темата за църквата... той автора доста озря с времето, първоначалните постове бяха като на някой в ранна тийнейджърска възраст, но вече доближават, че и минават границата на пълнолетие.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   09-07-15 12:07

"мами с DSRL" [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Това е положението. Принципно няма лошо. Нека се учат мамите. А и тя си каза, че е предупредила хората, че няма опит, но те все пак са се съгласили да ги снима. Така че не е голяма драма. Все някакви снимки, колкото за спомен, ще са станали. Ще прочете, ще снима, ще се научи, рано или късно.

Ама, и вие и скочихте много твърдо с бутонките в онази тема. [smilie7]


На мен ми стана интересно как е снимала в М режим, сменяла е блендата постоянно /което пък е друга чуденка, защо ти е да сменяш блендата постоянно/, а пък скоростта се е сменяла сама... [smilie8] Или поне аз така рабрах... Това възможно ли е?


[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (09-07-15 12:08)
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: met   
Дата:   09-07-15 12:16

...мами с DSRL...
Някой върши измами с DSRL![smilie10]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: Kalimas   
Дата:   09-07-15 12:37

Ако аз съм бил мазохист да поканя някой приятел без опит да снима нещо важно - ще си нося и отговорността.
Ако обаче съм поканил някой,с портфолио, което ми е харесало и на който ще му платя - оплеска ли нещо ще си искам парите обратно,до стотинката че и отгоре.

И накрая, ако си сериозен/на - винаги се намира начин. В случая техниката е на лице и може да симулираш подобна обстановка в къщи на стола или по добрия случай - отиваш в някоя малка църква (квартална, селска... ), водиш си приятел/приятелка/модел, говориш (черпиш, дарение, плащане...) с попа, той дава да снимаш (ако не даде, има и други), научаваш основните положения и така ще има по-малко брак и по бързо привикване към дадените ситуации.Но изисква отдаденост и инвестиция на време и средства.


Иначе за акъла на фотографите като цяло - ту го има, ту го няма, като при повечето професии занимаващи се с някакъв вид изкуство.[beer] [shtrak]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   09-07-15 12:44

Аз смятам, че основната грешка там е била, че авторката на онази тема е започнала да "пипа" повече, отколкото знае и разбира. Ръчни настройки, смяна на бленди, зададена цветна температура и прочие, и прочие... Вместо, като няма опит, да заложи на техниката и да снима с автоматични настройки. Канон 5Д III е достатъчно добра камера. Или да си прави експерименти в къщи, а не при реално снимане. Но както и да е. Ще се научи.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: da.fo   
Дата:   09-07-15 12:56

yanamo се обиди, но един мой преподавател казваше :
"Едно яйце преди да го глътнеш - го премери отзад." Ще добавя,- че да не ти изхвръкнат очите [smilie10]

 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: bg2014   
Дата:   09-07-15 15:19

Умствения багаж трябва да е в синхрон със самочувствието.
Ако самочувствието в в повече- резултатите са комични.
Финансовите възможности оказват лоша услуга на тези с превес на самочувствието. Скачат на скъпата техника (няма лошо), но без да знаеш А и Б на техниката скъпата техника се оказва не толкова полезна.
Ето защо си иска постепенност и последователност при изграждане на каквато и да е професия, в случая фотографията.
Без курсове, четене и много практика умствения багаж си проличава бързо.
И самочувствието също.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: truly   
Дата:   09-07-15 16:01

Не съм следил темата и не знам какви са били другите коментари на човека, но подозирам, че в типичния за българския велик фотограф дух, някой е започнал да се държи назидателно с примеси на подигравка. Не знам дали въпросният цитат е показателен за умствения багаж на фотографите и дали въобще може да се прави такова обобщение, но поне от това, което е казано, изглежда човекът има желание да се научи. Вероятно не си е задал както трябва въпроса, вероятно дори се е поизхвърлил малко в някои неща, поизнервен от коментарите дори е изръсил и глупости, а лешоядите са били щастливи, че поредната наивна жертва е паднала в капана. Но, уважаеми съфорумци, бъдете по-толерантни! Нима една от идеите на един такъв форум не е именно да отговориш на въпрос на човек, който прохожда във фотографията? И колкото и глупав да е въпросът, не е ли по-добре да го подминеш ако сметнеш, че е безумен, отколкото демонстративно да покажеш невежеството на питащият и съответно своето величие?
[shtrak]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: MixMike   
Дата:   09-07-15 16:08

Вероятно...вероятно...вероятно...прочети ТЕМАТА, виж колко хора се опитват да помогнат по всевъзможни начини, но не успяват, тъй като отсрещната страна няма дори елементарни познания...и разбира се всички са му виновни...и тогава изказвай вероятности[beer]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: ejel   
Дата:   09-07-15 16:09

Автор: yanamo:
]… след махането на шум в Лайтрум имам недопустимо много шум, чак ме е срам какво да кажа на хората. Знаят, че още се уча, но искат мен, то пък и все някога трябва да се науча и не искам да отказвам. Но въпросът ми е първо защо така ми прегаряха със светката? /…/ Второ мислех, зе на ФФ не би трябвало да има тооооолкова много шум на 6400?/.../ Къде сгреших? Някакви съвети?
/…/аз казах, че тепърва започвам да снимам - кръщенета. Извинявай, че се уча![/b

Автор: GenaDP:
А тези със засраните снимки ще те извинят ли? Трудно ли ти севижда първо да научиш фотографията, и после да ходиш по кръщенета?

---------------------------------------

Лесно ми севижда ([smilie18]) да науча, че отговорът/съветът нямат много общо с въпроса/твърдението[smilie3]

A за заглавието и замисъла на темата[smilie23] [smilie23]



Публикацията е редактирана (09-07-15 16:11)
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: camelasign   
Дата:   09-07-15 16:10

След една година ще се научи да снима в църква и ще почне да се учи да снима в ресторант...Един друг пък се учеше да снима в дискотека. Завиждам им на самочуствието, но се чудя...имаш свободни няколко хиляди лева за скъпа камера, но не искаш да дадеш 200лв за едни прилични курсове поне. Малко ми е бай ганьовско това.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: truly   
Дата:   09-07-15 16:21

Въобще не ми трябва да я чета тази тема. През последните няколко години съм се нагледал на десетки подобни. Сценарият е идентичен: - има заблуден питащ, често без да има идея всъщност какво иска, без да е прочел и една страница, поне да научи нещо;
- има някъде в темата хора, които се опитват да помогнат, търпеливи, понякога дори твърде търпеливи;
- има трета група, с "умствен багаж" - или поне те смятат така, които ако наистина имат такъв, просто биха подминали разговора, но вместо това решават, че ще набият канчето на смелчагата дръзнал да се прави на фотограф
Поправи ме ако е имало друго развитие на темата :)
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: BXMarkov   
Дата:   09-07-15 16:27

На база на наблюдения върху хора занимаващи се с фотография, дълги години бях убеден че простите и елементарни хора занимаващи се с фотография са по-скоро изключение. Напоследък не е така. Тъжно, но факт!

Защо? Защото, това да си добър фотограф и да получаваш удоволствие от резултатите и признание за труда си(ако си професионалист) е свързано, с ниво на интелект над средното, богата култура и интереси в тази област, техническа грамотност и познания за процесите, сетивност,добро възпитание,желание за развите и много,много труд.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: geokar   
Дата:   09-07-15 17:00

Първо ще трябва да определим кого да наричаме фотограф и сетне да обобщаваме, нали така. "Фотографите", които размахват егото си в този и подобните нему сайтове, са, така да се каже, за домашна употреба. Да не обиждаме творците с фотокамера.

 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: Tota   
Дата:   09-07-15 17:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: izabela   
Дата:   09-07-15 17:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: Slivenski   
Дата:   09-07-15 17:44

3 дни дървене по форумите спестява 1 час четене, дори в интернет.


Ама карай... [smilie21] [smilie21]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: h_bio   
Дата:   09-07-15 18:19

Тази тема е по-скучна дори и от онази [smilie8]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-07-15 19:13

Скучна, но поучителна... [smilie5]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: qwer6   
Дата:   09-07-15 19:46

Стана ми интересно заглавието и след това писането по темата!Моето мнение е че в момента няма Фотография и Фотографи!И,ще,Ви кажа защо!Защото никой от близо 15г не зачита снимането на лента/да не говорим за черно-бялата/Много рядко някой има Фотолаборатория,да прояви филма,да направи снимки на Крокус-а!След това да ги изсуши на сушилнята и някъде към 23:59ч да види резултата-т.е готовите снимки!Всеки снима на всякакви Сапунери ,а ако има повече средства и на разни Марк iii-антониевци!Прави по-стотици кадри и късно вечер избира най-много 2-3 кадъра!!!Нека никой не се обижда-това е моето мнение!!!Препоръчвам:ОЛИМПУС mij2!Това,което прави това апаратче с лентата за да станат снимките невероятни е неповторимо!!!

 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: CDman   
Дата:   09-07-15 21:46

Като гледам не сме мръднали за 15 години от това - български форум: обясняват ти колко си тъп и как си се захванал с нещо за което е трябвало да платиш на някой вместо да питаш.

Потрес


При фотографията пък не е по-различно отпреди 150 години когато фотографчията е свалял плаката от обскурата и после е започвал да маца с четката. Сега четката е дигитална , но резултатите са горе долу същите. [smilie7]

- Огледалце, огледалце на стената. Коя е най-красива на земята ?
- Ти царице си дарена с извънредна красота, но фотографа на Снежанка има по-добър ретушор ! [beer]

 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: EvaJor   
Дата:   09-07-15 21:50

qwer6, като се замисля, и истински машинопис няма...Вече всеки пише на компютър и никой на пишеща машина [cool]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: CDman   
Дата:   09-07-15 22:07

Не се пише "на компютър", а на "текстов редактор". [beer]

А каква кал имаше на времетоооо [smilie5]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: fotorafi   
Дата:   09-07-15 22:58

Години наред професията фотограф, фоторепортер не бяха престижни. Не бяха престижни. За разлика от пишещите журналисти и редактори. Защото навяваше асоциации с фотографите пред Народното събрание, паметника Цар Освободител или Съветската армия. Окачили "железните" Киеви, снимаха дошлите от провинцията колхозници и работници на екскурзия в София. Пренебрежително ни казваха :Щтракни 3-4 снимки, на широко и на високо за материала ми.
С демокрацията, относително свободния печат,политическите и социални скандали, широко отразявани в печата, жълтите издания " издигнаха" статуса на професията. С навлизането на цифровата фотография, куцо, кьораво и сакато си купиха по една сапунерка, започнаха да снимат и решиха, че са фотографи. Да, ама не. За една хубава снимка се искат много неща:както технически познания, умения, познаване на законите на композицията и светлината...
Показателен беше случая,преди две години. С колегата Ж.Кабзамалов оценявахме дипломните снимки на курсистите от Колежа по фотография,при Факултета по журналистика на СУ . Влиза мастита мутра със златни ланци, върти ключове от автомобил Мерцедес. С него влиза девойка, напърчила силиконов бюст, къса пола и дълги бедра.. "Искам моята приятелка да стане фотограф, решил съм да издавам едно малко модно списание...Ще наема екип, а тя да бъде фотограф. Ще я подготвите за два месеца-юни и юли, от септември да заработи редакционния екип на списанието... Колегата подскочи, почервенял.... Добре, че го настъпих и взех думата.
-Нямате проблем, за два месеца ще я обучим, ще стане добър фотограф. Само трябва да и купите хубава апаратура по наш опис за 25-30 хиляди лева. А за обучението и, за двата месеца ще платите предварително на двамата ни по 10 000 евро. Нямаше коментар..изнизаха се.[beer]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: GenaDP   
Дата:   09-07-15 23:03

Автор: Tota

Като гледам не сме мръднали за 15 години от това - български форум: обясняват ти колко си тъп


Според теб трябваше смирено да преклоним глава пред чутовния интелект на питащия, и дружно да подхванем осанна в негова чест? Когато очевидно не е в състояние сам да проумее, че трябва да научи, каквото е нужно, вместо да чака другите да наливат в продънена каца - явно някой друг трябва да му подхвърли правилното решение. Но както се вижда, питащият освен тъп е и нагъл...
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: ecobo   
Дата:   09-07-15 23:39

Гена, само не мога да разбера защо го слагаш тоя (недо)учения в категорията "фотограф"???

[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: camelasign   
Дата:   09-07-15 23:54

...а сега си представете за момент, че цифровата фотография изчезне или че клиентите масово вземат да искат аналогово снимане:)
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: shampoanta   
Дата:   10-07-15 00:19

цитат :"Умствения багаж трябва да е в синхрон със самочувствието.
Ако самочувствието в в повече- резултатите са комични".... типичен пример за това е автора на темата - кака ви Гена ДуПи, тоя празнодумец и пуфлек го наблюдавам от години , файда от него никаква, явно е баджанак на бони или учинайка на жена му щото се радва на завидно търпение ръсейки простотии и персонални обиди дге [smilie23]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: GenaDP   
Дата:   10-07-15 00:47

shampoanta, я сега да ни светнеш файдата от тебе ква е - мляко ли даваш, вълна ли, или творби за Лувъра произвеждаш? [smilie8]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: BXMarkov   
Дата:   10-07-15 10:05


shampoanta, типично - коментираш не темата а автора.
Гената не прави компромис и назовава нещата с истинските им имена, не е лошо някой да казва, на "царя", че е гол от време на време.

Рафи [smilie24]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: bg2014   
Дата:   10-07-15 10:12

Като прочетох цялата тема (от която произлиза тази) и осъзнах, че на колежката просто и липсва не умствен багаж. Липсва и контакт с истински фотографи, професионалисти и действащи.
Така, че малко "чиракуване" на истински професионалист е верния път към уравниловка на умствен багаж и самочувствие.
Та по темата:
Всеки с фотоапарат в ръка има достатъчно умствен багаж, ..... но за определено ниво. [smile]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: Emoxide   
Дата:   10-07-15 10:13

аз все съм се мислел за посредствен и ограничен... в изкуството и начинът си на мислене.
Благодаря на активно участвалите, че ме успокоихте. [smile]

Убъф день!



постът ми се отнася до коментарите преди 10ч
изключая fotorafi



Публикацията е редактирана (10-07-15 10:17)
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: pmartinov   
Дата:   10-07-15 10:19

fotorafi [smilie24]

[thankyou]

[shtrak]

 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: 2metraninja   
Дата:   10-07-15 10:23

truly написа:

> Не съм следил темата и не знам
> какви са били другите коментари на
> човека, но подозирам, че в типичния
> за българския велик фотограф дух,
> някой е започнал да се държи
> назидателно с примеси на
> подигравка. Не знам дали
> въпросният цитат е показателен за
> умствения багаж на фотографите и
> дали въобще може да се прави
> такова обобщение, но поне от това,
> което е казано, изглежда човекът
> има желание да се научи. Вероятно
> не си е задал както трябва въпроса,
> вероятно дори се е поизхвърлил
> малко в някои неща, поизнервен от
> коментарите дори е изръсил и
> глупости, а лешоядите са били
> щастливи, че поредната наивна
> жертва е паднала в капана. Но,
> уважаеми съфорумци, бъдете
> по-толерантни! Нима една от идеите
> на един такъв форум не е именно да
> отговориш на въпрос на човек,
> който прохожда във фотографията? И
> колкото и глупав да е въпросът, не
> е ли по-добре да го подминеш ако
> сметнеш, че е безумен, отколкото
> демонстративно да покажеш
> невежеството на питащият и
> съответно своето величие?
> [shtrak]

Ей, и ти обаче сега отсъди веднага - типичния дух, форумните лешояди и т.н. И ти като чукча писател се проявяваш. Поне 15 души ѝ казаха на момичето какво да пробва, поинтересуваха се да разберат какъв реално е проблема, файлове примерни аз самия поисках да видим, че иначе как да гадаем защо са лоши снимките? Обаче как да разбереш някакви детайлни инструкции, ако не знаеш основна функционалност на техниката си? И тя предпочете да се засегне от на Гената "А какво ще кажеш да научиш първо кое копче за какво е?"

Относно ГенаДП - Преди 10 години като почнах да чета форума и аз му се дразнех малко на острото отношени, с годините все повече го разбирам и приемам.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: to6e   
Дата:   10-07-15 10:45

GenaDP ги казва нещата по болезнен начин. Точно тук е момента, че трябва да имаш умствен багаж и да осъзнаеш къде ти е мястото - поне като базови знания.
Няма как без основа, да градиш нагоре. С голо самочувствие и техника нещата няма как да се получат.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: truly   
Дата:   10-07-15 10:58

2metraninja, изразих мнение базирано на многобройните теми от този тип във форуа, не съм отсъдил. В следващия ми коментар съм допълнил - наясно съм, че винаги има и хора, които искат да помогнат, хора, които често са твърде търпеливи.Аз лично не мога да приема отношението на другата група - тези, които нямат желанието да помагат (често и няма нужда), но въпреки това решават, че ще се произнесат "авторитетно", често с махленски лафове и обръщения типични за пиянски свади. Та, казвам, че ако "фотографът" има наистина умствен багаж, просто би подминал подобна тема.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: GenaDP   
Дата:   10-07-15 11:27

Автор: truly

наясно съм, че винаги има и хора, които искат да помогнат, хора, които често са твърде търпеливи.Аз лично не мога да приема отношението на другата група - тези, които нямат желанието да помагат (често и няма нужда), но въпреки това решават, че ще се произнесат "авторитетно", често с махленски лафове и обръщения типични за пиянски свади.


Как точно си представяш въпросната помощ? Знанията не са като оная работа, че да ти ги набият. От търпеливите помагачи, както се видя, ползата е нулева. Явно и ти не можеш да вденеш, че моят съвет (да седне и да научи каквото трябва) е единственото смисленото нещо, което може да се направи.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: jigsaw   
Дата:   10-07-15 11:34

Ей то голяма драма настана с това кръщене и тази църква. Всъщност в първата тема, не останах с впечатление, че жената обяснява как всичко й е ясно, но въпреки всичко нищо не се получава. Дори напротив, тя обсни че нещо се е оплела и очевидно не й е ясно. Също така стана ясно, че се е заела със задача отвъд нейните възможности и знания към момента, и на практика не може да се оправи. Сега, не знам дали тя е куха като лейка или просто няма достатъчно опит, но всичко което трябваше да се направи, е просто да й се каже да експериментира малко повече и да си изясни връзките между бленда, скорост, фокусно разтояние и ИСО. Толкова! Вие я налазихте, че съсипала спомените на хората. Пак от първата тема стана ясно, че тя ясно им е казала че не е веща в занаята и ако хората за които е снимала им беше голям зора, щяха да си наемат про фотограф и толкова. Щом са я оставили да снима, значи много, много не им е зор за резултатите. За мен тя звучеше по-скоро разочарована от себе си, а не от техниката и се опита да търси помощ...Но тук някъде нещата станаха като в онзи филм Lost in translation...



Публикацията е редактирана (10-07-15 11:39)
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: izabela   
Дата:   10-07-15 11:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: 2metraninja   
Дата:   10-07-15 11:37

Абсолютно, Гената ѝ каза да научи кое копче за какво е. Не я е обиждал, не ѝ се е присмивал. И накрая я попита дали докато се учи, хората с одрисканите снимки как да постъпят?
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: truly   
Дата:   10-07-15 11:39

Гена, смятам че има полза от съветите. Дали човекът задал въпроса ще схване това, което му казват си е негов проблем. Най-малкото обаче, дискусията би била полезна и за другите съфорумци. Който се дразни, не му допада нивото - по-добре да не каже нищо, отколкото да опитва демонстративно да набива канчета. Педагогиката не е за всеки.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: GenaDP   
Дата:   10-07-15 11:41

да и се каже да експериментира малко повече и да си изясни връзките между бленда, скорост, фокусно разтояние и ИСО

Явно си пропуснал факта, че освен топлата вода и колелото, горните връзки също са открити и изчерпателно описани преди много време. Експерименти не са нужни, всичко го има в книжките.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: izabela   
Дата:   10-07-15 11:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: GenaDP   
Дата:   10-07-15 11:44

Автор: truly

има полза от съветите. Дали човекът задал въпроса ще схване това, което му казват си е негов проблем.


Чудесна преподавателска логика. Я кажи къде преподаваш - да направиш малко реклама на учебното заведение... [smilie18]
 Re: ...и за умствения багаж на фотографите...
Автор: truly   
Дата:   10-07-15 11:47

Гена, нито съм преподавател, нито имам опит с педагогиката. Имам големи съмнения обаче и в твоите способности в тази посока.
Ако искаш да го кажа още веднъж, на разбираем език за хора с умствен багаж - ако не можеш/не искаш да помогнеш - не пречи!
 

 Тази тема е затворена