Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Самуил
Автор: kefalcho   
Дата:   09-06-15 13:06

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: da.fo   
Дата:   09-06-15 13:09

"... Такава държава проявява културологична търпимост към съветски войник с високо вдигнат автомат, както и към американските летци, бомбардирали София, но мрънка като стара баба при вида на нов български паметник. Пълен резил е, че столицата на България нямаше нито един паметник на български цар. На руски цар има от повече от 100 години...."

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:10

Въпросът не е само във формата и изпълнението, но и в съдържанието, както и в посланието.

В случая става дума за просташко послание - натрапено, най-вероятно с някакви политически цели, ще видим.

Визията не е толкова важна. Макар, че мен лично ме дразни. [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: jivkojj   
Дата:   09-06-15 13:11

Нищо не свети, а отразява околната светлина. Няма никакво вградено осветление.


....
Ако се прецени, че очите на владетеля не трябва да бъдат осветявани,

ще се прекъсне

само една жичка

По паметника нищо няма да се променя, обясниха от фондация “Българска памет”, която инициира поставянето му.

Светодиодите придавали леко сияние на очите вечер. При сблъсъка на тази светлина с излъчваната от двата прожектора, които също осветяват паметника, в тъмното очите се виждали като живи.

Поставянето на светодиодите е лично решение на автора на паметника Александър Хайтов.
...


Няма да вадят очите на Самуил, режат диодите


На мен ми изглежда доста зловещ с тея святкащи очи. [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 13:14

....просташко послание..!?!?!?....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:15

Да извадят очите на Самуил... или да отрежат диодите - от това по-голяма ирония няма как да съществува.


И това е сигурно най-големият аргумент, че този паметник е по-скоро подигравка с един велик български цар, а не издигнат в негова чест.




[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-06-15 13:23

Стига с тия диоди, ето какво каза автора на паметника- А.Хайтов вчера: "Има един премерен ефект в погледа на Самуил - нощно време, при запалено осветление и насочено срещу него, до "Света София", очите леко ще фосфорисцират. Те са като живи, каза Хайтов."

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:26

Да не говорим за самото място и за общото изпълнение - изравнени 5-10 квадрата от градинката пред църквата, циментирани, поставена една двуметрова колона и паметникът пльоснат върху нея - просто така. Без архитектурен ансамбъл, без контекст, без съобразяване с околната архитектурна среда. Още по-просташко. :-))


[smilie21]



Публикацията е редактирана (09-06-15 13:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: serjy   
Дата:   09-06-15 13:30

GOSPODIN [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-06-15 13:35

Викаш колоната върху паметника ще е по-добре [smilie5] Нарича се пиедестал и го имат почти всички паметници. И "Попа" е пльоснат на близо двуметров пиедестал , ама никой не го хули , а е от 1939г.
Имам чуството, че някои изказвания изпълняват поръчката на партийната ядка по местоживеене. Голямо хулене, без никаква обосновка , а още по-малко някакви други идеи. Много познато от близкото минало.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:39

Не е верно, GOSPODIN. Не изпълнявам ничии поръчки. Който някога ме е познавал в този форум, сигурно знае, че не съм свързан с никоя партия. Този паметник наистина е нелеп. Каква по-голяма обосновка може да има, ако нещо просто не ти харесва? :-)

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:41

Ако съм единственият, който смята, че този паметник е нелеп, просто ще спра да пиша в темата.


Наздраве! [beer] [beer] [smilie21]


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: eon4e   
Дата:   09-06-15 13:41

Титлата на цар Самуил е дадена от Рим - дали ще се нарича император, крал, или цар, според мен смисълът е един и същ.
Примерите за корони, които Жоро е дал, са от Второто българско царство и вероятноста самуиловата да е изгеждала по същия начин е много малка. Тази на главата на статуята наподобява унгарската, но на този принцип всички си приличат, а унгарската корона е създадена в същия период, като тази на цар Самуил.
Лично на мен скулптората (на снимки) ми харесва, включително и очите - въздействаща е.

> оправих сгрешеното име на царя



Публикацията е редактирана (09-06-15 14:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 13:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:49

Всеки хлебар може да говори в социалните мрежи за "Квадрат 500", всеки месар е наясно с новата естетика на "Витошка", всеки филолог може да коментира законите на бизнеса или начина, по който "онези идиоти" биха могли да вкарат топката във вратата. В зависимост от ситуацията. "


Да, може. Всеки хлебар, всеки филолог и всички. Това е защото не живеем на планетата или държавата на хлебарите, филолозите, инженерите или футболистите, а в едно нещо, наречено общество. И в това общество всичко, което всеки от нас прави, пряко или косвено засяга и останалите. Поради тази причина и те имат право най-малкото на мнение. :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-06-15 13:52

Slivenski ,ако аз например ти кажа, че си нелеп БЕЗ никакви други коментари и аргументи, ще ти хареса ли? Не, нали?
Когато се прави критика се дава алтернатива и се позовава на културно-историческото наследство и традиции, защото думи, като "пльоснат на двуметрова колона", не са критика, а обикновено елементарно хейтване.

Никой не даде алтернатива, за материала(бронз, желязо,гранит), за фигурата (да бъде седнал, прав, на кон, с вдигнат меч и т.н) , за местоположението (да бъде пред двореца или на мястото на "шмайзера") , но иначе големи разбирачи - ужасен, нелеп и други глупотевини. Погледни се в огледалото- може очите ти да светнат от ....избери си сам.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 13:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:54

Този паметник най-вероятно ще си остане там.

И след години единствената му функция ще бъде, че майките и бабите ще плашат с него децата си:

"Ако не слушаш, ще те дам на Цар Самуил да те вземе!"


[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 13:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 13:57

...не , че съм историк , ама Симеон май беше поискал титлата от Константинопол, пък те му отказали , пък след Ахелой се самопровъзгласил...

...Петър е признат от Константинопол за Цар(Цезар)..

...Калоян има титла Rex (Крал , Владетел), дадена му от Папата...

...общо взето това специализирани професионално/исторически въпроси и не е много редно да се изисква от всеки да е навътре в детайлите...

...искам да запитам тези , които гледат отвисоко на патриотизма дали са сигурни , че имат с какво да го заменят....

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 13:57

Ако махна пиещите емотикони, мнението ще изглежда ли по-сериозно? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 14:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Slivenski   
Дата:   09-06-15 14:03

[smilie18] [smilie18]

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   09-06-15 14:03

Титлата на цар Симеон е дадена от Рим - дали ще се нарича император, крал, или цар, според мен смисълът е един и същ.

Три грешки дотук.

Симеон не е коронясан от (папата в) Рим. Самият той се нарича "василевс на българи и ромеи", а не "цар". Ако приемем че смисълът на "император", "цар", "княз", "крал", "деспот" и т.н. е един и същ - то какъв е този смисъл?
Че управляват държавата ли? Тогава каква е разликата между гражданите Бойко Борисов и Симеон Борисов - и двамата са изпълнявали едни и същи функции. Освен това Симеон Борисов също както Бойко Борисов никога не е коронясван за цар.
Ако смисилът е несменяемост и неограничена власт, то всеки диктатор тогава е "цар".

Ако броим за грешка, че въпросът беше не за Симеон, а за Самуил - стават четири.



шдфдшд [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: ffoko   
Дата:   09-06-15 14:25

Автор: Slivenski
Дата: 09-06-15 13:54
Този паметник най-вероятно ще си остане там.
И след години единствената му функция ще бъде, че майките и бабите ще плашат с него децата си:
"Ако не слушаш, ще те дам на Цар Самуил да те вземе!"
[smilie21] [smilie21]


Ако според теб с този паметник ще плашат децата, не знам какво ще кажат майките и бабите на децата си за царете и хановете в паметник "1300г. България" в Шумен.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »