Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Самуил
Автор: mbs   
Дата:   09-06-15 14:31

Паметник като паметник. А това с очите е или гениална идея (с алюзия към загасналите очи на хилядите ослепени) или нещо друго. Всъщност времето е единственото, което оценява гениалността, съвременниците - никога. А колкото до тенденциите - що пък никой не се възбуди от смешната 50-сантиметрова статуйка на Гарибалди върху кон на едноименния площад? Там нямаше май про ет контра, или съм пропуснал нещо?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: GOSPODIN   
Дата:   09-06-15 14:31

Не бик коронясван, а това какво е?

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/11390399_10205263336597106_36650396009044...



Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: jivkojj   
Дата:   09-06-15 15:03

Интересно тея светодиоди с кабели от постамента ли с е захранват или слънчева батерия има монтирана някъде на главата [smilie18]



Публикацията е редактирана (09-06-15 15:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 15:13

JORO! [smilie24]

Slivenski! [smilie24]

Към Gospodin
- посоченият от теб документ свидетелствува за това, че е извършен ЕДИН от задължителните църковни обреди - "помазание на царство"
Това, по принцип миропомазване , е само част от интронизация, но не е интронизация т.е. не извършено публично богослужение за въвеждането на престонаследника на трона.

Между другото, помазание се извършва при всяко кръщене, по-точно - веднага след като се извърши кръщението и детето се извади от купела - това са онези действия на свещеника, с които той докосва/помазва с миро/ различни части на тялото - челото, бузите, ръцете.....с цел укрепване на християнския дух.
А и самото име Христос означава "помазан"

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: J0R0   
Дата:   09-06-15 15:20

Ми не знам какво е, пише че е някакво помазване.
Не знам Симеон ІІ да е коронясван за цар на България. Коронясването е официална церемония по встъпване в длъжност, полагане на тържествена клетва пред Народното събрание и поемане кормилото на държавата, а не помазване в някакъв параклис в присъствието на духовници и семейство. Тук мисля че по-скоро става дума за кръщене. Самият документ прилича също на кръщелно.

Както и да е, на мен поне не ми е известно Симеон ІІ да е бил официално коронясван. А и това не променя същността на въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: realnoncho   
Дата:   09-06-15 15:20

Продължавам да не разбирам какъв е този общонационален проблем, който се прави от този паметник...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: eon4e   
Дата:   09-06-15 15:21

От уики: "Титлата василевс замества римските титли „император“ и „август“, както гръцкият език измества постепенно латинския като официален език в двореца, провинциалната администрация и войската, с което се финализира процесът на елинизация на Източна Римска империя."

Когато казвам, че за мен няма значение, дали български цар се е титуловал по конкретен начин, значи за мен наистина няма значение, след като е признат за самостоятелен български владетел. Никъде не сравнявам цар и император с княз, деспот и други васални по дефиниция титли.
Титлата на цар Самуил е продиктувана от конкретното време в което е живял, но това е тема за специалисти, какъвто аз не съм. Не мисля, че дребнаво заяждане по тази тема води до нещо конструктивно.
Честно казано не виждам и нещо прекалено националистично и натруфено в това да сложиш статуя на един от великите български царе в столицата на България. Това, че Президентът си е поставил някаква цел (връщането на костите на цар Самуил) и я преследва е негово лично решение.
Най-общо казано - не виждам къде е драмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: stoyanivanov   
Дата:   09-06-15 15:30

Жоро, при цялото ми уважение, обаче избягвай да преписваш аргументи от някои "разбирачи", подвеждат те... Посочените от теб корони "от същата епоха" са от 250-350 години по-късно. Короната на главата на Самуил е реплика на короните на византийските императори, а е известно, че нашите владетели са носили подобна корона. И не, не е взаимствана от короната на Ищван Първи, но е нормално да си приличат. Както биха си приличали цилиндрите на главите на държавници от най-различни страни през 19 век - от Япония, през САЩ, та до Европа.
"Историческите" закачки на тема кой бил "хан", а кой княз и цар също не помагат, защото са от същия арсенал на "разбирачите". Цезар, кесар, василевс... откъде пък се пръкна това "цар" - да ви питам в същия дух?! Или кинг и конунг... и какво общо имат с "княз"? Ами крал? Дук?
Впрочем лично на мен паметникът ми хареса, смущава ме само "светодиодният" елемент. Не знам, може би на други им изглежда като "кич", но според мен не е. Някои биха сметнали за добра идея с лошо изпълнение и паметника на Стамболов да речем. Който - лично на мен - също ми харесва по ред причини.
Но тук сте опитни и отлични фотографи - толкова ли няма кой да направи една читава нощна снимка на паметника с осветлението, защото повечето, които се появиха по разни вестници и сайтове, въобще, ама въобще не предават истинския вид на паметника нощем.



Публикацията е редактирана (09-06-15 15:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 15:30

..eon4e успокой се..[smile]

...доколкото знам , Самуил от никого не е признат за самостоятелен владетел...

... мисля , че е възстанал деспот , решил да възстанови царщината и както казват - българската политическа идея...

...ослепяването е било стандартно наказание за престъплението ИЗМЯНА...

...войниците на Самуил са третирани , като бунтовници, изменници...

...в общия случай ,не е имало практика да се ослепяват войници на победена чужда армия...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 15:31

JORO - наистина, това е документ за ЦЪРКОВЕН ритуал!

Е, /да ме прощавате/ - спорен е въпросът велик цар ли е Самуил....
Трагичен - да, но "един от великите български царе" ?!

Съвет - просто идете и вижте паметника - на живо, като помислите и как се вписва в цялостната картина...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 15:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: stoyanivanov   
Дата:   09-06-15 15:36

Как не ги е срам да носят толкова приличащи си шапки! Къде са разбирачите да се възмутят?!


http://www.lady.ru/images/assets/site/2010/03/magiaa/28/napoleon.jpg




https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/35/Alexander_I_of_Russia_by_F.Kruger_%281837%



Публикацията е редактирана (09-06-15 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Insight   
Дата:   09-06-15 15:41

GOSPODIN написа:

> Копирам и мнението във ФБ на Жоро
> Пентаграм, което казва доста ясно
> "проблема":
>
>
> "Значи, всичките нео софиянци и
> псевдо-интелектуалци които се
> изказаха за скулптурата на Самуил
> - нека първо си се върнат по селата
> и да си видят чугунените ръбати
> паметници на партизани със
> шмайзери които още им стоят по
> мегданите, след това ако не са
> ходили в Прага, Виена, Будапеща - да
> влязат в Google view и да разгледат
> скулптурите там дали не си
> приличат като стил с тази на нашия
> Самуил. А дали му светят очите и
> защо е намръщен - докато вижда че
> има такива цървули като вас, няма
> как да не е намръщен!"


Аз мисля, че това би трябвало да изчерпа темата....

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: fraction   
Дата:   09-06-15 15:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: sirteo   
Дата:   09-06-15 15:58

Първо да кажа, че Цар (Цесар) и Император е едно и също. Провъзгласяването за такъв става или от друг Цар/Император, или от главата на църквата. Крал може да стане всеки.

Паметника ми харесва, само се питам, дали Цар Самуил е носил такава корона?


http://b1302.hizliresim.com/16/l/k7w4x.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 16:04

Insight, никът ти не е помогнал - явно не си прозрял какво се крие в спора за паметника....а цитатът показва доста...наивно мислене!
ПРОФ. Дичев - НЕО-СОФИЯНЕЦ И ПСЕВДОИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ?

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: eon4e   
Дата:   09-06-15 16:06

шдфдшд, тук си водим някакви отнесени спорове за неясни неща - защо да съм неспокоен?
А цар Калоян пише на папа Инокентий II:"Secundum consultudinem predecessorum meorum imperatorum Bulgarorum et Blachorum, Symeonis, Petri et Samuelis progenitorum meorum et ceterorum omnium imperatorum Bulgarorum". Щом папата е бил ок с формулировката, значи и аз съм ок. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: serjy   
Дата:   09-06-15 16:08

Цар Самуил - гордата истина за него


Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 16:12

Титлата ЦАРпроизхожда от съкратеното изписване на Цезар, откъдето са и производните титли и на немските царе - кайзер...и на византийските владетели - кесар.



Публикацията е редактирана (09-06-15 16:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-06-15 16:17

През 997 г. Роман умира в константинополска тъмница. Чак тогава Самуил приема короната на България. Римският папа го провъзглася за император (цар) на българите.

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 16:27

Автор: LorDDemoniC
Дата: 09-06-15 16:17

..."През 997 г. Роман умира в константинополска тъмница. Чак тогава Самуил приема короната на България. Римският папа го провъзглася за император (цар) на българите."...

...сигурен ли в това твърдение?...[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-06-15 16:31

шдфдшд Чел съм го в 4 книги до момента ... ти сигурен ли си , че не е бил с 3 ташака? Нищо няма сигурно ... историята се пишела от победителите, нашата от гърци и турци ...

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: шдфдшд   
Дата:   09-06-15 16:39

LorDDemoniC ...да си провъзгласен(коронясан) от Папата не е шега работа...фактът щеше да е широко известен..

...помниш ли заглавията на книгите , в които си го чел..или на някои от тях...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: Ivo55   
Дата:   09-06-15 16:50

http://istoria.bg/654/tsar-roman

Отговори на това съобщение
 Re: Самуил
Автор: asahi   
Дата:   09-06-15 17:11

Паметникът ми харесва, още повече че нямам претенции да разбирам.

Приятно съм изненадан от огромното количество просветени разбирачи в тази материя. Нямам притеснения за българската култура.

Тази картинка:



е от тази книга. Изображенията са авторски.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »