Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   09-07-15 22:49

JORO: ,,Пак ще кажа един пример - снимах сесия в Копривщица и после половин месец съм трил по снимките жици, табелки за работно време, лепенки СОТ, антени и какво ли не от фона.
Никой не ме е карал, просто така чувствам нещата, хората се постарали максимално да докарат една автентична атмосфера, костюми, грим, аксесоари... и отгоре да се мъдри лепенката СОТ или работното време на музея - ми не става."
Абсолютно съгласна. И аз така.....въпрос на усещане е обработката! И поради тази причина, никога, ама никога не мога да предам работата си на клиент и да сложа ИМЕТО СИ под нея, ако някой друг ми в обработвал/завършвал било то и един кадър. Което автоматично означава, че снимайки 7 дни в седмицата, всеки клиент чака да получи поръчката си, независимо сватба, сесия и всичко, което се сетите след 3 месеца. Когато съм свръх натоварена и премина този срок, подарявам на клиента си, който съм забавила мини сесия от 10 кадъра в студиото си на стойност 100лв и всичко е ок. Така съм си научила клиентите, че този срок ми е необходим, и ако желаят точно аз да ги снимам, независимо дали имат да получат от мен 10 или 1000 кадъра, чакат кадрите си в този срок. Очевидно схемата ми работи отлично, защото все още имам повече клиенти отколкото мога да приема и отказвам да снимам или записвам с месеци напред. Въпрос на договорка е всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   09-07-15 22:59

Забравих да добавя, разбира се има нетърпеливи клиенти, които си плащат експресна поръчка на съвсем друга цена. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: chukov   
Дата:   09-07-15 23:30

Мери, не се съмнявам, че при теб всеки детайл е изпипан до край, бизнес схемата е оптимизирана до максимум, всички клиенти са доволни и чакат ред да се запишат.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   09-07-15 23:54

Амииииии, факт е, да. :) Само едно не е наред в схемата, нямам почивен ден. И нощ, в която да спя повече от 5 часа. Което несъмнено скоро трябва да променя.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: chukov   
Дата:   09-07-15 23:57

E,
нали затова търся решение в тая тема

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: Тед   
Дата:   10-07-15 00:11

Дайте примери "Преди" и "След" за качествен ретуш да се ориентирам за какво става дума тука.
Верно е, че над някой фейс може да седиш 30 мин. и повече...
Обаче да грабнеш Healing brushа, без да ползваш и писалка и да се тръби "ретуш" е меко казано несериозно.
Не вярвам някой от нет-а да научи как се прави ретуш на master class ниво.
Има ретушьори - да ви кажат в темата дали може да стане :)
Зависи какви техники владееш и най-важно какво да избереш. / basic and advanced /
И много бъркате, като вие сте водещите. При мен поне като ги питам как искат, мога цели вицове да ви разказвам. От порцелан до бронзов тен, през геометрия, пластична операция, слагане на цветни лещи, коса, кожа и пори, цвят на очи, гънки и прочие.
Ако ти дават на теб каквото ти кефне - това е свободата. При ретуша сте като пластични хирурзи.
Ако давате на друг - поне му кажете какво искате или трябва да стане накрая и да ви направи тест вариант на групата за първончално одобрение.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   10-07-15 00:33

Автор: chukov
Дата: 09-07-15 23:30

Мери, не се съмнявам, че при теб всеки детайл е изпипан до край......"
Точно това е, да, всеки детайл е изпипан до край и точно заради това чакат и да се запишат и да си получат снимките по толкова време. Което не вярвам някак да се случи, ако давам на някого да довършва моята работа. Изпипването на всеки детайл....., затова и досега не съм си взела помощник.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: localhost   
Дата:   10-07-15 06:20

chukov: просто смени числата на месечна ставка:

800 лв/месец
1000-3000 снимки

и пусни обява като ти покажат и какво могат ...
Пазара сам ще покаже кой иска, за колко и т.н.

А това да изнемогваш от работа и да раздуваш сроковете е повече от глупаво. Или го можеш или не - включвам и разпределение на времето, наемане на външни хора за част от нещата и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: bpavlov   
Дата:   10-07-15 09:15




А това да изнемогваш от работа и да раздуваш сроковете е повече от глупаво...

Не виждам какво му е глупавото, за тези, които "изнемогват" и раздуват сроковете. Бачкат си бавно и спокойно, работа си имат, добре платена...

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: localhost   
Дата:   10-07-15 09:27

Това не е развитие а циклене на място. Като държавен служител [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: 2metraninja   
Дата:   10-07-15 10:00

Според мен цената е ОК. 800 лв на месец чисто за 5 дни работа може би по по- малко от 8 часа си е ОК ако си извън София. Само за справка, стотици момичета и момчета профита в ретуширането кадри работят по повече часове на ден и по повече дни в седмицата за тези 800 лв че и по- малко във фирми специализирана в ретуширане на световни марки в Пловдив.

Някой ако каже че, видиш ли за някой който е добър в ретуша ще са му малко тези пари, аз пък ще кажа, че който е добър, ще свърши работата по- бързо, така че ще заплащането му на час ще се вдигне.

Относно дали е редно някой да ти обработва снимките, разбира се че е редно. Тук не говорим за някакви снимки с претенции за арт, тук говорим за 1000 снимки от сватба. Един от топ сватбените фотографи в света обясняваше: "Аз като снимам, взимам по 1000 долара на час грубо. Има момичета и момчета, които ретушират за по 20 долара на час. Аз искам да живея по- висок стандарт живот, затова плащам да ми ретушират снимките." В България, само и единствено според мен разбира се, фотографите си ретушират снимките от събития по същата причина, поради която е популярно правенето на буркани с кисели краставички. Хората, които имат време, но нямат пари, срещу хората, които имат пари, но нямат време.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: johnny_fx   
Дата:   10-07-15 10:02

krist, аз бях този. Различни хора, различни предпочитания.
Един не иска да работи нощем, друг с голо тяло, трети със сватби и т.н.
А и аз нали съм все наопаки, хората търсят голо тяло, аз бягам наопаки. Какво да се прави, трябва да има баланс в природата. [smilie5]



Чета какво е написала Мария и мигам, мигам и недоумявам. Как е възможно да причинявате това на себе си и на клиентите си? Но пък от друга страна, щом схемата работи, продължавайте. Пък аз ще продължавам да се чудя.



Тед, викаш без таблет, няма ретуш. Аз да ти кажа, преди да си взема таблета и коса съм ретуширал. А както беше казал един ретушьор, ако трябва да избира дали да си изяде дроба или да ретушира коса с мишка, ще избере първото. [smilie5]

Иначе всичко е възможно. Може да се ретушира с мишка, може да се научиш от нета, много работи може. Стига да искаш.

По-важното е да се научи човек да вижда. Да различава добър кадър/ретуш от не толкова добър. Цветова хармония, композиция и прочие досадни работи без които не може. Техниките се учат, но като не знаеш какво да правиш с тях пак си до никъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: Bengun   
Дата:   10-07-15 10:24

Ето, че форума можел да бъде чудесно място и да се обсъжда една важна тема без да се разводнява и без дразги [beer]
Аз съм работил за чуждо студио тази година в Лондон за 3 месеца .. като цената варираше от 20 до 35 паунда на кадър, снимките само студийни, за портфолио на модели - 1/2 от обема снимки беше близък план лице ; 1/4 - двата профила и 1/4 цял ръст. FS, /Dodge/burn,корекция на линията на тялото ако се налага, понякога пипане на грима, бюти визия на снимките. Една серия на модел, която идваше при мен за ретуш включваше средно около 20-25 кадъра, при 3 или четири различни типа осветяване. Времето за предаване - 5 календарни дни.



Публикацията е редактирана (10-07-15 10:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: compur   
Дата:   10-07-15 10:31

някъде на запад от трънско...

топ сватбените фотографи предлага пакет с включени в него 10-20-50 обработени снимки и 500-1000 от събитието... които не са "върха на сладоледа"...

топ сватбените фотографи работят със срокове, които са доста различни от "ще си получите снимките след 5 работни дни"... и по-често "ще ви изпратя снимки от събитието и вие си изберете кои 10-20 да бъдат обработени, като аз ви препоръчвам... а снимките ще са готови след 30-60 дни"

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: tonyboy79   
Дата:   10-07-15 12:12

А колко от вас ретушират на това ниво? Svetlana Ivanova Retoucher
Това е жената, която бях питал за ретуш.

А в нормалният свят при добри поръчки така се случват нещата явно. :)



Публикацията е редактирана (10-07-15 12:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: 2metraninja   
Дата:   10-07-15 12:21

Ей, ей, вие съвсем отклонихте темата. Има разлика между нормална обработка на 500- 1000 кадъра от сватба и ретуш за реклама.



Публикацията е редактирана (10-07-15 12:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: jivkojj   
Дата:   10-07-15 12:23

А колко от вас ретушират на това ниво? Svetlana Ivanova Retoucher

Какъв ретуш е това?! Това е пластмасафикация. [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: tonyboy79   
Дата:   10-07-15 12:34

Това се търси от клиентите. Въпроса е, че момата може. Кефи ме някой като каже пластмасово... сещам се за една думичка веднага - мързел. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: jivkojj   
Дата:   10-07-15 12:39

Какво общо има това с мързел??! Аз като го видях това, се сетих за друга думичка - PerfectPortrait [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   10-07-15 14:27

Автор: johnny_fx
Дата: 10-07-15 10:02

Чета какво е написала Мария и мигам, мигам и недоумявам. Как е възможно да причинявате това на себе си и на клиентите си? Но пък от друга страна, щом схемата работи, продължавайте. Пък аз ще продължавам да се чудя."

Обяснимо е. На себе си го причиняваХ /работата без почивка денонощно/, защото имах поставени цели, които следвах плътно и изпълних слава на Бога! Е, щях да припадна в студиото си на 3 пъти от недоспиване по време на снимки, но това отмина и вече я карам по-нормално. :) В същото това време съм обработвала всеки кадър с огромно внимание, въпреки умората, за да няма разочаровани и всеки да получи перфектни снимки. А защо го ,,причинявам" на клиентите си....и защо въпреки 3 месечното чакане идват отново и отново/сещам се само за една клиентка ако трябва да бъда честна, която недоволстваше от срока, на фона на стотици хора, смятам е нормално/, ами защото при мен няма снимана бременна с увиснал бюст, подути ръце, крака, двойна брадичка, да не говорим за стрии, целулит и каквото още се сетите. Нямам абитуриентка с коремче, пухкави ръце, къси крака, увиснало дупе..... и такава на която да не и стои излято роклята/и за булките важи това до някаква степен/. Нямам дете с подпухнали очи, сенки под очите, пъпки, белези от рани, синини, големи хора с неадекватно щръкнали кичури коси, такива, които не смеят да се усмихнат, защото им липсва зъб или с друга тоналност на дрехата, когато не се вписва чисто цветово в стайлинга ми. Ето затова идват отново. Е, как да намеря човек, за да му платя и да бъде толкова вманиачен като мен, за да направи всичко това и на всеки кадър да се обяснявам, колко много точно неща искам да се изпипат. Разбира се, че предпочитам да връщам десетки клиенти, като им обясня, че мога да ги снимам, но чисто физически няма как да им обработя снимките дори в тези месеци, отколкото да си наема човек и въобще да не съм сигурна че би свършил работата както аз я виждам и съм начуила клиентите, които очакват от мен всичко това. Аз върша тези неща от повече от 11 години, хората ме познават. Повечето нямат проблем и се записват за след няколко месеца. Тези, които са бременни, новородени и прочие /тоест няма как да се отложат, а са ми редовни клиенти/, снимам и после чакат още повече за обработка, защото са държали да имат моя сесия, а не на някой друг. Знаем, всеки втори вече е ,,професионален фотограф", та въпреки тези втори...... Както казах, всичко е въпрос на договорка между мен и клиентите ми. Това по обработката, нали това е темата. А относно другите неща, покрай снимането, о ДАААААААА! Плащам си на най-добрите в своята си област, за всички аксесоари в студиото си. Защото имам и много уникални неща, на които се радвам като малко дете..... :) Не, че аз не бих могла да си направя повечето, все пак образованието ми е на дизайнер, но тъй като не разполагам с никакво време и за това, плащам си на хората, които го могат, точно както аз го искам и знам, че ще го направят без проблем! И им плащам с голямо удоволствие, защото съм много доволна от свършената работа. Не виждам как бих процедирала по този начин с човек, който да ми обработва кадрите.....уви. Иначе бих си взела помощник на мига. Това е моята истина, който ме разбира, ок, който не, ами всеки си има стил на работа в крайна сметка. След като успявам, не виждам защо трябва да промеянам каквото и да било, освен въвеждането на един почивен ден в седмицата вече задължително! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: burningice   
Дата:   10-07-15 15:41

Има различни видове обработка в зависимост от жанра на фотографията. Дори за сватбената фотоградия има различни видове обработка в зависимост на кой фотограф се обработват сватбите.

Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: тьма   
Дата:   10-07-15 15:52

Не я прочетох, защото тя, темата си е за професионалисти, които с фотография си изкарват хляба. Но като видях въпроса - как да не оспамя - има един човек, на когото бих дала, без да се замисля - Roland909[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: philip   
Дата:   10-07-15 17:25

тьма, ми я го спазари и покажи после, че чакам...[thankyou] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: johnny_fx   
Дата:   10-07-15 17:29

Темата е дали бихте дали да ви обработват снимките, без значение от вида на обработката. Не за конкретики и различия.

Мисля стана ясно, че повечето, които работят комерсиално биха дали, ако ги устройва цената. А в нашите условия това е много трудно да се случи. Свит пазар, няма пари, няма бюджет, за толкова пари толкова и така си продължава порочния кръг.


Отговори на това съобщение
 Re: Склонни ли сте друг да обработва снимките ви?
Автор: bpavlov   
Дата:   10-07-15 23:18



Значи, има голямо значение вида на обработката, за това дали ще се дава на подизпълнител.
Ако е рекламна или продуктова фотография, няма никакъв проблем. В идеалния случай снимките се поемат от рекламна агенция/дизайнери/предпечатараи и така или иначе изисквания към фотографа за обработка няма. Но дори да иска фотографът, да придаде някаква обща визия на снимките, дори друг да ги обработва, това е възможно, защото снимките обикновено са направени в напълно контролирани условия и са идентични. Освен това, фотографът може да е спокоен, че ретушорът ще е компетентен и снимките няма да му бъдат осрани,

Сега, в сватбената фотография е съвсееем различно.
Обработката на снимките в РОУ конвертора, въобще не е "базова" и въобще не се прави за два-три дни. Работата е тежка и изключително индивидуално-творческа. Всяка снимка е различна и в реално време фотографът решава как да я обработи, като това включва цветна температура, контраст, сатурация, локални просветлявания, отсечка, линейни корекции, избор на една от две-три сходни снимки и т.н.

Обработката на снимките в РОУ конвертора (въобще не говорим за ретуш още), е точно толкова творческа част, колкото и самото снимане. И придава точно толкова индивидуалност и стил.

Та, аз съм сватбения фотограф, който полага най-много време за обработката на снимките си и поради тежестта на работата по обработката, съм на път да се отказвам въобще от бизнеса.

Сега ще кажете, ами що не даваш на някой да ти ги обработва? Ами щото няма кой да ги обработи като мен и снимките ми вече няма да са на това ниво. Пробвал съм и не става.

Ако хвана някой да ми снима, а аз да обработвам, по-малко ще си загубя идентичността.

За протокола, предпечатар съм по професия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »