Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   11-07-15 00:24

bpavlov , напълно те разбирам и споделям същото мислене и усещане. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: asahi   
Дата:   11-07-15 09:47

Павлов, вземи си човек и го обучи.
Това твоето е криза на растежа на бизнеса. Трябва да се преодолява.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: slumdog   
Дата:   11-07-15 09:57

Привет на всички! Някой ако иска обработка или ретуш на снимки да ми пише на ЛС! Изпратете няколко снимки, ако ги харесате, може да работим заедно.
Моля зададете и собствените си изисквания![shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: izabela   
Дата:   11-07-15 12:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: jigsaw   
Дата:   11-07-15 13:25

@izabela
С WB/цветната температура в ACR или Lightroom, няма значение. Пък ако искаш пробвай и да го десатурираш малко. А може да опиташ и с Luminance. Все с едно от всичките, ще ти хареса резултата. В Lightroom сложи бръш върху пламъка и там пипай цветната температура, за да не се разбута WB в цялата снимка.



Публикацията е редактирана (11-07-15 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: izabela   
Дата:   11-07-15 13:33

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: xm_style   
Дата:   11-07-15 23:36

Абе не мога да сметна ... значи фотограф 1 взема за сватба цена Х и обработката ми отнема У дни.
Фотограф 2 взема цена Х + 30% като обаче обработката му коства У + 400% дни.
Всъщност кой печели повече?

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: StrikeBack   
Дата:   12-07-15 11:48

Освен това "филтрите" са нещо изключително специфично и това което ще хареса на обработващия, може да не хареса на фотографа, а пък има поне и трета и четвърта страна - булка и младоженец. Всеки със своите вкусове. Булката харесва нисък контраст, меки и пастелни тонове, младоженецът - силни контрасти и драматизъм. Примерно.

[smilie24]


насред целия "напън" за артЪ и "стилЪ" и тн, някой все пак е дал и най-важният параметър - клиента и това какво той иска, защото това е услуга която се прави за тях, не е творчество в истинския смисъл на думата, пък и въобще според мен

все повече смятам че ако можеш да снимаш е най-добре да предадеш необработени снимки, RAW+JPEG, новите поколения тела дават прекрасни JPG-зи, повечето хора не желаят нещо повече, а при желание могат да се направят целеви обработки на определени кадри в посока която те желаят

прекрасно ми е известно как сега всички ще скочат че никога ама видиш ли Н И К О Г А не се давал RAW и тн глупости… но аз лично смятам, че това е най-правилният подход и честен спрямо младоженците

но мен лично това ме накара да се откажа да снимам сватби - хората определено полудяват като решат да се заженат и се почват едни неща…. и често пъти угодия няма, което задава една много неприятна ситуация, когато нито клиента нито изпълнителя е доволен - между другото все повече коментирана ситуация и за софтуерния бизнес

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: nyamago   
Дата:   12-07-15 14:34

> "...и често пъти угодия няма, което задава една много неприятна ситуация, когато нито клиента нито изпълнителя е доволен..."

Фотографският бизнес (ако якой досега не е забелязал) е... бизнес. Не е толкова различен от всеки друг бизнес: трябва да удовлетворява нечии потребноасти, при това да има икономически смисъл - забелязал си го при софтуерния бизнес, който споменаваш (но същото е и при фризьорите, и при военните заводи; при телефонните оператори, и при хлебарите).

В бизнеса над всичко е един принцип: КЛИЕНТЪТ винаги има право! Който дава парите, той избира и решава, точка. Тук почват тънкостите и обърканите ориентири, заради които казваш 'няма угодия':

А. Клиентът, като Цар на положението, трябва добре да съзнава, че влиза в договорно отношение с РАВНОПРАВНА страна - Доставчика. И този Доставчик сигурно нещо разбира от работата за която го наемат - и има основание и морална позиция да съветва клиента. Клиент, който игнорира съветите с позиция "Ти няма да ме учиш, АЗ така го искам!" само губи и си заслужава това, което получава.

