Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: yanamo   
Дата:   08-07-15 17:04

От скоро се мъча да снимам кръщенета. Снимала съм общо 4 и сигурно първото (на собственото ми дете) беше най-успешно, явно късмета на начинаещия... За момента снимам с 50 ф1,4 и светкавица Canon Speedlite 430 ii. (Предстои да купя 24-70 2,8, но след лятото за съжаление) На последното кръщене много ми горяха кадрите със светката, въпреки, че бях насочила към белия таван+използвах бяла визитна картичка като отражател над главата. Винаги пускам на ETTL (автоматичния режим), защото на М не знам какво правя. Притесних се, изключих светката и вдигнах исото на 5000-6400 (с Канон 5Д марк 3 съм). Обаче се видях в приключение в обработката. Остави, че бях снимала на Келвини 5500 и станаха яко жълти, но след махането на шум в Лайтрум имам недопустимо много шум, чак ме е срам какво да кажа на хората. Знаят, че още се уча, но искат мен, то пък и все някога трябва да се науча и не искам да отказвам. Но въпросът ми е първо защо така ми прегаряха със светката? Таванът беше бял+доста нисък, помещението доста тясно (ако някой знае манастира Св. Мина след кв. Бенковски). Второ мислех, зе на ФФ не би трябвало да има тооооолкова много шум на 6400? Чистя го в Лайтрум на стойности 25-30, по-нагоре ме страх да вдигам, защото започват да изглеждат като порцеланови и премити.... Къде сгреших? Някакви съвети? Скоро отново ми предстои кръщене.
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: 2metraninja   
Дата:   08-07-15 17:11

Много може да са причините защо ти прегаря бялото. Вида и начина/мястото на меренето, корекция на експозицията на фотоапарата и/или на светкавицата, прекалено силна амбиентна светлина и фотоапарата да е държал скоростта до 1/200 (или до колкото ти синхронизира) за да може да синхронизира светкавицата... И още много. Покажи няколко снимки с пълен екзиф, аз поне така бих могъл по- информирани предположения да правя.
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: realnoncho   
Дата:   08-07-15 17:11

Като много изгарят кадрите със светкавица просто и намаляваш силата колкото се налага и така :)
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: GenaDP   
Дата:   08-07-15 17:13

Като за начало научи за какво служат всичките копчета по камерата и светкавицата.
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: goldstar   
Дата:   08-07-15 17:19

realnonco го е казал [smilie24]
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: yanamo   
Дата:   08-07-15 17:21

Realnoncho, меря на spot metering, тъй като снимам основно навън сред природата и така портретите ми стават най-добре. Но дали в случая не беше по-удачно да го сложа на evaluative? Корекция на експозицията... малееее сега се сещам, зч освен да коригирам чрез режима М на апарата, самата светка не съм пипапа, а там е трябвало да намаля вероятно!!!! Много съм зле.



Публикацията е редактирана (08-07-15 17:22)
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: ggreg   
Дата:   08-07-15 17:40

Мче затова апарата ти има три потребителски настройки. Нагласи си една за портрети, една за вътре със светката и една ... за кото дойде :) И снимай по-често, та да не забравяш да ги сменяш [smile]
[shtrak]
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: yanamo   
Дата:   08-07-15 17:48

ggreg, 3 потребителски настройки за какво, извинявай, не те разбирам точно май.
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: jivkojj   
Дата:   08-07-15 17:48

При Канон не знам дали ще важи, но на Никон-а най-добре ми се получаваше:

- Апарата на М
- автоматично ИСО - горна граница до колкото смяташ че е ок, но предполагам, че няма да изглежда зле до 3200 за твоя относително нов апарат
- матрично мерене
- светкавицата на ТТЛ (или там както се казва автоматичния режим при каноните).

Настройваш си желаните скорост и бленда, а светкавицата сама се справя с останалото (и ИСО-то разбира се)

[beer]

Едит: направих настр. като точки.



Публикацията е редактирана (08-07-15 17:49)
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: Slivenski   
Дата:   08-07-15 17:52

На какъв режим на камерата и при какви настройки на бленда/скорост сте снимали?


[smilie8]
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: yanamo   
Дата:   08-07-15 18:04

Ами на режим М, блендата менях постоянно, а скоростта се менеше при меренето до макс 1-200 (нали това е макс). Не знам дали го описах добре.



Публикацията е редактирана (08-07-15 18:04)
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: ggreg   
Дата:   08-07-15 18:31

Извинявай, yanamo, понякога и аз не се разбирам :)
Имах предвид мястото в менюто, където пише "Register custom shooting modes" и да ползваш "C"позицията т.е. кастъм позиция на врътката за режим на снимане. Така, като снимаш малчовците и мамите, си задай освен другото специфично, меренето на светлината и компенсацията на светката :)
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: camelasign   
Дата:   08-07-15 18:39

2 от три фактора се слагат твърди, а третия се регулира в зависимост колко си близо до обекта. най-удачно е да се регулира исо или бленда, а скороста да е твърда. а светкавицата има и М режим, ТТЛ може да се лъже
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: gkazakov   
Дата:   08-07-15 18:44

Аз бих ти предложил следните два варианта:

1. Автоматични настройки с корекции:
- слагаш апарата на Av
- настройваш ISO speed settings на желаните min/max ISO и минимална скорост
- меренето на evaluative (защото на spot може да имаш огромни разлики между това дали си нацелила черното на сакото или бялото на ризата на човек)
- оттам нататък компенсираш -/+ от апарата (с голямата врътка отзад) и -/+ на светкавицата (от самата светкавица или от бутона за ISO/FEC)

2. Ръчни настройки:
- апарата на М, исо си избираш, светкавицата също на М и започваш да тестваш и коригираш цифрите.
Тук обаче ще ти трябва повече време и опит.

Поздрави и на фокус ;)
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: iasen2   
Дата:   08-07-15 19:32

баси , аз се мъча с апарат на 15 години да снимам кръщене на исо 200-400 и хората остават доволни , а колегите щом с такава техника имат проблеми не знам какво да кажа .............................................

иначе препоръчвам всичко на ръчни настройки,
Дадох си един път светкавицата на един колега, щото неговата се повредила и той каза - ей , то било много лесно да се снима на ръчни настройки на светкавицата :)



Публикацията е редактирана (08-07-15 19:40)
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: yanamo   
Дата:   08-07-15 19:38

Точно така. Ти снимаш с апарат на 15 години, но колко време вече? аз казах, че тепърва започвам да снимам - кръщенета. Извинявай, че се уча!



Публикацията е редактирана (08-07-15 19:40)
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: iasen2   
Дата:   08-07-15 19:41

не, апарата ми е на 15 години , аз снимам от 5 само :) каквото са ти го казали по горе е напълно вярно , аз няма какво да добавя

Не виждам какво те притеснява цветната температура , тя се променя в конвертора
когато снимаш със светкавица , тя е около 5500келвина, тинт-а е около -10 до 0 в обсега на светкавицата .

винаги можеш да я настроиш по свой вкус , обикновено розовеееща кожа се харесва от клиентите



Публикацията е редактирана (08-07-15 19:48)
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: GenaDP   
Дата:   08-07-15 21:24

Автор: yanamo
аз казах, че тепърва започвам да снимам - кръщенета. Извинявай, че се уча!


А тези със засраните снимки ще те извинят ли? Трудно ли ти севижда първо да научиш фотографията, и после да ходиш по кръщенета?
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: deerstalker   
Дата:   08-07-15 21:37

Първо намести цветовия профил на фотоапарата, от там нещата стават кофти, намали импулса на светкавицата. А това исо от 5000 е прекалено много.
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: yanamo   
Дата:   08-07-15 21:43

Не не, исото 5000 беше като изцяло махнах светката. От там докде и шумът. :( а цветовия профил какъв е най-добре за църква с много оранжево и жълто навсякъде?
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: Slivenski   
Дата:   08-07-15 21:44

Аз не можах да разбера как е снимано на М, ръчно е сменяна блендата, а скоростта се е сменяла сама... [smilie8]


Правих си експерименти днес - снимах на М, задавах скорост, бленда, светкавицата на ТТЛ, променях исото...

Скоростта си стои на толкова, колкото съм я сложил.

Може би нещо пропускам, ама... [beer] [beer]
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: Atman   
Дата:   08-07-15 22:03

GenaDP [smilie24]

 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: camelasign   
Дата:   08-07-15 22:13

GenaDP[smilie24]
 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: niki777   
Дата:   08-07-15 22:27

yanamo, няма да стане с рецепта "защо ти прегаря светката".

както всяко друго занимание/професия, развиването на умение, усет и вкус за добра и смислена фотография е процес. този процес е свързан не само с добра теоретична и практическа подготовка по темата (каквато очевидно липсва при теб, в което няма нищо лошо. чети!), но и развиване на сетивност за това "как работи света" - от чисто физическите закони до човешките взаимодействия и нюанси на природата (гледай! наблюдавай! чети поезия! слушай джаз! намери си добър ментор!).

"солта на земята" е едно добро начало.

и да, всичко това важи дори и за снимане на кръщенета, където между другото абсолютно никой не го интересува колко ти е прегоряла светката и дали си с пет де марк три, стига да се разпознава на снимката.

 Re: Проблем при снимането на кръщене. Къде греша и съвети?
Автор: ishootraw   
Дата:   08-07-15 22:35

Ако светлинните условия са постоянни, както е в църквата, не ти трябва TTL. Пробвай на М режим на апарата и на свткавицата. Горе gkazakov е обяснил във вариант 2. Аз задавам скорост, бленда и поносимо исо и след това със светкавицата на ръчни нагласявам силата, докато получа приличен резултат. Имай предвид, че скоростта определя амбиентната светлина, колкото по-висока, толкова по-малко. Затова нагласям така, че да влиза и приятната светлина от църквата, а не само светкавицата. По-принцип с 5-6 ксдъра преди церемонията си нагласяваш настройките.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.