Б. Доставчикът от своя страна, не бива да бърка правото си на съвет с право да диктува как ще станат нещата. Ако не му приемат съвета (и иска да остане в контракта и да вземе едни пари), разумно е да 'си подвие опашката' и да произведе каквото (глупавия) клиент му иска. Защото, в крайна сметка, правилото 'КЛИЕНТЪТ винаги има право' е над равноправните отношения в договора, то е фундаментален икономически закон.

В условия на монопол (напр. държавна икономика) се случва Доставчикът да диктува и да издевателства над Клиента. Но в преобладаващите условия на безкраен избор и конкуренция - няма как да стане.
= = = = =

И да се върнем, все пак на темата: комуто са малко 200 лева за обработка, отказва такива оферти и търси по-високи. Ако (!) уменията му го заслужават - ще си намери. И обратното: комуто е много да даде 350 лева, си търси някой за 200. Със сигурнот ще си намери - и ще си получи обработка 'като за 200 лева'.

Пазар! [smilie6]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: johnny_fx   
Дата:   12-07-15 23:13

Съжалявам, но това "никой не може да обработи, като мен и за това не давам на друг" ми звучи несериозно.

Какво е по-различното от вкарването на авторския стил в едни пресети и пипване, където се налага? Даже в чужбинските сайтове за фриленсъри бях мяркал обява на някакво сватбарско студио, които си търсеха ретушьор, да може да обработи, по еди колко си снимки на седмица и да работи с техните пресети.

Вие тука тия основни обработки ги изкарахте голямата работа. Или сте попадали на тотални некадърници да ви обработват или и аз не знам. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: bpavlov   
Дата:   13-07-15 00:12


Виж сега, johnny_fx, с най добри чувства, ама въобще не са ти ясни нещата, а пък и не искаш да вникнеш, като ти се казва.
Няма пресети тука, всяка снимка си е сама за себе си. И изрично отбеляззах, че не става въпрос за ретуш. И изрично отбелязах, че няма такова понятие, като основна обработка, когато си достигнал до топ ниво в сватбената фотография.

Всички тези схеми с ползването на подизпълнители и стиковането на "бизнес" процеса, работят, когато си в средния ценови клас и работата я разглеждаш като бизнес, един вид вкарваш математически оптимизиран модел.

Когато надхвърлиш едно ниво, бизнес модела умира, клиентите плащат, за да работиш ТИ.

Относно как сватбената фотография била бизнес с клиенти и от тази гледна точка трябвало да се съобразяваш какво иска клиента, ще кажа, че това е вярно само, ако си в ниския или средния ценови клас.

Като си достигнеш до нивото, не даваш пет пари какво иска клиента, разберете го, ТИ си имаш стил, доказал си се и не се обясняваш на НИКОЙ, единствено те питат дали си свободен на датата и са благодарни ако СИ. От там нататък си снимаш, както на тебе ти е кеф.

Но, надхвърлянето на едно ниво, не става, когато работиш с подизпълнители, като казвам надхвърлянето, не визирам обема работа, който поемаш, а средната интелигентност на клиентите, които те търсят.

И не, не е несериозно, като казах, че няма кой да ме замести в постобработката. По принцип имам колеги предпечатари, които биха могли да я свършат тази работа, само че, офертата им е 1000 лева. Аз също бих поискал толкова. Говорим за средно 2500 РОУ файла, които след селекция се намаляват до 1200 обработени снимки, само в РОУ конвертора.

Относно конкретиката на темата, да, аз бих искал да ползвам подизпълнител за постобработка и, точно както каза Асахи, бих го обучил и към конкретния момент бих го ценообразувал на около 400 лева само за обработката и 500, ако ми и асистира до започването в ресторанта. И да, точно криза на разрастването на "бизнеса" е, само дето не искам да го разраствам

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: localhost   
Дата:   13-07-15 04:08

е започнеш ли да обработваш снимка по снимка и да си губиш времето с 1000 снимки вместо да се развиваш просто дърпаш назад. като динозаврите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: imitev   
Дата:   13-07-15 08:16

По-горе писах ли за добрия фотограф и добрия мениджър и как не са едно и също лице?

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: johnny_fx   
Дата:   13-07-15 08:56

Прав си Павлов, не са ми ясни нещата как при теб се случват нещата.

Говориш за топ ниво, а нямаш асистент да прави обработката. Пак ще кажа, че е несериозно.

Хем нямало кой да свърши работата, после се оказва, че някакви предпечатари можели, ама пък било скъпо. Значи ретушьор не може, но предпечатар може. И каква работа изобщо имат предпечатари да обработват снимки? [smilie8]
Относно обработката ти самият си оценяваш работата на 1000 лв. А ако вземеш асистент, който и да помага по сватбите, и да обработва, ще му даваш половината. [smilie11]


И ти ги говориш едни.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: tonyboy79   
Дата:   13-07-15 12:58

Ех тея сватби. Аз да попитам колигете що така са разглезили клиентите по 1200-2000 снимки? Не съм снимал на лента ама май преди една сватба с 2-3 ленти са изкарвали. Около 100-на снимки. Сега се оплаквате, че имате много снимки да оправяте. Според мен едно такова събитие може да се отрази в максимално 500 снимки... и ето на работата стана наполовина.
С колегата какво направихме по баловете. Ами обещахме да им направим около 400-500 снимки на клас. На някои младежи им се видяха малко, предвид, че други колеги са обещавали по 2000, ама им обяснихме, че според нас това количество е предостатътчно. Отделно тези дето обещаваха огромните количества нещо не ги видях да снимат. При въпроса ми към една позната (на бала) "Къде ви е фотографа?"... "Миии каза, че в ресторанта няма да идва, щото нямало да станат хубави снимки."
Малко се отплеснах от темата.
Та с колегата си говорихме, че сме съгласни да даваме половината от изкараното за ретуш на снимки стига само, човека да е на прилично ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: chukov   
Дата:   13-07-15 15:47

Тонибой,

На една немалка част от сватбите, които снимам, няма видео.
Искам да ти кажа, че с 500 снимки трудно се "разказва" сватбата.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: realnoncho   
Дата:   13-07-15 15:54

500 снимки няма как да са изключителни... Може да стават за разказване, но ще има и доста плява. А да не говорим, че 500 снимки дори и онлайн ще прецъкат няколко човека... Ако са 100 има доста по-голям шанс снимките да са по-добра селекция и да се видят от повече хора без да омръзват :)

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: chukov   
Дата:   13-07-15 16:07

Значи нека да поясним нещо.
Никой не говори за 500 хитови кадъра.

А колко са добри репортажните кадри зависи от фотографа

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: hose   
Дата:   13-07-15 17:52

johnny_fx [smilie24]
bpavlov - този път верно се оплете нещо… а от толкова артЪ само ще кажа че от сватбата на моя братовчедка наскоро снимките се забавиха къмто 2 месеца и накрая гледах и не вярвах… всичките в едно зелено-арт-мазня-блър-зърно-винетирано… черно бяло… ми сори ама това не е артЪ проект да го мацате така… плюс кадри - портрет на булката с отрязано лице - примерно - без очите…

относно броя - аз не снимам много, но на голяма сватба излизаш от ритуалната на около 600ния кадър - просто днес всички са разглезени и искат МНОГО снимки без да мислят или пестят, нормално към 1000-1200 са снимките от една сватба при мен, освен ако не е нещо много камерно, само подписване или нещо подобно…

иначе аз лично много бих се радвал да има на кой да предам суровия маТрял, но клиента няма да иска да го плати…

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: Mogila   
Дата:   13-07-15 18:19

Бих дал и давам. Не е възможно сам да ги обработя.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: 798099   
Дата:   13-07-15 19:57

Автор: chukov
Дата: 13-07-15 15:47

Тонибой,

На една немалка част от сватбите, които снимам, няма видео.
Искам да ти кажа, че с 500 снимки трудно се "разказва" сватбата.


Чуков, понеже не си тийнейджър, ще ти го кажа в прав такст: НЕ СИ ПРАВ!!!" Това, което масово се прави в момента, изабщо не е сватбена фотография, а откровен КИЧ!!! Независимо, колко "високохудожествени" са снимките. Хайде да оставим в миналото философското твърдение, че количествените натрупвания водят до качествени изменения...Сложете си ръка на сърцето и признайте колко на брой са кадрите, които отразяват събитието и имат наистина някаква сантименталлна стойност?! 10, 20, 50, 100? В никой случай не са 500. НЯМА КОЙ да ги гледа!!! След първите 50 на всички им писва, дори на младоженците. Плащат да ги снимат от куртоазия и желание за изява на финасови възможности, вЕрвайте ми.

Ако искате, де...

Това съвсем не означава, че снимките, които е показал Бони, например, не са перфектни. Както и други съфорумци. Аз лично им се възхищавам на майсторството.

Но... това са двете лица на монетата. И трябва да са видими за всички.![shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: tonyboy79   
Дата:   14-07-15 08:24

chukov сигурно е така, но си мисля, че с правилен подбор е постижимо. За съжаление обаче пък може да загубиш клиент, защото бройката е малко. Повечето хора нямат окото да преценят добрия кадър т.е. да различат снимката от фотографията. В днешно време забелязвам, че хората най-вече гледат цена и количество. От 10-на клиента 1-2 да търсят качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: chukov   
Дата:   14-07-15 09:43

798099

Дискусията е много по-сложна от елементарния отговор много или малко са 500 снимки

Моето собствено виждане за достатъчност не е меродавно

Защото
ако сватбите трябваше да се случват според моята визия за този ден, то повече от половината ритуали нямаше изобщо да ги има.

Една средностатичстическа сватба в Германия, например, е много по-обрана от към разточилтество във времето, ритуали и т.н. (тук Бони може да даде доббър пример)

И все пак
Ако човек иска не просто да щрака, а да улавя моменти, 500 кадъра не стигат :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: kalinas   
Дата:   14-07-15 11:31

Аз съм си разпределила нещата.
Снимам най-много детски и семейни сесии, след това сватби, кръщенета, портретни сесии и събития.
Имам момиче, което ми помага в обработката на детските сесии, защото там съм я обучила точно как и какво правя аз. Даже за някои сесии ако са по-различни и със специална идея обработвам първо аз и и показвам какво искам да получа. Преди време я оставях и тя да селектира, но установих, че най-добрия вариант е да го правя аз. Дава ми снимките за 1 ден, средно около 40 кадъра, на цена 20 лв. Ако не съм доволна по някаква причина (абсолютно всеки път ги преглеждам преди да ги дам на клиент) и ги връщам за корекции. Важно е да кажа, че аз не ги променям генерално, а се старая още при снимането да са както трябва :)
Реално в крайния резултат разлика няма, освен, че аз съм спала с 2-3 часа повече.

За сватбените и другите събития, които снимам си ги селектирам и обработвам сама. Установих, че ако не си присъствал на самото събитие не можеш да усетиш кои са важните и емоционалните моменти. Отделно си позволявам някой специални допълнителни неща, които си ги усещам аз и се консултирам с клиентите дали им допадат.

Мои лични проекти и идеи си обработвам само сама.


Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: MauMyHa   
Дата:   14-07-15 17:32

ще се съглася но съм беден и не мога да плящам за цели пакети, предвид сватби, и други такива събития на които се правя по няколко К-а снимки

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »